de stem Prins Bernhard was eigenlijk niet de eerste keus voor Juliana f i Eisen Durfal Geen politiek Jaeger ondejurk E1 Bruin smetje Glitter Londen 'Zondigen' tegen goede voornemens is gezond Vera werd misbruikt door haar verpleger „i#!-; v 1 Quebec is eldorado voor de wintersport Gratis spullen via het internet voor iedereen Prinses Juliana en prins Bern- hard zijn 7 januari zestig jaar getrouwd. Ze vieren dat ver van huis. Privé. In Afrika. Met alle kinderen en kleinkinderen. De prinses heeft drie maanden gele den nog een staaroperatie ondergaan, de prins lag met een shocklong in het ziekenhuis, maar nu maken ze het niet slecht voor een vrouw van 87 en een man van 85 jaar. Een terug blik op een diamanten huwelijk. BoorMick Salet Weekend Het paar van 1937 Prins Bernhard was eigenlijk niet de eerste keus. Koningin Wilhelmina was al jaren op jacht naar een pas sende partner voor haar dochter Juliana. Zo had ze in '34 nog de Griekse prins Paul en de Zweedse prins Karl in het vizier gehad. Voor al Karl was een serieuze kandidaat. Er werd een afspraakje gearrangeerd, in Londen, maar dat liep op niets uit. 'ik weet dat Hare Majesteit wel zeer teleurge steld is over de mislukking van de ontmoeting te Londen', schreef de minister van Buiten landse Zaken, jonkheer Andries de Graeff, aan een vriend. Hij had ook gehoord waarom het niet goed was gegaan. 'Het moet voor een groot deel te wijten zijn geweest aan geïntri- geer van de koningin van Noorwegen en aan jaloezie van de Grieksche en Deensche prin sessen, die als probaat middel om prins Karl af te schrikken, hem met hun plagerijen over enten koste van zijne aanstaande vrouw heb ben vervolgd.' Een huwelijkskandidaat voor de kroonprin ses moest aan enkele eisen voldoen. Hij moest behoorlijk blauw bloed hebben, hij moest po litiek door de beugel kunnen en hij moest pro testant zijn. Een roomse bruidegom kón ge woon niet. Een rode ook niet. Wie voor het eerst met prins Bernhard zur Lippe-Biester- feld op de proppen kwam, is niet helemaal helder. Er gaan geruchten genoeg. Zo zou am bassadeur jonkheer John Loudon de prins in Parijs hebben leren kennen en hem, met een knipoog, verteld hebben dat er in ons land nog een prins-gemaal gezocht werd: „Zou u niet eens solliciteren?" Bernhard kreeg korte tijd later in elk geval te boren dat Wilhelmina en Juliana tijdens de wintersportvakantie, februari '36, in het Oos tenrijkse Igls zouden zijn. Of hij daar niet eens langs zou willen gaan. De prins wist dat «t méér dan een beleefdheidsbezoekje zou "orden. Later dat jaar zou hij een bevriende journalist, Sefton Delmer, vertellen dat de kennismaking in Igls 'een soort koninklijk be velvan Wilhelmina was geweest.' Koninklijk koppelwerk of niet, het klikte wel ossen Bernhard en Juliana. Ook al waren ze totaal anders en kwamen ze uit volkomen verschillende werelden. De kapitaalkrachtige kroonprinses Juliana, toen 26 jaar, was in de "oorden van Bernhard 'lief, verlegen en in ™ge mate onder de invloed van haar moeder.' Be wat armere aristocraat Bernhard, toen 24 Joar, was aimabel, ambitieus en hield wel van ven avontuurtje. Hij was een durfal met doorzettingsvermo- 8{n, een versierder die van vliegen en snelle auto's hield, een man van de wereld. Zij was een lieve en ietsie naïeve prinses, groot ge worden in een gouden kooi, een beetje we reldvreemd. Hij kreeg haar aan het blozen. li kreeg hem aan het lachen met een verhaal over haar vader prins Hendrik. en van de professoren, van wie Juliana pri- vaatles kreeg, vertelde prins Hendrik dat zijn dochter zo'n beminnelijk karakter had. „Ja, dat heeft ze van mij," had de prins geant woord. „Ze is bovendien erg intelligent," had de professor gezegd. „O," had de prins Hen drik glimlachend gezegd, „dat heeft ze dan van baarmoeder." Vóór de verloving moesten er nog wel wat za ken worden gedaan. Juliana wilde graag dat haar aanstaande een behoorlijke baan en een eigen inkomen zou krijgen. Wilhelmina was het daar van harte mee eens. Haar man, prins Hendrik, had het immers le lijk ontbroken aan een fatsoenlijke baan en een vast inkomen. Premier Hendrik Colijn vond het ook prima. „Als hij hier komt om het voortbestaan