concessie aan ervië doet e oppositie c Idobutu behandelt Zaïrese bodemschatten als privé-bezit A Akkoord over Hebron sterk onder druk P Maleisië zet illegalen uit Peru en Japan willen geen losgeld betalen voor gijzelaars Lima VS aarzelen nog over verbod op landmijnen Huis Dutroux-bende volledig afgebrand Eerste doodstraffen moordpartijen Rwanda KORT Koude beheerst Europa BUITENLAND A5 1ENTAAR r irre '1996 het record- llO.OOO bezoekers I aantal bezoekers gens Carré vooral logtroep, de musi- In van Veen en het ziekenhuis >orlogo en succes otesten Belgrado gaan door Yaicaan pibliceert tenten Swonarola Afgrijzen Inflatie BUITENLAND KORT Lekke olietanker bedreigt Japanse kust Democraten willen Dole als voorzitter Van Mierlo start rondreis hoofdsteden Nederlander komt om in Zwitserland Grote demonstratie in Bulgarije Nederlandse soldaten in Bosnië gewond Nieuwe pro-Koerdische partij in Turkije Bosnië-Herzegowina heeft weer regering 1997 A4 DïSTEM 1111 ZATERDAG 4 JANUARI 1997 J gezagsdragers k. Hoofdcommis- jens hun nieuw- ;en moordkuil, id wist dit jaar de elijke uitspraken, maken met wet- ikan worden aan- toenemende en Je her en derge- J heeft de Haagse Ide jeugdcrimina- i dat steeds vaker werk gaan. Het i - vaak allochto- I nog ernstiger en d van de Haagse ie-Van Traa heeft |ld niet gespaard. 3 rechtsstaat heb ban op moderner igen van de com- loor en de aange dachten. Het is te- de politici op hun jsvertegenwoordi- lissie-Van Traa in Idiging blijk gege ide nieuwe wetge- Ird in relatie tot de Iten vanaf maan- I de aanhoudende kt met ijs, waar- lorden gevist. De Ich is gisteren met Bosch opgenomen. I. Ter Schure (74) rnissen. Hij moet hartbewaking van rafische vormge- jrn Chemische Wa len een logote ont- Idie vanaf 29 april lentie. De winnaar len respectievelijk fan een week naar Iril binnen zijn bij Vste internationale |iging van een hele Statenkwartier in Inbouw, die begin fcben de CWC gete- In luchten over za- gisteren de Tensie- beroepsorganisatie Ikundigen behoefte I kunnen die zij niet It via de anonieme lematiek binnen de leest voorkomt. Het -06-3212141. i om na de jaarwis- len voor hergebruik pp basis van de eer oordvoerder van de nen de gebruikte |ciale tonnen depo- amelbakken ook de 06-0034 (gratis) ul de bon in en vraag de ief Vakantiebrochure aan. atiefVakantieparken m/v 19. Jen alem/Cairo (ap) - De dim op een eventueel ak- koo 1 over Hebron is gisteren ven :r opgevoerd door hon den m joodse kolonisten die enif tijd de omstreden Ar- tis- ïuvel op de Westoever bez hielden. Daaiaast dreigden nog eens ïinisters in het kabinet van prei er Benjamin Netanyahu j tegen het akkoord zullen stentien. Verdere nieuwe obsta kels rerden opgeworpen door de .ische president Hosni Mu- bar; De I zetting van de Artis heuvel vond 's morgens plaats onder strenge politiebewaking. Pales tijnse boeren zeggen dat zij de ei genaar zijn van de naast de jood se nederzetting Beit El gelegen heuvel. Sommige kolonistenge zinnen hadden de nacht in cara vans op de Artis doorgebracht. Met de bezetting wilden de kolo nisten Netanyahu uitdagen woord te houden. De premier heeft vorig jaar na zijn aantreden gezegd dat hij de in totaal 144 nederzettingen op de Westoever en in de Ga- zastrook wilde uitbreiden, maar heeft volgens de kolonisten veel te weinig actie ondernomen. Toen hun een onderhoud met mi nister van Defensie Yitzhak Mor- dechai werd toegezegd staakten de kolonisten hun bezettingsac tie, die tot woedende reacties