Weekend S'T0626 eert'ids inv!oedriike politicus Familie Grimaldi 700 jaar op troon in Monaco E2 dESTEM Mammon E3 Met een Te Deum, de onthulling van een feestbeeid van de Nederlandse kunstenaar Kees Verkade en een spektakel in de haven werd woensdag het zevende eeuwfeest van de familie Grimaldi in Monaco gevierd. De oudste koninklijke dynastie van Europa troont al min of meer onafgebroken 700 jaar in het vorstendommetje van 195 hectare (vier kilometer kustlijn met een diepte van ongeveer ai 500 meter). INUARI 1996 ZATERDAG 11 JANUARI 1996 is Hovinga stierven er meer I l)UT VOOR OORLOGSDOCUMENTATIE |lls 'verpleger van het laatste rger' en het huilen van Ka- cd, bij Kousbroek verkeerd tel' is een Engel des Doods, pk,. „een van diegenen die op een, opvallend^ manier te bieden aan stervenden, die zij totaal niet kennen, jia bij het afleggen, zij lopen ïenisstoet en spreken gevoe- j het graf." lor velen werden zulke men- lligen gezien, iets dat zij zich hscheidenheid lieten aanleu- |s, 't is niets, dat moet je toch ns overhebben'. Ik word aan Inneer ik over Moeder Teresa lat ik herken en ik huiver." Ird in Hovinga's boek zwijgt Trover. In de NRC echter ben moeilijke zaak' te vinden lOom Karei een soort heilige liertje snikken over de bevrij- pm (en hij is de enige niet) - mij ondragelijk is, niet om I, zegt Kousbroek, dat Hovin- lisel niet herkent. „Voor mij is ïntie, iets dat de bodem bloot- Ischrikkingen van het laatste Tp. Niets heeft die tijd ooit met I werkelijkheid teruggeroepen jweet Kousbroek ook een ver- ijver en zorgzaamheid van Iet is een ontstellende verkla- Jie mensen een akkoordje met eid: 'Als ik al die stervenden k zelf niet'; 'Ik zal je al die do- als je mij spaart'." ndstation Pakan Baroe, en en Schipperheijn, prijs 43,bu. Kennis is als geld. Wie het heeft, laat het niet merken. Behalve natuurlijk de nouveau riche, de patser die zo trots is het gemaakt te heb ben, dat hij zichzelf met buitensporig gedrag van zijn eigen prestatie probeert te overtuigen. Hij rinkelt met goud, strooit met fooien en ronkt met duizenden cc's. Opdat iedereen maar beseffe dat hij boven Jan geraakt is. De autodidact doet hetzelfde. Die doorspekt zijn verhalen met buitenlandse citaten, feitjes en geleerde termen, omdat hij wat te bewijzen heeft. Oud geld en waarachtige geleerdheid hebben dat niet nodig. Daarover beschikt men in stilte. Wie noch over geld of kennis beschikt, pro- geld, in de eerste helft van r nis. De socialistische beweging gaf cursussen klompendans- jod, dood. Hier en daar vond je il schelpen._p FOTO DE STEM JOHAN VAN GUR" beert ze te verkrijgen. Nu ligt de prioriteit bij deze eeuw bij ken- >n, organiseerde volksconcerten, klompendans groepen en mandoline-ensembles en stichtte volksuniversiteiten, bibliotheken en instituten voor natuureducatie. De vader-schoenmaker van Sal Santen, een kleine joodse middenstan der in de Amsterdamse Pijp, las Van Eeden, Gorter en Henriëtte Roland Holst, discussieer de met klanten en collegae uit de buurt over li teratuur, economie en de wereldrevolutie en probeerde op zaterdagmiddag in de tuin van het Concertgebouw een paar maten Mahler op te vangen. Paul de Groot, de Stalin van de polders, las, hoewel hij nimmer school gegaan had, dage lijks Duitse, Franse, Spaanse, Italiaanse, Engel se en Russische kranten. Hij ried, zoals blijkt uit Igor Cornelissens biografie, zijn jonge partijge noten en leerlingen aan zich te scholen en Multatuli te bestuderen. Hem zou het, on danks het feit dat hij nergens doctorandus in was, nooit overkomen zijn Willem van Oranje bij Dokkum te laten vermoorden. Kennis was zo belangrijk dat hij Ger Harmsen, toen nog een beginnend partijgenoot en geen hoogge leerde te Groningen, adviseerde zich af en toe