Nedstaal wil opnieuw afslanken Oppositie in Burundi boos op Heineken Arbeidsconflict dreigt te escaleren Europese vakbeweging bepleit 'sociaal Europa' PTT Telecom gaat experimenteren met het 'vijfje' ian bv janIlvT Directie Antwerpse Bank Max Fischer verduistert miljoenen Izerwerkers bankwerkers meel draaier I A6 pESTEM ECONOMIE A7 ta ONGE MAN i/v vanaf 15 jaar AAN BV MOOPSTER EL HAARSELHORST Verlies van 90 arbeidsplaatsen bereid tot schikking J Volkswagen President Zuid-Korea wil tienduizend overheidsbanen schrappen Argument ECONOMIE KORT Benzine en diesel morgen duurder Protest Franse arbeiders Akzo Nobel Beurshandelaren New York gearresteerd Steeds meer flex-werkers in horeca Superdealer voor auto's in de maak Toekomst Budel Zink veiliger 'Nutrucia schendt codes voorlichting' FNV ziet risico in hoge looneis CFO Opel blijft marktleider eet 08/01 63% 60% m 68Vi 49% 38% 82% 26 10% 53% Hny 37% 105% Hfe 86 26 66% 13% 35% 101% 29 36% Enours 102% Bcal 81% B)dak 80% 99% 34% Bic 99% Bs 59% 51 Kek. 53% Bch. 159% Hes 24% Es 27% 64 82 126% linten 110% lanc. 35% Bh 40% 171% ■buck 45% 101% ftc. 102 45 nv 169 Ichn. 66% nouse 18% Kcorp 22% Blh 20% 09/01 63/ 1 60'4 1 m 84 25 IV/, I 54/ 10514 88/, 35/, '01'/, 30 35/ r 104/ •IK 80/ 103'/, 33'/, 101/ 59/ 52 53 162 25/ 27/ 128/ 110'/, 36/ 41/ 17454 46/ 103'/, 104 45 171/ 67 19/ 22'/, 20 VRIJDAG 10 JANUARI 1997 Idvieskoers iorige koers Ilotkoers gisteren laten lieden 3x claim px dividend Ifgedaan bieden ■gedaan /laten ■bieden en ex dividend ■laten en dividend gedaan en laten ex dividend gedaan en bieden ex dividend 2,80 2,50 b n itn 30]00 U,*HJ 29,80 1 22,90 22,70 0,30 0,30 11,30 11,40 3,00 3,00 15,00 13,00 11,30 9,30 7,80 6,40 a 5,70 4,10 3,80 3,10 18,50 17,30 27,00 26,00 17,10 16,50 0,50 0,70 1,50 1,30 2,30 2,10 3,90 a 4,00 6,80 a 7,50 4,90 5,00 5,60 6,30 19,00 20,20 24,00 23,50 20,00 a 19,00 8,20 7,50 1 4,30 4,20 11,70 12,30 1,70 1,20 6,30 b 6,20 4,30 b 4,20 2,00 2,10 35 0,60 0,60 35 2,90 3,10 2,00 2,00 31 5,10 5,30 25 26,40 26,40 b 18,70 19,00 60 13,40 13,60 57 1,70 a 1,40 86 7,40 a 7,50 90 53,00 51,10 20 11,70 11,90 88 6,80 7,10 13 4,60 4,70 48 2,40 2,50 96 1,00 0,90 84 2,90 3,20 38 0,70 0,50 12 12,00 10,50 I ^sterdam (anp) - De Hutu- nnpositie in Burundi is boos Heineken, omdat de brou- ;ver heeft besloten de produc- lie in het Midden-Afrikaanse ljnd weer op te voeren. De Hutu-partij Frodebu gaat tekst en uitleg aan Heineken yragen. Waarnemers vrezen dat de brouwer doelwit wordt voor gewapende Hutu-rebel- len. ne Hutu-oppositie vindt het on- —ceptabel dat Heineken gebruik it maken van mout die door p.week voor diverse werk- ize supermarkt. I Hr. Bfuygoms krant, Dagblad De Stem en :ijn wij op zoek naar enige Den wij een wijk vrij voor i HALSTEREN uitstekende vergoeding, se voordelen voor bezorgers, os en een gratis krant. (076) 5.725.922 i constructiebedrijf spoedig mogeliik lenst/montage sa. 25 jaar ;en sollicitatie-afspraak dens kantooruren ieterrein Dombosch I ,tel.0162-516040 korte termijn een .eeftijd 18-22 jaar. ntrum van Oosterhout. Oosterhout. 