van het Oranjehuis te verzeke ren, dan moet daar een inkomen uit de staats kas tegenover staan," zou Colijn gezegd heb ben. Het werd twee ton per jaar. Een behoor lijk bedrag in de crisisjaren. In een gesprek onder vier ogen moet Wilhel mina prins Bernhard verder op het hart heb ben gedrukt dat hij zich als man van Juliana niet met politiek bezig mocht houden. Prins Bernhard herinnerde zich later dat ze het let terlijk zo zei: „Politiek is voor mijn dochter." De prins mocht wel wat doen op het economi sche en financiële terrein. „Dat zijn de dingen waarvoor u belangstelling hebt en waarvan u blijkbaar verstand hebt." Na het jawoord van Wilhelmina, Juliana en Bernhard kon er in kleine kring op de voorlo pige verloving getoost worden. Het parlement moest nog ja zeggen, maar Juliana en Bern hard waren het eens geworden. „En wel zéér eens," zoals prinses Juliana het op haar verlo vingsdag voor de radio zou zeggen. Prins Bernhard veranderde het leven van Juliana volledig. Als een frisse tornado trok hij door het hof dat te boek stond als saai, stijf en somber. Een maand na de verloving schreef Juliana in een brief aan haar vioolle rares, Aletta Rackwitsz: 'U moest ons eens zien, we zijn heel andere menschen, er is op eens fleur in huis gekomen, ook voor mijn moeder zoo zeer! Bernhard en ik passen goed bij elkaar hebben dezelfde smaken en ge voelens of vullen elkaar aan, enfin het hoort bij elkaar!' Juliana en Bernhard trouwden in Den Haag. Op 7 januari 1937. Vanwege het winterweer had Wilhelmina haar dochter het advies gege ven een dubbelgeweven jaeger onderjurk te dragen. Juliana droeg een witte bruidsjurk met een sleep van vijf meter. Voor de kenners: Het bruidstoilet was van ivoire satin peplum, gedrapeerd in een eenvoudig, maar smaakvol model, waarvan de sierlijke lijnen aan een Grieks gewaad moesten doen denken. Bern hard was in uniform. Voor de liefhebbers: het uniform van ritmeester van de huzaren, met zwarte berenmuts. In de gouden koets ging het bruidspaar naar het stadhuis. Daar werd het burgerlijk huwe lijk door de Haagse burgemeester, Salomon de Monchy, voltrokken. De verslaggever van het Algemeen Handelsblad noteerde het zo: „Prins Bernhard Leopold Frederik Everhard Julius Coert Karei Godfried Pieter van Lippe- Biesterfeld, verklaart gij in tegenwoordigheid uwer getuigen, H.K.H. Prinses Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, Hertogin van Me cklenburg, enz., aan te nemen tot uw echtge noot e?" „Ja!", klonk luid en duidelijk door de stille ruimte het krachtige antwoord. „Verklaart Uwe Hoogheid getrouwelijk alle de plichten te zullen vervullen, welke de wet aan den huwelijken staat verbindt?" „Ja!", klonk het Prinselijk wederwoord voor den tweede keer. Toen richtte de burgemeester zich met de al oude vraag aan de bruid, en zacht, met ter nauwernood beheerschte ontroering, maar toch helder en tot in de verste uithoeken der zaal hoorbaar, klonk haar innig vrouwelijk: „Ja". ZATERDAG 4 JANUARI 1997 Een woord dat tot een fluisteren werd toen zij ook de tweede traditioneele vraag beant woordde. Toen viel een hamerslag met korte dreun in de stilte en het bruidspaar was een echtpaar geworden. Daarna werd het huwelijk, tijdens een dienst in de Sint Jacobskerk, ingezegend door de oude hofpredikant, dominee Weiter, bij wie Juliana in '27 nog haar belijdenis had gedaan als lidmaat van de Nederlands Hervormde Kerk. Vóór het wisselen van de ringen hield de nieuwe hofprediker, professor Obbink, nog een gelegenheidsrede. „Of een huwelijk slaagt of mislukt, hangt niet af van de vraag of de beide echtgenooten het altijd en in alles eens zijn - het aan elkander aanpassen van twee karakters heeft zijn moeilijke zijden - maar of zij samen kunnen knielen voor Gods Troon- met gebed en dankzegging en of hun liefde in Christus geheiligd is." Het huwelijk van zestig jaar geleden werd niet verstoord door rookbommen of relletjes. Er kleefde maar één smetje aan het feest. Een bruin smetje. Vóór de trouwdag was er een feestelijk avondje voor de koninklijke familie en de belangrijkste bruiloftsgasten. De diri gent van het Residentieorkest, Peter van An- rooy, kreeg te horen dat hij die avond, behal ve het Nederlandse en Duitse volkslied, ook het Horst Wessellied moest spelen. Dat wei gerde hij. Dat was het partijlied van nazi's. Er werd een andere dirigent gevonden, zodat het bruidspaar en alle gasten het Horst Wessel lied toch te horen kregen. 