Boonstra kraakt aanpak Timmer DESTEM Voorzitter Klokkenberg 'te oud' 'Bom gelegd onder proces Hakkelaar' Vrees voor sterfte oesters Grevelingen Dringen voor ramadan-gebed in Sarajevo Zondag gezellig meubelen QO j, 7 otidd0s Opeff DE STEM Vrouw (26) in motel ermoord Finish Bonkevaart vernield Breda - Oosterhout - Raamsdonksveer Roosendaal - Bergen op Zoom AGBLAD VOOR Z U I D W E S T-N E D E R L A N ■JPjk v Drastische veranderingen bij Philips nodig' Premie voor autorijders flink omhoog Aanslag fiscus voor ijsclubs Justitie ontkent schaduwen advocaten nü tegen de oude 1996-prijzen BÊTERpËÖBEL Op zoek naar werk heeft vandaag ruim 300 vacatures. Maak er werk van Nu 6 weken destem voor 31 gulden* IIUEMro™ ONAFHANKELIJK HYPOTHEEKADVIES 136e JAARGANG DE STEM 71 031 000225 I I I I I ZATERDAG 11 JANUARI 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 4 KATERNEN UeBinnenkrant A2 A3/A4 A5 A6/A7 A8 BI t/m B3 C1 t/m C4 D1 t/m 04 jlV-programma's D3 D4 juitenland Economie Beurs S(»rt Zeeland Ragazzi D5 Weekend E1 t/m E5 kleintjeskrant De Jong B KHBIM deelt tik uit aan m Niemann B p PAGINA mBI Bv dm-mm Pieter Jan Hagens zoekt niet het grote succes PAGINA Donna Lewis maakt het via de States PAGINA En opnieuw bedreigt ijs de oesters <zwMÊb ZATERDAG MIN. MAX. -21-2 ZONDAG MIN./MAX 0/2 Lichte dooi De dooigrens bereikt morgen ons land. Vandaag is het nog koud. De lichte dooi van morgen wordt mogelijk vooraf gegaan door sneeuw of ijzel. De wind draait van zuidoost naar zuidwest. Boonstra timmert erop los Door Chris Paulussen Eindhoven - Philips-president Cor Boonstra heeft gisteren in een toespraak geen spat heel gelaten van het door zijn voorgan ger Jan Timmer gevoerde beleid. Boonstra greep de vijfde 'Dag van de Klant' van Philips aan om de werknemers te doordrin gen van de noodzaak van drastische veranderingen. Van onze verslaggever lïouw - In een kamer van mo- lel De Wouwse Tol bij Bergen jp Zoom is gistermiddag het levenloze lichaam gevonden tan een 26-jarige vrouw uit Utrecht. De politie neemt aan zij om het leven is ge tracht. Het politiedistrict en op Zoom heeft meteen ten 25 man sterk onderzoeks- gevormd. Een schoonmaakster van het mo- lel vond de vrouw dood op bed, tenzij rond 12.00 uur de kamer wilde opruimen. Het slachtoffer was drie dagen te gast geweest in Be Wouwse Tol en werkte vol- directeur R. van der Valk tijdelijk voor een fitness-centrum in de omgeving. Voor zover hij weet verbleef de vrouw alleen in iet motel. Het personeel heeft 'niets bijzonders' aan haar kun nen ontdekken. „Een heel nette trouw. Haar verblijf was keurig ten maand tevoren gereser- 1," aldus Van der Valk. Be ontdekking zorgde voor op schudding onder het personeel, ïolgens de directeur hebben de tasten er niet veel van gemerkt. Set als de politie had Van der Valk gisteravond geen flauw idee ioe of door wie de vrouw om het ■even is gebracht. Op zoek naar spoten zette het onderzoeksteam listermiddag meteen de ruime omgeving af. 'an onze Haagse redactie "en Haag - De verzekerings premie \^oor automobilisten W aanzienlijk omhoog nu bestuurder automatisch 'ansprakelijk wordt voor let- dat is ontstaan bij een aan- "jding met een fietser of voet- „U vindt misschien dat wij onze portie wel gehad hebben de afge lopen jaren, maar het was zeker niet voldoende. Gezien de huidi ge situatie zijn nog meer radicale veranderingen nodig; verande ringen die fundamenteler en diepgaander zijn," aldus de Phi- lips-topman in een video-toe- spraak. Boonstra - door Timmer zelf aan gezocht - noemde zijn voorgan