De Jong op jacht naar erfenis Atje Keulen René Alpe d' DE STEM Wouda wint twee nummers in Peking Keegan weg bij Newcastle United KNVB belegt geen vergadering voor hoofdklassers WCS verbaasd over haast bij instellen 'Superliga Verlies Haarhuis 1 UITSLAGEN standen SCHAATS Schaatscrack Geen licht in stempelhokje Hindeloopen Klasina Seinstra 'consul of honour' sportnieuws KORT Jiminiiik tweede in vijfde etappe Scholten in kwartfinale WK darts Zege Piet Kleine in Havelte Chantal Hees: titel op reuzenslalom Herkamp om WK dammen in Groningen Ajax oefent tegen Valencia Marathon Oldambrit afgelast Remmelink snowboardkampioen •nder V( 'Acht boterhamir Sport Peking - Marcel Wouda heeft giste ren tijdens wereldbekerwedstrijden kortebaan in Peking twee nummers gewonnen. De zwemmer was de snel ste op de 100 en 400 meter wisselslag. Kirsten Vlieghuis, twee keer brons op de Olympische Spelen, eindigde op de 800 meter vrije slag op de der de plaats. Wouda zwom op de 100 meter 54,88. Jens Kruppa uit Duitsland tikte aan na 55 se conden. Wang Wei finishte in 55,34. Op de 400 meter liet Wouda 4.13,05 klokken. Daar mee bleef hij de Chinees Xie Xufeng (4.15,71) en de Duitser Robert Seibt (4.15,86) ruim voor. Vlieghuis realiseerde 8.37,35. Ze kwam niet in de buurt van de nummers één Lin Chi-chan uit Taiwan (8.30,35), en twee, Claudia Poll uit Costa Rica (8.30,98). Peking. Wereldbeker kortebaan. Mannen: 100 m vrij: 1. Brinn (Jam) 49,13; 400 m vrij: 1. Guoming (Chi) 3.49,81; 100 m rug: 1. Radley (Aus) 53,19; 50 m school: 1. Zeng Qiliang (Chi) 28,06; 200 m school: 1. Krawczyk (Pol) 2.12,73; 50 m vlinder: 1. Zhang Qiang (Chi) 24,24; 200 m vlinder: 1. Silantijev (Oek) 1.56,05, 2. Pan Licong (Chi) 1.59,63, 3. Zhang Bin (Chi) 1.59,95; 100 m wissel: 1. Wouda (Ned) 54,88; 400 m wissel: 1. Wouda 4.13,05. Vrouwen: 50 vrij: 1. Shan Ying (Chn) 24,94; 200 vrij: 1. Poll (CoR) 1.57,02; 800 vrij: 1. Lin Chi-chan (Tai) 8.30,35, 3. Vlieghuis (Ned) 8.37,35; 50 rug: 1. Zjivanevskaja (Rus) 27,88; 200 rug: 1. Chen Yan (Chn) 2.09,01; 100 school: 1. Han Xie (Chn) 1.07,71; 100 vlinder: 1. Liu Limian (Chn) 59,07;200 wis sel: 1. Chen Yan 2.12,88, 2. Ruan Yi (Chn) 2.14,17, 3. Ruan Tian (Chn) 2.15,04. Akkrum (anp) - Nuchter en bescheiden. Die eigenschappen zullen bij Tonny de Jong nooit veranderen. Zegt zezelf. Euro pees kampioene schaatsen of niet. „Het wordt vanzelf weer maandag." Drie dagen feesten in Heerenveen moeten voor Tonny de Jong de gemiste aankomst op de Bonke- vaart goedmaken. Dolgraag had de 22-jarige Friezin zaterdag de Elfstedentocht willen meemaken. Evert van Bethem kreeg haar na zijn overwinningen in 1985 en 1986 serieus op de schaats. „Hij was mijn grote held," zegt De Jong twee dagen voor de start van het EK allround in het over dekte Thialf-stadion. „Tot 1986 reed ik altijd op bevroren sloot jes. Na die Elfstedentocht van 1986 kreeg een vriendin mij zover bij een ijsclub te gaan." De Jong verbleef in Inzeil, toen Henk Angenent zaterdag in Leeuwarden zegevierend de sprint van de vijftiende Elfste dentocht afsloot. Ze