is morsen, rondas open! PIET KLERXX KEUKENWERELD Veel bezwaren tegen ozb verwacht Keukens Hulst wordt Las Vegas van lage landen WetKtataKeukenwerekl 'Reorganisatie bezorgt ziekenhuiszorg geen gedwongen ontslagen' Zeeuwse tocht der tochten komt eraan DE STEM Nog geen problemen door ijs in Schelde Extraatje voor huurders feeuws-Vlaamse gemeenten wachten met smart op taxatiegegevens over onroerend goed 'DRUNEN' Klokkenshow van maar dan TT 400 Klokken ft GouddoppertL, Ouderen in de problemen door dure heffingen nu is ver weg dichtbij. C1 J-. ,R0F' LORENTZSTRAAT 4, INDUSTRIETERREIN ZANDDONK. WAALWIJK, U4T6-33630I? fiFnPFWn VAN DINSDAG T/M ZATERDAG, VRIJDAG KOOPAVOND. BE BRAND 1, AMERSFOORT, TELEFOON 033-4570066. Üi0PEND VAN DINSDAG T/M ZATERDAG, VRIJDAG KOOPAVOND. Van onze verslaggever Axel - De 5300 huurders van de Regionale Zeeuws-Vlaam se Woningbouwvereniging kunnen in oktober dit jaar, bij het zilveren jubileum van de vereniging, een extraatje tege moet zien. De woningbouwvereniging trekt in de begroting 350.000 gulden uit voor de viering, waarvan 250.000 gulden rechtstreeks naar de huurders gaat. Dat komt per huurder neer op een cadeautje van zo'n kleine vijftig gulden. Van het bedrag wordt ook 50.000 gul den besteed voor een jubileumproject dat indirect aan bewoners of een groep bewoners ten goede komt. Directeur C. Reinhoudt bevestigde gisteren dat het bedrag ,op de begroting grotendeels wordt uitgetrokken voor een gebaar aan de huurders. Hij wil echter niet zeggen wat de huurders krijgen. „We hebben daar wel al over nagedacht, maar het blijft een verras sing." Hij benadrukte dat de huurders hun nieuwsgierigheid nog bijna tien maanden moeten bedwingen. „Misschien is het goed om nog geen al te hoge verwachtingen te wekken. We vertellen pas wat het is in de maand van onze jubileumviering. En dat is oktober." ZIE OOK ZEELAND - C2 Van onze verslaggever Terneuzen/Oostburg/Hulst - De reorganiatie van de zieken huiszorg in Zeeuws-Vlaanderen leidt niet tot gedwongen ont slagen. Wel kunnen er in individuele gevallen veranderingen komen in functie en werkplek. Volgens algemeen directeur P. Rademacher van Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen vraagt dat om flexibiliteit bij het personeel. „Daarvan zal niemand opkijken in de huidige dynamische we reld." Rademacher zei dit donderdag in zijn toespraak tijdens de nieuw jaarsreceptie van het ziekenhuis, locatie De Honte. Hierin stond hij stil bij de nabije toekomst van het ziekenhuis. Een toekomst zoals die is geschetst in het rapport van de commissie van 'wijze mannen'. „Een advies dat door alle betrok ken partijen, inmiddels ook mi nister Borst, als acceptabel en de moeite waard om verder uit te werken, is aanvaard. Een duide lijk advies," volgens Radema cher. Geen sluiting Hij wees erop dat uit het advies blijkt dat er in Zeeuws-Vlaande ren maar plaats is voor één zie kenhuislocatie. „Strategisch en maatschappelijk gezien kan dat ook op de huidige drie plaatsen. Echter met duidelijk omschreven pakketten van zorg. Er wordt dus géén locatie gesloten," benadruk te hij. In 1996 is het aantal opna men licht gestegen ten opzichte van vorig jaar: 11.166 tegen 10.075. Het aantal ligdagen daal de echter met zo'n 3000. „Er zul len er nog zeker 10.000 moeten volgen gezien de regelgeving in Nederland," merkte Rademacher op. Dat strookt met het streven de ziekenhuiszorg meer en meer poliklinisch te verlenen. Klinische dagen Daarvoor is meer poliklinische ruimte nodig. Klinische dagen die niet meer onder