Steeds meer regionale projecten DE STEM 'Parkeeruitspraak' blijkt geen verrassing Zeelandkaart "past" niet in elke bus Boze opa betaalt smartengeld na mishandeling Commissie tikt D66 flink op de vingers Milieu-ambtenaren mogen bon schrijven 'College denkt te veel aan eigen beurs' Warm' water voor de vogeltjes 1997 Veilig Verkeer Nederland kampt in Zeeland met een groot tekort aan vrijwilligers Winnaar van milieuprijs krijgt 10 mille Boosheid over verslag Sluis-Brugge-Sluis C1 'Nat uur herstel eventueel maar in België' ÏV1CES )0 uur Bezorgdheid bij gemeenten over de voor de bon gemaakte kosten Horeca krijgt geen eigen Wegwijzers Commissaris stuurt NOS een brief Irritaties over brief rond Antonius PvdA in brief aan college: nu is ver weg dichtbij.... x 99 it 15 Zeeland Van onze verslaggever Middelburg - Veilig Verkeer Nederland (Zeeland) is druk bezig met de werving van nieuwe krachten. De toename van het aantal projecten op bet gebied van de verkeersvei ligheid leidt ertoe dat WN momenteel met een tekort aan vrijwilligers kampt. Vorig jaar november ontving WN de Aanmoedigingsprijs Verkeersveiligheid Zeeland 1996 uit handen van gedeputeerde Hennekeij (verkeer). „Een blijk van waardering voor ons werk en dat van de vrijwilli gers. Tevens een aanmoediging om door te gaan op de ingeslagen weg," zegt regio-coördinator S. Vroonland. „Actief verder gaan, betekent meer projecten in het leven roepen en dus ook meer vrijwilligers. En die zijn op dit moment niet voorhanden." Het tekort aan vrijwilligers is vol gens Vroonland een gevolg van vergrijzing, natuurlijk verloop en de geringe belangstelling van jongeren voor vrijwilligerswerk bij WN. „Jongeren tussen de 18 en 30 jaar zijn druk bezig met carrièreplan ning. Die zijn moeilijk te porren om als vrijwilliger bij een van onze afdelingen actief te zijn. Voor meer gespecialiseerde pro jecten tonen ze overigens meer interesse. WN telt in Zeeland twaalf afde lingen en tien projectgroepen, waar in totaal momenteel 150 vrijwilligers actief zijn. Vroon land: „Voor de projecten zijn wij op zoek naar mensen die als pro jectleider of medewerker hun steentje kunnen bijdragen. Ook binnen Zeeuwse afdelingen is er grote behoefte aan mensen die zich actief willen inzetten." „Een van de nieuwe projecten die we nu opzetten is bijvoor beeld 'schoolroute-verkenning'. Leerlingen van groep acht ver kennen de route die ze na de zo mervakantie moeten afleggen naar de middelbare school. Ver der starten we een project 'ver- keersouders', dat de verkeersvei ligheid rond scholen moet verbe teren." De projecten hebben vooral als doel om het jaarlijks aantal doden en gewonden in het Van onze verslaggever Middelburg - De winnaar van de in het leven te roepen Zeeuwse Milieuprijs krijgt 10.000 gulden. Dat blijkt uit een voorstel aan de provincia- I le statencommissie Milieu om in te stemmen met de instel ling zo'n Zeeuwse Milieuprijs. Het idee daarvoor kwam eerder vanuit de commissie zelf en is door de initiatiefnemers, de Sta tenleden Vermeulen-Geschiere, Koster en De Looff-de Wild ver der uitgewerkt, samen met mede werkers van de directie Ruimte, Milieu en Water. Een en ander heeft geresulteerd in een panklaar advies, waarbij wordt voorgesteld om na twee jaar de zaak opnieuw te bekijken. Dan moet blijken of de prijs vol doet aan de gestelde doelen en of er wellicht wat moet worden bij geschaafd. De belangrijkste doelen van de Milieuprijs Zeeland zijn het ver groten van het milieubewustzijn en de betrokkenheid bij milieu- I aangelegenheden, de stimulering 1 van nieuwe milieu-initiatieven en het bewerkstelligen van mi lieusparend gedrag bij consu menten en ondernemers. Projecten uit alle sectoren