Welshe Donna Lewis veroverde haar vaderland via Amerika Iedereen kent iedereen in De Pandora <D 0 QJ Madonna wil dochter opvoeden met bijbel en zonder tv Punk als nostalgie u IP I 1) No Doubt - Don't speak - 2(3) Marco Borsato - De waarheid 3 2) Hakkuhbar - Gabbertje 4 8) Spice Girls - 2 become 1 5 5) 3T -1 need you 6 (10) Gabber Piet - Hakke en Zage 7 4) Flamman 8c Abraxas feat. Mc Remsey - Good to ge 8 6) Toni Braxton - Un-break my heart 9 7) The Kelly Family -1 can't help myself 10 9) Backstreet Boys - Quit playing games II (14) Mc Rage - Fuck the macarena 12 (12) Az Yet - Last night 13 (11) Charly Lownoise Mental Theo - Streetkids 14 (13) Nasty - Een moment zonder jou 15 (23) Gala - Freed from desire 16 (15) Dune - Who wants to live forever 17 (22) 2 pac -1 ain't mad at 'cha 18 (16) Prodigy Breathe 19 (19) The Braids - Bohemian rhapsody 20 (20) Linda, Roos 8i Jessica - Lange nacht —^21 (24) Khaled - Aicha 22 (17) Nakatomi - Sing 23 (21) Peter Andre I feel you 24 (18) Rene Froger - In dreams 25 (25) Rob de Nijs - Banger hart 26 (44) Barbara Streisand/Bryan Adams -1 finally found 27 (26) Backstreet feat. Dr. Dré - No diggity 28 (28) Robert Miles feat. Maria Nayler - One one 29 (31) Ghetto people feat. L-Viz - In the ghetto 30 (30) Van Dik Hout - Laat het los (live) 31 (39) Critical mass - Happy generation 32 (54) Madonna - Don't cry for me Argentina 33 (38) Total Touch - One moment your mind 34 (32) Total Touch - Somebody else's lover 35 (34) Paradiso - Bailando 36 (27) BZN - Mama 37 (35) Faithless - Insomnia 38 (41) Snoop Doggy Dogg - Snoop's upside ya head 39 (43) Spice Girls - Say you'll be there '40 (52) Whitney Houston - Step by step 41 (42) Fugees - No woman, no cry 42 (45) The Artist (Symbol/Prince) Betcha by golly wow! 43 (29) 2 Brothers on the 4th Floor - There's a key 44 (26) André Hazes - Wees zuinig op m'n meissie 45 (46) Jiskefet - Hemel 46 (57) Grooveyard - Mary go wild 47 (37) Mark Owen-Child 48 (48) André Rieu - The last rose 49 (50) Clousseau - Nobelprijs 50 (33) Los del Rio - Macarena Christmas 51 (49) Nomansland - 7 Seconds 52 (51) Frans Bauer - Eens komt er voor jou 'n dag 53 (53) Delinquent Habits - Tres delinquentes 54 (47) DJ Paul Elstak -Unity 55 (40) Guus Meeuwis Vagant - Verliefd zijn (63) Kakkertje - Kakkertje 57 (56) Nada Surf-Popular 58 (59) Metallica - Mama said 59 (55) Celine Dion - All by myself 60 (60) Kristine W - Land of the living 61 (62) Mariah Carey - Forever 62 (61) Celine Dion - It's all coming back to me now 63 (-) Blackstreet - Never gonna let you go 64 (67) Lois Lane - Simply beautiful 65 (64) Lionel Richie - Climbing 66 (71) Urban Dance Squad - Temporarily 67 (68) Rob de Nijs - Lucinde 68 (66) 4 Tune Fairytales - Take me 2 wonderland 69 (0) De Bloaskaken - We will rock wa 70 (77) Porn Kings - Up to no good 71 (80) Kaleef - Golden brown 72 (86ICT - Lasciati Tentare 73 (58) No mercy - Where do you go 74 (82) Elton John 8< Luciano Pavarotti - Live like horses 75 (69) Helmut Lotti - Tiricomba 76 (76) Anita Meyer - De warmte in je hart 77 (78) Tina Turner Barry White - In your wildest dreams 78 (73) Eboman - Donuts With Buddan 79 (79) Simone Kleinsma - Doe een wens.... 80 (85) Andrea Bocelli - Vivo per lei 81 (84) Lightning Seede - What it.... 82 (81) Donna Lewis -1 love you always forever 83 (83) Jamiroquai - Cosmic girl 84 (75) Tatjana - Calender girl 85 (87) Armand van Helden - The funk phenomena 86 (93) Alanis Morisette - Hand in my pocket 87 (91) Sheryl Crown - Everyday