DE STEM iloos Minder 'sociale banen' Abvakabo schrijft actievergaderingen uit bij postkantoren Topman Boonstra van Philips pleegt Vadermoord Werknemer uit de boot Stakingsleiders Zuid-Korea vervolgd In Nederland draait Philips minder slecht Eerste vrucht Tros Audax Media is rijp wmmmmmm. A6 ECONOMIE KORT Frans rijverbod kost bedrijven geld Winstgroei Océ-Van der Grinten Industrie op de bres voor de spuitbus Verhuisbedrijf De Haan gered Beleggen in ferries mogelijk Coop '82 ziet winst verder groeien Nyfer voorspelt 3,2 procent groei Resultaat Nuon verdubbeld ^Rl 1997 J\ Economie ZATERDAG 11 JANUARI 1997 I I I I Ken. Gelokt met mooie \itie. FOTO PERSBURO DIJKSTRA |ït de vrouwen in Euro- eoede voornemens ver- |de familie thuis te hel- In groep die het verk iert uit te wissen en als ps krijgen, proberen te -net een Europeaan om Fverblijfsvergunning te Kaar gelukkig profiteert leste vrouwen het thuis- le. Het ongelukkige le lie prostituees vaak lei- ft daarom toch nog een Smokkelroutes duiken Boeren kunnen hon- Ind Colombiaanse pe- Tveer 175 gulden) ver por een trektocht van Ji met dertig tot veertig Ine op hun rug. Jiuizenden manieren orn Icaïne te vervoeren, i| Peruaanse drugsbe- lan het leger in Iquitos, lde nom de guerre 'Ma- fanon' heeft aangeme- het met speedboten of vloeren van grotere Ze verstoppen het tier groente en fruit, oi Et de rivier afdrijven, inden aan boomstam- laanse politie heeft het !n halfjaar 2,8 ton ruwe in beslag genomen, meeste cocaïne is zon- ilemen gepasseerd, laar maken van de lan- ïen heeft ook weinig ild. Op 24 oktober ver- Peruaanse commando s illegale landingsbanen met dynamiet enorm te maken. Maar minder week later waren ze aar voor gebruik. Maranon' raadt aanse drugsbestrijdel minder te investeren kkelde opsporingseles- en meer in het Pers.' jeef de politie commissi s van de hoeveelheid ru- aïne die ze in beslag ne zegt hij. „Als je de men- :er betaalt, verzetten 2oetermeer (anp) - De Abvakabo Ldt woensdag actievergaderingen Jijde werknemers van de postkanto- i bleek aan het einde van de IJSddag dat Postkantoren BV niet tsUedig ingaat op de eisen van de i met betrekking tot een so- ge bonden liggen met Postkantoren een gezamenlijke onderneming van KPN en ING, in de clinch over een reorganisatie waarbij 280 banen worden geschrapt. Nog eens zeven honderd mensen krijgen een andere werkplek. Bij de postkantoren wer ken zo'n 5800 mensen. De Abvakabo eist extra reiskosten- of verhuisvergoeding voor mensen die verplaatst worden en een uitbrei ding van de periode waarin iemand boventallig is. Boventalligen kunnen in het huidige sociaal plan maximaal twee jaar in dienst blijven. De vak bond wil dat alle boventalligen recht hebben op de periode van twee jaar. De bond vindt dat de directie op de ze punten onvoldoende over de brug komt. Wel is de Abvakabo tevreden over de toezegging die de directie gistermid dag deed, om het personeel meer ge legenheid te geven tot om- en bij scholing. De bond vindt echter dat Postkantoren ook op de andere pun ten moet toegeven. Gisteren aan het einde van de mid dag was het overleg tussen bonden en directie weliswaar nog gaande, maar volgens een woordvoerster van de Abvakabo spraken partijen uit sluitend nog over een regeling voor 'extreme individuele gevallen'. Zelfs als op dit punt overeenstemming wordt bereikt, gaan de actievergade ringen volgende week door. Wat voor acties gevoerd gaan wor den, is nog niet duidelijk. De reorga nisatie treft vooral de ondersteunen de diensten. Een korte werkonder breking bij die afdelingen zet nau welijks druk op de ketel, geeft de woordvoerster van de vakbond toe. De leden moeten zich over de vorm van de acties uitspreken. Eijswijk (anp) - Werknemers van sociale werkplaatsen [ieniet aan minimumeisen voldoen dreigen tussen wal en ischip te vallen. Omdat zij te veel begeleiding