DE STEM NE Campagne WN voor jongeren Groenplan siufakii Vervroegd doorgaan Sluis Help Service CdrdgePnr0grammaVandege- Statutenwijziging fusie duivenclubs mislukt Plan voor regionale vereniging agrarisch natuurbeheer 0UDT cfs Strenge vorst zorgt voor overlast boeren 'Kijk, nu heb ik een knoeperd van een blaar Gedetineerden in Middelburg staakten A5 i of lockmachine defekt?* IRLP00L DU0BAD al 180 x 90 995 NIEUWJAARS- JijJ,1 KNALLER... *wl College Sluis-Aardenburg draagt vier mille bij voor project Agrarisch West Zeeuws-Vlaanderen Info over alcohol en verkeer Zeven mille voor onderzoek fort St. Joseph ijzigingen dagprogramma Torentijd Buitengewone ledenvergadering in Schoondijke van zondagsvliegers Zeeuwse duivenbond Politie maakt ernst met ontmanteling hennepkwekerij en Zeeuws toerisme in nopjes met snelle ferry X 53 Zeeland MAANDAG 13 JANUARI 1997 ider. Zo zijn er inmiddels unt bellen en gebeld wor- el abonnement te kiezen. 5 60. U kunt ook contact Service Providers) waar :1: 020 410 91 00; Intercity 00 01; PHONES4« B.V.: 6 26 06. eparateur rfekt! alle merken binnen 2 dagen undige monteurs.Vraag vrijblijvend lie onderdelen los verkrijgbaar. entum Hoge Vught, Breda-Noord. andel. Tel. 076-5715383. Gevestigd: indprotheticus jecialisl in hel maken in kunstgebitten 'handeling voor akenfonds- en irticulier verzekerden aparaties klaar terwijl u acht -lie behandelingen op 'spraak smusplein 11, Breda fel. 076-5602166 O T lanskleuren aalstraat 6 - Oosterhout tel. 0162-454336 Van onze verslaggever Sluis-Aardenburg - De belangenor ganisatie Agrarisch West Zeeuws- Vlaanderen probeert in de regio een vereniging van de grond te tillen die zich bezighoudt met agrarisch natuurbeheer. Dat blijkt uit vergaderstukken van de ge meente Sluis-Aardenburg. Het dagelijks bestuur van deze gemeente staat sympa thiek tegenover het initiatief. Het college van burgemeester en wethouders is bereid alvast vierduizend gulden bij te dragen in een project dat al eerder van start is ge gaan en zich richt op bedrijfsnatuurplan- nen voor agrarische ondernemers. In toenemende mate is er sprake van maatregelen op het gebied van milieu, na tuur en landschap in ons land. Aan de ene kant is dat een bedreiging voor de land bouw, omdat het mogelijke beperkingen voor de bedrijfsvoering met zich mee brengt. Anderzijds willen agrarische onderne mers ook de uitdaging oppakken om te streven naar duurzame landbouw, naar behoud van werkgelegenheid op het plat teland en om meer verantwoordelijkheid op zich te nemen voor de invulling van de eigen leefomgeving. Het natuur- en landschapsbeheer gebeurt echter totnutoe alleen maar op individue le en kleinschalige basis. Dit terwijl de werkgelegenheid op het platteland af neemt en boeren zoeken naar alternatieve inkomstenbronnen. Vanuit die achtergrond onderzoekt Agra risch West de haalbaarheid van een vere niging die natuur- en landschapsbeheer op een breder vlak aanpakt. Een begelei dingsgroep van onder meer deze organi satie, de stichting Landschapsbeheer, de provincie Zeeland en de gemeenten Sluis- Aardenburg en Oostburg. Op dit moment is het nog niet zeker of het lukt zo'n vereniging op te richten. Wel is als voorloper een project opgestart dat zich richt op een afgebakend onderwerp. Het betreft natuurbeheer op het agrarisch bedrijf.Het gaat om het aanbrengen van beplantingen, beheer van landschapsele menten, beheer in en rond het erf en land schapselementen. De stichting Land schapsbeheer Zeeland neemt hier het voortouw bij de opstelling en uitvoering van bedrijfsnatuurplannen. Agrarisch West is onlangs begonnen met de werving van boeren daar aan mee willen werken en heeft in de gemeente Sluis-Aardenburg al twee gegadigden ge vonden. De verwachting is dat in West- Zeeuws-Vlaanderen als geheel in totaal vijftien agrariërs meedoen. Goes - De strenge vorst van de afgelopen tijd heeft in de Zeeuwse landbouw veel over last veroorzaakt. De meeste problemen hebben zich voorge daan bij drinkwatervoorzie ning van het (jong)vee. Dat meldt het weekblad van de