is a winding road 88(98) Farahy-Wake up 89 (90) Dennis - Wil je met me mee 90 (0) Cris Rea/Shirley Bassey - Disco La Passions 91 (92) Dana Winner - Ver weg van Eden 92 (0) R.E.M. - Electrolite 93 (97) André van Duin - Ik weet het niet 94 (95) Eels - Novocaine for the soul 95 (88) John Denver 8i Justine Pelmelay - Perhaps Love 96 (0) Zucchero Sugar Fomaciari - Cosi celeste 97 (89) Whigfield - Gimme gimme 98 (94) Van Katoen - Bianca 99 (0) N-sync -1 want you 100 (0) Will Tura - Hemelsblauw Eindredactie Paul Verlinden Reacties: Vind je jezelf heel interessant heb je een goed idee of wil je gewoon je gal spuwen? Schrijf of bel naar: Ragazzi, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Telefoon: 076-5312379. Een bezoeker van De Pandora aan de flipperkast. Door Claire Verpaalen Misschien ligt het aan de snijdende kou, of aan het feit dat Ragazzi juist de vrijdagavond na Oud en Nieuw heeft uitgekozen om de Klappe- ijstraat in Oosterhout te bezoeken, maar op het eerste gezicht lijkt het wel uitgestorven in het uitgaanscen trum van Oosterhout. Als in een lied je van Vader Abraham klinkt er slechts uit één kroeg in het midden van de straat muziek en het aantal fietsen voor de deur doet vermoe den dat er toch iets valt te beleven. Het café waar de muziek vandaan komt, blijkt De Pandora te zijn en eenmaal binnen wordt de reden van de drukte snel duidelijk. Wie in Oos terhout te jong is om in Breda het bier te testen en zich te oud voelt om het weekend bij zijn ouders op de bank door te brengen, zit in De Pandora. Bovendien is het happy hour. Bier en fris voor 1,50 lokt de jongeren naar de toog. Volgens eigenaar Johan van Gende- ren (26) is vrijdag de ultieme stap avond in Oosterhout. „Op zaterdag gaan de meeste jongeren toch naar Breda. Dan is het hier een stuk rusti ger." Met zijn paardenstaart en windjack oogt de kroegbaas niet veel ouder dan zijn klanten, hoewel de gemiddelde leeftijd van de be zoekers op het eerste gezicht onder de twintig lijkt te liggen. Zo'n drieë neenhalf jaar geleden nam Johan De Pandora zonder enige horeca-erva- ring over. „Ik rolde zo van de kunst academie het caféwereldje in. In het begin was het best moeilijk maar nu ik eenmaal gewend ben, vind ik het hartstikke leuk." Om zijn creativiteit toch een beetje op peil te houden, veranderde Johan de oorspronkelijk bruine kroeg in een moderner ogend café. Toch is aan de smalle, houten zuilen en de muurlampjes te zien hoe De Pandora er voor Johans komst uit moet heb ben gezien. Om nog meer publiek te trekken, dat de carnavalsfeesten in De Pando ra legendarisch zijn en dat menig Oosterhouter hier zijn eerste biertje dronk. Zo ook Jeroen (19). Hoewel hij nu in Tilburg studeert, komt hij nog regelmatig in zijn stamkroeg om bij te praten met zijn oude klasgeno ten. „Ik hoorde hier zo'n beetje bij het meubilair," grinnikt hij. „Vooral toen ik nog op het Frenkencollege verzon de jonge ondernemer thema feesten. „Op Oudejaarsavond had den we het thema 'Gemaskerd Bal' en tijdens carnaval was het 'Sesam straat'. Ook houden we ieder jaar een lente- en een herfstfeest. Ik vind het leuk om dingen te organiseren, maar het moet wel origineel zijn. Karaoke zul je hier niet tegenko men." Muurschilderingen die de Pandora- gangers het idee geven dat ze uitkij ken op een Franse tuin en een paar levensgrote maskers zijn restanten van Oudejaarsavond. Achter de bar kijkt men al weer uit naar het vol gende feest. 