van Palestijnse zijde had geleid. De Egyptische president Hosni Mubarak drukte de Palestijnse president Yasser Arafat gisteren op het hart niet in te stemmen met een akkoord over Hebron als Israël geen harde toezeggingen doet over de terugtrekking van zijn troepen uit het platteland op de Westoever. Met zijn uitlatingen op de Egyp tische televisie wierp Mubarak nieuwe obstakels op voor het nog altijd niet gerealiseerde Hebron- akkoord. Netanyahu wordt bij de kwestie- Hebron dwars gezeten door mi nisters in zijn eigen regering, die vrezen dat de 500 joden in de stad in gevaar zullen komen als het Israëlische leger wordt terug getrokken. De Palestijnen zeggen dat zij geen akkoord over Hebron zullen tekenen zolang de Israëlische re gering er niet mee instemt dat het leger uiterlijk in september de Westoever verlaten moet heb ben, zoals dat in de autonomie- akkoorden staat die de Pales tijnen met de vorige Israëlische regering hebben gesloten. Neta nyahu zei gisteren bereid te zijn in overleg met Arafat een begin datum voor de terugtrekking vast te leggen, maar geen eindda tum. De terugtrekking had vol gens het oorspronkelijke plan al in september vorig jaar moeten beginnen. Psychiaters hebben het Israëli sche leger al in mei 1995 gewaar schuwd voor de Israëlische dienstplichtige Noam Friedman, zo meldde het Britse dagblad The Independent. Friedman ver wondde woensdag zeven Arabie ren toen hij op een markt in He- bron in het wilde weg begon te schieten. Een psychiater uit de geboortestad van Friedman stuurde het leger in het voorjaar van 1995 een brief, waarin hij de geestelijke gezondheid van de jongeman in twijfel trok. Wei n (afp/dpa/anp) - Na zes weken protesten heeft de Servi sch regering enkele overwinningen van de oppositie bij de lo- kali rerkiezingen op 17 november erkend. Deipositie reageerde echter te- leurfsteld, want Belgrado ;t vraagtekens bij door te- sitnders opgeëiste zeges in zes oms eden kiesdistricten. En de soci istische machthebbers wij- en overwinning van de op- posi e in drie steden categorisch dist hoo VOO gun cies Zre dru ech krit ervische minister van Bui- idse Zaken, Milan Milutino- eelde de standpunten van lelj ado gisteren schriftelijk mee le Organisatie voor Veilig- heic :n Samenwerking in Europa S). Deze organisatie stelde int vorige maand dat de Servi sch regering de oppositie onte- zeges had onthouden in veei en van de achttien grootste steep. wil nu de overwinnin- negen van de zestien kies- cten van de Servische stad erkennen, maar ook de de Servische regering on- ige uitslagen in de provin den Uzice, Kragujevac en anin. In zijn brief bena- bewindsman Milutinovic dat de aangekondigde stajjen niet betekenen dat Bei- volmondig instemt met het ihe OVSE-verslag. Vat aanstad (cic) - Het Vati- caa gaat tot nu toe ongepu- bliccrde teksten van de 15- eeu dik voo se Florentijnse boetepre- Girolamo Savonarola onderzoek toegankelijk vier zijn Het ma! n. Dat leidde de Vaticaanse krant Oss vatore Romano gisteren. De Roos-Katholieke Kerk veroor deel; Savonarola in 1498 we gen retterij tot de brandstapel. De ssten betreffen notities van de ter dominicaan uit zijn bre- n 18 preken over het e van van Johannes. De notities olgens de krant tot nu toe ;n relikwie' bewaard en be vat! een 'indrukwekkend ge looi (etuigenis' waarin de ware Sav ïarola naar voren komt. 