nodig heb- komen zij niet meer in aanmerking voor een sociale j«rkplaats. De dagopvang heeft echter te weinig capaci- tom de ontslagen werknemers te plaatsen. het Nationaal Overleg- van Sociale Werkplaatsen (NOSW). De organisatie denkt lat er dit jaar enkele duizenden utrknemers afvloeien. Er werken ia totaal tachtigduizend mensen bij sociale werkplaatsen. Directeur Kooyman van het 50SW zegt dat de criteria voor Itsociale werkplaatsen zijn ver- itkerpt. „Daardoor valt een aan- isl mensen buiten deze voorzie ning. Er is kennelijk geen geld om «dagopvang te verruimen." (Mgens de werkplaatsen zijn de afgevloeide werknemers te lang- aam of hebben zij te veel bege- eiding nodig. Omdat de sociale commerciëler en effi ciënter gaan werken, worden de voor productie en begelei- strikter gevolgd. Een groot probleem is de subsidievermin- 'SP-Kamerlid Jan Marijnissen dering, waardoor de werkplaat sen meer op zichzelf zijn aange wezen. De werkplaatsen moeten nu 12.000 gulden per werknemer per jaar verdienen om quitte te spelen. De werkplaatsen hebben steeds minder werk. Bedrijven besteden de productie vaker dan voorheen uit aan lage-lonenlanden in Oost- Europa. Wel komen de werk plaatsen in aanmerking voor in gewikkelder werk, maar dat is doorgaans te hoog gegrepen voor de werknemers van de sociale diensten. Een woordvoerder van het minis terie van Sociale Zaken ontkent dat er sprake is van grootscheep se ontslagen bij de sociale werk plaatsen. Hij spreekt van 'een vreemd verhaal'. „De cijfers kloppen niet. In 1995 zijn er 3900 werknemers bij sociale werk plaatsen vertrokken, maar die zijn lang niet allemaal ontslagen. Ze zijn bijvoorbeeld met pen sioen gegaan, hebben een regulie re baan gevonden of zijn in de wao terecht gekomen." Over 1996 zijn nog geen totaalcijfers be kend. SP-kamerlid Marijnissen heeft gisteren schriftelijke vragen ge steld aan minister Melkert van Sociale Zaken over de dreigende ontslagen bij de sociale werk plaatsen. Hij vindt dat Melkert moet proberen die terug te draaien. Ook de vakbond Abva Kabo is 'hevig verontrust' en eist spoedoverleg met Melkert. FNV'ers hebben gisteren bij de ambassade van Zuid-Korea in Den Haag gedemonstreerd tegen de mogelijke aanhouding van sta kingsleiders in dat land. FOTO ANP Seoul (rtr/afp/anp) - Een Zuid-Koreaanse rechtbank heeft gisteren arrestatiebeve len uitgevaardigd tegen ze ven vakbondsleiders. Ze worden beschuldigd van het organiseren van illegale sta kingen. Dit heeft een woord voerder van het openbaar ministerie gezegd. De zeven worden gezien als de aanstichters van de massale sta kingen die al sinds eind vorige maand overal in Zuid-Korea plaatsvinden. Onder hen zijn de voorzitter van de vakbondsfede ratie Kwon Young-kil, zijn rechterhand Hoo Young-koo, en de leider van de automobielvak bond Yang Bum-shik. De zeven zitten al sinds het be gin van het conflict ondergedo ken in een katholieke kerk in Myongdong. De vakbondslei ders hebben eerdere oproepen voor ondervraging genegeerd, waarop de rechter overging tot het uitvaardigen van de arresta tiebevelen. Tevens wil het OM zo voorkomen dat de zeven het land verlaten. Net als donderdag kwam het vrijdag tot botsingen tussen de monstranten en de oproerpoli tie. In Ulsan, waar werknemers van het Hyundai-concern de straat opgingen, stak een van de demonstranten zich uit protest in brand. Hij werd naar het zie kenhuis gebracht, dat later me- deelde dat zijn situatie kritiek is. De autodivisie van Hyundai be sloot gisteren tot uitsluiting van de werknemers die aan het sta ken zijn. Vrijwel alle 32.000 werknemers van de onderne ming doen mee aan de protesten in het land die ai twee weken aan de gang zijn. De Zuid-Kore- anen blijken helemaal niet blij te zijn met de nieuwe arbeids wet die tot de stakingen heeft geleid. Een opiniepeiling wijst uit dat ruim 87 procent van de