van de Zeeuwse samenleving kunnen worden voorgedragen. Tenmin ste, als ze nog niet eerder voor enige prijs in aanmerking zijn ge komen. Verder moeten de projec ten betrekking hebben op en uit- gevoerd worden in Zeeland en passen binnen het milieubeleid van Rijk, provincie of gemeenten. Voor de prijs komen alleen pro jecten in aanmerking die volledig zijn afgerond. Wat telt zijn be kaaid milieurendement of blij vend milieusparend gedrag. Een tóe- tot zevenkoppige jury be paalt uiteindelijk de winnaar. Als tó commissie het er mee eens is Saat een voorbereidingswerk- Sroep aan de slag om de daad werkelijke organisatie van de mi lieuprijs mede op poten te zetten. Het lijkt wel alsof de water zuivering van Hulst maar om een reden volop blijft draaien, om 'warm' water voor de vogels te leveren. Want eningszins warm water moet er daar toch uitstromen. Hoe verklaart een mens anders dit gigantische wak bij Hulst? Duizenden watervogels hebben het al gevonden. Ganzen, een den, meerkoetjes en andere ge vederde vrienden laven zich er aan voedsel dat ze zomaar uit het water kunnen vissen, een fris slokje water en wellicht ook elkaar aanwezigheid. Knus volkje daar op het water. FOTO WIM KOOYMAN i Contant geld nodig in de spitsuren 'an onze verslaggever feneuzen - Bezitters van de zogenoemde Zeelandkaart, het provinciale betaalmiddel voor onder meer het openbaar ver- VOer, moeten er rekening mee houden dat ze in deze winterpe- node niet met hun kaart in elke bus terecht kunnen. Streekvervoerder ZWN huurt oamelijk in de spitsdrukte tijde- Van onze verslaggever Hulst/Terneuzen - Voor de gemeenten Hulst en Terneuzen komt de uitspraak van de Hoge Raad over 'onzichtbare' par- keerkaarten niet als een verrassing. Ze hadden met vooruitziende blik al een tijdje geleden een voorschot genomen op de uitspraak. De 'onschuldig bekeurde' kreeg vaak ai het voordeel van de twijfel en zijn geld terug. Wel zijn de gemeenten er verbolgen over dat zè de onkosten voor die bon vooralsnog gewoon kwijt zijn. De Hoge Raad bepaalde deze week dat een automobilist die ondanks het kopen van een parkeerkaartje toch een naheffingsaanslag heeft gekregen, dit bedrag kan terugvorderen. Het kan bijvoorbeeld zijn dat het kaartje van het dashboard op de vloer van de auto is ge waaid en dus niet zichtbaar is voor de par keerwachter. De uitspraak kan als gevolg hebben dat er een bloeiende 'handel' in kaartjes ontstaat. Maar volgens de Hulster ambtenaar P. Prince, die de parkeerperikelen in zijn takenpakket heeft, zal het in zijn gemeente niet zo'n vaart lopen. „Ik sluit weliswaar niet uit dat mensen in kaartjes gaan handelen, maar Hulst is na tuurlijk geen Amsterdam, waar dit soort praktijken veel eerder te verwachten zijn." De Terneuzense parkeerwoordvoerder is de zelfde mening toegedaan. „En daarbij komt nog eens dat de mensen die echt van kwade wil zijn toch wel aan een geldig kaartje ko men." Prince is het op zich eens met de uitspraak - mensen die daadwerkelijk aan hun verplich tingen hebben voldaan, moeten later hun geld terug kunnen krijgen - maar hij vraagt zich tegelijkertijd af hoe de kosten die de gemeen te maakt bij het uitschrijven van de bekeu ring moeten worden gedekt. „Onze parkeerwachten moeten betaald wor den, de administratie moet betaald worden en de computertjes waarmee de parkeerwachten werken ook. En dat gaat toch om fikse bedra gen. Een bon kost hier 51,25, waarvan 50 onkosten. De naheffing is daarvan dus bij lange na niet het grootste gedeelte." Dit besef is ook doorgedrongen tot de Vereni- Middelburg - Gedeputeerde aten (GS) van Zeeland zijn van plan aparte wegwij- te maken voor de horeca- «genheden in Zeeuws- la ^u611, ^oreca