Polderbewoners later in ellende Vogelasiel in Breskens is een 4selectiepost' DAG KLAPPER Gft-bakken blijven vol door vastvriezen afval Triniteit wil mening bewoners Sfeervolle kerstboomverbranding DE STEM teree,and: fear 60 jaar Politie: 'Het is ons wel bekend dat dit gebeurde' IT GROEI EN IEI NAAR fHOTLAND Ons Pa Hiep hiep hoera Anja Wim Koning en Suraya Koning Hulst kan snel aan de slag met Groote Kreek ZEELAND Waterschappen kondigen afsluiting wegen aan Man bedreigt ex-vriendin met pistool Veel dode vogels langs Zeeuwse kust PROFICIAT 60 jaar A.P.M. i, huwelijk, verloving, fen, Abraham enz. nel. B.T.W., één grote fht. 10 mm 26.- incl. B.T.W. I. Foto's worden niet I of geef uw tekst 2 dagen In onze kantoren, man: De Stem, Postbus iKleintjes Afdeling'. jsten, foto's en tekeningen men te weigeren. lachtgever van deze Ir bekend te zijn. Indien lt opgave van een J is men verplicht zich te In misbruik. Uitgever is Itgever bekend te maken, ldelijk voor de in de r-ndc teksten. wordt 30 jaar, ok al wil ze het niet weten, Iwe zijn het niet vergeten, De Botte. iep, hiep, hoera, onze o Koos werd gisteren |H.g. Danny, Carlo, Ramon Patty, Marinda, Maudy, 4anon, Sander en Thomas, H.G. met jullie ondertrouw |Nu nog een feestje bij Java, Je broer Jan en schoon zusje Saya. Van onze verslaggever Hulst - De gemeente Hulst kan voortvarend aan de slag om het nieuwe uitbreidingsplan Groote Kreek gestalte te geven. Het plan, dat ruimte biedt aan zo'n 500 woningen, heeft een maand ter inza ge gelegen en er zijn geen reacties op gekomen. „Dat betekent dat we nu ver der kunnen," zegt wethouder G. van de Voorde. „En we la ten er geen gras over groeien, want we willen dat er in de kern Hulst weer zo snel mo gelijk voldoende bouwgrond voorhanden is." Naar verwachting wordt het bestemmingsplan Groote Kreek nog deze maand op de agenda voor de gemeente raadsvergadering gezet. Na vaststelling door de Hulster gemeenteraad moeten ook Gedeputeerde Staten van Zeeland er nog hun zegen over geven. „Als er verder geen kink in de kabel komt, kunnen we in het voorjaar be ginnen met het bouwrijp ma ken van het plan," zegt Van de Voorde. De wethouder verwacht dat dan de zomer vakantie de spade de grond in kan voor de eerste woningen. Het 32 hectare omvattende plan Groote Kreek is het grootste Hulster woning bouwproject van de afgelo pen jaren. De gemeente ver wacht daarmee een voorraad bouwgrond te hebben die ge noeg is om de komende tien jaar in de behoefte te voor zien. Het plan ligt centraal in de driehoek Hulst, Clinge en Sint-Jansteen en op korte a{- stand van de binnenstad. In Hulst is dringend behoefte aan nieuwe bouwgrond, om dat er op dit moment al bijna geen grond meer voorhanden is. Vanwege allerlei proble men met grondaankopen beeft de ontwikkeling van het uitbreidingsplan een jaar ver traging opgelopen. In Groote Kreek kunnen in principe alle typen woningen gebouwd worden. Van vrijstaand en twee-onder-een-kap tot luxe bungalows en rijtjes huurhui zen. De gemeente maakt voorlopig maar driekwart van het plan bouwrijp. Daar bunnen altijd nog zo'n drie honderd woningen gebouwd worden. De grondprijzen in bet nieuwe uitbreidingsplan zijn nog niet bekend. DONDERDAG 9 JANUARI 1997 C2 Van onze verslaggever Bergen op Zoom - Verdacht van het bedreigen van zijn ex-vrien din heeft de politie in Bergen op Zoom gisteren C.H. uit die plaats aangehouden. Onlangs zou hij de vrouw onder meer een pistool onder de neus hebben gehouden. Dit gebeurde uit frustratie over het verbreken van de relatie. H. wordt op het politiebureau nog nader verhoord. TJESTEM