Meer invloed raad bij benoeming van burgemeester Betog word ie 'n héél ander mens 4VluchtelingenHoe kunnen we ze buiten de deur houden A Borst gaat geestverruimende paddestoelen onderzoeken Kabinet akkoord met koude-toeslag minima Ruim helft van raadsleden slaat gift niet af Kok is ook bij raadsleden favoriet Nederland 'Kuifje' Let op uw saeck DE STEM BINNENLAND A4 Ook rol Staten bij benoemen Commissaris groter De Grave: geen geld voor klomp Kijk snel in de gratis Creatief Vakantiebrochure 1997! DE STEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT Uitbreiding regeling Melkertbanen Juliana en Bernhard bedanken bevolking Gedetineerden in Middelburg staakten Rugklachtenlijn fysiotherapeuten Bel 06-0034 (gratis) r J .1 b J M )ESTEM broeiende dem< ode Maffia raangas uccesjes in ZATERDAG 11 JANUARI 1997 Door Arnold Mandemaker Den Haag - In geestverruimende pad destoelen zitten werkzame stoffen die vallen onder de zwaarste categorie verslavende stoffen van de narcotica- wet, de zogenaamde 'lijst 1'. Minister Borst (Volksgezondheid) steunt om die reden alsnog de invallen die de po litie begin deze week heeft gedaan bij een kwekerij van dit soort paddestoelen in Kerkdriel en enkele adressen in Eindho ven. Borst laat, op verzoek van het kabinet, de komende weken uitzoeken wat er precies in de paddestoelen zit. Niet alleen om haar collega's te gerieven: „Ik wil ook naar het publiek toe meer duidelijkheid," aldus de minister. U heeft eerder deze week gezegd: invallen hoeven van mij niet, want paddestoelen zijn helemaal niet zo gevaarlijk. „Ik ben ervan overtuigd dat in de produc ten die men uit de paddestoelen maakt, stoffen kunnen zitten die schadelijk zijn voor de gezondheid. Ambtenaren van mijn ministerie hebben aanvankelijk kennelijk gezegd dat het allemaal wel meevalt." „Kijk, er is wel een onderscheid tussen de héle paddestoel en extracten die daaruit worden gehaald. Bij het bereiden en con sumeren van hele paddestoelen, of wat men er thuis ook mee doet, is tot dusver geen gezondheidsschade gebleken." „Maar in Kerkdriel was iets anders aan de hand. Daar heeft het Openbaar Ministerie een soort fabriek ontdekt waar men uit de paddestoelen extracten haalde, die vervol gens in allerlei producten werden ver werkt. Dan krijg je dus hoge concentraties van stoffen, die wij nog niet eens allemaal kennen. We zijn nog midden in dat onder zoek." Maar er zitten dus in ieder geval stoffen bij die vallen onder lijst 1 van de Opium wet? „De stoffen die uit deze paddestoelen ge haald worden, staan op lijst 1. Dat is al ge woon regel. Dat betekent dat het Open baar Ministerie in Kerkdriel een produ cent van lijst 1-stoffen heeft opgerold. Dat is dus op zich correct." Borst en haar collega Sorgdrager van Jus titie gaan de komende weken samen alle aspecten van de geestverruimende padde stoelen in kaart brengen, inclusief de pro ducten die uit de schimmels worden ge maakt en de werkzame stoffen. „Dat hebben we zojuist in het kabinet af gesproken. Mijn collega's willen er gewoon eens wat meer van weten, maar ik wil ook duidelijkheid naar de mensen toe. Ik heb gezegd: heel veel weten we zelf ook niet, maar wat we weten zullen we samenvat ten. Ik zal ook deskundigen laten bevra gen, bijvoorbeeld toxicologen." Er worden steeds nieuwe soorten drugs geïntroduceerd. Plantjes en kruiden uit de meest exotische landen komen hier op de markt. „Dat doet de mens al duizenden jaren: al lerlei producten uit de natuur gebruiken die geestverruimende of hallucinerende effecten hebben. Meestal is het zo: als je het product zelf gebruikt, dan valt het vaak nog wel mee. Maar als je de werkza me stoffen op grote schaal gaan concentre ren, dan weet ik niet wat de