had de mon sterrit wel willen rijden. Ze moest het thuis doen met zes uur video-opnamen. „Was de tocht na het Europees kampioenschap geweest, dan was ik erbij ge weest. Nu stond het EK voorop." Terwijl het al weken vriest in Friesland en geen kanaal nog open is, heeft de blonde schaats ster nog geen natuurijs gevoeld. Tót haar grote verdriet. Het zou haar techniek niet ten goede ko men en tenslotte is zij dè grote fa voriete voor de Europese all- roundtitel. Tonny de Jong kandidaat num mer één voor de eerste Neder landse Europese titel bij de vrou wen sinds Atje Keulen-Deelstra in 1974. Vorig jaar keek niemand naar haar om bij het EK, hoewel ze een jaar eerder nog met brons naar huis was gegaan. Nu is ze het middelpunt van de belang stelling. De Friezin wordt koud noch warm bij die gedachte. Dat ze Gunda Niemann dit sei zoen in grote vertwijfeling heeft gebracht, doet haar wel wat. „Zij is niet achteruit gegaan. Zij reed bij de wereldbekerwedstrijden sneller dan vorig jaar. Nee, ik ben Tonny de Jong: „Ik heb iets losgemaakt bij Niemann." een stuk beter geworden." De Jong deelde op de veelbespro ken klapschaats dit seizoen bij de wereldbekerwedstrijden gewel dige klappen toe aan de bijna neurotische Duitse. De nederlagen dreven Niemann tegen haar wil op de klapschaats. Dagelijks traint ze er een half uur, maar nog steeds niet van harte. De Jong wil haar verras sende succes en progressie niet terugvoeren op de revolutionaire overstap. Het is slechts één van de vele facetten. De Jong kende een goede zomer- training, leerde de krachten van haar lichaam beter kermen en profiteerde van de toegenomen wedstrijdervaring. „In mijn ont wikkeling heb ik kennelijk een jaartje overgeslagen." De eerste overwinning op Nie mann tijdens de 3000 meter in Berlijn gaf haar het laatste zetje. „Toen wist ik dat ze te pakken was. Alleen dacht ik toen nog aan een incident. Toen ik haar in Heerenveen twee keer versloeg, wist ik het zeker. Het contact is minder, ze spreekt me minder aan. Ik voel dat ik iets bij Nie mann heb losgemaakt. Ze is ze nuwachtiger dan normaal." Maar in een maand zonder com petitie kan veel veranderen, weet ook De Jong. De Nederlands kampioene allround heeft welis waar moeiteloos de rol van favo riete overgenomen van de door li chamelijke tegenspoed terugge worpen Annamarie Thomas, maar uitgaan van de Europese ti tel wil ze niet. „In een maand kan veel gebeu ren. Het wordt een spannend toernooi. Met een podiumplaats en een beter puntentotaal dan vo rig jaar ben ik meer dan tevreden. Concurrentes als Niemann, haar landgenote Pechstein en de Rus sin Bazjanova hebben ook niet stilgezeten. Ik zie wel waar ik uitkom. Ik leg mezelf geen druk op. Dat heb ik nooit gedaan en ik zal het ook nooit doen." Hindeloopen (anp) - De or ganisatie van de vijftiende Elfstedentocht heeft gefaald bij de stempelpost in Hinde loopen. De stempelpost was in de ochtendschemer onver licht. Piet Kleine wist der halve niet waar hij moest stempelen. Na afloop van de Elfsteden tocht diskwalificeerde het bestuur van