2,20 Mobiliteitsbeleid leidt tot tekort aan kantoorruimte Geldstraf I7Ï 'L in affaire voorkennis Databank Reed Elsevier groter dan Internet EMU-norm dreigt onhaalbaar te worden voor Italië Consument twijfelt aan 6 extra waskracht' Zuid-Koreanen gaan opnieuw in staking Ook voorwaardelijk opgelegd Gouden handel in mutsen en petten 'Melkprijs zakt bijna door bodem' Wegener lijdt onder opkomst illegale cd 'Economie EU moet stuk dynamischer' pESTEM ECONOMIE A7 ECONOMIE KORT Chinese motorfiets op Nederlandse markt Ben Jerry's heeft nieuwe directeur Computerhandel doet goede zaken Diesel maandag een cent duurder Ondergrondse gasopslag in gebruik Delfzijl wil aanleg tweede Eemshaven Clinton schort anti-Cuba-wet op JARI 1997 A6 leid, zo bleek in het Ausman. hderdelen liggen zo I de grote luchtvaart- lijen er openlijk lie- Immentaar op geven, lee, tot zijn pensioen If kwaliteitscontrole 1st Airlines, de Ame- |rtner van KLM, wil „Het is heel, heel i de oorzaak van een herleiden tot een vals 1. vooral wanneet de In van het toestel over lre verspreid liggen." |t dat hij en zijn colle- Jnerican Airlines, Del- ren het koeriersbedrijf Ixpress in 1990 om Hezicht op de ondetde- J hebben gevraagd, Ie FAA niet thuis gif. Imaatschappijen lch- l ook lang niet altiji in J? onderdelen tegerko- Ite opmerkelijker vas van American Arli- Ihet ongeluk in Cohm- Kt vrij te geven met ier- lerdelen, compleet net pers. kelingslanden kimt ik van alternatieve m- Xaker voor dan inde t wereld, maar deskin- len dat de markt alken Iter zal worden. De lindustrie groeit log Wijl de vloot werdd- pudert. De druk op Jppijen om winst te na- Egantisch. Handela-en I goud geld aan de >n- I Een vrouw uit Colim- pderdelen had gesmik- Jn Miami werd gepikt, lij meer geld had ier- i als drugskoerier. A advieskoers vk vorige koers sk slotkoers gisteren a laten b bieden c ex claim d ex dividend e gedaan/bieden f gedaan/laten g bieden en ex dividend h laten en dividend k gedaan en laten ex dividend I gedaan en bieden ex dividepc 1860 1,70 2,60 665 5,40 a 6,30 b 564 4,70 5,40 b 793 21,00 22,30 2588 0,40 b 0,30 1107 3,10 2,00 646 28,00 29,40 738 12,50 a 20,50 b 590 9,50 16,30 1444 7,50 13,00 0 698 5,80 9,80 0 3329 4,40 7,3 0 10 1486 3,30 a 5,50 b 0 669 12,00 16,50 10 1051 30,00 34,50 b 0 1197 2,90 1,30 a 0 2036 4,00 a 1,90 10 660 9,00 4,60 a 0 755 10,50 5,50 a' 0 651 13,00 6,80 0 604 24,60 a 22,00 0 1042 2,20 2,50 0 1114 17,50 18,70 0 1126 1,50 a 4,50 b 0 731 1,30 1,70 0 1035 0,30 0,40 0 1216 1,40 1,80 0 610 1,00 1,10 .00 573 5,70 5,90 ,00 638 0,50 0,80 ,00 720 4,70 5,30 00 637 2,10 2,80 50 711 1,60 b 2,20 00 811 3,00 4,70 00 2011 1,50 3,00 50 759 0,60 1,30 00 741 3,80 4,90 ,00 914 1,70 2,40 ,00 1075 11,70 12,40 ),00 601 1,00 0,50 ,00 504 3,30 3,30 ,00 547 11,50 11,30 ,00 1470 3,20 4,90 b ,00 680 1,00 a 1,50 3,00 560 4,00 4,00 6,00 1264 3,80 5,00 3,00 2686 0,90 a 1,40 b 0,00 546 16,40 a 17,10 6,00 595 10,00 10,50 3,00 520 6,80 6,10 ZATERDAG 4 JANUARI 1997 ^sterdam (anp) - Door de j^ote vraag naar kantoor ruimte in Nederland vorig ,aaris een tekort onstaan aan Lde nieuwbouw in de sec- ;ot vooral langs snelwegen, pit laatste is met name het tevolg van het mobiliteitsbe leid van de overheid, die nieuwbouw langs snelwegen ontmoedigt. pit blijkt uit het jaarlijkse marktrapport van het make laarsconcern DTZ Zadelhoff, 'Visie achter de feiten'. De vraag naar kantoorruimte op de vrije markt heeft volgens het rapport vorig jaar een historisch hoog peil bereikt. De markt nam 1,55 miljoen vierkante meter op. Het vorige hoogtepunt was 1993 toen, vooral door een actieve overheid, 1,35 