ut Nog geen oplossing in Servië Aarle Auto's 'Musterd BV fim Zieke economie hoofdoorzaak crisis Bulgarije Wangedrag bij VN-tribunaal Rwanda Griekse missie mislukt Op het ijs, uit de wind een visje verschalken Zuid-Korea verwacht grootste staking ooit sle Netwerk inciering, garantie te Autoshow Dissident schopte het tot president Videnov: symbool mislukte opbouw Stojanov: boegbeeld van gematigd rechts Te laat x 51 pESTEM BUITENLAND A4 100 tot/10.000 Vaders An en Eefje vechten conflict bij de rechter uit Zware schade in Mexico i door aardbeving I (RTR) - De zware I mijj ng die zaterdag het I en n ,en bet westen van Mexi- I sa j Setr°ffen, heeft meer I 'n« aangericht dan in eerste I zondag g6meld' 20 bleek I Hm S'nd Arteagn is het zieken- DE STEM COMMENTAAR WÊÊÊÊÊÊÊÊ BUITENLAND KORT Meisjes besneden in vluchtelingenkamp Oorlog Sri Lanka eist ruim 500 levens Ruimteveer Atlantis vertrokken Gezondheid Jeltsin iets verbeterd Kernafval vandaag terug naar Japan r sftugi&Jdia 9 MAANDAG 13 JANUARI 1997 s u voor het eind van geen abonnementsgeld, site (www.mobiel.net). rland (020 - 410 91 00), 606 26 06). Belgrado (afp/rtr/dpa) - Ondanks een bemiddelingspo ging van Griekenland is er nog steeds geen oplossing ge vonden voor de crisis in Servië. De Griekse minister van Buitenlandse Zaken Pangalos sprak gisteren in Belgrado met de Servische president Milosevic en leiders van de oppositiegroepering Zajdeno (Samen). Occasions p en schadeauto's busjes. 3. Tevens onderdelen te koop^ ng gebruikte en schadevrije autp s jtobedrijven, snelle beslissers en z jelden de scherpste pngfa- WEEK NIEUWE AANVOER 6, Schiindel^TSjSISgbd^ auto's, Jeeps, bestelauto s, ids geopend tot 1^:30 "4rp rde Musterd garantie, N.A.r- is uitleenauto. Flrlf"<!c!^|La uurkoop zonder ts 9^|aar 29 jaar staat Mus).erd^°igg6 1963 klanten die bij ons in 19 danken en hopen wi] dit |aa tinnen realiseren, jp gevraagd. J ici i i nft onOOöfl Jfa zijn ontmoetingen zei Pan galos dat een snelle oplossing mogelijk' is. Hij weigerde ech ter te zeggen of Milosevic bereid de uitslag van de door de op- psitie gewonnen verkiezingen te erkennen. Griekenland heeft tot nu toe vermeden partij te kiezen in het conflict. De be windsman benadrukte dat zijn land 'een vriend van Servië is'. Beide landen 'hebben histori sche, culturele en religieuze' binden. Het officiële persbureau Tanjug sprak over vriendelijke bespre kingen maar maakte duidelijk dat Servië niet blij is met de groeiende internationale druk. Bat zou er op kunnen wijzen dat het bezoek van Pangalos weinig heeft uitgehaald. Be Griek herhaalde dat het be wind de overwinning van de op positiebij de gemeenteraadsver kiezingen in veertien van de achttien grootste steden van Servië, waaronder Belgrado en de tweede stad Nis, moet erken nen. De regerende Socialistische Van onze verslaggeefster Hasselt - De vaders van de ver moorde Belgische meisjes An Marchal en Eefje Lambrecks ontmoeten elkaar donderdag voor de rechter. Inzet van het kortgeding, dat is aangespannen door Jean Lambrecks, is de Stichting An en Eefje die eind vorig jaar door Paul Marehal werd opgericht. Dat gebeurde zonder enige vorm van overleg tussen beide vaders. De stichting An en Eefje wil kin deren in nood gaan helpen en za melt voor dat doel ook geld in. Zo worden er t-shirts, cd's en ansichtkaarten verkocht met de namen van de twee vermoorde meisjes erop. Marchal, die van de stichting zijn broodwinning wil maken, argumenteert dat de naam van Eefje niet expliciet voor Eefje lambrecks staat. De familiele den van het Hasseltse meisje denken daar anders over. Voor is er