DESTEM 'Licht is een vergeten product' 451 en al Hoe je je eigenlijk zou moeten kleden tegen barre kou E1 Geen ondergoed Bontrand Beharing MediluX in Helvoirt levert lichtapparatuur in strijd tegen winterdepressies jnccinfi DUITSLAND Kind aan huis Zeehondenlaarzen Li jf&leven De garderobe van de eskimo WOENSDAG 8 JANUARI 1997 hoog niveau. Wij bieden u Executive aan mèt carkit huid en vogelveren. Als schoeisel dragen de eskimo's uit het gebied waar Rasing zijn studie deed, van oudsher twee stel waterdichte en ruimzittende zeehondenlaar zen waarvan de zool uit een taai stukje huid van de baardrob bestaat. Om de afstand tussen de besneeuwde ijsvlakte en de voet te vergroten gebruikt hij een inlegzooltje van kari- boehuid of gras. En om zijn handen te beschermen, draagt hij zeehondenleren wanten. Wanten bieden meer warmte dan handschoenen. Onder deze kleding draagt de Inuk verder helemaal niets: geen ondergoed, geen kousen, zelfs geen borstrok. Waarom ook? Als een kariboe zich bij veertig graden onder nul lekker in zijn vel voelt, dan zal een eskimo zich in twee kariboevellen zeker lekker voelen. Daar komt nog een opmerkelijk fenomeen bij: onze Neder landse winterkou is indringender dan de kou in het ge bied waar Rasing onderzoek deed. „Als het in ons land tien graden vriest en er waait een straffe wind dan voelt het hier kouder aan. In het Inuit- gebied waar ik verbleef, was normaliter nauwelijks oi helemaal geen wind. Ik heb er bij 25 graden onder nu) met een open jas rondgelopen. Een andere reden waar om de kou bij ons feller aanvoelt is het hoge vochtig heidsgehalte in Nederland. Het arctische gebied is hee) droog, eigenlijk een soort woestijn: er valt maar hee) weinig neerslag." De eskimo's zijn als gevolg van de oprukkende verwes- tersing met hun tijd meegegaan. Van oorsprong waren ze halfnomaden die zich in kleine groepjes van jachtge bied naar jachtgebied verplaatsten. De Canadese over heid dwong de Inuit zich te vestigen in kleine nederzet tingen met verwarmde huizen. Tegenwoordig dragen ze spijkerbroek, snowboots en een duffelse parka als on- derjas en een winddicht jack daaroverheen. De kapu- chon is afgezet met een bontrand waarvoor de vochtaf- stotende huid van de veelvraat erg geschikt is. Gaan ze echter op jacht, dan trekken ze de onontbeerlijke kari- boekleding aan. Rasing hield zijn onderdanen warm door onder zijn jeans een lange onderbroek te dragen ('een pyjama broek gaat ook'), Verder beende hij door de poolvlakte in laarzen van zeehondenhuid, met daaronder vilt tot op kniehoogte en geitenwollen sokken. De Nederlandse koulijder kan wellicht hiermee uit de voeten, zij het dat schoeisel van zeehondenleer hier niet verkrijgbaar is. Rubberen laarzen en warme sokken zijn echter een uit stekend alternatief, mits ze niet knellen. Het lichaam van de eskimo's is van nature berekend op de kou. Ze hebben nauwelijks gezichtsbeharing, waar door ze in tegenstelling tot bijvoorbeeld de Nederland se marathonschaatsers geen last hebben van bevroren snorren, baarden en wenkbrauwen. Ook pasten de Inuit zich in vroeger tijden goed aan hun omgeving aan. Last van droge, schrale huid, een bekend winterkwaaltje bij ons, hadden ze niet: wegens watergebrek (brandstof om water te smelten was schaars) wasten zij zich nooit. „Over hun hele lichaam vormde zich zo een natuurlijke, vettige beschermlaag met een extra isolatiewaarde. Als je toch zag hoe lang ze hun handen in ijskoud water konden onderdompelen om vis uit de netten halen." Hun voedsel bestond hoofdzakelijk uit vet vlees, waar door ze volgens Rasing een hoger vetgehalte in hun lichaam hadden en vandaar extra weerstand tegen de kou. Tegenwoordig heeft de hamburgercultuur zich echter ook in eskimoland verbreid. Jammer, vindt de antropoloog. Die magere hamburgers doet de isoleren de speklaag in het vel van