6 Geen steun regionale vliegvelden' Israëlis wraak raketaa GroenLinks wil opheldering over beleid ecodrugs Herkeuring oudere WAO'ers start op 1 mei Foto-prijzen Kohnstamm biedt Tweede Kamer zijn excuses aan voor IRT-kritiek Defensie onderzoekt ziekte Dutchbatters Weer twaalf kinderen verdwenen uit opvangcentrum Wolf: Ontvo Brits nation Paddo en flippo DE STEM BINNENLAND Jorritsma in geheime nota: Veeboeren dreigen weer met boycot Een op zes jongeren is probleemkind DESTEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT pESTEM Oplopende spanning Kantoor Kohl in residentie van Ulbricht 11 DONDERDAG 9 JANUARI 1997 A4 Den Haag (anp) - De versoe peling van de herkeuring van oudere Wao'ers, waartoe het kabinet vorig jaar besloot, gaat op 1 mei van start. Dat blijkt uit een ministeriële re geling van staatssecretaris De Grave van Sociale Zaken. De regeling heeft betrekking op mensen die op 1 augustus 1993 tussen de 45 en 50 jaar waren en toen al een WAO-uitkering ont vingen. Zij worden niet herkeurd volgens de strenge criteria die op die datum van kracht werden, maar volgens de soepeler normen die daarvoor golden. Dat bete kent dat ze minder snel hun uit kering geheel of gedeeltelijk ver liezen. Vóór 1 augustus 1993 werd bij WAO-keuringen gekeken of ie mand nog passende arbeid kon verrichten, waarbij rekening werd gehouden met opleiding en ervaring. Volgens de nieuwe cri teria gebeurt dat laatste niet meer. Wie nog tot gangbaar werk in staat is, wordt arbeidsgeschikt verklaard. In 1993 werd ook bepaald dat ie dere arbeidsongeschikte om de vijf jaar opnieuw beoordeeld dient te worden, met uitzonde ring van degenen die toen boven de 50 waren. Die herkeuringen leidden ertoe dat veel WAO'ers hun uitkering geheel of gedeelte lijk kwijtraakten. De Tweede Kamer vond dat on rechtvaardig voor oudere arbeid songeschikten omdat zij nauwe lijks nog kans maken op een baan. De Kamer drong daarom aan op soepeler keuringsnormen voor deze groep. Het kabinet ging daarmee ak koord, al gebeurde dat niet van harte. De Grave wees er in de Ka mer op dat het aantal WAO'ers dat na de wetswijziging van 1993 scherp daalde, begint op te lopen. Oorspronkelijk zouden alle oude re WAO'ers dit en volgend jaar worden herkeurd. Daar wordt nu meer tijd voor uitgetrokken. De genen die in 1993 49 jaar waren, komen pas in 2002 aan de beurt. Oudere WAO'ers die ondanks de soepeler keuringsnormen hun uitkering toch kwijtraken, ko men in aanmerking voor een ww- vervolguitkering. Die is even hoog als de bijstand, maar kent geen vermogenstoets. De betrok kene hoeft dus niet 'zijn huis op te eten'. De nieuwe regeling leidt dit jaar tot extra kosten van zes miljoen gulden. Dat bedrag loopt in 2002 op tot negentig miljoen. De hoge re uitgaven worden verwerkt in de premies. Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Jorritsma wil de jaarlijkse bijdrage van 30 miljoen gulden per jaar aan de regionale vliegvelden Beek, Eindhoven Airport, Zestienhoven, Eelde en Twente staken. Het economisch belang van de vijf is nationaal gezien beperkt. Bo vendien kunnen zij geen taken overnemen die Schiphol ontlas ten. Dat staat in de nog geheime nota Relus (Regionale Luchthavens- stategie), die minister Jorritsma (WD, Verkeer) dit voorjaar naar de Tweede Kamer zal sturen. Van de rijksbijdrage aan de re gionale vliegvelden gaat 25 mil joen op aan de kosten van lucht verkeersleiding, de overige vijf miljoen is voor het aanvullen van verliezen. Broek ophouden De regionale luchthavens moeten voortaan hun eigen broek ophou den, vindt Jorritsma. „Ze moeten rendabel worden. Een sluitende exploitatie bereiken door eigen bedrijfsvoering", licht een woordvoerder van het ministerie toe. De directies van de vijf zou den zich commerciëler