Philips laat Grundig over aan eigen lot Shell breidt werkterrein uit naar produceren van stroom ECT wil snel betere rail-infrastructuur MKB dient klacht in over tarieven chipknip Topondernemers tevreden over kabinet Worst en pindakaas blijven hangen bij kijker Elfstedentocht Rijnders A6 DESTEM ECONOMIE A7 Beurs reageert enthousiast raties. VATIES in, gen. sas»» ng.BAVEL Topman Akzo licht positief over 1997 Publiek zit liet met verschraling winkelaanbod The Greenery boekt nagenoeg gelijke omzet Overslag van containers groeit dit jaar met acht procent ECONOMIE KORT KNP BT op overnamepad in België Aanvoer naar veemarkten stijgt sterk Griekse tanker brengt 23 miljoen op Recordverkoop van zware vrachtwagens Duitsers willen referendum over euro Brussel beperkt rijstimport Antillen Onderzoek naar verliezen bij CBvS IAMS Petfood komt naar Coevorden Orderontvangst Boeing naar record Burundi dwingt Heineken tot brouwen Pakhoed versterkt zich in Frankrijk 08/01 DONDERDAG 9 JANUARI 1997 49'/j 39 83% 26% 10% 54% 36 9 105 87% 26% 67% 13 35% 102 29% 37% 100 81% 81% 100% 33% 100 59% 51 54% 163% 24 27% 37 65% 83 126% 108 35 39% 173% 46% 101% 102% 45 171% 66% 19% 22% 20% 70% 68% 49% 38% 82% 26 10% 53% 37% 9 105% 86 26 66% 13% 35% 101% 29 36% 102% 81% 80% 99% 34% 99% 59% 51 53% 159% 24% 27% 36 64 82 126% 110% 35% 40% 171% 45% 101% 102 45 ividertd nd n ex dividend den ex dividend Van onze redactie economie Rotterdam - De Koninklijke/Shell groep wil de komende jaren samen jnet partners op grote schaal gaan jjvesteren in elektriciteitsproductie. pe oliemaatschappij voert op dit moment al onderhandelingen over deelname in centrales op de Filipij- „en, in Turkije en in Peru. Shell ziet er een kans in om de afzet van en steenkool te verzekeren en omzet en rendement te verhogen. Groepsbestuurder M. van den Bergh zegt in het concernblad Shell Venster 'klein' te willen beginnen als stroomproducent. Hij denkt dan aan deelname in vier of vijf grote centrales in de komende paar jaar. Maar op den duur moet elektrici teitsopwekking een 'aanzienlijke' om vang krijgen. Een 'doorsnee-centrale' van zeshonderd megawatt kost ongeveer driekwart mil jard gulden en dat is één van de redenen voor Shell om samenwerking te zoeken met bedrijven die de risico's willen de len en die ervaring hebben in deze sec tor. Het concern neemt daarbij even tueel ook genoegen met een minder heidspositie. Een fusie met een elektrici teitsproducent op wereldschaal is vol gens de Shell-bestuurder 'nu nog niet aan de orde'. De stroomsector wordt de laatste jaren in grote delen van de wereld geliberali seerd. Bovendien groeit de behoefte aan elektriciteit snel, met name in Azië. De komende tien jaar zou er wereldwijd plaats zijn voor ongeveer zestienhonderd centrales van circa zeshonderd mega watt. Volgens Van den Bergh zijn ongeveer tweehonderdvijftig bedrijven geïnteres seerd om daar in te stappen. Hij voorziet dat er, vanwege de schaal van de projec ten, veel zullen afhaken. De belangstelling van Shell voor de stroomsector beperkt zich vooralsnog tot de productie. Het distribueren van elektriciteit is in de meeste landen nog in handen van staats bedrijven. De onderneming maakt wel studie van de zich snel ontwikkelende handel op dit gebied. Shell is vanouds betrokken bij de internationale handel in olie, steenkool en gas. Shell is al een flinke stroomproducent, maar dan voor eigen gebruik. Bijvoorbeeld op raffinaderijen staan stroomfabrieken die tesamen goed zijn voor een vermogen van 2200 megawatt, ongeveer eenzesde van het gezamenlijke vermogen van de openbare Nederlandse centrales. 2,80 0,10 13,90 4,50 2,60 22,90 I,10 3,00 15,00 7,80 5,70 2,50 18,50 33,50 0,10 0,60 1,50 5,00 a 9,80 17,70 33.00 II,70 0,40 3,00 6,30 b 4,30 b 2,00 0,60 4,20 2,90 0,20 I,50 7,40 a 6,00 I,50 9,70 12,90 1,00 2,40 II,70 4,60 2,40 1,00 5,30 4,00 b 2,90 II,30 3,90 12,50 6,40 andgaatjes- aadjes- nieuwe iens opvullen- MET GARANTIE. 