'Nog 33 dagen en het is weer carnaval' staat er op een goud omrand bord achter de bar te lezen. Daarnaast een aankondiging voor een dweilfeest. Verschillende barhangers beweren hier in Oosterhout zat, kwam ik hier veel, ook wel 's middags na school tijd. Als ik thuis kom, ga ik meestal wel even kijken of er nog bekenden zijn." En die zijn er genoeg, ledereen lijkt iedereen te kennen in de Pandora. De meeste bezoekers staan dan ook gewoon te kletsen, anderen verma ken zich met tafelvoetbal. Gedanst wordt er niet, terwijl er achter in de kroeg toch een laag, breed podium is, dat uitstekend als dansvloer dienst zou kunnen doen. In plaats van de voetjes van de vloer te gooien leeft een groepje jongens zich uit op de flipperkast die zich naast de tweede bar op het podium bevindt. Grote, kartonnen aard beien, appels en ander fruit sieren hier de muur. „Wij staan meestal op deze plek, zo kunnen we goed zien FOTO KEES VAN DONGEN wie er allemaal zijn," zegt Ewout (19). Hij woont nog niet zo lang op kamers in Breda maar is nog altijd ie dere vrijdag in De Pandora te vinden om met zijn vrienden het weekend in te drinken. „Omdat ik hier al zo lang kom, ken ik bijna iedereen. Is het niet van naam, dan toch zeker wel van gezicht, dus er valt altijd wel wat te kletsen. Nadeel is alleen dat je op een gegeven moment een beetje uitgekeken raakt." Zijn vrienden, die toch wel benieuwd zijn wie het vreemde gezicht is, waar hun maat mee staat te praten, vallen hem bij. „Vroeger draaiden ze hier meer house, nu hoor je van alles. Ook wel leuk maar niet echt wat voor ons, wij willen housen. We ko men hier vooral voor het happy hour. Dat meer bezoekers er zo over den ken, blijkt als na elven het bier weer de normale prijs heeft. Het gedrang voor de twee bars wordt minder en er komen zelfs plaatsen vrij aan de tafeltjes die op een verhoging te genover de grootste bar staan. Daar zitten Lizette en haar vriendin. Bei den zijn ze eigenlijk onder de mini mumleeftijd die De Pandora aan de deur hanteert, maar portiers Patrick en Paul willen dat soms nog wel eens door de vingers zien. „Gelukkig wel," vindt Lizette, „want waar moeten we anders naar toe? Naar Breda mag ik nog niet van mijn ou ders en de andere kroegen zijn hele maal niet leuk. Hier is het gezellig, ze draaien leuke muziek en je hoeft ook niet zo te schreeuwen om je ver staanbaar te maken." De Amerikaanse popster Madonna wil dat haar in oktober geboren dochter Lourdes Maria later de bijbel leest en niet afgestompt raakt door het kijken naar de tv. Dat zegt zij in de februari-edi- tie van het Britse maandblad She. „De televisie is een gif. Kinderen voor de tv zet ten in plaats van ze te laten lezen, met ze te praten en ze aan te moedigen met andere men sen te praten is een zware vergissing. Helaas ge beurt dat met veel kinderen," meent de zange res en actrice. Madonna wil ook dat haar dochter christelijke waarden leert. „Zij zal zeker het katholicisme le ren kennen. Ik wil dat mijn dochter de bijbei Madonna met haar dochter Lourdes Maria. FOTO ANP leest, maar ik zal haar uitleggen dat het om ver halen gaat die mensen hebben verzonnen om anderen iets te leren en dat het niet om regels gaat." De 38-jarige moeder verdedigt ook haar keuze om zonder getrouwd te zijn een kind te nemen. „De mensen veroordelen mijn keus een kind te hebben en niet getrouwd te zijn enorm, alsof ik de eerste ben die dat doet. Om verschillende re denen word ik als anti-gezins-symbool be schouwd. Maar ik ken genoeg getrouwde men sen met een slechte onderlinge verhouding. Het huwelijk garandeert niets." „Het belangrijke is datje liefde hebt," vervolgt Madonna. „Die kan er met het huwelijk zijn, of zonder, en even goed bij een ongetrouwde ou- ÏO f êO PT- «£2.cS: CL rv g a «J a s O 05 p"(ta S SüsI iM rü C L rt> 52» o» •03 fo rx p "m «b: 2. oo 2•a o S 3 ft?»