We zijn een familiebedrijfje DE STEM 98 Rintje Ritsma buigt diep voor zijn opvolger Ids Postma 4 Zlatko Arambasic is zeer doelgericht' Geen ruimte meer voor NK afstanden gratis automaat 0p de nieuwe B1 Oosterhoutse veldrijder Wim de Vos na lange moeizame strijd op hoogste tree ih Card, de winkel! 749 Veldkamp wacht op Belgisch paspoort Vandaag huldigingen f I11 stilte VKS-ploeg door het dolle heen De kersverse Friese koning van het allround-schaatsen wil boer worden Rostnia vierde op Wereldranglijst NAC heeft ook optie op Noor Johnsen Van Dijk stopt als bondscoach da doet meer voor u Breda - Etten-Leur - Oosterhout Sport i i 11 i MAANDAG 13 JANUARI 1997 lo Famoso e rode tafelwijn, 0 ml A*s- 289 Jong belegen Goudse kaas plat kilostuk, per kilo 12^ nappelcake ram 29* ans tandpasta ie75 ml 2** 1?^ me shampoo e soorten, "Y3Q 200 ml 5?* Macleans tandpasta mild mint statube 75 ml ene crèmespoeling se soorten, ^39 i 200 ml -ë#4" £im (analaan 1 n 43. or onze excuses. Door Ad Pertijs Zeddam - Zelden is een nationale kampioen veldrijden zo artstochtelijk begroet als Wim de Vos gisteren in Zed- jam. De toeschouwers bejubelden de zege als een bevrij- I ding van het Rabo-juk, maar bovenal gunden ze de 28-ja- e Oosterhouter zijn ultieme rentree. Wim de Vos overwon zijn ziekte; elfde Wim de Vos bedwong eren met een solo het duo I Van der Poel/Groenendaal en Jus waren er na afloop tranen en ten warme ovatie. „Wat wij het afgelopen jaar meegemaakt heb- ^verschrikkelijk," zei Mar de Vos door haar tranen heen, De Oosterhoutse keek reikhal- d en stijf van de zenuwen bij de finish uit naar de komst van ar man. „Wat duurt het toch ig." Het wachten in de laatste ronde was echter niets vergele- 1 met wat de familie De Vos afgelopen jaar aan geduld eft moeten opbrengen. Geen I wonder dat De Vos direct na de iaish zijn vrouw en hun zoontje I Eoy huilend in de armen sloot. Virusziekte ,ffe zijn een familiebedrijfje," I zei de nieuwe kampioen. De on derneming kreeg het het afgelo- I sen jaar flink te verduren. In de- ber 1995 werd De Vos plots :ld door een mysterieuze vi- rasziekte. Maag en darmen ble- 1 de oorzaak te zijn van het gemak. Opspelend maagzuur I gaven bacterieën de kans de con- I ditie te slopen. ben er strontziek van ge- I weest. Ik werd er chagrijnig van er. dat ging ten koste van de sfeer thuis. Op een gegeven mo ment dacht ik 'ik kan beter een goede vader zijn'. Wielrennen is mijn broodwinning, maar het mag niet ten koste gaan van al les. Op een bepaald moment heb Idan ook serieus overwogen om 13e Vos beet echter door. Met de I steun van zijn naaste familie. Zijn zevenjarige zoontje Roy [vergezelde hem tijdens de trai- J op zijn crossmotortje. De gedachte aan zijn in 1993 overle- den vader gaven hem het beslis- I sende duwtje in de rug. „Die man heeft voor zijn overlijden alles voor zijn kiezen gehad. Zijn seen werd geamputeerd, hij be- landde in een rolstoel, hij kreeg I er een hersenbloeding bij, hij s stervende en toch bleef hij „Op het laatst kwam hij het huis bijna niet meer uit, maar op het WK in Corva was hij er plots. Ik won er de bronzen medaille en hij stond op uit zijn rolstoel om me te omhelzen. Ongelooflijk. Aan die man heb ik zoveel te danken gehad. Hij wilde vroeger wielrenner worden, maar mocht het niet. In Corva wilde hij er daarom bij zijn. Drie maanden later stierf hij." „In de periode dat ik het zo moeilijk had, dacht ik regelma tig aan hem. Ik putte kracht uit zijn lijden. Wat heb ik te zeuren over een uurtje pijn lijden van wege de verzuring." De Oosterhouter reed in decem ber twee weken geen wedstrij den. „In die tijd heb ik getraind als nooit tevoren," zegt hij. Sa men met Jeroen Blijlevens en Martin van