miljoen vierkante meter verhuurd. In 1996 was het vooral het bedrijfsleven dat de markt droeg. Overigens is de overheid teruggekeerd op de koopmarkt. De schaarse nieuwbouw in 1996 kon tegen steeds betere prijzen worden verhuurd. Daarom denkt Zadelhoff dat het aantal projec ten dit jaar zal stijgen. Maar de ontwikkelaars blijven voorzich tig, zodat de huren voorlopig zul len blijven stijgen. De vele nieuwbouwplannen die er zijn, bieden op korte termijn ook wei nig soelaas, gezien de voorberei dingstijd voor de uitvoering van zeker twee jaar. De boodschap lijkt: nü huren, aldus C. de Jong van Zadelhoff. Ook het totaal in commercieel onroerend goed belegd vermogen is in 1996 weer gestegen. De in vesteringen bedroegen 4,2 mil jard tegen 3,5 miljard in 1995. Het ging vooral om kantoren. Vooral Duitsers waren actief. Zij toonden een voorkeur voor pres tigieuze, langjarig verhuurde ob jecten in de Randstad zoals het complex voor het ministerie van VWS (De Resident) en het pro vinciehuis van Zuid-Holland in het centrum van Den Haag. Naast Duitse beleggers stelden ook Nederlandse particulieren en op de beurs genoteerde fond sen zich actief op. Bij de Neder landers lag het accent op be staande objecten. Zij wilden naast kantoren ook bedrijfs ruimten. Zij opereerden ook buL ten de Randstad, waar de buiten landers minder thuis zijn. De verhuur van bedrijfsruimte daalde voor het eerst sinds jaren. Bedrijven bouwden steeds meer voor eigen gebruik, aangezien dit door de lage rente gunstig was. De winkelmarkt stond extra on der druk. Er ontstond zelfs leeg stand in goede winkelcentra. De ongunstige marktsituatie was vooral zichtbaar in de slecht draaiende modebranche. De Jong ziet de vraag naar kan toren ook dit jaar hoog blijven. De economie draait goed, het aantal beschikbare snelwegloka- ties daalt verder, waardoor de vraag naar combinatielokaties (openbaar vervoer en wegver keer) stijgt. Projectontwikke laars, die hun les in het verleden hebben geleerd, nemen weinig ri sico's. Amsterdam (anp) - De rechtbank in Amsterdam heeft de 37-ja- rige G.K. uit Apeldoorn gisteren conform de eis veroordeeld tot jrie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf wegens mis bruik van voorkennis bij de handel in aandelen van bladveren- fabrikant Weweler. S. moet ook een boete betalen van ƒ25.000. De handelswinst moet hij afstaan aan de Neder landse staat. Die wordt daardoor J 32.0 0 0 rijker. De rechtbank verhoogde de geld boete fors: justitie had slechts 15.000 geëist. De rechter vond de boete te laag gezien het gepleegde strafbare feit. Ook wordt zo de preventieve werking versterkt. I heeft het vertrouwen van be leggers in de effectenhandel ge schaad, zo oordeelde de recht bank. Als beleggers de handel niet meer vertrouwen, dan is het mogelijk dat ze geen geld meer willen steken in de kapitaal markt. Dat zou de economie kun nen beschadigen. Schoonvader K. handelde in aandelen Weweler voordat dit bedrijf positief nieuws naar buiten bracht over de verkoop van een verliesgeven- Van onze redactie economie Rijswijk - De melkprijs is in 1996 zodanig gedaald dat de pnzen van het aanvaardbare in zicht komen. Dat zei voor zitter G. van den Berg van het Productschap Zuivel gisteren in zijn jaarrede in Rijswijk. De melkprijs ging met twee gul den (per honderd kilo) omlaag, mede als gevolg van de vrijere wereldhandel die de gesubsidi eerde export van Europese zui velproducten beperkt en meer import uit andere landen toe staat. De export van zuivel bleef in '96 met 6,6 miljard gulden op het niveau van 1995 steken. De Nederlandse zuivelindustrie zag