gevolgen zijn." Minister Borst Den Haag (anp) - Staatsse cretaris De Grave (Sociale Zaken) wil niet bijdragen aan de kosten om de Neder landse klomp in heel Europa aan de werkman te brengen als de veiligheidsschoen bij uitstek. Als een klomp als een persoonlijk beschermings middel op de markt wordt gebracht, moet de fabrikant het houten schoeisel voorzien van een CE-markering. De Grave vindt dat een fabri kant die dat wil zelf voor de kosten moet opdraaien. Eind vorig jaar ontstond op schudding omdat een arbo- dienst in het noorden zou hebben uitgesproken dat in een aantal situaties geen klompen meer mogen worden gedragen, maar alleen veilig heidsschoenen. Van onze Haagse redactie Den Haag - De gemeenteraad krijgt meer invloed op de benoe ming, herbenoeming en ontslag van de burgemeester. De ver trouwenscommissie mag straks rechtstreeks een kandidaat aanbevelen bij de minister. Bij de benoeming van een Commis saris der Koningin krijgen Provinciale Staten meer invloed. De ministerraad is gisteren ak koord gegaan met dit voorstel van minister Dijkstal van Bin nenlandse Zaken. De Commissaris der Koningin krijgt nu de sollicitatiebrieven binnen van de aspirant-burge meesters. Daaruit maakt hij of zij een selectie. Deze geselecteerde kandidaten voeren gesprekken met de vertrouwenscommissie uit de gemeenteraad. Deze maakt een lijstje met kandidaten, waar uit de commissaris een aanbeve ling aan de minister destilleert. Straks moeten kandidaat-burge meesters nog steeds aan de Com missaris der Koningin een sollici- tatiebrief schrijven, maar deze moet alle kandidaten voorleggen aan de vertrouwenscommissie. Zodoende krijgt de vertrouwens- Den Haag (anp) - Vrijdag bracht een lichtpuntje voor mensen met een minimum-inkomen. Die krijgen van het kabinet een koude-douceurtje. Het kabinet liet zich positief uit over de wens van minister Mel- kert van Sociale Zaken. Die wil de laagste inkomens een extra toeslag te geven om de hogere stookkosten te betalen. Over de vorm waarin dat moet gebeuren, beraadt het kabinet zich nog. In de provincies Noord- en Zuid- Holland zijn gisteren vaarverbo- den afgekondigd. Dit omdat vaartuigen dreigen lek te raken en om sluizen, beschoeiingen en huizen langs het water te be schermen tegen opgestuwd ijs. De scheepvaart in de Rotterdam se haven ondervindt nog weinig hinder van het ijs. Garages hebben het drukker dan ooit. Veelvoorkomende klachten gaan over accu's, ruitensproeiers, koelingen, dynamo's en de brandstoftoevoer. Eigenaren van plezierbootjes moeten extra alert zijn, meldde vrijdag een grote verzekerings maatschappij. Door de beïnvloe ding van de waterhoogten kan de waterstand stijgen, waardoor de boot volloopt. Vanaf vandaag mogen jagers geen schot lossen in de hele pro vincie Noord-Holland. Met uit zondering van de houtduif is de jacht op kleinwild en overig wild verboden. Het verbod geldt ook voor mensen met een speciale vergunning van de provincie. Voor de houtduif wordt een uit zondering gemaakt. commissie de mogelijkheid om ook andere kandidaten uit te no digen voor een gesprek dan de commissaris zou hebben geselec teerd. Bovendien gaat de aanbeveling van de vertrouwenscommissie rechtstreeks naar de minister; het advies van de Commissaris der Koningin aan de minister staat daar los van. De minister van Binnenlandse Zaken, die op zijn beurt een voordracht doet aan de Kroon, krijgt dus straks per te benoemen burgemeester twee ad viezen. Deze nieuwe procedure geldt ook voor herbenoeming en ontslag van de burgemeester. Omdat de gemeenteraad nu meer mogelijk heid krijgt om een burgemeester naar eigen keuze benoemd te krijgen, wil Dijkstal hen ook meer verantwoordelijkheid geven in de gevallen waarin het