Steen werkte hij in alle stilte aan zijn comeback. Toen de doktoren daarnaast ook nog eens een afdoend medicijn vonden tegen zijn maagzuurpro- blemen, brak voor De Vos de he mel open. „Voske gaat vandaag winnen," sprak Rein Groenendaal, de va der en begeleider van Richard, al voor de start. „Hij zag het goed," zegt De Vos. „Ook Rein moet ge zien hebben dat ik vorige week in Sint-Michielsgestel het zelf vertrouwen terugvond. Daar heb ik een eerste speldenprik uitge deeld. Ik kon het gat tussen Groenendaal en Van der Poel (die al in de eerste ronde ont snapt waren, A.P.) en mij stabiel houden. Hoe hard ze ook reden. Toen wist ik ook dat ik ze van daag kon kloppen." Eerste titel Het feit dat ze hem niet lieten te rugkomen, deed de rest. „Zien die twee dan niet in dat het pu bliek meer spanning wil?," vroeg hij zich af. Vastbesloten en ge tergd tot op het bot reisde hij za terdag af naar Zeddam. „Ik had een ongelooflijk rust over me. Ie dereen binnen de ploeg was ner veus behalve ik. Om negen uur Tranen bij 'familiebedrijfje' De Vos nadat papa Wim de Nederlandse titel in het veldrijden heeft ver overd. foto anp ging ik naar bed en een kwartier later sliep ik." Tijdens de wedstrijd viel De Vos al na een kwartier aan. Een lek ke band gaf Van der Poel, de slecht gestarte Groenendaal (krom getrapt wiel), Gerritsen en VKS-ploegmaat Boezewinkel de gelegenheid terug te keren. „Ik zag dat ze niet meer zo fris wa ren," vertelde De Vos. Na even op adem te zijn gekomen, deelde hij in de 40e minuut (van de 60 die gereden moesten worden) de beslissende tik uit. Zijn eerste grote titel was zijn deel. „Voor mijn gevoel begint het sei zoen nu pas voor me," zei De Vos na de huldiging vol bravoure. „Ik moet nog vier wedstrijden rijden." De belangrijkste koers is het WK in München op 2 februari en het Rabo-duo is wat hem betreft ge waarschuwd. „Want wie hier Van der Poel en Groenendaal kan kloppen, kan ook wereld kampioen worden." UITSLAGEN Elites: 1. De Vos (Oosterhout) 1.01.02, 2. Groenendaal (St. Michielsgestel) 0.29, 3. Van der Poel (Kapellen) 0.37, 4. Gerritsen (Hoeve laken) 0.40, 5. Boezewinkel (Hoog- Van onze verslaggever Zeddam - Hans van Kasteren was gisteren in Zeddam door het dolle heen. Op het nationale kampioenschap veldrijden vero verden zijn VKS-renners drie van de vier titels. Inge Velthuis uit Wageningen opende de rij met een verrassende overwinning bij de vrouwen. Zij troefde favoriete Reza Ravenstijn af. Vervolgens loste Gretienus Gommers eindelijk zijn belofte in door bij de 'espoirs' afgetekend naar de titel te rijden. Wim de Vos maakte de feest vreugde compleet door de mooi ste van alle truien te pakken, die van de elite. Van Kasteren, op de weg ook sponsor van de vrouwenploeg van Leontien van Moorsel, strooide in de euforie niet alleen maar complimenten, maar ook met contracten. Erik Boezewin kel, de man die zichzelf opofferde voor De Vos, wordt met ingang van vandaag prof bij VKS en Gretienus Gommers maakt die overstap volgend seizoen. De Vos heeft nog een contract tot februari 1998. „En die overeen komst kom ik zondermeer na. Ook al biedt een ander me nu drie ton," zei de Oosterhouter. Van Kasteren was de man die De Vos opviste nadat de Brabander afge lopen zomer volkomen onver wacht op staande voet was ont slagen bij Espace Card. „Nog voor ik een meter voor die ploeg gereden had in het veld. De reden is me nog altijd niet duidelijk." Mogelijk heeft de teameigenaar de medische dossiers van De Vos onder ogen gehad. „Iemand die mij op dat moeilijke moment het vertrouwen geeft, zal ik zeker niet laten vallen", stelde De Vos. landerveen) 2.16, 6. Scheffer (Vels- wijk) 2.30, 7. Weevers (Zelhem) 3.22, 8. Bunnink (Bleiswijk) 