'Zwerfvuil langs de kust opruimen' Draagv Terneuz 'Het was een avontuur om nooit te vergeten' Zoma 'Andere wijken houden slecht imago binnenstad Terneuzen in stand' POLITIE rapport PLAATSELIJK nieuws Cursussen in Biervliet Stilte in Philippine de Stem C3 db stem ZEELAND Terneuzense wethouder spoort gemeenten langs Wester schelde en havenschap aan: Deelname in Yerbrugge kost Delta 65 miljoen Onder invloed Zakkenroller Joint en wiet Fietser gewond na botsing met paard Hulstenaar met auto de sloot in Sas van Gent Hulst Mossels zijn (tijdelijk) op Tonnie Kerkhove DONDERDAG 9 JANUARI 1997 Van onze verslaggever Terneuzen - Het slechte ima go van de Terneuzense bin nenstad wordt door bewoners van andere wijken in de Scheldestad in stand gehou den. Bewoners van de bin nenstad betreuren deze ten dens, juist omdat de leef baarheid in hun woonomge ving in vergelijking met een jaar geleden flink is verbe terd. Dit kwam naar voren tijdens een wijkbijeenkomst van de fractie van D66 in welzijnscentrum De Triangel. „Het gaat gelukkig weer een stuk beter met de binnenstad. Het is daarom betreurenswaardig dat de rest van Terneuzen het slechte beeld van de binnenstad in stand houdt," aldus een binnenstadbe woner. Volgens binnenstadbewo ners is het aantal koffieshops niet zozeer afgenomen, maar wordt er wel een stuk minder gedeald op straat. „Het gaat veel en veel beter met de binnenstad maar het blijft wel noodzaak de kleine zweertjes te blijven bestrijden," aldus cen trumbewoner H. Vlottes. Hij doelt op die straten waar overdag en in de avonduren nog wel groepjes mensen staan om drugs aan de man te brengen. Juist die straten bezorgen bin nenstadbewoners nog steeds een onveilig gevoel. „We moeten natuurlijk niet de indruk wekken dat de drugspro blematiek is opgelost. Het pro bleem is er nog degelijk wel maar is gelukkig wel een stuk minder dan een jaar geleden." Hiermee werd geantwoord op een vraag van J. van Mil van D66. Van Mil wilde weten of mensen nog steeds veel last hebben van de drugsproblemen in de binnen stad. Dat blijkt dus minder te zijn dan een jaar geleden. „De stok staat nu verder af van de voordeur maar is er nog wel," aldus een binnenstadbewoner. Bewoners lieten tijdens de bij eenkomst van D66 nogmaals hun ongenoegen blijken over het feit dat de politiek zonder slag of stoot akkoord is gegaan met de dag- en nachtopvang voor daklo zen aan de rand van de binnen stad. „Daarnaast had de gemeente be ter moeten luisteren naar de me ning van de binnenstadbewoners. Dat is nauwelijks gebeurd," al dus beheerster J. Dees van De Triangel. T. Tamis van D66 was het hiermee eens. „We hadden het beter kunnen doen als er vanaf het begin we zenlijk overleg was geweest." Van onze correspondent Terneuzen - De Terneuzense wethouder K. van der Hoofd gaat de gemeenten langs de Westerschelde en het Haven schap Terneuzen inschakelen om het zwerfvuil, afkomstig van schepen langs de Wester schelde, terug te dringen. Hij kondigde dit gistermiddag aan bij de presentatie van het rapport van het zogenaamde coastwatchpro j eet Dit rapport werd gistermiddag door leerlingen van het Zelden- rust-Steelantcollege aangebo den. „Uit de reacties maak ik op dat- het meeste vuil langst de water kant is gevonden. Veel zwerfvuil zoals touwen,afvalhout en jerry cans is te herleiden tot de scheepvaart. Daarom wil ik graag de aanbevelingen die in het rapport genoemd worden, bespreken met de Westerschelde gemeenten, Rijkswaterstaat en het Havenschap." De leerlingen gaven tekst en uit leg over de opruimactie en het rapport. Leerlinge Nicky: „We hebben over een groot stuk van de zeedijk en het strand zwerf vuil opgeruimd. Wat opviel was dat er veel vuil afkomstig was van de scheepvaart. Op de dijk zelf lag veel minder, hooguit wat papier. Het meeste afval vonden we bij de haven van 'de Griete'. Verfblikken