de subsidie op buiten de EU geëxporteerde producten met een half miljard teruglopen tot 700 miljoen gulden. h'an den Berg sprak zijn afkeu ring uit over de beperkingen die de GATT-afspraken leggen op de uitvoer van zuivelproducten. Die 'egels beiemmeren de kaasexport terwijl er, zei de voorzitter van het Productschap, juist meer "Taag naar is. Zonder exportver- Jfdning ziet Van den Berg grote ®cties ontstaan. De productie van Nederlandse «aas steeg vorig jaar met 1,5 pro- rent, de uitvoer nam met 2 pro- rent toe, de afzet naar landen "uiten de Europese Unie daalde ®et 9 procent. Sterke concurren te binnen Europa en stagnerende 'het daarbuiten drukten de prijs "an Goudse kaas tot het lage ni- Veau v®n 5,60 gulden per kilo. de Franse dochter. Hij zou deze informatie hebben gehoord via zijn schoonvader H. van Asselt, president-commissaris bij We weler. Justitie verdacht Van As selt en diens dochter in eerste in stantie ook, maar staakte de ver volging wegens gebrek aan be wijs. K. beschikte over geheime infor matie, waardoor hij een kennis voorsprong had op de andere be leggers. „Die informatie bevatte goed nieuws voor Weweler en het was te verwachten dat daarvan een positieve invloed op de koers zou uitgaan," aldus de recht bank. Hoe K. wel aan zijn informatie is gekomen, is nog steeds onduide lijk. Directie en commissarissen van Weweler ontkennen de ge heime informatie aan K. te heb ben verstrekt. Maar, zo verklaar de de rechtbank gisteren, 'hun ontkenningen laten onverlet dat het in beginsel mogelijk is ge weest dat K. langs enigerlei weg eveneens hiermee bekend is ge worden'. Het gebeurt zelden dat een Ne derlandse rechter iemand veroor deeld wegens misbruik van voor kennis. Effectenfraude is bij de huidige wetgeving voor justitie moeilijk te bewijzen. Begemann Volgens de wet moet het om ge heime, koersgevoelige informatie gaan, waarbij de betrokkene ook nog eens financieel gewin heeft behaald. Inmiddels is er een nieu we wet in de maak die vervolging wegens misbruik van voorkennis vereenvoudigt. Begin vorig jaar leed justitie een nederlaag in de HCS-affaire. Het gerechtshof in Amsterdam ver oordeelde in eerste instantie de toenmalige topman van Bege mann, Joep van den Nieuwen- huyzen, maar de Hoge Raad ver wees dat vonnis weer terug naar het gerechtshof In Den Haag. Dat sprak Van den Nieuwenhuyzen vrij. Van den Nieuwenhuyzen heeft inmiddels bij justitie en de Amsterdamse effectenbeurs een schadeclaim ingediend van 1,2 miljard. Mutsen, petten, shawls en warme wanten vliegen door de kou momenteel de winkels uit. En ook de marktkramen. Deze straathandelaar op de Albert Cuypmarkt in Amsterdam deed gisteren dan ook prima zaken. In andere branches levert de strenge vorst echter alleen maar nadelen op. Marktkooplui lijden gemiddeld zo'n vijftig procent omzetverlies door het koude weer, heeft de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel gisteren becijferd. Vol gens de organisatie blijven de mensen wegens de kou zo lang mogelijk binnen zitten. Als ze er toch op uit moeten om bij voorbeeld levensmiddelen te kopen, dan gaan ze liever 's middags omdat dan de tempe raturen meestal iets hoger zijn. Veel markten zijn dan al afgelo pen. De warme overdekte su permarkten plukken hier de vruchten van. foto anp Amsterdam (anp) - Reed Elsevier heeft ambitieuze plannen voor het opzetten van een omvangrijke data bank. De Brits-Nederlandse uitgever werkt aan de creatie van 's werelds grootste weten schappelijke elektronisch medium. De nieuwe databank, die nog dit jaar wordt opgestart, bevat twee keer zoveel informatie als