ger niet bij naam, maar zijn ver oordeling was er niet minder hard om. „De kosten van onze or ganisatie stijgen sneller dan de omzet. Een groot deel van deze kosten bestaat uit lonen. Wij heb ben ons laten leiden door te opti mistische groeiverwachtingen." Niet winstgevend Drie maanden na zijn aantreden constateert de nieuwe topman dat geïnvesteerd is in nieuwe ac tiviteiten zonder duidelijk uit zicht te hebben op een gezond re sultaat. En dat is doorgegaan met activiteiten die niet winstgevend zijn en geen aantrekkelijke groei mogelijkheden bieden. Het ge volg is volgens Boonstra dat de resultaten sinds het laatste kwar taal van 1995 onbevredigend zijn. Nog fundamenteler dan de onder Timmer in The Philips Way vast gelegde grondbeginselen is vol gens Boonstra het belang van de aandeelhouders. „Zij verschaffen de middelen en willen daar iets voor terugzien. Als wij niet aan die verwachting voldoen, hebben wij een pro bleem." Spaghetti Boonstra heeft zich als doel ge steld om op korte termijn de winstgevendheid te herstellen. Dat betekent dat met minder middelen meer moet worden ge presteerd en dat nog dit jaar wordt gestopt met alle verliesge vende activiteiten die geen uit zicht bieden op verbetering. De nieuwe topman baseert zijn stra tegie op de goedlopende activitei ten, zei hij. Eerder kondigde Boonstra al aan dat gewerkt wordt aan een nieuw manage- mentmodel, waarin verantwoor delijkheden duidelijk zijn ver deeld. Gisteren vergeleek hij Phi lips met een bord spaghetti. „Het valt niet mee om één sliert spa ghetti van je bord te nemen. In plaats van een bord spaghetti zie ik liever een bord met asperges. Want één asperge van je bord ne men is erg eenvoudig. Daarom moeten we onze productgroepen klein en zelfstandig maken." Het 'stroomlijnen' van de con cernafdelingen in Eindhoven is inmiddels begonnen. Nog dit jaar volgen de productdivisies en na tionale organisaties, zo kondigde Boonstra aan, 'met als doel hun hoofdkantoren dichter bij de markt, dichter bij de verkopers en dichter bij de fabrieken te brengen'. OP ECONOMIE - A6: Boonstra pleegt 'vadermoord' Door Els Grosfeld Breda - De benoeming van drs. J. Barendregt tot voorzit ter van de Raad van Toezicht van De Klokkenberg in Breda is formeel in strijd met de sta tuten van dat medisch cen trum. Die maken het onmoge lijk dat iemand die 65 jaar of ouder is lid wordt van de Raad. Barendregt is 66. Zijn naam is volgens een ministe rieel woordvoerder genoemd tij dens informele gesprekken tus sen de Raad van Toezicht en het ministerie. Barendregt is een goe de bekende van minister Borst van Volksgezondheid. Beiden zijn directeur geweest van een Academisch Ziekenhuis, Barend regt in Rotterdam, Borst in Utrecht. Bovendien is de nieuwe Raad-voorzitter ook voorzitter geweest van de Vereniging voor Academische Ziekenhuizen. Hij heeft deze functie neergelegd op de datum dat hij voorzitter werd van De Klokkenberg: 1 ja nuari 1997, drie maanden eerder dan eigenlijk zijn bedoeling was. Op 1 januari werd hij ook be noemd tot bouwgemachtigde bij Volksgezondheid; dat is iemand die toezicht houdt op bijvoor beeld de bouw van nieuwe zie kenhuizen en daarover recht streeks aan de minister rappor teert. Het bovenstaande, opgeteld bij zijn leeftijd, doet het vermoeden rijzen dat het ministerie bovenop de ontwikkelingen bij De Klok kenberg wil zitten. Een woord voerder ontkent dat er sprake is van 'ondertoezichtstelling' maar beaamt dat het ministerie belang heeft bij een goed verloop van de ontvlechting van de hartkliniek