Milieucontroles te ver doorgeschoten' IZEN :heid. DE STEM Huiswerk via koerier of internet naar Spanje 'Kansen Zeeland zijn beter dan ooit' Computerfreak mag e-mailen met oude school 'Geen uitbreiding veehouderijen' FNV wÜ 250 gulden voor alle minima BZW: ^Een startende ondernemer krijgt nog maar weinig steun' 6In Zeeland is onthaasting minder nodig dan elders' x 58 Luws bedrijfsleven hekelt in nieuwjaarstoespraak het fanatisme van het provinciebestuur Ltitie gijzelt iaiibetalers jcrkeersboetes één Tienjarige Dennis krijgt 'onderwijs op afstand' van zijn eigen school uit Westdorpe W wil eiöeente in - Kanaalzone PbÏ™ 'n ziin nieuwjaars- Overleg met België over verzuring grensstreek loopt al C1 Dertig procent meer gas verstookt Bijzondere operatie iveerbericht. ;t 0909, dan jorbeeld om begint met de nummers abbelboxen. zullen vanaf i Service- :rvinden van ies hun nieu- :ullen maken, mummers tot 1 januari de invoering an kunt u com, via het Zeeland m Wi. {onze verslaggever jlippine - Het provinciebestuur 1-Zeeland is veel te fanatiek bij de Ijole van milieuwetgeving bij het liijfsleven. GS stappen met name ■lichte overtredingen te snel naar jitie, Dat wekt irritatie en leidt ■bedrijven eerder tot een ontmoe- j dan een stimulans om een (jniilieuzorgsysteem op te zetten. tatter L. van Gelder van de sectie Zeeland van de Brabants-Zeeuws Werk geversvereniging zei gisteren in zijn nieuwjaarsrede in Philippine dat het handhavingsbeleid op milieugebied in Zeeland te ver is doorgeschoten. De BZW kaartte die zaak vorig jaar wel iswaar al aan bij de provincie, maar vond daar weinig weerklank. „Helaas huldigen de politiek verantwoordelijken nog te veel de opvatting dat opvoering van de kwantiteit van de controles tot het ge wenste resultaat zal leiden." Van Gelder zei dat bedrijven door de bank genomen te goeder trouw de wet na leven en forse inspanningen leveren om voortdurend verbetering van hun milieu beleid na te streven. Er is ook al veel be reikt. Van Gelder noemde de oprichting van de Bedrijfsmilieudienst Zeeland, een samenwerkingsverband tussen het geza menlijke bedrijfsleven en overheden, en de fusie van twee stichtingen voor bo demsanering. „Maar ook afzonderlijk scoren bedrijven goed." Twee Zeeuwse bedrijven, Dow Benelux in Terneuzen en Heerma Vlissingen behaalden vorig jaar het zogenaamde EMAS-certificaat. Dat is een erkend milieucertificaat dat een indi catie geeft hoe serieus een bedrijf met mi lieubeheer omgaat. De hijgende adem van de provincie con stant in de nek werkt in zo'n klimaat ave rechts merkte Van Gelder op. Hij vindt dat bedrijven die aan een beter milieu werken slechts marginaal of steekproefs gewijs gecontroleerd mogen worden. „Zoals het nu gebeurt is er eerder sprake van een ontmoedigingsbeleid dan van een stimulans om de bedrijfsmilieuzorg in ei- lonze verslaggever neuzen - De kantonrechter Ibmeuzen heeft gisteren de icier van justitie toestem- ij gegeven om twee wan- alers in gijzeling te nemen. icier Fetter had zowel tegen B. als tegen S.D. uit de ge nie Terneuzen geëist dwang- idelen te mogen toepassen, lit beiden een vorig jaar op- ijde boete weigeren te beta- Ze stelde hierbij het buiten nik stellen van hun voer- intrekken van het rijbewijs ide duur van een maand en (hechtenis) voor de ivan ten hoogste een week nas vorig jaar veroordeeld hij zijn auto had gepar- rd op een plaats waar dat al- man vergunninghouders was (titaan. Op de rechtbank hij gisteren nogmaals dat in zijn werk was gegaan, et was drie meter van mijn Mijn buurvrouw was ver en ik zette even mijn auto laar plek. en ik een minuut ;en kwam, zat er al een ir de ruitenwisser," al- iB. man zei niet bij machte te ide boete, intussen van vijf- Ijulden