Inter net, zo meldt de Financial Times. ScieneeDirect, de naam van het nieuwe medium, gaat alle artike len bevatten uit de in totaal 1200 wetenschappelijke tijdschriften die het concern publiceert. P. Vlek, bestuurder van Reed Else vier, bevestigt het plan. Volgens Vlek kan de inhoud van de eerste vierhonderd tijdschriften al in het derde kwartaal van dit jaar via ScieneeDirect worden ge raadpleegd. Reed Science, waarin de weten schappelijke activiteiten van de uitgever zijn ondergebracht, werkt volgens Vlek via de Ameri kaanse dochter Lexis/Nexis sinds vorig jaar intensief aan het opstarten van de databank. Het bedrijf wil ook andere uitgevers van wetenschappelijke bladen benaderen om aan het project mee te doen. Het uitgeverscon cern wil de komende drie jaar tussen de 43 en 52 miljoen gulden in het project investeren. Wetenschappers kunnen zich toegang verschaffen via het World Wide Web, het meest po pulaire gedeelte van Internet. De databank is alleen toegankelijk voor de abonnees van de 1200 tijdschriften. Wetenschappelijke publicaties, goed voor ongeveer 25 procent van de totale concernomzet, vor men al jaren een voorname winstbron voor het Brits-Neder landse bedrijf. Vorig jaar behaal de Reed Elsevier een winst van 552 miljoen gulden op een omzet van 3,65 miljard gulden. Door Aart Heering Rome - De Italiaanse staat heeft het jaar 1996 afgesloten met een onverwacht tekort van 17 miljard gulden. Het tekort, dat in september nog °P 135 miljard gulden werd begroot, blijkt uit te komen °P 152 miljard, ofwel 7,3 pro eent van het bruto nationaal Produkt. He kans dat Italië er in zal sla gen om het tekort volgend jaar toog te dringen tot 3 procent - oat is noodzakelijk om in 1999 eel te kunnen nemen aan de uropese Monetaire Unie "torch daarmee beduidend ge ringer. 5 Ruim een jaar geleden ging de toenmalige regering van Lam- berto Dini in de begroting voor 1996 nog uit van een tekort van 120 miljard gulden, dat in de loop van het jaar echter meer maals moest worden bijgesteld. Door een tegenvallende econo mische groei en daling van de rentevoet die minder was dan verwacht, kwam het tekort - dat sinds het topjaar 1992 (180 mil jard) een geleidelijke daling ver toonde - uiteindelijk negen mil jard gulden hoger uit dan in 1995. Volgens het ministerie van Fi nanciën komt dat ook, doordat in 1996 voor het eerst geen uit gaven zijn overgeheveld naar het volgend boekjaar. In vorige ja ren werd van die truc dankbaar gebruik gemaakt om het tekort kunstmatig binnen de perken te houden. De resultaten over 1996 vallen dusdanig tegen, dat de giganti sche ombuigingsmanoeuvre in de begroting voor 1997, die vol gens plan 70 miljard gulden aan bezuinigingen en extra inkom sten moet opleveren, niet meer voldoende zal zijn om de magi sche grens van 3 procent te ha len. Volgens een schatting van het Internationaal Monetair Fonds zal dit voorjaar nog een extra bezuiniging van 16 miljard gulden nodig zijn. Maar het IMF had daarbij het tekort over 1996 nog negen miljard gulden lager ingeschat dan het nu blijkt te zijn. Italiaanse economen ver wachten daarom dat zonder een nieuwe bezuinigingsronde van 25 tot 30 miljard gulden, Italië de Euro voorlopig wel kan ver geten. Het probleem is waar dat geld vandaan moet komen. Na de in voering van impopulaire 'Euro- tax', waarmee de regering van Romano Prodi volgend jaar 13 miljard gulden extra hoopt bin nen te halen, is het praktisch on mogelijk om de belastingdruk nog verder te verhogen. IMF, Brussel en onafhankelijke deskundigen zijn het erover eens, dat Italië maar één weg kan bewandelen om te komen