Artsen eisen verbod op afluisteren 'Scholieren niet in de bijstand' Servië d concessi e oppo Rotterdam heeft te weinig rechters Kleinste krant blijft liever zelfstandig Spanning Arubaanse Aantal stakende krantenbezorgers gering politietop duurt voort ra- /lobutu be Amsterdamse kerken gaan Samen-op-weg Snel handelen DE STEM BINNENLAND Pronk naar conferentie Afghanistan DE STEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT Aanvoer verse mosselen gestaakt Recordaantal bezoekers voor Carré Ter Schure met hartklachten in ziekenhuis OPCW schrijft prijsvraag uit voor logo Meldpunt voor verpleegkundigen Inzameling oliebollenvet groot succes 0STEM Kijk snel in de gratis Creatief Vakantiebrochure 1997! Bel 06-0034 (gratis) otesten Belgrade Viticaan publiceert teksten Swonarola 11111 ZATERDAG 4 JANUARI 1997 A4 Van onze verslaggever Nijmegen - Telefoontjes tussen arts en patiënt of tus sen artsen onderling vallen onder het medisch beroeps geheim en mogen nooit door directies van ziekenhuizen of instellingen worden afge luisterd. De Landelijke vereniging van Artsen in Dienstverband (LAD) heeft de Registratiekamer ge vraagd dit verbod schriftelijk vast te leggen en alle werkgevers in de gezondheidszorg daarvan formeel op de hoogte te brengen. Onder artsen die in vast dienst verband van een (academisch) ziekenhuis of instelling werken, is onrust ontstaan naar aanlei ding van het rapport 'Als de te lefoon wordt opgenomen' dat onlangs door de Registratieka mer, de instantie die toeziet op persoonsregistraties en privacy bescherming, werd uitgebracht. In het rapport wordt bevestigd dat bedrijven (werkgevers) zake lijke telefoongesprekken van hun personeel mogen afluisteren en opnemen om zodoende toe te zien op de kwaliteit ervan. Volgens de Registratiekamer druist dat niet in tegen de priva- cy-wetgeving. De artsen in dienstverband eisen dat op deze algemene regeling een uitzonde ring wordt gemaakt. „Het afluis teren van telefoongesprekken van artsen door hun werkgevers is ongewenst en onaanvaard baar. In de meeste gevallen zijn dat gesprekken met of over pa tiënten. Met afluisteren wordt de vertrouwensrelatie tussen arts en patiënt geschaad," zegt woordvoerder Hartman van de LAD. Een soortgelijke uitzonde ring zou, zegt de vereniging, ook Van onze correspondent Oranjestad - De Arubaanse regering blijft kampen met proble men in de politietop. Terwijl de gewezen hoofdcommissaris Lu cas Rasmijn en diens plaatsvervanger Stanley Zaandam via een kort geding hun ontslag ongedaan trachten te maken, liggen hun opvolgers al met elkaar overhoop. Rasmijn en Zaandam kregen 'vrijwillig ontslag' aangezegd als onderdeel van de uitvoering van de aanbevelingen in het rapport- De Ruiter. Nederland haalt als 'tegenprestatie' de in Arubaanse ogen omstreden procureur-gene raal Jan Zwinkels uit Oranjestad terug. In het kort geding dat gisteren diende, stelden Rasmijn en Zaan dam dat zij nooit hebben toege zegd, dat zij vrijwillig zouden vertrekken. Volgens de Arubaan se regering is echter op 23 no vember besproken dat in het ui terste geval vrijwillig ontslag zou kunnen voortvloeien naar aanlei ding van de uitkomsten van het topoverleg tussen de regeringen van Nederland, Aruba en de Ne derlandse Antillen, dat enkele dagen later in Den Haag plaats vond. Maar van die bespreking op 23 november ontbreekt een verslag. Overigens verklaarden de twee ontslagen functionarissen op 5 december teleurgesteld te zijn dat zij zo snel werden geofferd. Dit impliceert volgens de verde diging van het Land Aruba, dat zij wel degelijk op de hoogte wa ren dat ontslag in het verschiet lag. De rechter doet 8 januari uit spraak in deze kwestie. Ook rond de twee vervangers van de ontslagen politietoppers, Al- wyn