Griekenland vreest oorlog met Turkije ctraatje ïxtran. 19 Major imiteert Clinton aan begin Britse verkiezingscampagne Nederland I voor hiphol' WLE PARKET Olievlek bereikt kust Japan Gingrich toch herkozen als voorzitter Hnis Mitterrand blijft geesten van Fransen beheersen Procureur: Dutroux werd beschermd door gerechtelijke kringen omst LAMINAAT PARKET JA,S KORT COMMENTAAR DESTEM BUITENLAND A5 gENLAND KORT ird als CdK ariële Broederschap ierporno Sorgdrager Spanning Navo-landen loopt op bij Albert Heijn. OH "SCRAAT «95 massief Zwitsers akkoord Met fonds voor nazi-slachtoffers Frankrijk onderschept Nederlandse xtc Amnesty wil eind aan martelen in Kenya Gevangenen laten Ierse bewaarders vrij Veel doden bij aanslag in centrum Algiers Commando's overmeesteren kaper Schoten bij Japanse residentie in Lima Medewerkers van Milosevic aangeklaagd Israël wil later weg van Westoever \G 8 JANUARI 1997 A4 jlfde borst van de Industriebond nstrook en een ander die denkt Sn Hoek dreigt de werkgevers met oorlijk financieel bod komt voor schrijft in een nota die de basis svoorwaardenbeleid voor de ja- liet langer op hoger loon of kor- op scholing. knemers moeten in de toekomst n zelfs van beroep wisselen om Het werk verandert zo dat wie itomatisch uitrangeert, eerde de nieuwe opstelling van oorbeeld. Bij Hoogovens verlie zers hun baan, terwijl tegelijker- n hoger opgeleiden, aangetrok- gelijk geweest om door ner- en rachten geschikt te maken voor it te leggen. Twee zo met elkaar t alleen voor de werkgevers-on- ook voor de achterban moeilijk de ene opstelling slaat op de di- >ije toekomst gaat nauwelijks op, aakt duidelijk dat de toekomst al I ïdustriebond is de interessantste erk betekent investeren in scho Nederlandse harmoniemodel s. Het zou daarom verstandig w_ jedachte ook reeds bij de onder- i dit jaar op tafel gelegd had. 11 WOENSDAG 8 JANUARI 1997 poor Bob van Huët Londen - Wannéér de Britse verkiezingen zullen worden «ehouden is nog even het ge heim van de Conservatieve re gering, maar dat het niet meer lang kan duren staat nu wel vast. ga een fotobezoek aan de opna mestudio voor de populaire plat- telands-soap 'Emmerdale' beet premier John Major gisteren het spits af met een eerste 'Witte guis-achtige'-persconferentie op het Conservatieve hoofdkwartier ja Londen. Alvorens naar Den Haag af te reizen om te tafelen met premier Kok beloofde de lei der van de Tories dat hij tot aan de officiële verkiezingscampag ne, tijdens die campagne én daar na (rekenend op een overwin ning) beschikbaar is voor de me dia. Het voorbeeld waren de perspraatjes die de Amerikaanse president Clinton zo behulpzaam zijn. De eerste persconferentie werd echter al meteen boos becom mentarieerd door vertegenwoor digers van de schandaalkranten die niet waren geselecteerd voor het stellen van een vraag. Tony Blair zal vanochtend volgen met een soortgelijke persconfe rentie in diens speciaal voor de verkiezingen ingerichte Media Centre. De leider van 'New La bour' en gedoodverfde opvolger van Major geeft daarmee het startsein voor zijn eigen, officieu ze, verkiezingscampagne. Het zullen verplichte nummers blijven tot die mysterieuze don derdag in maart, april of mei waarop de Britse kiezers de opi niepeilingen kunnen bevestigen of loochenstraffen. Het staat een premier hier vrij het beste moment te kiezen voor een verkiezing, tot aan de laatste dag van zijn vijfjarig mandaat. Uiterlijk half mei zal Major het erop moeten wagen. Op dit mo ment wijzen de peilingen nog steeds op een forse nederlaag voor de Conservatieven. Voor zichtige waarnemers verwachten weliswaar een nederlaag voor de Conservatieven maar geen abso lute meerderheid voor