Gemeenten kraken drugsbeleid 1996: half miljoen meer bekeuringen pvSssa Kroongetuige Abbas 'géén grotere vis' Eis van tbs voor onthoofding tante Openen Haringvlietsluizen betekent gevaarlijk ijs Laatste Fokkers F-60 voor luchtmacht Kou treft dieselmotor vaker dan lpg-motor Bewindvoerder daagt KNVB voor rechter Vooral lokale bestuurders in kleinere plaatsen zien weinig in koffieshops DËSTEM iiii BINNENLAND A3 Gratis krant en telefoon minima Bergh Varkensjacht na ongeval met veewagen b4elSfnde'°Ct0pUS'- Van Westerloo omroepman 1996 Rl 1997 A2 ZATERDAG 11 JANUARI 1997 nië en Ierland: gen vooral in het esten enige tijd wind. In het zui- n kleinere neer- r wel kans op ij. van temperatuur 1 graden op zon- n het zuidoosten xima. emburg: Bewolkt verwegend droog esten is ijzel niet esloten. Zaterdag fchte vorst; zondag maxima iets bo- unt. idden-Frankrijk: ng en in het uiter en kleine kans op ijk ijzel. Ook kans het oosten mis- e opklaringen en d het vriespunt, eratuur oplopend of 7. ijk: Perioden met wel overal droog. op mist. In het amelijk veel wind. enlopend van rond t bij Lyon tot 10 eer langs de kust ellandse Zee en bij "e Alpen tempera meter hoogte rond de Pyreneeen op- ond het vriespunt ioden met zon en al droog; hier en Maxima uiteenlo- 10 graden in het dicht bij 20 graden n. Ibiza: Geleidelijk Zaterdag eerst nog enkele bui en veel agtemperatuur on- aden. t midden en zuiden ntal stevige regen buien, vooral zater- t noorden uit gelei- ger en meer zon. gs de kust van de Zee veel wind. peratuur uiteenlo- graden in het noor- 'n het zuiden. Rustig weer met r zon maar ook kans gende bewolking of wel overal droog, chte vorst; zondag in e noorden maxima et boven het vries- dagtemperatuur op e Zuidduitse Alpen aar ongeveer 0 gra- dag. d: In de meeste da- egend bewolkt, hoog gen flink wat zon. 'ddagtemperatuur -2 ordzijde en +5 in de van Locamo. Op r hoogte stijging van ur tot rond het vries- ndag. Wolkenvelden en het oosten eerst nog ar wat sneeuw. In de Tirol geleidelijk meer uur op 2000 meter end tot rond -5 op verdag in lager gele den nog lichte vorst. t-stelen n-cement 1-heuvel e-anemie rammei 1-lagune 1-asfalt t-koster it-echter en-novene SCHARtAKEN pen Haag (anp) - De meerderheid I het lokaal bestuur in gemeen- I "enmet minder dan 50.000 inwo- liers is tegen het Nederlandse ■offjeshopbeleid. Het verzet is I 'Et grootst binnen het CDA, klein ïChts, de WD en de lokale par- Üjffl. )at blijkt uit een landelijke enquête on- ;»r gemeenteraadsleden en wethouders, uitgevoerd door de Rijksuniversiteit van Leiden, in opdracht van het weekblad Binnenlands Bestuur. Afgezet tegen het recente gekrakeel tus sen Nederland en Frankrijk over het ge doogbeleid voor softdrugs, blijkt de har de Franse opvatting onder lokale be stuurders ongeveer evenveel aanhangers te tellen als het Nederlandse kabinets standpunt. In kleinere gemeenten is de sympathie voor de Franse lijn echter aanmerkelijk groter dan in de grotere steden. In ge meenten met tussen de 20.000 en 50.000 inwoners is 63 procent van het lokaal be stuur tegen het gedoogbeleid. In steden met meer dan 100.000 inwoners, waar het drugsprobleem een grotere rol speelt, is daarentegen bijna 80 procent vóór. Over het geheel genomen wordt het ge doogbeleid door 53 procent van de ge meentebestuurders ondersteund. Een iets groter percentage (57 procent) is te gen de zogeheten nuloptie, waarin geen enkele koffieshop is toegestaan. Voorts blijkt ongeveer 50 procent van de lokale politici wel wat te voelen voor door de gemeente gecontroleerde koffieshops (het zogenoemde Bussumse model). Een minderheid van 40 procent is tegen en tien procent heeft daarover nog geen me ning. Een zeer ruime meerderheid (84 procent) vindt dat de 'vijfgramsnorm' voor de verkoop van cannabis niet te handhaven is. Verder is opvallend dat 72 procent voorstander is van medische verstrekking van heroïne aan zwaar ver slaafden. Gemeten naar de politieke kleur van de bestuurders blijkt onder