3.26, 9. Veld kamp (Kamerik) 3.34, 10. Schrader (Spankeren) 3.46. Vrouwen: 1 Velthuis (Wageningen) 31.15, 2. Ravenstijn (Wijchen), 3. Den Ouden (Hoogstraten) 0.55, 4. Van de Brand (Zeeland) 1.01, 5. Berkhout (Schipluiden) 1.03. Neo-amateurs: 1. Gommers (Kollu- merzwaag) 59.38, 2. Coehorst (Til burg) 0.30, 3. Nijland (Hengelo) 0.38, 4. De Knegt (Tilburg) 1.08, 5. Lubber man (Hoogeveen) 1.15. onttroonde Rintje Ritsma (links) feliciteert de nieuwe 'allround-koning' Ids Postma. ÜSTen Ids Postnia heeft SDrink EK door ziin 'super- gwt van 36,77 op de 500 me de urn Perso°nlijk record op for® hlometer (14.11,56) een reltlr :°"g Semaakt op de we- «¥t aller tijden Hemwa Eldes steeS van de en he h naar de vierde Plaats van 157*0vU een Puntentotaal ol15J'076- De.Noor Johann met inn one is ^aanvoerder (155 807? V00r Rintie Ritsma WS.808) en Falko Zandstra Door Danny van den Broek Heerenveen - Joop van den Ende had hem gisteravond persoonlijk uitgenodigd voor het programma Wedden Dat. Tegen een fikse vergoeding. Dat spreekt. Maar Ids Postma bedankte. De schaatser uit Deersum was zojuist in een uitverkocht Thialf gehuldigd als de nieuwe Europees kam pioen allround. Vanavond staat er nog een feest gepland in zijn geboorteplaats Deer sum. En dan is het voor hem weer even genoeg. En dat geld van Joop? „Je kunt je hele le ven nog geld verdienen", zei Ids. Het was tekenend voor de onge compliceerde houding van Post ma, die gisteren trouwens wel een voorschotje van 58.000 gulden in casseerde aan premies van de ISU, KNSB en Aegon. Dat bedrag had hij eigenlijk vrij dag al in de knip toen hij Ritsma niet alleen op de 500, maar ook op de 5000 meter achter zich liet. De drievoudig Europees kampioen Heerenveen (anp) - Bart Veldkamp wil uiterlijk 1 juli 1997 in het bezit zijn van een Belgisch pas poort. Indien op die datum de naturalisatie nog niet rond is, probeert de Hagenaar alsnog namens Nederland aan de Olympische Winterspelen in Nagano deel te nemen. Veldkamp reed het afgelopen weekeinde op een Belgische licentie naar de achttiende plaats bij het EK allround. Voor een olympisch startbewijs is meer nodig, het Belgische staatsburgerschap. „Mijn advocaten zijn nog met de aanvragen be zig. Je weet dat zoiets lang duurt, ik moet geduld hebben." In Heerenveen reed Veldkamp voor het eerst bij een EK niet de afsluitende tien kilometer. „Dat was ingecalculeerd," zei Veldkamp. De naweeën van de Elfstedentocht, die hij op zaterdag 4 ja nuari volbracht, waren zwaar. „Toch heb ik geen spijt." Een zere knie en een op spelende maag kostten hem alle energie. „Mijn lichaam was nu niet eens in staat om te lijden," zei Veldkamp. Zijn stad- en ploeggenoot Marnix ten Kortenaar eindigde voor Oostenrijk op de dertiende plaats, één positie voor de Haarlemse Noor Brigt Rykkje. Fausto de Marreiros eindigde als laatste, de Por tugese kampioen uit Velserbroek laat zich de ko mende weken medisch onderzoeken. „Zijn bewe gingspatroon is niet in orde," zei coach Piet Schipper zondag. De Marreiros laat de wereldbe kerwedstrijden in Baselga di Pine en Davos schieten. kwam die klap niet meer te boven. Een dag later verloor hij in een rechtstreekse confrontatie de 1500 meter (1.52,94 tegen 1.54,26) van Postma, die daardoor op de slot dag van het toernooi tijdens de tien kilometer alleen maar over eind hoefde te blijven. Ritsma kreeg na afloop van de al lerlaatste rit toch een open doekje van het publiek dat het wel kon waarderen dat de uitgeschakelde kampioen (hij moest een halve mi nuut goedmaken op Postma) heel diep ging om zijn EK op een waar dige manier af te kunnen sluiten. Als enige bleef Ritsma onder de veertien minuten (13.59,65). Z'n winst op de tien kilometer gaf hem