Labour. De in de Britse politiek zeldzame coalitie van Labour en de Libe raal-Democraten is dan waar schijnlijk. Hoewel er veel lawaai zal worden gemaakt over tradi tionele verkiezingsthema's als het economische beleid, onder wijs, constitutionele hervormin gen en, uiteraard, Europa werken Conservatieve partijstrategen vooral naar de simpelste keuze: wordt het de glimlach (met John Major) of vloeien de tranen (on der Tony Blair). De eerste wordt dan geportretteerd als garantie van economische continuïteit; de tweede als risicofactor voor de huidige voorspoed, wegens ge brek aan ervaring en wanbeleid. Liefst 20 miljoen gulden heeft de Conservatieve Partij uitgetrok ken voor een postercampagne die een tranendal toont als de kiezers in zee zouden durven gaan met Labour. In alle Britse steden zijn nu enorme zwartwit affiches op gehangen met daarop sippe En gelsen die een in het oog sprin gende, rode traan huilen. Daarbij dan teksten als: 'Nieuw Labour, Nieuw Falen', 'Nieuw Labour, Nieuwe Hypotheek Risico' en 'Nieuw Labour, Nieuw Banen verlies'. Blairs voornaamste repliek is dat 18 jaar onafgebroken Conserva tisme wel genoeg is en het tijd wordt voor een frisse wind. In antwoord op de Toiy-affiches onthulde Labours John Prescott gisteren een grote poster van Jo hn Major met daarbij de tekst: 'Waarom zou je de economie nog aan hem toevertrouwen, na 22 belastingverhogingen. Genoeg is genoeg'. E" r J. Kamminga (49) geïnstalleerd in Gelderland. Kamminga was 'anaf 1987 was hij voorzitter van ernemers Verbond en later van e Sociaal-Economische Raad en Unie voor het Midden- en Klein- als CdK op. 1 het aantal vrouwen in het nota- iantal mannen. Die verwachting Jroederschap in Den Haag giste- naar schatting 40 procent van de w. Van de studenten notarieel laarmee rijst de vraag of de aan- euwisseling moet worden aange- er Sorgdrager van Justitie op het irnobeleid. De minister heeft haar lat alle kinderpornozaken lande- en opgeslagen. De WD zal daar- n de Kamercommissie voor Justi- kondigde dat gisteren aan in het alen' Van de KRO-televisie. Het e Centrale Recherche Informatie- 'an kinderpornozaken plaatsheeft ee doende zijn. Athene (ap) - De Griekse minister van Defensie Akis Tsochad- zopoulos beschuldigt Turkije van het treffen van voorbereidin gen voor een oorlog tegen Griekenland. Volgens de minister neemt Turkije militaire stappen om een grenswijziging af te dwingen in de Egeïsche Zee. tweede nationale luchthaven in der risicovol'. De optie van één ïelgië of Duitsland, gelegen in de 1 kans van slagen. de bouw van een tweede natio nale luchthaven sluiting van Schiphol en de bouw van een geheel nieuwe na tionale luchthaven. In het geval van de bouw van een tweede 'Schiphol' is onder meer gekeken naar de zuid-as Rotter dam/Antwerpen, de oost-as Arn hem/Nijmegen en het Ruhrgebied en een locatie in zuidoost-Neder land. Voor al deze gebieden geldt dat er 'beperkte ruimte te vinden is voor een nieuwe luchthaven, altijd zullen woonkernen ernstige geluidhinder ondervinden schrijven de ambtenaren. Zij wij zen bovendien op de ernstige be dreiging van recreatiegebieden li deze regio's en op de beperk ruimte om tezijndertijd door te groeien. Zo'n investering worcn dan ook 'bijzonder risicovol ge acht. Zou gekozen worden voor e nieuwe nationale luchthave dan ligt 'de meest voor de ha liggende lokatie' in zee. „Vanaf 1995 hebben de Turkse strijdkrachten de wijziging van de grenzen in de Egeïsche Zee als een nationaal belang gepresen teerd en nemen zij militaire maatregelen in die richting," al- dasTsochadzopoulos. Hij doet zijn uitlating op het mo ment dat de spanningen tussen Griekenland, Cyprus en Turkije opnieuw hoog