Draagvlak Duurzaam Veilig brokkelt af Terneuzenaar zoekt Amerikaanse vader Zoma pakt voor derde keer uit met Die Lustige Witwe iervliet ippine Wereldwinkel krijgt brede steun van inwoners Oostburg Tweede Maasvlakte blijft zonder gevolgen Honderdste Jeugdsoos in Sint-Jansteen wond ar met loot in 1WS DESTEM ZEELAND C4 Tonnie Kerkhove (50), bevrijdingskind ZMF wil snel oplossing voor cadmiumuitstoot Hoechst Rl 1997 Q n met de joint euring, de ander ing. Verder kre- n binnenstadver- gs zijn in l— "l-jarige fietser uit open dinsdag rond de Lovenweg in aats verrast door paard, eigendom rige plaatsgenoot, on het dier niet 'ken, botste er te- wam ten val. De e hoofdwonden op 'enstdoende huis- hecht. Het paard erd. 37-jarige Hulsten- rochtend met zijn rijksweg 60 in de t gekomen en ver- e sloot beland. De hte schade op. De zelf kwam met de jaren wordt ook in een gratis bede- Lourdes voor zie- andicapten georga- e reis vindt plaats en met 29 mei. an tot 20 januari bij Schoutstraat 2 in foon 0114-316029). DONDERDAG 9 JANUARI 1997 ïiervliet diverse cur- ien wordt door een er- ente les gegeven in de ouwtechnieken, origa- |;us begint donderdag ri. Woensdag 5 en 19 februari wordt een Beschilderen gegeven, ordt in vier lessen de ran theezakjes vouwen nt. Deze cursus start 6 5 maart wordt de bel- niek uitgelegd. Dit zijn guurtjes om te maken bepaalde techniek. De ooddeeg voorgevorder- donderdag 20 febrüari. dan een verfijnde tech- vele nieuwe toepas selijkheden uitgelegd, jen die nog nooit met g hebben gewerkt kun- Jranaf 27 februari leren I :ursus voor beginners. avonden wordt geleerd I ,es dezelfde kaarten een Ijtje met dieptewerking Deze cursus heet drie- Imaal kaarten knippen. I maart. Iiaart leert de bekende l.res Loes Cozijnse het I schilderen. Deze cursus I Le avonden. Maandag 24 I orden er onder leiding |Buijsse weer gezamen- mstukjes voor Pasen ge start 28 april een cursus hikken. Deze cursus ie avonden. sussen worden gehouden dorpshuis. Aanmelden cursus kan ook via het is. n er in deze tijd van avond, massa's (Bel- bij de Philippiense i werd gisteren in Phi- dat het voor de restau- n forse strop is. De me- „en in de restaurants Liswaar zeer gevarieer rse vissoorten zijn ge sverbaar. „Maar eer" antie komt men bij on® mossels. Zijn die e an blijft het merendeel klanten ook weg," werd gezegd. nosselleverancier, :en voorraadje toch w bezocht, kon het ver- Ie woord op de vraag er?' niet geven, al gaat het dooien, dan m niet direct opgevist Kan misschien wei an ve week gaan duren, eldehij. -„taan ■dt in Philippine met aan ,t mossels van elders ;eren. aor is men te zeer ge aan de kwaliteit van de se mossel. Van onze verslaggever Oostburg - Het draagvlak in de treek voor het verkeersveilig- heidsproject Duurzaam Veilig in West-Zeeuws-Vlaanderen brokkelt Sleeds meer af. Om hier wat aan te doen, moet het Bestuurlijk Overleg Duurzaam Veilig het roer drastisch omgooien. pat is de mening van Agrarisch West- Zeeuws-Vlaanderen en natuurbescher- uingsvereniging Het Duumpje in een brief aan het Bestuurlijk Overleg. „Als men daadwerkelijk draagvlak onder de bevolking wil vinden voor de uitvoe ring van Duurzaam Veilig moet de lijn die tot nu toe is gevolgd, namelijk geduldig luisteren naar insprekers en vervolgens toch de eigen plannen doordrijven, wor den verlaten," menen de beide instanties. In de brief wordt