moeten opstellen, door bijvoorbeeld zelf klanten te werven. De woord voerder verwijst naar Beek, dat probeert een Duitse chartermaat schappij binnen te halen. Schiphol is en blijft voor lucht- transporteurs de belangrijkste luchthaven van Nederland. Wor den vrachtvliegtuigen geweerd, dan zullen ze niet uitwijken naar een regionaal vliegveld, maar naar een mainport in Duitsland of België. Kleine luchthavens missen voorzieningen die trans porteurs eisen, aldus Jorritsma. De overheid kan vracht- en char termaatschappijen niet dwingen uit te wijken naar regionale luchthavens. Dat druist in tegen Europese regels voor vrijhandel en eerlijke concurrentie. Ook voor zakenvluchten vormen re gionale luchthavens geen alter natief. De meeste vluchten op Europese hoofdsteden ('s mor gens heen, 's avonds terug) wor den gemaakt door zakenmensen in de Randstad. De komst van de hoge snelheids trein werkt in het voordeel van Schiphol en in het nadeel van de regionale luchthavens. Zakenlie den kunnen straks snel met de trein naar Europese hoofdsteden die 600 tot 1000 kilometer ver weg liggen. Deze kortere vluchten zitten nu vooral in het pakket van de regio nale vliegvelden. Verzorgingsgebied Snelle treinen maken bovendien het 'verzorgingsgebied' van Schiphol groter.' een Rotterdam mer staat straks binnen twintig minuten in Amsterdam aan de balie. De nota Relus heeft grote vertra ging opgelopen door de langduri ge discussies in de Tweede Kamer over de toekomst van het Lim burgse vliegveld Beek. Fotograaf Petterik Wiggers (34) is gisteren uitgeroepen tot Fotojournalist van het Jaar 1996. Hij kreeg de prijs voor zijn serie foto's over een Ethiopisch gezin dat in december 1996 na acht jaar werd herenigd op Schiphol. De freelance fotograaf Martijn Beekman (27) heeft de Zilveren Camera 1996 gewonnen voor zijn fotoserie in zwart-wit over het aftreden van staatssecretaris Linschoten van Sociale Zaken in juni vorig jaar. De prijzen werden uitgereikt namens de Stichting Zilveren Camera van de Nederlandse Vereniging van Foto journalisten NVF. foto petterik wiggers Den Haag (anp) - GroenLinks in de Tweede Kamer wil van de regering opheldering over de manier waarop ze ecodrugs aan pakt. De fractie grijpt de inval bij een professionele paddestoe lenkweker in het Gelderse Kerkdriel aan als aanleiding voor die vraag. De opstelling van Justitie, die het optreden plaatst in het kader van Nijkerk/Heerenveen (anp) - Melkveehouders dreigen op nieuw het mestbeleid te boy cotten. Als de Tweede Kamer deze maand instemt met de regerings voorstellen, zullen de georgani seerde melkveehouders een boy cot steunen. Dat standpunt heeft de Federatie van Land- en Tuinbouworgani saties (LTO) gisteren tijdens een vergadering van de vakgroep melkveehouderij in Nijkerk inge nomen. De melkveehouders willen voor de eeuwwisseling 'onder geen be ding' een extra heffing betalen. De vakgroep vindt wel dat alle veehouders zo snel mogelijk een mineralenboekhouding moeten gaan bijhouden. Boeren moeten dan invullen hoeveel mineralen ze gebruiken en waar de stoffen blijven. De voorstellen van de overheid om het mestoverschot terug te dringen zijn echter on uitvoerbaar, meent de LTO. De voorstellen van de ministers Van Aartsen (Landbouw) en De Boer (Milieu) omvatten de invoe ring van een mineralenboekhou ding, in de vorm van het zoge noemde Mineralen Aangiftesys teem. Tegen deze boekhouding, die in 1998 moet worden inge voerd, hebben de melkveehou ders bezwaren. Die gelden vooral de heffingen die aan het systeem zijn verbonden. Voorburg (anp) - Een op de zes middelbare scholieren vertoont probleemgedrag. Zij spijbelen, gebruiken drugs of alcohol of begeven zich op het criminele pad. Dit blijkt uit het Doorlopend Leefsituatie-onderzoek van