maar één Eefje samen met An verdwenen en vermoord, 'n dat is de dochter van Jean lambrecks. Marchal is inmid dels in de tegenaanval gegaan. Hij heeft een klacht ingediend 'egen Lambrecks wegens Taster en eerroof'. is niet voor het eerst dat en Marchal lijnrecht - elkaar staan. Vlak na de verdwijning van de Hasseltse Wendinnen diende Lambrecks wal een klacht in tegen Mar- 1' 'oen deze buiten medewe- fn van Lambrecks om het ini- 'fflef nam voor een stickeractie. o lV7edi® verwoest. Negentig Ient Van de tweeduizend hui- I caan^l gelegen West-Mexi- lUtO'S abrord, 280868 Partij (SPS) van Milosevic schrapte kort na de verkiezin gen de overwinning van Zajde no, wegens niet nader gespecifi ceerde 'onregelmatigheden'. In een onderzoek naar de ver kiezingen kwam een OVSE-de- legatie geleid door de voormali ge premier van Spanje, Gonza lez, tot de conclusie dat die gel dig waren. Pangalos zei dat 'het rapport-Gonzalez in zijn geheel moet worden uitgevoerd, ook in Belgrado'. Hij sprak het ver moeden uit dat als de SPS de uitslag van de verkiezingen er kent 'de regering en de oppositie klaar staan om te gaan praten'. Zaterdag liet de Servische rege ring doorschemeren mogelijk bereid te zijn de verkiezingsuit slag van november te erkennen. Maar de oppositie hecht geen enkel geloof aan de belofte ge daan in door twee ministers on dertekende verklaring. „De autoriteiten spelen een spelletje. Zij strooien ons zand in de ogen", aldus oppositielei der Zoran Djindjic. Hij zei dat de protesten een 'totaal succes' naderden. De oppositieleider wees internationale sancties te gen Belgrado van de hand. „Maar we zijn wel voor speciale sancties tegen bepaalde leden van het regime." De Verenigde Staten zeiden een bevriezing van de betrekkingen met Servië te overwegen. De Contactgroep voor Bosnië zei van zijn kant sancties tegen Bel grado uit te sluiten. De groep (VS, Groot-Brittannië, Frank rijk, Rusland, Italië en Duits land) vergaderde zaterdag in Brussel over de manier waarop zij de druk op Servië kan opvoe ren zodat het land het OVSE- rapport aanvaardt. Jl§ Door Jeroen Corduwener Maastricht - Het VN-tribu- naal voor ex-Joegoslavië be schikt over een uitgebreid ap paraat, maar ontbeert ver dachten. Het tweelingbroer tje, het VN-tribunaal voor de volkerenmoord in Rwanda, heeft weliswaar verdachten, maar een allerminst soepel functionerende staf. Discriminatie, corruptie, nepo tisme en seksueel wangedrag van de medewerkers hebben de goe de naam en eer van het tribunaal ernstig bezoedeld. De problemen van het in de Tanzaniaanse toe ristenplaats Arusha gestatio neerde VN-tribunaal zijn de af gelopen maanden zo ernstig ge worden, dat de kersverse secre taris-generaal voor de Verenigde Naties, Kofi Annan, eind vorige maand heeft besloten trouble shooters te sturen. Het Rwandese tribunaal heeft vanaf de oprichting, ruim twee jaar geleden, onder vuur gelegen. Eerst was er gebrek aan mens kracht en materieel. De eerste onderzoekers van het tribunaal bezaten geen auto's, hadden geen bureaus of tekstverwerkers en onvoldoende personeel. Toen die manco's waren verhol pen en het tribunaal voorzichtig begon met het zoeken naar ver dachten van de genocide uit 1994, ontstonden in toenemende mate competentieverschillen met de Rwandese regering. Die doet namelijk precies hetzelfde als het tribunaal: het opsporen van verdachten. De ergste touwtrekkerij ont stond rond de grootste moorde naars. Die zouden, gezien de ernst van hun misdaden, natuur lijk bij het VN-tribunaal moeten voorkomen. Maar de Rwandese justitie hechtte er meer waarde aan om ze in eigen land