aandacht gevraagd voor het gerezen ongenoegen en de ongerust heid ten aanzien van het demonstratie project dat nu een jaar loopt. Zo vinden Agrarisch West-Zeeuws-Vlaanderen en Het Duumpje het onaanvaardbaar dat de inrichting van de verschillende wegen on verkort wordt toegepast. De inspraakruimte voor de gebiedsont- sluitingswegen om een voor de streek aanvaardbare oplossing aan te dragen, wordt als onvoldoende bestempeld. De beide instanties noemen dat een belang rijk knelpunt. „Zowel bestuurlijk als individueel is er diverse malen ingebracht, dat een ge- biedsontsluitingsweg zonder voldoende oversteekmogelijkheden ongewenst is, evenals in bepaalde gevallen menging van fietsers en landbouwverkeer," aldus voorzitter J. Ramondt van Agrarisch West-Zeeuws-Vlaanderen en voorzitter C. Kostense van Het Duumpje. Verder blijkt volgens beide instanties dat de communicatie en de organisatie in de praktijk niet werkt. Er worden immers geen mogelijkheden geboden voor reële aanvullingen of wijzigingen, de inspraak kansen worden ernstig gefrustreerd door de gebrekkige informatie, die bovendien te laat wordt rondgestuurd en inzicht in het totale project is onmogelijk door de gefragmenteerde presentatie. „We zien dat hier een patstelling ontstaat, omdat het Bestuurlijk Overleg genoemde opties niet kan of wil opnemen in de plan ning en de betrokkenen de inspraak om die reden als zoethoudertje ervaren. Het gevolg laat zich raden. Ondanks het feit dat iedereen wil dat het in Zeeuws- Vlaanderen veilig wordt, brokkelt het draagvlak voor Duurzaam Veilig Verkeer af." Agrarisch West-Zeeuws-Vlaanderen en Het Duumpje willen voor 1 februari een gesprek met het Bestuurlijk Overleg over genoemde punten. Andere belanghebben den in West-Zeeuws-Vlaanderen zoals middenstand, scholen, dorpsraden, poli tie, ambulance, brandweer en streekver voerder ZWN wordt gevraagd de onge rustheid en het ongenoegen te onder schrijven. lEen oude foto van de vader van Tonnie Kerkhove. Tonnie Kerkhove: 'Het is zoeken naar een naald in een hooiberg en het kostte bovendien allemachtig veel geld', foto camile schelstraete Door Rein van der Helm OP DE TAFEL in zijn gezellige huiskamer ligt een foto. Op de fo to een geallieerde militair, ge flankeerd door Tonnie's moeder ai grootmoeder. Het is bijna ze ker zijn biologische vader. Een definitieve bevestiging heeft hij van zijn moeder echter nog nooit gekregen. Op de achterkant van het verkreukelde kiekje is vroe ger iets met potlood geschreven, wei 1945 is nog te ontcijferen, evenals met haar moeder. De n van de militair is niet terug te vinden. Tussen de toen 18-jarige Neeltje en de Pools-Amerikaanse Robert Gorsky, was het eind 1945 ware liefde. Dat vertelde een vriendin zijn moeder aan Tonnie Kerkhove. Maar er waren ono verkomelijke problemen. Gorsky hield nogal van een slok en was wendien katholiek. Volgens Tonnie hield zijn grootvader daarom een huwelijk tussen bei- den tegen. Ook toen het jonge meisje in verwachting bleek te zijn. «Mijn moeder heeft een heel dra- Ba meegemaakt. In de tv-serie stuurde de vader zijn in verwach- zijnde dochter weg. Bij ons ®as het: je blijft hier, ik zoek wel «0 kerel voor je." le kerel' werd een zekere Wil- ®i Kerkhove. Niet zonder slag o stoot, want een hevig jaloerse orsky wurgde, toen hij dat hoorde, de huwelijkskandidaat bijna. Het kwam hem op een ver oordeling