Oude verfblikken, kwasten en teer. Waarschijnlijk afkomstig van het onderhoud aan de ple ziervaartuigen daar. Nadat we het vuil verzameld hadden heb ben we het meegenomen naar school om te sorteren en te we gen." Rector E. van der Rijst bood het rapport samen met milieucoör dinator W. van Vugt en de leer lingen aan de gemeente aan. „Ik ben blij met de concrete aanb evelingen die in het rapport wor den gedaan. Zo spreekt een ver plichte opslagruimte op schepen mij persoonlijk erg aan." Positief Coördinator Van Vugt was posi tief over het project. „Het mi lieubewustzijn van de 150 leer lingen van de mavo/havo afde ling is zeker toegenomen. Het is de bedoeling dat we in de ko mende jaren het project herha len. Op die manier kunnen we kijken of het zwerfvuil in de toe komst af- of toeneemt." Wethouder Van der Hoofd vroeg zich hardop af wat hij als porte feuillehouder milieuzaken kon doen om het zwerfvuil terug te dringen. „Ik denk dan aan betere infor matie, strengere controle en be tere regelgeving. Dit moet in groter verband geregeld worden wat niet makkelijk is omdat schepen onder diverse vlaggen voeren. Je moet ergens begin nen." Van onze verslaggever Terneuzen/Middelburg - De deelname van Delta Nutsbedrij ven in het Terneuzense trans- port- en overslagbedrijf Ver- brugge heeft het nutsbedrijf 65 miljoen gulden gekost. Directeur P. Stoter maakte gis teren de waarde van het overge nomen aandelenpakket bekend tijdens de nieuwjaarsrede. De deelname van Delta in Ver- brugge geldt een 25 procent aan deel in Verbrugge Terminal, 50 procent in Verstraeten en Ver- brugge Milieubeheer en even eens 50 procent in Verstraeten Verbrugge BV. Stoter noemde de participatie in Verbrugge als voorbeeld voor de nieuwe koers die het bedrijf gaat varen. Een vrije energiemarkt zorgt voor meer concurrentie en holt de monopoliepositie van het nutsbedrijf uit. Dit kan omzet verlies betekenen. Delta ziet zich daardoor genood zaakt andere inkomstenbronnen aan te boren. Een onderdeel van de strategie is om deel te nemen in winstgeven de Zeeuwse bedrijven, zoals Ver brugge. Rector Van der Rijst (links) en wethouder Van der Hoofd bekijken het door de scholieren aangeboden rapport van het coastwatchproject. foto camile schelstraete Van onze verslaggeefster Terneuzen - Een plastic fles vol Saharazand, een kunstig gedecoreerd theeservies en fel gekleurde houten stokjes waar kinderen een soort flip- pospel mee spelen. Flippo's uit Mauretanië wel te verstaan, want de huiskamer van de fa milie de Ruijter uit Terneuzen staat vol met souvenirs uit dit droge West-Afrikaanse land. De 16-jarige Anniek de Ruijter is sinds vorige week donderdag te rug uit Mauretanië waar ze sa men met een groep van twintig jongeren en vijf begeleiders uit heel Nederland de kerstvakantie doorbracht. Op initiatief van de christelijke organisatie World Vision Neder land hielpen ze bij de bouw van een jeugdclubhuis in de hoofd stad Nouakchott. Anniek zit in 5 Havo van het Zeldenrust-Steelantcollege en werkte vorig jaar, samen met an dere klasgenoten, mee aan een inzamelingsactie voor World Vi sion. Deze organisatie biedt langdurige hulp aan ontwikke lingslanden. „Een organisatie als Artsen Zon der Grenzen geeft voornamelijk noodhulp, World Vision komt hierna pas in actie. Zij verlenen in feite nazorg als de hoogste nood voorbij is," vertelt Anniek. World Vision selecteerde na de inzamelingsactie drie leerlingen van het Zeldenrust Steelantcol- lege voor het hulpprogramma in Mauretanië en uiteindelijk was Anniek de gelukkige die mee mocht. „De voertaal in Mauretanië is Frans en aangezien ik als enige van de drie Frans in mijn pakket heb, is dit de doorslag geweest voor mijn uitverkiezing." Indruk Het Afrikaanse avontuur heeft duidelijk indruk op haar ge maakt. „Het was voor mij een behoorlij ke cultuurshock. Hoe die mensen daar leven is ongelooflijk. Ge zinnen van gemiddeld zeven kin deren die in een piepkleine ruimte leven. Gelukkig is het al tijd mooi weer en speelt het le ven zich voornamelijk buiten af. Alles gebeurt op straat. Mannen en vooral vrouwen verkopen brood, meel, rijst, vis en kame- lenvlees op de markt. 