christen-demo- craten het verzet het grootst. Rond 75 procent van de CDA-bestuurders spreekt zich uit tegen het gedoogbeleid. Alleen klein rechts scoort nog hoger met ruim 90 procent. Maar ook bestuurders van lokale partijen zijn in meerderheid (ruim 63 procent) tegen het koffieshop- beleid. Bij de VVD is bijna 58 procent tegen. Al leen bij de PvdA (86 procent), D66 (85 procent) en Groen Links (87 procent) is volop steun voor het kabinetsbeleid. |aqjoo '01;snau 3|d Idhds^aojq '7 -W08' Bergh (anp) - Als eerste ge meente in Nederland stelt de gemeente Bergh in Gelder land een krant en een tele foonabonnement ter be schikking aan mensen met een minimuminkomen. Deze voorzieningen heeft wethouder Evers (Sociale Zaken) opgenomen in de ar- moedenota, waarmee Bergh wil voorkomen dat inwoners met een klein inkomen so ciaal geïsoleerd raken. De gemeenteraad van Bergh stemde vorige week in met de plannen van de CDA-wet- houder. „Ik verwacht dat een gratis krant en een telefoonabon nement een structurele bij drage leveren om minima so ciaal meer weerbaar te ma ken," zegt Evers. In Bergh komen zo'n 300 mensen voor een gratis krant in aanmer king. Een ongeval met gekantelde veewagen heeft gistermiddag geleid tot een urenlange varkensjacht op en rond de A73 bij Venray. De rijksweg tussen Venlo en Nijmegen was al die tijd ge stremd. De veewagen met meer dan hon derd varkens maakte rond half twee slagzij op de toerit. Pas aan het einde van de middag kon de oostelijke rijbaan van de A73 weer worden vrijgeven. Volgens de verkeerscentrale in Drieber gen hadden agenten en perso neelsleden van de veetranspor- tenr de grootst mogelijke moeite om de kudde 'gestresste' varkens weer in het gareel te krijgen. Ver konden de knorrende dieren ech teniet komen, omdat er een kor don van auto's werd gevormd. Ongeveer dertig exemplaren raakten door het ongeluk be kneld. Volgens de politiewoord voerder werden ze 'ter plekke tot karbonade gereduceerd'. Door de lage waterstand geeft de Maas haar geheimen prifè, zoals hier bij Roermond. Rotterdam - De Haringvlietsluizen gaan dit weekeinde waarschijnlijk voor een deel open. Daardoor zal het waterpeil onder het ijs dalen. Het aanwezige ijsdek krijgt dan geen steun meer van het water en kan bre ken. Dat levert levensgevaarlijke si tuaties op. Die waarschuwing heeft Rijkswaterstaat gisteren gedaan. De dienst doet dan ook een dringend beroep op mensen niet meer het ijs op te gaan van het Haringvliet, Hollandsch Diep, Spui, Beningen, Bergse Maas, Maas, Afgedamde Maas, Nieuwe Merwede, Vuile Gat, Amer, Brabantse Biesbosch en Hollandse Biesbosch. De provincie Zuid-Holland heeft een vaarverbod afgekondigd voor alle pro vinciale vaarwegen. Met ingang van gis teravond tien uur is de maatregel van kracht. Het vaarverbod is ingesteld om dat vaartuigen dreigen lek te raken, maar ook om sluizen, beschoeiingen en huizen langs het water te beschermen tegen op gestuwd ijs. De meeste vaarwegen in Zuid-Holland zijn allang niet meer be vaarbaar. De route Schiphol-Vlissingen is alleen nog varen door schepen voorge gaan door een ijsbreker. De scheepvaart in de Rotterdamse haven ondervindt nog weinig hinder van het ijs. De Nieuwe Maas ter hoogte van Rotter dam is volgens het Gemeentelijk Haven bedrijf Rotterdam nog goed bevaarbaar. Wel is er sprake van veel drijfijs. Op het Hartelkanaal en de Schie tot aan het bedrijventerrein Spaanse Polder wordt het ijs dagelijks gebroken. Ook in de Hartelhaven, Neckarhaven, Seineha- ven, Dintelhaven, het westelijk gedeelte van het Botlekgebied en de havenbekkens in het Waal- en Eemhavengebied zijn el ke dag ijsbrekers actief. De stuwen in de Maas blijven dit week einde nog open, ondanks de voorspelde dooi. Dat heeft de directie Limburg van Rijkswaterstaat meegedeeld. De Linne-stuw bij Maasbracht kan wel worden gesloten. De sluiting wordt voor zichtig en geleidelijk uitgevoerd zodat ei genaren van recreatievaartuigen hun bootje in veiligheid kunnen brengen. De sluiting