6.98' Kabel gaat meer kosten veel geld Open I DE STEM Ij Zwinstedentocht vooral Belgisch festijn Japan kampt met gigantische olievervuiling EU voert heffing op energie in Verzekeraars krijgen talloze vorst-claims Adecca Artsen gaan voorzichtig om met euthanasie PHILIPS 10 gloei lampen pjSchriif- Mokken IDin A4 BESB Lm ramen en deuren, ser res. garagedeuren, zon wering. serredakkapel 0 ^<7 VOOR WONING EN BEDRIJF Door besluit minister Wijers Jeltsin met longontsteking in ziekenhuis Kij-instructeurs |egen herexamen 4 Onzichtbare' parkeerkaart is toch geldig Info-nummer PTT duurder Zaterdag 11 januari O van 10.00 uur tot 15.00 uur Meisje vast op wc-pot Airbus Nu 6 weken de stem voor 31 gulden lolengemeenschap, Irneuzen Ida lioosendaal llckaert" Dongen llengemeenschap |college, Hulst izendbureau, Breda Jzendbureau, Breda Izendbureau, tzendbureau, Itzendbureau, loom Itzendbureau, jsveer lendaal lergen Bergen bosterhout enbergen pnbergen pbergen enbergen ben op zoom (enbergen Breda loonplaats naar: -7x60 Watt -3x40 Watt - E27 fitting -100 vel per blok -60 gr. papier met grijpgat iuw of groen mochten zij ondanks zijn, vragen wij u hiervoor ebeelde artikelen 'behouden. ist 0499-398885 Gtöudemans gevel prod ukten bv Bredaseweg 106 - Oosterhout s Telefoon 0162-455894 136e JAARGANG 4 KATERNEN DeBinnenkrant A2 Binnenland A3 A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Sport B1/B2 Zeeland C1 t/m C4 Grote Gids D1t/mD8 RTV-programma's D8 8"710311"000218" I I I I I DONDERDAG 9 JANUARI 1997 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 - ZATERDAG: 2,75 Dat heeft de vereniging van ka belexploitanten Vecai gisteren laten weten. De consument be taalt op dit moment via de ener gienota gemiddeld 17 per maand aan de kabelexploitant. De tariefstijgingen zijn volgens de Vecai het gevolg van een be sluit dat minister Wijers (Econo mische Zaken) \n december nam. Wijers, bepaalde dat de kabelex ploitanten aan alle stations die zij doorgeven, in principe dezelf de prijs moeten gaan berekenen. Nu is dat nog een kwestie van on derhandelen tussen de kabel maatschappij en elke individuele zender. Voor het doorgeven van omroepen die de kijker graag wil zien, vragen de kabelexploitan ten weinig geld, de minder popu laire zenders moeten meer beta len. Wijers' nieuwe systeem heeft tot gevolg dat de geliefdste zender - bijvoorbeeld RTL4 - in de prak tijk het eenheidstarief kan bepa len. Voor de kabelexploitanten vallen dan miljoenen aan inkom sten weg die nergens anders te balen zijn dan bij de consument. Die zal het gelag moeten betalen, aldus de woordvoerder van de I Vecai. Indien het doorgifte-tarief nul zou worden, scheelt dat de kabelmaatschappijen 20 miljoen gulden per jaar, becijfert de orga nisatie. De HMG-groep (RTL4, RTL5 en Moskou (ap) - Twee maanden na zijn hartoperatie is de Russische president Jeltsin gisteravond in bet Kremlin-ziekenhuis opgeno men met, volgens de presidentiële persdienst, een beginnende long ontsteking. De behandelende artsen besloten lot opname na een 'routine-on derzoek van de 65-jarige presi dent. Hij moet 'enkele dagen' in het ziekenhuis blijven. Jeltsin on derging op 5 november een vijf voudige bypassoperatie. Na zes maanden door hartklachten fei- jk te zijn uitgeschakeld, is hij Rog maar twee weken geleden "eer volledig aan het werk ge gaan. Maandag werd hij volgens bet Kremlin getroffen door ver koudheid en moest hij zijn af spraken voor de rest van de week «zeggen. Uitspraak in Alanya laat op zich wachten Tonny de Jong: 'Kennelijk heb ik een jaartje overgeslagen' 'Meer en vaker politie op straat' PAGINA Jongen (15) gewond door vuurwerk PAGINA PAGINA PAGINA Cri Stellweg hoeft niet meer te scoren Het blijft koud Het blijft voorlopig stevig vriezen. Van