VERVOLG VAN VOORPAGINA ZEELAND Tijdens het weekend kunnen de deelnemers aan het methadonpro- ject niet terecht in het opvanghuis in de omgeving van de Schepen- dijk. Daarom krijgen ze voor die twee dagen methadon mee. Dealers zouden daar op af komen. De meeste verslaafden kunnen niet aan de verleiding weerstaan de methadon aan de drugshandel aren te verkopen zodat ze van het geld heroïne aan kunnen schaffen. „Het is ons wel bekend dat dit ge beurde. Maar de problematiek kennen we niet in de omvang zo als die geschetst wordt," aldus hoofdinspecteur Kint. Volgens hem was er ook in het verleden - toen de methadonverstrekking nog vanuit het pand van het CAD aan de Smidswal gebeurde- spra ke van verkoop van methadon door junks aan dealers. „Toen zijn door het CAD maatre gelen genomen om het zoveel mo gelijk te beperken. Maar je kunt er niet veel aan doen. Het enige dat je kunt doen is de verslaafden er op wijzen dat ze het beter niet kunnen doen." De politie zal, al dus de Temeuzense politiechef, de komende tijd wel inspanningen plegen om een beter zicht op de omvang van de problematiek te krijgen. De bestrijding van de drugscrimi naliteit gaat het komende jaar op alle fronten onverminderd voort, zo blijkt uit het beleidsplan '97 van de politie. De doelstellingen zijn de aanhou ding van tachtig verdachten van drugs- en daaraan verwante de licten. Verder zijn evenals vorig jaar twintig invallen in overlast geven de drugspanden gepland en 275 processen-verbaal wegens over treding van de regels in de Alge mene Plaatselijke Verordeningen die te maken hebben met drugs handel. Van onze verslaggever Hulst - Het ophalen van de groene afvalcontainers met groen ten-, fruit- en tuinafval (gft) lijkt de laatste weken water naar de zee dragen. Het afval blijkt zo stevig te zijn aangevroren dat de meeste bewoners hun container meer vol dan leeg terug krij gen. De ophaaldienst kan wel even met de bakken schudden, maar dat mag niet te hard gebeuren. Omdat ook het plastic bevroren is, wordt het broos en ontstaat er bij te ruwe behandeling kans op schade. Bij de verschillende Zeeuws-Vlaamse gemeenten ko men wel klachten binnen over half volle teruggekregen contai ners, maar het loopt geen storm. De meeste inwoners begrijpen wel dat er ook voor de ophaal dienst weinig eer te behalen is met de strenge vrieskou. Woordvoerders van de gemeen ten adviseren om het gft-afval zo droog mogelijk in de containers te deponeren. Zo komt vanuit Hulst de tip om onder in de bak wat snoeihout te leggen en het af val te verpakken in bijvoorbeeld koolbladeren. In Hontenisse sjouwt een woordvoerder 's mor gens in alle vroegte zijn groene container het huis in. Binnen een paar uurtjes is de inhoud van de bak dan zover ontdooit dat alle afval er probleemloos uit glijdt als de ophaaldienst de container komt legen. Vocht, zo blijkt, is trouwens toch een groot pro bleem bij de gft-inzameling. Veel inwoners in Zeeuws-Vlaanderen gooien te vochtig afval in hun container. Dat vocht weegt wel mee bij het wegen van het aantal kilo's gft-afval dat moet worden verwerkt. Dat betekent dat er on nodig veel extra kilo's gft-afval worden opgehaald, terwijl dat met wat opletten een stuk minder kan. Uiteindelijk betalen de in woners het gelag zelf, want de in- zamelings- en verwerkingskosten worden doorberekend in de reini gingsrechten die iedereen moet betalen. Van onze correspondent Terneuzen- Het bewoners platform van de Bomenbuurt (Triniteit) gaat opnieuw pro beren de jeugd van 12 tot en met 18 jaar te benaderen om te kijken wat de wensen zijn ten aanzien