Nederland is geen paradijs Zuid-Amerikaanse oorlog tegen drugstransporten faalt hopeloos Mind 'soci bane Abvakabo sj Top man Werknemer ui| DE STEM BUITENLAND Prostituees uit Dominicaanse Republiek keren vaak berooid terug 111 ZATERDAG 11 JANUARI 1997 f\ Door Armand Snijders Santo Domingo - Spijt heeft Ma ria Tejero wel van haar mislukte gooi naar geluk in het rijke West-Europa. Ze had gehoopt daar een fortuin te vergaren om na een paar jaar als rijke vrouw naar haar geboortedorp La Pita in de bergen van de Domini caanse Republiek terug te keren en op die manier aanzien te krij gen. Het liep allemaal anders. Ze zwerft nu door de straten van Santo Domingo en is verslaafd aan cocaïne. Maria verliet vier jaar geleden op achttienjarige leeftijd de ar moede in haar dorp en trok naar de hoofdstad Santo Domingo. „Ik hoopte in een hotel of ergens in de huishouding werk te vin den, maar dat viel tegen." Na lang zoeken kon ze als animeér- meisje aan de slag in een bar. Daar ontdekte ze dat mannen bereid waren veel geld neer te tellen als ze wat verder wilde gaan. Ze werkte vervolgens in diverse bordelen, waar ze een Duitser leerde kennen die ze al leen als Hans kent. „Hij vertelde me dat we in Duitsland veel meer geld konden verdienen met hetzelfde werk. Hij zorgde voor papieren en be taalde mijn ticket." Samen met drie andere meisjes vloog Maria naar Madrid, van waaruit ze per trein naar Amsterdam reisden. Zakgeld Het paradijs dat Maria was be loofd, bleek niet meer dan een smerig bordeel, eerst in Amster dam, later in Arnhem en uitein delijk in Hamburg. De bordeel eigenaar had haar paspoort in genomen onder het mom dat ze eerst haar reiskosten en kosten voor de papieren, kamerhuur en levensonderhoud moest afbeta len. Al met al, zo had hij de naïe ve Dominicaanse voorgerekend, beliep het vele tienduizenden guldens. Ze kreeg iedere maand slechts enkele tientjes zakgeld, terwijl ze dagelijks, zeven dagen per week, vijf tot tien mannen als klant ontving. Door de Duit se Vreemdelingendienst werd ze uiteindelijk opgepakt en over de grens met Nederland gezet, waar justitie haar op het eerste vlieg tuig naar het Caribische eiland zette. Naar haar geboortedorp durft ze niet meer terug te keren. Uit schaamte. Schaamte, omdat ze IEDER JAAR trekken honderden vrouwen vanuit de Dominicaanse Republiek naar Nederland en andere Europese landen. Vaak gelokt met mooie praatjes over de bergen geld die ze kunnen verdie nen met huishoudelijk werk. De meesten belanden echter in de prostitutie en worden niet zelden als illegaal na maanden of jaren weer teruggestuurd naar eigen land. Meestal zonder geld op zak, maar nog vaker geestelijk gebroken. In de Dominicaan se republiek kunnen ze geen kant meer op. Met de film Me duele el alma (Mijn ziel doet pijn) heeft de Stichting Prostitutie Projecten Den Haag in samenwerking met het ministerie van Ontwik kelingssamenwerking getracht de vrouwen te wij zen op wat hen daadwerkelijk te wachten staat. Op het Caribische eiland zelf kijkt men met ge mengde gevoelens tegen de resultaten aan. haar familie in de steek heeft ge laten en niet met de beloofde rijkdommen kon terugkeren. Om te kunnen overleven en om de voor haar onmisbare cocaïne te kopen, hoopt ze 's avonds een man op te kunnen pikken. Ze leeft van dag tot dag, onzeker over wat haar staat te wachten. „Ik zie geen toekomst meer. Waar moet ik immers heen? Mijn familie weet niet eens dat ik hier ben, of ik nog leef." Het verhaal van Maria is als dat van zo veel vrouwen uit de Do minicaanse Republiek. In Euro pa werken duizenden landgeno ten van haar als prostituee. Zij vormen na de Colombianen de grootste groep buitenlandse vrouwen die hopen rijk te wor den in de