te ver volgen, niet in het minst omdat ze daar de doodstraf kunnen krijgen en bij het tribunaal 'slechts' levenslang. Bovendien verweet Rwanda de VN traag heid, inefficiëntie en politieke besluiteloosheid. Vooralsnog lijken de eerste sla gen in dat opzicht gewonnen door het VN-tribunaal, dat vori ge week het gevecht om uitleve ring uit Kameroen van Théones- te Bagosora won, één van de grootste aanstichters van de Rwandese genocide en boven dien verantwoordelijk voor de moord op tien Belgische VN-mi- litairen. Ook de chef van de 'haatzender' Radio Mille Colli nes is in handen van Arusha ge vallen. Maar in Rwanda zijn daarente gen de eerste processen èn dood vonnissen tegen genocide-ver- Alle merken aut°sheW. Org. RDWvrijwaringsbew Tel. 076-5209169. B.g-9- 06-53561691- I <w"\rad is zwaar beschadigd 1 nroo aardschokken, aldus e,ij.miester Herminio Garcia lfcstadr!nabeilangriike brug in I op Tn P ada^aJara liep schade I raaVto westen van Mexico ^effg8 menS6n geW°nd I »ana7a3dsck?k^en met de kracht waren le,schaal van Richter Stad hoofdstad Mexico- 'oorwer te voelen- Kleinere C?enIiele«u" de kast en WuitJ en in Paniek hun 'allen !t iStraat; °P- Door uitge- verkeer ap ,cbten ondervond het St^roCnnVandeh00fd- Sofia (afp/anp) - De politie ke crisis in Bulgarije is voor al toe te schrijven aan de dramatisch slechte economi sche situatie. Terwijl andere vroegere Oostblok-landen steeds meer vruchten pluk ken van economische her vormingen, raakt Bulgarije gestaag dieper in het moeras en krijgt de bevolking het elke dag moeilijker om te overleven. De Bulgaren lijken hun bekomst te hebben van het halfslachtige economische beleid van de rege rende socialisten, vroegere com munisten. In tegenstelling tot landen als Polen en Tsjechië hebben er in Bulgarije nauwe lijks ingrijpende hervormingen plaatsgevonden. Vooral wat be treft privatiseringen ligt het land ver achter. Buitenlandse investeerders blijven dan ook weg. Zaken als brood, brandstof, fruit, groente, brandstof en elek triciteit zijn voor de doorsnee Bulgaar haast onbetaalbaar. Voor de aanschaf van een paar schoenen is een half maandloon nodig. Veel Bulgaren moeten de ze winter kiezen tussen voedsel en verwarming. De economie van Bulgarije is vo rig jaar gekrompen met 8 a 10 procent en de inflatie bedroeg volgens de officiële cijfers 311 procent. De nationale munteen heid, de lev, verloor omstreeks 85 procent aan waarde tegen over de dollar en andere harde valuta's. De deviezenreserve van Bulgarije is geslonken tot nog maar 530 miljoen dollar. Dat is minder dan de helft van de 1,33 miljard dollar die het land dit jaar moet betalen over zijn bui tenlandse schuld van 9,8 miljard dollar (ruim f 17 miljard). Het lijkt daarom slechts een kwestie van tijd voor Bulgarije zijn ver plichtingen niet meer kan nako men. Een laatste reddingsboei voor Bulgarije zou het Internationaal Monetair Fonds (IMF) kunnen zijn. Maar voor steun van die kant lijkt het al te laat. Het IMF heeft voor kredietverlening steeds strenge economische voorwaarden gesteld, waaron der bezuinigingen. Bulgarije weigerde daarop in te gaan. Gaat het land alsnog akkoord, dan dreigt in eerste instantie het risico van verscherping van de sociale crisis. Sofia (dpa/afp) - Zelo Zelev (61), de eerste vrij gekozen president van Bulgarije sinds de val van het communisme, begon zijn politieke loopbaan nog onder het bewind van dictator Todor Zivkov. De filosoof Zelev stichtte in november 1988 samen met andere dissidenten en intellectuelen de 'discus sieclub ter ondersteuning van glasnost en perestro jka', een van de eer ste