0162-455688 0161-491941. sonstructiebedrijf vraagt - mogelijk all-round jiiten werkzaamheden. leeftijd 18 jaar. delgroot werk. een sollicitatie-afspraak ijdens kantooruren ch 8. Industrieterrein Dombosc EER Tel: 0162-516040. het Tutsi-bewind is ingevoerd, in weerwil van het embargo dat of ficieel tegen Burundi van kracht is. Het Nederlandse concern er kent dat de onderneming 'indi rect' het embargo schendt, maar zegt geen keuze te hebben. De Tutsi-regering heeft verhulde dreigementen geuit, indien Hei neken weigert de ingevoerde mout te gebruiken. „Al voordat Heineken besloot de mout te ac cepteren, wilde de Hutu-opposi tie praten," aldus gisteren Jan van der Beek, voorzitter van het Nederlandse Burundi-comité. „Ze willen Heineken ervan over tuigen dat de fabriek het inge voerde mout niet mag gebruiken en dat de productie moet worden gestopt." De buurlanden hebben een embargo tegen Burundi afge kondigd om het Tutsi-bewind tot onderhandelingen met de Hutu- oppositie te dwingen. Terwijl de boycot nauwelijks stand houdt, is van besprekingen weinig terecht gekomen. Er is de Tutsi-regering veel aan gelegen de bierproductie gaande te houden, omdat Heine ken voor meer dan de helft van de belastinginkomsten zorgt. Ook het Burundi-comité is van mening dat Heineken niet zou moeten meewerken aan schen ding van het embargo. „Wij staan achter het embargo en vinden dat Heineken de mout niet had mo gen accepteren. Ze hadden tegen de Tutsi-regering kunnen zeggen: ga eerst maar eens met de opposi tie om de tafel zitten." Het argument dat Heineken-me- dewerkers in Burundi gevaar lo pen, is volgens het comité 'niet zo sterk'. Heineken zou in de hoofd stad Bujumbura vrijwel alleen Tutsi's in dienst hebben en die hebben van de huidige regering weinig te vrezen. De Nederlandse brouwer ontkent echter dat in zijn brouwerij hoofdzakelijke Tutsi's werken. „Bovendien zijn ook onze Tutsi- werknemers bang. Het Burundi- comité kan in Nederland makke lijk een andere inschatting ma ken, maar wij dragen de verant woordelijkheid in Burundi," al dus een Heineken-woordvoerder. Alblasserdam (anp) - Nedstaal in Alblasserdam wil het bedrijf opnieuw reorganiseren. Dat zou betekenen dat het aantal ar beidsplaatsen afneemt van 685 tot 593 werknemers. Deze af slanking moet gepaard gaan met enige tientallen gedwongen ontslagen. De Industriebonden van FNV en CNV hebben sterk afwijzend ge- op deze aankondiging vandedirectie van Nedstaal. „De reorganisatie is pas op 4 januari met een ontslagzaak bij 'e kantonrechter afgerond," al as bestuurder F. Szablewski au de FNV-bond. „Deze aan- is bijzonder irritant, 1 er nog steeds geen duide- lijkheid is over de toekomst van Nedstaal op middellange ter mijn." De directie van Nedstaal wil de organisatiestructuur van de staaldraadfabriek ingrijpend I veranderen. I Door de vorming van drie busi- ss-units ontstaat volgens de di- rectie een plattere organisaties tructuur, De Industriebond FNV I weigert voorlopig met de directie over de nieuwe plannen te pra ten. Datzelfde geldt voor de In dustrie- en Voedingsbond CNV. Er moet eerste duidelijkheid ko men over de toekomst van Neds taal. Het moederbedrijf Thyssen on derhandelt al twee jaar met het Zuid-Duitse bedrijf Aicher over de verkoop van Nedstaal. Sza blewski vindt het onjuist nu op nieuw een reorganisatie te star ten, terwijl niet bekend is hoe de mogelijk nieuwe eigenaar tegen het bedrijf aan kijkt. Door reorganisaties zijn de afge lopen vier jaar al ruim vierhon derd arbeidsplaatsen verdwenen bij Nedstaal, waaronder hon derdtachtig plaatsen van uit zendkrachten. Nedstaal heeft momenteel een omzet van onge veer 240 miljoen gulden per jaar. I Brussel (anp) - De Antwerpse Bank Max Fischer is zijn vergun- I ning kwijt. Bij de