Gewestelijke Land- en Tuin bouw Organisatie (GLTO) Zuid-Midden-Oost. Rond de jaarwisseling waren bij een aantal veehouders de leidingen naar het jongvee al enkele dagen bevroren. De meeste boeren hadden vooraf afdoende voorzorgsmaatrege len genomen. Veel boeren ge ven hun vee emmers met water. Ook is de vorst steeds dieper doorgedrongen in aardappel opslagplaatsen, waardoor som mige een kachel moesten bij plaatsen. Van onze verslaggever Middelburg - Een speciale campagne van Veilig Verkeer Neder land (WN) informeert jongeren in Zeeland dit jaar over de ri sico's van de combinatie alcohol en verkeer. Het doel is vermin dering van het aantal ongevallen waar jeugdige verkeersdeel nemers bij betrokken zijn. In het kader van de campagne zet het Zeeuwse district van WN de bekende verkeersveiligheidsbus in. Jongeren krijgen verder voor lichting door de plaatselijke pro motieteams. Ook past VVN dit jaar het project 'Veel Succes Brief' toe in Zeeland. Eindexamenkandidaten krijgen succes bij de examens toegewenst eu worden tegelijk gewezen op de gevolgen van alcohol in het ver teer. Dit in het kader van de eindexamenfeesten. Extra aandacht voor jongeren in het verkeer is volgens het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid (EOV) in Zeeland hard nodig. We tenschappelijk onderzoek heeft bijvoorbeeld aangetoond dat een kwart van alle slachtoffers van alcoholongevallen in het verkeer valt in de categorie van de jonge automobilist. De meeste overle den en in het ziekenhuis opgeno men slachtoffers van alcoholon gevallen zijn jonge mannen van 18 tot en met 24 jaar, zo wijzen officiële registraties met betrek king tot de alcoholonveiligheid in het verkeer uit. Deze categorie neemt zo bijna een kwart van de slachtoffers voor zijn rekening. Uit de statistieken blijkt verder dat veel jongeren die pas hun rij bewijs hebben gehaald roekeloos rijden. Het valt op dat ze tot het behalen van hun rij-examen braaf rijden, maar daarna snel de verkeersregels vergeten. De voor naamste oorzaak is meestal niet bot gebrek aan kennis van de re lais. Het zijn veeleer jeugdige overmoed, gebrek aan rij-erva- ring, onbekendheid met de moge- bjke gevolgen en zelfoverschat ting die een belangrijke rol spelen bij de betrokkenheid van jeugdige autobestuurders bij verkeer songelukken. Om die reden is vo rig jaar ook al gepleit voor extra verkeerstrainingen aan jonge Zeeuwse automobilisten. Die trainingen moeten eveneens dit jaar zijn beslag krijgen. Daartoe wordt nog speciaal lesmateriaal ontwikkeld voor nascholingscur sussen. Het gaat om een serie (confronterende) dia's en een risi- co-verkeerstest. Ook het project 'Stoer aan het Stuur' dat door de universiteit van het Belgische Leuven is ont wikkeld kan hierbij van pas ko men. Hier wordt onder meer met behulp van videobeelden aan jon geren duidelijk gemaakt dat au tomobilisten bij verkeerslichten en oversteekplaatsen sneller rij den mét alcohol dan zonder een slok op. Axel - Het dagelijks gemeentebe stuur van Axel wil zevenduizend gulden uittrekken voor een ar cheologisch haalbaarheidsonder zoek naar het fort St. Joseph. Het onderzoek dient als basis voor een reconstructieplan. In de gemeentelijke nota Axel Toeristisch II is het herstel van het fort opgenomen als actiepunt. Een eerste aanzet, leggen B en W uit in een voorstel aan de ge meenteraad, is te komen tot een reconstructieplan. Het doel van dat onderzoek is in zicht te krijgen in de vorm en de opbouw van het fort. B en W wij zen erop dat ten tijde van de re constructie van het fort St. Jacob een soortgelijke studie heeft plaatsgevonden. Het voorstel komt donderdag 16 januari aan de orde tijdens com missievergaderingen Openbare Werken, 19.00 uur, en Financiën een uur later. Van onze correspondei Hulst - De schaatssport krijgt veel aandacht en opvallend genoeg zijn het steeds de stoere jongens die in de schijnwerper komen te staan. De inzet van vrijwilligers en de durf Van jeugdi gen wordt wat weggeschoffeld. Niet door IJsclub de Brug in Hulst De vier de Reynaerttocht