ziek te melden. Anders kwam je nooit tot lezen en schrijven. Maar het was niet alleen links dat het belang inzag van kennis. In de negentiende eeuw wa ren het de eerste Nederlandse vrijmetselaars die zich het lot van het ongeschoolde proleta riaat aantrokken. Zij zaten achter de Maat schappij tot Nut van het Algemeen. Daaruit kwamen volksscholen voort, instituten voor MO-opleiding en initiatieven voor leerboekjes over taal. De vrijmetselarij had een brede blik. Verheffing van het totale volk was hun doel. Ze stonden aan de wieg van de blindenzorg in Ne derland, maar zorgden eveneens voor popula risering van de nieuwste wetenschappelijke in zichten. In de sociëteit Felix Meritis, in Paul de Groots dagen het bolwerk der gestaalde ka ders, werden voordrachten gehouden over de nieuwe filosofische ideeën van Kant, werd de Amsterdamse burgerij de gelegenheid gebo den de sterrenhemel te observeren en werden natuurkundige experimenten vertoond. In de concertzaal trad het wonderkind Wolfgang Amadeüs op en droegen dichters als Kinker en Helmers hun natuurfilosofische poëmen voor. Dat is allemaal zo goed als verdwenen. Het is de mammon, die de rol van de encyclopedie overgenomen heeft. Her en der zijn er nog leesclubjes voor grijs gekapte hoofden, raffia- vlechtmiddagen voor vrijgestelde handvaardi gen en bijbelbijeenkomsten voor groepsgewij ze zoekers, maar geen vakbond, politieke be weging of religieus geïnspireerde organisatie die geestelijke verheffing in het vaandel houdt, tennis is uit. Een sociaal-democratisch kamer lid met doctoraal diploma geschiedenis schaamt er zich geenszins voor niet te weten dat de vooroorlogse eerste minister Coiijn een dienstknecht was van het nationale oliekapi taal. Alsof er niet om de paar jaar een nieuwe tennis is macht, leren leerlingen op de basis school. Maar die macht wordt hen niet langer meegegeven. Het draait om positie, carrière en inkomen. Die bepalen aanzien en invloed. En je toeft nauwelijks iets te weten om op dat ni- ®eau te komen. Feitenkennis, opleiding en di ploma's zijn overbodig. Een grote bek, een achtige elleboog en dus een dikke porte- monnaie, die zijn voldoende. Want met het sll|k der aarde wordt zelfs de grijste cel tot goud. s Rainier gelooft nog in sprookjes Door onze correspondent Wilko Voordouw Prins Rainier, de 24e Grimaldi sinds 'Frangois de Slimme', hoopt dat 1997 voor zijn familie een gelukki ger jaar mag worden dan 1996. Dat was een heuse 'annus horribilis', met veel liefdesver driet, schandalige foto's in de boulevardpers, een bliksemsnelle echtscheiding en de nog al tijd vergeefse hoop dat troonopvolger Albert zijn ware vindt. Bovendien hoopt Rainier dat de economie in zijn mini-staatje weer aantrekt. Want zelfs in het steenrijke Monaco was het afgelopen jaar sprake van enige sociale onvrede, waren er politieke tegenstellingen en moest tweederde van de regering (die bestaat uit drie minis ters) aftreden. 'Deo Juvante' (Met de hulp van God), zoals het devies van Monaco luidt, moet dat wellicht allemaal in 1997 lukken. Monnik Zo zorgelijk is de situatie nu, zo eenvoudig was het allemaal in de nacht van 8 op 9 janua ri 1297. De eerste Grimaldi die de baas wilde spelen op wat toen waarschijnlijk niets meer was dan een in zee uitstekende rots met toen al een prettig leefklimaat, kende zijn klassie ken. Francesco Grimaldi, een uit Genua ver stoten edelman, klopt in de nachtelijke uren aan bij het slot dat zijn aartsvijanden - de Ge- nuaanse Republiek- hebben opgetrokken. Hij is verkleed als monnik. De nietsvermoe dende wacht opent de poort - een monnik weiger je immers niets. Voordat de wacht alarm kan slaan,, trekt Francesco Grimaldi zijn zwaard onder het habijt vandaan, hakt de wacht in mootjes, opent de poort