Meer en vaker politie op straat' 4Te veel bubbels op dat 9 DE STEM Politie intensiever in actie tegem milieucriminaliteit Kou stelt scheepvaart Westerschekle voor grotere problemen Na Scholier (15) gewond na gooien vuurwerk Terneuzense politie mag toch verbod binnenstad opleggen isoepgroente, ram 1.99 ïsoepgroente- iOOgram 2.99 pen- Julienne- esoep, Ik zm 2.39 gevulde Soep, eer 2*5 1.49 gevulde 255, erwten-of jnensoep 2J5, ter i.99 Elfstedenvideo. 3en- 0800-0305. 798 5.50 1.49 )istrictschef over beleidsplan: Man verdacht van ontuchtig handelen Volger Sport7 ''Ujft nog uit 4Srtw^et kanaal n°gniet Bijna iedereen rijdt Zwinstedentocht uit Zwinsteden minder streng dan Elfsteden C1 Opvangcentrum actiever gevolgd na berichten over methadonhandel der.) n. AH Servicelijn: De artikelen In deze advertentie kunt u 'n a| 0f alle AH winkels kopen. dl ul behalve de at®?'?, er Waar kleine c jfertjes W staan. Die artikelen kunt u alleen kopen in AH QC winkels waar één «n >.y O die cijfertjes op de deur staat. Reclameprijzen gelden t/m 11 o as.'Zolang de voorraad strekt Cd door Harold de Puysseleijr jmeuzen - De Zeeuws-Vlaamse politie zal dit jaar veel meer jan nu het geval is te voet of op de fiets te zien zijn in Zeeuws- ïlaanderen. Agenten zullen op veel meer plaatsen en in een veel grotere frequentie aanspreekbaar zijn. Bat zegt districtschef commissa- F. Goudswaard naar aanlei- ig van het beleidsplan 1997 van de politie Zeeuws-Vlaande- itn. De burgerij vraagt van ons om zichtbaar en aanspreekbaar aan- te zijn en die wens staat «rons centraal", aldus Gouds waard. dienstfietsen zijn bijvoor al of worden nog aange- om in 1997 serieus en veel aeer dan tot nu toe het geval is, invulling te geven aan de zoge noemde wijkzorgdienst. Je moet meer doen dan simpel weg tien wijkagenten aanwijzen. Daarom zijn we nu bezig nader lit te werken hoe we de wijk- ienst het beste kunnen in vullen," aldus Goudswaard, j maakt in dat verband mei- Ég van de inrichting van meer steunpunten dan het aantal dat ia bemand wordt door de wijka- jenten. De districtschef verze- ;ert met klem dat er dit jaar 'ab soluut' uitbreiding plaatsvindt de spreekuren, zoals de poli- lit die al langer houdt in een aan tal plaatsen in de streek. Moge lijk gebeurt dat in de vorm van 'politiewinkels' die, weliswaar ag en nacht, op vaste tijden geopend zijn. Uitbreiding van de wijkzorg is onder meer mogelijk omdat het listrict zoals bekend de beschik- ïng krijgt over elf politiesurveil- i. Daarnaast echter gaat de organisatie van de noodhulpga- tantie een minder prominente rol spelen. Tot op heden waren agen ten vrijgesteld om de noodhulp in le streek te garanderen. Maar het is zinloos om de surveillance daar volledig vrij voor te stellen en po- litie-auto's rond te laten rijden in afwachting van een calamiteit. De veranderingen in de organisa tie betekenen natuurlijk niet dat er straks geen politie meer is bij een brand of een verkeersonge luk, legt Goudswaard uit. „Al leen kan de wijkagent die door Sluiskil loopt, een aanrijding daar zelf afhandelen, waar er in de bestaande opzet collega's in een noodhulpauto op af gingen. Deze reorganisatie van de nood hulp vreet minder capaciteit." De organisatie van de politie in Zeeuws-Vlaanderen gaat steeds verder in de richting van wijk teams of daarmee vergelijkbare werkvormen gaan schetst de dis trictschef. Geografisch gevormde clubjes politiemensen garande ren straks samen de veiligheid van een bepaald gebied. „Denk aan gemiddeld één agent op 1500 inwoners. Met zo'n ver deelsleutel kun je als het ware een heel net over het district leg gen. Neem bijvoorbeeld Terneu- zen. Misschien komen daar wel vier of vijf wijkteams. De agenten binnen die teams zijn dan verant woordelijk voor de veiligheids zorg in hun wijk." Goudswaard benadrukt dat het hier slechts om een model onder voorbehoud gaat. De definitieve organisatie van de wijkzorg- dienst