die zaterdag over de Vest werd verreden was een groot suc- „We hebben 520 deelnemers geregis treerd. Zo'n 150 volwassenen en de rest kinderen en jeugd. De Reynaerttocht is een familiegebeuren en dat was te merken ook. Het was pret vanaf de eerste tot de laatste minuut. De gemeente Hulst had de baan van de Gentse tot de Graauwse Poort prachtig geveegd en dat was het be gin van het succes. Geen hobbelig ijs, maargoed berijdbaar," zwaait Karei Ker- ckhaert met de eerste pluim. Zijn enthousiasme wordt gedeeld door de deelnemers die na twee uur de schaatsbe- schermers rond de ijzers leggen en hun kaart inleveren. Zij krijgen een medaille (geel/blauw lint en een rijksdaaldergrote medaille) om de nek. Drie jongens uit Sint Jansteen voelen zich even Elfstedentocht winnaar Angenent en met glinsterende ogen vertellen ze dat ze twee uur gereden hebben en tweemaal gestopt zijn om war me chocolademelk te drinken. De mensen uit het stempelhokje komen even de innerlijke mens verwarmen. „Stempelen is vermoeiend hoor. Kijk, nu heb ik een knoeperd van een blaar," stelt de een en de ander wil kwijt dat er toch nog deelnemers proberen te sjoemelen. „Je houdt het niet voor mogelijk, maar een volwassen man probeerde in vijf minuten drie keer om een stempel te bemachtigen." Het parcours (twee stempels) is tweeën halve kilometer lang en meteen goed voor een medaille, maar de meesten rijden meer kilometers. De EHBO is present. „En die mensen hebben veel werk gehad: bla ren en valpartijen. Een jongen is zelfs naar het ziekenhuis gebracht na een val partij. We waren bang voor een been breuk, maar het bleek mee te vallen." De grootste groep rijdt tien tot vijftien ki lometer, maar er zijn uitschieters, maar liefst 35 man reden vijftig kilometer. Den nis Verdurmen uit Hulst was de tweede die deze krachttoer volbracht. „In mijn eentje en het viel best mee. De tempera tuur is redelijk, maar ik heb wel een stijve kaak, ondanks de snoepjes die ik op gezo gen heb. Ik heb er dik twee uur overge daan. Ik schaats alleen op natuurijs en liefst elke dag, maar dat kan niet. Mijn hoofdsport is overigens tafeltennis en ik doe morgen mee aan het Zeeuws Kam- FOTO WIM KOOYMAN pioenschap in Terneuzen." De jongste deelnemers, de vierjarige tweeling Jordi en Daniel Boeijkens uit Hulst, zijn goed voor een beker. Die zijn er ook voor Aud rey Seghers van negen jaar die 30 kilome ter reed en Jans Boes uit Hulst die maar liefst anderhalve kaart, dus 75 kilometer, reed. Jos de Munck uit Kloosterzande werd uitgeroepen tot de trouwste fan van IJsclub de Brug en Nienke Hillaert was de jongste deelnemer (zestien jaar) die de 50 kilometer haalde. „We zijn blij met het succes en we hebben juist op tijd gereden," stelt Kerckhaert zondagmorgen als het kwik boven nul is gestegen. We willen als ijsclub graag de Groot Eilandtocht organiseren. Laat het eerst maar enkele dagen dooien dan is de viezigheid weg en als het dan weer gaat vriezen komt die tocht er zeker. Het ijs moet betrouwbaar zijn want dan komen toch zeker zo'n 500 man op het ijs." Van onze verslaggever Van °nze verslaggever Selfbur§ - Een groep van twintig tot dertig gedetineerden ett afgelopen donderdag uit onvrede over enkele wijzigingen jJ^dagprogramma ^estaa^ in Middelburgse gevangenis S^oteur G. Bos van de Pe- entiaire Inrichting Torentijd rmii en desSevraagd dat het 1 w„ m tussen de leiding en de ^behoort t0t Verle" rinn'Egde ud da* door de hivoe- Vor.