oplaaien. Cyprus Eet gisteren weten dat het niet van plan is zich iets aan te trek ken van Turkse, Amerikaanse en Britse eisen dat het afziet van de aankoop van een Russisch lucht- afweersysteem. Russische raketten Volgens woordvoerder Kassouli- des van de Cypriotische regering is Cyprus niet van plan de over eenkomst te annuleren. Londen en Washington beschouwen de stap als destabiliserend. Ankara heeft verklaard dat het niet ak koord zal gaan met de statione ring van de Russische raketten op Cyprus. Kassoulides wees erop dat de ra ketten geen enkele bedreiging vormen voor Turkije of de Turks- Cyprioten. Hij zei dat het kleine Cyprus niet de minste illusie koestert dat het in staat zou zijn een grote mogendheid als Turkije ian te vallen. Goed recht ERTENTIE) zei verder dat de landen die nu over de wapen- tansactie klagen, 22 jaar lang hun mond hebben gehouden over ie Turkse bezetting van het noor delijke deel van Cyprus. Hij her innerde eraan dat Ankara wei- VN-resoluties uit te voeren waarin wordt opgeroepen tot te- mgtrekking van de Turkse bezet tingstroepen. Een woordvoerder van het Russi sche ministerie van Buitenlandse hersluitbare flesjes en/of driei t1 I (de lekkerste sportdrink van Meden q nü een fantastische sportkalender!1 e belangrijkste sportevenementen m n buitenland, Interessante artikelen en ee ijd met sportieve prijzen. Trek nu e naar de winkel! xtran Orange, Extran Citron, xtran Ice Tea. handig *1 ersluitbaar flesje, 0.33 liter A»** Extran Orange, Extran Citron, Extran op Yoghurtbasis 1 94 blikje 0.25 liter Nu bij drie stuks: veelzijdige Extran-sportkalenden, U januari 1997 -Zolang de voorraad strekt (ADVERTENTIE) Zaken, Gennadi Tarasov, zegt dat het een goed recht van Cy prus is wapens voor defensieve doeleinden aan te schaffen. Een Russische militaire expert, gene raal Nikolai Leonov, noemt de kritiek een poging om Rusland uit te sluiten van de lucratieve in ternationale wapenhandel. De Turkse premier Necmettin Erbakan gooide nog eens olie op het vuur door te waarschuwen dat Cyprus niet moet proberen om via het lidmaatschap van de Europese Unie aansluiting te zoeken bij Griekenland. „Op geen enkele manier mag Cyprus worden verenigd met Grieken land, hetzij door de Europese Unie, hetzij op andere wijze," vindt de premier. Wapengekletter Griekenland en Turkije staan al lang op gespannen voet over de zeggenschap over delen van de Egeïsche Zee en het gebruik van het luchtruim in het grensgebied. De verdeling van Cyprus in een Grieks- en een Turks-Cypriotisch deel draagt in niet geringe mate aan deze spanningen bij. De geschillen hebben al verschei dene keren geleid tot situaties waarin bijna naar de wapens werd gegrepen. Griekenland heeft een defensie verdrag met Cyprus op grond waarvan Athene zich verplicht heeft in te grijpen in het geval Turkije zou besluiten tot militai re actie tegen de Grieks-Cyprio ten. Griekenland en Turkije ma ken beide deel uit van de Navo. (ADVERTENTIE) Het voorstuk van de Russische tanker Nakhoda vlak voor het onder water verdwijnt. De olie uit het schip bedreigt de Japanse westkust. foto reuters Tokio (rtr) - De eerste olie uit de in de Japanse Zee gezonken Rus sische tanker Nakhodka is gister morgen aangespoeld op de kust van Noordwest-Japan. De uit het wrak gestroomde olie dreigt een milieuramp te veroor zaken, heeft een woordvoerder van de milieubescherming zegd. Uit de tanker, die vorige week donderdag in stukken brak en daarna zonk, is minstens 3.700 ton van de totale inhoud van 19.000 ton olie gestroomd. Slecht weer heeft tot nu toe het oprui men van de olievlek onmogelijk gemaakt. Het getroffen gebied, 350 kilome ter ten westen van Tokio, is rijk aan