van de stuw zal bovenstrooms het waterpeil namelijk drie centimeter per uur doen stijgen. In de buurt van Maas- bracht zijn tal van jachthavens. De sluiting van de stuw bij Linne biedt vooral soelaas aan de schippers die in de voorhaven bij Maasbracht liggen. Zij kunnen via een omweg alsnog hun lading naar de plek van bestemming brengen of terugvaren naar Rotterdam. Voor het doorgaande scheepvaartverkeer blijft de Maas tussen Lith en Maasbracht ge stremd. Na het weekeinde bekijkt Rijks waterstaat of de rivier weer bevaarbaar gemaakt kan worden. De Zwitserse binnentanker Marena heeft zich gisterochtend op de Nieuwe Merwe de in het ijs vastgevaren nadat de schip per het vaarverbod had overtreden. Er moest een ijsbreker aan te pas komen om het gestrande schip, dat van Duitsland op weg was naar Antwerpen, vlot te trekken en terug te brengen naar Werkendam. Sinds een week geldt op de hele rivier een vaarverbod. Rijkswaterstaat wil dat zich een ijsvloer in de rivier vormt, zodat er geen ijsschotsen van de Waal richting Haringvlietsluizen drijven. Die zouden dan tot dammen voor de zeventien schui ven kunnen leiden. Leeuwarden (anp) - De politie heeft over 1996 ruim 3,7 miljoen bekeuringen uitgedeeld wegens verkeersovertredingen, bijna tfflhalf miljoen meer dan in het jaar daarvoor. De stijging komt voor het groot- ste deel voor rekening van snel- «ïdsovertreders. a' blijkt uit cijfers van het Cen- Justitieel incasso Bureau in Leeuwarden. De waarde van de boetes wordt geschat op circa 313 miljoen gul- In 1995 werd voor 275 mil- Mn gulden aan bekeuringen uit- Seschreven, waarvan 265 miljoen daadwerkelijk kon worden geïnd Meer dan de helft van de Keuringen, ruim twee miljoen, de categorie snelheids- me j®en' ruiltt 350.000 m er dan het jaar daarvoor. Het udnï jeau heeft overigens de tal f-st^ Singin hetaan_ I dsbekeuringen vooral te voeren is op lichte snel- «sovertredingen. en van het Korps Landelij- ke Politiediensten (met 678.000 bekeuringen), toonde de politie regio Rotterdam-Rijnmond zich in deze sector het actiefst. Er werden ruim 130.000 snelheids overtreders betrapt. Noord en Oost Gelderland en de regio Haaglanden volgden op afstand met respectievelijk ruim 101.000 en 98.000 bekeuringen. Met ruim 91.000 bekeuringen bleef Utrecht daar nog een beetje bij in de buurt. In de overige regio's vari eerde het aantal snelheidsbekeu ringen tussen de ruim 15.000 in Gelderland-Zuid tot ruim 66.000 in Zeeland. Rotterdam bleek overigens ook kampioen parkeerbonnen uit schrijven. Bijna 108.000 automo bilisten kregen een bon op de ruit geplakt. Amsterdam kwam niet verder dan 92.000 bonnen. vai^suu^an betrokkenheid is kij heroïnehandel jJj® sPrake, en zeker niet betrof* Nederla*id- Wat dat liik u3n k'i ^us wel dege- Lroooft ikt worden als ces to ge in het strafpro- 5afcJohan V" 'de Hak" officier verzekering gaf de het nr Notitie gisteren in 1 'wd dat in antwoord op drin gende vragen van de rechtbank. Die heeft moeite met het gebruik van de kroongetuige Abbas. Als die in feite een grotere misdadi ger is dan de Hakkelaar, deugt hij niet als getuige. De Amsterdamse hoofdofficier van justitie Vrakking sprak eer der het vermoeden uit dat Abbas, waar justitie een omstreden 'deal' mee had afgesloten, bij nader in zien 'een grotere jongen is dan hij zich voordoet', en 'mogelijk ook in heroïne deed'. Als dat waar is, had eerder hij dan V. in het Am sterdamse strafproces terecht moeten staan. In plaats daarvan gaat Abbas, na zijn getuigenis te gen V. en betaling van een boete van 1,8 miljoen gulden voor zijn betrokkenheid bij de hasjhandel van de Hakkelaar-bende, vrijuit. De officier legde de uitlatingen van zijn baas nu zó uit, dat Abbas aanvankelijk in de eerste verho ren zijn rol in de hasjhandel ge bagatelliseerd had. In latere ver horen groeide die rol. Daarop sloeg de opmerking, en niet op de misdaden van Abbas in verhou ding tot die van Johan V. Wat betreft heroïnehandel waren er aanwijzingen gericht op Mexi