door de militaire recht bank te staan, waarna hij werd overgeplaatst naar een strafkamp in Brabant. Als bruidsschat werd Kerkhove de kleine boerderij van zijn schoonvader toegezegd. De jonge Zeeuws-Vlaming werd opgeroe pen voor dienst in Indië en toen hij na een aantal jaar terugkwam, bleek zijn schoonvader de boer derij te hebben verkocht. „Ken nelijk was er een soort ruilhandel geweest. Jij trouwt met mijn dochter en je krijgt de boerderij, zoiets denk ik. Er was echter niets meer." Emigratie De schoonzoon pikte dit niet, er ontstond zeer veel onenigheid binnen de familie. „Onverkwik kelijke taferelen binnen ons huis gezin, mijn moeder had geen le ven. Toch raakte ze nog in ver wachting van wat nu mijn half zus is. Uiteindelijk gingen ze uit elkaar en Kerkhove emigreerde naar Australië. Daar vandaan schreef hij ooit eens een brief aan mijn zus waarin hij bevestigt dat ik de zoon van Robert Gorsky ben. Dat heeft hij onlangs in een telefoongesprek met mij nog eens herhaald." Ondanks aandringen van hemzelf en zijn halfzus blijft moeder wei geren ook maar iets over de gang van zaken te vertellen en te be vestigen dat de militair op de foto Bijna zeker weten wie je biologische vader is, Een Pools-Amerikaanse soldaat die in 1945 in Terneu- zen gelegerd was. Hem met naam en toenaam denken te kennen en zelfs een foto te hebben. Ver der weet je niets van hem. Of hij nog leeft en zo ja waar? Dat is het probleem waarmee Terneuzenaar Tonnie Kerkhove (50) al jaren worstelt. Zo rond zijn twaalfde jaar hoorde hij van de omgeving dat hij geen 'echte' Kerkhove was. Zijn moeder, waar mee het contact verbroken is, bewaart nog altijd het stilzwijgen. Rond zijn twintigste vertelde zijn grootmoeder hem meer over zijn afkomst. Het raadsel 'wie is mijn echte vader' hield hem altijd wel een beetje bezig, maar kwam in alle hevigheid opzetten toen de bevrijdingsserie 'De zomer van 1945' op het televisiescherm verscheen. Sindsdien is hij een intensieve speurtocht begonnen, tot nu toe zonder resultaat. Tonnie's vader is. „Het enige dat ze kwijt wil is: ik weet wie jou ge maakt heeft. Meer heb ik er nooit uitgekregen." Altijd heeft hij zich hierbij min of meer neergelegd. Tot de uitzen ding van de bevrijdingsserie. „Het jonge meisje dat in ver wachting raakte van een gealli eerde militair, de vader van het meisje die een huwelijk tegen houdt. Toen dacht ik: dat is iets wat op mijn leven lijkt. Mijn vrouw en dochter zeiden: ga er toch achter aan. De vraag was echter hoe?" Inmiddels is hij lid van de stich ting Bevrijdingskinderen. Die heeft zijn opsporingsverzoek overgemaakt naar haar Ameri kaanse correspondent. Tot nu toe nog zonder resultaat. Ook het programma Spoorloos heeft hem nog niet kunnen helpen, maar is ermee bezig. Oud-strijder Een klein tipje van de sluier werd opgelicht door de in Beveren- Waas wonende Poolse oud-strij der Kajpus. Het verhaal over zijn leven las Tonnie in De Stem. Mis schien weet hij iets van mijn va der, schoot het door hem heen. Het contact was snel gelegd. Voor mevrouw Kajpus was het direct duidelijk. „Je ziet eruit als een echte Pool," zei ze spontaan toen zij de deur opendeed. Kajpus kon inderdaad iets over Robert Gorsky vertellen. Eigen lijk waren er twee Gorsky's, de broers Robert en John, die allebei in het Amerikaanse leger dienden en een tijdje in Terneuzen lagen. Een informatie