'aticaan overweegt met het de viering van het Heilig 2000 rehabilitatie van slat toffers van de inquisitie en van et onverzoenlijke beleid van smrljge pausen. Curiekardinaal Etchegaray noemde vorig jaai Savonarola en de Tsjechi sch kerkhervormer Johannes Hui (1370-1415) als mogelijke kanidaten. Een 'grondig onderzoek' van de resultaten vindt plaats in zes kiesdistricten, waar volgens Bel grado de regerende socialistische partij SPS en de met haar ver bonden JUL wonnen. In tegen stelling tot de internationale or ganisatie stelt de Servische rege ring verder dat niet de oppositie, maar geen enkele partij in de plaatsen Pirot, Pancevo en Jago- dina de meerderheid behaalde. Volgens de groep samenwerkende oppositiepartijen Zajedno (Sa men) wijst de Servische regering de aanbevelingen van de organi satie in feite af. Ofschoon het er niet met zoveel woorden staat, betekent de brief dat president Milosevic de aanbevelingen van de OVSE naast zich neerlegt, al dus Zajedno-kopstuk Miroslav Labus gistermiddag voor de zen der Radio Index: „Het regime er kent niet alle uitslagen." De Milosevic-tegenstanders zien dan ook geen aanleiding een ein de te maken aan de dagelijkse protesten totdat het bewind alle verkiezingsuitslagen goedkeurt. Het ongeldig verklaren van uit slagen door de Servische regering leidde de afgelopen zes weken tot massale protestdemonstraties door .studenten en de oppositier coalitie Zajedno. De OVSE riep gisteren de Servi sche leiding op de verkiezingsze ges van de oppositie bij de lokale verkiezingen op 17 november 'snel en volledig' te erkennen. De Bosnische Kroaat Drazen Er- demovic (25) gaat in beroep tegen het vonnis van het Joegoslavie- Tribunaal in Den Haag uit no vember, zo heeft het hof gisteren meegedeeld. Er is nog geen enkele datum vastgesteld voor de behan deling van het beroep, aldus het hof. De beslissing over een beroep moet worden genomen door de Kamer van Beroep onder leiding van president Antonio Cassese. Maleisië is gisteren begonnen met de uitzetting van de eerste groep van bij elkaar 700.000 illegale werknemers. Het ging om duizend Indonesiërs die op een Indonesisch marineschip onder bewaking van mariniers naar huis gaan. foto reuter Parijs/Bonn (anp/dpa/afp) - De koudegolf in Europa laat niet af. Tot gisteren had zij 240 levens geeist. Duizenden automobilisten, onder wie honderden Nederlanders, en treinreizigers strandden in de sneeuw in Frankrijk. Ook TGV's liepen vast door ijs op bovenleidingen en wissels. Het ijs om de leidingen had een doorsnede van tien centimeter. Voor gis teravond werd een nieuw pak sneeuw verwacht. Grafdelvers in Bonn gebruikten drilboren om in de grond te komen. Van de rivieren is alleen de Rijn nog bevaarbaar. Op kleinere vaar wegen in Duitsland zaten zevenhonderd binnenschepen vast in het ijs. In Engeland bevroren voor het eerst delen van de Theems. De veerverbindingen met Scandinavië kwamen in gevaar door ijs- vorming. Draagvleugelboten tussen Kopenhagen en Malmö staak ten hun dienst. In Noord-Spanje sloeg een bus om door gladheid. Het ongeluk kostte vier doden. In België glaceerde een vrachtwa genchauffeur het hele wegdek met chocola. De man poogde de tank van zijn wagen met tonnen chocola te ontdooien met een soort vlammenwerper, maar daardoor vloog zijn hele auto in de brand. Lima (ap) - Peru en Japan hebben afgesproken dat er geen los geld zal worden betaald om de 74 gijzelaars in de residentie van de Japanse ambassadeur in Lima vrij te krijgen. Dat heeft een woordvoerder van het Japanse ministerie van Bui tenlandse Zaken gisteren in To kyo