« 3f>-urige werkweek W de bewakers van Torentijd iniiot a®en noodzakelijk waren "hnterdingetieS'" aldus Bos- den n, i van dat de gedetineer- I datn,rr^ werken moeten ze houdt in ?1.dda?s 8aan d°en. Dat I tijd hpKK Ze,lets rainder werk- I gaan01daardoor ook min- g at If®611- Alles bl3 el- I gaat het om een bedrag van Van onze verslaggever Terneuzen - Het dagelijks ge meentebestuur van Terneuzen wil geld beschikbaar stellen voor^de opstelling van een groenplanjvoor het dorp Sluiskil. Hef voorstel wordti donderdag 16 januari tijdens de raadscommissie .blsproken. Voor het opstellen van .dit plan is een bedrag nodig van ruim twintigduizend gulden. Van onze verslaggever Sluis - De gemeente Sluis- Aardenburg wil de Sluis Help Service dit jaar vervroegd voortzetten. Het college van burgemeester en wethouders onderstreept verder het be lang van het project met een extra bijdrage van tiendui zend gulden. Zo luidt althans een voorstel van B en W aan de leden van de ge meenteraad. Sluis Help Service ging 1 juli vo rig jaar van start en heeft volgens het dagelijks gemeentebestuur in korte tijd haar bestaansrecht be wezen. Reden dus om het project dit jaar opnieuw te houden. Aanvankelijk was het voornemen per 1 maart dit jaar met de Sluis Help Service door te gaan. Het gemeentebestuur houdt echter rekening met de wens om eerder al over SHS-medewerkers te kunnen beschikken in verband met de verkeersbegeleding door de reconstructie van de St. An- nastraat. De meerkosten van de inzet van twee personen gedurende onge veer tien weekeinden bedragen tachtig cent in de week." De problemen zijn eergisteren al in goed overleg met de gedeti neerdencommissie opgelost, al dus directeur Bos. Volgens hem leefden bij de gevangenen de no dige misverstanden over de in voering van het nieuwe dagpro gramma. Die zijn in een gesprek met leden van de gedetineerden commissie uitgepraat. Gisteren gingen de gedetineerden wel aan het werk. Eerder deze week meldden ge vangenen in de gevangenis van Almere zich ziek nadat zij -even- eens in het kader van de invoe ring van de 36-urige werkweek voor het personeel - 's ochtends niet meer mochten douchen. Van onze correspondent Schoondijke - De poging van dertien duivensportverenigin gen de fusie tussen de zater dag- en de zondagsvliegers onder andere condities dan eerder gepland door te laten gaan, is afgelopen zaterdag mislukt. Op verzoek van negen clubs, met een intentieverklaring van nog vier andere, werd in zaal Wijf fels in Schoondijke een buiten gewone ledenvergadering ge houden van de zondagsvliegers van de Zeeuwse duivenbond. De dertien wilden steun krijgen om de conceptstatuten van de fusie tussen zaterdag- en zon dagsvliegers op een paar punten te wijzigen, alvorens de fusie in te gaan en bovendien straks na de fusie zo vlug mogelijk een ge kozen bestuur. De wijziging van de conceptsta tuten behelsde het schrappen van het laten vervliegen van vluchten 'bij voorkeur op zater dag'. Juist dit was het heikele punt van de dertien clubs, die het verzoek tot deze buitenge wone vergadering hadden aan gevraagd. Zij zijn bang dat hun duiven bij een uitgestelde los sing op zaterdag terug naar huis worden gebracht in plaats van een dag later (zondag) gelost te worden. Jenny de Nooyer van de Lucht bode uit Souburg was de woord voerster van de club van dertien. Haar betoog zorgde ervoor dat er gestemd moest worden. Afde lingsvoorzitter Buijsse: „Ik ben blij met dit compromis met de zaterdagvliegers. 'Bij voorkeur op' betekent dat er wel op zon dag gevlogen kan worden. An ders kan ik het niet lezen. Ik vraag u dit voorstel terug te ne men om de fusie niet alsnog in gevaar te brengen." Even werd het moeilijk toen een vertegenwoordiger van de Ui ver uit 's-Heer Arendskerke zich achter de microfoon plaatste. Amper waren zijn eerste woor den eruit of Buijsse greep in met: „Jullie hebben toch een woord voerster en ik communiceer op dit moment alleen met haar." De vergadering werd geschorst voor overleg binnen de club van der tien. Jenny de Nooyer bleef vervol gens bij haar standpunt. Ze drong aan op en kreeg stemming. iw HSS,: i Op dit onderdeel leed de club van dertien een nederlaag. Met 54 tegen 30 stemmen bleven de statuten ongewijzigd. Meer succes had men bij het punt betreffende het nieuw te vormen bestuur. Het interim-be stuur, dat straks de fusie gaat leiden, is al aangewezen en dat is tegen de democratische spelre gels die in ons land heersen vond men. Jenny de Nooyer en haar achterban willen dat er na de oprichtingsvergadering (17 ja nuari) zo vlug mogelijk vrije ver kiezingen met vrije kandidaat stellingen komen om een volle dig