die later vanuit Australië werd bevestigd door Tonnie's stiefvader. Eerst dien den ze bij het Poolse leger in bal lingschap, daar kende Kajpus ze van. Maar toen de Amerikanen grote .verliezen leden na D-day werd besloten Amerikanen van Poolse afkomst weer in de eigen gelederen op te nemen. „Ter com pensatie van die verliezen," zegt Tonnie. „Daarom dat hij in 1945 in Terneuzen was, de Poolse be vrijders waren toen al op een hele andere plaats." Kajpus wist dat Robert Gorsky was veroordeeld door een krijgs raad en doorgestuurd naar een strafkamp in het Brabantse Heerle. Waar die later naar toe was gegaan, was hem niet be kend. Van John dacht hij dat die advocaat of zoiets was. Hij advi seerde Tonnie contact op te ne men met veteranenverenigingen in Amerika. Telefoon Dank zij relaties beschikte Ton nie over een uitdraai van Ameri kaanse telefoonboeken. In een vertwijfelde poging contact te leggen begon hij naar Amerika te bellen, op zoek naar John de ad vocaat, het enige houvast dat hij heeft. „De eerste keer kreeg ik een oudere man aan de lijn die nooit als soldaat in Europa had gediend. De tweede was een jon ge kerel. Toen ben ik daar maar mee gestopt. Het is zoeken naar een naald in een hooiberg en het kostte bovendien allemachtig veel geld." Tonnie kijkt tijdens zijn relaas naar de foto van een militair, ge flankeerd door twee vrouwen. „Als ik een jeugdfoto van mij er naast leg, zeg ik: ik lijk op die ke rel. Maar ik weet niet voor hon derd procent zeker dat het Robert Gorsky is. Die zekerheid kan ik alleen maar krijgen van hemzelf. En leeft hij niet meer dan kan zijn broer John het misschien vertellen. En is die dood, dan is het einde verhaal. Ik ga in ieder geval mijn moeder niet onder druk zetten, die heeft al te veel meegemaakt. Ik respecteer dan haar wens dit geheim mee in het graf te nemen." Tonnie wil de fo to van de militair wel publiceren. Misschien dat iemand hem her kent. „Ik weet in ieder geval wel zeker dat ik niet van Willem Kerkhove ben. Mijn karakter is totaal an ders. Ik was vroeger ook heel ja loers, evenals Gorsky. Anders had hij niet gevochten met Kerk hove die in zijn plaats trad. Ik zou mij in dat geval ook kapotge- vochten hebben. Dat zit in je of niet....!" Door Jeanette Vergouwen uostburg - De vereniging Reeuws-Vlaamse Operette en Musical Amateurs (Zoma) Presenteert voor de derde ®»al Die Lustige Witwe van ranz Léhar. De groep be- aat 26 jaar en heeft in die Periode 18 verschillende pro moties gespeeld. Dit jaar weer de operette met het be nde Viljalied en prachtige orzang. Nieuw zijn de diri- h i c11 medewerking van «bantandokoor en enkele §astsohsten. «Het is ook de eerste keer dat we tp reaart optreden. Dat heeft van r met beschikbaar zijn uitum.6 ,re8isseur- We zijn dus waoVit naar ianuari en we ze is a n ^et een goe(Te keu- ëeweest. We brengen deze keer twee avondvoorstellingen, op 17 en 24 januari in het Ledel- theater in Oostburg en een mid dagvoorstelling om 14.30 op 18 januari. In Knokke treden we 26 januari op in Scharpoord en hiermee houden we onze stempel internationaal," legt voorzitter Joop Holdorp uit. De Zoma heeft goede en minder goede jaren gekend, maar de vaste kern is nog steeds aanwe zig. De groep drijft op de enorme inzet van de vrijwilligers en de sfeer van vriendschap is nog steeds voelbaar aanwezig. „Als amateurs moet je roeien met de