van de vrijetijds besteding. Ook het contact met de minderheden in de wijk staan hoog op de priori teitenlijst. Op de laatst gehouden informatie middag kwamen slechts twee jon geren af. Omdat het bewoners platform met de gegevens moeilijk uit de voeten kan, gaat men een nieuwe poging wagen. Waar schijnlijk gaat men via de scholen proberen om achter de wensen van de jeugd te komen. „De gemeente Terneuzen heeft een werkgroep ingesteld die mo menteel aan het bekijken is wat er voor de oudere jeugd in de diverse wijken zoal aan mogelijkheden aanwezig zijn om zich na school tijd te vermaken," aldus Saar Watkinson namens het bewoners platform gisteravond tijdens de informatie bijeenkomst van D66 in buurthuis 't Schelpenhoekje. Momeneel telt het bewonersplat form twaalf leden. Het platform is sinds de oprichting nog niet met een openbare vergadering naar buiten getreden. Een gemiste kans aldus de raadsleden van D66, die dan ook het advies gaven dit snel te doen. Aan de orde kwamen gisteravond onder meer de verkeerafwikkeling in de Dokweg. „Er zijn tellingen uitgevoerd om de verkeersintensi teit te meten. De resultaten komen in het voorjaar. Graag willen ook weten of er te hard gereden wordt." Ten aanzien van het woonklimaat is de woningbouwvereniging mo menteel bezig in de wijk om een aantal uitzetting voor te bereiden van huurders die vanuit hun pand drugs verkopen. Enkele bewoners opperden de suggestie om via een culturele dag nader kennis te ma ken met de minderheden in de wijk. „Ik heb mijn Turkse buurman ai eens uitgenodigd voor de koffie. Het blijft echter bij een goede morgen. We zien dat steeds meer huizen in de wijk aan minderhe den verkocht worden. Daarom is het van belang om met deze nieu we bewoners op goede voet te le ven. Volgens het D66-panel is het moeilijk om de minderheden di rect te benaderen. Daarom ziet men ook meer in het ongedwon gen samenzijn om zo de onderlin ge contacten in de toekomst te verstevigen. DIVERSEN CLINGE Gymnastiek voor ouderen - KBO - Malpertuus-15.00 uur Biljarten - KBO - Malpertuus - 13.00 uur Pergamano en Antien Pieck, embossing - ANBO - Malpertuus - 13.30 uur AXEL Spelmiddag - De Halle -14.00 uur Bieden - Gregoriuscentrum -14.00 uur SAS VAN GENT Gezelschapsdansen - Senioren Activiteiten Verrniging - De Speye - 09.00 uur Tentoonstelling - keramiek van Sia Braakman - huisartsenpraktijk Sas van Gent - 08.00-12.00 uur en 14-00-17.30 uur LAMSWAARDE Schieting voor bejaarden - café De Lamsoren-13.30 uur STOPPELDIJK Prijskaarting - KBO - 't Gelaag - 14.00 uur FILMS GOES Grand Theater - 20.00 uur Sleepers HULST Koning van Engeland - 20.00 uur Ransom 20.00 uur Evita 20.00 uur Daylight 20.00 uur Hunchback of Notre Da me 20.00 uur Jingle all the way 20.00 uur Fled MIDDELBURG Cinema Middelburg - 20.30 uur Emma VLISSINGEN Alhambra Theater - 20.00 uur Ransom 20.00 uur The long Kiss Goodnight 20.00 uur Daylight 20.00 uur Evita BRUGGE Kennedy Complex 20.00 uur Matilda 20.00 uur Evita 20.00 uur Jack 20.00 uur The First Wives Club GENT Decascoop 14.30, 17.00. 