vis, garnalen en kreeft. Eiirich (afp/anp) - De Zwitserse gering wil meewerken aan de fehting van een fonds voor na s-slachtoffers en hun erfgena men. Washington - Newt Gingrich, de Republikeinse voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, is giste ren herkozen voor een tweede termijn, ondanks een onder zoek dat de ethische commis sie tegen hem heeft ingesteld. Hoewel Gingrich moest toezien hoe verschillende partijgenoten op iemand anders stemden of zich onthielden, bleven de meeste Republikeinen toch achter herii staan. Hij behaalde uiteindelijk 216 stemmen. Dick Gephardt, de De mocratische fractieleider in het Huis, kreeg er 205. Tijdens een procedurestemming hadden de Republikeinen het voorstel van de Democraten ver worpen om de verkiezing uit te stellen totdat de ethische com missie van het Huis met een rap port over Gingrich komt. De commissie onderzoekt of Gingrich onzorgvuldig heeft ge handeld met een universitair col lege dat hij gaf en dat was geor ganiseerd met geld dat eigenlijk was gegeven voor een goed doel. In Washington werd de beschul diging geuit dat Gingrich daar mee liefdadigheidsgeld voor par- tijdoeleinden zou hebben ge bruikt. Vorige maand gaf de voorzitter toe dat hij zich door advocaten beter had moeten laten informe ren over het gebruik van liefda digheidsgeld. Gingrich zei niet met opzet te hebben gehandeld. Het eindoordeel van de commis sie wordt binnen twee weken ver wacht. Enkele commissieleden lieten gisteren doorschemeren dat Gingrich er waarschijnlijk vanaf komt met een waarschu wing, waarmee hij zijn voorzit tershamer niet in zou hoeven le veren. Gingrich heeft een machti ge positie omdat hij voor een groot deel de agenda van het Huis kan bepalen. Daarnaast is de voorzitter van het Huis volgens de grondwet na de vice-president de tweede functionaris voor de eventuele opvolging van de presi dent. De Republikeinen behielden bij de verkiezingen van november hun meerderheid in Huis en Senaat. is om slapende re- ragen voor zo'n fonds te ge ileen. Daarvan is al voor een rag van ruim 50 miljoen gul- ra opgespoord. JMse organisaties uitten in de (■gelopen dagen felle kritiek op 'oormalige president van Wserland Delamuraz, nu mi- j™® van Economische Zaken. le had een oproep van onder 'eer het Joods Wereldcongres «een fonds in te stellen'afper sen chantage' genoemd en een $ng afbreuk te doen aan de fi déle rol van Zwitserland. Rxmn tserse Centrale Bank j I, oft ontkend de nazi's tij- os de Tweede Wereldoorlog er- ik ebben aangezet om gesto- staven goud van een vals liit vo°rzien. De bank zei ,f.i eigen onderzoek uit de ja- Ru, naar de aankoop van L van Nazi-Duitsland daar- ien bewijzen heeft gevon- Door Wilko Voordouw Parijs - Vandaag is het pre cies een jaar geleden dat de Franse oud-president Franpois Mitterrand over leed, maar vanuit het hierna maals blijft hij de geesten van de Fransen beheersen. Twee nieuwe boeken en onthul lingen over de prostaatkanker van Mitterrand leiden tot her nieuwde belangstelling. Jarnac, het onbetekenende geboorte stadje van de man die veertien jaar president was, is uitge groeid tot een waar bedevaarts oord. Hoewel al een jaar lang de Mit- terrand-getrouwen rozen neer leggen bij het familiegraf in Jar nac, waar de oud-president met zijn ouders begraven ligt, deelt de 'sfinx' nog altijd klappen uit. In het gisteren verschenen boek Le Dernier Mitterrand (De laat ste Mitterrand, uitgeverij Pion) van de Franse journalist Ge- orges-Marc Benamou geeft de oud-president zijn laatste en de finitieve rapportcijfers. Twee jaar lang heeft Benamou met grote regelmaat in de entou rage van Mitterrand verkeerd. De president zag in hem een soort