Vakantie reizen ;rterp Stierenraces, mystieke vulkanen en Nederlandse sporen m uu [aar acht muziek UW lANTIËN DEWERKER (M/V) gemeente OOSTBURG Madura Praktische informatie Panorama Verleden Nederlanders Tijdschrift voor Tsjechië Fotoboek over Frankrijk Holiday Inn Express bij Moerdijk ÊS Grootste skihal in Zoetermeer 'Tussendoortje' naar Washington ZATERDAG 11 JANUARI 1996 E4 jrd-Brabant op rijden, aantrek- |er te komen wonen. leerd? ïatie kunt u contact r S.P. van der Klok, bn/hypotheken, 38 27 05. atie met c.v. naar Rabobank Hulst Postbus 52, Een psychologisch leel uitmaken ocedure. Op Oost-Java bruist het verleden )OM 076-5600400 ii. t-M kntoor waar nu elf mensen oor werkt met volmachten jldrijvenmarkt. Persoonlijke eekadvisering zoeken wij dienstverlening aan onze >rgt voor offertes en geeft oloma; i hypotheekadvisering; pver goede (schriftelijke en acquisitief ingesteld, mand die wil aanpakken en kring; ring; uw schriftelijke sollicitatie, a.s. aan: ireda. gen levende krater zoals de Bromo geeft de verbijsterde toeschouwer een kijkje in een eeuwenoud drama van dood en verwoesting. Daar diep beneden blubbert en puft de vloeibaar geworden aarde, kleine en grote zwavel- wolkjes stijgen in nooit ontcijferde geheimtaal omhoog. Een stank als van duizenden ontvlammende lucifers golft af en aan. De mensen die min of meer veilig vanaf de rand toekijken, voelen zich heel klein en staken even hun gesprekken. Door Wim Wormser De Bromo behoort tot het Teng- ger-gebergte op Oost-Java in Indonesië. Hij is 2300 meter hoog en verheft zich, temidden van kleinere vulkanen zoals de Batok, uit de Dasar (zand zee). Daarin stroomt het grootste deel van de erupties neer zodat de uitbarstingen betrek- I kelijk weinig schade aanrichten. Een bezoek aan de vulkaan is voor de mees te toeristen die Java aandoen een vast uit stapje. Vanuit de Oostjavaanse hoofdstad Soerabaja is het zo'n 2,5 uur met de auto. De i Bromo moet volgens de reisorganisatoren I worden bezocht bij zonsopgang, dat wil zeg gen omstreeks vier uur 's morgens. Het komt mooi uit dat in de buurt van de krater in het dorp Tosari een hotel ligt. In terreinwagens voert vandaaruit de tocht omhoog, op een weg vol hobbels en kuilén die binnen drie kwartier bij de zandzee onder de Bromo is. Onderweg passeer je enkele Tenggerese dor pen. De mensen zijn Hindoe, een duidelijke minderheidsgroep in het sterk Islamitische land. Ze hebben een tempel op de Zandzee, letterlijk onder de rook van de Bromo. De dorpelingen en pelgrims uit alle windstreken komen daar eenmaal per jaar samen om te offeren, want aan de god Brahma hebben zij de Bromo gewijd. De offerandes bestaan voornamelijk uit bloemen, rijst en kippen. Op een gewone doordeweekse ochtend zijn de dorpelingen al in touw, een sarong over louders van Oostburg roepen functie van isisschool 'Prinses Irene te r week). beschikken over; I tot het geven van muziekon- asisonderwijs; met muziekonderwijs aan 3 zo spoedig mogelijk. e kan men zich wenden tot de engenoemde school, de heer 0117 401576 school ot >0 januari 1997 n wethouders van Oostburg, o "BURG. km De KLM onderhoudt sinds mei van dit jaar een rechtstreekse dienst op de Indonesische stad Soerabaja op Java. Vanaf Schiphol kan tweemaal per week gevlogen worden op de in het oosten fan het eiland gelegen 'zakenstad', die 3,5 miljoen inwoners de tweede van land is. Er is alleen een tussenstop in S|ngapore. De vlucht duurt circa veertien uur. Juanda Airport ligt ongeveer 