Neder- had om aparte wegwij- rs naar hotels gevraagd. m er 'n het verkeerspro- 'ïtrpJ?UUrz?am Veilig dat in de w,ordt uitgevoerd veel we ke scboP Saan en veel in herit verandert. Terwijl hntoian ®oede verwijzingen naar «els zou ontbreken 2emmn(vin dat 'het- In geheel ANWranderen is door de wij™ een toeristische beweg- «h waarbij de o2£ffigen naar de hotels niet dstisïv!1' ^hrijven GS. Het toe- re»he0oUKreau Zeeuws-Vlaande- «teneen ,vendien het voorne men poe ,venaien het voorne tering te k^0™6, fietsbewegwij te laten maken, aldus GS. lijk extra bussen van buitenaf in. Die zijn niet voorzien van de benodigde apparatuur om een busrit met de Zeelandkaart af te rekenen. „In principe zijn alle bussen die bij ZWN in de stalling staan uit gerust met de apparatuur die no dig is om met de Zeelandkaart te kunnen betalen," licht regiodi recteur H. Bouma van ZWN des gevraagd toe, naar aanleiding van klachten door busreizigers over het gebrek. Ook de bussen die het vervoers bedrijf voor langere tijd inhuurt van andere bedrijven, zijn vol gens Bouma voorzien van de ma chines. De incidenteel ingehuurde bus sen én de taxi's die ZWN rond heeft rijden echter niet. Aan dat laatste, het uitrusten van taxi's met apparatuur om met de Zeelandkaart te kunnen betalen, werkt ZWN momenteel wel. Want de toekomst is, aldus Bouma, dat je overal waar je in Zeeland met het openbaar ver voer reist, met een electronisch betaalmiddel (Zeelandkaart of chipknip) moet kunnen betalen. „En als het aan mij ligt, is dat niet de verre, maar de nabije toekomst," besluit de ZWN- directeur. Van onze verslaggever Middelburg - De publieke omroep NOS moet Nederland maar eens beter leren kennen. Dan was er een correct ver slag gemaakt van de schaatstocht Sluis-Brugge-Sluis, en zou Hilversum weten dat Sluis in Nederland ligt en niet in België. Commissaris van de Koningin Van Gelder heeft er een boze brief over geschreven naar de NOS. Hij haalt het Zeeuws-Vlaamse volkslied aan om aan te tonen dat het toch echt om een stuk van Nederland gaat waar de schaatstocht begint, eindigt en wordt georganiseerd. Van Gelder: „U deed verslag waarbij u vermeldde dat een aantal Nederlandse toprijders aan de wedstrijd meedeed, omdat men kennelijk bezweken was voor het grote geld dat vanuit België werd geboden. Hiermee suggereerde u dat het ging om een ge beurtenis op het grondgebied van onze zuiderburen. Ik wil dit toch graag even rechtzetten, de wedstrijd begon en eindigde in het Nederlandse Sluis en werd ook door een vereniging uit die stad georganiseerd. Mocht er al sprake zijn van groot geld (zover strekt mijn kennis niet) dan zal dat zeer waarschijnlijk in Ne derlandse guldens zijn uitbetaald en niet in Belgische franken." ZIE OOK ZEELAND - C4 Zeeland Rond: Het Belgische stadje Sluis Van Gelder komt komende vrij dag naar Oostburg. Lager op de agenda staan de de herindeling in Zeeuws-Vlaande- ren, politiezorg, West-Zeeuws- Vlaanderen na de aanleg van de Westerschelde Oever Verbin ding, het Euregio-verband en de rol van Gedeputeerde Staten in bestemmingsplannen. In een brief aan het college stelt fractievoorzitter L. Wille dat Oostburg hoger laten classifice ren - 'opclassificatie' houdt on dermeer hogere raads- en wet houdervergoedingen in - geens zins het belangrijkste onderwerp is van de gemeente Oostburg en haar bewoners. ZATERDAG 11 JANUARI 1997 Zeeuwse verkeer terug te drin gen. „Landelijk zijn er per 100.000 inonwers jaarlijks acht doden. In Zeeland ligt dat twee keer zo hoog, dat is onaccepta- bal. Elke dode in het verkeer is er één teveel. Wij willen ons daar om blijven inzetten om het aan tal slachtoffers terug te dringen. Maar grotere inspanning bete kent meer