4525 ederland. s reparatie. Vnjblij- reda. 076-5211573 AMP te koop zest nn.-. 0162-316309 jNKJE grijs ger™;' g overcompl- vrP' 76-5870941 voor meisje n}t. div. kleuren ao 0161-431638^ tocht Londen terdag weer met de TLE 69,-van jan- 126/4 dan per wa/sen4e9^%ndr H Eurocoach Travel 0162-521060__ <LEINTJE no g* 1KERDER m. Door Chris Paulussen Eindhoven/Fürth - Philips heeft besloten om zijn noodlijdende Duitse dochter Grundig aan haar eigen lot over te laten. Met de Max Grundig Stichting zijn onderhandelingen begonnen om de banden te verbreken. Hoewel de kosten die daarmee gemoeid zijn tot enkele honder den miljoenen guldens kunnen en, reageerde de beurs en thousiast. Het aandeel Philips met een rijksdaalder tot 71,90 gulden. Philips heeft genoeg van de aan houdende verliezen van Grundig. Bovendien zegt het Eindhovense concern waar mogelijk onder één merknaam te willen opereren, met name op de markten voor 1- en geluidsapparatuur. In de Verenigde Staten is daarom de gecombineerde merknaam Phi- ips-Magnavox ingevoerd. In Eu ropa heeft dat tot gevolg dat de naam Grundig niet meer van belang is. 1984 ontfermde Philips zich over het toen zwaar verlieslijden de Grundig. Het Eindhovense concern breidde zijn in 1979 ver wonen belang van 25,4 procent uit naar 31,6 procent en kreeg bo vendien de zeggenschap over de Duitse producent. Pas in 1993, toen Grundig opnieuw diep in de rode cijfers zat, bleek dat Philips een wurgcontract was aange gaan. Mips draaide niet alleen op voor de verliezen van Grundig, maar het had zich ook verplicht om aan de Max Grundig Stich- ongeacht de resultaten, Van onze redactie economie tahem - Akzo Nobel-topman nu. C. van Lede is licht positief "itemd over 1997. De economi- ie vooruitzichten zijn gunstig, zo zei hij gisteren in zijn nieuw jaarsrede, door aanhoudende zij het gematigd, en een la gs inflatie. Voor de markten «aarop het chemieconcern actief s> wrwacht Van Lede gemiddeld •ets hogere groeicijfers dan afge- Eerder al maakte Akzo Nobel be kend dat de nettowinst over 1996 vóór buitengewone baten en lasten - ongeveer gelijk zal zijn aan de winst van 1,3 miljard gid sen over 1995. directievoorzitter P. Baart zal op juli aftreden. Zijn opvolger is B. Beusmans. Hij zal die taak ewbineren met zijn werk als se- wetaris van de Raad van Bestuur e|t Commissarissen en directeur communicatie. of» "?ag 'anP' meeste con- enten maken geen punt van l toenemende eenvormigheid winkelgebieden, blijkt uit «n onderzoek van de detailhan- «Ufe branche moet de minder- schiJ i zictl wel aan het ver- mm i stoort echter serieus ne- cossnm lS.e6n 81001 risico dat de jjmait minder recreatief Silenen alleen nog maar "^schappen doet. Procent van de 6n heeft niet °f nau- aanborï ^evoe* winkel- STi?digis-Vandeveer- vaartTl^ datwel vindt, er- tien nr„ 4 dd als negatief, ka«en aan 81 juist goede 8eer> mening pr°Cent heeft feliikwc binnensteden aantrek- eentra m dan zuden winkel- «tet horeca !n worden °Pgesierd tele vnm. amusement en cultu- »»derzoekersnmgen' Z8ggen de jaarlijks een dividend van vijftig müjoen mark uit te keren tot in het jaar 2004. De stichting behartigt de belan gen van de erven, onder wie de weduwe van oprichter Max Grundig. Zij heeft het recht om in 2004 haar belang van 68,4 pro cent aan Philips te verkopen voor een bedrag van vierhonderd mil joen mark. Om dat bedrag niet ineens te hoeven ophoesten, heeft Philips een potje gevormd waarin sinds begin 1994 elk kwartaal tien miljoen mark wordt gestort. Begin vorig jaar werd bekend dat Philips al ruim anderhalf miljard mark had verloren op zijn inves tering in Grundig. Ondanks forse saneringen, waarbij het perso neelsbestand is teruggebracht van 24.000 in 1984 tot minder dan negenduizend nu, slaagde Philips er niet in het tijd te keren. Na een recordverlies van zeshon derd miljoen mark op een omzet van 3,2 miljard mark in 1995, wordt