ice PE STEM Mien. voeren ssionele [zijn, /an pouwstoffen ang nauw één naam jtigingen nu duidelijk rengen. her uwde lokale ternationale 'an een (drijven blijft, slijke A JUR /IM0BILIEN Stirpes VRIJDAG 10 JANUARI 1996 Toekomst zonder knopj es Technisch is vrijwel alles moge lijk wat een mens zou kunnen be denken. Zelfs is al duidelijk hoe dat er allemaal gaat uitzien. Niet technisch dus. De ontwerpers van Philips werpen een blik in de na bije toekomst. Door Nico Koolsbergen Over twee jaar kunnen we elkaar letterlijk altijd en overal ter wereld bereiken, dank zij satellieten. De nieuwe wereldwijd wer kende telefoons zullen niet groter zijn dan de huidige zaktoestellen. Vertelt Chriet Ti- tulaer in het januarinummer van het aan tele- en datacommunicatie gewijde compu terblad Link. Die Titulaer. Dat is een man die beroeps halve naar de toekomst kijkt. Maar erg ver komt hij deze keer niet. Er is wel meer op komst. Bij Philips weten ze daar alles van. De ontwerpafdeling van het concern, Cor porate Design, is niet alleen verantwoorde lijk voor het uiterlijk - tegenwoordig wel erg flitsend - van allerlei elektronisch spul, maar denkt ook permanent over de toe komst. Wat wil de consument eigenlijk en hoe zou het er uit kunnen zien? Die toekomst is dichtbij. Want technisch is vrijwel alles wat een mens kan bedenken mogelijk, zeker op de gebieden waar Phi lips zich mee bezig houdt. Waarom nog in gewikkelde knoppen of toetsenborden ge bruiken als je tegen een machine kunt pra ten? Knoppen zijn doodgewoon niet nodig. En omdat elektronica nog altijd kleiner kan, zit Chriet Titulaer er naast met zijn te- lefoon-die-net-zo-groot-is-als-een-gsm. Een telefoon kan heel goed in een horloge worden gestopt. Een complete computer - met meer mogelijkheden dan een kloeke desktop van nu - past prima in de binnen zak. Waarom zou het speelgoed in de kin derkamer zich niet zelf kunnen opruimen? Elektronisch patroontje in de vloer en de poppenkast schuift omstreeks kinderbed tijd vanzelf in de gewenste hoek. De gestresste manager kan zijn schaarse vrije minuten best doden met een spelletje ping pong. Niet achter de computer, dat kermen we al, maar gewoon met een batje tegen een tegenstander die hij alleen zelf kan zien. Met zo'n VR-helm op springt de baas straks door de directiekamer. Het is allemaal te zien in het Evoluon, waar Philips - helaas niet toegankelijk voor het grote publiek- de ideeën van Corporate Design ten toon stelt. Twee dingen sprin gen daarbij in het oog: er is geen knop meer te bespeuren en de elektronische hulpmid delen van de nabije toekomst zien er zelfs niet meer uit als apparaten. Soms lijken het zelfs sieraden. De ontwerpers uit Eindhoven, die al enkele jaren worden aangevoerd door de Italiaan dr Stefano Marzano, hebben kleurige ap paraatjes gecreëerd met vaak 'organische' vormen. Wie de staafmixer 'Billy' of de gasaansteker 'Krekel' kent, heeft een idee van de richting waarin Corporate Design denkt. Niet alleen de voor de hand liggende zaken hebben vorm gekregen. Er zijn ook com pleet nieuwe vondsten. Zoals het 'speldje' op de revers dat een seintje geeft als de dra ger van een zelfde dingetje in de buurt is. Handig als je als operaliefhebber graag met andere enthousiasten van gedachten Een Personal Digital Assistant of wel 'PDA', een computertje waar mee men alles kan. Q Philips had al een chipknip ont worpen voordat de rest van de we reld daar feitelijk mee kwam. Q In plaats van ansichtkaarten sturen we straks video-opnamen met va kantiebelevenissen. Q Een videocamera op zakformaat. Philips voorspelt lokale 'multime- diatheken' waar men zulke appara ten kan huren. 