verklaard. De woordvoerder reageerde met deze uitspraak op speculatie dat er misschien door middel van een betaling aan de rebellen van de organisatie Tupac Amaru (MR- Den Haag (anp) - President Clinton van de Verenigde Sta ten weet nog niet hoe hij een einde moet maken aan het ge bruik van antipersoneelmij nen in de wereld. Osr Carolyn Henson (ap) Cneve - Toen eerder deze ek rebellen in Zaïre de pri- ■goudmijn van Mobutu Se- Seko veroverden, heeft de Zïrese president dat waar- hjnlijk niet in zijn porte- n mnee gevoeld. Clinton moet deze maand laten weten of Washington meedoet met de door Canada geleide cam pagne om een ontwerptekst te maken voor een verdrag dat het gebruik, de export en het opslaan van dit soort landmijnen ver biedt. Het akkoord is de eerste stap naar een wettelijk verplicht ver bod op deze wapens. De zogehe ten Ottawa-aanpak geniet steun van een aantal westerse staten, waaronder Nederland, en van landen die het meest lijden onder het geweld van de landmijnen: Afghanistan, Angola en Cambod ja. Een eerste werkbijeenkomst staat voor volgende maand op het programma. In Wenen zal de ont- werp-tekst aan de orde komen. Een vervolgconferentie is ge pland in juni in Brussel. Als de VS niet meedoen, is de kans op succes aanzienlijk klei ner. Peking en Moskou hebben al aangekondigd een dergelijk ver drag niet te zullen ondertekenen. Voor Groot-Brittannië en Frank rijk is de snelle aanpak zonder de VS evenmin aantrekkelijk. Het alternatief, waar vooral het Amerikaanse ministerie van De fensie (het Pentagon) voor pleit, is om te komen tot een verbod via onderhandelingen in de Ontwa peningsconferentie van de Vere nigde Naties. Dit orgaan staat bekend om zijn trage en bureau cratische besluitvorming. In mei koos Clinton voor het be houd van Amerikaanse antiper soneelmijnen in Zuid-Korea. Daarmee sloot hij aan bij de op tiek van Defensie hoewel gere nommeerde ex-generaals, onder wie de commandant van de Ame rikaanse troepen in de Golfoor log, Norman Schwarzkopf, cam pagne voeren om van al deze landmijnen af te komen. Beleids makers op het Pentagon beweren echter dat antipersoneelsmijnen nuttig zijn ter verdediging van de eigen troepen. Voor Clinton bestaat ook nog de optie van een twee-sporenkoers. De VS geven dan verbaal steun aan de aanpak van de groep van de Ottawa Conferentie zonder zich te committeren aan het ont- werp-verdrag. Over de hele wereld liggen onge veer 110 miljoen antipersoneel mijnen begraven. Ze maken we kelijks vijfhonderd slachtoffers, vooral burgers. Dat zijn er per jaar een kleine 25.000. Vooral in Derde Wereld-landen zijn deze wapens populair omdat ze goed koop en moeilijk te bestrijden zijn. TA) zou worden geprobeerd de vrijheid van de gijzelaars, onder wie de Japanse ambassadeur in Peru, te bewerkstelligen. De re bellen hebben voor zover bekend niet om losgeld gevraagd. „Ik wil graag duidelijk maken dat noch Peru noch Japan de in tentie heeft losgeld te betalen", aldus woordvoerder Hiroshi Has himoto. Sinds de guerrillastrijders op 17 december een receptie ten huize van de Japanse ambassadeur bin nenvielen, hebben ze al ruim 400 gijzelaars vrijgelaten. Onder de 74 mannen die nog worden vast gehouden zijn Peruaanse rech ters, generaals en parlementa riërs. Er zijn nog twee buiten landse ambassadeurs. Woensdag lieten de gijzelnemers nog zeven gijzelaars vrij. Sinds dien heeft alleen donderdag de hond van de Japanse ambassa deur haar vrijheid teruggekre gen. De Duitse herder Emma werd broodmager afgevoerd door een medewerker van het Rode Kruis. De zoon van Emma, Oso, kwam op tweede kerstdag om het leven toen hij bij het gebouw op een mijn trapte die de rebellen hadden gelegd. 