over 1996 opnieuw een ne gatief resultaat geboekt, dat op enkele honderden miljoenen wordt geschat. Vorig jaar liet Philips al weten dat het vanaf 1997 niet langer au tomatisch de verliezen van Grun dig zou aanzuiveren. Nu blijkt dat Philips als gevolg daarvan ook de zeggenschap over Grundig kwijt is en nog slechts een passie ve minderheidsaandeelhouder is. In het Beierse Fürth, waar Grun dig zijn hoofdkantoor heeft, is de boodschap hard aangekomen. Over het voortbestaan van Grun dig, ooit één van de symbolen van het Duitse Wirtschaftswunder, bestaat grote onzekerheid. Het bedrijf liet gisteren weten met sterke partners te willen praten. Philips sluit verkoop van zijn minderheidsbelang niet uit als dat zou passen in een overeen komst die Grundig met nieuwe partners sluit. Utrecht (anp) - Veiling The Gree nery International (groenten en fruit) heeft vorig jaar een omzet geboekt van 2,814 miljard gul den. Een jaar eerder beliep de omzet 2,794 miljard. Breda, Barendrecht, Wervershoof en Bemmel draaiden een iets minder goed jaar. Negatieve uit schieters waren de locaties IJs- selmuiden en Veldhoven. Zij za gen hun resultaten zakken met respectievelijk dertien en 25 pro cent. Betere resultaten boekte de orga nisatie onder meer op de locaties Westland (Poeldijk/De Lier/Nieuw-Amsterdam), Bleis- wijk en Utrecht. Bij de eerste twee speelden vooral de betere prijzen voor trostomaten een doorslaggevende rol. Overslag van Maersk-containers op de Maasvlakte. Maersk beslist dit jaar of de rederij bij ECT blijft, dan wel een eigen terminal begint. foto ect Door Willem Reijn Rotterdam - Na een hapering in 1996 rekent het Rotterdamse container-over slagbedrijf ECT dit jaar op een forse groei van acht procent. Om de groei voor de komende jaren veilig te stellen, pleit topman ir. W. den Duik voor snelle in vesteringen in de spoor-infrastructuur in de haven. ECT maakte gisteren de resultaten over 1996 bekend. Het bedrijf sloeg 2,35 miljoen containers over. Dat is een daling van an derhalf procent ten opzichte van 1995. Drie klanten ('K' Line, Yangming en Geest North Sea Line) vertrokken. Dat kostte vorig jaar zes procent volume-omzet, ofwel honderd dertigduizend containers. De groei van vier procent (honderdduizend containers) bij be staande klanten dichtte het gat niet hele maal. Kranen De Home Container Divisie voor kort ver voer over zee versterkte haar positie, on danks de verhevigde concurrentie in dit seg ment. ECT investeert voor dit soort vervoer veertig miljoen gulden in nieuwe kranen om de concurrentiepositie verder te verstevi gen. De tarievenslag en het klantenverlies zorgden voor een licht terugvallende omzet, tot net boven de zeshonderd miljoen gulden. Kostenreducties hielden de nettowinst (veertig miljoen gulden) uit de gewone be drijfsuitoefening echter iets boven het peil van 1995. Ondanks de voorspelde groei zal de winst niet stijgen. „De tarievendaling van enkele procenten kost ons tientallen miljoenen guldens," zegt Den Duik. De groei voor 1997 ligt al voor de helft vast. Nieuwe klanten zijn goed voor vier procent groei, terwijl ECT op eenzelfde groei bij be staande klanten rekent. Dat zijn dus weer 188.000 containers meer dan afgelopen jaar. Terwijl aanleg van een tweede Maasvlakte de politieke discussies beheerst, kijkt de voorzitter van de Raad van Bestuur met zorg naar de wijze waarop die containers naar de uiteindelijke bestemming moeten. Op dit moment gaat nog steeds zestig pro cent van de containers over de weg naar het Duitse achterland, 29 procent via de bin nenvaart en slechts elf procent over het spoor. In 2010 zouden de drie vervoersmo daliteiten ieder eenderde part voor hun re kening moeten nemen. Het aandeel van de binnenvaart groeit wel, maar de omzet per spoor houdt de algemene groei maar net bij. Vijf jaar terug lag het aandeel op tien, nu dus op elf procent. Rangeerruimte „Probleem is dat het