werk en dus is er be hoefte aan meer vrijwilligers," aldus Vroonland. Van onze verslaggever Terneuzen - Vuurwerk in de brievenbus, bus kapot en een kleinkind - dat net in de gang liep - zo geschrokken dat het pas na drie maanden weer bij zijn opa in Terneuzen durfde te logeren. Opa R.B. was daar op 29 de cember 1995 zo kwaad over dat hij de politie belde en vervol gens zelf de vermoedelijke da ders achterna ging met zijn au to. „Om ze aan te houden," zei hij gisteren keer op keer tegen politierechter Rammeloo in Terneuzen. Een en ander was echter uit de hand gelopen. Geconfronteerd met drie mannen die enkele koppen groter waren dan B. voelde hij zich zodanig be dreigd, dat hij met een stuk hout om zich heen begon te slaan. „Een reactie," zei hij, toen offi cier van justitie Valente hem voorhield dat hij ook gewoon had kunnen weglopen. Een van de drie mannen - die toegaven dat ze inderdaad vuurwerk hadden afgestoken, maar ont kenden dat ze dit ook in B.'s brievenbus hadden gegooid - hield lichte letsels aan de con frontatie over. Hij wilde niet alleen zijn doktersrekening, maar ook zijn geleden smarten vergoed zien. Valente vond dat reëel en eiste een boete van 600 gulden, waarvan 400 voorwaardelijk, mits B. 300 gulden schade ver goedt. Rammeloo legde tenslot te een voorwaardelijke boete op van 600 gulden en stelde de schadevergoeding vast op 360 gulden. Van onze verslaggever Middelburg - De 'commissie van wijze mannen', die advies heeft uitgebracht over de toekomstige ziekenhuissituatie in Zeeuws-Vlaanderen, heeft de Statenfractie van D66 op de vin gers getikt. ging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Al eerder heeft Prince, die lid is van de VNG- werkgroep gemeentelijke belastingen, de kwestie nadrukkelijk aan de orde gesteld. Een afdoende oplossing voor het probleem heeft Prince ook niet een-twee-drie voor han den. „Je zou natuurlijk automaten kunnen plaat sen met nummers van de parkeerplaatsen. Ook denkbaar zijn automaten waar mensen hun kenteken moeten intikken, dat vervol gens op het kaartje vermeld wordt. Maar dan krijg je weer andere problemen. Mensen tik ken per ongeluk een verkeerd kenteken in, anderen zullen het weer vergeten." De VNG heeft komende maandag overleg met het ministerie van Binnenlandse Zaken. Woordvoerder R. Verkuijlen. „In deze geval len gaat het vaak om slordigheid van de auto mobilist. Als die nog even controleert of het kaartje nog zichtbaar voor de ruit ligt, is er niks aan de hand. De vraag is dus of de ge meente voor deze slordigheid moet betalen of het individu. En eigenlijk lijkt me dat wel duidelijk. Dus ik zie die gesprekken met goe de hoop tegemoet." De fractie had in een brief aan mi nister Borst, waarin wordt gepleit voor behoud van het Antoniuszie- kenhuis in Oostburg als volwaar dig basisziekenhuis, gesteld dat zowel medisch specialisten van Oostburg als werkgroep Behoud Antonius 'pas na dringende ver zoeken en veel moeite' gesprekken met de commissie hebben gehad. „Dat komt niet overeen met de feiten," laat de commissie aan de D66-fractie weten. Gewezen wordt op een gesprek met een de legatie van de medische staf op 18 juni. De commissie had gevraagd om een gesprek met een delegatie die een evenwichtige vertegen woordiging zou zijn van mensen die op de diverse locaties werk zaam waren. „In verband met on der meer vakanties en werkplan- ning van specialisten, werkzaam op de locatie Antonius, bleek dit echter niet volledig haalbaar. Het aantal specialisten, dat in hoofd zaak werkzaam is op locatie An tonius, was tijdens deze bijeen komst dan ook ondervertegen woordigd. In verband daarmee heeft op verzoek van de 'Oost- burgse' specialisten alsnog op 