riemen die je hebt, maar de Zoma heeft niet te klagen, we beschikken over enkele goede solisten en het publiek heeft veel belangstelling voor datgene wat we opvoeren. We richten ons ook wat naar de smaak van het pu bliek en we weten dat we met Die Lustige Witwe velen op hun wenken bedienen." In het lijstje opvoeringen vanaf 1973 valt op dat de Zoma drie maal Die Czardasfürstin van Kalman heeft opgevoerd en nu ook Die Lustige Witwe voor de derde maal brengt. In het rijtje van toppers horen ook Eine Nacht in Venedig van J. Strauss, lm Weissen Rössl van Benatzky, Grafin Maritza van Kalman en Maske in Blau van Raymond, „De operettes van Frans Léhar, Johann Strauss en E. Kalman scoren goed, ze liggen heerlijk in het gehoor en bevatten meesle pende melodieën die blijven hangen. Je hoort mensen die deuntjes dagen na de uitvoering nog neuriën." Net als vorig jaai;, toen de Zoma Der Fidele Bauer van Leo Fall uitvoerde, wordt gebruik ge maakt van de medewerking van gastsolisten. Het operettegezel schap Belcanto uit Sint Niklaas levert de tenoren Johan Schatte- man en Mare Weyts en Mare Bartsoen (dirigent van Cantan- do) die ook repetitor is van de Zoma speelt de rol van Baron Mirko Zeta. Het Zomakoor be staat uit 16 leden en wordt ver sterkt met zes koorleden van Cantando uit Wingene. „We zijn er als bestuur best trots op dat we elk jaar een goede pro ductie kunnen presenteren. Dat kan omdat de leden zich enorm inzetten en ook omdat gemeente en sponsors ons steunen. Bij de Zoma wordt er echt hard ge werkt en heel wat extra uurtjes worden gestopt in zaken buiten de uitvoeringen. Er komt veel bij kijken en daarom zijn we geluk kig met de vaak belangeloze in zet van vrijwilligers en de mede werking van onze vaste pianist Piet Leenhouts en decorspecia list Ronald Spiessens. Dit jaar werken we met dezelfde regis seuse Christiane Locufier die te vens de titelrol vertolkt en met een nieuwe dirigent: Ronny Del- ombaerde, een jonge ambitieuze dirigent uit Kortrijk. Het orkest bestaat weer uit beroepsmusici uit verschillende Belgische or kesten en de dansgroep van Gre ta Linz verzorgt de choreogra fie." En natuurlijk spelen de bekende Zoma-solisten: Sjaak Nortier (Danilo), Rina Marteijn (Valen- cienne) en Frans Modde (Njegus) mee. Zij zijn en blijven de kur ken waarop de Zoma drijft. De operettefreaks kennen het verhaaltje over de rijke weduwe die op bezoek komt bij baron Mirko Zeta, gezant in Parijs. Zij erfde een fortuin, maar verliest dit als ze met een vreemdeling trouwt. Dit verlies zou fataal zijn voor de schatkist van Ponte- vedro. Afgesproken wordt dat er dan maar een huwelijk gesloten moet worden tussen Danilo, de graaf die graag naar Maxim's gaat, en gravin Hanna Glawari. Als de twee oude geliefden blij ken te zijn, beginnen de moei lijkheden. Daartussen door spe len nog de perikelen van Valen- cienne, de vrouw van de gezant, op wie Camille de Rossilon hevig verliefd is. Er volgen heel wat ruzies en verwikkelingen. Ten slotte komt alles goed, zoals in bijna elke operette. Die Lustige Witwe mag gere kend worden tot een van de com posities uit de gouden tijd van de Weense operette. Franz Léhar werd er in ieder geval wereldbe roemd door. De toegangskaarten 17,50 en reductie voor Pas65) zijn te ver krijgen aan de kassa's van de za len en bij Boekhandel Basting, Card- en Lectuurshop Carpen- tier en Taverne