co, de VS en Engeland - niet op Nederland. Na onderzoek in die landen leverde dat geen verden king op. Abbas is, sinds een internatio naal signaleringsverzoek over hem via Interpol in februari 1994, nooit ergens bij een pas- of grens controle opgemerkt. Omdat hij ook in Canada een huis bezat, is dat land om zijn uitlevering ge vraagd. Bij huiszoeking daar bleek het huis van de steenrijke diamantair/hasj-makelaar al lange tijd onbewoond. Ook in zijn Belgische huizen kwam hij niet meer, zodat hij ook daar niet aan gehouden kon worden. Volgens de officier voldoet de in zet van de kroongetuigen Abbas en Karman aan de conclusies die regering en parlement trokken uit het parlementair onderzoek De nieuwste kick onder jongeren schijnt het inhaleren van lachgas te zijn. Je wordt er heel eventjes heel vrolijk van, maar het zou kunnen dat inhaleren schadelijke ge volgen heeft. Hoe het ook zij, de mens wordt steeds vrijer in het kiezen van zijn geneugten. Althans zo lijkt het, want als we het over het meest elementaire menselijke gas hebben, zeg maar de scheet, dan staat die altijd nog in een kwade reuk. Je kan op een houseparty xtc slikken, wiet roken, pad destoelen kauwen en nu ook lachgas inademen, maar als al die kunstmatige spullen onverhoopt voor inwen dige gasvorming en daarmee gepaardgaande uitingen zorgen, dan word je nog steeds raar aangekeken. Zelfs door de gabbertjes. Terwijl er in deze tijd van hevige koude en vooral peul vruchten natuurlijk niets bevrijdender is dan er op zijn tijd eentje laten vliegen. Een goedgetimede scheet is vol gens mij ook in staat om het ijs te breken. Het is dan misschien niet zozeer lachgas, maar wel de gelijk goed voor een glimlach. Ik las dat lachen gezond is, maar een goede veest is in wezen een waar feest. Als je 'm een beetje goed brengt, neem je zelfs het meest bekakte gezelschap de wind uit de zeilen. Het probleem is natuurlijk dat we daar eigenlijk te schij terig voor zijn. We hebben er de mond van vol dat we an deren wel eens een poepje zullen laten ruiken, maar als het erop aan komt, laten we het stilletjes voorbij gaan. Van alle levende wezens is de mens waarschijnlijk de meest nood-ruftige. MERIJN Bunnik (anp) - Auto's met een lpg-installatie hebben met stren ge vorst veel minder last van motorstoring dan wagens die op diesel rijden. Dat concludeert de Bond van Garagehouders (Bo- vag) uit een deze week onder een deel van de zevenduizend aangesloten bedrijven gehouden enquête. De Bovag stelt vast dat dieselau to's dezer dagen veel vaker een garage moeten bezoeken, en dat slechts 10 procent van de aange sloten garagehouders klachten aan lpg-installaties te horen krijgt. „In tegenstelling tot wat vaak wordt gezegd laten gasin stallaties het met de vorst niet meer zo vaak afweten als vroe ger," aldus de zegsman. „Dieselmotoren krijgen- soms problemen omdat de mengsme- ring door de kou gaat uitvlokken. Om dit probleem voor de blijven, adviseren wij 10 tot 15 procent benzine bij te mengen." Olie maatschappijen wijzen er desge vraagd op dat tijdens de winter diesel al wordt bijmengd met benzine. „Als auto's dan toch problemen hebben, ligt dat niet aan de het dieselmengsel," bena drukt een zegsman. De Bovag adviseert automobilis ten niet te lang te wachten hun auto te ontdoen van pekelaan- slag. Om roestsehade te voorko men moet ook de onderkant van de auto worden schoongemaakt. Amsterdam (anp) - Officier van justitie mr. F. Posthumus heeft gisteren bij de rechtbank in Amsterdam tbs geëist tegen een man die vorige zomer zijn 90-jarige tante doodstak en met een zwaard onthoofde. Op vliegbasis Eind hoven vond gisteren de naamgevingsceremonie plaats van de- laatste aan de Koninklijke Luchtmacht geleverde Fokker transportvlieg tuigen. De zes toestellen van het type F-60 Utility kregen de namen van bekende luchtvaartpio niers: Robbie Wijting, Fons Aler, Jules Ze pers, Jan Borghouts, Willem. Versteegh en Marinus van Meel. De echtgenote van Borg houts wordt