4 een al in Zaïre bezit Mobutu paleizen en een luxueus jacht, andere landen heeft hij een ital villa's. De schattingen trent zijn totale bezit lopen een van een kleine 9 miljard den tot ruim 25 miljard gul- i. Het grootste deel hiervan -ft Mobutu vermoedelijk uit Zaïrese staatskas overgehe- d naar zijn Zwitserse bankre- k lingen, h de Kilo-motogoudmijn, die in weekeinde door de rebellen rd veroverd, zit naar wordt 'genomen 100 ton goud. De f eilen hebben al eerder een andere goudmijn veroverd. Ze hopen met het buitgemaakte goud hun strijd tegen het bewind van Mobutu te financieren. Mobutu is terug in Zaïre na eerst in Zwitserland een prostaatope ratie te hebben ondergaan en in Frankrijk een tijdje te hebben uitgerust. Zijn gezondheid is nog steeds zwak, en het is nog maar de vraag wat er van zijn rijk dommen moet worden als hij zou komen te overlijden. De Zwitsers hebben al genoeg aan hun hoofd met de beschuldi gingen dat ze van het door de na zi's geroofde goud en van de be zittingen van in de Tweede We reldoorlog omgekomen joodse rekeninghouders hebben gepro fiteerd. Ze zitten niet te wachten op nieuwe schandalen. „We hadden het kunnen zien aankomen", schrijft het Zwit serse weekblad Weltwoche. „De Zwitserse autoriteiten hadden moeten voorzien dat de hele we reld ooit met afgrijzen naar Mo butu's Zwitserse bankrekenin gen zou wijzen." De reputatie van Zwitserland is toch al niet zo smetteloos meer als vroeger. Mobutu is niet het eerste staatshoofd dat het Zwit serse bankgeheim misbruikt om rijkdommen die oneigenlijk ver gaard zijn te bewaren. Zo had de vroegere president van de Fili- pijnen Ferdinand Marcos 875 miljoen gulden bij Zwitserse banken ondergebracht. Volgens landgenoten had hij dit geld ge stolen gedurende zijn regime, dat twintig jaar heeft geduurd. De broer van Carlos Salinas de Gortari, de vroegere president van Mexico, had bijna 150 mil joen gulden in Zwitserland staan, geld dat vermoedelijk uit de handel in drugs afkomstig is. „Het is bekend dat Mobutu Zaï re behandelde alsof het zijn pri vé-bezit was", aldus Paul Ka- humbu-Ntumba, vertegenwoor diger van een Zaïrese oppositie groepering. In zijn geboortedorp Gbadolite heeft Mobutu een marmeren pa leis voor zichzelf laten bouwen. Er ligt een slotgracht met kroko dillen omheen en in de tuinen wonen leeuwen en olifanten. Ook is er een forse luchthaven op het terrein. In alle andere tien regio's van Zaïre heeft hij palei zen. „Mobutu beheerst alle indus trieën van Zaïre", aldus Jose Mutombo-Kady, een andere op- positie-woordvoerder. Het land heeft grote bodemschatten: dia mant, goud, koper, kobalt en an dere waardevolle stoffen. Des ondanks is Zaïre in de 31 jaar dat het door Mobutu wordt gere geerd een van de armste en meest corrupte landen van Afri ka geworden. In 1986 werd er 474.000 ton ko per gewonnen. In 1995 was dat nog maar 40.000 ton. De inflatie beloopt de laatste maanden 100 procent. Hoewel Mobutu in Zwitserland omringd werd door eersteklas artsen, hebben de kli nieken in de hoofdstad Kinshasa gebrek aan medicijnen, voedsel en apparatuur. Op de kaart staan wegen die door een vol strekt gebrek aan onderhoud on vindbaar zijn geworden. De jungle heeft ze overwoekerd. Het telefoonnet functioneert nauwe lijks. Om deze