het CBS. Spijbelen alleen is niet vol doende om als risico-jongere te worden aangeduid. Scho lieren moeten daarbij ook drugs of alcohol gebruiken of strafbare feiten plegen. Vier op de tien jongeren maakt zich aan geen van deze zaken schuldig. Bijna de helft van de meisjes spijbelt nooit, ge bruikt geen alcohol of soft drugs. Van de jongens is dit maar een derde. Bij jongeren uit eenouderge zinnen en bij jongeren die geen lid zijn van een kerkge nootschap komt probleemge drag vaker voor. Den Haag (anp) - Staatssecre taris Kohnstamm van Binnen landse Zaken heeft spijt over de scherpe wijze waarop hij kritiek heeft geuit op de op stelling van de Tweede Kamer in de nasleep van de IRT- affaire. In een radiogesprek met de We reldomroep bood hij hiervoor gis teren aan de Kamer zijn excuses aan. De D66-staatssecretaris verweet de Kamer vlak voor kerst dat de ze zich 'betrekkelijk schaamte loos' met het personeelsbeleid was gaan bemoeien. „In het pu blieke debat is teveel de situatie ontstaan dat men bloed wilde zien", voegde hij er aan toe. De gewraakte uitlatingen leidden tot ergenis in de Tweede Kamer. Ook zijn partijgenoten vonden zijn uitspraken niet verstandig. „Ik beschouw het maar als een persoonlijke opmerking en niet als een politieke uitspraak", rea- Staatssecretaris Kohnstamm foto de stem/johan van gurp geerde D66-Kamerlid De Graaf. In het vraaggesprek zei de D66- staatssecretaris dat hij deze uit latingen, die hij deed bij het af scheid van hoofdcommissaris Straver als korpschef van Kernle de bestrijding van de handel en productie van drugs, stuit bij GroenLinks op onbegrip. Temeer nu het ministerie van Volksge zondheid heeft laten weten voor lopig geen aanleiding te zien om het gebruik van eco-paddestoe- len te verbieden. Volgens Volksgezondheid is het nog onduidelijk wat de omvang van de consumptie is en welke schadelijke effecten er voor de volksgezondheid optreden. De ministers Sorgdrager (Justitie) en Borst (Volksgezondheid) moeten dit verschil in benadering maar eens uitleggen, vinden de Groen- Links-Kamerleden Rabbae en Varma. Bij de inval in de kwekerij in Kerkdriel begin deze week wer den onder meer elfhonderd kweekfusten en een hoeveelheid paddestoelen in beslag genomen. De eco-paddestoelen bevatten de verboden stoffen psilocybine en psilocine, die onder andere wor den verwerkt in stroopwafels en honing. Deze producten worden onder andere te koop aangeboden in zogenoemde smartshops, waar ook verse en gedroogde padde stoelen te krijgen zijn. Het verbieden van de paddestoe len zelf ligt juridisch moeilijk omdat het een natuurproduct is. Van onze verslaggever Den Bosch - Het ministerie van Defensie is bereid een on derzoek in te stellen naar de geheimzinnige kwalen die en kele Dutchbat-militairen in Oost-Bosnië zouden hebben opgelopen. De (ex-) militairen, die in 1994 en 1995 waren gelegerd in het kamp Lukavac bij Tuzla klagen sinds him terugkeer in Nederland over slapeloosheid, uitputting, hoofd pijn, concentratieproblemen en chronische diarree. De eenheid was ondergebracht op het terrein van een oude cokesfabriek, dat bedekt was met een dikke laag roet. Militairen klaagden toen al over irritaties aan de luchtwegen, waarop De fensie een bodemonderzoek liet uitvoeren. Daaruit bleek dat de bodem geen schadelijke stoffen bevatte. Voorzitter Bauke Snoep van de militaire bond AFMP wil dat mogelijke verbanden worden onderzocht met de jungleziekte, een kwaal onder Nederlandse VN-militairen die in 1992 in Cambodja dienden. Na terugkeer klaagden 27 militairen over chro nische vermoeidheid, verminderd gezichtsvermogen en depressies. „Het klachtenpatroon over Lu kavac toont overeenkomsten met de jungleziekte", aldus Snoep. „Wellicht gaat het om post-trau- matische