mis loopt. Als een burgemeester wordt ont slagen wegens verstoorde ver houdingen met de gemeenteraad, moet de gemeente zelf het wacht geld betalen. Nu is de algemene regel dat het Rijk het wachtgeld betaalt. De verandering in de procedure komt er op aandringen van de Tweede Kamer. Een gekozen burgemeester bleek eerder poli tiek niet haalbaar, maar de Ka mer vindt het wel gewenst dat de gemeenteraad meer invloed krijgt. Bij de benoeming van een Com missaris der Koningin krijgen Provinciale Staten het recht om een aanbeveling te doen bij de minister. Kok foto de stem/johan van gurp Den Haag (anp) - Premier Kok is ook bij gemeentebe stuurders de hoogst aange schreven bewindspersoon uit het kabinet. De drie bewindslieden van Bin nenlandse Zaken komen er daar entegen heel matig vanaf. Dat blijkt uit Rapport '96, een lande lijke enquête onder gemeente raadsleden die is gepubliceerd in het blad Binnenlands Bestuur. De lokale bestuurders geven pre mier Kok een 7,5. In december voerde Kok ook al de ranglijst aan in een opinie-onderzoek on der de Nederlandse bevolking, (ADVERTENTIE) Hij is uit! Hij ligt klaar! De grote gratis Vakantiebrochure van Creatief Vakantie parken. Met alle details over de 32 unieke en verschillende Creatief Bungalowparken. In Nederland, België en Duitsland. Van rustieke natuurparken tot fantastische vakantieparadijzen. En heel voordelig bovendien! Bel of vul de bon in. Den Haag (anp) - Mag een ge meenteraadslid een kerstpak ket aannemen van aannemers die voor de gemeente werken? Meer dan de helft (55 procent) vindt van wel. Iets minder dan de helft zegt evenmin nee tegen een kaartje voor een belangrijke voetbalwed strijd. Dat blijkt uit een onderzoek van de Rijksuniversiteit Leiden dat is gepubliceerd in het blad Binnen lands Bestuur. Ook gaan veel raadsleden (43 procent) in op de uitnodiging van een bedrijf om ter kennismaking ergens te gaan eten. Slechts één op de zeven raadsleden zou mee gaan met een studiereis naar de Verenigde Staten. Raadsleden beseffen dat hun pri- vé-belangen hun bestuurswerk gemakkelijk kunnen beïnvloe den, blijkt uit het onderzoek. Buiten de gemeenteraad kunnen zij bijvoorbeeld ondernemer zijn, of bestuurder van een sportclub. Bijna eenderde van de raadsleden vindt van zichzelf dat zij zo'n functie hebben. Twee op de drie raadsleden onthouden zich daar om wel eens van stemming. Vier op de vijf zien er wel eens vanaf het woord te voeren over een on derwerp waar zij privé bij be trokken zijn. „Opmerkelijk vaak," aldus de onderzoekers. Bij ambtelijke benoemingen mag de politieke kleur geen rol spelen, vinden de meeste raadsleden. Persoonlijke kwaliteiten moeten de doorslag geven. Bij burgemeesters is dat volgens hen lang niet altijd het geval. Was dat zo geweest, dan was er een andere burgemeester in hun gemeente benoemd, stelt de helft van de raadsleden. Een kleine meerderheid vindt niet dat de po litieke kleuren evenredig moeten worden verdeeld bij burgemees tersbenoemingen. De lokale bestuurders zijn niet enthousiast over hun invloed op de politie. Die moet groter wor den. Driekwart stelt dat het doen en laten van de korpsbeheerder Gisteren is in de Houtrusthallen in Den Haag de honderdste klein&i'eren-manifèstatie Avicultura van start gegaan. Ruim 7500 kleine dieren, zoals pluimvee, eenden, konijnen en cavia's, zijn er te be wonderen. Verder zijn er stands met dieren-benodigdheden en is er een kinderboerderij met 's we relds kleinste paardje. Op de foto hebben kinderen vèel lol om een bijzonder gekuifde kip. foto anp Besturen op afstand, de verantwoordelijkheid daar laten, waar hij gedragen kan worden, dat is het parool van de Haagse po litiek. In feite zijn het niet meer dan