opgelopen tot drieën- te betalen. Kanton- Klarenbeek raadde hem in ten sterkste aan dit igauw te doen, nt hij nam Ids van de officier over, al be te hij de gijzeling tot maxi- tlhvee dagen, het niet op tijd laten keu- an zijn auto kreeg D. vorig teen boete. Maar volgens was die voorbarig, omdat Pauto nog niet gekeurd moest tdcn. het uitroepen van de ^vreemdsoortige bedreigin- 'in Middelburg gaan ze al- saal achter de tralies' - wierp tiehop als rechter en advo- it sprak hij r een moord en twintig jaar geleden en hij allerlei namen van ®nom zijn beweringen enig ttht te geven. 'tonrechter Klarenbeek was "minst onder de indruk en tid de gevraagde dwangmid- mtoe, de gijzeling beperkend dagen. D. verliet de zaal tegtoot rumoer en beloofde er nog wel van zouden wen'. Voor Dennis Nijhoffwas het gisteren de laatste schooldag op De Kreeke in Westdorpe. Vandaag gaat hij met zijn ouders naar Spanje. Daar krijgt hij 'onderwijs op af stand', vanaf mei waarschijnlijk via internet. Directeur G. Langeraert begeleidt hem. foto camile schelstraete •onze verslaggever ™"ppine - De Zeeuwse ®%vers vinden dat de vor- één Kanaalzone- ge uite de beste garantie «t voor de economische *kkeling en groei van tesuws-Vlaanderen. ■^-voorzitter L. van Gelder - m Philippine de tegenstan- van gemeentelijk herinde- *°P dat economische belang '"mee te laten wegen. Meenten Axel, Sas van TOtitenisse, en Sluis-Aar- ver®igd in het Philip- ®aad zijn tot nu toe mor- f*ngen h,erindeling- De ge it an V en de noodzaak "getoond en vinden dat doende in staat zijn om al- tlpt ^ke) taken zelfstan- i»7mnilen blijven uitvoeren, trial V1 ^at er voor het iu- anrU van Zeeuws- ^fandere wetten gel- te[.f be belangen van het "taal eVie.?'dat an een interna- *C,v?.ld opereert, het best iaaal met een krachtig re- P vinkentouw Door Gerlach Hochstenbach Westdorpe - Gisteren was het zijn laatste schooldag in Westdorpe. Vandaag zit de tienjarige Dennis Nijhoff met zijn ouders in de auto naar Spanje. De komende twee jaar woont hij in Tarragona. Weliswaar gaat Dennis daar naar een Spaanse school, maar vanuit basisschool De Kreeke in Westdorpe wordt hij intensief begeleid. Nu nog via koerierspost, vanaf mei stuurt hij zijn huiswerk waarschijnlijk via internet naar Zeeuws-Vlaanderen. Dennis is leerling van groep zes van De Kreeke. Zijn vader werkt bij Dow en is voor de komende jaren in Spanje gedetacheerd. „Ik vind het wel spannend, maar niet zo leuk. Want ik kan twee jaar mijn vriendjes niet zien," rea geert Dennis op zijn vertrek uit Westdorpe. In Tarragona, aan de kust onder Barcelona, gaat hij naar een ge wone Spaanse school, een inter nationale school is in die stad niet voor handen. Maar naast de lessen die hij krijgt in het Spaans, wordt Dennis vanuit Westdorpe intensief begeleid. „We hebben voor hem een minutieus leerplan opgesteld, zodat hij over twee jaar, als hij terug in Nederland is zo het voortgezet onderwijs kan instromen," zegt G. Langeraert, directeur van De Kreeke en te vens coördinator 'onderwijs op afstand'. Dennis krijgt op de school in Tarragona de mogelijk heid zijn 'Nederlandse' huiswerk te doen. „Daarnaast zal hij ook zijn vrije tijd flink moeten wer ken," stelt Langeraert. Huiswerk, lesstof, opdrachten en toetsen gaan via de Dow-koerier van Westdorpe naar Tarragona en vice versa. „Problemen kun nen er alleen ontstaan als hij op een onderdeel vastloopt, als hij extra uitleg nodig heeft. Zoiets doe je natuurlijk niet even telefo nisch, dat is onbetaalbaar." Maar daar komt vanaf mei waarschijn lijk verandering in als de school zich op internet werpt. „Dan kunnen we tegen lokaal tarief communiceren." Nu al is Lange raert druk bezig met de voorbe reidingen. „Die ontwikkelingen