0 Eénpersoons-pingpongspel. De drager van de bril ziet zowel een bal als een tegenstander. zou willen wisselen. Zo vind je elkaar op een receptie, op straat of in de platenwin kel. Voor de meest uiteenlopende interes sen kunnen speldjes worden gemaakt. Waardoor we nog makkelijker communice ren dan nu. De walkman verdwijnt. Zo'n ding is veel te groot. De oortelefoontjes kunnen in oorbel len worden verwerkt. De benodigde elek tronica wordt gewoon - nou ja, gewoon... - in de kleding geweven. En de bandjes of schijfjes met je favoriete zanger? Die ma ken plaats voor een chip, in de vorm van een knoop of zo. Bevalt de muziek niet dan laden we nieuwe hits uit de automaten die overal op straat staan, waarbij we tegelijk afrekenen. Pinnen voor muziek. Als muziek in kleding kan, lukt dat ook met een plaatsbepalingssysteem. Met hulp van satellieten is vast te stellen waar je precies bent. De skiër die de weg kwijt is, zal er blij mee zijn. Een chipje dat bijhoudt waar de kinderen uithangen, is al werke lijkheid. In de keuken thuis komt een afvalbak die de rommel automatisch sorteert. Op de wanden in de kamers bewegen beelden. Televisie natuurlijk, of film, of de zakenre- PDA's zijn er in veel modellen. Via deze is het elektronisch 'personeel' direct aan het werk te zetten. 0 Beweeg dit apparaat over een bui tenlandse krant en de tekst komt er in het Nederlands uit. 0 Cadeautjes voor familie en relaties. Deze 'emotion containers' bevatten beeld, geluid en tekst. Met een multifunctioneel toestelle tje als dit kan men bijvoorbeeld vi deo-telefoneren. Sieraad? Apparaatje? Oorbel? Luidspreker? Het kan van alles zijn. Zo ziet de techniek van de na bije toekomst eruit volgens Philips. FOTO'S MARC BOLSIUS iuur ian 125 panden) LEERD: >onk.40m2 3 sl.kmrs. badk 1.800,-.P'^ woonk.28 m2 2 sl.kmrs. 2.250,-.pr 50m2 1 sl.krnr. badk/ligb- 2.100,-P-t ti2 1 sl.krnr. badk/douche 1.700,-f-i 55m2 2 sl.kmrs. badk/ 3.000,-.p-d1' m2 2 sl.kmrs.badk/ligb- 2.900,--P-di' 30m2 2 sl.kmrs.2 badkmrs. 2.100,--P-m- mte 21 m2 badk/douche l.250,-.P-m' 32m2 1 sl.krnr. badk/ligb- 2.300,--P-"1 2m2 2 sl.kmrs. badk/ligb 3.200,--P-m- 30m2 1 sl.krnr. badk/ligb- 1.800,--P-111' 60m2 5 sl.kmrs. badk/ 3.300,--P-m' 40m2 3 sl.kmrs. 2.500,--P-m' .garage woonk^40rn2pm gamge2woonkmm 26m2 1 sl.krnr bad^m voonk. 30 m2 3 s'^;..p.lti oonk. 45m2 3 onk. ±65m2 5s|km^ prtl )onk. 54m2 2 s'-k^a-.p.m- ±40m2 3 sl-kmrs.^adk/l'g^ gging, aanvaarding, v°or' eerdere panden:» onielaan 63a, 4818 PC i-5204340. om: Penstraat 4, 4611 N 4-242803. «M02GL Vughterstraat 108, 512 ,-6131617. Paalstraat 98A, 2900 -36582393.-rrïwï latie die even video-telefoneert. Plots flitst er een videobeeld doorheen van een gezins lid in de keuken. Kunnen pa of zoon even komen helpen? De ansichtkaart die de geneugten van Llo- ret de Mar toont, maakt plaats voor een 'vi deokaart' die laat zien hoe de afzender en thousiast de zee inrent. Er verschijnen 'pennen' die de gemaakte schrijfbewegin gen onthouden. De pen kan de zo gemaak te notities keurig oplepelen als het nodig is. Of uitprinten. Of uitspreken. Philips werkt hard aan bediening van al lerlei apparatuur via spraak en her en der - vooral in de medische wereld - vindt dit ook al praktische toepassing. Technisch kan het allemaal, maar om voor toepassing op grote schaal is nog verbetering en ver dere miniaturisering nodig. Maar bedenk eens wat dan mogelijk wordt. Praat in een vriendelijk gevormd appa raatje in het Nederlands en het komt als Japans uit de luidspreker. Of omgekeerd, waardoor het taalprobleem voor eeuwig verdwijnt. Een variant: beweeg een 'scan ner' - maar die kan er best uit zien als een sierlijke poederdoos - over een stuk tekst en die wordt gesproken. Eventueel ook in een andere taal. Het lezen van het Russi sche dagblad Izvestia komt straks neer op luisteren naar Nederlandse tekst. Personal Digital Assistant heet het appa raatje dat iedereen straks bij zich draagt. Een zakcomputertje, maar het doet wat ui terlijk betreft niet meer aan iets technisch denken. Het schermpje - want soms moet je nog ergens iets kunnen lezen - kan naar binnen worden gerold zodat een kokertje overblijft. Een dergelijk toestelletje, een PDA dus, zou ook kunnen dienen als 'persoonlijke secretaresse'. Spreek de opdrachten maar in en ze worden uitgevoerd: de maaltijd be reiden, kaartjes voor het theater reserve ren. Of bel even - mét videobeeld - met fa milie aan de andere kant van de wereld. Toekomstmuziek? Een beetje, want de ont werpen van Corporate Design werken niet. Het ging om het idee, niet om productie. Maar technisch is alles wat getoond wordt, haalbaar, En niet over vijftig jaar, maar zeer binnenkort. Dat maken we nog mee.

de Stem | 1997 | | pagina 19