bank, gevestigd in de Antwerpse diamant- wijk, is ernstige fraude vastgesteld. De directie heeft naar alle waarschijnlijkheid enkele honderden miljoenen Belgische frank verduisterd. De Commissie voor het Bank- en Fhanciënwezen, die toezicht boudt op de kredietinstellingen h België, heeft onmiddellijk de vergunning van de bank inge trokken. Bank Max Fischer is ook le bank waarlangs kroongetuige Abbas in het in Amsterdam lo pende proces tegen de Hakkelaar ójn geld witwaste. De commissie is gisteren over stelpt met telefoontjes van ver ontruste cliënten. „Sommigen van hen gaan een aantal belang rijke sommen kwijtspelen," aldus woordvoerder J. Maes. Het is niet uitgesloten dat ook Nederlandse cliënten bij de bank deposito's aanhouden. Spaartegoeden lui- jende in ecu of in valuta's van de pese Unie vallen onder het site-garantiestelsel, dat elke cliënt tot maximaal zeshonderd- luizend frank verzekert (dus niet per deposito). I Ook Nederlandse cliënten zijn uaardoor verzekerd. ™nk Max Fischer is een bankje ®et een balanstotaal van niet meer dan drie miljard frank (on- Seveer honderdvijftig miljoen "Er is gigantisch ge stoeid met de boekhouding, zo utig dat het levensbedreigend as voor de bank," aldus de woordvoerder. „De bank blijkt Lui e'®en vennogen meer te en. Er resteert een netto- Jau^Ur' Ge Amerikaan- 2 - u°d"cent General Motors sctiii!il- ereid om een minnelijke Ö"Ve treffen zijn zantC je§a Volkswagen in de smW, vermeende bedrijfs- Hush^6 Vice"President Louis 2 Van GM heeft dit laten GM i V?°r Duitse tv. middel Vo,kswagen en zijn in- «W. opgestapte mkoopdirec- schuldigd feZ Va" spionaëe be' O'orstan ,Tez zou bii ziin VW tp in1"3 van GM naar ®eusenonT i?helmen hebben 0r<S°?en- Tot nu t°e hield zaak dm m«ast aan een mchts- Ck«garden had kun- geenonm™' wilde gisteren wn commentaar geven. schuld van enkele honderden miljoenen frank." De fraude kwam aan het licht na dat het Antwerpse gerecht enkele weken terug een onderzoek bij de bank startte. De sterk in het joodse milieu gewortelde bank werd herhaaldelijk genoemd als kanaal waarlangs drugsgelden werden witgewassen. Als gevolg van die witwasserij waren al twee bankmedewerkers aange houden. Gisteren zijn twee van de drie directeuren - Fischer en Zücker - aangehouden, evenals de hoofdkassier en de accoun tant. „Het intrekken van een vergun ning is een zeer uitzonderlijk middel," aldus woordvoerder Maes. „Daar hebben we naar ge grepen, omdat hier klaarblijke lijk de hoogste leiding bij de fraude is betrokken." Seoul (afp/rtr) - Het arbeids conflict in Zuid-Korea dat sinds de kerst sleept, dreigt te escaleren. President Kim Young-sam wil tienduizend overheidsbanen schrappen om de kwakkelende econo mie aan te zwengelen. De regering moet het goede voorbeeld geven door de over heidsuitgaven met ruim 1,9 mil jard gulden te drukken en tien duizend overheidsbanen te schrappen om de situatie recht te trekken, zei Kim gisteren. On duidelijk is wanneer de maatre gel ingaat en voor welke depar tementen die geldt. Zuid-Korea kampt met een eco nomische terugslag, die de auto riteiten wijten aan het hoge kos tenniveau en de geringe effi ciëntie. Het tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans is vorig jaar opgelopen tot 23 miljard dollar, terwijl de groei afvlakte tot zeven procent. In 1995 was dat nog negen procent. Het aantal werklozen zal dit jaar oplopen tot 560.000, tegen 396.000 eind