stress, maar mogelijk speelden er in Lukavac ook mi lieu-factoren mee." Snoep pleit ervoor dat professor Van der Meer, de Nijmeegse hoogleraar inwendige geneeskunde die alle 2900 Cambodja-veteranen on derzoekt, ook de zieken van Lu kavac bij zijn studie betrekt. Bauke Snoep van de militaire vakbond AFMP: 'Mogelijk ver band met jungle-ziekte Cambodja'. foto anp Nunspeet (anp) - Bij het opvangcen trum voor minderjarige asielzoekers Valentijn in Nunspeet zijn in de afgelo pen vier maanden twaalf kinderen ver dwenen. Dit aantal ligt abnormaal hoog, zegt Va- lentijn-directeur F. Hoeksema gisteren. Een aantal van hen zal ongetwijfeld zijn doorgereisd naar vrienden of familie zon der dat te melden, maar Hoeksema vreest dat een aantal niet geheel vrijwillig is ver trokken. Hij vindt het hoog tijd dat Justi tie en politie prioriteit geven aan de op sporing van verdwenen kinderen. Hij pleit in dat verband voor een internationale po- litie-aanpak. Sinds de oprichting van Va lentijn in 1990 komt het voor dat deze zo genoemde ama's (alleenstaande minderja rige asielzoekers) het centrum onaange kondigd verlaten. Sommigen beschouwen het centrum als doorreisstation. Vorig jaar luidde Valentijn al de noodklok toen een hoger aantal dan normaal spoorloos bleek te zijn verdwenen. Het vertrek van ama's uit opvangcentrum is een landelijk bekend beeld en een terugkerend gegeven dat ook de staatssecretaris van Justitie, Schmitz, zorgen baart. Staatssecretaris Schmitz heeft niet de in- CONSEQUENTIE is zelden het kenmerk van Nederlands beleid Het Openbaar Ministerie, justitie dus, onderneemt actie tegen kwekers van hallucinogene paddestoelen, paddo's in het snel le gebruikersjargon. Het gaat hier immers om planten die stof fen bevatten die niet anders dan hard drugs genoemd kunnen worden en over hard drugs zijn zelfs Nederlanders het eens dat ze schadelijk zijn voor de volksgezondheid. Het ministerie van Volksgezondheid vindt daarentegen vervol- ging van ecodrugs niet nodig. Ze worden op dit moment denkt de Haagse voorlichting, nog nauwelijks gebruikt en hei gevaar voor de volksgezondheid valt alleszins mee. Het Amsterdamse centrum voor verslavingszorg, de Jellinek- kliniek, onderschrijft het standpunt van Volksgezondheid. De paddestoelen zijn nauwelijks verslavend en het in de illegali teit drukken van deze drug maakt toezicht en beheersing vrij. wel onmogelijk. Met het verbod op xtc is het gebruik immers ook niet minder geworden. Beleid valt er op basis van deze tegengestelde opvattingen nauwelijks te formuleren. Vandaar dat anderhalve maand ge leden in een gezamenlijk overleg afgesproken is dat er een ambtelijke notitie geschreven zou worden over smartdrugs. Justitie heeft daar echter niet op willen wachten. Jammer na tuurlijk, want de kans is nu groot dat de deskundigen elkaar in de publiciteit blijven tegenspreken met alle propagandistische consequenties van dien. Justitie moet dus wel een heel drin gende reden gehad hebben om de eigen afspraak te doorkrui sen. Die is er, zelfs meer dan een. Met het gebruik valt het helemaal niet zo vreselijk mee. Recent onderzoek onder zeventienjarige scholieren wees uit dat vijf procent al met paddestoelen geëx perimenteerd heeft. Over populariteit gesproken. De paddo als flippo voor de postpuber. Tel daarbij op dat uit het feit dat er een grote professionele kwekerij opgerold is en dat er een landelijk netwerk van smart shops bestaat en het wordt duidelijk dat de dagelijkse werke lijkheid van de jongerenwereld volstrekt afwijkt van het Haag se bureaucratenbeeld. Nederland claimt in Europees verband een uitzonderingsposi tie met betrekking tot soft drugs. Waar het hard drugs betreft houdt Den Haag vol in de pas te willen blijven lopen. Een ge doogbeleid op dit