Beperking woningbouw valt verkeerd De Papalekreek bij Hulst Milieuzorg bij tuincentra en hun klanten kan een stuk beter Kessen komt met carnavalslied op tv elijke daas Schoolmuseum brengt wc terug in de klas Bus sluit beter aan op trein naar Vlissingen DE STEM Werkstraf voor dealer 'Ik heb prachtig spul uit de vuilniszak gehaald Winter wijkt langzaam x 108 rgen... uwd! H.6. Hiep Hiep Hoera 40 jaar Chantal 4 jaar MATTIE DE STEM ZEELAND C2 Hoop gericht op de Staten Milder Weggegooid Houten paardje EDITIE ZEELAND Marion. Ommekeer Charmes Blauwborst Mist Terugkerende kou Bloembollen Dronken Belg twee keer aangehouden Meer controle zwembadwater V9 - *r%iÊ JN&* mSikt culieren 'leum, huwelijk, verloving, xamen, Abraham enz. ,65 incl. B.T.W., één grote plicht. X40 mm 26.- incl. B.T.W. ag. Foto's worden niet 313 of geef uw tekst 2 dagen n van onze kantoren, ten aan: De Stem, Postbus .v. 'Kleintjes Afdeling'. r teksten, foto V en tekeningen edenen te weigeren. pdracfrtgever van deze ever bekend te zijn. Indien met opgave van een rdt, is men verplicht zich te g van misbruik. Uitgever is achtgever bekend te maken, oordelijk voor de in de omende teksten. ,4,/x-"' a zijn vandaag en Johan, Nel en André, en Bart en Debbie. Deze meneer is geen dertiger meer H.G. Ma en de jongere garde. Dit stuk wordt morgen Alvast van harte. Heel veel plezier met je kado. De Lieverdjes Hoera Opa en Oma Simonis. Morgen word je 30 jaar- We zetten de snapsjes alvast klaar. Vanuit Steenbergen en Ramsau, zullen we morge toasten op jou! ZATERDAG 11 JANUARI 1997 Van onze verslaggever Middelburg - Zeeuwse tuincentra krijgen komend voorjaar de moge lijkheid mee te doen aan een provin ciaal milieuzorgproject. De bedrij ven krijgen daarbij op hun eigen si tuatie toegesneden, nuttige, adviezen om de milieuzorg te verbeteren. Het project is door de provincie opgezet in samenwerking met de Bedrijfsmilieu- dienst Zeeland en de Nederlandse Vere niging van Tuincentra (NVT). Het pro ject wil op een economisch verantwoorde wijze de milieuzorg bij tuincentra bevor deren en op basis van milieudoorlichtin gen preventie- en besparingsplannen op stellen. „Het gaat er niet om bedrijven op te zadelen met hoge investeringen in mi lieuzorg," zegt L. van Dijk van de pro vincie Zeeland. „Want dan zal er weinig animo zijn om aan het project mee te doen. Het gaat er om dat de tuincentra er ook voordeel bij hebben. Neem bijvoorbeeld energie. Ef ficiënt verwarmen van plantenkassen kan vaak heel wat kosten besparen. De deelnemende tuincentra moeten zelf ook een geringe bijdrage leveren aan de financiering van het project. „Als het gratis zou zijn, dan zegt natuurlijk ieder een al snel ik doe mee. In dit geval kun je er van uitgaan dat de deelnemende be drijven ook inderdaad serieus willen proberen hun milieuzorg te verbeteren." Dat er nog werk aan de winkel is blijkt volgens Van Dijk uit een gelijksoortig project in de provincie Utrecht. „Daar zijn toch heel wat nuttige zaken naar voor gekomen." Voorlopig mikt men op deelname van een stuk of tien tuincentra die lid zijn van de NVT. Andere tuincentra die belangstelling hebben voor het project kunnen contact opnemen met de heer Van Dijk van de provincie Zeeland of met W. Vette van de Bedrijfsmilieudienst Zeeland. Aansluitende aan de uitvoering van het project, dat ook in andere provincies wordt uitgevoerd, is het ministerie van plan een voorlichtingscampagne te star ten over milieuvriendelijk tuinieren. „In principe staat dat los van het milieu zorgproject en is het puur toeval dat bei de projecten elkaar kruisen. Het komt misschien