oktober. Onafhan kelijke onderzoeksinstituten on dersteunen die officiële voor spellingen. Zij voorzien een groei van de werkloosheid van 1,9 procent over 1996 tot 2,5 a 2,8 procent dit jaar. Seoul voert die negatieve ont wikkelingen aan als argument voor de gewraakte arbeidswet, die leidde tot de stakingsacties. De nieuwe wet maakt de ar beidsmarkt flexibeler doordat werkgevers het recht krijgen ar beiders sneller te ontslaan, tij delijke krachten in te huren en stakers te vervangen. Het parle ment nam de wet op 26 decem ber aan zonder dat erover was gedebatteerd en buiten de aan wezigheid van oppositieleden. Het Openbaar Ministerie heeft arrestatiebevelen uitgevaardigd tegen zeven vakbondsleiders. Dit is een reactie op het dreige ment van de leider van de Kore aanse Confederatie van Vak bonden (KCTU), Kwon Young- il, om het overheidsapparaat plat te leggen als de regering de arbeidswet niet voor volgende week woensdag intrekt. Uit protest tegen de arrestatie bevelen verzamelden zich giste ren in het centrum van Seoul enige duizenden betogers. Anti- oproerpolitie gebruikte traan gas om hen te verdrijven. Het ging er daarbij hard aan toe. De betogers, veelal uitgerust met stalen knuppels, gooiden op hun beurt stenen en benzinebommen naar de politie. De leiding van de vakcentrale bivakkeert al sinds het begin van de acties in kerken en tenten rond de Myongdong-kathedraal in Seoul. Het KCTU-hoof dkan- toor in de stad is ontruimd. Computers en documenten zijn weggehaald om confiscatie te voorkomen. Volgens de vakcen- Protest van een Zuid-Koreaanse vakbondsleider bij de Myongdong-kathedraal in Seoul. trale staken meer dan tweehon derdduizend vakbondsleden te gen de wet. De FNV gaat vandaag posten bij de Zuid-Koreaanse ambassade in Den Haag uit protest tegen het uitblijven van volledige vak bondsvrijheid in Zuid-Korea. FNV-voorzitter J. Stekelenburg zal dan ook een brief aanbieden aan de ambassadeur. De Nederlandse vakcentrale geeft hiermee gehoor aan een oproep van de Zuid-Koreaanse vakorganisatie KCTU om op 10 januari wereldwijd actie te voe ren tegen de nieuwe arbeidswet. Ook in andere steden, zoals Brussel, zal actie worden ge voerd. Een delegatie van het In ternationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen (IWV) ver trekt morgen naar Zuid-Korea. De afvaardiging hoopt te wor den ontvangen door kopstukken van de regering, zo niet presi dent Kim Young-sam zelf, om zijn bezwaren tegen de arbeids wet toe te lichten. Het Europees Verbond van Vak bewegingen (EVV) heeft giste ren bij premier Kok, als voorzit ter van de Europese minister raad, de situatie in Zuid-Korea aangekaart. De EW wil dat de Europese Unie signalen afgeeft aan de Zuid-Koreaanse regering dat er in het land volledige vak bondsvrijheid moet komen. Door Harry Coerver IN DE Europese hoofdsteden wordt hard gewerkt aan de tot standkoming van de Europese Monetaire Unie (EMU) met een gezamelijke munt, de Euro. In koortsachtig tempo zijn de rege ringen aan het bezuinigen gesla gen. Ambtenaren vliegen de laan uit om de uitgaven te verminde ren en er is minder geld voor in vesteringen. Het gevolg is grote re werkloosheid. Over enkele jaren zullen rege ringsleiders van trots glimmen als ze kunnen laten zien dat him land voldoet aan de strenge 'EMU-normen'. Dat de huis houdboekjes van hun landen op orde zijn. Maar is er wel reden om trots te zijn, als miljoenen Europeanen daarvoor betalen met werkloosheid en verschrom pelde sociale zekerheid? Met dat probleem meldden gis termorgen vakbondsleiders uit de Europese Unie zich bij het Torentje van premier Kok. Ne derland is immers een half jaar lang voorzitter van de Europese Unie. Of Kok met dat probleem nadrukkelijk rekening wil hou den, was hun verzoek. „Veel burgers associëren de EMU inmiddels met oplopende Melkert. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP werkloosheid en verlies van ba nen in de private en vooral de publieke sector." Die noodkreet staat te lezen in het 'memoran dum' dat de voorzitters van vier Nederlandse vakcentrales, sa men met buitenlandse collega's, overhandigden aan premier Kok. Eén op de negen werknemers in Europa is werkloos. In totaal gaat het om twintig miljoen mensen. Maar het bevorderen van werkgelegenheid scoort niet hoog in Europa. Werkgelegen heidsprogramma's halen het meestal niet. Vorig jaar nog pro beerde voorzitter Santer van de Europese Commissie iets te or ganiseren om de werkgelegen heid te bevorderen. Een Euro pees vertrouwenspact voor werkgelegenheid heette dat. Tot nu toe is voor dat vertrouwens pact echter nog geen geld be schikbaar gesteld. De voorzitter van het Europees Verbond van Vakverenigingen (EW), de Oostenrijker Verzet- nitsch, suggereerde gisteren een mogelijke oplossing. „Laten we, evenals voor staatsschuld, ook een criterium voor werkloosheid en werkgelegenheid stellen. De Europese lidstaten zouden ver plicht zijn om de werkloosheid terug te dringen tot bijvoorbeeld onder de zeven procent als ze in de EMU willen meedoen." Zover zal het niet niet komen. Het was een idee van Verzetnitsch per soonlijk. Niet eens het EW wil de zo ver gaan. Hebben de vakorganisaties dan geen concrete oplossingen? Toch wel. Aan premier Kok hebben ze gevraagd om ervoor te zorgen dat er via Europese belasting maatregelen meer werkgelegen heid komt. Als bijvoorbeeld ar beidsintensief werk in plaats van een hoog BTW-tarief een laag BTW-tarief krijgt, maakt dat arbeid goedkoper. Het ge derfde geld kan dan door hogere belastingen op milieubelastend- ende activiteiten weer binnen komen. De praktijk van de laatste jaren geeft het tegenovergestelde beeld. Een recent rapport van EU-commissaris Monti toont aan dat de belasting op arbeid in de EU-staten de afgelopen jaren alleen maar is toegenomen. Te gelijkertijd concurreren de lid staten met elkaar om andere be lastingen, bijvoorbeeld op on roerend goed of de vennoot- schaps- en vermogensbelasting, zoveel mogelijk te verlagen. Een andere gevaarlijke ontwik keling waar de vakbonden voor waarschuwen betreft de sociale zekerheid. De laatste tijd is er een ontwikkeling gaande om ar beid goedkoop te maken door de sociale zekerheid zoveel moge lijk af te breken. Concurrentie op het gebied van de sociale ze kerheid. Voorzitter Westerlaken van de vakcentrale CNV waar schuwde gisteren voor deze ont wikkeling. Hij en ook andere vakbondsleiders bepleiten apar te normen, die voor heel Europa moeten gelden op sociaal gebied. Zulke minimum-normen kun nen de concurrentie op dit ter rein binnen de perken houden. De huidige secretaris-generaal van het ministerie van Economi sche Zaken, Geelhoed, liet vori ge week in het economenblad ESB blijken juist niets te voelen voor dat soort normen. Geelhoed wordt binnenkort secretaris-ge neraal op het ministerie van Al gemene Zaken