Borst geeft instellingen nul op rekest 2+3=Nü 798.- Het extraatje van Extran. Griel vrees met 1 Rechter verwerpt harde aanpak mestboeren 6We hebben veel te danken aan de Oranjes Kok: 'Bouwen aan een veilig Europees huis' Ambtenaar heeft 't te druk voor 'onthaasting' 'Zuidoost-N ederland ongeschikt voor tweede Schiphol' Major Minister: 'Geen extra geld' Geld of toekomst Spanning Nj DE STEM BINNENLAND Heffingen van gemeente stijgen minder hard IKEA WinterSALE met kortingen tot wel 60%. Ambtenarenbonden stellen pittige looneisen wegens hoge werkdruk DE STEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT Kamminga geïnstalleerd als CdK Meer vrouwen in Notariële Broederschap WD laakt beleid kinderporno Sorgdrager Deze week alleen bij Albert Heijn. OH DB STEM Zwitsers akkooi wiet fonds voor nazi-slachtoffer 11 WOENSDAG 8 JANUARI 1997 /\4 Van onze verslaggever Breda - Veehouder J. Ossen blok uit Sprundel hoeft de Staat der Nederlanden niet een boete van ruim 3600 gul den te betalen. Die was hem opgelegd omdat hij - uit pro test tegen de mestwetgeving - weigerde zijn mestheffing te betalen. Maar de rechtbank in Breda heeft gisteren de aanpak van boeren door de Staat met administratie ve boetes en dwangbevelen van tafel geveegd, zolang er nog geen uitspraak van het Gerechtshof van Leeuwarden ligt over het principe van de mestheffingen. De rechtbank liet zich niet uit over de rechtmatigheid van de mestoverschotheffing zelf van eveneens 3600 gulden. Die moet Ossenblok vooralsnog gewoon betalen. Daarom noemt raads man mr. A. van Beek het Bredase vonnis 'hom noch kuit'. Strafrechtelijk zijn Ossenblok - en met hem vele tientallen andere veehouders vanwege een soortge lijke manoeuvre - onlangs al ver oordeeld tot boetes van enkele honderden guldens. Die boete kregen ze, omdat ze weigerden zelfs aangifte te doen van hun mestproductie. Los daarvan is Ossenblok de voorbode van een serie van 5000 boeren die een inhoudelijk ge vecht voeren met de Staat der Nederlanden over de deugdelijk heid en rechtmatigheid van de mestwetgeving. De mestheffing is ingesteld om een infrastructuur te financieren voor de bestrijding van het mest overschot. 'Eerst zien en dan be talen', redeneren de boeren. Maar de overheid draait, althans in de ogen van de boeren, de redene ring om. Ruim een jaar geleden legde de kassier van de overheid, Bureau Heffingen in Assen, boe ren de verplichting op hun mest productie in kaart te brengen. Zij weigerden dat massaal. Zo ook Ossenblok. Hij deed geen aangifte en maakte de heffing niet over, doch parkeerde die op een geblokkeerde rekening. Na enige juridisch geharrewar met Bureau Heffingen ging hij, zoals zoveel collega's, in beroep bij de Belastingkamer van het Ge rechtshof in Leeuwarden. Die procedure kan nog tijden aanlo pen. Daar willen Ossenblok en de zijnen hun inhoudelijke bezwa ren tegen de mestheffing getoetst zien. Maar daarop wil bureau Heffin gen niet wachten. Het bureau legt eerst boetes op - van gelijke hoogte als de heffingen - en stuurt vervolgens deurwaarders met dwangbevelen naar honder den boerenerven. 'Niet zelden draaide dat, afgelopen najaar, uit op harde confrontaties. Bij vele arrondissementsrecht banken in ons land gaan mensen als Ossenblok in beroep tegen de methode met boetes, deurwaar ders en dwangbevelen. Hun uit gangsstelling: de harde innings methode is onrechtmatig nu de inhoudelijke strijd bij het Hof in Leeuwarden nog niet gestreden is. De rechtbank in Breda heeft Ossenblok gisteren deels gelijk gegeven. Het dwangbevel en alles wat daarbij hoort is 'buiten ef fect' gesteld. Bovendien stelt de rechtbank vast dat Ossenblok 'te recht' in het geweer is gekomen. Raadsman Van Beek zei in een reactie 'niet zo veel te kunnen' met de uitspraak. „We hebben met de Staat afge sproken dat we per arrondisse ment een paar zaken over de rechtmatigheid van deze harde methode van bureau Heffingen laten behandelen. Afhankelijk van de uitspraken in die zaken wordt vastgesteld of we de hele berg met zaken bij zowat alle rechtbanken van Nederland laten doorgaan of niet." Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Borst (D66, Volksgezondheid) is niet be reid veertien instellingen in de gezondheidszorg tientallen mil joenen guldens te geven als bijdrage in hogere loonkosten. De instellingen dreigen met de rechter als Borst voet bij stuk houdt. De veertien instellingen - alge mene en psychiatrische zieken huizen en bejaardenoorden - zit ten sinds het nieuwe jaar met ho gere loonkosten. Personeel dat voorheen onder de goedkopere ambtenaren-CAO viel, wordt nu uitbetaald volgens de duurdere CAO's voor het Ziekenhuiswezen Voorburg (anp) - De op brengst uit gemeentelijke hef fingen stijgt het komend jaar minder hard dan voorgaande jaren. Gemeenten verwachten dit jaar 9,6 miljard gulden in de gemeen telijke schatkist te ontvangen, 4,6 procent meer dan de verwachte prijsstijging van 2,5 procent. Het afgelopen jaar groeide de op brengst echter met 7,4 procent. Dit maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren bekend. De gemeenten krijgen het meeste binnen via de onroe- rende-zaakbelasting. Die heffing leverde in 1996 bijna 4,2 miljard gulden op. Voor 1997 begroten de gemeenten deze inkomsten op bijna 4,5 miljard. De heffingen voor het milieu stijgen met 2 pro cent. Die stijging is voor een deel boekhoudkundig van aard. De gemeenten verwachten het komend jaar 10 procent meer in komsten te krijgen uit het verlen gen van rijbewijzen. Deze inkom stenbron was flink geslonken omdat vanaf 1986 een rijbewijs tien jaar geldig werd in plaats van vijf jaar. De sterke stijging van de parkeergelden lijkt na zes jaar ten einde. of Bejaardentehuizen. De instel lingen zeggen dat ze nu tientallen miljoenen guldens duurder uit zijn. Het gaat onder meer om Zie kenhuis Rijnstate in Arnhem en het Bosch MediCentrum in Den Bosch. Per 1 januari zijn 37.000 werknemers van gemeentelijke instellingen in de gezondheids sector ambtenaar-af. Zij vallen voortaan onder de twee CAO's in de zorgsector. De overdracht werd vorig jaar bekrachtigd in een akkoord tussen enerzijds de ministeries van Binnenlandse Zaken en Volkgezondheid, Wel zijn en Sport en de Vereniging Nederlandse Gemeenten en an derzijds de Nederlandse Zorgfe- deratie (ziekenhuizen) en Woon- ZorgFederatie (bejaardenoor den). Voor de overgang van rechtspositie stelde de overheid 300 miljoen.gulden beschikbaar, uitgesmeerd over zes jaren. De veertien instellingen die nu aan de bel trekken, vielen echtér op eigen verzoek buiten deze al gemene regeling. Het gaat om nieuwe organisaties die ontston den na fusies tussen private en gemeentelijke instellingen. De werkgevers-organisaties NZf en WZF konden ermee instemmen dat de veertien buiten het alge mene akkoord bleven. Minister Borst heeft indertijd wél laten weten dat zij altijd bereid was om op individuele basis te praten met de directies van de veertien instellingen als er toch financiële problemen zouden op doemen. Eind vorig jaar zijn de meeste directies inderdaad langs geweest bij het ministerie van VWS in Rijswijk om extra geld te vragen. Borst heeft echter in alle gevallen geoordeeld dat de hoge re loonkosten geen gevolgen zou den hebben voor de kwaliteit van de zorg. Zij zag dan ook geen re den voor extra financiële steun. (ADVERTENTIE) TOBO 2+3 zitsbank combinatie. Zwartleer/ kunstleer. Deze aanbieding geldt alleen bij aankoop van een 2+3 zitsbank combinatie. En is geldig tot en met 18 januari 1997, zolang de voorraad strekt. Iedere woensdag, donderdag en vrijdag koopavond tot 21.00 uur. IKEA informatielijn 0184 - 495 555. Bij paleis Soestdijk kwamen gisteren, ondanks de afwezigheid van het prinselijke diamanten paar Juliana en Bemhard, honder