oppositiebewe gingen tegen de communistische dic tatuur. Na de val van Ziv kov op 10 november 1989 onderhandelde Zelev als oppositie leider met de com munisten. Dat leid de op 10 juni 1990 tot de eerste vrije parlementsverkie zingen. Het parle ment koos Zelev daarna tot presi dent. Het volk be vestigde dat man daat in 1992 nog eens. Zelev werd een sym boolfiguur voor de Bulgaren die streefden naar markteconomie, meer democratie en aansluiting bij het Westen. Daardoor kwam hij in conflict met de inmiddels tot socialisten omgedoopte ex-communisten in de regering. De ambtstermijn van Zelev loopt op 22 januari af. Hij verloor vorig jaar voorverkiezingen binnen de oppo sitie om de kandidatuur voor het hoogste ambt. Sofia - Zan Videnov, die eind december aftrad als premier van Bulgarije en voorzitter van de ex-communistische Bulgaarse Socialistische Partij (BSP), is een symbool voor de mislukte poging van de ex-communisten een nieuw ima go van efficiënte bestuurders op te bouwen. De 37-jarige Videnov studeerde in Moskou economie. In 1990 kwam hij in het parlement en volgde na de verkiezingsneder laag van de BSP in oktober 1991 Aleks- andr Lilov op als partijvoorzitter. Na een triomfante lijke verkiezings overwinning van de socialisten werd Vi denov in januari 1995 premier. Het eerste jaar van zijn regeerperiode werd gekenmerkt door een economische stabili satie. In 1996 daarentegen kwam het tot een enorme achteruit gang van de levens standaard door fa lend privatiserings- beleid, problemen in de banksector en de hoge buitenlandse schuld. Ook binnen zijn eigen partij werd de roep om Videnovs af treden luider. Videnov, een ernstige en terughoudende man die bij zijn aantreden als premier de steun van meer dan de helft van de bevolking genoot, is er niet in geslaagd bij de Bulgaren begrip te kweken voor zijn economische-hervormingsbeleid. Sofia (afp) - Petar Stojanov, die op 22 januari officieel als nieuwe president van Bulgarije aantreedt, is het nieuwe gezicht van het nieu we, gematigdere, anticommunistische kamp. Hij heeft de demonstranten, sinds de protesten ruim een week geleden begonnen, herhaalde lijk voorgehouden dat vervroegde parlements verkiezingen de 'enig waardige uitweg' uit de crisis vormen. Na zijn verkiezing in november zei Stojanov meteen zich te distantiëren van de politiek van confrontatie die zijn eigen partij, de Unie van Democra tische Krachten (UDK, anticommu nistisch), in het verleden voerde ten opzichte van ande re partijen. Hij ver klaarde als presi dent slechts een partij te zullen heb ben: Bulgarije. Als voorstander van 'een tolerante dia loog' zou hij 'alle positieve stappen' van de regerende socialistische partij (BSP) steu nen. Stojanov (44) was advocaat alvorens hij als vice- minister van Justitie toetrad tot de minderheidsre gering van de UDK in 1991-1992, Later koos de partij, waar hij grote populariteit geniet, hem tot vice-voorzitter. ER IS niet alleen een tijd van komen en gaan, maar ook een van buigen. De Servische leider Milosevic begrijpt dit blijkbaar niet. Twee maanden geleden verloor hij de gemeenteraads verkiezingen in veertien van de achttien grotere steden van zijn land. Hoewel de macht en invloed van lokale besturen in Servië weinig voorstellen en het verlies Milosevic' machtsba sis daarom nauwelijks aantastte, was het blote feit van een ne derlaag zo'n aanslag op het zelfrespect van de Servische presi dent dat hij de verkiezingsuitslag ongeldig verklaarde. Dat er een reële oppositie tegen hem ontstaan was, kon Milosevic niet accepteren. Vijfenvijftig dagen van onafgebroken protesten, een