van premier Kok. Na het gesprek met premier Kok en minister van Sociale Zaken Melkert concludeerden de vak bondsvertegenwoordigers uit Nederland en Europa dat beide politic gelukkig niet de overtui ging van Geelhoed zijn toege daan. Dat wil overigens nog niet zeggen dat er een grote kans is dat er in Europa minimum-nor men op het gebied van de socale zekerheid komen. Van onze redactie economie Wageningen PTT Telecom gaat in Wageningen een nieu we service uitproberen. Bij wijze van proef kunnen inwo ners van de stad, wanneer degene die zij bellen in gesprek is, de '5' indrukken. Zij krijgen daarop automatisch een signaal wanneer de potentiële gesprekspartner is uitgebeld. Bij het opnemen van de hoorn wordt het betreffende num mer dan automatisch nog eens gedraaid. Volgens een woordvoerster van PTT Telecom hangt het van de belangstelling van de Wage- ningers af of het 'vijfje' ook landelijk wordt ingevoerd. Ge durende de looptijd van het ex periment wordt niet alleen be keken hoe vaak er gebruik van wordt gemaakt, maar wordt de telefoonabonnees ook ge vraagd of en hoeveel zij voor de nieuwe dienst willen betalen. Vorig jaar heeft PTT Telecom verschillende nieuwe diensten in kleinere gebieden uitgepro beerd. Daarbij bleek het wis- selgesprek (tijdens een gesprek even een nieuwe beller te woord staan, zonder het eerste gesprek af te breken) zodanig aan te slaan, dat het inmiddels landelijk is ingevoerd. Andere proeven hadden betrekking op de diensten Telewekker, Tele- geheugen en Telebericht. In de ze gevallen is het mogelijk boodschappen in te spreken om deze vervolgens op een gewenst tijdstip naar een ander - of in het geval van de wekdienst de abonnee zelf - automatisch door te laten bellen. Landelijk invoeren van nieuwe diensten doet PTT Telecom niet meer. Dat gebeurde voor het laatst met het zogenaamde 'Sterretje 21', waarbij een telefoon door geschakeld kan worden naar een ander nummer. Volgens de woordvoerster zal het bedrijf ook in de loop van dit jaar nieuwe diensten gaan uitpro beren. Welke dat zijn, wilde zij gisteren nog niet zeggen. Rotterdam - De prijzen van benzine en dieselolie gaan morgen omhoog. De diverse benzines gaan met één cent per liter omhoog. Diesel wordt 1,8 cent per liter duurder. Gewone loodvrije benzine komt door de prijsverhoging op 2,06 gulden per liter. Ongelode superbenzine stijgt naar 2,11 gulden en super met loodvervanger komt op 2,17 gulden per liter. De prijs van een liter diesel is vanaf morgen 154,8 cent. Arnhem - Franse werknemers van Akzo Nobel komen morgen in Nederland demonstreren. Ze zijn het niet eens met de reorganisa tieplannen die de chemiegigant heeft met de Franse Organon- dochter Reti. De Industriebond FNV verwacht zo'n 350 demonstranten bij het hoofdkantoor van Akzo Nobel in Arnhem. Volgens de Franse bonden gaan er honderd van de 420 banen ver loren. Akzo stelt dat slechts zestig van de 470 arbeidsplaatsen bij de reorganisatie betrokken zijn. New York - Het Openbaar Ministerie in New York heeft vijftig handelaren van de effectenbeurs in New York laten arresteren. Zij zouden hebben gesjoemeld met de examenpapieren die nodig zijn om te kunnen handelen op de beurs. De handelaren zouden andere mensen voor hen examens hebben laten afleggen. Zij betaalden daarvoor tussen de twee- en vijfdui zend dollar. Eén van de handelaren heeft inmiddels schuld bekend. Amsterdam - De inzet van