en laat zijn trawanten binnen. De Republiek kan het slot niet terugverove- ren, want de machtige Charles de Tweede, Graaf van de Provence, is een beschermheer van zijn strijdmakker Grimaldi. Het zoet van de overwinning duurt maar kort. Net als overigens de allianties in die woelige periode van de geschiedenis. Want enkele ja ren later heeft Charles de Tweede de hulp no dig van Gceenua in de strijd tegen de Sicilia- nen. Hij geeft Monaco terug aan Genua, de Grimaldi's moeten in ballingschap -in de Franse Provence. Het uur van glorie van de Grimaldi's breekt echter snel aan. Een volle neef van de eerste heerser over de rots dient Philips de Vierde zo goed in de strijd tegen Engeland en Vlaande ren, dat hij bekroond wordt met de titel van admiraal. Robert d'Anjou besluit daarop Mo naco cadeau te doen. Sindsdien regeert de fa milie Grimaldi over het mini-vorstendomme tje. Door zich steeds op de juiste momenten te liëren aan veel machtiger landen die hen om ringen - Genua, Spanje, Frankrijk, eerst als protectoraat, nu als volledig vrij land - wisten de opeenvolgende Grimaldi's heer en meester te blijven. Wie de moderne geschiedenis van Monaco - Het gezin Grimaldi tijdens de feestelijkheden van afgelopen woensdag. en dus de Grimaldi's - bekijkt ziet dat er ei genlijk twee sleuteldata zijn. De eerste is 1860. Na veel geharrewar - als gevolg van de Franse Revolutie, die Monaco eenvoudigweg bij Frankrijk inlijfde - zwaaien de Grimaldi's weer volledig de scepter. Charles Grimaldi de Derde staat dan toe dat een eerste casino mag worden geopend. Het is het begin van de gro te bloeiperiode van de Société des B.ains de Mer. Er is dan een douane-overeenkomst met Frankrijk. Rijken van over heel Europa spoe den zich naar het mini-staatje. Daar kan wor den gespeeld, gebrast, gebaden in luxe. De tweede sleuteldatum is die van 19 april 1956. Rainier de Derde (Oh, pardon: Zijne ko ninklijke Hoogheid Rainier de Derde, Louis Henri Maxence Bertrand. soevereine Drins van Monaco, hertog van Valentinois, graaf van Carladès, baron van Buis, baron van Cal- vinet en nog 134 titels) is dan al zeven jaar staatshoofd. Maar op die fameuze 19 april trouwt hij met Grace Kelly. De Amerikaanse actrice huwt niet alleen de prins, maar ook de Monegaskse zaak en verandert haar naam in prinses Gracia, of Grace. Het huidige sprook je is dan geboren. Bouwer Rainier blijkt een ware bouwer. Met behulp van tientallen hijskranen die altijd de sky-li ne van Monaco bepalen wordt de ene na de andere kantoor- of woonkolos uit de rotsen gestampt. Hij wint 35 hectare land uit zee in de nieuwe wiik Fontvieille. En intussen wordt FOTO REUTER de familie van Monaco het welwillende on derwerp van de paparazzi. Caroline, Albert en Stephanie vormen, samen met hun ouders in de jaren zestig tot halverwege de jaren ze ventig het ideale droombeeld van een geluk kig en rijk gezin. Als in een sprookje. De toe ristenindustrie speelt daar grif op in. Aller hande prullaria is er in de winkels in de oude stad te koop, met daarop een volledig, geluk kig gezin. Zonder familiedrama's en andere ellende. Maar het sprookje Caroline werd een drama, toen ze besloot te scheiden van schuinsmar cheerder Philippe Junot. Volgens de streng katholieke grondwet verspeelde ze daarmee alle rechten op troonsopvolging. Haar daarop voleende liefdesaffaires waren veelvuldie het onderwerp in de roddelpers. In 1982 overleed Gracia bij een auto-ongeval, in de heuvels achter Monaco. De splinternieuwe Rover vloog uit de bocht. Nog altijd is er discussie over de toedracht: de meesten houden het er op dat de toen zeven tienjarige Stéphanie achter het stuur zat. Liefhebbers van de gesuikerde versie menen dat Gracia een toeval kreeg, waarna de auto van de weg