vertrouwensman, een trou badour die een kroniek of loflied van de bewindvoerder mocht componeren. Hij vertelde hem van zijn ziekte, de politici die hij wel of niet mocht. Af en toe heeft de lezer het gevoel via Benamou getuige te zijn van de allerlaatste intimi teit van de raspoliticus, die op 8 januari 1996 op 79-jarige leeftijd overleed. Zo gunt hij de lezers een niets onthullende blik op de laatste Oudejaarsavond, die Mitterrand bijwoonde in zijn buitenhuis in Latche. Dan wordt hem bekend dat de president al in 1981 - het jaar van zijn verkiezing - wist dat hij aan prostaatkanker leed. (Dat werd overigens afgelopen zondag nog bevestigd door de toenmalige premier Pierre Mau- roy). Tussen twee pijngrimassen door eet Mitterrand zijn oudejaars- maaltijd: een schaal oesters en speciaal voor hem door locale politicus Henri Emmanuelli bij stropers opgedoken ortolanen. De zeldzame zangvogels worden in Zuid-Frankrijk als een ware lekkernij beschouwd. De jacht en de verkoop ervan is streng verboden. Maar een week voor zijn dood trekt Mitterrand zich niets van zulke 'aardse geboden' aan. De kroniek van de stervende president wordt geleverd aan de hand van verslagen van de ge sprekken, die Benamou met zijn 'onderwerp' heeft. Mitterrand is nog veel cynischer dan menige Fransman durfde vermoeden. Zo schildert hij zijn laatste pre mier, de in het Turkse Smyrne (nu Izmir) geboren Edouard Bal- ladur, af als zijn ergste politieke tegenstander: hoe verzwakt ook, Mitterrand wil hem verslaan. „Hij gebruikt de techniek van de Ottomaanse worstelaar. Hij is zacht, fluistert, neutraliseert je en op een gegeven moment, krak..." Mitterrand is niet minder zacht zinnig met zijn voorganger Valéry Giscard d'Estaing. Die publiceerde ruim een jaar gele den een liefdesroman, 'Le Passa ge'- „Heb je die groteske roman gele zen, waarin hij een liftster naait? Heus, het seksuele leven van Giscard is fantastisch. Wat een lotsbestemming. Toen hij geen president meer was, is hij een soort folkloristisch nationaal fi guur geworden, die ons nu zijn erotische agitatie vertelt." Partijgenoot - en korte tijd be oogd opvolger - Jacques Delors krijgt er ook al van langs. Het is volgens Mitterrand iemand zon der moed, een meelijwekkende figuur. Via Benamou weten de Fransen nu ook dat het wellicht Mitter rand is, aan wie ze de huidige president Jacques Chirac te dan ken hebben. Want de scheidende president wilde voor alles dat niet Balladur zijn opvolger zou worden en bemoeide zich langs de zijlijn met de campagne. Enkele dagen voordat Chirac be kend maakte dat hij zich in de race naar het presidentschap wierp, op 1 november 1994, stuurde Mitterrand een van zijn adviseurs bij hem langs. Om te zeggen dat Chirac zich bliksem snel kandidaat moest verklaren. Mitterrand Niet in Parijs, maar op een 'sym bolische piek', anders zou hij verliezen. Het werd Lille, de geboorte plaats van generaal De Gaulle waar Chirac het verlossende woord sprak. Chirac wordt om schreven als „een man die lijdt,- een gevoelsmens. Hij is door de zijnen verraden, die zogenaamde gaullisten." Het is een van de weinigen, die van sfinx Mitterrand een vol doende krijgen. Samen met de huidige parlementsvoorzitter Philippe Séguin. Voor de rest is er slechts minachting. Bij voorbeeld voor 'politieke dwerg' Pierre Méhaignerie. Maar ook de rest van de politici in Frankrijk. „Al die ministers, die naar de ministerraad komen. Zodra ze mij de hand schudden, heb ik de indruk dat men mijn polsslag meet of mijn bloeddruk opneemt. Om te weten of het ein de al nadert." Aan het einde van het boek spreekt Mitterrand een enkele spijtbetuiging uit. Want hij weet dat hij niet, zoals hij eigenlijk