den schriftelijke felicitaties binnen. Ook werden er bloemen afgegeven. foto anp Van onze verslaggever Soestdijk - Het diamanten paar is op de feestdag met de hele familie op safari in Kenia. Het was een grote wens van Juliana (87) en Bernhard (85) om met de vier dochters, schoonzonen en kleinkin deren het unieke feest in het prachtige Kenia te vieren. Waren ze thuis gebleven dan was het giste ren wel drukker geweest aan de paleispoor ten in Soestdijk, denkt de Marechaussee. Rond half twee meldt zich de eerste Oranje fan met een boeket bloemen aan de paleis poort. 'Buurvrouw' mevrouw Elly Versluis uit Baarn overhandigt de man van de Mare chaussee een indrukwekkende bos oranje kleurige bloemen. Niet alleen een attentie uit haar oranje-hart, maar ook om iets terug te doen tegenover prins Bernhard. Toen hij in het najaar van 1994 zwaar ziek in het Academisch Ziekenhuis te Utrecht verbleef, lag daar ook mevrouw Versluis. Op dezelfde gang nog wel. „Nee ik heb hem nooit gezien, maar hij liet wel op de hele afdeling bij elk bed een bloemetje bezorgen. Hij kreeg er toch genoeg," aldus de Baarnse. Eerder op de dag komt ook de PTT langs. Er zit een speciale doos vol met gelukstele grammen, brieven en kaarten bij de post voor het hoogbejaarde paar. Zakenman Jan Boesman uit Laren komt met twee presentjes aanzetten. Voor Bernhard heeft hij een stropdas met tekeningen van giraffen netjes ingepakt. En voor Juliana een boekje. Over de natuur. „Uit respect voor die mensen. Mijn vrouw zei nog: waar om doe je dat toch man? Als zeeverkenner liep ik vroeger al tijdens het défilé in de pa leistuin. Je komt er niet meer van los. Ja, ze hebben problemen gehad met Lockheed en die Greet Hofmans, maar ons land heeft ook veel te danken aan de Oranjes. En laat de mensen ophouden met dat gezeur dat het koningshuis zo duur is. Wim Kok for presi dent"! Dan zijn we helemaal duur uit", aldus Boesman. Van onze Haagse redactie Den Haag - „Ik ben niet bang voor de Britse verkiezingen". Met dit ferme statement sloot premier Kok gisteren het be zoek af van de vrijwel voltal lige Europese Commissie aan Den Haag. Met dit bezoek is het officiële startsein gegeven voor wat volgens Commissie-' voorzitter Santer een 'moei lijk' halfjaar zal worden. De Europese Commissarissen lie ten zich gisteren in een bus door Den Haag rijden. Ze hadden be sprekingen met ministers op ver schillende departementen en ver gaderden ook met het complete kabinet. Na afloop gaven Kok en Santer voor de toegestroomde in ternationale media een perscon ferentie. Een van de problemen waarvoor het Nederlands voorzitterschap zich komend halfjaar geplaatst ziet, is de Britse houding ten op zichte van Europa. De Britten zijn toch al geen voorlopers als het gaat om de Europese eenwor ding, maar dit halfjaar speelt dat nog extra omdat er verkiezingen zijn. Tot de stembusuitslag er is, pas in mei, zal premier Major niet ge neigd zijn tot veel concessies als het gaat om de herziening van het verdrag van Maastricht. Kok en Major hadden daarover gistera vond nog een apart gesprek op het Catshuis. Met een kwinkslag zei Kok dat de Britse verkiezingen hem niet al De Europese Commissie was gisteren in Den Haag omdat Nederland een halfjaar de Europese Unie voorzit. Premier Kok wordt op de foto geflankeerd door commissievoorzitter Jacques Santer (links) en commissielid Manuel Marin. foto anp teveel zorgen baren. „Verkiezin gen in Nederland zouden het voor mij veel ingewikkelder maken," aldus de premier. Maar hij erken de wel dat de Britse binnenlandse politiek 'zijn invloed' zal hebben op de besprekingen over een meer efficiënte Europese Unie. Kok vatte zijn Europese ambities voor het komend halfjaar als volgt sa men: „Bouwen aan een huis waar het goed en veilig toeven is." Met een variant op een uitspraak van de voormalige Amerikaanse pre sident Kennedy