Chez René in Oostburg. Van onze verslaggever Oostburg - De Wereldwinkel in Oostburg krijgt brede steun bij de verbouw van het pand aan het Raadhuisplein. Veel bedrijven en particulieren zijn immers bereid gevonden om hulp te verlenen. De Wereldwinkel voerde in no vember actie om voldoende geld bij elkaar te krijgen voor de verbouw van het pand. De verbouw is nodig omdat de huidige winkel vanwege de toegenomen populariteit te klein is geworden. De verkoopruimte wordt uitge breid van twaalf naar zestig vierkante meter. Ook Amnesty International en Unicef krijgen in de vernieuwde winkel ruim te om hun producten te koop aan te bieden. Tijdens de verbouwing, die naar verwachting zes weken zal duren, is de verkoop ver plaatst naar het Kerkplein. Hier is een directiekeet ge plaatst, gratis beschikbaar ge steld door een aannemingsbe drijf uit Sluis. Daarnaast tekent een sloopbe drijf uit Breskens voor een nieuw plafond, een bedrijf uit Oostburg schonk een keuken blok, een ander bedrijf uit Oostburg levert de vloerbedek king tegen inkoopsprijs en het houtwerk wordt door een klei ne zelfstandige ondernemer te gen sterk gereduceerde prijzen geleverd. Ook leveren verschillende be drijven een financiële bijdrage. Veel particulieren hebben eveneens geld geschonken, evenals diverse kerken uit de regio. Veel praktische mede werking is ontvangen van de gemeente Oostburg. „Het is duidelijk dat de Wereldwinkel leeft in Oostburg en omgeving en door heel veel mensen be langrijk wordt gevonden," al dus de medewerkers. De actie loopt nog steeds, om dat het totale bedrag voor de herinrichting nog niet bij el kaar is gebracht. De vrijwilli gers hebben er het volste ver trouwen in dat het nog nodige bedrag de komende weken bin nenkomt. De werkgroepleden van de We reldwinkel houden op 18 ja nuari een tweede koekverkoop- actie. Deze keer zijn Breskens en IJzendijke aan de beurt. De koeken worden voor een meer prijs verkocht. Deze meerprijs komt ten goede aan de herin richting van de winkel. Middelburg - De eventuele komst van een tweede Maasvlakte zal weinig gevolgen hebben voor de havenwerkgelegenheid in Zeeland. De overeenkomst die Rotterdam met Zeeland heeft af gesloten om bedrijven die niet meer in Rotterdam passen naar Zeeland over te hevelen, blijft onverkort van kracht. Dat meldt een woordvoerder van de gemeente Rotterdam naar aanleidng van de actuele berich ten dat de Rotterdamse haven 2000 hectare nieuw opgespoten terrein wil hebben om er de twee de Maasvlakte te vestigen. Dat is nodig, vindt Rotterdam, om de haven een 'Euopese mainport' te kunnen laten blijven. De haven van Rotterdam biedt geen ruimte meer en mede daar om sloot Rotterdam twee jaar ge leden een overeenkomst met Zee land om de daar nog braaklig gende havengrond te benutten voor bedrijven die zich niet in Rotterdam kunnen vestigen. Dat zou Zeeland op termijn duizen den banen kunnen opleveren. Daarna startte de discussie over de tweede Maasvlakte. Het Cen traal Plan Bureau meent dat het Rotterdamse havenbedrijf uit de voeten kan met 800 hectare, maar Rotterdam vindt dat veel te wei nig. De extra grond waar Rotterdam op aast komt bovenop de hectares die er in Zeeland paraat liggen. De nautische samenwerking tus sen Rotterdam en Zeeland is vastgelegd in het project Port Scaldia, een investering van dik 200 miljoen gulden. Dit project behelst