tot een structurele vermindering van het begrotingstekort, name lijk die van korting op de uitga ven voor gezondheidszorg, pen sioenen en ambtelijk apparaat. Zowel de vakbonden als de com munisten hebben echter bij voorbaat al verzet aangekondigd tegen dergelijke kortingen, die zij tot nu toe met succes hebben weten te verhinderen. Omdat de regering-Prodi alleen kan overleven dankzij de steun van de communististen in het parlement en de sympathie van de bonden, kan de bezuinigings kwestie in komende maanden nog aanleiding geven tot hevige conflicten. Een breuk binnen de regeringscoalitie en een voortij dig einde van het centrum-link se kabinet zijn daarbij niet denkbeeldig. Apeldoorn (anp) - Wegener Ar cade heeft de winst vorig jaar volgens verwachting met onge veer 16 procent zien stijgen tot ongeveer 68 miljoen. De omzet steeg met ruim 50 procent, met name dank zij de overname van muziekuitgever Arcade. Dit heeft bestuursvoorzitter Houwert gisteren bekendge maakt in zijn nieuwjaarsrede. De resultaten van de nieuwe aanwinst bleven achter bij de verwachtingen. Vooral het voor Arcade belangrijke segment van de verzamel-cd's stond onder druk, zowel in Nederland als in andere Europese landen. Vooral de opkomst van illegale cd's zit de muziekuitgever dwars. De in de loop van 1995 gelanceerde commerciële televi siezenders The Music Factory (TMF) en TV 10 leden conform de verwachtingen aanloopver liezen. Wegener Arcade verkocht het merendeel van de aandelen in TV 10 eerder deze week overi gens aan een Amerikaans be drijf. De totale concernomzet groeide door de stijging van het adver tentievolume in de dagbladen. Bij de huis-aan-huisbladen daalde het advertentievolume, met uitzondering van de uitga ven in de regio Rotterdam. De betaalde oplage van de dagbla den stabiliseerde. Alleen de Zwolse Courant, die sinds begin 1996 als ochtendkrant ver schijnt, boekte abonneewinst. Voor 1997 verwacht het bestuur een verdere omzetgroei. Met na me de advertentievolume's in de dagbladen zullen verder toene men. Ook ziet het bedrijf de winst en het resultaat per aan deel dit jaar verder stijgen. In 1996 steeg de winst per aandeel met 5 procent tot ongeveer 10,37. Van onze redactie economie Den Haag - Meer economische dynamiek in de Europese Unie moet voorkomen dat de positie van Europese ondernemingen ten opzichte van de Amerikaan se en Japanse concurrentie ver der verslechtert. Dat betoogt L. Geelhoed, secre taris-generaal van het ministerie van Economische Zaken in zijn traditionele Nieuwjaarsartikel in het blad Economisch Statis tische Berichten (ESB). Geel hoed constateert daarin dat de positie van Europese onderne mingen op markten van veelbe lovende producten over de hele linie sinds het begin van de jaren zeventig is achteruitgegaan. Lidstaten van de EU laten op hun nationale markten te weinig concurrentie toe en richten hun steun louter op nationale indus triële belangen. De schaalvoor delen die de interne Europese markt kan bieden komen daar niet tot hun recht. Europese steun voor een indus trie die binnen de eigen nationa le economie niet meer gedijt is zinloos. Aan gebrek aan Europese en na tionale steun en aandacht ligt het niet, meent Geelhoed. Met de bijna voltooide juridische kaders voor een interne Europese markt is weliswaar een belangrijke voorwaarde geschapen voor her stel van het concurrentievermo gen, maar dat is kennelijk niet voldoende, stelt 's lands hoogste economische ambtenaar vast. Geelhoed breekt in zijn artikel een lans voor beleidsconcurren tie tussen de Europese lidstaten 'door gebruik te maken van de