Nederlandse prostitu tie, al bestaat er nu geduchte concurrentie vanuit Oost- Europa. Armoede De vrouwen hebben alleiriaql slechts één doel voor ogeft: deatf- moede in eigen land ontvluch ten. Veel van de vrouwen zijn af komstig uit arme bergdorpen oï uit de vele sloppenwijken van Santo Domingo, die voor toeris ten zijn verborgen achter hoge muren. De droom van een rijk en gelukkig bestaan in Nederland eindigt echter meer dan eens in een nachtmerrie. „Als ze hier worden gelokt, is er niemand die vertelt wat ze wer kelijk staat te wachten," zegt Leonardo Guerrero van COIN, de organisatie die zich bezig houdt met het veldwerk onder prostituees in de Dominicaanse hoofdstad. „Ze laten zich verleiden door de mooie praatjes en vooral het be loofde geld. In Europa aangeko men blijkt dat echter altijd bit ter tegen te vallen. Dat is ook de kern van het ver haal in de zwaar gedramatiseer de film Me duele el alma, die twee jaar geleden werd uitge bracht. De naaister Amelia Gonzalez Martinez besluit haar geluk te beproeven in Nederland om haar dromen, een huis met bad, warm en koud stromend water, een school voor haar kinderen, een auto en een lieve man, in vervul ling te laten gaan. In Amsterdam en Den Haag treft ze echter niet het paradijselijke leventje waar op ze had gerekend, maar wel gewelddadige klanten, oplich ters en een schamel inkomen. Uiteindelijk wordt ze opgepakt en uitgewezen. Terug in Santo Domingo zet ze haar vrolijkste gezicht op, maar inwendig voelt ze zich enorm vernederd. Bierkaai Guerro bekommert zich met een aantal vrijwilligers om het lot van de terugkerende prostituees. Maar het is vechten tegen een bierkaai. „De meesten zijn te trots om toe te geven dat het rampzalig was. Ze weigeren dan ook steun. Die kunnen we bijvoorbeeld geven door met de familie te praten of 'door ze te helpen huisvesting te vinden. Veel vrouwen trekken gedwongen door de omstandig heden naar de toeristische oor den aan de noordkust om hun lichaam daar te verkopen aan mannen." Guerro is blij met de aandacht die Me duele el alma de proble matiek rond de Dominicaanse prostituees heeft gegeven. „Maar daarmee is het probleem nog niet opgelost. En eerlijk gezegd is het resultaat van de film bijna nul. De stroom vrouwen die naar Europa gaan, is niet afgenomen. Zo lang zij zich laten verleiden om daar te gaan werken en de autoriteiten daar geen stringent toelatingsbeleid toepassen, roeien we tegen de stroom op. Hotel Macao aan de Benito Gon zalez in Santo Domingo maakt overdag een verlaten indruk. Pas rond zessen, als de duisternis in valt, komen de eerste gasten bin nen. De meesten huren voor slechts een paar gulden enkele uren een kamertje met rose-be- schilderde muren van nauwe lijks 1,5 bij 2,5 meter, met een badkamer waar het vooral voor kakkerlakken goed toeven is. Het belangrijkste is echter aan wezig: een bed met daarnaast op een tafeltje een condoom. „Want de meeste hoeren vrijen veilig," weet de uitbaatster. Het is een komen en gaan van prostituees met hun klanten, die ze oppikken nabij een parkje aan de Avenida Duarte, op een flinke steenworp afstand. Een opmer kelijk groot deel van de vrouwen zegt het geluk al te hebben be proefd in Europa. „Ik heb het vak eigenlijk daar geleerd," ver telt Esmeralda Sereza. Zij vertrok drie jaar geleden naar Nederland. Haar was be loofd dat ze in de huishouding zou kunnen gaan werken, maar in Amsterdam aangekomen werd ze gedwongen mannen te verma ken in een bordeel. Ook haar paspoort werd achtergehouden, met de toezegging dat ze dat op elk gewenst moment weer kon terugkrijgen. „Maar als ik erom vroeg, was er altijd een reden waarom het net niet kon. Toch was ik niet echt ongelukkig. Ik kon wat geld sparen en naar