het zieken- huis-nieuwe-stijl vallen moeten op een andere manier worden in gevuld. „Dat kan via ziekenhuis- gerelateerde thuiszorg, mantel zorg, wijkziekenboeg in andere huizen, via weet ik wat er nog verzonnen zal worden tussen nu en 2002, want dat is toch de ter mijn waarbinnen zich dit alles afspeelt." Belangrijke voorwaarde voor toekomstige positieve ontwikke lingen is dat de patiëntenstroom van Zeeuws-Vlaanderen gericht blijft op het ziekenhuis Zeeuws- Vlaanderen. „En dat geldt ook voor de flankgebieden, het oosten en ook het westen. Dat doen wij door het bieden van goede kwali teit en door rekening te houden met de patiënt en zijn omgeving." Van onze verslaggeefster Sluis - Het gaat gebeuren. Niet alleen vandaag in Friesland maar ook de Zeeuws-Vlaamse Tocht der Tochten, de Zwin stedentocht, wordt gereden. De KNSB heeft officieel haar toestemming gegeven. Woensdag 8 januari is het zover. Commissaris van de Koningin W. van Gelder zal om 9.00 uur het startschot geven voor de honderd kilometer lange wed strijd. De toertocht start om 11.30 uur. Vanaf dinsdag kun nen deelnemers zich inschrij ven in restaurant De Sluyse Haven, wederom de uitvalsba sis van de Sluise ijsclub 't Zwin die de wedstrijd organiseert. Het is nog maar de tweede keer dat de Zwinstedentocht wordt verreden. De eerste keer was 3 maart 1986, alweer elf jaar ge leden. Of de 'grote jongens' van Fries land komen, is nu nog de vraag. Er zijn in ieder geval klasse- mentspunten te verdienen. De Zwinstedentocht is drie keer Sluis-Brugge-Sluis, een flinke wedstrijd dus. De wedstrijd editie van Sluis-Brugge-Sluis wordt een dag voor de Zwin stedentocht gereden: dinsdag 7 januari. Deze wedstrijd begint om 13.30 uur. Vanaf maandag kunnen deelnemers zich hier voor inschrijven. Topdrukte dus voor ijsclub 't Zwin. Voorzitter Giel van het Westen: „Dit zijn topdagen voor ons. Vandaag (vrijdag, red.) hebben meer dan zeshon derd deelnemers zich inge schreven voor de toertocht, het loopt hier echt storm. Voor de ijskwaliteit is dat een goed te ken. Hoe meer mensen schaat sen, hoe beter het ijs wordt. Toch zullen we voor dinsdag en woensdag het ijs extra prepa reren met zo veel mogelijk schuif machines." De Sluise ijsclub kan door de Elfstedentocht van vandaag, de Zwinstedentocht niet voor maandag organiseren omdat de wedstrijd onder auspiciën staat van de KNSB. De schaatsbond stelt dat een grote wedstrijd als de Zwinste dentocht niet binnen twee da gen voor of na de Elfsteden tocht mag worden gereden. Maar zoals het er nu naar uit ziet, blijft het de komende da gen in ieder geval 's nachts vriezen en zal het niet sneeu wen. Ideaal weer voor de schaatsers. (ADVERTENTIE) IgURCHTSTRAAT 8, cfosTBURGj Zeeland mn onze verslaggever Hulst/Oostburg - Met smart zit een ,3iital Zeeuws-Vlaamse gemeenten ie wachten op de taxatiegegevens 0ver de waarde van onroerend goed (p hun grondgebied. Die gegevens Èjn nodig om tijdig, voor eind fe bruari, de aanslagen voor de onroe- undezaakbelasting (ozb) de deur uit te hebben. Zijn die beschikkingen op tijd weg, dan nacht de afdelingen Financiën in maart «fikse stroom bezwaarschriften van woning- en bedrijfseigenaars omdat die linden dat hun eigendom te hoog is ge waardeerd: dus te zwaar belast. De taxatiegegevens zijn niet alleen voor je gemeenten bestemd. Ingevolge de nieuwe Wet Waardering Onroerende Za ken (WOZ) worden de gegevens ook be schikbaar gesteld aan waterschappen en belastingdienst die er de waterschapsla sten en huurwaardeforfait bij de inkom stenbelasting