liepen al voordat bekend werd dat Dennis naar Spanje ging. Daardoor is alles in een stroom versnelling gekomen." De Kreeke is sowieso een voorlo per op computergebied, stelt Langeraert. „Waar andere basis scholen twee computers hebben, zijn dat er bij ons twaalf. Het in- ternet-gebeuren groeit. In de na bije toekomst zullen ook onze leerlingen er mee leren omgaan. We kunnen niet achterblijven." Of Dennis vanaf mei werkelijk zijn huiswerk naar Westdorpe 'e- mailt' is nog even de vraag. „Voorop staat het leerproces van Dennis. Dat mag niet doorkruist worden." Maar waarschijnlijk le vert dat geen problemen op, want Dennis is een computerfreak. „Hij zal niet veel moeite hebben om zijn huiswerk op de computer te doen," zegt Langeraert. „Dat zou ik heel leuk vinden," voegt Dennis er opgetogen aan toe. De Kreeke zal vanaf mei, en dat is volgens Langeraert uniek voor een basisschool in Nederland, be ginnen met een eigen home-page. „De bedoeling is dat we onze school op internet presenteren. Tal van onderwijszaken zetten we op het net, zoals het nieuwe type rapport dat we hebben ont wikkeld, zoals het gebruik van dialect, enzovoort. We stellen on ze kennis via internet beschik baar aan anderen uit de onder wijswereld." Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse Commissaris van de Koningin Van Gelder steunt de opzienbarende nieuwsjaaroproep van minister De Boer (VROM) over de broodnodige 'onthaas ting' van de samenleving. Maar in Zeeland is dat minder nodig, aldus Van Gelder. „Zeeland," zegt de commissaris in de reactie op de woorden van De Boer, „is vergeleken met de Randstad een eldorado. Hier praten de mensen in de winkels nog met elkaar. Hier heb je niet die jachtig heid van de Randstad." Toch pleitte Van Gelder zelf deze week in een wat badinerende nieuwsjaarstoespraak voor meer rust onder de Zeeuwse provincie-ambtenaren, zodat ze wat meer over de kwa liteit van hun werk konden gaan nadenken. Maar de haast in Zee land is dus van een ander gehalte dan de haast in de rest van Neder land. Van Gelder: „Ja, dat het er in Zeeland rustiger toegaat wil niet zeggen dat onthaasting ook hier niet nodigis. Je ziet nog te veel onnodige peptalk overal, ik heb daar een hekel aan. Mensen wor den soms voor niets opgezweept, onder druk gezet, dat is niet goed voor een samenleving. Het is ook uit de tijd." Haast is in de ogen van Van Gelder geen politiek-bestuurlijk maar een maatschappe lijk probleem. „En dan van de kant van Zeeland bezien is het voor al een stedelijk probleem." Van onze verslaggever Middelburg - In Zeeuws- Vlanderen, althans in de grensstreek, dient een absolu te stop te komen voor nieuwe of uitbreidende veehouderij en. Het milieu daar heeft een punt bereikt waarop er niet meer ammoniak in terecht mag komen. Vooral de Vlaam se veehouders over de grens zijn de boosdoeners van de verzuring die ammoniak ver oorzaakt. Dat stelt en adviseert een ad viesgroep die in opdracht van het provinciaal bestuur de pro blematiek rond ammoniak heeft onderzocht. Zeeland wil een speciaal ammo niakbeleid maken en heeft daar om adviseurs nodig. Die groep bestaat uit rijks-, gemeente-, en provincie-ambtenaren en men sen van de Zeeuwse Milieu Fede ratie. Ammoniak, afkomstig uit dier lijke mest en verantwoordelijk voor de verzuring van gevoelige natuurgebieden, is in Zeeland nog niet zo'n groot probleem als elders in Nederland. De belang rijkste conclusie van de advi seurs is dan ook „dat er nog een zekere ruimte is voor uitbreiding van de veestapel." Maar: „Deze ruimte is niet overal in de pro vincie even groot. De ammoni- akbelasting in het zuidelijkse deel van de provincie is het hoogst. Bij uitwerking van de aanbevelingen van de werkgroep moet duidelijk