hier gefeli citeerd door luitenant- generaal Droste, bevel hebber van de lucht macht. Jan Borghouts was als verzetsman ook bekend onder de naam Peter Zuid. FOTO WFA De man, de 34-jarige V.L., is on toerekeningsvatbaar. Hij lijdt aan paranoïde schizofrenie. De politie ontdekte het onthoofde lijk van de 90-jarige M. Schut op 5 juli onder een deken in de tuin van haar woning in Amsterdam- Zuidoost. Een arrestatieteam deed toen een inval in de woning waar L. zich had verschanst. Deuren en ramen waren vastge bonden met touwen, ramen wa ren geblindeerd. In de woning was gas aanwezig, onder meer af komstig van openstaande tankjes met campinggas. L. had messen aan zijn handen vastgebonden en een speer gemaakt van een stalen pijp en een mes. De politie over meesterde hem door hem eerst in de benen en daarna in de borst te schieten. L. dacht dat een heel leger men sen het op hem had gemunt en werd steeds verwarder. De stop pen sloegen bij hem door toen hij het gevoel kreeg dat zijn tante, waar hij veel mee omging, hem niet serieus nam. Hij stak haar eerst in de borst. Later, vermoe delijk toen ze al dood was, ont hoofde hij haar met een zwaard. De politie vond het hoofd terug in een afvalemmer. Posthumus noemde het tragisch dat L. de vrouw om het leven bracht die altijd zijn steun en toe verlaat was geweest. De advocaat van L., mr. J. Jahae, vroeg zich af of de politie niet eerder in had kunnen ingrijpen en het drama had kunnen voorkomen. Daags voor de steekpartij beschadigde L. een auto en liep hij een woning binnen waar hij een man die hij niet kende sloeg. „De politie ver hoorde hem, zag hem en zette hem weer op straat," aldus Jahae. Uitspraak op 24 januari. Bussum (anp) - Fons van Wester loo (50) is gisteren in Bussum uit geroepen tot omroepman van 1996. De algemeen directeur van SBS6 won van grootheden als Joop van den Ende en John de Mol, Harry de Winter (iDtv) en Ton Lathouwers van Sky Radio. Zoals de ongeschreven regel het wil, werd de winnaar vorig jaar een presentator (Paul Witteman), en dit jaar weer een omroepbons; een manager met sterke wortels in de journalistiek. (door de commissie Van Traa) naar opsporingsmethodes. Ook de minister van Justitie denkt er zo over. Maandag wordt het proces tegen de Hakkelaar voortgezet. Dan le zen de officieren van justitie hun requisitoir voor en spreken hun eis uit voor de straffen die Johan V., Koos R. en Bertus K. wat jus titie betreft zouden moeten krij gen. De rest van de week steken de advocaten hun pleidooien af. De rechtbank zal vervolgens na veertien dagen, eind van deze maand of begin februari, de von nissen uitspreken. Er zijn straf fen mogelijk van vijf tot zes jaar. Amsterdam (anp) - Bewindvoerder R. van de Vijver van Sport7 daagt de KNVB voor de rechter. Hij eist in kort geding dat de voetbalbond op voorhand geen aanspraak mag maken op de bankgarantie van 180 miljoen gulden die de aandeelhouders van de zender aan de KNVB hebben verstrekt. Bij de start van Sport7 heeft ING, mede namens de andere aandeel houders zoals Philips, Endemol en KPN, een garantie afgegeven de KNVB tegemoet te komen als de zender ten onder zou gaan. Dat was voor de bond als verko per van de televisierechten van groot belang. De KNVB had de aangesloten clubs na de verkoop van de tv-rechten een aanzienlijk bedrag beloofd. De clubs hebben hier vervolgens hun begrotingen op gebaseerd. Van de Vijver en de KNVB liggen sinds de surseanceverlening aan Sport7 vorige maand met elkaar overhoop. Als tegenzet kondigde de bewindvoerder medio decem ber al aan 200 miljoen gulden te claimen van de bond. Van de Vij ver meent dat de KNVB in gebre ke is gebleven en verwijt de orga nisatie dwaling en wanprestatie. De bond had uitzendrechten aan Sport7 verkocht, terwijl ondui delijk was of hij wel eigenaar van deze rechten was. Zo gaf de rechtbank in Amsterdam in een tussenvonnis Feyenoord gelijk nadat de club de tv-rechten van de thuiswedstrijden had opgeëist.

de Stem | 1997 | | pagina 3