ondervraagden wil dat de wet wordt veranderd. Slechts 7,4 procent blijkt voorstander te zijn van de wet, die de regering geheel op eigen houtje heeft doorgedrukt. Bovendien is tweederde van de bevolking van mening dat de wet negatief zal uitwerken op de economie, hun koopkracht en het moreel van de werknemers aantast. De arbeidswet maakt het werkgevers onder meer makkelijker om mensen te ont slaan. De OESO, de organisatie van rijke industrielanden waar Zuid-Korea nog niet zo lang ge leden lid van werd, stuurt later deze maand een delegatie naar Seoul om over de nieuwe wet te praten. Er wordt dan een rap port over de situatie op de Zuid- Koreaanse arbeidsmarkt en over de wetgeving opgesteld, dat ter tafel zal komen op de ministers conferentie van de OESO in mei. Vandaag gaat een afvaardiging van het IWV, het Internationa le Verbond van Vrije Vakvereni gingen, naar Zuid-Korea om haar bezwaren tegen de wetge ving toe te lichten. Het IVVV heeft de Internationale Arbeids organisatie gevraagd de arresta tie van de vakbondsleiders te voorkomen. Gisteren postte de FNV bij de Zuid-Koreaanse ambassade in Den Haag. De vakcentrale reageerde daar mee op een oproep van de Zuid- Koreaanse bonden om actie te voeren tegen de wet. Eindhoven (anp) - Bij het af scheid van Jan Dirk Timmer, ®d september vorig jaar in het Evoluon, leek alles nog ™ek en ei tussen de voorma- §e Philips-topman en zijn opvolger Cor Boonstra. Lou ter lof viel de scheidende pre sident-directeur ten deel - in- ciusief een benoeming tot ®nmandeur in de Orde van «Nederlandse leeuw. Boonstra, in 1995 nota bene al°°!3miner zetf binnengehaald s Kroonprins, prees zijn voor- 8 nger de hemel in. Nauwelijks ®aanden later lijkt de rela- iikbekoeld- Boonstra, laai e zoon van een melkboer, om t^een Se'egenheid onbenut kraken van Timmer te Valise Philips-topman gaat i„2w wÜselÜk stil- "Hij „j openbaar uiteraard tecussiëren. Als hij al iets tern "®Cn Sebeurt dat ™- der 'j rea8eert een woord voer vat voormalige baas Pets'? Schermt voor de vpw.— """or heeft voor het le- i commentaar alle gele- Hij is sinds 1 oktober Cor Boonstra en Jan Timmer op de afscheidsreceptie van de laatste. tinnaf"T°dns aan de multina- sly verbonden. v°®r aea pittige discussie beide topmanagers is """ie. Gisteren was het opnieuw raak. Tijdens Customer Day 1997, een grootscheepse happening voor alle medewer kers en toeleveranciers, maakte Boonstra korte metten met de strategie van zijn voorganger. Philips - lees: Timmer - heeft geïnvesteerd in nieuwe activitei ten zonder duidelijk uitzicht op een gezond resultaat, zo hield de nieuwe topman de 275.000 werknemers van het elektroni caconcern voor. Boonstra wil de ze uitzichtloze activiteiten weer zo snel mogelijk kwijt, bena drukte hij. Gemakkelijk wordt dat geenszins. „Het valt niet mee om een sliert spaghetti van je bord te nemen," weet Boonstra. „Eén asperge van je bord nemen is wel erg eenvoudig." De nieuwe, slecht-renderende activiteiten waarop Boonstra doelt, bevinden zich voorname lijk in de softwaresector. Direct na zijn aantreden in 1990 maak te Timmer duidelijk dat Philips minder afhankelijk moest wor den van de conjunctuur-gevoeli ge markt voor consumenten elektronica (hardware). De voormalige topman, gepokt en gemazeld bij muziek- en amusementsdochter PolyGram, vond dat het concern op termijn ten minste 25 procent van zijn totale omzet moest halen uit software-activiteiten. Speciaal hiervoor stichtte hij het bedrijfs onderdeel Philips Media. In kor te tijd slokte het concern tal van softwarebedrijven op, uiteenlo pend van Videoland tot kabelex ploitanten. Ook de deelname in Sport7 maakte deel uit van de diversificatie-strategie. Veel plezier heeft Philips hier aan niet beleefd. De software- activiteiten kosten te veel en le veren volgens Boonstra op korte termijn geen bijdrage aan het re sultaat. Om