kreten. De perikelen rond de benoeming van de voorzitter van de raad van toezicht van de Bredase Klokkenberg bewijzen dat opnieuw. Nadat de door de instelling zelf voorgedragen kandidaat, oud-gouverneur van de KMA P. Messerschmidt, had aft haakt, kwam ineens de in Zuidwest-Nederland volstrekt onver, wachte naam van J. Barendregt bovendrijven. Net als minister mevrouw Borst een voormalig directeur van een academisch ziekenhuis en vanaf 1 januari, hoewel al zeer gepensioneerd ook nog bouwadviseur van dezelfde minister. Den Haag verdedigt de officieuze inmenging met een beroen op de complexe situatie van De Klokkenberg in de komende tijd. De thoraxkliniek moet losgemaakt worden uit het medisch centrum en voor de vier overblijvende klinieken dient een ge degen toekomstscenario geschreven te worden. Daar zijn gr0. te kosten aan verbonden en het is een goede zaak dat de over heid voldoende zicht houdt op de besteding van deze algeme ne middelen. Het lijkt een plausibele redenering, maar het is een drogreden De zogenaamde ontvlechting en de herstart van het overblij vende deel staan 'onder regie' van een onafhankelijke sane- ringscommissie voor ziekenhuisvoorzieningen, die voor dii soort zaken een eigen budget heeft. Niet voor niets is deze commissie volstrekt onafhankelijk. Verzekeraars, beroepsor- ganisaties, patiëntenbonden en overheid mogen bij precaire operaties als deze niet in de gelegenheid zijn hun eigent belangen ten koste van die van andere veilig te stellen. De overheid heeft, volgens afspraak, geen directe rol in dii soort processen. Om de contacten met het toch niet geheel on belangrijke Den Haag te vergemakkelijken staat er echtereen te goeder naam en faam bekende ex-politicus aan het hoofd van de saneringscommissie, oud-minister Hans de Boer, te vens voormalig secretaris-generaal van hetzelfde departement waar mevrouw Borst nu de scepter over zwaait. Zijn telefoon nummer is in Den Haag ongetwijfeld nog bekend, een extra toezichthouder in de persoon van Barendregt klinkt daarom gezocht en onwaarachtig. Dat is het ook. De naam van Barendregt circuleerde, blijkt nu, al ruim voor het kennismakingsbezoek van kandidaat-voorzit ter Messerschmidt aan het Haagse departement, in de wandel gangen van het Binnenhof. Bij Messerschmidts afzegging van de functie heeft de voorlichting die hij op het ministerie ont vangen heeft een doorslaggevende rol gespeeld. Hij sprat over geheime agenda's. De discrepantie die hij ontwaarde tus sen het officiële ministeriële standpunt dat de vier overblijven de klinieken recht van bestaan hebben en de ter plekke gekre gen informatie dat op ambtelijk niveau aan dit bestaansrecht getwijfeld wordt, moet daar een deel van zijn. Een ander oud-collega van Barendregt en minister Borst, P, Sturkenboom, eertijds directeur van het AMC te Amsterdam, heeft als adviseur van De Klokkenberg een doemscenario ge schetst voor de toekomst. In het allerslechtste geval zou de vier overblijvende klinieken slechts opheffing resten. Niemand heeft dit rapport officieel onderschreven, ook de minister niet Maar is het te kwaadwillig gedacht dat dit trio oud-directeuren van academische ziekenhuizen onder elkaar wel degelijk met deze mogelijkheid rekening houdt? Waakzaamheid is op zijn plaats. Barendregt is in strijd metde statuten van de instelling door het ministerie in Breda gedropt. Dat is ongetwijfeld niet voor niets gebeurd. De werkgelegen heid voor 650 mensen, de belangen voor de patiëntenzorg in Zuidwj£st-Nederlaad.eJij/an.de specialistische geestelijke en li chamelijke gezonahefdszorg staan op het spel. Klokkenberg lel op uw saeck! uitgevoerd door het bureau La gendijk. Na Kok hebben de raadsleden de meeste waardering