mijn familie thuis sturen." Maar toen ze na een jaar op straat werd gezet, begon de ellende. Bestolen Ze belandde als raamprostituee in Den Haag. „Ik werd keer op keer bestolen door mijn pooier. Uiteindelijk heb ik hem na een ruzie neergestoken. Ik ben toen teruggestuurd naar de Domini caanse Republiek," zo vertelt de donkerharige Esmeralda. „Hier ben ik weer als prostituee aan het werk gegaan, omdat dat het enige is waarmee je een redelijk inkomen kunt verdienen. Of je moet kans zien om in de politiek te komen, dan kun je jezelf ver rijken." „Als ik de kans zou krijgen terug te gaan naar Nederland, dan doe ik dat. Ondanks alle problemen die ik heb gehad. Ik vind de Ne derlanders wel kil en egoïstisch. Ze praten niet over hun gevoe lens, hebben alleen maar belang stelling voor zichzelf. Maar het geld vergoedt veel," geeft ze toe. Me duele el alma heeft Esmeral da enkele maanden geleden ge Honderden vrouwen uit de Dominicaanse Republiek trekken jaarlijks naar Nederland en andere Europese landen. Gelokt met mooii praatjes over de bergen geld die ze kunnen verdienen als huishoudster. De meesten belanden echter in de prostitutie. FOTO PERSBURO DIJKSTRA zien. „Ik denk niet dat het meis jes ervan zal weerhouden te gaan. De drang om geld te ver dienen, is groot. En ze hebben allemaal zoiets van: mij over komt dit niet. Het is allemaal erg gedramatiseerd. En ik heb in Nederland ook heel veel leuke momenten meegemaakt." Huishoudster Tegenover achterblijvende fami lieleden in de Dominicaanse Re publiek houden de vrouwen zo veel mogelijk de schijn op dat ze in Europa een goed leven hebben en een fatsoenlijke baan. Maar José Goico weet wel beter. De knaap, die zegt dat hij zestien is maar oogt als een jochie van twaalf, begint te lachen op de vraag wat hij ervan vindt dat zijn moeder als huishoudster in Rotterdam werkt, zoals zijn tan te beweert. „Als huishoudster? Dat zegt ze, ja. Achter mannen loopt ze aan. Hoe ik dat weet? Dat vertelde een vriendin van haar waarmee ze regelmatig schrijft. Ze moet zelf weten wat ze doet. Ik merk er in ieder geval niets van dat ze goed verdient. Ze stuurt me nooit wat, zelfs geen brief," zegt hij schouderophalend. José probeert in Santo Domingo het hoofd boven water te houden als fruitverkoper en schoenpoet ser. „Als mijn moeder het echt zo goed heeft, dan zou ze er toch voor kunnen zorgen dat ik elke dag te eten heb en naar school kan gaan?" Volgens COIN-coördinator Leo nardo Guerro komt het regelma tig voor dat de vrouwen in Euro pa al hun goede voornemens ver geten om de familie thuis te hel pen. „Dat is een groep die het verle den probeert uit te wissen en als ze de kans krijgen, proberen tl trouwen met een Europeaan ons aan een verblijfsvergunning tl komen. Maar gelukkig profiteerl bij de meeste vrouwen het thuis front mee. Het ongelukkige le ven dat de prostituees vaak lei den, heeft daarom toch nog een zonzijde. Door Frank Bajak (ap) Leticia - De dageraad ver jaagt de mist van het blader dak van de jungle bij een bui tenpost aan de Amazone-ri vier. In de verte is het geronk van een klein vliegtuigje hoorbaar. Het toestel, gevuld met half bewerkte cocaïne, scheert vlak over de bomen heen. Bijna dagelijks en soms twee of drie keer op een dag komt een drugs vliegtuigje over het Co lombiaanse dorp Leticia heen. Leticia ligt in de ondoordring bare jungle, in de driehoek waar Colombia, Brazilië en Peru bij elkaar komen. Het is de nieuwe frontlinie van de drugsoorlog. Een combinatie van Ameri kaanse elektronische surveil lance en Peruaanse luchtmacht acties heeft de traditionele Iuchtroutes voor drugstranspor ten sinds 1995 danig verstoord, zodat de drugskoeriers nu over de grensgebieden scheren. De piloten