onder meer de aanleg van een nieuwe (insteek)haven. Onderwijstechnisch zijn er ook al banden. Het Zeeland College in Vlissin- gen en het Scheepvaart en Trans port College in Rotterdam begin nen een gezamenlijke opleiding voor haven en vervoer. Van onze corespondent Sint-Jansteen - Morgen wordt de honderste Jeugdsoos in Sint- Jansteen gehouden. Met gemeentelijke ondersteuning is in april 1987 een aantal vrijwilligers gestart met de organisatie van een jeugdsoos in het gemeenschapscentrum de Warande in Sint-Jansteen. De deelname aan de jeugdsoos staat open voor alle jongeren vanaf de hoogste klas van de ba sisschool tot en met de jongeren die niet ouder zijn dan 16 jaar. De soos vindt maandelijks op een vrijdagavond plaats en de kosten voor deelname zijn 1,50. Voor dit bedrag kunnen de be zoekers de gehele avond meedoen aan allerlei computerspelletjes, biljarten, darten, tafeltennissen, tafelvoetbal, flipperen, etcetera. Daarnaast is er een disco aanwe zig. De belangstelling voor de jeugd soos, aldus mevrouw Rotthier, een van de vrijwilligsters, is in de loop der jaren enorm toegeno men. Aan de allereerste jeugd soos namen 55 jongeren deel, ter wijl momenteel het bezoekers aantal regelmatig boven de 300 stijgt. In oktober vorig jaar werd het record-aantal deelnemers be reikt van 374. In totaal hebben de afgelopen jaren ongeveer 21.000 jongeren de jeugdsoos bezocht. Een teken, aldus mevrouw Rot thier, dat deze formule bij de jon geren, die de jeugdsoos te Sint- Jansteen bezoeken, aanspreekt. Het succes van de jeugdsoos is niet alleen te danken aan de jon geren, maar ook door de grote in zet van momenteel 18 vrijwilli gers. Op toerbeurt worden zij ingezet en zorgen ervoor, dat de jeugd soos in goede banen wordt geleid. Daarnaast zetten zij, met hulp van een aantal jongeren, de spul len voor de soos klaar en worden er eventuele reparaties aan de speeltoestellen uitgevoerd. Ook met de beheerder van de Wa rande en de overige medewerkers bestaat er een goede relatie, zo dat de jeugdsoos Sint-Jansteen goed draait. Om het jubileum extra luister bij te zetten, is er een groots opgezet te disco met een lichtshow aan wezig en zullen er tijdens de ge bruikelijke verloting een aantal extra prijzen worden getrokken. Voor deze prijstrekking is wet houder P. Weemaes aanwezig. Om ook de vrijwilligers bij dit ju bileum te betrekken is er na de jeugdsoos een feestelijke bijeen komst. Van onze verslaggever Vlissingen - De Zeeuws Milieu Federatie (ZMF) vindt dat Hoechst snel een andere oplossing moet vinden voor de uitstoot van cadmium. Woordvoerder Henk de Groote van de ZMF zegt zich in toenemende mate zorgen te maken over de hoeveelheid cadmium die het Vlissingse bedrijf uitstoot. „Onaanvaardbaar," vindt de ZMF. Volgens de milieufederatie blijkt uit metingen dat de uitstoot naar lucht en water met 'ongeveer een factor tien' is toegenomen. „De vergunningeis naar het water wordt hierdoor fors overschreden, naar de lucht wordt nu zoveel cadmium uitgestoten dat de doelstellingen van de chemische industrie niet zul len worden gehaald." De ZMF vindt dat Hoechst samen met de overheid moet zoeken naar cadmium-vrij erts. „Dit is de enige manier waarmee de uitstoot van cadmium kan worden teruggebracht tot het oude niveau. Het bedrijf moet versneld onderzoek uitvoeren naar andere ertssoorten."

de Stem | 1997 | | pagina 15