uiteindelijk nog iets wat leek op een tevreden gevoel. „De andere dagen heb ik me alleen maar lo pen afvragen waarom Ids zo hard ging en ik juist pijn in mijn benen kreeg. Ik had een loom gevoel. Dat raakte ik maar niet kwijt. Behalve vandaag dan. Uiteindelijk ben ik blij met deze tien kilometer. Maar Ids was dit EK gewoon fantas tisch. Daar had ik echt geen ant woord op." De nieuwe koning maakte giste ren het traditionele rondje in de arreslee. Onder daverend gejuich van 12.000 schaatsgekke onderda nen. Het volk toonde zich meer dan tevreden met de nieuwe heer ser, die in bijna niets lijkt op zijn voorganger die de afgelopen drie jaar de scepter mocht zwaaien. Ritsma en Postma, beiden uit Friesland. Maar dan houdt de ge lijkenis direct op. Ritsma, de man die koos voor het avontuur van een privé-ploeg. Postma, die zo lang hij schaatst, bij de bond zal blijven. Ritsma die acteert in een reclamespot waarin hij een naakte vrouw mag besnuffelen. Postma, die nu ook een spotje op tv heeft, maar daarin gewoon schaatst. Boekt Rintje een reisje, dan is de kans groot dat we hem terugvin den op Hawaï. Wie Ids van de zo- Door Peter Vierenhalm Breda - Het is NAC na een paar mislukte pogingen toch ge lukt. De club lijfde zaterdag een nieuwe speler in, de Au straliër Zlatko Arambasic, de 27-jarige aanvaller van het Belgische Beerschot. Eerder liepen achtereenvolgens pogingen om de spitsen Gill- haus, Van der Weert of Roelof- sen te strikken op niets uit. „We zijn blij met deze aankoop. On ze trainers Wim Rijsbergen, Ka- rel Bonsink en Ton Lokhoff hebben hem aan het werk ge zien en zijn tevreden," deelde Martien Vreijsen, directeur commerciële en technische za ken, gisteren mee. NAC heeft de ene Australiër (Graham Arnold) voor de ande re ingeruild. Volgens Vreijsen is Arambasic van het type Arnold. „Hij is eveneens zeer kopsterk. Arnold is misschien meer een fighter, maar Arambasic is weer wat sneller. Hij beschikt over een redelijke techniek en schiet zowel links als rechts. Hij is zeer doelgericht." De Australiër (eenmalig international en deel uitmakend van de olympische selectie) heeft na zijn debuut in Sydney al enkele clubs versle ten: KV Mechelen, het Franse Metz, Oostende en Beerschot. Vreijsen: „Bij Oostende liet hij al zien over scorend vermogen te beschikken. Hij draaide daar een op een, was goed voor 27 treffers in een seizoen." Arambasic schoot dit seizoen bij Beerschot acht treffers bin nen. De Belgische club heeft de spits moeten verkopen vanwege financiële problemen. Daarom kan de Australiër tussentijds overstappen en NAC in de tweede competitiehelft te hulp schieten. De nieuwe aanwinst is getrouwd en heeft een kindje van drie maanden. Hij woont in Wilrijk (Antwerpen). Aramba sic maakt zondag 19 januari zijn debuut in de afscheidswed- strijd van Peter Remie. Hij heeft voor TA jaar getekend. De kans is groot dat NAC bin nen een week nog een buiten lander aan de haak slaat. „Dinsdag hebben we de Noor Bent Inge Johnsen op proef. Hij is van dezelfde club afkomstig als Tom Staurvik, Bodo Glimt. Ik heb Johnsen al wat langer op het oog. Staurvik kent hem ook. Johnsen is een type als Roelof- sen van Roda. De Noor kan zo wel in de aanval ais in de verde diging uit de voeten. Maar hij is in principe een aanvaller. Wij hebben de eerste optie op deze speler, die bij meer clubs in de belangstelling staat," aldus Vreijsen. Van onze verslaggever Zeddam - Martin van Dijk heeft de KNWU laten weten dat hij bezig is aan zijn laatste seizoen als bondscoach van de veldrijders. „Na negen jaar is het tijd geworden om iets anders te gaan doen," licht te Van Dijk zijn besluit toe. Hij zegt niet uit onvrede te handelen. Van Dijk hield zich als