wel goed uit, want als tuin centra het goede voorbeeld geven zullen hun klanten misschien ook milieubewus ter worden." Van onze verslaggever Kloosterzande/Hulst - „We leven in een vrij land en mensen moeten zelf kunnen kiezen waar ze willen wonen." Dat zegt burgemeester Th. Steenkamp van Hontenisse naar aanleiding van de Gedeputeerde Staten gepresenteerde nieuwe versie van het Streekplan Zeeland. Volgens dat streekplan mag geen enkele kern in de gemeente Hon tenisse nog mogen uitbreiden. De nieuwbouwmogelijkheden moe ten beperkt blijven tot de opvang van de eigen inwoners. „Een standpunt dat wij ten zeerste be treuren," zegt Steenkamp. „Enerzijds heeft de provincie de mond vol over plattelandsont wikkeling, maar wat heeft het voor zin als de mensen er niet mogen wonen?" 'Onzin' Een argument om de uitbrei dingsmogelijkheden in de dorpen te beperken is de vrees bij GS voor een 'verstening van het plat teland'. „Onzin," vindt Steen kamp. „Bij de ontwikkeling van bouwgrond gaat hoe dan ook al tijd landbouwgrond verloren. Of je nu huizen bouwt in Klooster- zande of in Hulst. Bij onze uit- breidingsplannetjes gaat het niet om honderden woningen. Als er in heel de gemeente eens 30 wo ningen per jaar worden gebouwd is het veel. Dat moet toch zo kun nen blijven?" Het streekplan moet nog worden vastgesteld door Provinciale Sta ten. „Het zal natuurlijk niet ge beuren dat het streekplan wordt afgeschoten," weet Steenkamp al. „Want zo werkt dat politiek niet. Maar misschien dat het toch nog wat verzacht kan worden. Daar is onze hoop nu op geves tigd." Ook in de gemeente Hulst hoopt men dat de staten het streekplan in mildere zin zullen vaststellen. „Wij hebben er met gemengde ge voelen kennis van genomen," zegt wethouder G. van de Voorde. In Hulst speelt vooral de beper king van de uitbreidingsmoge lijkheden voor Nieuw-Namen, Clinge en Graauw. In Nieuw-Na men is op dit moment de bouw grond op en de gemeenteraad krijgt deze maand een voorstel om grond te kopen voor een nieu we plannetje aan de Veerstraat. „Wij hopen dat het geen proble men oplevert. Maar voor de eigen bevolking moet nieuwbouw toch mogelijk blijven?" Het pandje in de Vissteeg waar het schoolmuseum van Van der Maas gevestigd wordt. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Terneuzen - Zeeuws-Vlaamse studenten die op het openbaar vervoer zijn aangewezen om in Vlissingen te komen, kunnen te vreden zijn. De openbaar vervoersmaatschappij heeft de nieu we dienstregeling aangepast om deze groep reizigers beter van dienst te zijn. Het gaat om een verandering in de verbinding tussen de veerha ven van Kruiningen en het sta tion Kruiningen/Yerseke. De wij ziging komt neer op het direct la ten vertrekken van de bus die met de boot meekomt vanuit Zeeuws- Vlaanderen. De wachttijd bij de veerhaven wordt op die manier gereduceerd tot nul minuten. De aankomst bij het station wordt dusdanig, dat er in de meeste gevallen verbinding is met de trein richting Vlissingen. Voor de passagiers die vanuit Kruiningen-dorp reizen en door gaan naar Goes levert de veran dering een nadeel op. Maar ZWN kent meer gewicht toe aan het voordeel voor de reizigers vanuit Zeeuws-Vlaanderen. Van onze verslaggeefster Terneuzen - Een rondleiding door direc teur O. van der Maas door basisschool De Stelle geeft al een beeld van alles wat er in het schoolmuseum aan de Vissteeg in Terneuzen komt te staan. Een oud schoolbankje in de hal, een tekenta feltje voor kleuters in een gang en vele lees- kaarten die variëren van Aap Noot Mies tot landkaarten. Tijdens de wandeling vertelt de directeur