20.00 en 22.30 uur Daylight 14.30 en 17.00 uur Matilda 14.30 en 17.00 uur Jingle all the Way 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Kingpin 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Jack 20.00 en 22.30 uur Alles moet weg 20.00 en 22.30 uur Long Kiss Good night 20.00 en 22.30 uur Surviving Picasso 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur The Hunchback of the Notre Dame 14.30 en 17.00 uur De Klokkenlui der van de Notre Dame 14.30,17.00,20.00 en 22.30 uur Evi ta 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Sleepers 20.00 en 22.30 uur A time to kill 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur First Wives Club 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Courage under fire 14.30 en 17.00 uur Independence Day KNOKKE Beverly Sereens 20.00 uur Sleepers 20.00 uur Courage under Fire 20.00 uur Daylight 20.00 uur Jack Van onze verslaggever jjulst - Terwijl velen gebukt «aan onder de strenge winter moet de ellende voor de dui zenden polderbewoners in Zeeuws-Vlaanderen nog be- ginnen. Als het straks name ly gaat dooien, sluiten de ivaterschappen nagenoeg alle polderwegen af voor zwaar verkeer. Men praat dan over ueer dan duizend kilometer weg- 0e waterschappen kondigen nu al aan dat de polderwegen straks tijdelijk taboe zijn voor alle voertuigen met een asdruk van meer dan 1,2 ton. „Dus boeren die bijvoorbeeld veevoeder nodig hebben, moeten dat eigenlijk nu al in huis halen, nu het nog kan," adviseert M. de Kroon van het waterschap Huls ter Ambacht. „Hetzelfde geldt uiteraard als ze nog producten moeten afvoe ren." Ook vuilnisauto's mogen als het straks gaat dooien de pol der niet meer in. Dat betekent dat boeren niet meer bevoorraad kunnen wor den en dat ook huisvuilwagens geen toestemming krijgen om het afval op te halen. Als het flink dooit is de toestand na een week weer normaal, maar bij he le lichte dooi kan de afsluiting van de wegen wel enkele weken duren. De problemen doen zich voor bij strenge winters, als de vorst zo diep zit dat de grond onder de wegverharding bevroren is. „Als het dan gaat dooien wordt eerst de bovenlaag zacht, terwijl de grond daaronder nog hard is," legt De Kroon. „Je krijgt dan een doorweekte pappige fundering. Als je daar met vrachtwagens overheen rijdt krijg je onherroe pelijk schade aan het wegdek. Er ontstaan dan gleuven en scheu ren of het wegdek wordt gewoon kapot gereden. Om dat te voor komen worden de wegen afge sloten." Alleen al binnen het gebied van het Hulster Ambacht wordt str aks 350 kilometer weg afgeslo ten voor zwaar verkeer. Vorig jaar moesten de waterschappen ook wegen wegens opdooi afslui ten. Daarvoor was het echter al weer jaren geleden. Bij waterschap De Drie Am bachten in Terneuzen is rond 300 kilometer polderwege in be heer. Een deel daarvan behoeft straks niet te worden afgesloten omdat er onder het wegdek een vorst-ongevoelige ondergrond ligt. Waterschap Het Vrije van Sluis heeft ruim 600 kilometer polder weg onder beheer. „In principe worden die alle maal, met uitzondering van zo'n 50 kilometer doorgaande (de vroegere tertiaire) wegen, straks afgesloten voor verkeer van meer dan 1,2 ton," aldus een woordvoerder. In zeer dringende gevallen kun nen de waterschappen onthef fing verlenen, maar daarvan zal slechts bij hoge uitzondering ge bruik kunnen worden gemaakt. „Natuurlijk begrijpen wij dat de maatregel een hoop problemen met zich mee brengt voor de be woners van het buitengebied," zegt De Kroon. „Maar als de we gen kapot worden gereden, kost dat kapitalen." EDITIE ZEELAND r-".swaintqn: teerscontact076-5312312 "ft/mvrij. 