wenst, zijn leven kan eindigen als een stokoude bejaarde op een bank.op Corsica, die het leven aan zich voorbij ziet trekken. Vast en zeker om zijn pen - of die van Georges-Marc Benhamou - in de vitriool te laten dopen voor nieuwe genadeloze oordelen over zijn tijdgenoten. Door Bert Schampers Brussel - De van verkrachting en moord verdachte Mare Du troux genoot bescherming in gerechtelijke kringen. Dat is de overtuiging van officier van justitie Michel Bourlet. De procu reur des konings van Neufchateau gaf gisteren tekst en uitleg in de kamercommissie die de zaak Dutroux onderzoekt. De hoor zitting vond plaats achter gesloten deuren. Bourlet baarde opzien toen hij op 24 augustus in een televisie-in terview verklaarde dat hij de zaak Dutroux tot op het bot zou uitzoeken als men hem liet doen. Met de woorden 'als men mij laat doen' wekte Bourlet de indruk dat hij in zijn onderzoek werd ge hinderd en dat de zaak in de doofpot dreigde te worden ge stopt. Gisteren verklaarde hij in de ka mercommissie, dat die opmer king gewoon een spontane be denking was. Een beetje ondoor dacht, vond hij achteraf. Bourlet voegde eraan toe dat zijn woorden er wel voor hebben ge zorgd dat niemand nog dwars is gaan liggen, zoals dat in het ver leden wel eens gebeurde. „Ik kan alleen vaststellen dat we nu in al le vrijheid kunnen werken." Verhoor De officier van justitie werd na een korte openbare zitting achter gesloten deuren gehoord. Daarbij ging het met name over de vraag of Dutroux in het verleden be scherming genoot van politie diensten en magistratuur. De krant De Morgen schreef gis teren dat Bourlet zich onder meer baseert op een verkrachtingszaak uit 1995. De gerechtelijke politie van Charleroi die dat misdrijf on derzocht, werd een dag na de ver krachting door de Rijkswacht ge tipt dat Mare Dutroux een moge lijke verdachte kon zijn. Maar dat spoor werd door de gerechte lijke politie niet gevolgd. Het ver hoor van een ooggetuige bleek zelfs niet in het proces-verbaal te zijn opgenomen. Autozwendel Bourlet weet niet of dit kwam door ondeskundigheid en luiheid van de rechercheurs, of dat zij re denen hadden om Dutroux te be schermen. Die werkte immers sa men met inspecteur Zico van de gerechtelijke politie in een om vangrijke autozwendel. De in specteur werd in verband daar mee afgelopen zomer enige tijd aangehouden. Bescherming van Dutroux is tot heden niet aangetoond. Dat hij niet veel eerder werd opgepakt in verband met de zaak van de ver dwenen meisjes is, luidens de conclusie in een aantal rapporten en verslagen, het gevolg van naij ver tussen de politiediensten, slechte organisatie van het op sporingsapparaat en gebrekkige communicatie. Parijs - De Franse douane heeft ruim 12.000 xtc-pillen in beslag genomen in een trein van Amsterdam naar Parijs. De verboden middelen werden bij een controle bij de grensovergang Aulnoye ontdekt in twee sporttassen met dubbele bodem. De bezitters er van, een Maleisiër en een inwoner van Hongkong met een Brits paspoort, zijn gearresteerd. Den Haag - In Kenia wordt op politiebureaus en in gevangenissen op grote schaal gemarteld. Het gaat om stelselmatig martelen door overheidsfunctionarissen, meldt Amnesty International. In 1996 stierven vijf mensen als gevolg van ernstige mishandeling of marteling. Een man kreeg op een politiebureau een touw om zijn testikels gebonden, waar vervolgens aan werd getrokken. Een vrouw kreeg zout in haar vagina gestopt. Veel slachtoffers wor den door hun folteraars ook zo geïntimideerd dat zij geen aangif te durven doen. Amnesty noemt de omstandigheden in de gevangenissen mens onterend, vooral omdat sprake is van overbevolking. Mannen, vrouwen en soms