zei hij: „Vraag niet wat Europa voor ons kan doen, maar wat wij voor Europa kunnen doen." Echte zaken hebben, kabinet en Commissie gisteren niet gedaan. Het kabinet heeft uitgelegd hoe het het voorzitterschap denkt in te vullen. Dat het een zwaar halfjaar wordt, staat voor kabinet en Commissie vast. De agenda is overladen met zware onderwer pen als de herziening van het ver drag van Maastricht, de voorbe reiding van de uitbreiding van de Unie en de verdere totstandko ming van de monetaire unie. San ter: „Het wordt moeilijk. Je kunt de Elfstedentocht in zes uur win nen, maar voor het voorzitter schap heb je zes maanden nodig." Door Arnold Mandemaker Den Haag - Margaretha de Boer, minister van VROM, be doelde het nog wel zo goed. Haar ambtenaren moesten zich het komend jaar maar eens wat minder druk-druk- druk maken en wat meer tijd nemen om na te denken. Onthaasten was de term die de PvdA-politica daarvoor lanceer de tijdens haar nieuwjaarsrede. Goed bedoeld, maar haar onder geschikten zien de bui al hangen. Zij kunnen weer een nieuwe reeks grappen verwachten over luie ambtenaren die liggen te niksen in de baas z'n tijd onder het motto: 'Hier wordt onthaast'. En dat terwijl de werkdruk op de ministeries de afgelopen jaren juist enorm is toegenomen als ge volg van aanhoudende bezuini gingen, reorganisaties en privati seringen. Daarbij komt nu ook nog eens de afgesproken werktijdverkorting: vanaf 1 januari werken rijksamb tenaren nog maar 36 uur per week in plaats van 38 uur. Geld voor honderd procent herbezet ting was er echter niet, dus dat betekent nóg meer werkdruk. Dat was absoluut niet de bedoe ling van werktijdverkorting, geeft mevrouw De Rijk van de ambtenarenvakbond AbvaKabo toe. Maar taaie onderhandelingen leidden echter tot niet meer dan een herbezetting van maximaal 25 procent. De stijgende werkdruk vormt voor de ambtenarenbonden een extra reden om tijdens de komen de CAO-onderhandelingen pitti ge looneisen te stellen. De Abva Kabo vraagt 6 procent over twee jaar, de christelijke bond CFO gaat daar flink overheen met een looneis van 7,5 procent. Beide looneisen overtreffen ruim schoots de inflatieverwachting, de bonden zetten daarmee voor het eerst in lange tijd in op échte koopkracht-verbetering. Bestuurder Oudenaarden van de CFO noemt het betoog van De Boer over onthaasting 'zeer ver nieuwend, maar totaal onrealis tisch'. „De werkdruk neemt al leen maar toe. Ambtenaren moe ten tegenwoordig flexibel zijn, ze worden afgerekend op prestaties, ze hebben te maken met reorga nisaties." De vakbondsman ci teert uit een recent onderzoek bij een afdeling van VROM, waaruit blijkt dat de werkdruk daar ho ger ligt dan gemiddeld in Neder land. Inclusief het bedrijfsleven, wel te verstaan. Ondertussen zitten ambtenaren met de vraag hoe zij dezelfde hoeveelheid werk in minder tijd kunnen doen. „Taken die we op 31 december hadden, zijn op 1 ja nuari echt niet verminderd", schetst ambtenaar J. Spaans, se cretaris van een van de vijf on dernemingsraden bij het ministe rie van VROM. TWEE ZIELEN huizen er in dezelfde borst van de Industriebor,, FNV. Een die kijkt naar de loonstrook en een ander die denbl aan werk. Onderhandelaar Van Hoek dreigt de werkgeversir acties als er niet snel een behoorlijk financieel bod komt vooil dit jaar. CAO-coördinator Krul schrijft in een nota die de I moet vormen voor het arbeidsvoorwaardenbeleid voor c_ ren 1998-2001 dat de nadruk niet langer op hoger loon of ijl ter werken moet liggen, maar op scholing. Kruis argument is simpel. Werknemers moeten in detoekomsj veel vaker dan nu van baan en zelfs van beroep wisselen oml aan de slag te kunnen blijven. Het werk verandert zo dat wie zich niet bijschoolt, zichzelf automatisch uitrangeert. Voorzitter Van de Weg illustreerde de nieuwe opstelling vaii zijn bond met een tekenend voorbeeld. Bij Hoogovens verfel