maken korte en zeer lage vluchten, waarbij ze gebruik maken van een uitgebreid net werk van kleine landingsbanen in het junglegebied. Radars Ze brengen slechts enkele minu ten op Peruaans grondgebied door, waar ze de brandstoftank bijvullen en tot een halve ton aan ruwe cocaïne aan boord ne men. De cocaïne is daarvóór over land en over de rivier, op de ruggen en in de boten van de plaatselijke bewoners, op die Een cocaïne-laboratorium in het binnenland van Colombia plek terechtgekomen. De drugslaboratoria in het bin nenland van Colombia zijn de volgende stop. De piloten vlie gen zo laag om de Amerikaanse radars, die in Leticia en in de Peruaanse junglestad Iquitos staan, te ontwijken. Het veranderde patroon van de drugstransporten heeft de auto riteiten in het grensgebied van de drie landen overrompeld. Na de scherpe maatregelen is het verkeer eerder toe- dan afgeno men. De autoriteiten klagen dat ze het op alle fronten moeten af leggen tegen de drugshandel aren: op het gebied van wapens, FOTO AP van mankracht en van slimheid. Door het radioverkeer af te luis teren, horen de autoriteiten wel wanneer er een nieuw transport zal vertrekken, maar ze hebben meestal onvoldoende tijd om te kunnen ingrijpen. Het dichtst bijzijnde Colombiaanse leger vliegtuig bevindt zich op twee uur vliegen van het grensgebied. De Peruaanse en Braziliaanse luchtmachten zijn weliswaar dichter in de buurt, maar geen van de drie landen staat de an dere twee buurlanden toe om over eikaars grondgebied te vliegen. Dus kunnen de piloten van de drugstransporten over het grensgebied slalommen zon der gestoord te worden. Loyaal De plaatselijke inwoners, die lo yaal zijn aan hun broodheren die rijk zijn geworden van de cocaïne, bewaken en onderhou den de landingsbanen. Ze voor zien de piloten van brandstof en voedsel en hebben een waar schuwingssysteem dat zo on doorgrondelijk is als de jungle zelf. Bij de Colombiaans-Peruaanse grens bevinden zich minstens vijftien landingsbanen, terwijl er in Peru nog eens achttien zijn, waarvan eenderde in het afgelopen jaar is aangelegd. Mauro Spositio, hoofd van de federale politie in de Brazili aanse staat Amazonas, schat dat het afgelopen jaar honderd ton ruwe Peruaanse cocaïne naar het noorden is vervoerd. „Het verkeer van kleine vliegtuigjes is intens," zegt hij. Tot 1995 konden grote Colombi aanse toestellen ongehinderd naar Peru vliegen, het land waar letterlijk de wortels liggen van zeventig procent van de we reldwijde productie van cocaï ne, waarvan cocabladeren de basis zijn. De piloten dropten een baal geld en namen een baal half be werkte cocaine mee. De plaatse lijke Peruaanse autoriteiten en de legerleiders namen steekpen ningen aan en keken de andere kant op. Neerschieten Dat veranderde allemaal toen de Amerikaanse en Peruaanse drugsbestrijders de handen in eensloegen. Vliegtuigen van de Amerikaanse douane en ge vechtsvliegtuigen van de Peru aanse luchtmacht gingen ge coördineerd de drugstranspor ten bestrijden, zo was de bedoe ling. Verdachte vliegtuigen die zich weigerden te identificeren en een landingsbevel negeerden, mochten worden neergeschoten. Sindsdien hebben Peruaanse A- 37's zeker zeven toestellen neer geschoten, terwijl de Ameri kaanse bemanning van de doua nevliegtuigen toekeek bij deze acties. Maar de drugshandel bloeit als nooit tevoren. Er zijn geen teke nen dat de hoeveelheid cocaïne die de Verenigde Staten wordt binnengesmokkeld aan het ver minderen is. Elders in de we reld, zoals in Oost-Europa, is de vraag naar cocaïne explosief ge stegen. „Het is net zo gecompliceerd als een schaakpartij," zegt Jose Luis Rodriguez, chef operaties van de Peruaanse luchtmacht. „Zij doen een zet en wij moeten