raakte. Hoe het ook zij: sindsdien lijkt niets meer als voorheen. De goede ster van Monaco ver dween. Caroline hertrouwde weliswaar met de Italiaanse playboy Stephano Casiraghi, maar die verongelukte in 1990 met zijn speed boat. Deze zomer waren er geruchten dat de prinses aan kanker zou lijden. Stéphanie bleek een zéér middelmatige zan geres, ontwierp zéér diep uitgesneden badkle ding, woonde samen en trouwde later met de voor prins Rainier zéér onaanvaardbare Dan iel Ducruet. Die voormalige vishandelaar was de persoonlijke lijfwacht van zijn latere echt genote. Hij reed een bijzonder scheve schaats toen hij deze zomer door een paparazzi-foto- graaf in wilde standjes werd betrapt met de Belgische miss-naakte borsten Fily Houte man. Na die 'affaire' bleek dat scheiden in Monaco een kwestie van maar enkele weken is. Als de prins meewerkt kan alles. Onbeschreven Alleen Albert, de troonopvolger, is een onbe schreven blad. Hij was wel regelmatig te zien aan de bevallige armen van de meest fraaie dames, maar er gaat ook een hardnekkig ge rucht dat de kalende, bebrilde en licht stotte rende kroonprins dat alleen maar voor het imago doet. Dat de vrouwelijke kunne hem eigenlijk niet zo interesseert. Hoe het ook zij: Prins Rainier lijkt alleen maar te willen aftreden - hij is per slot van re kening ook al 74 jaar en zijn gezondheid kwakkelt - als zijn zoon in de kathedraal van Monaco in het huwelijk treedt. Persoonlijke problemen te over dus. Gelukkig dat het Monaco financieel nog bijzonder voor de wind gaat. Hoewel? Ook daar schijnt de droommachine te haperen. Dit jaar zal om streeks 13 miljard gulden in de BV Monaco omgaan. Dat is tien keer meer dan 20 jaar ge leden. De 6000 echte Monegasken, de 24.000 residenten en de 31.000 werknemers waren gewend aan de grote luxe. Demonstraties Maar door de devaluatie van de Italiaanse li re en de economische problemen in Frankrijk zakte de koopkracht twee jaar geleden nogal bruusk in. Zo gingen de croupiers in de casi no's - als gevolg van de dalende drukte - te rug in maandsalaris (belastingvrij, althans voor wie in Monaco woont) van 17.500 naar 10.000 gulden. En ook anderen moesten inle veren. Hetgeen leidde tot het waanzinnige beeld, vorig jaar, van een demonstratie in de straten van Monaco. Drieduizend werkne mers vroegen om meer geld en betere sociale bescherming. „Ach, ze moesten eens over de grenzen kijken. Dan zien ze dat ze het hier zo slecht niet hebben," luidde het ietwat smal ende commentaar van een van de achtien ka merleden. Al met al gaat het het vorstendommetje, de Grimaldi's en residenten voor de wind. Kwam in 1930 95 procent van de inkomsten uit de speelholen, nu is dat nog maar 3,5 procent. Bijna de helft van de 13 miljard landelijke in komsten komt uit de dienstensector. Verder is Monaco een van de veiligste oorden op aarde. Een politie-agent waakt over iedere 60 inwoners. Tachtig camera's filmen alle hoeken en gaten van het mini-staatje. Vorig jaar werden slechts 4 autodiefstallen gemeld en een handvol berovingen. Ook in sportief opzicht gaat het goed in Monaco. Met veel franken heeft prins Rainier - om zich een po pulair imago aan te meten - een fraai voetbal team bij elkaar gekocht. AS Monaco staat eerste in de Franse competitie, wordt in dit jubileumjaar ongetwijfeld kampioen, on danks dat de thuiswedstrijden in een vrijwel leeg Stadion Louis Deux worden afgewerkt. Meestal zijn er minder dan duizend belang stellenden voor de verrichtingen van de geni ale Enzo Scifo, Sonny Anderson, Fabien Barthez, Marco Grassi, Victor Ipkeba en Thierry Henry te vinden. En de meeste sup porters komen nog uit Frankrijk ook. Want in Monaco houdt men nu eenma'al van andere sporten dan het volkse voetbal.

de Stem | 1997 | | pagina 43