de voorspelde dooiaanval is vooralsnog geen sprake. Het is vandaag wisselend bewolkt en er is een kleine kans op sneeuw. PAGINA Van onze verslaggever Dordrecht/Breda - Het tarief dat de consument betaalt voor doorgifte van tv-zenders op de kabel gaat fors omhoog. Op kor te termijn wordt het maandelijkse tarief al met enkele dubbel tjes verhoogd. Tegen de eeuwisseling komt er een veel groter bedrag bij, dat in de guldens loopt. Veronica) moet volgens het stan daardcontract van de Vecai mo menteel 65 cent per maand per abonnee betalen, voor de minder bekende commerciële zenders is dat meer. De publieke omroepen betalen niets en krijgen in sommige ge vallen zelfs geld toe. Dat moet van Wijers dus toe naar een een heidstarief. De Vecai rekent op een reeks procedures van omroe pen die erop achteruit gaan bij het College van Beroep voor het Bedrijfsleven. De'consument gaat dus meer be talen. Maar de Pnem, grote ka belexploitant in Brabant, zegt dat met diverse commerciële zen ders voorlopig nog langlopende contracten gelden, die waar schijnlijk niet zo maar ineens opengebroken zullen worden. „Alleen als er nieuwe contracten gesloten moeten worden, zal het wel over de prijs gaan, maar we verwachten dan geen verhoging met guldens tegelijk," zegt de woordvoerder van de Pnem. Amsterdam (anp) - Automobilis ten die, nadat ze een parkeerboe te hebben gekregen, alsnog hun bijvoorbeeld op de grond geval len kaartje kunnen overleggen, hebben daarmee een betalingsbe wijs in handen. Dat heeft de Hoge Raad gisteren geoordeeld. De uitspraak gaat op voor alle gemeenten in Nederland waar zich dergelijke gevallen voor doen. De zaak waar de Hoge Raad uitspraak in deed, betreft een man die in Amsterdam een boete kreeg. Hij had een kaartje gekocht en dat in zijn wagen ge legd. Controleurs konden het kaartje echter niet zien, omdat het op de grond was gewaaid. In september 1995 oordeelde het gerechtshof in Amsterdam al dat als een parkeerder achteraf een geldig kaartje kan laten zien, vol daan is aan de belastingplicht. De gemeente Amsterdam ging te gen dat vonnis in cassatie. De Hoge Raad geeft de gemeente nu ook ongelijk. Met man en macht wordt sinds gisteren aan de westkust van Japan een gigantische olievervui ling bestreden. Circa 100 kilometer kust is met een olielaag bedekt. Het is één van de ergste mi lieurampen die Japan ooit trof. Bewoners - onder wie veel oude vrouwen - van de vaak pittoreske vissershaventjes zijn in touw om de kust te reinigen. Ze vormen soms meters lange rijen om hun met olieslijk gevulde emmers en kruiwagens aan elkaar door te geven, waarna het spul in vrachtwagens wordt geladen. De olie is afkomstig van de Russische tanker Nakhodka, die bij een storm in de Japanse Zee in tweeën brak en zonk. Het schip vervoerde 21 mil joen liter olie. De Japanse kustwacht heeft 14 schepen, twee vliegtuigen en vier helikopters in gezet om te voorkomen dat nog meer drab het strand bereikt. De olie heeft al grote schade toe gebracht aan rijke, eeuwenoude visgronden. FOTO EPA Van onze Haagse redactie Den Haag - Er komt een Eu ropese heffing op gebruik van energie. De Europese Com missie zal hiertoe nog dit jaar een voorstel indienen. Die stellige verwachting heeft mi nister De Boer (Milieu) giste ren uitgesproken. De heffing gaat gelden voor alle vormen van energiegebruik, zoals autorijden, vliegen en verwar ming. Het zal volgens De Boer gaan om een 'zeer bescheiden' heffing. Belangrijker vindt zij dat de Europese Commissie de blok kade tegen deze maatregel heeft opgeheven. „Verwacht geen hele grote stappen, maar het is wél een doorbraak," aldus de minis ter. Zij heeft naar eigen zeggen per soonlijk de weerstand tegen de heffing bij de Europese Commis sie kunnen wegnemen