en de toekomst van de resterende vier Klokkenbergklinieken. „Er is enorm veel geld mee gemoeid en ook een goede zorgkwaliteit moet gegarandeerd zijn." Volgens een terzake deskundig jurist kan Barendregt gewoon voorzitter blijven, al is dat in strijd met de statuten, mits nie mand bezwaar maakt. En be zwaarmakers zullen bij de rech ter niet snel in het gelijk worden gesteld. Algemeen directeur G. Tanke van De Klokkenberg zegt zich niet gerealiseerd te hebben dat de be noeming in strijd is met de statu ten. „Maar persoonlijk denk ik dat kwaliteit belangrijker is dan leeftijd. De vraag of het ministerie met Barendregt een vazal in de Raad van Toezicht heeft binnenge loodst, zegt hij niet te kunnen be antwoorden. „Het belangrijkste is voor mij dat hij zich volledig inzet voor het voortbestaan van de vier klinieken." STEM-COMMENTAAR OP - A4 Gisteren is in de islamitische wereld de ramadan - de vasten maand van de moslims - begon nen. Bij de gehavende grote moskee van Sarajevo was de be langstelling zo groot dat som mige gelovigen in het voorpor taal moesten knielen. FOTO REUTER Den Haag (anp) - Schaatsclubs kunnen aan het eind van de win ter een aanslag van de Belastin gen verwachten. Verenigingen die dit seizoen meer dan 70.000 gulden aan kantine-opbrengst en inschrijvingsgeld (voor toertoch ten en wedstrijden) ontvangen, moeten 35 procent van de winst afdragen. De meeste clubs heb ben reserves, maar daarvan moe ten kostbare veegmachines on derhouden worden. De KNSB wil met de fiscus een regeling treffen over aftrekposten die de clubs mogen opvoeren. Door Rinze Brandsma Amsterdam - Er is geen sprake van dat rechercheurs de advo caten van de Octopus-bende geruime tijd en tot in het buiten land toe hebben geschaduwd. Ook anderszins heeft een inbraak bij het Landelijk Recherche Team in Zeist, waarbij geheime on- derzoekgegevens zijn buitgemaakt, geen gevolg voor het lopen de 'Hakkelaar'-proces. e' herbond van Verzekeraars voorspelt een verhoging met 50 WO gulden per jaar, minister Wrager van Justitie houdt het 3> enkele tientjes. e' is al enkele jaren praktijk dat automobilist aansprakelijk °rit gesteld bij een aanrijding wetsbare verkeersdeelne- J? ais voetgangers of fietsers, s al heeft de automobilist S® enkele schuld. Sorgdrager w «gel nu opnemen in de omdat volgens haar slacht- Vaak no® 'ang moeten t6 en om schadevergoeding liju1} j0n' Ctadat de aansprake- staat e Stra®?s b'i voorbaat vast- techt' 1111011 de zaken voor de isldW Sne^er worden afgehan- ^lnisterraad is gisteren ak- i'oorst Pgaan met Sorgdragers Korde ^00r wetswijziging W.J1 ^et-gemotoriseerde ver- (2 beter be- «i.._ Alleen wanneer fietsers ~ot?ngzIZeIfTtigtnk0m »anno 'n bijvoorbeeld Karen P26 °Pzettelijk roekeloos ichadV 1Jgen ze gee" recht op "Vergoeding. In Nederland alles gezien? Kom gezellig naar Baarle-Nassau voor de mooiste collectie woonmeubelen en slaapkamers. U betaalt nü nog de oude, lagere 1996-prijzen, dus u bespaart honderden guldens! Ook op zondag. De zuinigste E>eig voor héél Nederland Turnhoutseweg 5, Baarle-Nassau. Tel.: 013 - 5078868 (ADVERTENTIES) Middelburg - Rijkswaterstaat gaat gedurende de resterende vorstperiode en de dooi daarna het water van de Grevelingen intensiever bemonsteren. Het gaat met name om het meten van temperatuur, zuurstof en algenconcentraties. Op de plaatsen waar oesterperce len liggen, wil men meer inzicht krijgen in wat met name oesters in de Grevelingen doormaken tij dens extreem koude perioden. Na de vorige winter is in het voorjaar van 1996 een