Nectar en Hugo Koek, zijn inmiddels de nodige problemen ontstaan. Koek voelt zich tekort gedaan door de Arubaanse rege ring, omdat Nectar is benoemd tot hoofdcommissaris en hijzelf tot diens vervanger. Volgens Koek, die in het verleden altijd als meerdere van Nectar heeft ge functioneerd, voldoet laatstge noemde niet aan de eisen om in de rang van hoofdinspecteur te worden aangesteld. Koek voelt zich gepasseerd en heeft laten weten de benoeming van Nectar niet te accepteren. Rotterdam (anp) - De rechtbank in Rotterdam kampt met een tekort aan rechters. Daardoor kan het Openbaar Ministerie een kwart van alle zaken in 1997 niet voor de rechter brengen. Sommige verdachten ontlopen echter niet hun straf. Zij krijgen bijvoorbeeld een boete in plaats van celstraf. Volgens rechtbankpresident mr. rechters. „Hoe dan ook, de oplei ding duurt lgng, dus je. hebt niet zomaar extra rechters. Tot nu toe hebben we twee collega's erbij gekregen uit andere arrondisse- mfenten." 1 Het algemeen bestuur van het ar rondissement Rotterdam heeft onlangs bij het ministerie van Justitie het tekort aan rechters aangekaart. Eerder klaagde het Openbaar Ministerie in Rotterdam over een tekort aan officieren van Justitie. De problemen hebben volgens persofficier van justitie mr. H. Wesselink nog niet geleid tot een stuwmeer aan zaken die niet worden behandeld. J. Mendlik speelt het probleem ook bij enkele andere arrondisse menten, maar is het tekort in de Maasstad het nijpendst. Het Openbaar Ministerie en de poli tie brengen veel zaken aan, waaronder ook enkele megaza ken, zoals die tegen drugsbaron L. en een Marokkaanse drugs bende. „Eén zo'n grote zaak frus treert ons hele schema," aldus mr. Mendlik. „Het staat gelijk aan tientallen andere strafzaken of zelfs honderden zaken voor de politierechter." Een minder grote oorzaak is vol gens Mendlik ook, dat Rotterdam niet zo in trek is bij beginnende De vijftien hervormde, dertien gereformeerde en twee lutherse kerken in de hoofdstad vormen een voorlopige algemene kerken raad die het gezamenlijke beleid op het gebied van bij voorbeeld jeugd- en ouderenbeleid gaat uit stippelen. Die samenwerking be tekent niet dat alle wijkgemeen- ten ook daadwerkelijk samen gaan. „Veel wijkgemeenten werken al samen," zegt de lutherse predi kant dr. H. Donga, voorzitter van de nieuwe kerkenraad. „Maar en kele zogeheten identiteitsge meenten doen het liever alleen." Ook de buitenbeentjes, zoals de behoudende Gereformeerde Bondsgemeenten bij de hervorm den en de progressieve gerefor meerde Keizersgrachtkerk, stem men volgens hem van harte in met de samenwerkingsovereen komst. De kerken benadrukken dat de samenwerking niet alleen is inge geven door dalende ledentallen, maar ook door de wens om beter te laten zien wat kerk-zijn in Amsterdam in deze tijd betekent. Samenwerking is onontbeerlijk in een tijd waarin het aantal ge meenteleden terugloopt maar de boodschap van de kerken een steeds belangrijker rol gaat spe len, aldus de kerken. Volgens Donga is het aantal le den van de toekomstige Protes tantse Gemeente Amsterdam door verschillende methoden van registratie in de drie kerken moeilijk aan te geven. Het aantal belijdende leden bedraagt op dit moment 10.000 bij de hervorm den, 9000 bij de gereformeerden en 2000 bij de lutheranen. Daar- Het huis van voorzitter Bos in Emmen fungeerde gisteren als actiecentrum Emmen (anp) - Aan de sta- kingsoproep van de Bond voor Krantenbezorgers (BvK) lijkt nauwelijks gehoor te zijn ge geven. Bij de klachtendien sten van de grote dagbladen kwamen gisterochtend nau welijks meer telefoontjes dan anders binnen over het niet bezorgen van de krant. BvK-voorzitter H. Bos verwacht te in de loop van de dag meer dui delijkheid te krijgen