0 Anniek de Ruijter met een in Mauretanië gekregen omslagdoek. Hun manier van kleden viel me den stroken. Vrouwen flaneren gelijk op. De mannen dragen gesluierd in kleurrijke, bijna blauwe of witte jurken met gou- transparante 'melahfe's',de Ara- foto camile schelstraete bische naam voor omslagdoek. De jongens zijn meestal aan het voetballen, terwijl meisjes hun moeders helpen met eten koken en wassen. Het is een Islamitisch land, vrouwen hebben er niks te zeggen. Dat merkte je vrij duide lijk. We hebben voornamelijk met mannen gesproken. Nie mand heeft een serieus, lang ge sprek gevoerd met een Maure- taanse vrouw." Maar wat Aniek nog het meest opviel, was de manier waarop de Mauretaniërs hun behoefte doen. „Niemand heeft daar een eigen toilet. Dat gebeurt gewoon in het openbaar, in de goot. wc-papier kennen ze al helemaal niet. Mau retaniërs gebruiken stenen als wc-papier. Niet zo'n lekker idee, lijkt mij." Onkruid Anniek en haar tijdelijke 'colle ga's' hebben tijdens hun verblijf niet stil gezeten. Ze hebben de omheining gemaakt voor het toekomstige jeugdclubhuis. Vol gens de scholiere was het van groot belang dat er rond het stuk grond waar het clubhuis wordt gebouwd, een hek is geplaatst. „Als je niet aangeeft dat een stuk land van jou is, is het bij wijze van spreken van iedereen. Voor je het weet staat er dan een ander huis. We hebben het on kruid gewied en de fundering gelegd. Het metselen van de muur mochten we niet doen, stel je voor dat we de stenen scheef hadden gelegd. Volgend jaar wordt het clubhuis gebouwd, daar gaan we nu geld voor inzamelen. We houden woensdag 19 maart op het Zel denrust-Steelantcollege weder om een sponsoractie voor World Vision genaamd 'Zip your Lip'. Deelnemers mogen 24 uur niet eten en het is de bedoeling dat vrienden en familie en vooral be drijven je daarvoor sponsoren." Anniek de Ruijter wil dolgraag terug naar Mauretanië. „De mensen zijn er zo ontzettend warm en gastvrij. We sliepen met z'n allen in huisjes van de organisatie, maar een nacht heb ben we bij een gastgezin gesla pen. Die mensen hebben bijna niks, maar toch geven ze je nog hun meest dierbare bezittingen. Ik heb wel tien ringen gekregen, waaronder een hele oude zegel ring. In Nederland is het onvoor stelbaar dat je een cadeau geeft aan een vreemde. Van deze twee weken heb ik de kleine dingen weten te waarderen." Hulst/Terneuzen - Een 23-jari- ge Hulstenaar is in de nacht van dinsdag op woensdag aan gehouden op de Steensedijk met een alcoholpromillage van 1,3 promille. Proces-verbaal is opgemaakt. Ook kreeg de man een dagvaarding mee. Een 26- jarige Terneuzenaar was de zelfde nacht hetzelfde lot be schoren. Hij reed over de ro tonde Driewegen in zijn woon plaats rechtdoor waarbij hij zijn auto volledig vernielde. De ademanalyse gaf 0,8 promille Hulst - Een 75-jarige vrouw uit Axel is gisterochtend op de Overdamstraat het slachtoffer geworden van een zakkenrol ler. De dief ging er vandoor met haar portemonnee, waar ruim honderd gulden in zat. Terneuzen - Twee 21-jarige mannen uit Brugge zijn afgelo pen dinsdagmiddag in de bin nenstad aangehouden in het bezit van een joint en 42 gram wiet. De man met de joint kreeg een bekeuring, de ander een dagvaarding. Verder kre gen beiden een binnenstadver bod. De drugs zijn in besla» genomen. Hoek - Een 51-jarige fietser uit Hoek is afgelopen dinsdag rond 22.45 uur op de Lovenwegu zijn woonplaats verrast door een loslopend paard, eigendom van een 61-jarige plaatsgenoot. De fietser kon het dier niet meer ontwijken, botste