komt binnenkort aan de orde tijdens de vergadering van het districtscollege. Daarin zijn naast politie en justitie de zeven Zeeuws-Vlaamse gemeenten door him burgemeesters vertegen woordigd. Van onze verslaggever Walsoorden - Door de aanhoudende vorst komt de scheepvaart <|P de Westerschelde steeds meer in de problemen. Vooral op dat deel van de Schelde vanaf Walsoorden tot Antwerpen onder- inden met name de binnenvaartschippers veel hinder. be vorst zorgt ervoor dat zelfs in zoute Scheldewater ijsvor- ®8 b ontstaan. De verkeerslei- ■"S van Rijkswaterstaat meldde Kleren een behoorlijke toename Ijsvelden op de Westerschel- ^rippers wordt geadviseerd konvooi te varen, eventueel t® een ijsbreker aan, of anders jen op Zoom - Een man uit |en op Zoom wordt ervan ver- k in 1995 en 1996 meerdere l u n ontuchtige handelingen te oen gepleegd met twee meis- P van zes jaar. ,L„uerfse politie hield de ver- k j dfb dinsdag aan. Dat ge- Jj ena een zorgvuldig onder- d, waafbij de politie deskun- fe "nschakelde om de betrok- iin» u n een z°genaamd stu- r oor af te nemen. Die me- Elop voorde scTidïvan'demam" verslaggever ^Middelburg -Sport7, »onm"2r 8 december "tgoed van de buis ver- Olaaf!' in de meeste Snd m West-B^bant en and geen opvolger. ^lanid30toonkabele,x?^itant •Wii hohk aansluitingen. »an Sni?lna het verdwijnen !f Werk- ^even we stnds de- WfJttnachtsCNE' Chinese aldus dp ertainment, door," ^ddelburg®Sman Van Zelcatel bi tijdelijk te blijven liggen. De veer diensten Perkpolder-Kruiningen en Breskens-Vlissingen ondervin den volgens een woordvoerder vooralsnog nog geen hinder van het vriesweer. De haven van Walsoorden is momenteel vrijwel onbereikbaar voor de binnen vaart. Sinds vorige week woens dag zit de haven vol met ijsschot- sen waardoor schepen nauwelijks meer de kades kunnen bereiken. Voor mouterij Ibis bv, die in de Walsoordense haven over een aantal silo's beschikt, begint de strenge vorst problemen op te le veren. Afgelopen zondag slaagde een Deens schip er nog wel in brouwgerst te lossen. „Maar die is wegens de slechte weersomstan digheden met twee weken vertra ging in Walsoorden aangekomen," vertelt Ibis-productieleider L. de Clercq. Met grote moeite is dat schip gelost omdat de afstand tus sen het schip en de kade door het ijs tamelijk groot was. Vandaag zou een ander bevoorra dingsschip in Denemarken laden en komende maandag of dinsdag in Walsoorden lossen. Maar De Clercq heeft daar grote twijfels over. Gevolg is dat Ibis voorlopig haar just-in-time systeem heeft moeten verlaten. „We hebben noodgedwongen marges in onze leveringen moeten aanbrengen," zegt De Clercq. „Ik heb het, in de zes jaar dat ik bij Ibis werk, nog niet eerder meegemaakt dat de haven vanwege het ijs onbereik baar is geworden." Volgens ha venmeester P. Baart in Walsoor den is de bevroren haven vooral het gevolg van de windrichting. „Er heerst een sterke oostenwind. Draait de wind naar het zuidwes ten, dan zijn de problemen snel opgelost," aldus Baart. „Tja, als er een Elfstedentocht gereden wordt, kim je ervan uit gaan dat het hier dicht zit." Zeeland Zo'n duizend toerrijders binden de schaatsen onder aan de start van de tocht. m VERVOLG VAN VOORPAGINA De Wehkampformatie van de Ruitenbergjes komt met de op lossing. Ze toveren een koelbox te voorschijn waar mannen als Henri Ruitenberg, Yep Kramer en Jan Eise Kromkamp om de beurt op gaan zitten om hun No ren onder te binden. Een beetje knullig gezicht om deze topschaatsers zo te zien klungelen. Maar als alles goed zit, willen ze ook zo snel moge lijk vertrekken, dit zijn de echte kilometervreters. De Belgische winnaar van giste ren, Alain Vercamst, doet van daag ook weer mee. Voor de Vlaamse speaker is Vercamst duidelijk de favoriet. Hij schreeuwt zijn naam wel tien keer door de krakende luidspre kers. Ook de winnaar van de vo rige Zwinstedentocht, Andries Kasper staat aan de start. Dank