via de de pothouders, waar de bezorgers de kranten ophalen. De meeste men sen houden in verband met de kou al rekening met een latere bezorging. Bovendien zijn veel mensen vrij. Het is daarom moge lijk, dat een kachtengolf pas later op de ochtend op gang komt. De actievoerders willen meer geld in verband met de felle kou. De bond eist dat de 50.000 kran tenbezorgers in Nederland een kwartje per bezorgde krant krij gen. Verder wil de BvK, dat de bezorgers de beschikking krijgen over warme kleding en een dege lijke fiets. De onlangs opgerichte bond heeft 2000 leden en pro beert al enige tijd in gesprek te komen met de uitgevers. De sta king moest twee dagen gaan du ren. Het huis van voorzitter Bos in de wijk Angelslo in Emmen fungeer de gisteren als actiecentrum waar vijf uur 's ochtends drie meisjes, dertien jongens en twee depot houders zich verzamelden. Sta pels kranten lagen demonstratief opgestapeld in een hoek van de woonkamer. De kranten werden gecontroleerd op de berichtge ving over de actie. „We gaan door Amsterdam (anp) - Met de ondertekening van een samenwer kingsovereenkomst zijn de hervormden, gereformeerden en lu theranen in Amsterdam sinds gisteren officieel Samen-op-Weg. Amsterdam is de eerste grote stad in Nederland, waar de drie kerken zo'n overeenkomst sluiten. Den Haag (anp) - De wethou ders van Onderwijs en Sociale Zaken van de vier grote ste den vinden het niet juist,dat sommige scholieren door de wijzigingen in de studiefina- niering een beroep moeten doen op de bijstand. In een brief aan de ministers Melkert (Sociale Zaken) en Ritzen (Onderwijs) teken zij protest aan tegen de maatregel. De wethouders vinden, dat de beide bewindslieden zelf voor de extra kosten moeten opdraaien. Ook hebben zij principiële be zwaren. „Wij achten het boven dien geen goede zaak als jonge ren al in hun schoolperiode aan bijstandsafhankelijkheid ge wend raken," zo schrijven de wethouders. Op 1 januari trad de Wet tege moetkoming studiekosten voor scholieren van achttien jaar en ouder in het voortgezet onder wijs in werking. Deze leerlingen krijgen geen stu diefinanciering meer, maar een basistoelage en een tegemoetko ming in de studiekosten. Ook de OV-jaarkaart behoort tot het verleden. Dit betekent in een aantal gevallen, dat mensen minder geld krijgen. Het kan op lopen tot enkele duizenden gul dens per jaar. Onder druk van de PvdA heeft Ritzen een overgangsregeling opgesteld voor drie groepen scholieren die op 31 december nog studiefinanciering hadden. De betrokken leerlingen krijgen het verschil tussen het beursbe- drag van de studiefinanciering en het bedrag van de nieuwe re- bij komen naar schatting enkele tienduizenden doopleden. In Utrecht gaan de Hervormde Gemeente en de Gereformeerde Kerk op 27 januari officieel tot federatie over. Daar gaan her vormden en gereformeerden voortaan samen door het leven onder de naam Samen op Wegge- meente Utrecht. Den Haag (anp) - Minister Pronk voor Ontwikkelingssa menwerking woont op 21 en 22 januari een internationale conferentie over Afghanistan bij in Ashgabad in Turkme nistan. De bewindsman houdt er tevens een toespraak. Aansluitend bezoekt Pronk een Afghaanse stad. Dat zal waar schijnlijk de hoofdstad Kabul zijn met door de winter schrij nende humanitaire problemen, aldus een woordvoerder. De bijeenkomst is bedoeld om lo kale en internationale hulpverle nende organisaties tot een sa menhangende strategie te bren gen. Die moet bijdragen aan de uiteindelijke beëindiging van de Afghaanse crisis. Naast Pronk spreken op de conferentie onder anderen het hoofd humanitaire hulp Akashi van de Verenigde Naties en afgevaardigde Monod van het Internationale Rode Kruis. De Barneveldse Krant is niet al leen de kleinste krant