er te genaan en kwam ten val. De man liep twee hoofdwonden op die door de dienstdoende huis arts zijn gehecht. Het paard bleef ongedeerd. Hulst - Een 37-jarige Hulsten- aar is gisterochtend met zijn auto op de rijksweg 60 in de berm terecht gekomen en ver volgens in de sloot beland. De auto liep lichte schade op. De bestuurder zelf kwam met de schrik vrij. SNUFFELMARKT - Zondag 26 januari wordt in De Vlaan- derenhal een snuffelmarkt ge houden van 10.00 tot 17.00 uur. BEDEVAART - Evenals in voorgaande jaren wordt ook in 1997 weer een gratis bede vaart naar Lourdes voor zie ken en gehandicapten georga niseerd. De reis vindt plaats van 22 tot en met 29 mei. Opgeven kan tot 20 januari bij G. de Loos, Schoutstraat 2 in Hulst (telefoon 0114-316029). Van onze correspondente Biervliet - Van januari tot juni worden in Biervliet diverse cur sussen gegeven. Maandag 20 januari en maandag 17 februari is dat de cursus tex- tielpopjes maken. Dinsdag 14 ja nuari start voor vijftigplussers de cursusen 'Handen aan de knoppen'. In deze cursus wordt geleerd om eenvoudige manke menten in en om het huis te re pareren. De cursus wordt 's mid dags gegeven en duurt tien les sen. Maandag 27 januari start de cur sus typen van het Nederlands Handelsinstituut. Die is voor scholieren en ouderen. Dit ge beurt op maandag van 19.00 tot 19.50 uur. Later in het seizoen wordt een beginnerscursus 'hoe om te gaan met de computer' ge geven. De datum wordt nog na der bepaald. Donderdag 23 januari is er de mogelijkheid om via een work shop kennis te maken met de techniek om te kunnen werken met perkamentpapier. Bij vol doende belangtselling wordt een basiscursus gegeven. Eveneens 23 januari start de quiltgroep weer. Eens in de veertien dagen komen de deelnemers om 19.30 uur bij elkaar. Kantklossen begint 16 januari. Deze groep komt een keer per vier weken bij elkaar, te weten op 16 januari, 13 februari, 13 maart, 17 april, 15 mei en 6 juni. Woensdag 8 januari gaat de cur sus conversatie Frans verder. Er zijn nog zestien cursusavonden. In vier avonden wordt de basis techniek van het hardanger bor duurwerk bijgebracht. Zowel het gesloten als de open gewerk te techniek komt aan de orde. De start is 27 januari. In zes lessen wordt door een er kende docente les gegeven in Japanse vouwtechnieken, origa- mie. Deze cursus begint donderdag 30 januari. Woensdag 5 woensdag 19 februari wordt eea cursus zijdeschilderen gegeven Verder wordt in vier lessen dt techniek van theezakjes vouwen bijgebracht. Deze cursus start f februari. Woensdag 5 maart wordt de bel- vetrotechniek uitgelegd. Dit zijn plastic figuurtjes om te maken via een bepaalde techniek. cursus brooddeeg voor gevorder den start donderdag 20 februari. Er wordt dan een verfijnde tech niek met vele nieuwe singsmogelijkheden uitgelegd De mensen die nog nooit mei brooddeeg hebben gewerkt kun nen dit vanaf 27 februari leren met een cursus voor beginners. In vier avonden wordt geleerd om met zes dezelfde kaarten schilderijtje met dieptewerking te maken. Deze cursus heet drie- demensionaal kaarten knippen. Start 10 maart. Op 12 maart leert de bekende kunstenares Loes Cozijnse hei eieren beschilderen. Deze cursus duurt drie avonden, maart worden er onder van Ria Buijsse weer lijk bloemstukjes voor Pasen ge- iricicikt Tot slot start 28 april een cursus bloemschikken. Deze cursus duurt drie avonden. Alle cursussen worden gehouden in het dorpshuis. Aanmeld® voor een cursus kan ook via het dorpshuis. Van onze verslaggever Philippine - Normaal gesproken staan er in deze tijd van het jaar, van lunchtijd tot diep in de avond, massa's (Bel gische) auto's op de parkeerplaatsen bij de Philippiense mosselrestaurants. Nu sinds nieuwjaar de levering van het zeebanket is gestaakt - door ijsvorming kunnen de mossels niet worden opgevist- is tegelijk de levendigheid