spoor nu te weinig ruimte heeft op de Delta-terminal op de Maasvlakte. Met name is er meer rangeer ruimte nodig voor het samenstellen van de treinen. Maar om te investeren, moeten er eerst een totaalplan zijn," zegt Den Duik. De ECT-voorman vindt dat het Rijk, NS, Havenbedrijf en ECT nog voor de zomer dat totaalplan op tafel moeten hebben liggen om in de tweede helft van het jaar de nood zakelijke maatregelen in uitvoering te ne men. Daarbij denkt hij ook aan het wegne men van knelpunten in de havenspoorlijn tussen Kijfhoek en de Maasvlakte. Hoeveel geld met het plan is gemoeid, durft Den Duik niet te zeggen, 'maar het gaat om be hoorlijke bedragen'. Maersk De onderhandelingen tussen ECT, het Ge meentelijk Havenbedrijf Rotterdam en de Scandinavische rederij Maersk over een nieuw langjarig contract zullen dit jaar tot resultaat moeten leiden. Maersk is goed voor liefst dertien procent, ofwel driehon derdduizend containers bij ECT. Maersk heeft aangegeven het liefst een eigen termi nal te willen, 'maar het zal duidelijk zijn dat die oplossing niet onze voorkeur geniet', ai- dus Den Duik. Hij zegt te vertrouwen op een oplossing die aan alle partijen recht doet. „Dat hoeft niet te betekenen dat zij blijven of weggaan," zegt hij cryptisch. „Een compromis is moge lijk." Het verliezen van Maersk als klant betekent dat nieuwe ECT-terminals op een tweede Maasvlakte anderhalf jaar later nodig zijn dan gepland (2008). Het duurt verder ten minste drie jaar voor Maersk echt kan ver trekken. Die tijd is minimaal nodig voor dé realisering van een eigen terminal. Delft (anp) - MKB Nederland heeft bij het Ministerie van Economische Zaken een klacht ingediend over de ta rieven die de banken in reke ning brengen voor transacties met de chipknip. MKB vraagt het ministerie te on derzoeken of de gezamenlijke banken door het hanteren van een eenheidstarief in strijd han delen met het Nederlandse en Europese mededingingsbeleid. Ook wil MKB weten welke maat- regelen het ministerie tegen de banken gaat nemen. De onderne mersorganisatie verwijt BeaNet, het samenwerkingsverband van de Nederlandse banken, dat door het eenheidstarief de banken een ongeoorloofde monopoliepositie hebben, die ondernemers voor het blok zet. Door het ontbreken van elke vorm van concurrentie tussen de banken kunnen onder nemers kiezen uit twee mogelijk heden: het accepteren van de chipknip als betaalmiddel en ge noegen nemen met de eenheids prijzen van Beanet of de chipknip niet accepteren. MKB Nederland krijgt zeer veel klachten over de ze beperkte keuzemogelijkheid. Overigens gelden de klachten ook de hoogte van de tarieven die de winkelier per chipknip-transac tie aan de bank moet betalen. Die komen neer op ongeveer elf cent. Bedrijven die veel kleine bedra gen afrekenen, zoals bijvoorbeeld benzinestations, raken hierdoor hun marge kwijt. De Belangen vereniging Tankstations (Beta) riep vorige maand zijn leden op de chipknip te boycotten. Den Haag (anp) - De waar dering van topondernemers voor het kabinet groeit. Zij geven Kok en zijn ministers ploeg in een recente enquête van werkgeversorganisatie VNO-NCW het rapportcijfer 6,9. Bij een vergelijkbaar on derzoek eind '95 was dat nog een 6,5. De bestuursvoorzitters en direc teuren van grote Nederlandse ondernemingen noemen weder om de financiële politiek spon taan als de meest aansprekende kant van het beleid. De bijna honderd ondervraagde topon dernemers zijn vooral tevreden over de wijze waarop het kabi net Nederland voorbereidt op de monetaire eenwording van Eu ropa. Vorig jaar had nog maar de helft daarvoor waardering, ditmaal 77 procent. De waardering voor maatrege len ter verlaging van de lasten druk is verdubbeld: 46 procent van de ondernemers is hierover nu tevreden, vorig jaar nog maar 23. Ook het flexibeler maken van de arbeidsmarkt scoort met bijna 60 procent veel beter dan de 35 procent uit '95. De topma