8.00 -17.00 uur 8.00- 12.00 uur '«factie '«neuzen: fuidlandstraat 32,4532 CG y!rt5'H5769.fax°115-645742. ?u'en:Franl<van Cooten, Frank Deij L *f). Rein «en der Helm, Peter I Har°ldde Puysselei'r' Soes: ft'™ 1,4461 JK (Jft273™. fax 0113-273701. «acteur: Cees Maas «"«verslaggever). J*o° 16,4561 es Icdaft372770''3*0114"372771- !»»aCae{enhH0ChS,enbaCh' 0115-645751 9 0115-645753 Destemntie"expl0itatie .euzen: te??32'45321* «0115-54574°, fax0115-645741 &nwoordigers: Marfanwft'nde' privé '4-314570, erstraeten privé 0114-316755 ^Wijden: 8.30-17.00uur Meer dan vijftig kinderen, hun ouders en vele andere belangstel lenden waren gisteravond aanwezig bij de jaarlijkse kerstboom verbranding in IJzendijke, een van de weinige die nog wordt ge houden. Vele tientallen kerstbomen werden door de plaatselijke brandweer op het parkeerterrein aan het voetbalveld in brand ge stoken, waardoor er tot genot van de aanwezige kinderen meters hoge vlammen ontstonden. De aanwezigen werden door de brand weer getracteerd op warme chocomelk en voor elke kerstboomin zender was er een prijs bij de verloting. De prijzen waren beschik baar gesteld door de IJzendijkse ondernemers. „Zo lang we toe stemming krijgen van de gemeente, blijven we met deze kerst boomverbranding doorgaan,aldus Max Cauwels van de plaatse lijke brandweer gisteravond. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze verslaggever Breskens - Afgelopen dagen zijn bij het Vogelasiel Zeeuws-Vlaan deren in Breskens, een voorpost van het vogelopvangcentrum De Mikke in Middelburg, nog geen grote aantallen verzwakte vogels binnengebracht. „Tot nu toe een stuk of acht. Ik had er eerlijk gezegd meer ver wacht", zegt dierenarts Geert de Bruijckere. „Het gaat dan om watervogels zoals waterhoentjes, meerkoeten en ook wat zee-een- den." Wel krijgt De Bruijckere telefo nisch veel vragen van mensen die verzwakte vogels hebben aange troffen en willen weten wat te doen. „De meeste dieren die hier binnenkomen zijn zeer verzwakt. Eigenlijk hebben wij hier een se lectiefunctie. Kijken welke vo gels het kunnen halen en welke niet. Is er kans op overleving dan gaan de dieren binnen twee da gen naar De Mikke in Middel burg." De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) heeft gisteren informatie verspreid over wat te doen met de winterslachtoffers onder de vo gels in Zeeland. Aanbevolen wordt verzwakte vogels te bren gen bij de asiels in Midelburg, Goes of Breskens. „Pak alleen vo gels die niet weglopen. Ga niet achter vogels aanjagen, daar ra ken ze overstuur van," zo staat te lezen. Ook is het niet goed, als de vogel eerst thuis bewaard moet wor den, hem in een te warme ruimte te zetten. „Het verschil met de koude buiten is dan zo groot dat de vogel daaraan kan sterven." Erop gewezen wordt dat de mees te buitenvogels speciaal voedsel nodig hebben. Dat voederen kan het beste worden overgelaten aan vakmensen. Vetbollen Wel is het volgens de ZMNF be langrijk dat vogels in stad en dorp gevoerd worden. Goed voedsel is: oud brood, granen, zaad, pinda's en vetbollen. Het is belangrijk om regelmatig te voe deren en er mee door te gaan tot het begin van de lente. „De die ren raken namelijk gewend aan voedering en gaan niet meer snel zelf op voedsel uit". De vogels water aanbieden zo lang het vriest mag ook, maar dan in geringe hoeveelheden in Geert de Bruijkere met een gewonde zeemeeuw. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE de vorm van versnipperde blokjes ijs. Veel water verlokt de vogels tot het nemen van een bad waar door ze uiteindelijk kunnen be vriezen. Langs de Zeeuwse kus ten gaan momenteel erg veel steltlopers zoals scholeksters, tu reluurs en strandlopers dood. Mensen die veel dode vogels vin den of ergens veel vogels bijeen zien, wordt gevraagd contact op te nemen met de asiels. „Neem ze niet zelf mee," wordt gevraagd. Wie wil helpen bij het zoeken naar dode vogels kan eveneens contact opnemen. eren en Noord-Belgi® beschikbaar in de 2e i 9 juli '97 naar Schot- te bezoeken. ave bij: Joke Lampaert, 117-401802 e wordt

de Stem | 1997 | | pagina 13