ook kinderen zitten in dezelfde cel. Er is een te kort aan voedsel en medische voorzieningen. Dublin - De vier gevangenbewaarders die sinds zaterdag gegij zeld waren door vier gedetineerden van de Mountjoy-gevangenis in Dublin, zijn weer vrij. De vrijlating volgde op een dag van on derhandelingen tussen de autoriteiten en de zes gevangenen. De gedetineerden protesteerden met hun gijzelingsactie tegen de slechte behandeling en de omstandigheden in de overbevolkte gevangenis. Algiers - Een bomexplosie in een drukke winkelwijk in het cen trum van de Algerijnse hoofdstad Algiers heeft gistermiddag aan zeker 13 mensen het leven gekost. Rond de 100 personen raakten gewond. Algerije wordt sinds vijf jaar geteisterd door geweld tussen de re gering en moslimfundamentalistische groepen. Het geweld brak uit nadat de door het leger gesteunde regering in januari 1992 een streep haalde door de parlementsverkiezingen om het Islamiti sche Heilsfront van de overwinning af te houden. Sindsdien zijn meer dan 60.000 mensen door geweld omgekomen. Wenen/Berlijn - Commando's van de Duitse politie hebben de ka ping van een Oostenrijks verkeersvliegtuig binnen een uur beëin digd, door de kaper uit een deur van het toestel te duwen toen dat op de Berlijnse luchthaven Tegel stond. Geen van de 28 inzittenden van de McDonnell-Douglas-87 van Austrian Airlines raakte gewond. Volgens een van de passagiers heeft de kaper, een 39-jarige Bosniër, bij de val van meer dan vijf meter uit het toestel slechts schrammen opgelopen. De kaper wilde volgens de Duitse justitie met zijn actie waar schijnlijk een verblijfsvergunning voor Duitsland afdwingen. Hij had vóór de kaping in Berlijn al eens een aanvraag ingediend voor zo'n vergunning. Lima - Bij de Japanse residentie in Lima, waar linkse rebellen 74 mensen in gijzeling houden, zijn gisterochtend schoten en een ex plosie gehoord. Een politieman zei dat de schoten zich binnen het gebouw schij nen te hebben voorgedaan. Kennelijk waren zij afkomstig van een Kalasjnikov-geweer. Aanvankelijk meldde de Peruaanse radio al leen een explosie, maar korte tijd later verklaarden getuigen ter plaatse ook 'twee of drie schoten' gehoord te hebben. Belgrado - Tegenstanders van de Servische president Slobodan Milosevic hebben gisteren een aantal van diens medewerkers er van beschuldigd de politie op demonstranten te hebben laten in slaan en aangekondigd hen voor het gerecht te zullen dagen. De beschuldigingen betreffen minister van Binnenlandse Zaken Zoran Sokolovic en diens medewerker Radovan Stojcic, die tot de kring van Milosevic behoren. Op 27 december werden duizend man oproerpolitie en agenten in burger de straat op gestuurd om de door de oppositie georgani seerde protestbijeenkomsten uiteen te slaan. Tientallen mensen raakten gewond toen de ordetroepen op demonstranten en jour nalisten insloegen. Jeruzalem - Israël wil zich pas in mei 1999 terugtrekken uit het grootste gedeelte van de Westelijke Jordaanoever in plaats van uiterlijk september 1997, zoals de autonomie-akkoorden van Os lo voorschrijven. Dat heeft David Bar-Illan, woordvoerder van de Israëlische premier Netanyahu, bevestigd. Volgens Oslo moest in september 1997 tevens de definitieve status van de Palestijnse gebieden van kracht worden. De Palestijnse president Arafat wil echter vasthouden aan de drie fases voor de terugtrekking zoals is afgesproken in Oslo. Na sep tember 1997 zou Israël dan alleen nog de joodse nederzettingen houden plus de wegen ernaar toe en afgebakende militaire zones. De Palestijnen zouden dan 85 procent van de Westelijke Jordaan oever beheersen tegen nauwelijks drie procent nu. j.'

de Stem | 1997 | | pagina 5