op afstemmen. „De taxatiebureaus hebben niet in de gaten gehad hoe intensief het karwei zou zijn," zegt P. Prince van de afdeling Fi nanciën van de gemeente Hulst. „Niet al leen in onze eigen regio, ook elders kam pen gemeenten met dit probleem. De planning is te krap geweest. Eerst was bij ons afgesproken dat de gegevens de eerste week van januari zouden binnen zijn, nu is het al verschoven naar de vier de week. Het wordt dan wel erg kort dag," aldus Prince. Als lid van de werkgroep gemeentelijke belasting van de Vereniging van Neder landse Gemeenten kent de WOZ geen ge heimen voor hem. „Op basis van ervarin gen elders in het land verwacht ik veel bezwaarschriften," zegt Prince. „Mini maal tien procent van het aantal be schikkingen zal worden aangevochten. Maar er zijn deskundigen die dat op der tig procent schatten." Alleen in Hulst al gaan er een kleine 12.000 beschikkingen de deur uit. Elk bezwaarschrift wordt apart in behande ling genomen. Dat legt een enorme druk op de afdeling Financiën. Niet alleen in Hulst, ook in Sluis-Aar- denburg, Oostburg, Hontenisse en Sas van Gent wordt op de taxatiegegevens gewacht. Axel en Terneuzen hebben wat respijt, omdat zij kunnen werken met ge gevens die per 1 januari 1996 beschik baar waren en die met wat indexeringen gehanteerd kunnen worden. De gevolgen van de invoering van de nieuwe wet kunnen ingrijpend zijn, zoals de Zeeuws-Vlaamse gemeenten al eerder in een informatiebrochure aan de bevol king hebben uiteengezet. „Mensen zullen merken dat sinds 1 januari 1991, toen voor de gemeentelijke onroerend goed belasting werd getaxeerd, de huizenprij zen flink gestegen zijn. En dat zal vooral doorwerken in de toepassing van het huurwaardeforfait bij de inkomstenbe lasting," aldus Prince. In Sluis-Aardenburg, Oostburg en Hulst zal de nieuwe heffing op onroerend goed qua hoogte niet veel afwijken van de oude onroerendgoedbelasting. „Stijging van de waarde van de huizen betekent daling van het tarief," zegt woordvoer der J. Suurmond namens de gemeente Oostburg. „De totale opbrengst mag niet hoger zijn dan wat op basis van de oude regeling zou binnenkomen." In Sluis-Aardenburg heeft de raad be paald dat de nieuwe heffing maximaal vijf procent meer mag opleveren dan de oude. „Maar aan onroerend goed komt straks wel een prijskaartje te hangen. Er ontstaat een soort bodemprijs," zegt ge meentesecretaris J. Janssen. In Sas van Gent zijn de mogelijke gevolgen van de invoering van de WOZ nog niet aan de orde geweest. „Wij moeten eerst weten wat de nieuwe waarde is voordat over het tarief kan worden gesproken," zegt gemeentesecretaris W. Zwartelé. (au onze verslaggever Goes-Ouderenorganisaties in Zeeland doen een dringend toep op gemeenten en wa terschappen om over te gaan op gespreide betaling van belastingen. Steeds meer Zeeuwse ouderen komen in geldproblemen door de koge heffingen van hun gemeen ten en waterschappen. In een brief aan alle Zeeuwse gemeen ten en de waterschappen vraagt betPoso, de overkoepeling van de ouderenbonden, de gemeenten om maandelijkse betalingster mijnen. Het bestuur van het Poso, het Provinciaal Overleg en Samen werkingsverband van Ouderen- organisaties in Zeeland, krijgt in toenemende mate signalen van baar leden dat de betalingster mijnen zoals die nu bestaan veel Le kort zijn om in enkele maan den het gehele jaarbedrag te kun nen voldoen. Er worden op verzoek weliswaar individuele betalingsregelingen getroffen voor ouderen, maar het gaat om zulke hoge bedragen dat het een algemene maatregel