20 kilo meter buiten de stad. Toeristen gebruiken deze route vaak foor een bezoek aan fascinerende vulkanen, zoals de Bromo, of een rondrit over uitgestrekte plantages van koffie, cacao of suikerriet. Het e»and Madura ligt op een halfuurtje aren van Soerabaja. Oost-Java is minder en niet zo heel erg dichtbe volkt als het westen en midden. wieden van 'het land onder de egenboog' komt je op veel plaatsen gemoet, het Nederlandse maar ook net hindoeïstische en zelfs het Mongoolse verleden. hln,ati°nale munteenheid is de roepia, cent waa ™ep'a's ziin on9eveer acht het hoofd geknoopt tegen de frisse bergwin den. Op weg naar de markt met groenten die geplukt zijn op de vruchtbare berghellingen. De bougainvillea's en de trompetbomen staan in volle bloei en strooien het schouw spel vol met magnifieke kleuren. De lucht is doordrenkt van geuren van kruiden en hout vuurtjes. Onvergetelijk zijn de kleuren en geuren van Indonesië. Vanaf een uitzichtspunt boven de Bromo ontvouwt zich het wijdse panorama en de schoonheid doet bijna pijn aan de ogen, het kost ook moeite om het in één keer te over zien. De zon is een rode bal gehuld in een witte nevels die het verlaten landschap van kraters in een vurige gloed zet. Aan de ran den wordt het vanuit de diepte gevat in een mengeling van groene tinten afkomstig van de eeuwig groene bossen. Heel in de verte, in een onzichtbare desa, begroet de eerste haan de nieuwe dag. Het uur waarin de wereld werd geschapen lijkt dichtbij. Ver weg piekt de belangrijkste vulkaan van Java omhoog, de Smeroe die door de Hindoes aan de oppergod Shiwa is gewijd. Op zo'n ochtend kun je je makkelijk inleven in de legenden die de Hindoes rond de Bro mo en andere vulkanen in ere houden. Ze doen denken aan het bijbelse verhaal over de aartsvader Abraham die zijn zoon Isaak moest offeren, maar dat op het nippertje van zijn Heer niet hoefde. In het Bromo-verhaal heten ze opa en oma Koesoemo en hun zoon is Madin, maar net als Abraham mochten zij het te offeren kind vervangen door een mek kerend geitje. Naar de grijnzende muil van de Bromo voert een 250 treden tellende trap, maar de toerist kan voor de klim ook een van de gespierde, kleine paardjes huren die op de zandzee worden aangeboden. In tegenstelling tot andere belangrijke toe ristische bezienswaardigheden op Java, is er hier geen kermisattractie van gemaakt. De stalletjes met souvenirs en de opdringerig heid van zich aanbiedende gidsen blijven bij de Bromo achterwege. De paardenverhuur- ders zijn tanige, gespierde Javanen die zich amper verwaardigen om met de toerist te praten. Het gros van de toeristen komt met zonsopgang. Je kunt je voorstellen dat de rest van de dag Brahma en zijn medeschep sels weer het rijk alleen hebben. Niet ver van de Bromo en maar een kwartier varen van Soerabaja ligt het eiland Madura. In de maanden september en oktober is het eiland het toneel van een wedstrijd die af stamt van de Mongolen die in de dertiende eeuw vanuit China de baas waren. Madura is toeristisch praktisch onontgonnen gebied, maar als de stierenraces plaatsvinden komen de vreemdelingen bij trossen met het veer vanuit Soerabaja overgevaren. Voor de Madurezen is de visvangst belang rijk, hun prauwen zijn van hout en rijk ver sierd. De eilandbewonders zijn ook grote veefokkers en hun stieren zijn zeer in trek. Met de races bewijzen ze hoe goed de condi tie van de fokstieren is. Eerst gaan alle de sa's tegen elkaar en tenslotte komen in de hoofdstad