gebied zal de Nederlandse stellingname in Brussel daarom onwaarachtig en onhoudbaar maken. De ervaring van de laatste jaren wijst bovendien uit dat de be weringen der volksgezondheidspecialisten met enige scepsis bekeken moeten worden. Het ministerie noch de Jellinek-kli- niek beroept zich op enig gedegen en langdurig wetenschap pelijk onderzoek. Of de paddo's verslavend zijn kan pas na ver loop van langere tijd vastgesteld worden. Vergeet daarbij niet dat hulpverleners cocaïne en xtc in verslavingsopzicht ook lang onschuldig genoemd zijn, maar dat het intussen helder is dat deze drugs zowel maatschappelijk als voor de individuele gezondheid zeer schadelijk kunnen zijn. Verbieden blijft, hoewel in internationaal verband juridisch vereist, zinloos. Bagatelliseren van de consequenties is echter even onverstandig. v |'iH| merland, had moeten nalaten. Ze waren 'unfair en onverstandig', aldus Kohnstamm. Straver is onder druk van de Ka mer overgeplaatst naar de poli tieregio Hollands Midden, waar hij gisteren als korpschef is be gonnen. De Kamer vond dat zijn positie in Haarlem onhoudbaar was geworden na het rapport van de commissie-Van Traa over de IRT-affaire. Volgens die commis sie heeft Staver onvoldoende lei ding gegeven aan de ontspoorde Criminele Inlichtingendienst in zijn regio. Kohnstamm plaatste zijn uitglij der tijdens de bijeenkomst tegen de achtergrond van opspelende emoties over het vertrek van zijn 'vriend' Straver. „Ik had het niet moeten doen. De Kamer heeft zijn werk naar eer en geweten ge daan", aldus de staatssecretaris in het vraaggesprek. Kohnstamm zei over zijn uitla tingen nog geen gesprek te heb ben gehad met minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken. Hoewel Defensie geen 'direct commentaar' wil geven, deelt een legerwoordvoerder mee, dat de nu bekend geworden klachten 'zeer serieus genomen zullen worden'. Het ministerie van De fensie gaat onderzoeken of er meer gevallen bekend zijn dan de acht die nu via de militaire vak bond AFMP boven water zijn ge komen. „Daarna zullen we bekij ken of er verband bestaat tussen hun klachten en het verblijf in Bosnië. De gezondheid van de mensen die bij ons in dienst zijn vinden wij zeer belangrijk. Maar het zal zeer lastig zijn een relatie aan te tonen, want als je duizend mensen naar het buitenland stuurt worden er altijd wel een paar ziek. Het is te vergelijken mét het zogenaamde Cambodja klachtencomplex. Daar is veel onderzoek naar gedaan, maar medisch gezien was het moeilijk verband te leggen tussen het ver blijf daar en de klachten." Inmiddels heeft het CDA van de regering opheldering geëist over de geheimzinnige kwaal onder Dutchbat-militairen. druk dat de vermiste ama's in duistere cir cuits als de prostitutie terechtkomen. Maar ze kon ook geen 'absolute garanties' geven voor de veiligheid van de ama's die waren verdwenen. Een afdoende onder zoek daarnaar is ondoenlijk, zei zij eind vorig jaar. Schmitz had in oktober de Im migratie- en Naturalisatiedienst laten on derzoeken wat er was gebeurd met de en kele tientallen verdwenen meisjes. Man ligt twee maanden dood in woning Utrecht - De politie heeft in een woning in Utrecht het stoffelijke overschot gevonden van een 84-jarige man. Onderzoek heeft uit gewezen dat de bejaarde vermoedelijk twee maanden geleden op natuurlijke wijze is gestorven. De alleenstaande had nauwelijks of geen contact met andere mensen'. Omwonenen alarmeerden de politie, omdat zij de man enige tijd niet hadden gezien^ Bos-variant voor A4 Midden-Delfland Zoetermeer - De Zoetermeerse ingenieur W. Bos, bekend van zijn varianten voor de hoge-snelheidslijn, heeft ook een variant be dacht voor de omstreden aanleg van de rijksweg A4 tussen Delft en SchiedamATaardingen. Bos bepleit