de Vereniging De Friesche Elf Steden Klei ne wegens het missen van de controle in Hindeloopen. De Drent finishte als vijfde. Stempelaar Sietse Sijtsma heeft bevestigd dat de ver lichting niet brandde op het moment dat Kleine het stem pelhokje passeerde. Sijtsma: „Er hingen lampen in het stempelhokje. We hebben daar nooit acht opgeslagen. Pas bij de tweede groep heb ben we de lichtjes aange daan." Het bestuur heroverweegt de diskwalificatie van Piet Kleine en René Ruitenberg (dertiende). Het tweetal zal naar alle waarschijnlijkheid zaterdag worden gerehabili teerd. De gemeente Leeuwarden heeft op de Bonkevaart de fi nish van de Tocht der Toch ten voor het nageslacht vast gelegd. Medewerkers van de afdeling Stadsbeheer hebben gister een paal bij de finish van de Elfstedentocht gesla gen. Newcastle (rtr) - Kevin Keegan vertrekt als manager bij New castle United. Hij is bijna vijf jaar betrokken geweest bij de En gelse club, die uitkomt in de Premier League. In eerste instan tie wilde hij aan het eind van het seizoen vertrekken. Na een ge sprek met het bestuur besloot hij onmiddellijk op te stappen. Keegan (45) zegt dat hij op dit moment niet langer bij het voet bal betrokken wil blijven. Hij heeft de laatste jaren van New castle een succesvolle club ge maakt. Vorig seizoen eindigde Newcastle in de Premier League als tweede achter Manchester United. Ook dit seizoen draait Newcastle weer mee in de top van de hoogste divisie. De laatste twee competitiewedstrijden won de ploeg ruim. Tottenham Hot spur kreeg met 7-1 klop en de wedstrijd tegen Leeds leverde een 3-1-zege op. Aan het begin van het seizoen haalde Keegan voor een record bedrag van ruim 36 miljoen Alan Shearer naar Newcastle United. Hij kwam van Blackburn Rovers. Keegan, tweemaal Europees voetballer van het jaar, zegt nu te vertrekken, omdat hij vindt dat hij het maximale uit de club heeft gehaald. Juventus mag zich volgens de internationale federatie voor voetbalhistorie en statistieken de beste ploeg van 1996 noemen. De winnaar van de Europa Cup voor landskampioenen eindigde met 335 punten ruim voor het Colom biaanse CD América Cali (261,5) en Barcelona (256). Ajax werd zesde met 249 punten. Feyenoord kwam uit op een zeventiende plaats (205), PSV op de 28e (180,5). Jan Eriksson verhuist van het Zweedse Helsingborg naar Sun derland. De Zweedse internatio- Utrecht (anp) - Het sectiebestuur van het amateurvoetbal van de KNVB is niet van plan een buitengewone vergadering te be leggen voor alle hoofdklasseverenigingen. Kevin Keegan, die op het mo ment niet langer bij het voetbal betrokken wil blijven, foto anp nal heeft in Engeland een con tract voor tweeënenhalf jaar ge tekend. Het bestuur van de Franse club Olympique Lyon heeft doelman Pascal Olmeta ontslagen. De keeper ging vorige maand na het duel met Nantes (0-1) op de vuist met verdediger Jean-Luc Sassus. De voetballer liep daarbij een hersenschudding op. Bram Rondberg, regio-afgevaar digde van het district Midden, had het bestuur schriftelijk om zo'n vergadering gevraagd. Rondberg, nu