democratisch gekozen be stuur te krijgen. Marcel Buijsse, die zijn fout van een eerdere vergadering waarop hij vrije verkiezingen had be loofd toegaf, gaf te kennen het Van onze verslaggever Terneuzen - De politie maakt dit jaar ernst met de ontman teling van de hennepkweke rijen in Zeeuws-Vlaanderen. Volgens een inventarisatie die anderhalf jaar geleden is ge maakt, gaat het om een twin tigtal clandestiene kweke rijen. De opsporing en sluiting van hen nepkwekerijen is een nieuw ele ment in de beleidsuitgangspunten voor de drugsbestrijding in Zeeuws-Vlaanderen. Als zodanig is het opgenomen in het beleidsplan 1997 van de poli tie. Commissaris F. Goudswaard, de chef van de politie in Zeeuws- Vlaanderen, roept hierbij tevens de hulp in van de bevolking. Dat de streek hennepkwekerijen telt is niet nieuw. De politie pak te echter totnutoe voornamelijk alleen de grotere kwekerijen aan. Dat had te maken met het feit dat de nieuwe drugsnota van het ka binet nog niet afgeprocedeerd was. Nu dat wel het geval is, en de minister met voorrang de aanpak van hennepkwekerijen heeft be noemd, komt de Zeeuws-Vlaamse politie volgens Goudswaard met ingang van dit jaar meer in actie. „Maar daarbij zijn we voor een groot deel ook afhankelijk van de informatie die we van de bevol king krijgen. Als de kwekerijen zich in woningen bevinden, gaat dat vaak gepaard met stankover last. Ook is er veel verlichting en water nodig om de planten te la ten gedijen. Die informatie krij gen we graag van de mensen." Politiepatrouilles stuiten ook in Zeeuws-Vlaanderen veelvuldig op hennepkwekerijen. De teelt van de nederwietplanten gebeurt niet alleen op bescheiden schaal zoals op zolderkamertjes. In die categorie vallen volgens het eer der door de politie uitgevoerd on derzoek de kleinere kwekerijen. Hier en daar wordt de teelt echter ook grootschalig aangepakt. Het gaat dan om het kweken van wietplanten tussen andere ge wassen. Op dit moment zijn er zo vijf 'hennepplantages' in de streek. tweeduizend gulden. Het ge raamde bedrag in de gemeente begroting wil het college van burgemeester en wethouders ver hogen van 25.000 gulden naar 35.000 gulden. De commissie Financiën brengt morgen advies uit over het voor nemen. De vergadering begint om 19.30 uur in de raadszaal van het Belfort te Sluis. hier mee eens te zijn. „Het is ook mijn persoonlijke wens en me ning, maar wettelijk lijkt het an ders te liggen." Met een meer derheid van 53 voor en 31 tegen schaarde de vergadering zich achter het voorstel van de club van dertien. Het is echter nog maar de vraag of de vergadering straks waar zaterdag- en zondagvliegers voor het eerst bijeen zitten iets met de uitkomst van deze stem ming doen want die hebben de uiteindelijke beslissing in han den. Er werd ook nog gestemd of het interim-bestuur zich dan voor of na het seizoen en bloc herkies baar moet stellen. Met 81 voor en 3 tegen was duidelijk dat men voorrang gaf om dit na het vlieg- seizoen te doen. Terneuzen (ANP) - De toeristische sector in Zeeuws-Vlaanderen is op getogen over de komst van de snelle passagiers- en autoveer tussen de nabij gelegen Belgische kust plaats Oostende en de En gelse haven Ramsgate. Die gaat op 1 maart van start. Het gebied rond Terneuzen was een beetje een uithoek als je naar Engeland moest. Om er snel te komen, moest je naar Calais of naar Vlis- singen en dan met de boot de Westerschelde over. In beide gevallen betekende dat veel tijdverlies. Het wegvallen van de ver binding Vlissingen - Sheer- ness vergrootte de proble men alleen maar. Nu de overburen in twee uur kun nen oversteken staat een ge zin uit Londen binnen enkele uren op de stoep in Zeeuws- Vlaanderen. De uitbater van de snelle veerboot, Holyman/Sally, heeft hoge verwachtingen van de lijn. Hij berekent dit jaar 1,7 miljoen passagiers en 250.000 auto's te kunnen vervoeren op de catamarans. Het toerisme is van plan niet meer alleen overtochten te verkopen maar vooral be stemmingen, een doel: Vlaanderen en Zeeuws- Vlaanderen.

de Stem | 1997 | | pagina 7