zij Kaspers goede contacten met topschaatsers heeft de organise rende ijsclub 't Zwin voor deze tweede editie van de tocht een behoorlijk aantal toppers naar Sluis kunnen halen. Met als slagroom op de taart Elfsteden- winnaar Henk Angenent. Ziek 'Henkiel, Henkiel',schreeuwt de plaatselijke jeugd. Maar er komt geen Henkie. Henk Angenent heeft zich 's ochtends ziek ge meld en zal niet starten. Een kleine domper voor de organisa tie maar er zijn nog genoeg man nen van naam die er een echte wedstrijd van kunnen maken. Commissaris van de Koningin W. van Gelder is de gelukkige die het startschot zal geven. Jammer voor Van Gelder, maar de rijders hebben geen zin om hierop te wachten, bijna nie mand heeft het in de gaten, maar terwijl Van Gelder zijn toespraak houdt, rijden de schaatsers weg. 'Nee!, Nee! roept de speaker. Jullie mogen nog helemaal niet weg, jullie missen een belangrijke medede ling. De wedstrijd wordt verkort met een ronde. Wegens het slechte ijs wordt er 70 kilometer geschaatst in plaats van hon derd!' De mannen horen dit al lang niet meer, het zal ze onder weg wel duidelijk worden. Aan de kant snapt niemand het meer en waar is die Angenent toch gebleven? Zijn. vrouw San- worden lang niet gehaald. De meesten moeten werken en de slechte reclame over het ijs heeft ook niet meegeholpen aan een massale mensenstroom richting het grensstadje. De gemeente Sluis-Aardenburg had duidelijk op meer bezoekers gerekend ge zien het forse aantal agenten dat is ingezet. Op bijna elke hoek van de stra%t staan, er twee agenten en er rij den twee gepantserde- politie- nah loopt na de start in flitsend skipak het ijs op en legt uit dat haar man echt niet kon vertrek ken. „Hij had verhoging en dan is het absoluut niet verstandig om te schaatsen. Hij vindt het enorm jammer dat hij hier niet kon starten, vorig jaar hebben we hier ook geschaatst en dat was geweldig. Hij ligt op bed maar zal vanmiddag wel naar de prijsuitreiking komen. Sannah dient eveneens als zaak waarnemer van haar man en ze moet dan ook even met haar ogen knipperen als er een verte genwoordiger van de Rabobank (hoofdsponsor van de Zwinste dentocht) naar haar toestapt met de vraag of de 'meisjes van de bank' vanmiddag met Ange nent op de foto mogen. 'Want ze vinden hem zo'n schatje'. Me vrouw Angenent denkt dat dat wel kan. Niet erg druk Langs de kant is het niet erg druk. De 40.000 bezoekers die de voorzitter van de ijsclub, G. van het Westen, had ingeschat busjes rond. Voor de achthon derd toerrijders die 's middags om 11.30 vertrekken is er een EHBO-post ingericht en er rijdt zelfs een ambulance rondt. Aan voorzorgsmaatregelen geen ge brek. Rond elf uur wordt duidelijk dat de schaatsers de finish in Sluis naderen, de BRT-helikopter vliegt rakelings over het publiek en de pers verdringt zich rond het finishdoek. Rene Ruitenberg wint de sprint voor Yep Kramer en Jan Eise Kromkamp. De mannen lijken allesbehalve moe. „We hebben het rustig aan ge daan," glimlacht Ruud Borst die als vierde finisht. „Ik wist niet dat die Belgen zo veel om schaatsen geven, die Vercamst kon goed met ons meerijden. Daar sta ik van te kijken! Vercamst eindigt op de negende plaats en wordt door de Belgen als een winnaar ingehaald. Maar de echte winnaar is René Rui tenberg die van Giel van het Westen de overwinningskrans krijgt omgehangen. De andere schaatshelden zoeken de koel box van Wehkamp weer op en doen om de beurt hun ijzers uit. Een Waalse journalist vraagt aan Ruud Borst hoe hij heet. 