zijn woorden kracht bij te zetten, zet de nieuwe top man drastisch het mes in deze activiteiten. Bij Origin (automa tisering) en de videoverhuurke- ten Superclub zette hij het com plete management aan de kant. Videoland is inmiddels verkocht. Een ingreep bij Sport7, waar Timmer president-commissaris is, bleek overbodig. De omstre den sportzender hielp zichzelf om zeep. Daarmee lijkt de grote schoonmaak nog niet ten einde; ook de kabeibelangen, onderge bracht in de joint venture UPC, behoren volgens Boonstra niet meer tot de kernactiviteiten. Verkoop acht Philips niet uitge sloten. 'Pastamaker' Timmer, geroemd wegens Centurion maar verguisd wegens een vermeend gebrek aan strategisch inzicht, laat de strategiewijziging gelaten over zich heen komen. Althans, zo lijkt het. De komende vergade ring van de raad van commissa rissen zal hij ongetwijfeld van zich doen spreken. Of hij tijdens die bijeenkomst - doorgaans bijgewoond door Boonstra - veel steun krijgt, is de vraag. Timmer is slechts één van de tien leden van dit presidium. De voorzittershamer is in han den van voormalig Unilever- topman Floris Maljers. Een dui delijke breuk met de traditie om de president-directeur na zijn pensioen automatisch te benoe men tot president-commissaris. Timmer heeft de keuze: slikken of stikken. De eerste optie zadelt hem op met fors gezichtsverlies en de kans op nieuwe teleurstel lingen. Stikken impliceert zelf ontslag nemen. De kans dat zijn medecommissarissen hem weg sturen, is gezien zijn verdiensten klein. Zoetermeer - Het besluit van de Franse regering om het rijverbod voor zware vrachtwagens in het weekeinde uit te breiden kost het Nederlandse bedrijfsleven 10 miljoen gulden per jaar. Dat stelt de verladersorganisatie EVO, die er bij minister Jorritsma van Ver keer en Waterstaat op heeft aangedrongen de Franse maatregel te bestrijden. Het nieuwe Franse maatregel gaat in op 29 maart. Venlo - Océ-Van der Grinten, producent van kopieermachines, printers en tekenkamerapparatuur, heeft de winst vorig jaar met ongeveer 56 procent zien stijgen tot 169 miljoen gulden. Per aan deel verbeterde het resultaat met 36 procent tot ruim 9 gulden. Dit blijkt uit voorlopige cijfers die bestuursvoorzitter dr. H. Pen- nings gisteren bekendmaakte in zijn nieuwjaarsspeech. Den Haag - Drijfgassen in spuitbussen hebben ten onrechte een slechte naam als het gaat om milieuvervuiling. Spuitbussen met drijfgassen doen als het gaat om milieubelasting en energiege bruik namelijk niet onder voor andere verpakkingsvormen zoals de handpompen (mechanische verstuivers). Dat stelt de Neder landse Aerosolen Vereniging (NAV) in een gisteren verschenen nieuwe brochure. De spuitbussen-sector wil naar eigen zeggen af van de hardnekkige misverstanden die de spuitbus nog steeds een gedeukt imago geven. Alblasserdam - De verhuisafdeling van De Haan Transport Groep blijft bestaan. Vanuit het failliete transportbedrijf is voor de ver- huissector een doorstart mogelijk geworden door samenwerking van verhuisbedrijf Vogel in Middelburg en enkele personeelsle den van De Haan Verhuizingen. Amsterdam - Beleggers kunnen voor 86.000 gulden een aandeel krijgen in twee schepen van North Sea Ferries. Via het nieuwe be leggingsfonds Norships CV van ABN Amro wordt toekomstige in vesteerders een rendement beloofd dat kan oplopen tot 14 pro cent. Vooral ouderen met een goed gevulde portemonnee kunnen dankzij fiscale maatregelen profiteren van deze beleggingsmoge lijkheid. Arnhem - De supermarktorganisatie Coop '82 in Arnhem mikt voor 1997 op een omzetgroei van vijf procent en een winststijging van tenminste tien procent. In 1996 heeft de 'coöperatieve ver- bruiksvereniging', met 43 supermarkten in Gelderland en de Zaanstreek, de omzet met ruim vijf procent opgevoerd tot 326 miljoen gulden. Het bedrijfsresultaat bedroeg 7,5 miljoen gulden