tijdens voorbereidende gesprekken voor het Nederlands voorzitterschap van de Europese Unie, dat op 1 januari is ingegaan. „Ik ben daar wel een beetje trots op." De heffing is bedoeld om het ge bruik van fossiele brandstoffen af te remmen. Dat gebruik zorgt niet alleen voor luchtvervuiling, maar ook voor uitstoot van kool dioxide (C02), die leidt tot het broeikaseffect. Nederland gaat zich het komend halfjaar, als voorzitter van de EU, sterk maken voor een verde re reductie van de C02-uitstoot in de Europese lidstaten. Tot nu toe zijn de landen het niet eens kunnen worden over de gewenste vermindering. Nederland gaat zelf uit van een reductie met 2 procent per jaar. Zuidelijke EU-landen als Portu gal, Spanje en Griekenland zeg gen dat ze daar niet aan kunnen en willen voldoen. Ook Zweden en Ierland claimen dat ze de 2 procent-norm niet kunnen halen. Zweden maakt veel gebruik van kernenergie en daarbij komt vrijwel geen C02 vrij. Vermindering is dan lastig. De Ierse huishoudens stoken nog al tijd vooral turf, waarbij juist heel veel C02 vrijkomt. Om de impasse te doorbreken, wil Nederland nu een verdeel sleutel gaan opstellen. Per land wordt dan een gewenste C02-re- ductie berekend aan de hand van onder meer de economische si tuatie en de bevolkingsopbouw. De Boer heeft goede hoop dat de vijftien lidstaten het hierover dit voorjaar eens kunnen worden. Velp De nj-instructeurs zijn Redend dat zij volgens een meu- rij K eUce vi'£ iaar een ver- herexamen moeten afleg gen. s oin D-C^tin§ Mangenbeharti- S g Ri]-instructie begint volgen- JT* een 'andelijke campagne egwi die regeringsmaatregel. De hn,d g WÜ dat alle rijschool houders en instructeurs de strijd l_ de wetswijziging steunen. ■2|E BINNENLAND - A3 Door Sanne Schelfaut Sluis - De Nederlandse Tocht der Tochten is de Elfsteden tocht, maar dit geldt niet voor de Belgen. Zij zien de gisteren verreden Zwinstedentocht als hun schaatsklassieker en dat merk je gelijk. De race van Sluis naar Brugge en terug is gewonnen door René Ruitenberg. Elfsteden-winnaar Henk Angenent, die grieperig was en daarom op het laatste mo ment afzegde, reikte hem de tro fee uit. Belgische tv-ploegen, radio en schrijvende pers waren alom ver tegenwoordigd. De BRT pakte helemaal uit. Een motor met zij span en een helikopter filmen de wedstrijd van start tot finish. De meeste toeschouwers hebben de Belgische nationaliteit, herken baar aan de bontjassen en bijpas sende snowboots van de 'ma- Van onze redactie economie Nijmegen - Verzekeringsmaatschappijen en assurantiekanto ren worden overspoeld door claims vanwege vorstschade. Ze zijn echter niet van plan moeilijk te doen en de vergoedings kraan dicht te draaien. En dan leven als een vorst Henk Angenent (links) reikt winnaar Rene Ruitenberg de trofee Uit. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE VERVOLG OP ZEELAND OP SPORT - B2: dams'. Zo flaneren ze langs de Damse Vaart. De wedstrijdrijders hebben hier allemaal minder oog voor. Zij be reiden zich voor op de 100 kilo meter lange tocht via Sluis, Hoe- ke en Damme naar Brugge, weer terug naar Sluis en dan nog eens twee volle ronden over een ijs vloer die er belabberd bij ligt. Maar daar kunnen schaatska- nonnen als de broertjes Ruiten berg, Yep Kramer of Ruud Borst wel tegen, zij prikken flink door als het moet. De wedstrijd start om 9.00 uur en rond 8.30 uur komen de 33 deel nemers, onder wie talloze Elfste- denhelden, vanuit sporthal De Vliete naar de vaart. De meesten kijken verwonderd als ze zien dat er geen bankjes staan om op te zitten. Waar moeten ze nu hun schaatsen aantrekken? „Het is nu veel erger dan vorig jaar," zeggen de assurantie-tus senpersonen. Iedere verzekerde met een 'uitgebreide' inboedelpo lis krijgt de directe en de