dat hij de wc, die vroeger ook bij hem achter in de klas stond, een van de leuk ste dingen vindt die hij in het museum zet. „Zo'n wc achter in de klas stonk natuurlijk verschrikkelijk. Meester Jan zei dan, 'zo, wat heb jij weer gegeten gisteren, bruine bonen zeker!'" „Het idee om een museum op te richten leeft al jaren," vertelt Van der Maas. Al zo'n zo'n tien jaar is hij bezig met het verzamelen van schoolspullen. De meeste dingen komen van rommelmark ten en scholen. Vooral scholen die gaan fuse ren, gooien veel oud schoolmateriaal weg. „Meer dan eens heb ik daar de prachtigste spullen letterlijk uit de vuilniszakken ge haald," zegt hij. Tijdens het vertellen haalt Van der Maas de meest uiteenlopende schoolmaterialen uit de enorme kast die in zijn kamer staat. Pokken briefjes uit 1876 bijvoorbeeld. Zo'n briefje was een bevestiging dat je tegen pokken in geënt was. Had je geen briefje, dan werd je niet op de school toegelaten. Ook uit zijn eigen school tijd heeft hij spullen. Uit het tekenboekje 'Hoe teken je', heeft de nu 59-jarige zelf nog tekenen geleerd. „In het boekje staan tekeningen die je letterlijk moest natekenen. Een bloemetje moest altijd op dezelfde manier getekend worden. Alsof er geen andere soorten bestaan. Maar zo ging dat vroeger." „Eén museum hoeft niet alleen interessant te zijn. Er moeten ook grappige dingen te zien zijn, zoals kinderspeeltjes," vindt Van der Maas. Met een houten paardje aan een touw tje loopt hij door zijn kamer: „Leuk hè, ben ik helemaal weg van! Bjj de inrichting van het museum, richt de directeur zich voornamelijk op het kleuter en basisonderwijs met spullen tot ongeveer 1950. Erg precies trekt hij deze lijn niet. j.Je moet nou eenmaal ergens een grens leggen." Ook andere Zeeuws-Vlaamse gemeenten hadden het nieuwe museum, dat begin mei officieel geopend wordt, wel in hun plaats gevestigd willen hebben. In de ruimten die Van der Maas daar aangeboden kreeg kon hij niet én alle vitrines plaatsen én wat lees- kaarten aan de muur hangen. Ook landkaar ten uitgespreid neerleggen zou te veel ruim te in beslag nemen. Van de VVV ving de directeur op dat er een ruimte van zeventig vierkante meter in de Vissteeg leeg stond, ruimte die hij wel kon gebruiken. Van der Maas: „Wie A zegt moet ook B zeggen, dus heb ik het aanbod aange nomen." Een groot geografisch voordeel van dit pand, wat vroeger een pakhuis was, is dat het aan de officiële VW-toeristische route ligt. iS Zo lang gewach op de Elfstedentocht. JuisH» deze moeilijke tijd werd Tocht uitgeschreven. Je hebt je Belofte waargemaakt. Het was heel Speciale Tocht. Proficiat! Bezorgklachten: Bellezerscontact076-5312312 ma fm vrij. 8.00- 17,00 uur 01 8.00- 12.00 uur Redactie terneuzen: Zuidlandstraat 32,4532 CG teL 0115-645769, fax 0115-645742. edacteuren: Frank van Cooten, Frank Deij nl' u j e^' Re'n van der He'm. Peter 99« (editiechef), Harold de Puysseleijr, Sanne Schelfaut. Goes: Matraat 1,4461 JK ij 3700' ,a* 0113-273701. Redacteur: Cees Maas iprovincieverslaggever) Hulst: Baudeloo 16,4561 ES A,"'14"372™, fax 0114-372771. r, ®n: Gerlach Hochstenbach, kugeneVerstraeten. Sportredactie Zeeland: !