'Adrie van der Poel' is zijn ant woord. Als het ijs gevaarlijk be gint te kraken, vluchten de meesten weer naar de kant. Handtekeningen Tijdens de prijsuitreiking in de raadzaal van het Belfort is bur gemeester C. van Liere in z'n element. Hij feliciteert de beste twintig en winnaar René en broer Henri delen tientallen handtekeningen uit aan school kinderen. Dan stapt, zoals be loofd, Henk Angenent de raad zaal binnen. Hij reikt de over winningstrofee, een gouden schaats, uit aan René Ruiten berg. Iedereen is blij dat de ELf- stedenwinnaar zijn vermoeide gezicht heeft laten zien. Al snot terend bedankt hij het publiek. Uit handen van Van Liere ont vangt Angenent een glasplaat met daarin het wapen van de ge meente Sluis-Aardenburg ge graveerd. Hij verdwijnt al net zo snel als hij is gekomen en met hem stroomt de hele zaal leeg. De schaatskanonnen gaan snel weer naar het noorden. Vandaag moeten de meesten weer aan de bak, ze beleven drukke tijden. Terwijl bijna alle toppers weer in de auto richting thuishaven zitten, zijn de meesten van de achthonderd toerrijders nog aan het ploeteren op het ijs. Op no ren, ijshockeyschaatsen en zelfs houten schaatsjes proberen ze de zeventig kilometer uit te schaatsen. Maar dat lukt niet ie dereen. „Verdimme, ik stop d'r mee, er zitten te veel bubbels op dat ijs," klaagt Philip Verbiest uit Dudzele. „Hopelijk ligt het ijs er de volgende keer beter bij, want op deze manier is er geen lol aan te beleven," aldus de Belg. Maar bijna iedereen rijdt de Zwinstedentocht uit en is blij dat ze het hebben gehaald. „Het was even doorbijten, maar voor de rest ging het wel. Onder de bruggen lagen hele slechte plek ken maar na Hoeke was het ijs wel oké," aldus Paul de Wit uit Westkapelle. Aan zijn baard hangt een ijspegel van een paar centimeter. „Ja, het is tijd om te ontdooien. Tijd voor een bor rel!" Een toerrijder kruipt, waar de wedstrijdrijders de voorkeur geven aan klunen. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE De organisatie van de Zwinstedentocht hanteerde gisteren aanzienlijk minder strakke regels dan haar Friese collega's. Dat bleek gisteren toen een toeschouwer meldde dat de stempelkaart van winnaar René Ruitenberg in Hoeke was gevonden. „Er stonden nog maar twee stempels op," lachte de man. DONDERDAG 9 JANUARI 1997 Van onze verslaggever Goes - Een 15-jarige scholier uit Goes is ernstig aan het linker oog gewond geraakt, nadat hij was bekogeld met vuurwerk. In het Oosterschelde-ziekenhuis constateerde een oogarts dat de pupil van zijn oog was doorboord. Als gevolg hiervan is het ge zichtsvermogen van het slachtoffer verminderd. De bekogeling gebeurde al op 3 januari, maar de 15-jarige deed pas gisteren aangifte bij de poli tie. Behalve de verwonding aan zijn oog, werd ook zijn jas door het vuurwerk volledig vernield. Het kledingstuk zit vol met brandgaatjes. De jongeman liep afgelopen vrij dag op de Lombardstraat in zijn woonplaats, toen vanuit een groepje van zes of zeven jongeren -in leeftijd variërend van 15 tot 18 jaar- vuurwerk in zijn richting werd gegooid. Eén stuk vuurwerk ontplofte op nauwelijks dertig centimeter van zijn gezicht. Het slachtoffer raakte daardoor ver blind, verloor zijn evenwicht en kwam ten val. Hoewel hij om standers om hulp vroeg, reageer de niemand. Volgens de arts is er uitzicht op volledige genezing, maar dat zal geruime tijd in beslag nemen. De jongeman heeft tot dusver in eik geval zijn school al moeten ver zuimen. Hij heeft bij de politie een vrij nauwkeurig signalement van de vuurwerkgooier achterge laten. De politie is nu naar deze jongeman op zoek. Van onze verslaggever Terneuzen - De Zeeuws-Vlaamse politie besteedt met ingang van dit jaar intensiever aandacht aan de bestrijding van mi lieucriminaliteit. De personeelscapaciteit is met de aanstelling per 1 januari van een tweede fulltime milieurechercheur ver dubbeld. Dat staat in het beleidsplan 1997 van de politie in het district. „Eén is geen," verduidelijkt de districtschef, commissaris F. Goudswaard, de beslissing voor meer aandacht van politiezijde voor milieudelicten. „Met twee rechercheurs kun je veel slag vaardiger te werk gaan." Hij legt verder uit dat politie, jus titie en bestuur samenwerken in het optuigen van zogenoemde handhavingsteams. Die gaan op een integrale