nog demissionair secretaris van Elinkwijk, wil het huidige systeem van zes hoofd klassen opheffen. „Wij organiseren districtsverga deringen, geen landelijke bijeen komsten," aldus sectievoorzitter Lesterhuis. Later deze maand staat een vergadering gepland van clubbesturen, waarin gespro ken moet worden over de door stroming van het amateurvoetbal naar het professionele voetbal. Volgens KNVB-woordvoerder Ger Stolk staat in die districts vergaderingen ook het voorstel van Rondberg op de agenda. „Als de hoofdklassers willen vergade ren, is dat hun goed recht. Maar dan moeten ze die vergadering zelf organiseren," aldus Lester huis. De kans dat dat gebeurt, is volgens Rondberg vrij groot. Van verschillende verenigingen in het land heeft hij inmiddels positieve reacties gekregen op zijn initia tief. In de bestuursvergadering van 13 januari praat het sectiebestuur amateurvoetbal over Rondbergs voorstel. Indien het bestuur wordt uitgenodigd voor een ver gadering die door de hoofdklas sers zelf is belegd, is het bereid aanwezig te zijn. „Alleen als toe hoorder," laat Lesterhuis weten. Sintjohannesga (anp) - Klasi na Seinstra, als eerste vrouw over de finish bij de Elfste dentocht, is gisteravond in haar woonplaats Sintjohan nesga in Friesland gehuldigd. Ze is geen ereburger geworden, zoals Henk Angenent in Alphen aan den Rijn, maar 'consul of ho nour'. Ze kreeg tevens een weer- meter van burgemeester Kuiper, Bij de huldiging van Seinstra, die een rondgang per koets maakte, waren ruim vijftienhonderd schaatsfans aanwezig. Door Jaap van Essen Gouda - Naast verschillende profclubs dreigt ook de spelersvakbond in de fi nanciële problemen te komen door het echec van Sport7. Op 1 februari aanstaande zouden de 36 clubs de derde zogeheten 'tranche' van Sport7 moeten ontvangen, zijnde ruim 700.000 gulden. Ook de WCS had deze in komsten begroot. De spelervakbond deelt namelijk als 37e partij mee in de opbrengst van de tv-rechten. Net als vrijwel alle clubs had ook de WCS al een bestemming voor het geld. Omdat de clubs vorig jaar weigerden het WAO-gat te dichten, sloot de vakbond zelf een collec tieve verzekering voor alle spelers af bij een grote verzekeringsmaatschappij. Die extra uitgave - een bedrag van ruim 750.000 gulden- kon gedaan worden dankzij de gestegen opbrengsten van het tv-contract. „Dus ook wij hopen dat er snel een nieuw tv-contract komt," bekent mr. Theo van Seggelen van de WCS. De leidsman van de spelersvakbond, te vens lid van de Centrale Spelers Raad (CSR) was maandag 'uit protest' niet aan wezig bij de ledenvergadering van de sec tie betaald voetbal. Die actie had volgens hem wel effect. „Want zoals ik het nu hoor, hebben de clubs nu wel degelijk begrepen dat er inza ke de competitie-opzet en installatie van een nieuw bestuur, instemming van de spelers nodig is. Ze zullen het station CSR moeten passeren." Toch lijken de eredivisieclubs zich weinig aan te trekken van de machtspositie van de CSR. Immers, het stuurgroepje onder leiding van PSV-voorzitter Van Raaij werd maandag