°n Koomen ma t/m vrij. 0115-645751 zondag 0115-645753 Destrtentie"exp,°itatie "e Stem en ZVK terneuzen: ten4532 CG Vertel 740'fax °115-645741 WegenWOor[%ers. Knim0eiie'privé 0115-563976, s Dimmers, privé 0115-562354 Hulst: Baudeloo 16,4561 ES tol. 0114-372770 »«rtegenwoordigers. M8Wetn„BLande' -Pr.ivé "114-314570, J verstraeten privé 0114-316755 "Peningstijden: 1 vr' 8.30- 17.00uur Door Mare Buise WIE NU OVER de Hoge Weg vanaf Sint-Jansteen richting Hulst komt gereden, kan zich moeilijk voorstellen dat tot in de jaren zestig zowel links als rechts van de weg een omvang rijk krekenstelsel lag. Die kre ken waren ontstaan op het eind van de zestiende eeuw toen men op het heetst van de Tachtigja rige Oorlog de Westerschelde- dijken doorstak. Een van die doorbraakgeulen was het Hellegat en dat had een vertakking naar Hulst. Zuide lijk van Hulst eindigde dit Hel legat in een doolhof van kreken en kreekjes, Saeftinghe in het klein bij wijze van spreken. In later eeuwen werd dit schorren- gebied meermalen bedijkt en opnieuw prijsgegeven. De Steensedijk bracht rust in het oostelijke deel. Het westelijke deel - wat nu de Absdalepolder is - kwam pas omstreeks 1800 huiten de invloed van het tij. Het was een waterrijke polder met grote kreken als Berchemse kreek en Papalekreek. Ander zijds lagen grote delen van de polder relatief hoog op een door vloed en inundaties weinig aan getaste zandrug. Deze situatie veranderde niet wezenlijk tot in de jaren zestig van deze eeuw. De aanleg van Rijksweg 60 dwars door het gebied en de De bevroren Papalekreek kent pas sinds ongeveer 1800 geen getijde-stroom meer. FOTO WIM KOOYMAN daaropvolgende ruilverkave ling Koewacht brachten de gro te ommekeer. Slechts enkele stukjes van de Papalekreek en een sterk ont waterd weiland ter plaatse van de Berchemse kreek bleven over. Geleidelijk aan werd er verder afgeknabbeld. Thans resteert een klein stuk Papalekreek aan weerszijden van de Hoge Weg. Over het oostelijk deel is het doek reeds gevallen. Het wordt opgeofferd aan een uitbreiding van het bedrijfster rein. Het westdlijk deel stelt op het eerste gezicht niet veel voor, een onopvallend kreekrestant als vele andere en bovendien sterk verwaarloosd. Klaar om met grond dichtgeschoven te worden. Opgeruimd staat net jes. Het enige open water is de wa tergang; de rest van de kreek is verland en bestaat uit rietland en ruigte, waarin wat struiken zijn opgeschoten. Een perceeltje weiland is al wat rest van de eertijds vele tiental len hectares. In het rietland zijn enkele jaren geleden wat jonge populieren ingeplant. Verder westelijk herinneren een stuk sloot, een rij bomen of per- ceelsgrens nog aan de situatie van weleer. Toch heeft deze kreek zijn char mes. Niet alleen stoffeert hij het kale akkerlandschap, boven dien zijn diverse vogels en an dere dieren van dit kreekje af hankelijk. Het riet en de ruigtes verbergen meer dan men op het eerste mo ment verwacht. Wie met vijftig kilometer per uur of meer voor bij raast zal daarvan nauwe lijks een glimp opvangen. De meest markante bewoner is de bruine kiekendief. Vaak zweven een of twee vogels bo ven het rietland en het omrin gende akkerland, hun vleugels in die typische V-vorm. Dit kreekje is te klein om van te le ven. Vandaar dat ze tot ver in de om trek rondzwerven. Vroeger vlo gen er 's avonds vaak kerkuilen langs de kreek. Die hadden hun woonst in de vlasfabriek. Die is onlangs ge sloopt. Waar de vogels naartoe zijn getrokken is onbekend. Al op het eind van de jaren ze ventig zaten in het sterk ver ruigde rietland blauwborsten te zingen, soms' tot vijf op een avond. Dat was toen vrij bijzonder want de blauwborst gold als schaars. Thans zijn ze overal te vinden, profiterend van de overal toenemende verruiging van rietvelden en -kragen. De blauwborst is niet de enige bewoner van het rietveld. Klei ne karekiet, rietgors en bosriet- zanger zijn allerminst zeld zaam. Van deze laatste soort werden op een zwoele voorjaarsavond eens 27 zangposten geteld. Meer vogels zoeken de kreek op. In