ruimte die de integratie ons biedt'. Beleidsconcurrentie, zegt Geel hoed, heeft een negatieve bij klank gekregen omdat het in verband wordt gebracht met een eenzijdige wedloop tussen staten 'die uiteindelijk aanlandt op de bodem van het sociaal of ecolo gische onaanvaarbare'. Geelhoed is tevreden over de economische ontwikkelingen, die dit jaar een groei met drie procent aangeven, maar slaat geen juichtoon aan. „Zolang zelfonderzoek inspireert is zijn welkom, maar leidt zij tot zelf genoegzaamheid dan is wan trouwen meer gepast." Den Haag (anp) - Twee op de drie Nederlanders heeft wei nig vertrouwen in het waarheidsgehalte van reclamebood schappen. De consument heeft zo zijn twijfels over de aan gekondigde hogere opnamecapaciteit van de zoveelste commercial over inlegkruisjes. Die boodschappen worden als uiterst irritant ervaren. Dit blijkt uit een telefonisch onderzoek onder vijfhonderd personen door marktonder zoeksbureau Trendbox. Deze gegevens staan in het jongste nummer van Adformatie, weekblad voor reclame, mar keting en media. Waar er juridisch geen sprake is van misleiding, blijkt de con sument de reclameboodschap pen wel degelijk als zodanig op te vatten. Vooral de wasmidde lenreclames moeten het ontgel den: 41 procent gelooft niets van die extra waskracht. Het zelfde geldt voor de 'ongeloof waardige' reclames voor maandverband, schoonmaak middelen, luiers en lichaams- verzorgende producten. Volgens Trendbox bestaat 'een aanzienlijk verband tussen misleidende en irriterende re clame'. Waar de consument wel aan hecht is een kwaliteitswaar borg. Met name die van de Consumentenbond of TNO sco ren hoog. „Idealiter zou een re clame-uiting dus een garantie van één van beide organisaties moeten dragen als een bepaal de kwaliteitsclaim wordt neer gelegd", aldus Trendbox. Deskundigen zullen straks, als merkvergelijkende reclame mogelijk is, wellicht vaker dan nu gebeurt, gevraagd worden om een kwaliteitsgarantie, voorspelt het onderzoeksbu reau. Den Haag - In Nederland komen binnenkort voor het eerst moto ren van Chinese makelij op de markt. De tweewielers dragen de naam van het roemruchte Franse automerk Mors en kosten iets meer dan 6000 gulden. De 125cc-motoren wegen slechts 130 kilo en hebben een maxi mum snelheid van 110 kilometer per uur. „De motorfietsen zijn dus zeker niet geschikt om op de snelweg auto's met tweehonderd kilometer per uur in te halen," zegt G. Voortman, president-di recteur van Mors Europe. Amsterdam - De Amerikaanse ijsbereider Ben Jerry's heeft een nieuwe directeur binnengehaald om de zware concurrentie met Unilever en Haagen-Dazs aan te kunnen binden. Perry Odak is afkomstig van US Repeating Arms, 's lands grootste fabrikant van geweren zoals de Winchester. Voorburg - De omzet van de groothandel in investeringsgoederen is in het derde kwartaal van vorig jaar met ruim 15 procent geste gen ten opzichte van de zelfde periode in 1995. Vooral de groot handels in computers, kantoormachines en kantoormeubels de den goede zaken. Zij zagen hun omzet met 18,5 procent stijgen. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren bekendgemaakt. Rotterdam - De prijs van dieselolie gaat maandag met een cent omhoog. Dat heeft marktleider Shell meegedeeld. Een liter diesel gaat dan 1,53 kosten. De benzineprijzen blijven ongewijzigd. Groningen - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) heeft de ondergrondse gasopslaginstallatie bij Grijpskerk in gebruik- genomen. Nadat een deel van het gas uit het veld bij de gemeente is gewonnen, zal de NAM de vrijgekomen ruimte gebruiken voor opslag van drie