'Die Fahnen hoch, die Reihen fest geschlossen, SA marchiert, mit ruhig festem Schritt...' Daarbij werd her en der de Hitlergroet gebracht. De bruidegom had nou eenmaal familie en vrienden die met de nazi's sympathiseerden. Zelf had hij ook eens het zwarte uniform van Hitiers SS gedragen. Maar dat had een huwe lijk niet in de weg gestaan. Bernhard had zich meer uit opportunisme dan uit overtuiging bij een nazi-organisatie aangesloten. Had hij dat niet gedaan, zo legde hij later uit, dan had hij zijn studie en een mooie carrière wel kunnen vergeten. Lid van Hitiers partij was hij nooit geweest, wat er ook gezegd werd. „Laat maar kletsen. Als ik werkelijk lid van de NSDAP was geweest, geloof maar dat Hitier dat met duivels plezier tegen mij zou hebben uitge speeld." De ochtend na het huwelijk vertrok het prin selijk paar naar het buitenland. Op huwe lijksreis. Van een Pools wintersportoord naar Parijs. Via Rome en de Rivièra. Bernhard liet Juliana de wereld van glamour en glitter zien. De huwelijksreis duurde drie maanden. Aan het eind van de reis, in Parijs, belde Bernhard zijn tante, gravin Alene de Kotzebeu, en vroeg: „Wat is op het ogenblik het beste mo dehuis, Lanvin?" Zijn tante antwoordde: „Nee, Lanvin is passé. Nu moet je bij Worth en Molyneux zijn." Waarop de prins zei: „Prachtig. Zou je daar morgen met ons heen willen gaan? Dan zullen we Juliana eens een paar dingen .bezorgen die er niet uitzien alsof ze door de plaatselijke naaister zijn ge maakt." Een paar maanden later bleek dat Juliana be ter positiekleren had kunnen laten maken. In de zomer van '37 maakte ze bekend dat ze zwanger was. En op 31 januari '38 werd Bea trix geboren. Zij die gelukkig maakt. Of het geen zware opgave was zo'n naam te dragen, zou journalist Ad Langebent Beatrix later, vlak voor haar troonsbestijging in '80, vragen tijdens de opname voor een tv-interview. „Ik zal er het beste van moeten maken," had Bea trix in eerste instantie gezegd. Omdat ze niet tevreden was over dat antwoord, wilde ze het over doen. Echtgenoot prins Claus suggereer de dat hij de vraag zou beantwoorden: „Zal ik iets zeggen in de trant van: je hebt tenminste één man in je leven gelukkig gemaakt." Waarop Beatrix lachend zei: „En al die ande ren... Daar zullen we maar niet over praten." Dat werd er allemaal uitgeknipt. Ook de tweede dochter van Juliana en Bern hard, geboren op 5 augustus '39, kreeg een naam met een symbolische waarde. Irene. Vrede. „Deze naam is gekozen met het oog op de zorgelijke toestand in de wereld," vertelde de vader. De toestand was zorgelijk. De nazi's hadden Oostenrijk al ingenomen, Tsjechoslowakije bezet en stonden op het punt Polen binnen te vallen. De Tweede Wereldoorlog kwam steeds dichterbij. Op 10 mei '40 vielen de nazi's ons land binnen. Juliana, Bernhard, Beatrix en Irene vertrokken, aan boord van een Britse torpedojager, naar Londen. Juliana zou met de kinderen verder naar Canada gaan. Bern hard zou in Londen blijven. Vijf jaar lang zouden ze ver van elkaar leven. Zij waar het veilig was. Hij waar de actie was. Prins Bern hard voelde zich in zijn element. „Van alle mensen die ik ken, ben jij de enige die echt van de oorlog genoten heeft," moet de Britse koning George hem na de bevrijding hebben gezegd. In de oorlogsjaren verwierf de prins zich zó'n positie - hij werd uiteindelijk opper bevelhebber van de Nederlandse strijdkrach ten - en zó'n prestige dat hij daarna niet meer kapot kon. Ook niet toen bekend werd dat hij staatsrechtelijk buiten zijn boekje was ge gaan in zijn handel en wandel met de Ameri kaanse vliegtuigfabriek Lockheed. In de oorlogsjaren trok Bernhard meer op met zijn schoonmoeder dan met zijn vrouw. Af en toe wipte hij wel naar Canada. Op 19 januari '43 werd daar een derde dochter geboren. Margriet. VERVOLG OP DE VOLGENDE PAGINA PAGINA PAGINA VAKANTIE REIZEN PAGINA INTERNET PAGINA

de Stem | 1997 | | pagina 9