?" S.g| 8 o O 3 C»" Et* SS 3 N O o 3 3 S M 2 B"L.3. S5-S er o 7F' zr ;=j N O" ffi «L S 3 £0 c-+- CT> P P Q-i a> O o (D FT co t-i P 3 i—11 co co O} f— O rt> O t3 ert) rt> A3 Pb CfQ CO O en fD tr co N fD co Door Marjolein Rotsteeg De uitdrukking love you always forever is afkomstig uit de roman Love for Lydia van H.E. Bates. Het is ook de titel van de eerste single van singer/songwriter Don na Lewis. De single van haar cd Now in a minute hield liefst twaalf weken stand op de tweede plaats in de Amerikaanse Bill board-lijst. Niet gering. Voor het album zijn kosten noch moeite gespaard. Co- producer is Kevin Killen, bekend van El- vis Costello, U2 en Kate Bush. Een van haar managers is Steven Fargnoli, die ook onder meer Prince, Sinéad O'Con nor, Billy Idol en World Party onder zijn hoede heeft (gehad). Hoe komt de dochter van een jazz-muzi- kant uit Wales aan een platencontract in The States? „Voornamelijk omdat het in Engeland niet wilde lukken," aldus Donna. „Jaren achtereen heb ik demo's naar Britse pla tenmaatschappijen gestuurd. Soms rea geerden ze enthousiast en was ik dicht bij een contract, maar steeds ketste het af. Ik had het gevoel dat ik met mijn hoofd tegen een muur opliep. Mijn man en ik gingen naar Amerika op vakantie. Ik besloot mijn demo's mee te nemen om eens te kijken hoe daar gereageerd zou worden. De platenmaatschappijen waren direct razend enthousiast. We be sloten er serieus werk van te maken. Het heeft geholpen dat ik kort daarna een aantal muzikanten in Woodstock leerde kennen die mijn tapeje hebben doorge speeld naar Atlantic Records. Toen ze daar de demo hadden gehoord, werd ik gevraagd om te komen voorspelen op de vleugel in het kantoor van de hoog ste baas. Na een paar nummers zei hij: 'Gefeliciteerd, je hebt een platencon tract!"' Nu ben je natuurlijk een overnight sen sation „Toen ik mijn eerste tv-show in Amerika deed, zei de presentator: 'De ene dag wij op en was iedereen opeens vertrok ken. We hebben wel ontzettend veel plezier gehad en het is een fantastische leerschool geweest. Vervolgens heb ik een aantal jaren solo opgetreden als zangeres/pianiste in hotelbars, zowel in Engeland als de rest van Europa. Het was zwaar, zes avonden per week, vijf uur per avond. Maar ook daarvan heb ik veel geleerd. Ik heb altijd wel gepro beerd het op mijn manier te doen door ook nummers van mijn eigen favorieten, Rickie Lee Jones en Kate Bush, te spelen. De laatste twee jaar speelde ik een aan tal vaste avonden in een Engels hotel. Overdag kon ik aan mijn eigen songs werken en alle nieuwe studiotechnolo gie leren kennen. Het is waarschijnlijk mijn productiefste periode geweest." Haar historie kennende, kan Donna geen 18meerzijn. Hoeoudben je? „30 plus." Waarom is je leeftijd zo'n taboe? „Voor mijzelf is het dat niet, maar mijn platenmaatschappij en mijn manage ment willen graag het mysterie in stand houden. Ze hebben het liefst dat ik zeg dat ik 29 ben, maar dat doe ik niet. Mis schien vinden ze iemand van boven de 30 wel te oud voor pop-repertoire." Now in a minute is een Welshe uitdruk king. Wat betekent het? „Zoiets als 'ik kom er zo aan'. Het heeft geen diepere betekenis. Ik wilde ge woon graag een Welshe titel." Vind