nagers roemen dit jaar meer on derdelen van het totale kabi netsbeleid dan de vorige keer, zoals zakelijkheid en besluit vaardigheid. Kok zelf blijkt in het onderzoek van Forum, het blad van VNO- NCW, wederom de meest ge waardeerde bewindsman. Zijn rapportcijfer stijgt van 7,8 naar 8,0. Ook Zalm (Financiën) en Wijers (Economische Zaken) krijgen andermaal een dikke voldoende. Ruim driekwart van de onder nemers vindt dat het huidige ka binet het beter doet dan het vo rige, waarin Kok vice-premier was onder Lubbers. Een jaar ge leden had nog maar 69 procent dit oordeel. De ondervraagde ondernemers zijn niet op alle punten enthou siast over het kabinet. Het infra- structuurbeleid, de buitenland se politiek (vooral ontwikke lingssamenwerking), onderwijs en justitie komen er in de enquê te niet goed vanaf. De ministers die daarover gaan, scoren een rapportcijfer onder de zes. Mi nister Pronk is met een 5,1 de laagst gewaardeerde. De Forum-peiling geeft aan dat de sterke groei van de WD on der ondernemers iets terugloopt. De belangstelling voor het CDA stijgt weer wat. Kok is in de en quête nog steeds veruit de meest favoriete premier. Rabo-topman Wijffels (CDA'er) is met zestien procent van de stemmen tweede, WD-leider Bolkestein komt met tien procent op de derde plaats. Premier Kok. foto de stem/johan van gurp Amsterdam (anp) - Rookworst en pindakaas. Die produc ten van multinational Unilever kan de toeschouwer zich nog het best herinneren na het kijken van de tv-reclames tijdens de Elfstedentocht. De andere reclame-uitingen, van onder meer Albert Heijn, Aegon, Douwe Egberts en Post bank, gingen hopeloos de mist in. Dat blijkt uit een onderzoek dat het bureau Interview maandagavond heeft gehou den. Die avond was op de tv ook de huldiging van Elfste dentocht-winnaar Angenent in zijn woonplaats Alphen aan den Rijn. Veel Alpenaren droe gen een oranje pet met het op schrift 'Unox'. Doel van het onderzoek was na te gaan wat er bleef hangen bij het publiek. En: hoe waardeert de Nederlander de reclame spotjes? Van de vijfhonderd onder vraagden kon veertig procent zich de rookworstreclame spontaan herinneren. Daarna daalde de herkenningsratio al snel. Calvé was goed voor een score van negen procent. On deraan de lijst bungelt Albert Heijn met slechts één procent. De hoogste waardering kreeg Calvé, ondanks het feit dat het met een oude reclamefilm over de jonge Evert van Benthem op de buis verscheen. Liefst een derde van de kijkers vond die reclame het leukst. De gratis muts en de rookworst van Unox werden duidelijk minder gewaardeerd. Slechts zes procent van de ondervraag den vond de reclamespots van de Unilever-dochter uit Oss erg leuk. Er is dus een groot ver schil tussen herinnering en waardering, constateert het Amsterdamse onderzoeksbu reau dan ook. 9.5 Amsterdam - De verpakkingsdivisie van KNP BT lijft het Bel gische bedrijf Van Mierlo Proost in. Deze in Turnhout gevestigde onderneming (210 werknemers) maakt vouwkartonnen verpak kingen en bedrukt offset-golfkarton. De jaaromzet bedraagt zes tig miljoen gulden. Van Mierlo Proost is volgens KNP BT op dit moment een weinig renderend bedrijf. De nieuwe moeder wil het personeelsbestand daarom omlaag brengen tot 140 werknemers. Zwolle - Het afgelopen jaar is de aanvoer naar de Nederlandse veemarkten sterk gestegen. In totaal werden ruim 1,8 miljoen die ren naar de markten gebracht. Dit is een stijging van 7,5 procent vergeleken met 1995. De toename komt vooral door de fors gestegen aantallen schapen. Handelaren en boeren brachten in 1996 meer dan 812.000 scha pen en lammeren naar de veemarkten. Dit is ruim twintig procent meer dan een jaar eerder. Rotterdam - De Griekse tanker Leader LT is gisterochtend bij de rechtbank in Rotterdam geveild. Het schip ging voor 23 miljoen gulden naar de Belgische bank Société General. Het schip ligt sinds september vorig jaar in de Merwehaven