vervangen door een werk groep bestaande uit professionele mana gers van diverse clubs: Frans van Domme len (Willem II), Martien Vreijsen (NAC), Nicole Edelenbos (Feyenoord), Maarten Oldenhof (Ajax), Frank Arnesen (PSV), Jan Kasper (AZ) en Harry Leunk (FC Twente). Dinsdag hadden zij al hun eerste bespre king, als om te onderstrepen dat er grote haast wordt gemaakt met de vorming van een Superliga naar het model van de En gelse Premier League. Maarten Oldenhof van Ajax verklaarde ook: „We hebben een strakke planning opgezet, want we hebben niet veel tijd." De clubs willen de nieuwe liga volgend seizoen invoeren. De werkgroep wil exter ne bureaus inschakelen. Eén van de kandi daten is Deloitte Touche. Dit bedrijf heeft ook de Premier League in Engeland voorbereid. Theo van Seggelen is op zijn minst ver baasd over de haast die de clubs maken. „Dat ze op 1 juli van dit jaar al klaar wil len zijn, is onmogelijk, volstrekte onzin. Er zijn gewoon veel te veel hobbels en andere hindernissen." Eén klip omzeilden de eredivisieclubs in middels. De eerste divisie stelde vorige week zaterdag de eis betrokken te worden bij het groepje Van Raaij. Door die club op te heffen en te vervangen door de werk groep van zeven professionele managers, staat de eerste divisie weer buitenspel. De leider van de vakbond waarbij ruim tachtig procent van de spelers is aangeslo ten, vindt het ook vreemd dat de verande ringsgezinde clubs de WCS niet als ge sprekspartner bij de plannenmakerij heb ben betrokken. „Wij hebben veel kennis van zaken, én zijn, wanneer het ooit zover komt, een partij met een belangrijke stem bij de besluitvorming. Maar goed, ze moe ten het zelf weten, ik heb wel begrepen dat men ons binnenkort tekst en uitleg wil ge ven." Vooralsnog heeft de WCS een paar duide lijke uitgangspunten. Van Seggelen: „We zijn niet op voorhand tegen veranderin gen, maar zien alleen de dringende nood zaak op dit moment niet. Bovendien, laat die clubs uitkijken dat we niet alweer 'iets nieuws' gaan beginnen, en vervolgens wéér moeten concluderen dat het helemaal mis is gegaan. Als er al iets gebeurt, staat als een paal boven water dat het voortbe staan van twee bespeelbare competities gegarandeerd moet zijn. De nieuwe eerste divisie moet kwalitatief goed zijn, en zich dus duidelijk onderscheiden van amateur niveau. Overigens vind ik het op zich hele maal niet verkeerd wanneer de eerste divi sie als één blok optreedt en ook gezamen lijke inkomsten probeert te verwerven" Inkrimpen van de eredivisie ziet de WCS nog steeds niet zitten. Net zoals in 1987, toen de vakbond via de rechter een in krimping wist te voorkomen. Het door Van Raaij geopperde idee om de eerste divisie uit te breiden met twaalf amateurclubs vindt Van Seggelen helemaal niets. „Wij waren ook al tegen de invoering van een klasse der onafhankelijken. Er moet een duidelijk onderscheid zijn tussen ama teur- en profvoetbal. Een vermenging tus sen die twee is de doodsteek voor de eerste divisie." I III DONDERDAG 9 JANUARI 1997 Bi Gao - Gerard Jimmink is