redenen, vinden oppo sitiegroepen, zouden Mobutu's rijkdommen na zijn dood moeten worden terugggeven aan het land. „Iedereen weet dat Mobutu uit een arme familie komt", al dus Mutombo-Kady. „Zelfs al had hij al het geluk van de we reld gehad met beursspeculaties, dan zou hij deze rijkdommen niet hebben kunnen opbouwen." Zijn miljarden behoren toe aan Zaire, vindt de vertegenwoordi ger van de oppositie. President Mobutu Brussel/Jumet (anp) - Eén van de huizen van de bende-Du- troux, waar vorig jaar de lijken van An en Eef je zijn gevon den, is in de nacht van donderdag op vrijdag volledig afge brand. Volgens politie en justitie is de brand in de woning in Jumet, die verlaten was, aangestoken. Deskundigen hebben op ver scheidene plaatsen rond het huis benzinesporen ontdekt. In het huis woonde indertijd zijn handlanger Bernard Weinstein. Dutroux bracht hem om het leven en begroef hem dicht bij Julie en Mélissa in de tuin van zijn woning in Sars-la-Buissière. Het parket van Charleroi stelt een onderzoek in naar de brand. Voor justitie is de ver woesting van de woning ver velend omdat bewijsmateriaal verloren kan zijn gegaan. Speurders bezochten het huis nog regelmatig. Indertijd trof justitie in de woning een groot aantal pornovideo's aan. Bij het huis van Dutroux in Mar- cinelle, waar in augustus de meisjes Sabine en Laetitia le vend werden teruggevonden, is nu permanente bewaking ingesteld. De politie vermoedt dat een ongecontroleerde volkswoede aan de basis ligt van de brand in Jumet. Buurtbewoners had den al in een petitie aange drongen op de sloop van het huis. Op de plaats zou een ge denkteken moeten komen ter herinnering aan slachtoffer tjes van pedofilie en ontvoe ring. Tokyo - De Japanse westkust loopt het gevaar van een oliever vuiling. Zo'n 150 kilometer uit de Oki-eilanden is in zware zee een Russische olietanker lekgeslagen, aldus de autoriteiten giste ren. Ongeveer tweederde van de 19.000 ton olie aan boord is al uitgelekt en bedekt meer dan een halve vierkante kilometer zee oppervlak. De bemanning heeft het slagzij makende schip verla ten. Meer dan zes meter hoge golven maken het onmogelijk actie te ondernemen om verdere verspreiding van de olie te voorko men. Washington - Democratische afgevaardigden hebben donderdag hun republikeinse collega's een alternatief voor Newt Gingrich als voorzitter van het Huis van Afgevaardigden voorgesteld. Zij willen de verslagen Republikeinse presidentskandidaat Bob Dole als voorzitter. De Amerikaanse grondwet zegt niet dat de voorzitter van het Huis lid van het parlement moet zijn en daarom zou Dole, die zich uit de politiek heeft teruggetrokken, de post zonder proble men kunnen aanvaarden. Den Haag - Minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken start maandag een rondreis langs de landen de Europese Unie. Het is traditie dat een nieuwe voorzitter van de EU alle andere lidstaten bezoekt. Doel van de réis is om de wensen en verlangens van de lidstaten in kaart te brengen. Ook zal Van Mierlo uiteenzetten wat de plan nen en prioriteiten zijn in de eerste helft van dit jaar die Neder land voorzitter van de EU is. Geneve - Een 42-jarige Nederlander is donderdagmiddag om het leven gekomen bij een lawine in Champex, in het oosten van Zwitserland. De man zou op grote hoogte van een rots zijn gestort en verdwenen. De.lawine vond plaats in Lantsch, in het Grisons-gebergte. El ders in Zwitserland kwam een Duitse toerist bij een lawine om het