totaal zijn er de afgelopen der tig jaar meer dan dertig soorten broedvogels vastgesteld, waar onder roodborsttapuit, snor, waterral, cetti's zanger, matkop en kwartel. Gedurende de nazomer is het in het riet soms een drukte van be lang als tientallen witte en gele kwikstaarten er de nacht ko men doorbrengen, 's Winters vertoeven in het riet vele me zen, roodborsten, heggemussen en fazanten. Onregelmatig pleistert er in het najaar een ijsvogeltje. Indruk wekkend is de blauwe kieken dief, waarvan er soms tot vier de rust van het riet opzoeken om te overnachten. Hoe lang dit nog zal kunnen ligt in de toe komst verscholen. Vanaf morgen komen de thermometers aarzelend boven de vorst- grens, maar door dat het 's nachts licht blijft vriezen, is de dooi minimaal. Maar zoals de situatie zich nu ontwikkelt, zal er ook de komende week weinig sneeuw of ijzel vallen. Dat is alleen morgen mogelijk Een hogedrukgebied dat nu boven Kopenhagen ligt, schuift ter gend langzaam naar Polen, maar het blijft té dicht in de buurt. Een omvangrijk lagedrukgebied probeert ons te bereiken. Voorlo pig komt het niet verder dan Ierland, maar vanavond kan het het westelijk deel van onze provincie toch bereiken. Dan wordt het als gevolg van wat ijzel en regen spiegelglad. Waar we wel degelijk rekening mee moeten houden, is zeer hin derlijke mist, die zelfs dagen kan blijven hangen Alleen de wind verandert van positie. Door het verplaatsen van het hogedrukge bied naar het oosten draait de wind naar het zuid-oosten en voert nog steeds zeer koude lucht uit Oost-Frankrijk en Duitsland naar ons aan. In detail weergegeven kunt u verwachten: Vandaag maximum temperaturen rond het vriespunt, komende nacht vriest het nog 3 tot 5 graden, de wind is oost-zuid-oost 3 Beaufort. Morgenochtend kan het glad worden door ijzel of onderkoelde re gen, daarbij kan het mistig worden. Overdag morgen 1 graad bo ven nul, maar 's nachts vriest het weer 2 tot 3 graden. De gladheid kan de gehele dag aanhouden, De wind is zuid-oost 3 Beaufort. Maandag wordt het overdag maximaal 2 graden boven nul, 's nachts vriest het 2 tot 3 graden. De wind neemt wat toe en waait uit het zuid-oosten met een kracht van 4 Beaufort. Het maandagweer staat als voorbeeld voor de rest van de week, wel is er een kleine kans dat vrijdag de kou weer terugkeert. Hoe was. het vorig jaar op 11 januari? Overdag was het 10.2 gra den bóven nul, in de nachtelijke uren ook positieve temperaturen met 8.2 graden. Het regende 3.5 mm en de zon scheen totaal niet. De extreme temperaturen op 12 januari sinds de eeuwwisseling: In 1936 was het 13.2 graden warm, maar in de nacht van 10 op 11 januari in 1963 vroor het 12.3 graden. De weersverwachting voor de zeezeilers en windsurfers voor de Zeeuwse en Belgische kusten: de wind is zuid-oost 3 Beaufort, zicht slecht door nevel en mist, golfhoogte ruim 1 meter, tempera tuur kustwater 1.2 graden. Het blijft bewolkt en ook morgen de zelfde weersomstandigheden. De vraag is of de bloembollen deze toch strenge winter goed heb ben overleefd. Dat kan, want vele boilensoorten bevatten tegen woordig anti-vries stoffen, alleen hyacinten hebben dat minder, de bloei zal straks wel drie weken later plaatsvinden. De weerspreuken: 'Draagt de wintermaand een wit kleed, de vol gende zomer wordt erg heet' en 'Brengt januari strenge vorst, de zomer geen dorst'. Van onze verslaggever Hulst - Het Hulster carnavalslied 'Mooi van ver, verre van mooi', vertolkt door burgemeester Antoine Kessen, makelaar Toon Biesbroeck en studente Stephanie Coenen, krijgt landelij ke bekendheid. Volgende week