uit het centrum van het mossel dorp verdwenen. „Ja, het is stil in het dorp," zegt een medewerkster van Auberge des Moules instemmend. „Fei telijk zitten we in het mossel hoogseizoen, maar de mossels zijn er niet. Dat is voor ons een behoorlijke strop." Afgelopen zaterdag werd er mondjesmaat nog wat gele verd, maar de laatste schelp dieren verdwenen dinsdag in de hongerige magen. Teleurge stelde zuiderburen zijn er niet gesignaleerd. „Het tijdelijk niet aanwezig zijn van mossels was voor de Belgische media groot nieuws, iedereen is ervan op de hoogte. Men stond er zelfs nog van te kijken dat wij dinsdag toch nog wat porties konden serveren." Beaamd werd gisteren in Phi lippine dat het voor de restau rants een forse strop is. De me nukaarten in de restauran zijn weliswaar zeer gevarieer^ en diverse vissoorten zijn ge woon leverbaar. „Maar in eer ste instantie komt men bi] on voor de mossels. Zijn die niet, dan blijft het merendeel van de klanten ook weg, wer» gisteren gezegd. Een mosselleverancier, zonder een voorraadje toch w» klanten bezocht, kon het ve lossende woord op de vr 'wanneer?' niet geven. „Ook al gaat het dooien, aai nog kan niet direct °P!FV worden. Kan misschien wel an; derhalve week gaan dure voorspelde hij. Er wordt in Philippine met aan gedacht mossels van elde importeren. Daarvoor is men te zeer g hecht aan de kwaliteit va Zeeuwse mossel. Van onze verslaggever 0ostburg - Het draagvlak in di streek voor het verkeersveilig-' heidsproject Duurzaam Veilig ir West-Zeeuws-Vlaanderen brokkel steeds meer af. Om hier wat aan t< doen, moet het Bestuurlijk Overleg Duurzaam Veilig het roer drastiscl omgooien. Dat is de mening van Agrarisch West- Zeeuws-Vlaanderen en natuurbescher- jningsvereniging Het Duumpje in eer brief aan het Bestuurlijk Overleg. Ton *Een oude foto van de vader van Door Rein van der Helm OP DE TAFEL in zijn gezellige huiskamer ligt een foto. Op de fo to een geallieerde militair, ge flankeerd door Tonnie's moeder en grootmoeder. Het is bijna ze ker zijn biologische vader. Een definitieve bevestiging heeft hij van zijn moeder echter nog nooit gekregen. Op de achterkant van het verkreukelde kiekje is vroe ger iets met potlood geschreven. mei 1945 is nog te ontcijferen, evenals met haar moeder. De naam van de militair is niet terug te vinden. Tussen de toen 18-jarige Neeltje en de Pools-Amerikaanse Robert Gorsky, was het eind 1945 ware liefde. Dat vertelde een vriendin van zijn moeder aan Tonnie Kerkhove. Maar er waren ono verkomelijke problemen. Gorsky hield nogal van een slok en was bovendien katholiek. Volgens Tonnie hield zijn grootvader daarom een huwelijk tussen bei den tegen. Ook toen het jonge meisje in verwachting bleek te zijn. »Mijn moeder heeft een heel dra- Ma meegemaakt. In de tv-serie stuurde de vader zijn in verwach- hng zijnde dochter weg. Bij ons was het: je blijft hier, ik zoek wel oen kerel voor je." ie kerel' werd een zekere Wil- em Kerkhove. Niet zonder slag t stoot, want een hevig jaloerse Gorsky wurgde, toen hij dat hoo bijt oor bar ove in! Als de sch Zes pet hij ble det nel get do< zoi nie Er De ont bin kei gez vet zus elk na; sch mi ik' bei teli hei On en get vat ves boor Jeanette Vergouwen «ostburg - De vereniging z<eeuws-Vlaamse Operette en Musical Amateurs (Zoma) Presenteert voor de derde ®aal Die Lustige Witwe van tanz Léhar. De groep be- s aat 26 jaar en heeft in die Periode 18 verschillende pro- aucties gespeeld. Dit jaar S5 de °Perette met het be nde Viljalied en prachtige orzang. Nieuw zijn de diri- h rn n de me(tewerking van oet Cantandokoor en enkele gastsolisten. nien 'S °°k eerste keer dat we te m i raaart optreden. Dat heeft van j ®et beschikbaar zijn uituo 6 .regisseur- We zijn dus Wach^ »aar ianuari en we ze is n" het een g°ede keu- geweest. We brengen deze h I

de Stem | 1997 | | pagina 14