de Inuit geen goed. vrij bellen in uw auto, en al, plus een booster taal' nog sterker te maken... js, die u compleet zal rofiteer nu van deze intro- ieding voor exclusief BTW en geldt ombinatie met een 3-jarig ce abonnement. reeft gegarandeerd bereik van 96/o heel Nederland. NEDERLAND cjjgjgi Fax. (076) 578 72 99. Door Wouter ter Haar Ruim 800.000 mensen in Ne derland hebben last van een milde vorm van winterdepres sie. Ze slapen te lang, eten te veel, voelen zich neerslachtig of hebben gewoon de pee in. Zij kunnen baat hebben bij lichttherapie. Het bedrijf Me diluX in Helvoirt levert daar apparatuur voor. Overgewicht, lusteloosheid, slecht en veel slapen, somber heid, chagrijn en neerslachtig heid. Volgens de kenners onmis kenbaar dè symptomen van win terdepressie. Het verschijnsel staat de laatste tijd geregeld in Deze 'Hchtbril' geeft veel en gedoseerd licht en helpt de bio logische klok te verzetten: ide aal voor mensen die veel inter continentaal reizen. foto jan verhoeff de schijnwerpers. Naar schatting zijn er minstens 800.000 mensen die hinder hebben van een lichte vorm van winterdepressie. Daar entegen zijn er ook zeker 300.000 mensen die zwaar aan winterde pressie lijden. Zij zijn vanwege hun ernstige depressies onder be handeling bij Riagg of psychia trisch ziekenhuis. Voor beide vormen van winter depressie, in medische kringen ook bekend als Seasonal Affecti ve Disorder, kan lichttherapie verlichting brengen. T. Schou- tens en drs. W. de Man raken daar steeds meer van overtuigd. Zij begonnen een kleine drie jaar geleden MediluX, een groothan del die advies geeft en gespeciali seerd is op het gebied van 'ge zond licht'. Het in Helvoirt ge vestigde bedrijf produceert en verkoopt met mame apparaten voor lichttherapie aan verpleeg huizen, herstellingsoorden, psy chiatrische ziekenhuizen en in stellingen voor geestelijke ge zondheidszorg. Het gaat daarbij om een soort lichtbakken die door het aangename en sterke licht een heilzame werking heb ben. Volgens de twee eigenaren, bei den tevens nog werkzaam in de geestelijke gezondheidszorg, is de lichttherapie inmiddels een reguliere behandelingsvorm in de psychiatrie geworden. Ook de Ziekenfondsraad heeft er zich onlangs positief over uit gelaten. De diverse lichttoestellen leveren De Man en Schoutens via de ge zondheidswinkels, waarvan er enkele tientallen in Nederland bestaan. Omdat die markt inmid dels 'afgeroomd' is, wil MediluX - dat vier mensen in dienst heeft - zich ook op particulieren gaan richten. Het bedrijf verwacht dat de omzet drie keer zo hoog wordt. Schoutens: „Nu importe- rfen we nog veel apparaten met ^iame uit de VS. In de nabije toe komst willen we ook zelf appara ten gaan ontwikkelen en op de markt brengen." Schoutens en De Man zijn er van overtuigd dat er vraag bestaat naar hun apparaten, al beseffen ze terdege dat er nog veel onwe tendheid bestaat. Volgens hen kunnen mensen die onder andere hinder ondervinden van jet lags, van avond- en nachtdiensten of van winterdepressies die proble men vrij eenvoudig verhelpen door regelmatig een lichtkuur te ondergaan. MediluX verkoopt bijvoorbeeld voor zakenlui die veelvuldig in tercontinentaal reizen een Bio Bright lichtvizier - een soort lichtbril (kosten: 995 gulden). Het apparaat, dat veel en gedo seerd licht geeft, helpt de biolo gische klok te verzetten zodat een jet lag voorkomen kan wor den. Ook heeft het bedrijf een 'lichtwekker' in de aanbieding. De Man: „Die simuleert 's mor gens vóór het opstaan als het wa re een zonsopgang zoals we die ook in de zomer kennen. Daar door bereik je dat mensen net als in het voorjaar en zomer makke lijker en minder vermoeid uit het bed kunnen stappen.Ook zijn er allerhande lichttoestellen (vanaf 700 gulden) en lichtcabines (van af 12.000 gulden) te verkrijgen. De twee beweren niet dat licht therapie