miljard kubieke meter aardgas. De installatie is onderdeel van een pakket maatregelen om de gasvoorziening in Nederland onder alle omstandigheden te kunnen waarborgen. Ondergrondse opslag biedt de NAM en de Gasunie de mogelijk heid sneller te reageren op onverwachte pieken in de gasvraag. Omdat de druk op het gasveld Slochteren afneemt, is de daar aan wezige voorraad minder snel beschikbaar. Dit zorgt vooral in de wintermaanden, als de vraag hoog is, voor problemen. Delfzijl - Burgemeester Haaksman van Delfzijl wil een landelijke discussie over de aanleg van een tweede Eemshaven. Hij verwacht dat de Eemshaven en de zeehaven van Delfzijl binnen enkele ja ren zullen vollopen met bedrijven die wegens ruimtegebrek en verkeersdrukte niet meer uit de voeten kunnen in de haven van Rotterdam. Aanleiding tot het pleidooi is de komst naar Delfzijl van Blijdorp International Merchants Group BV. Dit Rotterdamse bedrijf, dat is gespecialiseerd in op- en overslag van luxe consumentenartike len, verplaatst tussen nu en 2000 al zijn activiteiten naar de Gro ningse havenstad. Met de operatie is een investering gemoeid van acht miljoen gulden. De komst van Blijdorp levert Delfzijl hon derd arbeidsplaatsen op. Washington - De Amerikaanse president Clinton zal het meest gewraakte artikel van de anti-Cubawetgeving van de Verenigde Staten opnieuw opschorten. Dat werd gisteren bekend gemaakt. Volgens dat onderdeel van de zogenoemde Helms-Burton-wet kunnen Amerikaanse bedrijven en burgers wier goederen op Cu ba door het communistische regime zijn geconfisceerd, buiten landse bedrijven en burgers die hiervan profijt hebben getrokken voor de rechter dagen. Tal van landen, waaronder belangrijke handelspartners van de VS, hebben felle kritiek op Washington geuit. Eerder al, in juli, schortte Clinton het betreffende artikel voor zes maanden op. Seoul (krf/rtr/afp) - Zuid-Koreaanse werknemers hebben gis teren hun staking hervat en belangrijke economische sectoren in het land platgelegd. De niet-erkende vakbond KCTU, die zegt 300.000 leden te vertegenwoordigen in de grote indus trieën, zei dat het werk stilligt in 44 fabrieken. De werknemers hebben de sta king hervat omdat de regering het ultimatum van het vakver bond naast zich heeft neerge legd. Het verbond eist de intrek king van nieuwe, omstreden ar beidswetten. Deze bieden werk gevers onder meer de mogelijk heid personeel makkelijker te ontslaan en verbiedt centrale vakorganisaties voor drie jaar. Bijna 100.000 werknemers in 44 fabrieken legden het werk giste ren neer, aldus een woordvoer der van de KCTU. Het gaat om de autofabrikanten Kia, Ssa- nyong en Asia, alsmede de groot ste producent van auto-onderde len Mando en de grootste scheepswerf Hyundai Motor In dustrie. Volgens het ministerie van Ar beid in Seoul beperkt de staking zich tot ongeveer twintig bedrij ven en 19.000 werknemers. Het beschuldigde het vakverbod er van de cijfers op te blazen om meer mensen te mobiliseren. Overigens waren veel bedrijven afgelopen week wegens oud en nieuw dicht; ze openen pas maandag weer hun deuren. De met 1,2 miljoen aanhangers grootste vakbond van Zuid-Ko- rea, de FKTU, stelde vorige week een pauze in bij de stakin gen in verband met de vakantie dagen rond nieuwjaar. De FKTU wil zijn stakingen eind volgende week hervatten en heeft niet ge- rageerd op een oproep van de KCTU die te vervroegen. Die laatste vakcentrale riep de leden op, het openbare leven stil te leggen met acties bij de spoor wegen, de elektriciteitsvoorzie ning, de telecommunicatie en de financiële sector.

de Stem | 1997 | | pagina 7