reageren. Normaal gesproken zijn ze ons altijd een stap voor." Nieuwe smokkelroutes duiken overal op. Boeren kunnen hon derdduizend Colombiaanse pe sos (ongeveer 175 gulden) ver dienen voor een trektocht van drie dagen met dertig tot veertig kilo cocaïne op hun rug. „Er zijn duizenden manieren om ruwe cocaïne te vervoeren, zegt een Peruaanse drugsbe strijder van het leger in Iquit°s> die zich de nom de guerre 'Ma joor Maranon' heeft aangeme ten. „Ze doen het met speedboten ot onder de vloeren van grotere toerboten. Ze verstoppen he spul onder groente en fruit, oi laten het de rivier afdrijven, vastgebonden aan boomstam- men." De Peruaanse politie heeft he afgelopen half jaar 2,8 ton ruwe cocaïne in beslag genomen, maar de meeste cocaïne is der problemen gepasseerd. Het onklaar maken van de lan dingsbanen heeft ook weinig uitgehaald. Op 24 oktober ver nielden Peruaanse commando enkele illegale landingsbanen door er met dynamiet enorme gaten in te maken. Maar minder dan een week later waren z weer klaar voor gebruik. 'Majoor Maranon' raadt d Amerikaanse drugsbestrijder aan om minder te investeren ingewikkelde opsporingsere tronica en meer in het Pers° neel. „Geef de politie coninussi op basis van de hoeveelheid ru^ we cocaïne die ze in beslag n men," zegt hij. „Als je de me sen meer betaalt, verzetten bergen." Zoetermeer (anp) - De Abvakabo houdt woensdag aetievergaderingen bij de werknemers van de postkanto- ren. Gisteren bleek aan het einde van de middag dat Postkantoren BV niet volledig ingaat op de eisen van de bonden met betrekking tot een so ciaal plan. pe bonden liggen met Postkantoren BV een gezamenlijke onderneming Rijswijk (anp) - Werknemers vaJ die niet aan minimumeisen voldoe! schip te vallen. Omdat zij te veel j ben, komen zij niet meer in aann werkplaats. De dagopvang heeft i teit om de ontslagen werknemers Dat zegt het Nationaal Overleg orgaan van Sociale Werkplaatsen (NOSW). De organisatie denkt dat er dit jaar enkele duizenden werknemers afvloeien. Er werken in totaal tachtigduizend mensen bij sociale werkplaatsen. Directeur Kooyman van het NOSW zegt dat de criteria voor de sociale werkplaatsen zijn ver scherpt. „Daardoor valt een aan tal mensen buiten deze voorzie ning. Er is kennelijk geen geld om de dagopvang te verruimen. Volgens de werkplaatsen zijn de afgevloeide werknemers te lang zaam of hebben zij te veel bege leiding nodig. Omdat de sociale diensten commerciëler en effi ciënter gaan werken, worden de eisen voor productie en begelei ding strikter gevolgd. Een groot probleem is de subsidievermin- SP-Kamerlid Jan Marijnissen FOTO ANP Eindhoven (anp) - Bij het af scheid van Jan Dirk Timmer, eind september vorig jaar in net Evoluon, leek alles nog koek en ei tussen de voorma- hge Philips-topman en zijn opvolger Cor Boonstra. Lou- er lof viel de scheidende pre sident-directeur ten deel - in- c usief een benoeming tot commandeur in de Orde van de Nederlandse leeuw. Uok Boonstra, in 1995 nota bene „i d immer zelf binnengehaald kroonprins, prees zijn voor-- f ger hemel in. Nauwelijks tiou* ®aanden later lijkt de rela- ie behoorlijk bekoeld. Boonstra, laatnese zoon van een melkboer, om w61? Selegenheid onbenut kraken van Timmer te wJt°0ri^aIige Philips-topman gaat i^u wiiseli3k stil. „Hij niet openbaar uiteraard teUfiëren- Afc hij al iets tem "®6n gebeurt dat in- der j reaSeeri een woordvoer- vakt-i le,.zÜn voormalige baas Perers afschermt voor de veren lmmer heeft voor het le- od genheidaiHHmment?araUegele" Di als "l3 ls smds 1 oktober ht tionèu lSSaris aan de multina- kt Stof honden. B| iussen °r?r u en, Piuige discussie s1§ er vnlri °eide topmanagers is Pi J^doende. Gisteren was het gf

de Stem | 1997 | | pagina 6