woensdag als tweede geëindigd in de vijfde etappe van de woestijnrally Dakar-Dakar. In het algemeen klassement van de motorrijders staat Jimmink op de vierde plaats. Rally Dakar - Dakar. Vijfde etappe van Timboektoe naar Gao, 415 kilo meter. Motoren: 1. Magnaldi (Fra) KTM 4.10.06, 2. Jimmink (Ned) KTM od 10.47, 3. Peterhansel (Fra) Yamaha 11.56,4. Gallardo (Spa) Cagiva 13.19 5. Castera (Fra) Yamaha 17.55. Algemeen klassement: 1. Peterhansel 24.49.58, 2. Arcarons 1.10.30 3 Gallardo 1.58.45, 4. Jimmink 2.00.58, 5. Lewis 2.07.56. Auto's: 1. Fontenay (Fra) Mitsubishi 3.42.40, 2. Shinozuka (Jap) Mits ubishi 0,49, 3. Saby (Fra) Mitsubishi 1.41, 4. Schlesser (Fra) Buggy 2 59 5. Kleinschmidt (Dui) Buggy 15.50. Algemeen klassement: 1. Saby 23.58.12, 2. Shinozuka 0,56, 3. 3. Fonte nay 15.21, 4. Schlesser 1.06.04, 5. Masuoka 2.20.54. Frimley Green - Roland Scholten heeft gistereavond de kwartfi nale bereikt van het WK darts in de Engelse plaats Frimley Green. De Hagenaar versloeg in de tweede ronde de geroutineer de en uiterst populaire Brit Bobby George overtuigend met 3-0 in een best-of-five-sets. Havelte - Piet Kleine won in Havelte zijn eerste marathon (over een uur) van het seizoen op natuurijs. Havelte. Marathon. Een uur: 1. Kleine (Kerkenveld), 2. Huitema (Roden) op één ronde, 3. Slomp (Ruinen), 4. Bernard Bouma (Oldetrijne), 5. Ku- per (Exloo). Flachau - Chantal Hees heeft gisteren in Flachau (Oos) de Neder landse titel reuzenslalom veroverd. Flachau (Oos). Vrouwen, Open NK Reuzenslalom. 1. Fjeldavlie (Noo) 1.54,24, 2. Elemmen (Noo) 1.54,36, 3. Rohregger (Oos) 1.55,22, 31. Hees (Ned, le NK) 2.05,30, 36. De Quartel (Ned) 2.06,02,40. Hellebrand (Ned) 2.08,45. Groningen - De herkamp over zes partijen om het wereldkampi oenschap dammen tussen Rob Clerc en de huidige wereldkampi oen Alexei Tsjizjov begint op 5 maart in Groningen. Amsterdam - Ajax speelt op 22 januari in Murica een oefenwed strijd tegen Valencia. De wedstrijd tegen de Spaanse nummer 11 van dit moment, is voor de Amsterdammers de afsluiting van het tiendagse trainingskamp in Salamanga. Scheemda - De organisatie van de Oldambrit heeft de voor vrij dag geplande klassieker afgelast. Het ijs is onbetrouwbaar. Davos - Thedo Remmelink heeft, niet onverwacht, in Davos de Nederlandse titel snowboard op de reuzenslalom op zijn naam geschreven. Davos. NK snowboard, reuzenslalom. Mannen: 1. Remmelink (Zelhem), 2. Janbroers (Bergen), 3. Germann (Hank). Vrouwen: 1. Sauerbrey (De Hoef), 2. Ter Horst (Den Haag), 3. Bakker (Schoorl). i< j'jj? BILJARTEN Barendrecht. Open NK. Eerste ronde: Menheer (Bel) - Breur (Ned) 2-0/1,153-0,720, De Backer (Bel) - Van Lieshout (Ned) 2-0/1,000-0,517, Szivacz (Oos) - Smolders (Bel) 2-1/1,085-1,000, Tuzul (Tur) - Atteveld (Ned) 2- 0/1,034-0,357, Hermse (Ned) - Schollink (Ned) walkover, Van Manen (Ned) - Van Mierlo (Ned) 2- 0/1,200-0,875, J. Nicodem (Ned) - Sultan (Tur) 2-0/0,882-0,545, Van der Smissen (Ned) - De Vos (Ned) 2-0/1,764-0,321, De Bruim (Ned) - Geelen (Ned) walkover, Arnouts (Ned) - Vlaar (Ned) 2-1/1.000- 