voor de ministers Zalm van Fi nanciën (7,2) en Wijers van Eco nomische Zaken (7). Ook hierin volgen de raadsleden de bevol king. Zorgenkindjes zijn de staatssecretarissen Van Dok (Economische Zaken) en Van de Vondervoort (Binnenlandse Za ken), die beiden niet meer dan een 5,4 halen. Vlak daarboven zit staatssecretaris Tommei (VROM). Opvallend is dat ook de waarde ring van de twee andere bewinds lieden van Binnenlandse Zaken in de praktijk oncontroleerbaar is. Een nog grotere groep voelt niets voor de instelling van provinciale politie, zoals is voorgesteld door minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken). Evenmin zien raadsleden er veel goeds in dat gemeenten meer vrijheid hebben gekregen bij de uitvoering van de Bijstandswet. De helft meent dat de verschillen in uitkeringen daardoor te groot zijn geworden. Raadsleden zijn niet voor een verbod van extreem-rechts. Wel willen zij dat er een nationale ge dragslijn komt voor de toelaat baarheid van demonstraties van extreem-rechts. Den Haag - Het kabinet heeft besloten het aantal gemeenten dat met rijkssteun zogenaamde Melkertbanen aan langdurig werklo zen kan aanbieden, met 31 uit te breiden. De regeling is op enkele punten verbeterd. Zo kunnen voortaan mensen aan een baan geholpen worden bij gemeentelijke sport hallen of op sportvelden. Dank zij de uitbreiding van de regeling kunnen nu ook kleinere gemeenten dit jaar langdurig werfiozen aan een baan helpen bij gemeentelijke diensten of in de zorg. Het gaat ondermeer om Roosendaal (22), Middelburg (17), Oosterhout (17) en Terneuzen (16). Den Haag - Prinses Juliana en prins Bernhard zullen maandag di rect na het NOS Journaal van 20.00 uur op Nederland 1 een kort dankwoord uitspreken. Zij zijn dankbaar voor de vele blijken van belangstelling die zij ontvingen ter gelegenheid van hun zestigste huwelijksdag. De huwelijksdag vierden beiden temidden van de familie op safari in Afrika. Middelburg - Een groep van twintig tot dertig gedetineerden heeft afgelopen donderdag uit onvrede over enkele wijzigingen in het dagprogramma gestaakt in de Middelburgse gevangenis To- rentijd. Unit-directeur G. Bos zegt dat het probleem alweer tot het verleden behoort. Hij legt uit dat door de invoering van de 36-urige werkweek voor de bewakers van Torentijd wijzigingen noodzakelijk waren in het dagprogramma van de gedetineerden Eerder deze week meldden gevangenen in de gevangenis van Almere zich ziek nadat zij - eveneens in het kader van de invoering van de 36-urige werkweek voor het personeel - 's ochtends niet meer mochten douchen. Zaltbommel - Meer zitten dan goed is, een verkeerde werkhou ding, een blessure en veel meer zaken kunnen rugpijn veroorza ken. Met vragen over deze veelvoorkomende klacht kunnen men sen vanaf woensdag terecht op de Rugklachtenlijn. Het klachten- nummer wordt die dag in Zwolle geopend door het Centraal Bu reau voor Fysiotherapie. Het nummer 0900-9669 moet een landelijke functie krijgen en zal vooral veel zit-werkers in Nederland soelaas bieden, verwacht initiatiefnemer en samensteller van de Rugklachtenlijn E. Herbst. Dagelijks neemt hij patiënten onder handen die lijden aan de ge volgen van een slechte gewoonte, een verkeerde werkhouding0' een ongeluk. VAKANTIEPARKEN vVj\i «P de ,//ei Bel 06-0034 (gratis) of vul de bon in en vraag de Creatief Vakantiebrochure aan! "e'%o/ste JA, stuur mij gratis de nieuwste brochure van CreatiefVakantieparken Naam:Voorletters: Adres:huisnr: m/v Postcode: Woonplaats:. Geb.datum: 19 Stuur in een envelop zonder postzegel naar: CreatiefVakantieparken, Antwoordnummer 442, 9700 WB Groningen. Door Paul de Schipper Breda - Het Fort Europa is gesloten. Een asielzoeker die aan de