aan de ketting, onder andere omdat de bemanning al vier maanden geen gage had gekregen. Amsterdam - De verkoop van zware bedrijfsauto's is vorig jaar gestegen tot een recordhoogte van ruim zestienduizend stuks, een stijging met zeventien procent ten opzichte van 1995. Nederland is daarmee een uitzondering in Europa, want de andere landen zijn over hun spectaculaire groei heen. De stijging daar was ge middeld 0,6 procent. De verkoop van vrachtwagens loopt naar verwachting dit jaar ook in Nederland licht terug. Hamburg - Bijna driekwart (73 procent) van de Duitsers wil een referendum over de invoering van de Europese eenheidsmunt, de euro, in 1999. In dat geval zou ruim de helft (56 procent) tegen stemmen en 31 procent vóór. Dit blijkt uit een peiling in opdracht van het Duitse tijdschrift Die Woche. De Duitsers staan bekend om hun scepsis over de hardheid van de euro. Slechts vijftien procent gaat ervan uit dat de euro even goed bestand zal zijn tegen inflatie als de mark. Niet minder dan 74 procent gelooft daar niets van. Brussel - Vooruitlopend op een nieuwe handelsregeling voor overzeese gebieden, heeft de Europese Commmisie de rijstimport vanuit deze contreien aan banden gelegd. Het gaat om een tijde lijke maatregel, waarom Italië en Spanje hadden gevraagd. Voor de Nederlandse Antillen en Aruba, belangrijke rijstexporteurs naar de Europese Unie, is het besluit pijnlijk. Brussel heeft de maximumhoeveelheid rijst die landen van de EU goedkoop uit de overzeese gebieden kunnen invoeren, vastgelegd op 42.650 ton voor de periode van 1 januari tot 1 mei 1997. Paramaribo - De regering in Paramaribo gaat een onderzoek in stellen naar een verlies van 24 miljoen gulden dat de Centrale Bank van Suriname (CBvS) bij de opkoop en verwerking van goud heeft geleden. De regering houdt de oud-president van de CBvS, André Telting, verantwoordelijk voor deze verliezen in de periode van november 1994 tot eind augustus 1996. Van een hoe veelheid van ruim vier miljoen gram opgekocht goud bleek onge veer eenderde waardeloos materiaal te zijn. Volgens minister Atta Mungra van Financiën is het niet uitgeslo ten dat de kwestie terecht komt 'op het bord van de justitiële au toriteiten'. Coevorden - LAMS Petfood, de Amerikaanse producent van hoog waardige katten- en hondenbrokken, gaat in Coevorden een nieu we fabriek bouwen voor de Europese markt. De vestiging, die be gin volgend jaar operationeel moet zijn, levert maximaal 225 nieuwe banen op, waarvan honderd bij toeleveranciers. Met de bouw is een bedrag gemoeid van ruim honderdvijftig mil joen gulden. Seattle - De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing heeft vorig jaar orders ontvangen met een recordwaarde van 93 miljard gul den. Het bedrag komt overeen met 64 procent van de markt voor vliegtuigen met meer dan honderd zitplaatsen. Volgens Boeing had het Europese vliegtuigbouwconsortium Air bus Industrie vorig jaar een marktaandeel van 32,3 procent en McDonnell Douglas van 3,3 procent. Boeing en McDonnell maak ten vorige maand bekend te fuseren. Amsterdam - Heineken gaat de bierproductie in Burundi weer opvoeren, ondanks het internationale embargo dat officieel tegen het Afrikaanse land van kracht is. Het Nederlandse bierconcern zegt zich gedwongen te voelen tot de stap door de Burundese au toriteiten. Die hebben de vereiste hoeveelheden mout zelf inge voerd uit het buurland Rwanda. De Burundese autoriteiten hebben volgens Heineken verhulde dreigementen geuit indien de brouwer de ingevoerde mout zou la ten staan. Rotterdam - Transport- en opslagconcern Pakhoed (oliën en che micaliën) heeft zich versterkt in Frankrijk. De Rotterdamse on derneming neemt een belang van vijftig procent in de onderne mingen Gazechim Produits et Spécialités Chimiques en Gazechim Rhones Alpes. Samen hebben deze twee bedrijven een jaaromzet van 145 miljoen gulden. i).

de Stem | 1997 | | pagina 7