manier de milieu criminaliteit in de streek aanpak ken. „We verwachten dat de resulaten op het gebied van milieucrimina liteit daardoor vele malen beter zullen zijn dan totnutoe het geval is." De opsporing van milieuovertre dingen gebeurt volgens de dis trictschef tevens grensoverschrij dend door het onderhouden van nauwe contacten met de politie diensten in Vlaanderen. Was in ternationale samenwerking in het beleidsplan vorig jaar nog apart benoemd, dit jaar is daai niets van terug te vinden. Dat betekent zeer zeker niet dal de grensoverschrijdende polities amenwerking met ingang van dii jaar tot het verleden behoort, al dus Goudswaard. „Waar we echter van af willen, ir dat we doen alsof het iets bijzon ders zou zijn. Samenwerking mei de Belgische politie behoort eer vast onderdeel van onze maniei van werken te zijn. Of dat nu of milieugebied is of bij de bestrij ding van het drugstoerisme." Van onze verslaggever Terneuzen - De politie in Terneuzen mag toch binnenstadver boden opleggen aan drugsdealers en -gebruikers. De rechte heeft dat deze week bepaald nadat hierover eerder onduidelijk heid was ontstaan. Op een zitting van 3 december vorig jaar ging een dealer, die een binnenstadverbod opgelegd had gekregen, vrijuit. De kantonrech ter oordeelde toen dat, op grond van de Gemeentewet, de politie een dergelijk verbod niet had mo gen opleggen. Deze bevoegdheid heeft alleen de burgemeester. De kantonrechter deed deze uit spraak naar aanleiding van een pleidooi van de Terneuzense ad vocaat R. Lensen die stelde dat volgens de Gemeentewet alleen de burgemeester binnenstadver- boden mag opleggen. Het delege ren van deze bevoegdheid aan de politie is volgens hem alleen on der specifieke omstandigheden mogelijk. De kantonrechter kwam echter deze week op het eerder ingeno men standpunt terug. Binnen stadverboden die de politie aan drugsdealers- en gebruikers op legt kunnen volgens de kanton rechter wel degelijk juridisch door de beugel. Hij oordeelde dat de politie met het opleggen van binnenstadverboden niets anders doet dan het toepassen van een gemeentelijke verordening in in dividuele gevallen. De Gemeen tewet staat volgens de kanton rechter geenszins in de weg dat de burgemeester dat overlaat aan de politie. Advocaat Lensen vindt het standpunt van de kantonrechter voor wat betreft de delegatiebe voegdheid een ongewenste ont wikkeling. „Dat gaat mijns in ziens veel te ver. De wet staat niet toe dat de burgemeester deze be voegdheid overdraagt aan amb tenaren. En daarnaast mag je de bewegingsvrijheid van personen in algemene zin niet in een ge meentelijke verordening vastleg gen. Ik zal daarom in toekomstige zaken zeker hetzelfde verweer Volgens persofficier D. Veurinl is deze uitspraak voor het projec 'Houdgreep' zeer positief. Di project is gericht tegen de drugs overlast in Terneuzen en is eei samenwerkingsverband tussei politie, douane, marechaussee er openbaar ministerie Middelburg „Het in het kader van dit samen werkingsproject opleggen vat binnenstadverboden, is een effec tief middel gebleken tegen d( overlast. Dit succesvolle beleit kan nu zonder problemen worder voortgezet." Van onze verslaggever Terneuzen - De politie houd de komende tijd nog actieve: dan al het geval was de situa tie in de buurt van het op vangcentrum voor (dakloze drugsverslaafden aan de rant van de Terneuzense binnen stad in de gaten. Het hoofd van de basiseenheic Terneuzen van de Zeeuws- Vlaamse politie, hoofdinspecteu: E. Kint, zegt dat in een reactie o] geluiden over de levendige han del in methadon die bij het op vangcentrum is ontstaan. Binnenstadbewoners signalerei met name net voor het weekeni veel dealers in de omgeving vai de Schependijk die de aan de ver slaafden verstrekte hoeveelheic methadon opkopen. De hande brengt volgens dezelfde binnen stadbewoners overlast met zici mee. I VERVOLG OP ZEELAND -C2

de Stem | 1997 | | pagina 11