zen drieduizend oudere arbeiders hun baan, terwijl tegelijker tijd duizend jongere, anders en hoger opgeleiden, aangetrok ken worden. Was het niet mogelijk geweest om door her- e- bijscholing duizend zittende krachten geschikt te maken voo: de nieuwe functies? De Industriebond heeft wat uit te leggen. Twee zo met elkaa strijdige standpunten zijn niet alleen voor de werkgevers-on derhandelingspartners, maar ook voor de achterban moeilijkl te begrijpen. Het excuus dat de ene opstelling slaat op de di recte en het andere op de nabije toekomst gaat nauwelijks op Het Hoogovens-voorbeeld maakt duidelijk dat de toekomsta ingegaan is. De nieuwe opvatting van de Industriebond is de interessantste!' van de twee. Behoud van werk betekent investeren in scho ling. Die plicht rust in het Nederlandse harmoniemodel opl werknemers én op werkgevers. Het zou daarom verstandig ge weest zijn, ~als de bond die gedachte ook reeds bij de onder handelingen voor de CAO van dit jaar op tafel gelegd had. Arnhem - Gistermiddag is WD'er J. Kamminga (49) geïnstalleerd I als Commissaris van de Koningin in Gelderland. Kamminga was vijf jaar voorzitter van de WD. Vanaf 1987 was hij voorzitter van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond en later van het MKB. Hij was ook lid van de Sociaal-Economische Raad e vice-voorzitter van de Europese Unie voor het Midden- en Klein-1 bedrijf. Hij volgt nu Jan Terlouw als CdK op. Den Haag - Over enkele jaren zal het aantal vrouwen in het nota-1 riële ambt groter zijn dan het aantal mannen. Die verwachting heeft de Koninklijke Notariële Broederschap in Den Haag giste ren uitgesproken. Op dit moment is in Nederland naar schatting 40 procent van de kandidaat-notarissen een vrouw. Van de studenten notarieel recht is 60 procent een vrouw. Daarmee rijst de vraag of de aan- duiding Broederschap rond de eeuwisseling moet worden aange- past. Hilversum - De WD zal minister Sorgdrager van Justitie op het I matje roepen over haar kinderpornobeleid. De minister heeft haar toezegging niet gestand gedaan dat alle kinderpornozaken lande lijk en centraal bij de CRI worden opgeslagen. De WD zal daar-1 toe het eerstkomende overleg van de Kamercommissie voor Justi tie met.de minister aangrijpen. Het liberale Kamerlid Korthals kondigde dat gisteren aan in het I programma 'Ongelooflijke verhalen' van de KRO-televisie. Het programma gaf aan dat er bij de Centrale Recherche Informatie dienst geen centrale registratie van kinderpornozaken plaatsheeft en dat er slechts twee mensen mee doende zijn. Van onze Haagse redactie Den Haag - De aanleg van een tweede nationale luchthaven zuidoost-Nederland is 'bijzonder risicovol'. De optie van ééi gezamenlijke luchthaven met België of Duitsland, gelegen in dei grensstreek, heeft evenmin veel kans van slagen. Dat stellen ambtenaren van het ministerie van VROM in de noti tie 'Strategische VROM-visie luchtvaart en luchtvaartinfra structuur'. Zij hebben bij wijze van vingeroefening alle mogelij ke opties om de toekomstige groei van de luchtvaart op te vangen op een rijtje gezet. Minister De Boer schrijft in een begeleidende brief aan de Tweede Kamer dat 'het gestelde in de notitie niet mag opgevat worden als mijn politie ke stellingname'. Het kabinet zal in februari een nota presenteren over nut en noodzaak over de verdere groei van luchtvaart in Nederland. Pas daarna zal de po litiek zich buigen over de vraag of en zo ja, waar uitbreiding van de nationale luchtvaart het beste kan. De ambtenaren schetsen in hun interne notitie vier mogelijk heden: uitbreiding van Schiphol de aanleg van een satelliet luchthaven in de directe omge ving van Schiphol de bouw van een tweede natio nale luchthaven sluiting van Schiphol en del bouw van een geheel nieuwe tia-| tionale luchthaven. In het geval van de bouw van e tweede 'Schiphol' is onder meel gekeken naar