worden of voor bepaalde delen van Zeeuws- Vlaanderen een 'standstill' be nadering nodig is. Het grootste WOENSDAG 8 JANUARI 1997 gen hand te nemen." De zorg voor een goed milieuzorgsysteem gebeurt bij veel bedrijven in Europa overigens niet op ba sis van vrijwilligheid, zo werd gisteren nog eens bevestigd. Pinnacle Europe, een internationale organisatie van PR-bu- reaus, voerde in twaalf Europese landen een onderzoek uit naar de belangrijkste drijfveer voor bedrijven om een milieube leid te hebben. Conclusie: „De belangrijk ste redenen zijn de wettelijke verplichting en het voorkomen van extra belasting aanslagen." Van onze verslaggevers Middelburg - In een brief aan alle Zeeuwse gemeenten ver zoekt de vakcentrale FNV dringend om alle mensen met een minimum-inkomen een extra toeslag van 250 gulden ineens uit te keren. Door de strenge winter komen deze mensen ernstig in de pro blemen, schrijft de FNV. Voor al in de oudere wijken waar nog olie wordt gestookt in slecht geïsoleerde huizen, lo pen de kosten voor brandstof hoog op. Nu al is duidelijk dat er 30 procent meer gas wordt gestookt dan in andere winters. Haal het geld maar uit een noodfonds, adviseert de FNV. Mocht de winter even lang du ren als vorige keer en weer extra-stookkosten met zich brengen, dan is een koudetoe- slag voor bijstandsgerechtig den in Hulst niet uitgesloten. Vorig jaar werd 75 gulden per persoon uitgekeerd. Hiermee loopt de gemeente Hulst eigenlijk al vooruit op een verzoek van de Verbrui- kersraad van Delta Nutsbedrij ven. Die heeft bij monde van voor zitter A. den Boon - oud-bur gemeester van Veere- aange kondigd de Zeeuwse gemeen ten aan te schrijven om hen te vragen een koudetoeslag toe te kennen. Tot nu toe is nog door niemand, zo liet een woordvoerder van de gemeente Hulst weten, we gens de Siberische omstandig heden een beroep op bijzondere bijstand gedaan. Dat was even min het geval in gemeenten als Terneuzen en Oostburg. „Er bestaat ook nog geen zicht op de eventuele extra-kosten voor verwarming. De eindafre keningen van het energiebe drijf zijn er ook nog niet. Dan pas wordt duidelijk of mensen wegens nabetalingen in de pro blemen kunnen komen," zo werd in Terneuzen en Hulst ge zegd. „In ieder geval is de mogelijk heid van een koudetoeslag bij ons niet onbespreekbaar," al dus de Hulster woordvoerder. Van onze verslaggever Philippine - De Zeeuwse werkgevers hebben in de praktijk nog niets gemerkt van de dadendrang van het provinciebestuur om startende ondernemers met risicodragend kapitaal op pad te helpen. Voorzitter L. van Gelder van de Brabants Zeeuwse Werkgevers kring (BZW) riep gisteren in zijn nieuwjaarsrede het provinciebe stuur op daar nu snel mee aan de slag te gaan. Vorig jaar stopte de provincie een half miljoen gulden in een zoge naamd participatiefonds voor ri sicovolle projecten. Beginnende bedrijven, van wie het op voor hand niet vast staat dat ze het zullen redden, kunnen onder voorwaarden geld uit dat fonds krijgen. Tot op heden heeft daar volgens hem nog niemand een be roep op kunnen doen. De tijd dringt, vindt Van Gelder. Temeer omdat er op dit moment een samenwerkingsverband tus sen het bedrijfsleven en de Hoge school Zeeland van de grond komt waarbij dit fonds een be langrijke rol kan spelen. De BZW blijft zich volgens Van Gelder de komende tijd inspannen voor het onderwijs, en dan in het bijzon der voor technische opleidingen. Dat is nodig om het hoge indus triële niveau in de streek op ter mijn te kunnen handhaven. „De beeldvorming over die beroepen kan beter. Het mag niet voorko men dat schoolverlaters van havo en mavo een keuze voor een tech nische mbo-opleiding afwijzen omdat dat 'slechts' tot een fa- brieksbaantje zou