meeste indirecte (gevolg-)schade ver goed. Dat betekent dat naast de rekening van de loodgieter voor de kapotte buizen, ook die van de brandweer die de kelder heeft leeggepompt en die van de stuka door en elektrazaak worden be taald. Maar de planten die door het uitvallen van de verwarming het loodje hebben gelegd, worden niet vergoed. De verzekeraars be talen volgens assurantie-tussen personen zelfs uit bij 'grove schuld', dus bijvoorbeeld als de verzekerde voor langere tijd ver trok zonder de waterleiding af te tappen. Nationale Nederlanden krijgt 'honderden' claims per week bin nen en verwacht er nog vcbI meer als straks de dooi intreedt en alle schadegevallen aan het licht ko men. Ook bij verzekeraar Ohra is het aantal claims 'buitengewoon groot'. Ohra denkt niet aan pre mieverhoging: „We gaan nooit af op de gebeurtenissen in één enkel jaar." Den Haag (anp) - Artsen zijn zeer terughoudend bij het ho noreren van verzoeken om euthanasie en hulp bij zelfdo ding. Dit blijkt uit een onder zoek van het Verwey Jonker Instituut in opdracht van de Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie (NVVE). Het rapport werd gisteravond gepresenteerd. In het onderzoek staan de erva ringen centraal van mensen en hun naasten die zelf willen bepa len wanneer en hoe zij dood gaan. Artsen passen volgens de NWE zelden euthanasie toe bij iemand die niet in de laatste fase van een dodelijke ziekte verkeert. Boven dien vinden de doktoren dat er een langdurige relatie moet be staan tussen de hulpverlener en de cliënt. Uit het onderzoek komt naar vo ren dat mensen die om euthana sie of hulp bij zelfdoding vragen, nauwelijks kunnen onderhande len met de arts. „De cliënt is vol komen afhankelijk van de me ning, houding en medewerking van de arts." Cliënten ervaren ook een voor hen onbegrijpelijke willekeur: in vergelijkbare situa ties staat de ene arts wel open voor euthanasie, de ander niet, aldus de NWE. Den Haag (anp) - PTT Telecom verhoogt met ingang van 1 fe bruari het tarief voor telefoni sche inlichtingen binnenland fors. Bellen met het informatie nummer 0900-8008 kost nu 66 cent. Dat wordt 95 cent, een stijging met 44 procent. Volgens PTT Telecom is de ver hoging nodig om het tarief meer in lijn te brengen met de kosten die aan de dienst zijn verbonden. De nieuwe prijs ligt volgens de PTT nog ruim onder het gemid delde tarief van 1,25, dat elders in Europa gebruikelijk is. (ADVERTENTIE) Personeelsdiensten m i fg i§ ij Bezoek één van onze vestigingen bij u in de buurt. Johannesburg (dpa) - Bij een ongeluk op een vliegtuigtoi let heeft een 9-jarig Zuid- Afrikaans meisje verwondin gen aan haar geslachtsdelen opgelopen. Zij is gisteren ge opereerd. Het meisje werd dinsdag tij dens een vlucht van Johan nesburg naar Kaapstad het toilet in gezogen en kwam muurvast te zitten. De piloot van de Airbus ging lager vliegen om het verschil tus sen de luchtdruk buiten en binnen te verkleinen. Pas toen kon het meisje worden bevrijd. Volgens Airbus is zoiets nooit eerder gebeurd. WILDE PLANTEN IN ZUIDWEST-NEDERLAND (31) Wilde lijsterbes Een zeer algemene soort die evenwel van nature op de zeekleigebieden zeld zaam voorkomt. Ze werd en wordt ech ter talrijk aangeplant en dat is terecht. Het is een ijle, weinig schaduw gevende boom of struik van drie tot negen meter hoog. Uit de talrijke witte bloemen die in tuilen staan, komen naderhand oran je of rode vruchten, waar allerlei vogels zich in de nazomer tegoed aan doen. Mag eigenlijk in geen enkele min ont breken. Uitgave IVN. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon nr.: Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda •Alleen geldig als u de afgelopen 3 maanden geen proefabonnement heeft gehad.

de Stem | 1997 | | pagina 1