van Neder land. Maar sinds kort ook het laatste overgebleven zelfstandige regionale dagblad. Door Jeroen Corduwener Barneveld - De hoofdredacteur van het kleinste dagblad van Nederland leunt ont spannen achterover in zijn spiksplinter nieuwe rode bureaustoel: „Wij kunnen zelfstandig blijven, omdat we de krant ma ken zoals we die maken," zegt Jur van Gin- kel (51). Daar is geen speld tussen te krij gen. Na de overname van de Provinciale Zeeuw se Courant door uitgever Wegener, net voor de jaarwisseling, kent Nederland nog maar één zelfstandig dagblad. En de Barneveld se Krant is met een oplage van 11.500 te vens de kleinste. „De landelijke norm is zo'n beetje dat een krant met 75.000 abon nees het nog net redt," zegt Van Ginkel. „Dat we het in Barneveld met een oplage van 11.500 doen, komt omdat we een krant maken, die héél dicht bij de lezers staat. We zijn zéér lokaal bezig en dat maakt ons spe cifiek." De Barneveldse Krant profileert zich niet met binnen- en buitenlands nieuws. Er is, op een redactie van acht mensen, anderhal ve redacteur voor vrijgemaakt, die zich al leen bezig houden met het selecteren van de ANP-kopij voor de twee pagina's bin nen- en buitenlands nieuws. Het leeuwendeel van de krant wordt ge vuld met Barneveldse items: Twee jongens uit Barneveld van 14 en 15 jaar oud zijn maandagmiddag rond half drie aangehou den door de politie omdat zij hun oude schoenen in een schoenenzaak aan de Lan- gestraat in Barneveld hadden omgeruild voor een gloednieuw paar." Van Ginkel: „Wij kunnen nieuws brengen wat een re gionale krant niet zal en ook niet kan doen, omdat het te kleinschalig is. Maar wij ont lenen daar onze kracht aan. Wij zijn ons er van bewust, dat we vaak het enige commu nicatiemiddel in de gemeente zijn." Regio nale dagbladen - inmiddels allemaal opge nomen in grote uitgeversconcerns - verlie zen volgens Van Ginkel het contact met de lezers, omdat ze steeds verder van hen af staan. De Barneveldse Krant beschikt bij voorbeeld over een eigen lezerspanel, dat meedenkt over de inhoud van de krant. En, zo constateert de hoofdredacteur: „Lokaal nieuws wordt steeds meer 'in'. Kijk naar de opkomst van de lokale tv en de lokale ra dio. Vroeger deed men minachtend over dat lokale aspect, maar nu lopen we daarin weer voorop." Verleidende avances van de uitgevers VNU of Wegener (die de Barneveldse Drukkerij en Uitgeverij volledig omsingelen) laten de Veluwnaren koud. „Samenwerken, oké, maar we hechten aan onze zelfstandig heid." Er is binnen de burelen van de BDU, waar de Barneveldse Krant wordt uitgegeven, wel eens „gedagdroomd" over een grotere regionale krant met méér nieuws van bui ten de regio. Daartoe zouden alle 23 overi ge nieuws- en huis-aan-huisbladen van het concern in Midden-Nederland samenge voegd moeten worden. Van Ginkel: „Maar we ontdekten al snel, dat we als dagblad in andere gemeenten niet zo'n sterke positie hebben als in Barneveld. Hier hebben we onze eigen traditie." Die gaat terug tot 1871 toen de krant als weekblad werd gesticht. De verschijning van zesmaal per week beleefde de krant pas in 1986. „Tot die tijd deed de PTT de bezorging en die bezorgde de krant niet op zaterdag. Toen is een eigen bezorgdienst opgezet en werden we in één klap van een van de grootste nieuwsbladen van Neder land tot het kleinste dagblad," grinnikt Van Ginkel. De huidige hoofdredacteur kwam dertig jaar geleden naar Barneveld en volgde in 1983 de legendarische Dick Rebel op. Rebel combineerde sinds de vijftiger jaren het hoofdredacteurschap met de functie van directeur/uitgever en was daarnaast de cennia ook loco-burgemeester voor het CDA in het Barneveldse gemeentebestuur. Krantengebouw en gemeentehuis lagen naast elkaar in het dorpscentrum. Van Ginkel: „Die verwevenheid met de lo kale politiek is nu volstrekt ongewenst. En toen eigenlijk ook, maar Rebel heeft er nooit misbruik van gemaakt. Hij was zeer integer. Het enige nadeel was, dat we de schijn tegen hadden. We werden vaak geas socieerd als 'die CD A-krant'. Terwijl Rebel formeel wel hoofdredacteur was, maar zich in werkelijkheid nooit met de inhoud van de krant bemoeide." Rebel legde de basis voor het bloeiende uit geversconcern, waar behalve nieuws- en advertentiebladen ook tientallen kabel kranten en experimenten met lokale tv worden gemaakt. Maar Van Ginkel leerde van hem ook de beperkingen. „We zitten hier niet in een gebied, waar we 50.000 abonnees vandaan zullen halen. Dat is een gegeven. We zijn gebonden aan Barneveld (47.000 inwoners). Zouden we meer willen, dan kunnen we gewoonweg niet meer." gemaakt moeten worden voor verpleegkundigen en andere werkers in de gezondheidszorg. De LAD gaat er vooralsnog van uit, dat geen enkel ziekenhuis of instelling de artsen afluistert of daar behoefte aan heeft, maar, zegt Hartman, „zelfs de juridi sche mogelijkheid moet worden uitgesloten." DE START van het nieuwe jaar wordt door veel gezagsdrager benut om kritische kanttekeningen te plaatsen. Hoofdcommis. sarissen van politie bijvoorbeeld maken tijdens hun nieuw- jaarstoespraken van hun hart meestentijds geen moordkuil. De Haagse hoofdcommissaris van politie Brand wist dit jaarde aandacht te trekken met een aantal opmerkelijke uitspraken Volgens Brand moet politiek Den Haag haast maken met wet geving waarmee drugscriminaliteit effectief kan worden aan- gepald. Tevens sprake hij zijn zorg uit over de toenemendeen steeds harder wordende jeugdcriminaliteit. Dat laatste gegeven staat enigszins haaks op de her en der ge. constateerde daling van misdaadcijfers. Toch heeft de Haagse commissaris volledig gelijk. De toename van de jeugdcrimina liteit is verontrustend. Uit onderzoeken blijkt dat steeds vaker zeer jeugdige personen heel gewelddadig te werk gaan. feit dat er - zoals uit onderzoeken is gebleken - vaak allochto ne jongeren bij betrokken zijn, maakt de zaak nog ernstiger en veel moeilijker oplosbaar. De opmerkingen van Brand over de traagheid van de Haagse politiek is niet vrij van rancune. De commissie-Van Traa heeft in de eindrapportage politie en justitie bepaald niet gespaard, Beide instanties zouden het vertrouwen in de rechtsstaat heb ben beschadigd. De Tweede Kamer drong aan op moderner wetgeving en is inmiddels met de aanbevelingen van de com missie-Van Traa aan de slag. De zware (drugs)criminaliteit groeit echter door en de aange kondigde adequate wetgeving laat op zich wachten. Het is te recht dat de getergde politiefunctionarissen de politici op hun verantwoordelijkheid aanspreken. De volksvertegenwoordi gers hebben na de conclusies van de commissie-Van Traa in alle soorten en maten van hun verontwaardiging blijk gege ven. Ze moeten nu snel handelen. Wanneer de nieuwe wetge ving nog lang uitblijft, is deze weer verouderd in relatie tot de problemen die in de samenleving spelen. FOTO ANP en zullen wel zien dat we ze klein krijgen," zei de voorzitter. De Telegraaf, de grootste krant van Nederland, lijkt wel begrip te hebben voor het lot van de bezor gers. De krant plaatste gisteroch tend een foto van een kleumende Telegraaf-bezorger met het op- schrift „Hulde aan bezorgers!In het onderschrift staat te lezen on der welke barre winterse omstan digheden de 'nachtelijke helden' hun werk moeten doen. Volgens Bos heeft de Telegraaf gedreigd deelnemers aan de staking te ont slaan. geling, uitgekeerd als een gift. De vier grote steden vinden dat de overgangsregeling de structu rele problemen voor scholieren die achttien jaar worden, niet oplost. Volgens