solidari teitsbetuiging van de machtige Servische kerk en internationa le druk hebben het regime aan het twijfelen gebracht. Een paar ministers hebben laten weten het door Milosevic zelf geïni tieerde OVSE-onderzoek, waaruit bleek dat er niet geknoeid is bij het tellen der stemmen, te aanvaarden. Kringen rond de president trachten olie op de golven te gieten door te melden dat de regering de (on)geldigheid der verkiezingsuitslag zal heroverwegen. Een fraai resultaat op het eerste gezicht, maar te laat natuurlijk. De oppositie ruikt de algehele overwinning. Het gaat in Servië al lang niet meer om de gemeentebesturen, de protesten rich ten zich op Milosevic en zijn gehate regime. De onwaarachtige manoeuvres met betrekking tot de lokale verkiezingen zijn nu niet meer dan een aanleiding. De president heeft zichzelf, door zijn halsstarrige ontkenning dat er in Servië tegenstand tegen zijn beleid bestaat, de kans op een compromis uit handen geslagen. Daarvoor had hij eer der het hoofd moeten buigen. Nu zit er niets anders op dan volledig het veld te ruimen. Niet alleen Nederland kent een strenge winter. In het ijs dat de Russische rivier de Moskva bedekt, hebben hengelaars wakken gekapt om een visje te verschalken. Om tijdens de visvangst een beetje uit de wind te zitten, hebben deze inwoners van Moskou plastic tentjes opgezet op de ijsvloer. foto ap dachten al achter de rug en dat kan het VN-tribunaal niet zeg gen. In Rwanda zitten ruim hon derdduizend mensen (al dan niet terecht) vast in afwachting van hun proces; het VN-tribunaal heeft slechts 21 mensen kunnen opsporen, van wie er zeven in Arusha in voorarrest zitten. Tot driemaal toe is de eerste rechtszitting tegen de eerste ver dachte, een 43-jarige burge meester, de afgelopen maanden uitgesteld. De ene keer omdat de processen verbaal in het Engels waren opgesteld in plaats van in het Frans, de andere keer omdat er geen getuigen beschikbaar waren. En recentelijk omdat het tribunaal de uitnodigingen aan de getuigen zó laat had ver stuurd dat dezen niet op tijd aanwezig konden zijn. Een van de verklaringen voor de vertragingen is de onderbezet ting van het tribunaal in Arusha. Freetown - Een machtige geheime vrouwenorganisatie in Sierra Leone heeft onlangs in een vluchtelingenkamp ongeveer zeshon derd meisjes besneden. Hulpverleners zeiden gisteren dat veel slachtoffers ernstige complicaties hebben opgelopen na het massale ritueel. De Bon- do Vereniging maakt zich in het West-Afrikaanse land sterk voor besnijdenis van vrouwen. De organisatie voerde de opera tie afgelopen donderdag uit in het kamp Grafton, in de oostelijk buitenwijken van de hoofdstad Freetown. Ongeveer honderd van de meisjes, tussen de acht en vijftien jaar oud, zijn er slecht aan toe. Bij de besnijdenis in Sierra Leone gaat het om het wegsnijden van de clitoris met met-gesterili seerde messen of andere voorwerpen. De meisje krijgen geen verdoving. Colombo - Ruim vijfhonderd regeringsmilitairen en Tamil-strij- ders zijn donderdag om het leven gekomen bij gevechten rond twee militaire bases in het noorden van Sri Lanka. Volgens re geringswoordvoerder luitenant-kolonel H. de Silva zijn onge veer 350 rebellen gedood en zevenhonderd verwond. Hij stelde het aantal gesneuvelden aan regeringszijde op 161, maar andere regeringsfunctionarissen zeiden dat er 232 militairen waren om gekomen. De Tamil-Tijgers zeiden dat ruim tweehonderd rege ringsmilitairen waren gedood. Zij stelden de verliezen aan eigen zijde op 140. Cape Canaveral - Het Amerikaanse ruimteveer Atlantis is giste ren kort voor zonsopgang