een beperkte, verdiepte aanleg van één tot twee meter onder maaiveld. De weg zelf moet worden gesplitst in zes aparte rijstroken die elk afzonderlijk aan weerszijden moeten worden voorzien van relatief lage geluidswering (veenribben). Volgens Bos is het door het opsplitsen van de stroken mogelijk te werken met lagere geluidswallen. De plannen van het kabinet voorzien in metershoge geluidswerin gen. Bos meent dat in zijn opzet het open landschap vrijwel geheel intact kan blijven. Vakbonden: 'Btw selectiever heffen' Den Haag - De Nederlandse vakcentrales (FNV, CNV, MHP en AVC) bepleiten een selectievere heffing van btw. Over arbeidsin tensieve goederen en diensten zou geen of slechts weinig btw moeten worden geheven. Goederen die schadelijk zijn voor het milieu, zouden juist zwaarder moeten worden belast. Dat stellen de gezamenlijke vakcentrales in een notitie die van daag aan premier Kok wordt overhandigd. Kok, het komende halfjaar voorzitter van de Europese ministerraad, overlegt dan met het Europees Verbond van Vakverenigingen. Ziekenhuizen handhaven dreiging Den Bosch - Acht ziekenhuizen beslissen morgen of zij juridische stappen nemen tegen de overheid. De ziekenhuizen hebben giste ren te horen gekregen dat zij van minister Borst (Volksgezond heid) geen geld hoeven te verwachten om hun CAO-problemenop te lossen. Volgens directeur P. de Kubber van Bosch Medicentrum in Den Bosch onderschat de minister het probleem. Het liefst wil hij nog voor morgen een gesprek met de bewindsvrouw. „Zij meent dat de CAO-zaak niet zo ernstig is dat de zorgverlening in gevaar komt Moet je dan eerst zo ongeveer failliet zijn voordat je compensatie krijgt", vraagt De Kubber zich af. Negen maanden geëist tegen verkrachters Rotterdam - Op verdenking van verkrachting, ontucht en mis handeling van een 14-jarig meisje heeft officier van justitie mr. F Notenboom tegen drie jongens van 14 en één van 15 jaar gisteren voor de rechtbank in Rotterdam negen maanden cel geëist, waar van drie voorwaardelijk. Drie maanden gevangenisstraf mog® worden vervangen door dienstverlening en cursussen sociale vaardigheden en seksuele vorming. Slachtoffer en verdachten zaten bij elkaar op school. In de kelder- box onder de woning van één van de jongens gebruikten de kinde ren softdrugs. Hierna zou het slachtoffer uit eigen beweging ee striptease hebben opgevoerd, waarna het seksueel misbrui plaats had. Tijdens de rechtszaak ontkenden de verdachten hun schoolgeno te hebben verkracht. Voor doodtrappen bejaarde 8 jaar geëist Maastricht - Officier van justitie F. Pommer heeft gisteren acht jaar celstraf geëist tegen Kerkradenaar S. wegens doodslag op 75-jarige Jo Schulteis, eveneens uit die gemeente. De 24-jarige S., die dronken was, kreeg het op zaterdag 5 okto van het afgelopen jaar in de Lupinestraat aan de stok met de jaarde plaatsgenoot. Toen de twee mannen elkaar op de sma stoep passeerden, ontstond ruzie. Nadat ze gevallen waren, s o gen bij S. de stoppen door. Hij schopte en trapte de op de gro liggende bejaarde hard tegen het hoofd. Nauwelijks een dag ia overleed de man aan ernstig hersenletsel, hersenbloeding en sc delbreuk. Hbo-vrouwen beter dan mannen Voorburg - Vrouwen doen het in het hbo beter dan mannen vier jaar studie is 39 procent van de studentes geslaagd_ va mannen heeft dan slechts 28 procent een diploma in handen. Dit blijkt uit een onderzoek van het CBS. Het CBS noemt he F vallend dat in alle studierichtingen van het hbo de w°uw® t j,jj middeld beter presteren. Het studierendement is het hoog het gezondheidszorgonderwijs. Düsseldorf - Ontvoeringen door inlichtingendiensten wa ren tijdens de Koude Oorlog aan de orde van de dag, zowel in het Westen als in het Oost blok. Met die vaststelling reageerde