leiden. Op deze manier is er sprake van een onte rechte maatschappelijke onder waardering van lager en middel bare technische beroepen." Een kwalitatief goede opleiding is juist nu van belang omdat de druk vanuit de goedkope loon- landen groter wordt. „Het is voor mij onacceptabel om enerzijds meer dan 400.000 werklozen te hebben en anderzijds onnodig werk te laten wegvloeien naar het buitenland." Terneuzen - Orthopedisch chirurg A. Steffee uit de Ver enigde Staten heeft gisteren samen met zijn Terneuzense collega A. Corbey een bijzon dere operatie verricht in zie kenhuis De Honte in Terneu zen. Bij een 48-jarige vrouw zijn de rugwervels gerepa reerd met een nieuw middel, Norian SRS. De methode is in Nederland pas een keer eerder toegepast voor een rugoperatie. ZIE ZEELAND - C3 deel van de ammoniakbelasting kont van buiten de provincie." Maar, Zeeland is in overleg met de zuiderburen en probeert dit deel van het milieubeleid stren ger te krijgen. En er is perspec tief. Vlaanderen heeft een mi lieuplan gemaakt waarin een re ductie van de ammoniak aan de orde komt. „Hiervan zal met name Zeeuws- Vlaanderen profiteren," aldus het Zeeuwse rapport. Ammoniak is niet overal even gevaarlijk voor het milieu. Maar wel voor gevoelige gebieden zo als het dekzandgebied bij Sint- Jansteen en bij Clinge. Dat is kalkarme grond met schraal grasland en venachtige waterve getaties. Vooral vooor zulke ge bieden is een stop op de veehou derij noodzakelijk, aldus de adviseurs. Van onze verslaggever Philippine - Zeeland heeft nog nooit zulke goede kaarten in handen gehad om economische groei te bewerkstelligen. Zeeland krijgt eindelijk zijn fel begeerde Westerscheldetunnel, de havens doen het goed, Delta Nutsbedrijven verankert werkge legenheid door deelname in Zeeuwse bedrijven en er liggen honderden hectares industrie- gronden gereed om nieuwe be drijvigheid aan te trekken. BZW-voorzitter L. van Gelder schalde gisteren de loftrompet over de kansen voor de Zeeuwse economie. Hij voer in die opvat ting een misschien wat eigenzin nige koers, realiseerde hij zich. Want volgens een enquête van de Kamer van Koophandel in Zeeuws-Vlaanderen is slechts een kwart van het bedrijfsleven optimistisch voor 1997. En vorig jaar nog werd Zeeland opge schrikt door een fors verlies aan arbeidsplaatsen bij verschillende ondernemingen, waaronder Hoechst in Vlissingen (250 ba nen). Maar daar staan weer positieve voorspelinngen van allerei on derzoeksbureaus tegenover. Van Gelder zei gisteren zich niet te willen laten leiden door korte termijn schommelingen of voor spellingen. „Het perspectief voor de langere termijn is naar mijn mening positief." Hij noemde de Westerscheldetunnel en prees de Zeeuwse haveninfrastructuur en in het kielzog daarvan de samen werking tussen de havens van Vlissingen en Rotterdam. „Zel den zijn de voorwaarden voor de economische ontwikkeling van Zeeland zo gunstig geweest als nu het geval is. Alles bij elkaar dus meer dan aantrekkelijke mu nitie om mee op acquisitiepad te gaan." Het belichten van die sterke kan ten van Zeeland levert de provin cie volgens Van Gelder meer op dan Zeeland te presenteren als een gebied van rust en ruimte. Hij deelde in dat verband de angst van zijn naamgenoot W. van Gel der, de Commissaris van de Ko ningin, die letterlijk had gezegd: „Het beeld van rust en ruimte is ook een beeld waarvoor men ei genlijk bang moet zijn als men hoopt op een economisch draag vlak dat meer omvat dat een overdosis toeristen in een betrek kelijk korte periode." Volgens BZW-voorzitter L. van Gelder blijven 'hoe je het ook wendt of keert' de havens en de industrie de basis van de econo mische ontwikkeling in Zeeland.

de Stem | 1997 | | pagina 11