poorten staat te bonken, loopt meer dan ne gentig procent kans te worden terug gestuurd. Dat geldt ook voor Neder land. „Ooit waren we bang dat ze ons zouden overspoelen, dat de Nederlandse polders blank zouden staan van de kleurlingen. Dat is voorbij. De dijken zijn bijna dicht. De trek van tropische paradijzen naar ons Elfstedentocht-klimaat neemt snel af." Volgens Jaap Hoeksma, vice-voor- zitter van de Vereniging Vluchtelingen werk Nederland, hebben Nederlandse en Europese politici asielzoekers en vluch telingen geslachtofferd door ze in het rij tje te zetten met maatschappelijke geva ren: „Het rijtje waarin ook drugs en ter rorisme thuishoren." „Daarmee is," zegt Hoeksma, „het vluchtelingenprobleem gereduceerd tot een vraagstuk van openbare orde. Hoe kunnen we ze buiten houden? Het res pect voor de mensenrechten is op de ach tergrond geraakt." Nationale deskundigen op het gebied van vluchtelingen- en asielzoekersbeleid debatteerden met elkaar in Breda over het thema 'Grenzen aan de opvang, op vang aan de grenzen'. Om, zoals Ad Bijma, directeur van het Centrum Ontwikkelings Samenwerking (COS) in Breda het uitdrukte, de emoties die bij de alledaagse publieke discussie over vluchtelingen bovenkomen te dem pen: „En om met zo'n stadsdebat het beeld bij te stellen, want hier en daar leeft nog steeds het idee dat ze met hor den tegelijk binnenkomen. De cijfers weerspreken dat." In 1995 verwerkte Nederland 43.000 asielverzoeken. Bijna 8000 mensen mochten blijven omdat ze een A-status kregen. In 1996 is dat aantal asielverzoe ken spectaculair gedaald tot 22.857. En tot augustus van dat jaar waren er nog maar 2983 vluchtelingen toegelaten. In Nederland verblijven nu 55.000 er kende, maar niet genaturaliseerde vluchtelingen, 1 op de 282 Nederlanders. Dat is 0,3 procent van de bevolking. Een stad als Breda telde op 1 januari 1996 in totaal 869 vluchtelingen; 0,7 pro cent van de bevolking. Marokkanen, Turken, Antillianen, Molukkers en Suri- namers meerekenend, komt Breda op 9,3 procent migranten. „Het afwerend asielzoekersbeleid van de Europese landen wordt snel geïmiteerd door Derde Wereldlanden." Die stelling verdedigde Klaas Keuning, directeur van de Stichting Vluchteling. „Buurlanden die vluchtelingen aan de deur krijgen, sturen ze weg. Dan krijg je van die tragische beelden van een schip vol hongerende Liberianen, dagenlang ronddobberend op zee omdat niemand die mensen wil helpen. Afrikaanse buur landen waar vroeger de mensen hun toe vlucht konden zoeken, tonen een toene mende onwil." „Oneens,"reageert dr. Peter van Krieken van de Immigratie- en Naturalisatie dienst van het ministerie van Justitie. Volgens Van Krieken wordt die ver meende toenemende onwil afgeleid uit statistieken: „En statistieken liegen al tijd." Volgens Van Krieken gaat het bij de asielzoekers die Nederland binnen willen niet om asiel of opvang maar om een migratie-beweging, om mensen die onderweg zijn: „Daarbij gelden altijd als eerste vragen: willen ze voorlopig hier blijven of willen ze zo snel mogelijk te rug?" Van Krieken voorspelt dat er in tien jaar binnen de Europese Unie P lidstaat een quantum-regeling vluchtelingen zal gelden: „Zoiets alst> I procent voor Denemarken en twaalf p 1 cent naar Nederland." Als just't'e"?ie I tenaar erkent Van Krieken volmondig I spanning tussen barmhartigheid en I rechtvaardig toepassen van de IW I landse vluchtelingenwetgeving. I wij proberen, is ervoor te zorgen I mensen die uitgeprocedeerd zijn en'e 5 moeten naar hun land, dat doen opgeheven hoofd." Het Net vluchtelingenbeleid in het algemeen schrijft hij als 'zo gek nog niet'. „Maar ondertussen zitten er vlucnt gen wel 2,5 jaar te wachten in de ten le Opvang," wierp