Pamekasan de districten tegen el kaar in het strijdperk. De stieren, die een stuk kleiner en eleganter zijn dan de bullen die we in Europa kennen, worden uitbundig versierd. Ze worden, da gen voor ze aan de start verschijnen, gevoed met eieren en het beste veevoer. Op de be slissende dag krijgen ze liters bier te drin ken en wordt hun huid ingesmeerd met olie. Spaanse pepers als bijvoedering zorgen voor de nodige felheid, maar beweerd wordt dat de branderige kruiden ook in het stierenach terwerk worden geduwd om het effect te verhogen. De race wordt gereden door één ruiter die plaatsneemt op een soort brancard die door het dier wordt voortgesleept. De berijder test zijn eigen moed door zich met één been aan de slee vast te binden. Het parcours is 120 meter lang en de winnaar doet er zo'n tien seconden over. Het leukst is het ogen blik dat de getergde dieren na de finish het duizendkoppige publiek in willen rennen dat dan elke keer in paniek uiteen waaiert. Oost-Java is ook het land van de plantages, de ondernemingen zoals deze in de koloniale tijd heetten. Een generator van Stokvis en Lindeteves uit 1928, er lijkt weinig gemo derniseerd op de huidige plantages van kof fie, cacao en rubber in de omgeving van Ka- libaru op de route Soerabaja-Bali. Op de vroegere Schotse onderneming Bimie wordt de rubberoogst wel op een band gesorteerd, maar die loopt niet meer. Ook de koffie- en de cacaobonen worden door vrouwenhanden uitgezocht. De plantershuizen dateren nog van voor de oorlog en de weg die over de uit gestrekte onderneming voert, is zo slecht dat hij misschien ook nog onder Nederlands be wind voor het laatst werd verbeterd. Die sfeer van een verdwenen verleden, van de zogeheten Tempo Doeloe, wordt uitbun dig geëxploiteerd door H. Moch Moestadjab (76), eigenaar en algemeen directeur van ho tel Margo Utomo in Kalibaru, Dat is een klank die in Nederland menig Indonesië-rei- ziger bekend zal voorkomen. Volgens de op gave van de heer Moestadjab zelf, is 80 pro cent van zijn gasten Nederlands. Ofwel: ca. 6400 landgenoten doen jaarlijks zijn 'mini- onderneming' aan, waar je logeert tussen de palmen, koffie, nootmuskaat en cacao. „Ik wil mijn gasten hier een terugblik in het ver leden geven", legt hij uit. Zijn Nederlands, is, zoals van zoveel Indonesiërs, bijna onbe rispelijk, hoewel hij nooit een stap buiten Java heeft gezet. De koffie wordt nog met de hand gesorteerd in Kalibaru. Eendenhoeder op een plantage in Kalibaru. Bootjes van vissers op Madura. Tsjechië is in opmars als vakantieland. Het aantal (winter)boekingen is specta culair gestegen waardoor er nog meer Nederlanders (gemiddeld 270.000 per jaar) naar Praag en verre omstreken zullen afreizen. Sinds kort is er zelfs een apart tijdschrift over Tsjechië. Het kwartaalblad Tsjechië bevat verha len en berichten over reizen, cultuur, geschiedenis en zakendoen in dit land. In het eerste nummer staan onder ande re verhalen over skiën in Tsjechië, de kuur-cultuur, pils en plaatselijke be roemdheden als Frans Kafka en Oscar winnaar Jiri Menzel. Het tijdschrift is onder andere verkrijg baar bij AKO, Bruna en de V D. Het eerste nummer kost 4,95, daarna (het volgende nummer verschijnt in maart) 6,95. Thuis op de bank genieten van al het fraais in Frankrijk. Dat kan met het nieuwe Michelin-fotoboek over dit land. In tegenstelling tot de andere uit gaven van de handenfabrikant staat in dit boek weinig tekst maar des te meer foto's. Velden met klaprozen, een