je het succes van I love you always forever enerzijds ook niet beangsti gend? „Nee. Ik hoop alleen niet dat iedereen nu denkt dat ik alleen maar pakkende popsongs schrijf. Ik schrijf namelijk ook serieus materiaal. Als de volgende single, Without love, uitkomt, weet men wie Donna Lewis is." speelde je nog in je eigen huiskamer en de volgende had je hitsingles.' Niet dus." lijk in coverbands. In Engeland beland je dan automatisch in het circuit van de so cial clubs, waar altijd eerst een paar spel letjes bingo worden gespeeld... Na je studie aan het Welsh College of „Ja, vreselijk! De tent zat afgeladen vol Music and Drama speelde je aanvanke- voordat de bingo begon. Dan kwamen Donna Lewis Punk. Twintig jaar geleden de schrik van het wes telijk halfrond. Kids met wild uitstaand haar, vei ligheidsspelden in hun oren, speed in hun bloed en ultra-snelle twee-akkoorden muziek. Anno '97 is punk dankzij het succes van groepen als Green- day en Offspring helemaal terug. Niet als tegen gif, maar als trend. Je ziet weer meisjes lopen met gekleurd piekhaar, zwart omrande ogen en ge scheurde kousen. Punk is voor hen geen rebellie, het is een modeverschijnsel. Iets om erbij te horen. Achteraf kun je zeggen dat de eerste punkgolf onder aanvoering van The Sex Pistols ook bedacht was: door Malcolm Mc Laren en Vivienne West- wood. Maar het gaf wel lucht aan de frustraties van jongeren in een grimmige wereld. 'No fun' of 'do it yourself' heette het nieuwe geloof. De mu ziek klonk agressief en rudimentair als nooit tevo ren. Het veroorzaakte een schok, maar beslist niet de schok der herkenning. Punk gooide destijds een bom onder de gevestigde orde van te ver doorgedraafde sympho-rockers. Van een instru ment 'beheersen' hadden punks nog nooit ge hoord, ze speelden gewoon tot de snaren erbij hingen. Dat was soms na een kwartiertje al het geval. „Het gejuich was massaal," herinnert Fer Abra hams zich in het gelijknamige boek van Jerry Goossens en Jeroen Vedder, dat onlangs ver scheen. Abrahams doelt op de reactie die het ver schijnsel teweeg bracht onder Nederlandse groe- pen, die zich ophielden in de oefenkelders. Zij hoefden niet langer de virtuositeit van Yes of Emerson, Lake and Palmer te kunnen evenaren om bestaansrecht te verwerven: „Ineens gebeurde er weer iets dat drama, energie en emotie had". Het boek brengt tamelijk secuur de Nederlandse situatie in beeld over een periode van zes jaar. Niet alleen de muziek maar ook de levensstijl en de latere verstrengeling met de kraakbeweging komen aan bod. Wat daarbij opvalt, is dat punk buiten de Randstad even hard toesloeg als daar binnen. Flyin' Spiderz uit Eindhoven en Ivy Green uit Hazerswoude worden zelfs tot pioniers ver klaard. Tegelijk met het boek werd de compilatie-cd I'm sure we're gonna make it met 26 punk-bandjes uitgebracht. Het boek zelf bestaat bijna voor de helft uit foto's, die goed de sfeer van verveling en ongein - kotswalgbaal - laten zien. Achterin is een discografie van zo'n honderd bands opgeno men, waarvan alleen The Ex een lang leven is be schoren. Maar het leukst zijn de anekdotes. In Dongen bleek een club-vloer niet bestand tegen de pogo, zodat het publiek er massaal doorheen zakte. Dat was lachen! Wie had ooit kunnen den ken dat punk nog eens een gevoel van nostalgie teweeg zou brengen. 'Het gejuich was massaal (Punk in Nederland 1976- 1982)'. Prijs 29,50. Johnny Rotten van The Sex Pistols.eerste punkgolf. FOTO ANP 4%ipi WW w"

de Stem | 1997 | | pagina 40