Markus Wolf, voormalig hoofd van de buitenlandse inlichtin gendienst van de Oost-Duitse Stasi, gisteren in de rechtszaal in Düsseldorf op de beschuldiging dat hij heeft meegewerkt aan vrijheidsberoving. Wolf werd ondervraagd over de ontvoering van Christa Trapp, die als vertaalster voor de Ameri kaanse West-B door ee Berlijn De Stas'" gen dat neren, toen ble mee zou 'zal zek doorge* eraan to zaak na' Ontvoe" en West 'alledaa spionne Hij zei g Jeruzalem/Tyrus (rtr/afp) - Het noorden grenzende Zuid-Libanon zijn gisteren b ketten, vermoedelijk afgevuurd door de in Libanon. Het Israëlische leger reagee aanvallen. Minstens één katoesja trof het westen van Galilea. De aanval veroorzaakte geen slachtoffers of schade. In een onbewoond gebied bij Markaba in de door Israël be zette zone in Zuid-Libanon kwa men twaalf raketten terecht. De Israëlische luchtmacht voer de, waarschijnlijk als vergelding, aanvallen uit op het Zuid-Liba- nese Iqlim al-Toufah gebergte, waar guerrillastrijders van Hez bollah zich schuilhouden. Het is de tweede maal dat Noord- Israël is bestookt met katoesja's sinds Israël en Hezbollah vorig jaar april onder toezicht van de Verenigde Staten afspraken om in hun strijd burgerdoelen te ont zien. Voor Hezbollah hield dat in dat de beweging geen aanvallen meer op Noord-Israël mocht uit voeren. De beschieting kwam enkele uren na een gewapend treffen tussen Berlijn (dpa) - Na de verhui zing van de Duitse regering naar Berlijn gaat bondskan selier Helmut Kohl in 1999 tijdelijk kantoor houden in het Staatsratsgebaude, de voormalige residentie van de DDR-leiders Ulbricht en Honecker. Hij blijft daar tot het nieuwe Bundeskanzleramt aan de oevers van de Spree klaar is. Met de bouw ervan, die naar verwachting bijna 400 mil joen mark gaat kosten, wordt in februari begonnen. In 2000 hoopt Kohl zijn nieuwe residentie in gebruik te kun nen nemen. Israëlisc lastrijde vuurgev lische stens ze wond. Eerder raëli's v mijn ont meter br Libanon Arafat De Pales fat heeft misvoor trekking daanove" een jaar jamin wilde - wezen. De Ame Ross leg stel voor 'buiteng moeting tot woen uurtjes, werkers Er ston bij Neta zalem v in Gaza ken en d den voo leiders, als nieu tijdens Arafat tember 1 koorden De Pales commun voorhee- de mili zei dat Is zal moe' storing de vraa raëlisch woordde sluit. Door Bob van Huët Londen - Wat aan het luid ruchtige spektakel ontbrak was een leuke guillotine. Kroonprins Charles, net te rug van wintersportvakantie 111 Zwitserland, had dan eventjes in prime time kun nen worden onthoofd. ^igen in de heksenketel van e' Birminghams Congrescen- bedden het graag gezien, j ee" Paar miljoen opge wonden tv-kijkers. L,®n, meerderheid van het pu- hv? zou weinig populaire oaPnns tenminste willen en koningin Elizabeth ui s laten opvolgen door haar rL ni00n' Prins William, nni, Bemoederen hoog zouden ooi f pen,ln dit 'grootste tv-debat vast Behouden' stond tevoren Drnm. lwee uur durende Nat^nIr?la J'Monarchy The aan u tSec es' was het woord aan het Britse volk. keim>Ve 3000 gelende republi- zaa? 6n monarchisten in de blamiïo ffWapend met rode en op div den om te reageren °Pd verse vragen-deden dins- sc&u Tg eens een onwaar- mee 7 ?'u "hijoen tv-kijkers mem Zoveei beiden er tenminste ITv nm c°mmerciële station hjnen to °Pt 14 000 beschikbare trale v! antw°orden op de cen- een ml u3n de avond: 'Wilt u rp monarchie?' °ver de oo gemene scepsis geschiktheid van 'koning Charle 'Fergie voor C sultaat voor d Onda koni' procen nen he ven. Schott so uit zeer te chie zij Ierland vooral delijk Opmer 'Buck'- het pro ren. vooral past a leiswo toen bleek. Volgen vrees voorst procen eindeli ten ka was vo wekte moedi Al we toegev dit tv- „Het dan beths Zelden ge ve

de Stem | 1997 | | pagina 4