komt de NCRV-televisie name lijk naar Hulst om een reportage te maken over de cd van de Hulster burgervader en de achtergronden daarvan. De opnames worden uitgezonden in het programma 'n Goeiedag met Jos Brink. De uitzenddatum is nog niet bekend. De televisie ploeg maakt in Hulst ongeveer drie uur lang opnamen. Onder meer bij de basiliek, waar het drietal onder begeleiding van dweilorkest Termenieke het car navalslied voor de camera zal vertolken. Uiteindelijk blijft er dan nog een reportage van een minuutje of drie over. De cd met het carnavalslied, geschreven door Misja van Waterschoot, is in een oplage van 1000 stuks uitge bracht in het kader van de Actie Redt de Basiliek. Het schijfje kost een tientje. Omdat de productie kosten gesponsord zijn gaat dat geld volledig naar het restaura tiefonds. Nog zonder er veel re clame voor te maken zijn er op dit moment al 300 exemplaren ver kocht. Er komen echter voor car naval nog verschillende acties om het plaatje onder de aandacht te brengen. De Stichting Fondsen werving Restauratie Basiliek Hulst hoopt de overige exempla ren grotendeels kwijt te raken tij dens de avond 'Van bij ons' en tij dens de Buutreednervoorstellin- gen. Terneuzen - Een 21-jarige auto mobilist uit het Belgische Zotte- gem reed in de nacht van donder dag op vrijdag slingerend door de Westkolkstraat in Terneuzen. Reden voor de politie om hem de ademtest af te nemen. Het resul taat was 1,4 promille. Met een rij verbod van zeven uur en een dag vaarding werd de man naar huis gestuurd. Twee uur later trof de politie de Belg weer achter het au tostuur aan. Ditmaal op de pro vinciale weg nabij Sluiskil. Nu gaf de test 1,1 promille aan. Voor de tweede keer kreeg de man een proces-verbaal aan zijn broek. Van onze verslaggever Terneuzen - Werkloos geworden had D. d'H. al zijn spaarcen tjes geïnvesteerd in de handel in softdrugs. Tot de politie in juli van vorig jaar een huiszoeking bij hem deed in de binnenstad van Terneuzen. Naast anderhalve kilo hasj, twee kilo hennep en de gebruikelijke verkoopattributen, vonden ze twee verboden elektrische stroomstootwapens, waarmee d'H. mogelijke overvallers had willen afschrikken. Dat hij werd aangehouden verbaasde hem enigszins, omdat hij dacht dat hij voldeed aan de richtlijnen van het gedoogbeleid ten aanzien van de handel in soft-drugs. Inmiddels weet hij wel beter. Hij heeft een vrouw, een kind en een baan. En hij heeft de handel in soft-drugs totaal afgezworen. Zowel politierechter Rammeloo als officier van justitie Valente wilden hem die nieuwe levens wijze niet ontnemen, door hem naar de gevangenis te sturen met als gevolg dat hij zijn baan kwijt zou raken. In plaats daarvan vroeg Valente honderd uur dienstverlening op te leggen. Rammeloo stemde daarmee in. De geëiste boete voor rijden tij dens een voorwaardelijke rijont zegging, waarvoor d'H. eveneens terecht stond, liet hij achterwege, maar hij legde wel een rijverbod van zes maanden op. Van onze verslaggever Middelburg - De provincie gaat de controle op de waterkwaliteit van de Zeeuwse publieke zwem baden aanscherpen. Voortaan moeten elke maand monsters worden genomen. Die moeten worden onderzocht in een laboratorium. Verder zal de pro vincie veel minder soepel dan vroeger zijn wanneer kleine over tredingen van de zuiverheid van het water worden geconstateerd. Het strengere beleid komt-er om dat gebleken is dat in voorgaande jaren bij 15 tot 20 procent van de zwembaden de normen voor de waterkwaliteit werden overtre den. Meestal kwam dit door on zorgvuldige bedrijfsvoering.

de Stem | 1997 | | pagina 23