de vier komen jongeren die niet op hun ouders kunnen terugvallen voor hun levenson derhoud, zoals bijvoorbeeld jon geren in tehuizen en jeugdige asielzoekers, in de problemen. Ook scholieren van wie de ouders weigeren te betalen, zul len straks genoodzaakt zijn aan te kloppen bij de sociale dienst. Den Haag - De mosselhandelaren te Yerseke zetten vanaf maan dag tijdelijk geen verse mosselen meer af. Door de aanhoudende strenge vorst zijn de mosselwaterpercelen bedekt met ijs, waar door in Zeeland onmogelijk op mosselen kan worden gevist. De handel maakte dat gisteren bekend. Den Haag - Koninklijk Theater Carré heeft in 1996 het record aantal van 402.000 bezoekers getrokken. Dat is 110.000 bezoekers meer dan in 1995 en daarmee ook het hoogste aantal bezoekers over de afgelopen vijftien jaar. Het succes is volgens Carré vooral te danken aan de series Dynamo Mundi door Dogtroep, de musi cal West Side Story, de onemanshow van Herman van Veen en het Wereldkerstcircus. Den Bosch - Bisschop J. ter Schure van Den Bosch is gisteren met hartklachten in het Carolusziekenhuis in Den Bosch opgenomen. Dat maakte de persdienst van het bisdom bekend. Ter Schure (74) kreeg donderdag last van acute hartritmestoornissen. Hij moet naar verwachting enkele dagen op de afdeling hartbewakingvan het ziekenhuis blijven. Den Haag - Studenten in de vakken kunst en grafische vormge ving in de negentig landen die de Conventie tegen Chemische Wa pens (CWC) hebben ondertekend, zijn opgeroepen een logo. te ont werpen voor de OPWC. Dat is de organisatie die vanaf 29 april toezicht zal houden op de naleving van de concentie. De winnaar van de prijsvraag en de nummer twee krijgen respectievelijk 10.000 en 5000 gulden en daarnaast een reis van een week naar Nederland. Het ontwerp moet uiterlijk op 2 april binnen zijn bij de OPCW in Den Haag. De OPCW wordt de eerste internationale organisatie die zich bezighoudt met de vernietiging van een hele categorie massavernietigingswapens. In het Statenkwartier in Den Haag is de hoofdzetel van de OPCW in aanbouw, die begin 1998 gereed moet zijn. Nederland en België hebben de CWC gete kend. Utrecht - Verpleegkundigen die hun hart willen luchten over za ken die op hun werk gebeuren, kunnen sinds gisteren de Tensie- lijn bellen. Het meldpunt is opgezet door de beroepsorganisatie NU'91. Volgens de bond is er onder verpleegkundigen behoefte aan een punt, waar zij met problemen terecht kunnen die zij niet met collega's kunnen bespreken. NU'91 hoopt via de anonieme gesprekken inzicht te krijgen in welke problematiek binnen de verpleging het meest zwaarwegend is of het meest voorkomt. Het meldpunt is te bereiken onder telefoonnummer 06-3212141. Aalten - Het initiatief van de gemeente Aalten om na de jaarwis seling het oliebollen- en frituurvet in te zamelen voor hergebruik tot veevoer, is een groot succes. „We rekenen op basis van de eer ste cijfers op 4000 liter," aldus gisteren een woordvoerder van de gemeente. De 6500 huishoudens en horeca kunnen de gebruikte bak- en frituurresten op twaalf locaties in speciale tonnen depo neren. De gemeente overweegt een aantal inzamelbakken ook de rest van het jaar te laten staan. (ADVERTENTIE) Hij is uit! Hij ligt klaar! De grote gratis Vakantiebrochure van Creatief Vakantie parken. Met alle details over de 32 unieke en verschillende Creatief Bungalowparken. In Nederland, België en Duitsland. Van rustieke natuurparken tot fantastische vakantieparadijzen. En heel voordelig bovendien! Bel of vul de bon in. •1 "/i k d VAKANTIEPARKEN N«\» 'P 6 Bel 06-0034 (gratis) of vul de bon in en vraag de Creatief Vakantiebrochure aan! JA, stuur mij gratis de nieuwste brochure van Creatief Vakantieparken ''•••iltl Naam:Voorletters: Adres:huisnr: Postcode:Geb.datum:-19 Woonplaats: Stuur in een envelop zonder postzegel naar: CreatiefVakantieparken, Antwoordnummer 442,9700 WB Groningen. m/v Daa drie prei dat stenhi kels Egy bar: De jeri alem/Cairo (ap) - De dru op een eventueel ak- koo 1 over Hebron is gisteren veror opgevoerd door hon den m joodse kolonisten die eni) tijd de omstreden Ar- tis- ;uvel op de Westoever bez hielden. ïaast dreigden nog eens linisters in het kabinet van Benjamin Netanyahu j tegen het akkoord zullen en. Verdere nieuwe obsta- rerden opgeworpen door de ;ische president Hosni Mu- I zetting van de Artis heuvel vond stren tijnsi gena, se m heuv zinnt vans Met 4 nistei woor De p zijn in to de Wei n (afp/dpa/anp) - Na zes weken scb regering enkele overwinningen kali verkiezingen op 17 november erl De positie reageerde echter te leur isteld, want Belgrado pla; ;t vraagtekens bij door te- ini mders opgeëiste zeges in zes eden kiesdistricten. En de istische machthebbers wij- en overwinning van de op- e in drie steden categorisch oms soci zen posi af. De tenl vic, irvische minister van Bui- ïdse Zaken, Milan Milutino- leelde de standpunten van Bel; ado gisteren schriftelijk mee aan ie Organisatie voor Veilig- heic :n Samenwerking in Europa (OV 5). Deze organisatie stelde einc vorige maand dat de Servi- schf regering de oppositie onte- recl zeges had onthouden in veei en van de achttien grootste stee Bel; ado wil nu de overwinnin gen i negen van de zestien kies- dist eten van de Servische hoo stad erkennen, maar ook de voo de Servische regering on- gunige uitslagen in de provin ciesden Uzice, Kragujevac en Zre anin. In zijn brief bena- dru bewindsman Milutinovie echdat de aangekondigde stajen niet betekenen dat Bel- gra< volmondig instemt met het krit ;he OVSE-verslag. Een resuli kiesd gradt parti bond stelli: ganis| ring maar plaat dina Volg^ oppo. men) de ae satie niet betelJ Milo^ de O dus Labul der R| kent De dan de ti proti veri Het Vat caa blic s eeu dik voo mala aanstad (cic) - Het Vati- gaat tot nu toe ongepu- ;rde teksten van de 15- se Florentijnse boetepre- Girolamo Savonarola onderzoek toegankelijk Dat ïeldde de Vaticaanse krant Os» vatore Romano gisteren. De Roos-Katholieke Kerk veroor deel Savonarola in 1498 we gen, cetterij tot de brandstapel. De ksten betreffen notities van de f ter dominicaan uit zijn bre vier n 18 preken over het evan- geli van Johannes. De notities zijn olgens de krant tot nu toe 'als :n relikwie' bewaard en be- vatti een 'indrukwekkend ge looi ;etuigenis' waarin de ware ïarola naar voren komt. faticaan overweegt met het p de viering van het Heilig 2000 rehabilitatie van slactoffers van de inquisitie en leiddl mass, door I coalifl De Ol sche j ges v( verki 'snel DeB demc het i Tribi vemtl meeg| datur delin hof. I moet Kami vanpl Sav Het oog Jaa van jaar sch Hu; et onverzoenlijke beleid van soit rige pausen. Curiekardinaal Ro;- Etchegaray noemde vorig Savonarola en de Tsjechi- kerkhervormer Johannes (1370-1415) als mogelijke kan idaten. naar| bod ten C van Dor Carolyn Henson (ap) Cneve - Toen eerder deze ek rebellen in Zaïre de pri- -goudmijn van Mobutu Se- Seko veroverden, heeft de ïrese president dat waar- Wjnlijk niet in zijn porte- ninnee gevoeld. een al in Zaïre bezit Mobutu paleizen en een luxueus jacht, andere landen heeft hij een ital villa's. De schattingen trent zijn totale bezit lopen een van een kleine 9 miljard den tot ruim 25 miljard gul- i. Het grootste deel hiervan -ft Mobutu vermoedelijk uit Zaïrese staatskas overgehe- d naar zijn Zwitserse bankre- k ringen. hde Kilo-motogoudmijn, die in h: weekeinde door de rebellen wrd veroverd, zit naar wordt a rgenomen 100 ton goud. De njellen hebben al eerder een

de Stem | 1997 | | pagina 4