vergeten ka pelletje, een lavendelveld in de Lubéron of een oude ambachtsman, de verschei denheid van Frankrijk heeft Michelin gevangen in honderden schitterende fo to's. Het boek is verkrijgbaar bij de beter boekhandels. Uitgave: De mooiste her inneringen aan onze reizen in Frank rijk, 260 pagina's, prijs 74,90, ISBN 206 548901 4. De eerste paal is geslagen, in augustus '97 moet het klaar zijn: het eerste Holi day Inn Express hotel van Nederland. Het hotel met 65 kamers komt bij Moer dijk te staan langs de autosnelwegen A16 en A17. Holiday Inn Express is een nieuw type hotel van de gelijknamige groep. Het gaat om een 'bescheiden maar kwali- wi tatief hoogstaande accommodatie Smet een voordelige prijs'. Rond de eeuwwisseling moeten er in heel Eu- Dropa honderd van dit soort hotels staan. 11 |s Van het hotel bij Moerijk wordt min- jUjjj stens een kwart gereserveerd voor niet-rokers. Ook is er een kamer met speciale voorzieningen voor gehandi capte gasten. Verder is er een aparte 'zakenhoek' met fax, kopieermachine en computervoorzieningen. o Na Rucphen heeft nu ook Zoetermeer een overdekte skibaan met echte sneeuw. Het is de grootste overdekte baan van Europa, gelegen in het Buy- tenpark bij recreatiegebied Noord- West. Duijvestein Snow World, zoals de hal officieel heet, beschikt over twee aparte pistes: één voor skiërs en één voor snowboarders. Elke piste is 200 meter lang en 30 meter breed. Vanwege de echte sneeuw wordt de temperatuur in de hal op min 5 graden gehouden. Bij de hal is een aparte Bierstube en res taurant. In de loop van volgend jaar wordt het centrum nog uitgebreid met een sauna, solarium en fitnesscentrum. Ook komen er extra restaurants bij. Het aantal boekingen naar de Verenigde Staten en Canada neemt nog steeds toe, meldt NBBS Reizen. Reden voor deze organisatie om het aanbod uit te brei den. Nieuw is bijvoorbeeld een 'tussen doortje' Washington. Vanaf 950 gulden per persoon voor een vijfdaagse trip. Een andere mogelijkheid is een 'city starter' Washington vanaf 1165 waar bij zeven dagen huur van een auto is in begrepen. Huren van auto's of campers in arran gementen voor de VS en Canada is al langer gebruikelijk. NBBS voegt daar voor dit jaar de motor aan toe, waarbij de reiziger zelfs kan kiezen uit een Hon da, een Triumph of een Harley. Vanaf 587 voor zeven dagen. Rondreizen is in de gratie. Nieuw bij de reisorganisatie is deflexi self drive tour. Zestien dagen langs de westkust van Los Angeles naar Seattle of zestien door het westen van de VS, beide vanaf circa drieduizend gulden per persoon. Twee weken auto en hotelovernachtingen zijn inbegrepen waarbij de reiziger enige vrijheid heeft om de hotels aan zijn rou- tewensen aan te passen. Iets bijzonders is het arrangement Sad dles Paddles, een zestiendaagse kam- peertocht door de wildernis van de Roc ky Mountains. Na een paar dagen paardrijden wordt het zadel verruild voor een dag hiken en een tweedaagse kanotocht over de Smokey River. Ont moetingen met de indiaanse bevolking staan eveneens op het programma. Van af vier mille per persoon. Een 24-daagse tocht per minibus door Califomië kost vanaf 2675 en wordt uitgevoerd samen met American Ad ventures. Enkele excursies,, verblijf in tenten en hotels zijn inbegrepen. Vooral geschikt voor sportieve en sociaal inge stelde mensen, aldus NBBS. De reizen naar Canada en de VS zijn door de duurdere dollar zo'n vijf tot acht procent duurder dan afgelopen jaar.

de Stem | 1997 | | pagina 45