3 september 1996 in Oostburg een vervolgbespreking plaatsgevon den. Daarnaast heeft op 25 sep tember, mede op verzoek van de opdrachtgevers, een derde ge sprek met een delegatie van de medische staf plaatsgevonden. Tijdens dit gesprek zijn de moge lijke opties uitvoerig besproken," zo meldt de commissie.Wat be treft de werkgroep Behoud Anto nius wordt erop gewezen dat een verzoek om een gesprek met de commissie werd ingewilligd. Het gesprek vond plaats op 26 septem ber. „Tijdens dit gesprek werd door het bestuur van deze stich ting in oprichting zijn erkentelijk heid uitgesproken voor de tijd en gelegenheid die de commissie kon vinden om ook een gesprek met dit bestuur te hebben." De commissie zegt dat hieruit blijkt dat verzoeken om gesprek ken zonder 'dringende verzoeken' en zonder 'veel moeite' gehono reerd zijn. „De commissie betreurt het derhalve ten zeerste dat de passage in uw brief is opgeno men. Van onze verslaggeefster Oostburg - De PvdA-fractie van de gemeente Oostburg is ver bijsterd over het feit dat het college van B en W de verbetering van het salaris van wethouders en raadsleden als bovenaan de agenda voor een ontmoeting met Commissaris van de Konin gin Van Gelder heeft gezet. Het hoort dus ook niet bovenaan de agenda, vindt de PvdA-frac tie van Oostburg. „Met de door het college ge maakte keuze krijgt de bevol king weer de indruk dat de be stuurders voornamelijk aan hun eigen portemonnee denken," aldus de brief van de PvdA. „Bovendien kunnen wij ons voorstellen dat de commissaris, als hij de volgorde van de agenda ziet, zich bij voorbaat een me ning vormt over de kennelijk la ge prioriteit die het gemeentebe stuur van Oostburg hecht aan zaken die van wezenlijk belang zijn voor de welvaarts- en wel- zijnstoekomst van de gemeente." van onze verslaggever Middelburg - Zestien milieuamb tenaren van de provincie hebben gisteren opsporingsbevoegheid gekregen. Als ze overtredingen tegenkomen in de bedrijven die ze controle ren, mogen ze bekeuringen uit schrijven of zelfs personen aan houden. Gedeputeerde Dek (milieu) beë digde gisteren de ambtenaren. Dek zei bij die gelegenheid dat dit niet inhoudt dat de provincie een heksenjacht opent op de be drijven. „Het is niet de bedoeling dat de ambtenaren grote aantal len processen-verbaal gaan uit schrijven, het zal zich voorname lijk beperken tot relatief eenvou dige overtredingen en die over tredingen die zich lenen voor lik- op-stukaanpak. U bent in de eer ste plaats toezichthouder. Opspo ringsbevoegdheid betekent een versteviging van uw toezichthou dende positie." In de praktijk zullen de ambtena ren vaak met de politie samen werken. Maar de bevoegdheid lost ook misverstanden op. Zo ge beurde het eind vorig jaar dat een inspecteur door een advocaat in een milieuzaak werd gevraagd of hij wel opsporingsbevoegedhied bezat. De ambtanaar moest ont kennen en de zaak werd ver daagd. Middelburg De Zeeuws-Vlaam se Volspartij (ZVP) en ouderen- verbond AOV in de Zeeuwse Sta ten willen natuurherstel na uit dieping van de Westerschelde el ders in het land of in België. Ont- polderen blijft uit den boze. Dat hebben de partijen gisteren bekend gemaakt. Ze zijn, zoals veel groeperingen in Zeeland ook in het geheim gehoord door de adviescommissie die de minister moet adviseren over de vraag of er ontpolderd moet worden of niet. Zoals bekend is dat fel om streden besluit met een jaar ver daagd. De ZVP en het AOV plei ten voor natuurherstel, maar bui tendijks. En niet per se langs de boorden van de Westerschelde. (ADVERTENTIE) met een SIEMENS S4 GSM-telefoon errit bereikbaar in heel Europa ejonge axel Oranjestraat 5 Telefoon Ot1S - 562710

de Stem | 1997 | | pagina 21