leven. Sofia - Naar schatting 20.000 mensen hebben gisteren in het cen trum van de Bulgaarse hoofdstad Sofia voor vervroegde verkie zingen gedemonstreerd. De betogers van het anti-communisti sche Verbond van Democratische Krachten belaagden het partij bureau van de regerende Bulgaarse Socialistische Partij (SPB) met onder meer eieren, stenen en rotjes. De verkiezingen staan formeel pas eind 1998 op het programma. Sarajevo - In Zuidwest-Bosnië zijn vier Nederlandse soldaten donderdag gewond geraakt bij een brand op hun basis. De brand brak uit in de twee tenten waarin de vier zich bevonden. Navo- woordvoerder Tony White zei gisteren dat het viertal slechts lich te verwondingen heeft opgelopen en dat onderzoek heeft uitge wezen dat de brand niet was aangestoken. Ankara - In Turkije heeft een voormalige minister gisteren een pro-Koerdische partij opgericht die zal gaan streven naar een vreedzame oplossing voor de oorlog die al 12 jaar in het Koerdi sche zuidoosten van het land woedt. De politiek onafhankelijke Serafettin Elci, die eind jaren '70 mi nister van Openbare Werken was, is zelf een Koerd. Zijn partij heeft de naam Democratische Partij voor de Massa's gekregen. De enige andere pro-Koerdische partij in Turkije is de Volksde mocratie Partij, waarvan 41 leden in staat van beschuldiging zijn gesteld wegens separatisme. De rebellen van de verboden separa tistische Koerdische Arbeiderspartij (PKK) strijden sinds 1984 voor een onafhankelijk Koerdistan in het zuidoosten van Turkije. Deze strijd heeft inmiddels al aan meer dan 21.000 mensen het le ven gekost. Sarajevo - Bosnië-Herzegowina heeft na bijna vier jaar weer een regering. Het Bosnische na-oorlogse parlement heeft de voorge stelde burgerregering goedgekeurd. Het parlement kwam giste ren in Sarajevo voor het eerst in zijn geheel bijeen. De afgevaardigden van de drie etnische groeperingen uit het land (moslims, Kroaten en Serviërs) steunden de nieuwe regering on der leiding van twee premiers, de moslim Haris Silajdzic en de Serviër Boro Bosic. Op vier na brachten alle parlementsleden hun stem uit: van hen stemden er 37 voor het kabinet en één blanco. Kigali (afp/anp/rtr) - Een rechtbank in de Rwandese stad Ki- bungo heeft gisteren de eerste twee verdachten van de moord partijen van 1994 ter dood veroordeeld. Die straf was ook tegen hen geëist. Dat heeft de Rwandese radio ge meld. Het gaat om de voormalige zie kenverpleger Déogratias Bizima- na en de plaatselijke functionaris Egide Gatanazi. Ze hebben vol gens de rechtbank in 1994 leiding gegeven aan de slachtingen in Ki- bungo, in het zuidoosten van Rwanda, en werden daarom ver oordeeld wegens genocide en misdaden tegen de menselijk heid. De twee hadden vorige week vrijdag, bij de opening van het proces, gezegd onschuldig te zijn. Ze waren de eerste verdach ten die terecht moesten staan we gens de genocide. Het proces duurde maar vier uur. De aange klaagden hebben twee weken de tijd om in hoger beroep te gaan. De verdachten hadden geen ver dedigers. In Rwanda is er een ge brek aan juristen. Tijdens de bloedige slachtpartijen in 1994 hadden de moordenaars het vaak gemunt op de elite. De Rwandese wet stelt rechtsbijstand ook niet verplicht. „Deze misdaden wer den bij daglicht gepleegd. Of er zijn ooggetuigen, of er zijn er geen. Het gaat hier niet om inge wikkelde juridische vraagstuk ken", aldus Gérard Gahima, de plaatsvervangende minister van Justitie van Rwanda.

de Stem | 1997 | | pagina 5