0,717, Möker (Dui) - De Groot (Ned) 2-0/1,000-0,6201, Nieuwen- burg (Ned) - Van Cromvoirt (Ned) 2-0/2,307-1,416, Chocron (Ned) - Daniëls (Bel) walkover, Hendrickx (Ned) - Karaatay (Tur) 2-1/1,333- 0,757, Goudswaard (Ned) - For- thomme (Bel) 2-0, walkover. SPORTPRIJSVRAGEN Duitse lotto Trekking A: 1-21-29-45-48-49. Reservegetal: 39. Trekking B: 2-18-22-38-39-47 Reservegetal: 17. Supergetallen: 6 en 2. Spiel 77: 7 3 8 1 6 5 5. Super 6: 6 4 0 8 7 8. Belgische lotto: 19-23-27-28-34- 35. Reservegetal: 38. Joker: 7 9 3 5/4 6 6. VOETBAL Maspalomas. Internationaal toer nooi. RODA JC (NED) - IFK GOTE- BORG (ZWE) 1-1 (1-0). Roda wint na strafschoppen. Doelpunt Roda: Sibon. Bijzonderheden: Roelofsen mist strafschop in reguliere speel tijd. Vrijdag: finale: Roda - Loko- motiv Leipzig. EngelandLeague Cup: kwartfina les: Bolton-Wimbledon 0-2, Midd- lesbr.-Liverpool 2-1. Schotland: Celtic-Kilmarnock 6- 0. VOLLEYBAL Vught. Champions League vrou wen, eerste ronde: Bonduelle/WC (Ned) - RC Cannes (Fra) 2-3 (16-14 13-15 15-6 16-17 17-19). TOERTOCHTEN DONDERDAG 9 JANUARI Westveense poldertocht 20, 35 en 70 km 10.00-14.00 uur. Woerden: Jachthaven, afslag A12 richting Zegveld/Woerdense Verlaat en AmsteLkade. Plassentocht Ter Aar-Langeraar 10 t/m 100 km 10.00-14.00 uur IJs- clubgebouw Oostkanaalweg in Ter Aar en Sportcomplex Altior in Langeraar 0172-602247/ 603114 Plassentocht Nieuwkoop Noorden 10, 30, 60, 90, 120 km. 09.30-14.00 uur Nieuwkoop - Rest. Tijsterman en Rest. De Ziende/Noorden - Café de Klinkeren Cafe van Bemmelen 0172 -575863 Westland toertocht 15, 30, 45 en 60 km. 10.00-14.00 uur De Ark in De Lier, De Molen in Schipluiden, Wa pen van Maesland in Maasland, Kanovereniging Natsec te Vlaar- dingen en De Bonte Haas in Water ingen. 010-5925295 Molen-en Merentocht 15,20,30,40, 50, 70 en 100 km. 09.30-14.30 uur Roelofarendsveen, Rijpwetering, Oud Ade, De Kaag, Hoograade, Warmond en Leiderdorp 025/- 544278 of 071-3315011 Molentocht Rotte Meren 10 tot 15 km. 09.30-15.00 uur Bleiswijk: IJe Lange Vaart en clubhuis U Sneeuwbal/Zevenhuizen: De Roer domp 010-5215605 en 0180- 632208/63268309 n Meijetoertocht 15, 35 en 70 wn- 09.30-14.30 uur Cafe Meijzicht bo degraven. Vanaf A12 Bodegrave Noord volgen 0172-685568 Wallentocnt 5, 10, 25, 50, 75 en 1U« km. 09.30-16.00 uur Wijkse Poon in Heusden aan de Maas Sydney (anp) - Paul Haarhuis is uitgeschakeld tijdens het toer nooi in Sydney. Hij verloor in de tweede ronde met 6-7, 7-5 er 7-6 van de Australiër Patrick Rafter. Haarhuis was in Sy<M als achtste geplaatst. Sydney. Mannen, 560.000 gulden. Tweede ronde: Rafter (Aus) - Haar huis (Ned/8) 6-7 7-5 7-6, Alberto Costa (Spa/4) - Ulihrach (Tsj) 6-2 6- 2, Moya (Spa) - Stafford (ZAf) 6-2 6- 3, Black (Zim) - Woodbridge w.o., O'Brien (VSt) - Tillstrom (Zwe) 6-4 6-7 6-4, Stolle (Aus) - Voinea (Roe) 6- 2 6-1. Ivanisevic (Kro/1) - Javier Sanchez (Spa) 6-4 0-6 6-4. Henman (GBr) - Bruguera (Spa) 3-6 6-3 6-3. Sydney. Vrouwen, 550.000 gulden: Fernandez (VSt) - Po (VSt) 6-2 6-4, Davenport (VSt/4) - Raymond (VSt) 6-3 6-4, Capriati (VSt) - Simpson (Can) 6-3 6-2, Sawamatsu (Jap) - McQuillan (Aus) 7-5 6-3. Melbourne. Invitatie. Colonial Clas sic, mannen. Qtich Eerste ronde: Sampras (VSt) - (Dui) 6-4 7-5, Becker (Dui) -Medv dev (Oek) 7-6 6-1, Chang (VSt) qvist (Zwe) 7-5 6-4, Kafelnikov^' - Courier (VSt) 7-6 6-4. Auckland. Mannen, 550.000 gul .jt Tweede ronde: Novak (Tsj) - M (VSt) 6-4 6-2, Gumy (Arg/5) W (Zwe) 6-3 6-1, Radulescu (Dm) - hansson (Zwe) 7-6 6-4, Carlsen - Berasetegui (Spa) 6-3 6-3. Hobart. Vrouwen, 185.000 gula Tweede ronde: Wang (Tai) - y1 vska (Pol) 6-1 6-3, Callens (Bel) - kovtseva (Rus/1) 1-6 7-6 0-2 °0Lg Endo (Jap) - Miller (VSt) 6-3 Elswood (Aus) - Drake (Aus) o pëSTEM Door Ton Koomen a|Uis - Sluis, het fraaie .Bel fortstadje, de trots van burge meester Kees van Liere, leek gisteren even op de 'navel van LgeNeLux'. De Zwinsteden tocht, een 'visitekaartje' voor Zeeuws- en Belgisch Vlaande ren, trok behalve topschaat- sers uit het marathoncircuit tal van prominenten naar Sluis. uet startschot werd gelost door commissaris van de koningin yan Gelder van de provincie Zeeland. te: Di Dj Ff ee SI taf ca ee zie sc de Door Ton Koomen Sluis - „Ik vraag morgen nog een Belgische paspoort aan. Ik voel me vandaag de winnaar van de Belgische Elfstedentocht. Fantas tisch, wat een publiek hier in België," lachte een dol gelukkige René Ruitenberg, de schaatscrack uit Olde- broek, die zich de slimste toonde in de tweede editie van de Zwinstedentocht met start en finish in het Zeeuws-Vlaamse Belfort stadje Sluis. Ruitenberg plaatste zijn beslis sende jump op zo'n vierhonderd meter voor de finish en verraste daarmee zijn grootste concur rent, de als tweede eindigende Yep Kramer. Ruitenberg was er lange tijd van overtuigd een 'Belgische' schaatsmarathon te hebben gere den. Niet zo verwonderlijk, want de belangstelling van Belgische zijde voor dit evenement was overweldigend groot. Bovendien voerde het traject van de Zwin stedentocht grotendeels over Bei- Aanvankelijk was het de bedoe ling dat het traject Sluis-Brugge- Sluis drie keer afgelegd zou wor den, zo'n dikke 100 kilometer, maar na overleg met ploegleiders en rijders werd de Zwinsteden tocht met een derde ingekort, zo dat er nog slechts 70 kilometers overbleven. Een goede beslissing van Giel van Westen, de enthousiaste voorzit ter van de organiserende ijsclub 't Zwin. Ijsmeester Jopie Smoorenberg en zijn mannen hadden de gehele nacht gewerkt om de smalle baan op het traject via allerlei 'transplantaties' be gaanbaar te maken, maar een 'kunstijsbaan' was het aller minst. »Het ijs was bijzonder slecht. Voor ons kwam deze beslissing niet als een dreun aan," merkte Jan Eise Kromkamp, één van de acht toppers die in de finale stre den om de hoogste eer. Angenent Niet van de partij was de win naar van de Elfstedentocht Henk Angenent. Angenent was met zijn echtgenote wel afgereisd naar Zeeuws-Vlaanderen, maar meld- f tr0)1 °P wedstrijddag ziek Hij bleef lang uitslapen in ho tel De Wielingen in Cadzand en net zich langs de kant vertegen-

de Stem | 1997 | | pagina 8