bondscoach voornamelijk bezig met de begeleiding van talentvolle jongeren. Daarnaast stelt hij in samenspraak met de technische mensen van de KNWU de selecties voor wereldbekerwed strijden en wereldkampioenschappen samen. De KNWU zoekt al naar een opvolger voor Van Dijk. Alphenaar Nico van Hest, de man die Van der Poel, Groenendaal en De Vos op trainings- technisch vlak begeleidt, heeft gezegd dat hij de top-drie intensiever wil trainen. „Maar het baantje van bondscoach ambieer ik niet. Laat mij maar lekker in het veld stoeien met die gasten. De hele handel eromheen wil ik niet op me nemen." mer kwijt is, belt gewoon aan bij de boerderij van zijn ouders. Als het goed is, melkt-ie daar de koeien. Want Ids wil later boer worden. Tijdens het seizoen neemt Ritsma bij het eten hooguit een wijntje en doet hij verder geen rare dingen. Maar degenen die erbij waren, zullen nooit meer vergeten hoe vo rig seizoen Postma zich, na afloop van de World Cup in Oslo, samen met sprinter Van Velde, gekleed in een jurk en bergschoenen meldde bij de ingang van een discotheek. En dan natuurlijk het geld waar Ritsma veel meer waarde aan lijkt te hechten dan Postma. Onlangs claimde de man uit Lemmer nog een bedrag van dertigduizend gul den bij het NOC/NSF. Postma liet vorig seizoen zijn coach tijdens het WK in Inzeil weten dat hij zelfs geld mee zou nemen om er maar bij te mogen zijn. Die twee totaal verschillende per sonen reden gisteren hand in hand na hun tien kilometer. Zwaaiend naar de oranje gekleurde tribunes. Falko Zandstra maakte het Ne derlandse feestje compleet. De derde Fries uit de ploeg, was na een afwezigheid van een jaar, on middellijk weer goed voor het brons. Daarmee' had het EK - net als vorig jaar - drie Nederlanders op het erepodium. Dat platform dreigt voor deelnemers uit andere landen onbereikbaar te worden. De Noor Kjell Storelid was de eni ge buitenlander die in staat was een afstand (de vijf kilometer) op zijn naam te schrijven. Van Ritsma mag het EK (net zoals het NK trouwens) helemaal ver dwijnen. Postma bleek wel een man van tradities. „Ik vind dit juist een mooi allround-toernooi. Anders zou je nooit meer een 500 of 5000 rijden. Als ik eerlijk ben, vind ik het leuker dan de Olympi sche Spelen. En die sfeer hè. Daar doe je het toch voor. Dat zou ik niet willen missen." Heerenveen (anp) - De KNSB heeft besloten de nationale af standskampioenschappen in Den Haag te schrappen. De wedstrij den zouden plaatshebben op 24, 25 en 26 januari. De schaatsbond is tot dit besluit overgegaan omdat de kernploeg leden dat weekeinde moeten deelnemen aan de wereldbeker wedstrijden in Davos. De stand van de World Cup is één van de selectiecriteria voor deelname aan het wereldkampioenschap afstanden in Warschau. Aanvankelijk zouden alleen die rijders naar Davos afreizen die de kwalificatiepunten nog nodig zouden hebben. Dit blijkt echter, door allerlei omstandigheden, voor alle kernploegleden te gel den. Interim-directeur Jacobs van ijs baan De Uithof vernam het nieuws via zijn autoradio. „Niet elegant om op deze manier dit be sluit van de KNSB te vernemen," was zijn eerste reactie. „We heb ben al een behoorlijk aantal toe gangskaarten verkocht. De KNSB kan van onze kant een schadeclaim verwachten." Tonny de Jong wordt, evenals Ids Postma en Barbara de Loor, vandaag al gehuldigd. foto reuter Heerenveen (anp) - Ids Postma en Tonny de Jong worden vandaag in hun woonplaatsen gehuldigd voor hun Europese allroundtitels. De Jong wordt vanmiddag om 17.00 in het gemeentehuis van Heerenveen, met de als derde geëindigde Barbara de Loor, in de bloemen gezet, Postma 's avonds om 19.30 uur in een feesttent in Deersum.

de Stem | 1997 | | pagina 13