dé oplossing is voor al lerhande problemen. „Maar," zo zeggen zij, „er kan wel veel meer gebruik gemaakt worden van licht. Het is nu nog een wat ver geten product, maar veel mensen staan er niet bij stil dat je zonder licht dood gaat. Ook de producti- veit bij veel bedrijven zou om hoog kunnen gaan als er wat be ter over de verlichting nagedacht werd. Door optimale verlichting voorkom je bijvoorbeeld ziekte verzuim en creër je een beter werkklimaat." lor Will Gerritsen 3 koukleumende Nederlanders iets leren van de rderobe van de eskimo? Dat hebben we in ieder geval Jan met zijn woordenschat. Een van de twee lorden uit de taal van de Inuit die wij in onze taal n overgenomen, is anorak. Het andere is trou- kajak. De Nijmeegse antropoloog Wim Rasing nerover meepraten, want hij is bij wijze van spreken Haan huis bij de Inuit in het noordoosten van Cana- i.Hij woonde meer dan een jaar temidden van de be- van het dorpje Igloolik om gegevens te verza den voor zijn proefschrift waarop hij in 1994 is ge moveerd. )e laagste temperatuur die ik er heb meegemaakt was graden onder nul. Dat is inderdaad aan de frisse int: je huid trekt helemaal samen als je buiten komt, gezicht verandert in een mombakkes." nder deze ctische omstandigheden is het dragen van «pvriesbestendige kleren bittere noodzaak. De Inuk nkelvoud van Inuit) overleeft al sinds mensenheuge- 6 de poolkou door zich in kleding te steken die is ge- okt van natuurlijke materialen uit zijn omgeving, tabij huldigt hij een principe waar wij in winters Herland ook iets aan hebben. „Een Inuk draagt uimzittende kleding die goed isoleert. Gisteren zag ik ier in Nijmegen in een café een dame in een strak leren itk binnenkomen met daaronder een strak truitje. Dat 'tegen de kou ineffectief. Door ruime kleding creëer je m luchtlaag m je heen. De Inuk draagt de behaarde ariboehuid van de onderjas naar binnen gekeerd. Op Ke manier kan hij de warmte die zijn lichaam uit- traalt goed vasthouden." eke 5-Watt zend-vermogen wste GSM-zaktelefoon lecom een staaltje van 'e broek van de traditionele Inuk is ook van kariboe- M. Dit materiaal heeft een hoge isolatiewaarde, mits kariboe eind augustus of in september koud is ge- t. Inuit uit andere gebieden gebruiken huiden van Woorten die daar voorkomen. Zo maken de Aleaten net zuidwesten van Alaska hun kleding van darm- oe wapent een mens zich tegen de barre 3U die ons land in zijn greep houdt? skimodeskundige Wim Rasing verklaart oede winterharde Inuit - zoals de ikimo's zichzelf noemen - temperaturen ai veertig graden onder nul trotseren, ipsuit het dorpje Igloolik voor [ollandse koukleumen. oud hè?! Zelfs de binnentemperatuur van een beetje iepvrieskist legt het af tegen de ijzige kou die je doet ïstijven zodra je een stap buiten de deur zet. Zeker s je in aanmerking neemt dat de gevoelstemperatuur jwind diep onder de eigenlijke stand van de thermo- derkan zakken. liesthet 's nachts dertien graden, dan betekent dat bij iodkracht acht een gevoelstemperatuur van min 30 aden. Fiets je tegen de oostenwind in, dan is het af in met je flitsende jack en broek uit die trendy boe- ik. 'Cool hè!', merkte de verkoopster bij het passen op, iherinner je je nog vloekend en blauwbekkend, in rechtgeaarde eskimo lacht zich een kriek wanneer j ziet in welke textiele liflafjes wij ons hullen om de olkou te doorstaan. Hij pakt het anders aan. Hij ndt een kariboe, stroopt de huid van dit rendier af, oit het vel met bijvoorbeeld zijn urine en laat zijn raw er twee jassen van naaien. Hij draagt de onder- s met de haren naar binnen gekeerd en de bovenjas it de haren naar buiten. Laat de winter dan maar Een rechtgeaarde eskimo lacht zich een kriek wanneer hij ziet in welke textiele liflafjes wij ons hullen om de poolkou te doorstaan. Hij pakt het anders aan. foto anp

de Stem | 1997 | | pagina 19