Hoeksma hem teg Van Krieken: „Dat is de wachtN» maar Nederland probeert de asie - vragen zo zorgvuldig mogelijk at te delen." t i nkara (rtr/anp) - Turkije zal et accepteren dat Grieks (mrus raketten plaatst op u Griekse deel van het om e-eden eiland. Als de regering 1 het zuidelijk deel van het tand de plaatsing van de ra- Itten doorzet, zal Turkije de- 2 installaties desnoods aan dien. lit heeft de Turkse minister van litenlandse Zaken, Tansu £il- i. gisteren gezegd. „Als die ra- (t'ten worden neergezet, zullen ,j doen wat nodig is. Als dat be tcent dat we ze moeten aanval- li dan zullen ze worden aange ven", aldus giller. 3 het de] hei kot ha] virl van pul He kij zaa de Ta; geJ \n onze redactie buitenland iifia - Honderden tegen- anders van de socialis- fcche regering in Bulgarije ■jn gistermiddag het par- Imentsgebouw in Sofia Innengedrongen en heb- tn daar brand gesticht. ]e regering kwam in soedzitting bijeen. irder op de dag omsingelden ;'n twintigduizend demonstran- n het parlementsgebouw, 's vonds groeide de demonstre- mde menigte tot meer dan vijf- gduizend mensen. De politie pbeerde met jeeps de socialis- ;che afgevaardigden uit het ge- luw te halen. smonstranten klommen op de eps en schreeuwden 'Verkiezin- jn' en 'Rode Maffia'. Daarop 'aken nog meer mensen door het irdon en werden deuren en ra- en van het parlement ingesla- ;n. ilgens de politie raakten tien (enten gewond. Ook onder de Hogers vielen tientallen gewon- tn, de toestand van één van hen :nog kritiek. Bn speciale anti-terreureenheid erd als versterking naar het jrlement gestuurd. De politie ;bruikte traangas en sloeg met apenstokken op betogers in, die o hun beurt met sneeuwballen, enen en vuilnisbakken gooiden. oppositionele Unie van De- ocratische Krachten (SDS) be- ogt al een week voor vervroeg- verkiezingen, maar de demon- raties waren tot dusver zonder :weld verlopen. Dordat de betoging uit de hand -P, hadden afgevaardigden van SDS het parlement al verlaten zich aangesloten bij de de- onstranten. Reden daarvoor as dat de regering hun voorstel id verworpen vervroegde ver- ezingen uit te schrijven en sa- en overleg te gaan voeren met it Internationaal Monetair onds en de Wereldbank over :onomische hulp. e confrontatie van gisteren was et grootste verzet tot nu toe. De emonstranten voelen zich ge- .erkt door de recente succesjes an demonstraties in het buur- md Servië. Dagelijkse betogin- en hebben daar president Slo- odan Milosevic tot concessies edwongen. 'e fel bekritiseerde Bulgaarse remier Videnov moest eind de- Bmber aftreden. Een nieuwe so- alistische regering wordt echter eze maand verwacht. De verkie- ngen staan pas voor eind 1998 p de agenda. Ie i Li gi| v4 lai aa Dt tin oc Jaj Lil ma hc D. Door Bob van Huët Londen - Tijdens zijn recente uuksemdiner in Den Haag beloofde premier Major zijn Nederlandse collega Kok dat net niet in zijn belang was Europa' te gebruiken (beter; misbruiken) als 'kunstmatig wistpunt' in de aanstaande ntse verkiezingscampagne. Misschien was de electoraal zo m Tuigde Conservatieve leider j dle uitspraak openhartiger n hij zijn Nederlandse gast ar kon doen geloven. 'kur^3 *Zal namelijk geen imatlS twistpunt zijn in de cmrf -ste' Britse verkiezingen m s, fa^en maar een van de t»n t ,e aden en meest bevoeh- - hoofdprijzen. lbia n°odzakelijke versimpe- 7inn^at? aanstaande verkie- ditmn 6^at heeft Mai°r het tra- kena l1 nationalistisch den ser^6 uisfront al voor de vol- mii1 keuze.gePlaatst: stem op raai P J6 striidt tegen een fede- ie w^rP^f stem Labour, en van Brussel 'schoothondie teeen*?, Conaervatieve partijstra- se vnnl i Van het Nederland dat ltterschap verwachten is ets zal worden onderno-

de Stem | 1997 | | pagina 4