oester- sterfte geconstateerd van 40 pro cent. Nu de Grevelingen weer is dichtgevroren, vreest men op nieuw voor sterfte van oesters. In overleg tussen oestervissers, palingvissers en deskundigen van de ministeries van Landbouw en Visserij en van Verkeer en Water straat bleek dat de oorzaak van de problemen in de vorige winter niet echt te achterhalen is. Sug gesties zijn een tekort aan zuur stof en algengroei. Dat hebben gisteren de hoofdof ficier van het Landelijk Bureau Openbaar Ministerie (LB-OM).en de officier van justitie in het pro ces tegen de Hakkelaar bekend gemaakt. Zij deden dit na een be richt in De Telegraaf. Daarin wordt gezegd dat bij de inbraak computers vol recherchegegevens gestolen zijn. Het bericht zorgde gisterochtend voor veel agitatie bij het proces. Volgens de advocaten van de te rechtstaande Octopus-bendelei ders Johan V., Koos R. en Bertus K. is hiermee een bom onder het Hakkelaar-proces gelegd. Zij uit ten hun grote bezorgdheid over de mogelijkheid dat zij langdurig geschaduwd en afgeluisterd zou den zijn. „Dat zou de rechtsstaat ernstig aantasten," betoogden zij. Daar mee zou de vertrouwelijke rela tie, op basis van geheimhouding, van advocaten met hun cliënten gevaar kunnen lopen. De advoca ten nemen geen genoegen met de eerste ontkenningen van het Openbaar Ministerie en willen een grondig onderzoek. Zij hebben aangekondigd, de jongste rel in het toch al gerucht makende mega-proces te zullen gebruiken in hun pleidooien, ko mende week. Wat hen betreft vormt het een aanleiding te meer om de officieren van justitie niet- ontvankelijk te laten verklaren. OP BINNENLAND - A3: Kroongetuige Abbas 'géén grotere vis' De doorlaatsluis in de Brouwers- dam staat 's winters continu open. De mogelijkheid is overwo gen om ook de doorlaatsluis in de Grevelingendam open te zetten; daarmee zou een gunstige stro ming worden gecreëerd. Het ge beurt echter niet, omdat dat an derszins nadelen met zich mee zou brengen. Probleem is dat de 'gewone' me tingen op de Grevelingen stillig gen wanneer het water bevroren is, want die controles vinden plaats vanaf een boot. Door nu te meten onder het ijs kan mogelijk meer informatie worden verkre gen over de doodsoorzaken, zodat te treffen maatregelen beter kun nen worden onderbouwd. (ADVERTENTIE) WILDE PLANTEN IN ZUIDWEST-NEDERLAND (33) Hondsroos De meest algemene van de inheemse wilde rozen, talrijk in Zeeland en in het oosten van Brabant. Is behalve wild ook veel aangeplant in struwelen en heggen. Van nature is ze aan te treffen in loof bossen. Van de bottels is een gezonde vitamine C-rijke jam te maken en onder de vogels zijn het vooral groenlingen die zich tegoed doen aan de Leeuwarden (anp) - De finishlijn van de Elfstedentocht op de Bonke- vaart in Leeuwarden is vrijdagmorgen vroeg volledig vernield. In een anonieme fax zeggen de daders dat het 'een positieve actie' betreft voor hulp aan watervogels. W. Bosch van de Vereniging De Friesche Elf Steden ziet echter weinig positiefs. „De ravage is zo groot dat ik alleen kan spreken van vernielzucht." De finishlijn is waarschijnlijk met een kettingzaag verwoest. Ook is er met waterverf gekliederd. Nederlandse Oecologische Flora. Uitgave IVN. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon nr.: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: g Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda 'Alleen geldig als u de afgelopen 3 maanden geen proefabonnement heeft gehad. - ij DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1997 | | pagina 1