en dat was 67 procent hoger dan in 1995. Breukelen - Nyfer, het economisch onderzoeksinstituut van de Universiteit Nijenrode, verwacht voor 1997 een economische groei van 3,2 procent. Daarmee is het instituut optimistischer dan het Centraal Planbureau en de OESO, die in december een groei van 2,7 procent voorspelden. Het optimisme van Nyfer is geba seerd op de te verwachten toename van de consumptie, de inves teringen en de export. Hoewel de consumptie iets minder zal groeien dan afgelopen jaar, zal die nog altijd 2,4 procent bedra gen. Arnhem - Het resultaat van Nuon, het energiedistributiebedrijf voor Gelderland, Friesland en Flevoland, is in 1996 ruim verdub beld: van 79 miljoen naar 180 miljoen gulden. De omzet groeide van 2,5 miljard gulden naar 2,7 miljard. T. Swelheim, de voorzit ter van de hoofddirectie, sprak gisteren bij de presentatie van de voorlopige jaarcijfers van 'een mooi resultaat en een goed funda ment op weg naar de vrije energiemarkt'. Windturbines uit Flevo land in de veiling Eindhoven (anp) - Philips heeft afgelopen jaar in Nederland minder slecht gedraaid dan elders in de wereld. Terwijl het bedrijfsresultaat wereldwijd in de eerste negen maanden van 1996 meer dan halveerde, bleef de achteruitgang in Nederland beperkt tot 19 procent. „Nederland deelt in de mindere gang van zaken bij Philips, maar wel in geringere mate," concludeert de Centrale Ondernemingsraad in het Philips Magazine op basis van cijfers die de directie van de Neder landse Philips-bedrijven heeft verstrekt. Philips in Nederland ver diende in de eerste drie kwartaal van 1996 nog 338 miljoen gulden. In dezelfde periode van 1995 was dat nog 416 miljoen gulden. Wereld wijd ging het resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening terug van 1666 miljoen gulden tot 804 miljoen. De investeringen in Nederland blijven flink achter bij de planning. Bij de verlichtingsdivisie zijn hele projecten geschrapt, terwijl investerin gen voor de productie van halfgeleiders zijn vertraagd. Niettemin heeft Philips vorig jaar in Nederland wel meer geïnvesteerd dan in 1995. Ook de verwachte omzetstijging in Nederland is niet gerealiseerd. Philips ging ervan uit de Nederlandse omzet vorig jaar te kunnen op voeren van 16 miljard gulden tot 19 miljard, maar moet constateren dat de groei in de eerste negen maanden beperkt is gebleven tot tien procent. Gilze (anp) - Het prille samenwerkingsverband tussen de Tros en tijdschriftenuitgever en distributeur Audax lijkt een eerste vrucht op te leveren. Komend voorjaar wil Tros Audax Media een maandblad over klassieke muziek op de markt brengen. Bestuursvoorzitter J. de Leeuw van Audax maakte gisteren de plannen voor het nieuwe perio diek bekend. Het is de bedoeling dat het blad, dat de titel Klassiek op 4 krijgt, 'af en toe' vergezeld gaat van een cd of cd-rom. Tros en Audax willen nog partners binnen de publieke omroep inte resseren voor deelname aan het project. Tros Audax Media is opgericht nadat de Tros in augustus vorig jaar brak met De Telegraaf Hol ding. De Telegraaf verzorgde ge durende dertig jaar de redactio nele inhoud van de Tros Kompas en later ook de TV Krant. Ook voerde het dagbladconcern de omvangrijke drukopdracht uit. Volgens De Leeuw is de overgang van Tros Kompas en de TV Krant naar Audax zonder problemen verlopen. Het ledenbestand is geïntegreerd en de Verenigde Grafische Bedrijven uit België verzorgt het drukwerk. „En daarbij hebben we keurige mede werking van De Telegraaf ge had," aldus De Leeuw. De scheiding van de Tros en De Telegraaf, onder meer ingegeven door de vrijage van het dagblad concern met het commerciële sta tion SBS6, zorgde bij de dagblad uitgever voor een groot omzet verlies (40 miljoen gulden). De Telegraaf is erin geslaagd de be trokken honderd medewerkers aan het werk te houden.

de Stem | 1997 | | pagina 7