oproepkrachten in de horeca heeft de afgelopen vijf jaar een enorme vlucht genomen. In 1991 werkte bijna de helft van de werknemers nog in een voltijdsdienstver band. Nu is dat nog maar 28 procent. Dat maakte prof. mr. W. Fase, voorzitter van het Bedrijfschap Horeca, gisteren bekend op de vakbeurs Horecava. Het aantal werknemers in de horeca is in vijf jaar gestegen van 165.000 tot 221.000. Iets meer dan de helft van de werknemers (56 procent) is in vaste dienst. Voorburg - Op het voormalige vliegveld Ypenburg bij Den Haag komt mogelijk een verkooppunt voor verschillende automerken. Dit eerste gebundelde centrum speelt in op de liberalisering van de Europese autohandel. Het nieuwe concept kan een einde maken aan het systeem van ex clusieve dealers. Sinds vorig jaar heeft de Europese Commissie toestemming gegeven aan bedrijven om verschillende automerken onder één dak te verkopen. De automerken moeten wel in afgescheiden units en met een eigen management aan de man worden gebracht. De garage mag daar entegen wel gecombineerd worden. Budel - Pasminco, de moedermaatschappij van Budel Zink, heeft de rechten gekocht van de exploitatie van een ertsmijn in Austra lië, Pasminco betaalt bijna vijfhonderd miljoen gulden voor de rechten. Daarmee is de toekomst van de Budelse zinkfabriek vrij wel veilig. In de fabriek werken zeshonderd mensen, bovendien zijn in toele veringsbedrijven ruim zevenhonderd mensen afhankelijk van Bu del Zink. Londen - Twaalf toonaangevende producenten van babyvoeding, waaronder Nutricia, overtreden de internationale codes die moe ten voorkomen dat jonge moeders in ontwikkelingslanden hun zuigelingen voeden met kunstmatige babyvoeding in plaats van gezonde borstvoeding. Dit blijkt uit onderzoek van de Interagency Groep on Breastfee ding Monitoring (IGBF), een in Londen gevestigd samenwer kingsverband van 27 actiegroepen, aldus de Financial Times. Vol gens de studie lichten de bedrijven consequent de hand met natio nale en internationale voorschriften voor marketing en distribu tie van producten die borstvoeding vervangen. Nutricia noemt de beschuldigingen nogal gekleurd. „Wij respec teren de internationale codes," aldus een woordvoerder. „Op on ze etiketten staat duidelijk dat borstvoeding het beste is. Maar als moeders niet meer kunnen of willen, moet er een alternatief zijn." Den Haag - De FNV ziet risico's in de looneis van vier procent die de CNV-bond CFO heeft gesteld voor de rijksambtenaren. Voor zitter J. Stekelenburg vreest voor navolging in de marktsector, waardoor de loonmatiging in gevaar komt. Voorzitter A. Wester laken van het CNV is voorzichtig met zijn reactie en wil eerst een nadere uitleg horen van 'zijn' CFO. Beide bonden vrezen dat er een haasje-over-effect kan ontstaan als de CFO de eisen realiseert. In de marktsector leeft bij veel mensen het gevoel dat zij het geld voor de ambtenaren verdienen. Bij goed renderende bedrijven verdwijnen banen ondanks de voortgezette loonmatiging. Amsterdam - Met 64.659 verkochte exemplaren in 1995 blijft Opel de best verkochte auto van Nederland. Tweede op de rang lijst is Volkswagen met 55.172 verkochte nieuwe auto's. VW groeide wel aanzienlijk forser dan Opel. De autoverkoop in Nederland steeg, volgens cijfers van de Rai, vorig jaar met zes procent. Dit jaar verwacht de autobranche on geveer hetzelfde aantal auto's te verkopen als in 1996.

de Stem | 1997 | | pagina 7