de zuid-as Kotter-J dam/Antwerpen, de oost-as Arn hem/Nijmegen en het RuhrgeW en een locatie in zuidoost-Neder-, land. Voor al deze gebieden geldtl dat er 'beperkte ruimte te vindenj is voor een nieuwe luchthaven,- altijd zullen woonkernen ernstige geluidhinder ondervinden ,1 schrijven de ambtenaren. Zij Wil zen bovendien op de ernstige be dreiging van recreatiegebieden it deze regio's en op de beper» ruimte om tezijndertijd dooi t groeien. Zo'n investering word dan ook 'bijzonder risicovol' ge acht. Zou gekozen worden voor een nieuwe nationale luchthaver dan ligt 'de meest voor de I liggende lokatie' in zee. (ADVERTENTIE) Bij drie hersluitbare flesjes en/of drie Extran [de lekkerste sportdrlnk van Nedew krijgt u nü een fantastische sportkalender w met de belangrijkste sportevenementen in nen- en buitenland, interessante artikelen en wedstrijd met sportieve prijzen. Trek nu sprintje naar de winkel! Extran Orange, Extran Citron, Extran Ice Tea. handig 1 QU hersluitbaar flesje, 0.33 liter A»** Extran Orange, Extran Citron, Extran op Yoghurtbasis 1 yij blikje 0.25 liter Nu bij drie stuks: veelzijdige Extran-sportkalender. I veeizijuige hali ai ropwuw.w Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 11 januari 1997 'Zolang de voorraad strekt Door Bob van Huët Londen - Wannéér de verkiezingen zullen v gehouden is nog even 1 heim van de Conservati gering, maar dat het nie lang kan duren staat vast. Na een fotobezoek aan de mestudio voor de populair telands-soap 'Emmerdak premier John Major gister spits af met een eerste Huis-achtige'-persconferei het Conservatieve hoofdki in Londen. Alvorens nae Haag af te reizen om te Athene (ap) - De Grieks* zopoulos beschuldigt Ta gen voor een oorlog teg neemt Turkije militaire dwingen in de Egeïsche „Vanaf 1995 hebben de 1 strijdkrachten de wijzigin de grenzen in de Egeïsche 2 een nationaal belang gepr teerd en nemen zij ml maatregelen in die richting dus Tsochadzopoulos. Hij doet zijn uitlating op he ment dat de spanningen t Griekenland, Cyprus en Ti opnieuw hoog oplaaien. C liet gisteren weten dat he van plan is zich iets aan te ken van Turkse, Amerikaar Britse eisen dat het afziet v aankoop van een Russisch 1 afweersysteem. Russische raketten Volgens woordvoerder Kas: des van de Cypriotische reg is Cyprus niet van plan de eenkomst te annuleren. Lo en Washington beschouwe stap als destabiliserend. Ai heeft verklaard dat het nie koord zal gaan met de stat ring van de Russische rakett I Cyprus. Kassoulides wees erop dat c ketten geen enkele bedre vormen voor Turkije of de Ti Cyprioten. Hij zei dat het k Cyprus niet de minste ii koestert dat het in staat zoi een grote mogendheid als Tu aan te vallen. Goed recht Kassoulides zei verder da landen die nu over de wa transactie klagen, 22 jaar hun mond hebben gehouden de Turkse bezetting van het r delijke deel van Cyprus. Hij innerde eraan dat Ankara gert VN-resoluties uit te vc waarin wordt opgeroepen to rugtrekking van de Turkse bi tagstroepen. Een woordvoerder van het R sche ministerie van Buitenla Zurich (afp/anp) - De Zwits ogering wil meewerken aai Richting van een fonds voor zl-slachtoffers en hun erfgi men. 6 Pe bedoeling is om slapend* «enrngen voor zo'n fonds fuiken. Daarvan is al vooi j ag van ruim 50 miljoen u®.opgespoord. Joodse organisaties uitten i gelopen dagen felle kritiek voormalige president Zwitserland Delamuraz, nu ster van Economische m„atd een oproep van ran r J°0<ds Wereldcon; een fonds in te stellen' Doln11 cp.antage' genoemd nan ^i euk te doen aan cl Tv rol van Zwitserland. (RNofntserse Centrale S heeft ontkend de nazi's top t u T^veede Wereldoorlog te hebben aangezet om ges istaven goud van datpo te vo°rzien. De ua ren ,ei§en onderzoek uit jachtig naar de aankoc voor Jan Nazi-Duitsland den bewijzen heeft g te Zal or 'afj en d( een i bank de

de Stem | 1997 | | pagina 4