vertrokken van Cape Canaveral. De lancering is de eerste van een serie van acht die voor 1997 op het programma staat. Het 3,4 miljard gulden kostende veer zal dins dagnacht de Amerikaanse astronaut John Blaha oppikken van het Russische ruimtestation Mir. Deze wordt vervangen door Jerry Linenger, een 41-jarige kapitein van de marine. Deze zal vier maanden op Mir blijven. Moskou - De gezondheidstoestand van de Russische president Jeltsin is iets verbeterd. Hij is actiever en heeft inmiddels weer enkele werkzaamheden op zich genomen. Dit heeft de medische dienst van het Kremlin gisteren gemeld. Cherbourg - Een schip met een lading van veertig containers op gewerkt nucleair afval zal vandaag uit het Franse Cherbourg vertrekken naar Japan. Dat heeft het Franse opwerkingsbedrijf Cogema zaterdag bekend gemaakt.Het afval zal worden ver voerd met het schip Pacific Teal, dat eigendom is van British Nucleair Fuel. Een woordvoerder van de milieu-organisatie Greenpeace, die in het verleden grote protestacties hield tegen het vervoer van het nucleaire afval, zei te verwachten dat het schip voor de kust voor anker zal gaan. Seoul (afp/rtr) - Meer dan drieduizend Zuid-Koreaanse de monstrerende arbeiders en studenten zijn gisteren slaags ge raakt met oproerpolitie in het centrum van Seoul. De politie bestookte de menigte van naar schatting twintigdui zend arbeiders, linkse studenten en intellectuelen met traangas. Die antwoordden met stenen en andere projectielen. Winkelend publiek zocht in paniek een goed heenkomen. Bij velen liepen de tranen over de wangen. Enkele tientallen betogers zijn volgens de Zuid-Koreaanse televisie ge arresteerd. Volgens ooggetuigen probeerde de politie met charges te voorko men dat de menigte oprukte naar een wijk met winkels. Ken nelijk wilden de demonstranten daar hun protesten tegen een omstreden nieuwe arbeidswet voortzetten. De menigte had zich eerder ver zameld bij de kathedraal in Se oul, waar de leiders van de sta king zich verschanst hebben. Kennelijk wilde men zich bij de stakingleiders voegen, maar de politiemacht sloot de toegang tot het terrein hermetisch af. De stakers riepen om het aftre den van president Kim Young- sam en gooiden met stenen, zo verklaarden ooggetuigen. Na charges van de oproerpolitie zijn de demonstranten een park in het centrum van de stad in ge vlucht. De voorzitter van de regerende Nieuw Korea Partij (NKP) heeft zaterdag de vakbonden uitge daagd voor een televisiedebat over de omstreden nieuwe ar beidswet, waarover al sinds 26 december in het hele land wordt gestaakt. De oproep wordt ge zien als een poging van de Zuid- Koreaanse regering de publieke opinie voor zich te winnen. NKP-voorzitter Lee Hong-koo deed de oproep enkele uren na dat de politie tevergeefs had ge probeerd militante vakbondslei ders te arresteren. Arbeiders, ge wapend met ijzeren staven, ver hinderden zaterdagochtend dat politiemensen het terrein rond de kathedraal, waar de staking leiders verblijven, konden betre den. Kennelijk heeft de regering daarop besloten tot een andere aanpak. De voorzitter van de Koreaanse Confederatie van Vakbonden, Kwon Young-kil, reageerde koeltjes op de uitnodiging van Lee. Volgens Kwon moet de re gering eerst de omstreden ar beidswet schrappen, pas dan kan er gepraat worden. Zowel de vakbond als de rege ring lijkt er veel aan gelegen de publieke opinie voor zich te win nen in het conflict, dat grote de len van de economie heeft lam gelegd. De vakbonden hebben voor mor gen en woensdag gedreigd met de grootste staking die het land ooit heeft gezien.

de Stem | 1997 | | pagina 5