zou moeten zijn, schrijft het Poso. Het pleidooi voor maandelijkse betalingstermijnen is geboren bij de Anbo maar wordt door alle ouderenorganisaties gedragen. Volgens Poso-bestuurslid H. Klein-Hesselink, tevens vice- voorzitter van de Anbo-Zeeland, is dit soort gezamenlijke acties in de toekomst wel vaker te ver wachten. „Elke bond behoudt natuurlijk de eigen identiteit, maar daar waar het om gezamenlijke belan gen gaat is het beter om dit in Poso-verband aan te kaarten." De bundeling van krachten is ook in financiële zin praktisch omdat er subsidies zijn wegge vallen. met een SIEMENS S4 GSM-telefoon Cl' errit ejonge mm axel bereikboor in heel Europa Oranjestraat 5 - Teletoon 0115 562710 (ADVERTENTIES) ZATERDAG 4 JANUARI 1997 Bevroren slikken aan de Westerschek Van onze verslaggever Terneuzen - Het scheepvaartverkeer ondervindt nog geen hinder van ijs- brokken die bij eb vanuit de richting Antwerpen de Westerschelde af drij ven. Volgens een woordvoerder van het bij Walsoorden. scheepvaart coördinatiecentrum in Vlis- singen is de ijsvorming op de Wester schelde nog zeer gering. Hier en daar ont staat met name bij Hansweert wat papijs en er drijven wat kleine ijsschotsen rond. „Maar als het hard gaat waaien, kan de situatie snel omslaan," aldus de woord voerder. „Want dan neemt de schotsvorming toe." Op dit moment is er ook nog geen reden de betonning uit het water te halen. Door ijsvorming op de lichtboeien zouden die door het gewicht kunnen omvallen. Ook kunnen ze verdwijnen onder kruiend ijs. „Zo'n lichtboei kost al snel zo'n 80.000 gulden, dus het spreekt voor zich dat we daar zeer voorzichtig mee zijn. We hou den de situatie dan ook voortdurend in de gaten." IJsschotsen in de Westerschelde zijn geen alledaags verschijnsel, maar ook weer geen zeldzaamheid. Ook tijdens de koude periode in februari vorig jaar was er ijs vorming. KeuVens, Thomas fdisonweg 4, Bedrijvenpark Gioenewoud II, SIS! DJ Drunen Telefoon: (0416) 37 75 II Van onze verslaggever Hulst - De gemeente Hulst is hard op weg het Las Vegas van de lage landen te worden. Na Casino Ritz, Casinoclub Hulst en een gokhuis in Nieuw-Namen heropent bin nen twee weken het Casino Hulst aan de Stationsweg de deuren. Uitbater D. van Puyvelde heeft een tijdje de kat uit de boom ge keken, maar nu justitie bij de overige drie nog steeds niet heeft ingegrepen neemt hij ook de gok. Zijn voorzichtigheid is niet zo vreemd, want zijn bemoeienissen met het gokwereldje hebben hem al aardig wat geld gekost. In 1989 doekte de Belgische justitie zijn casino in Sint-Niklaas op en in 1993 overkwam hem hetzelfde, maar dan in Hulst. Amper zes weken na de opening van het Ca sino Hulst kreeg hij de Neder landse justitie over de vloer. „Maar beide sluitingen waren niet terecht," meent Van Puyvel de. Volgens hem zijn in België in middels deskundigen tot de slot som gekomen dat de bij hem ge speelde roulette-achtige variant geen kansspel is, maar een be hendigheidsspel. Hij gooit name lijk geavanceerde elektronische apparatuur in de strijd, om het de casinobezoeker gemakkelijker te maken te bepalen waar het balle tje uiteindelijk terecht komt. Het principe bestaat uit een met een computer verbonden camera die het balletje volgt. De cirkels die het balletje draait, blijven te zien op een beeldscherm en vol gens Van Puyvelde kan iemand Casino's schieten als paddestoelen uit de grond in Hulst. FOTO CAMILE SCHESLTRAETE die goed op let het eindpunt be palen. De computer zelf kan na een paar keer 'observeren' van de baan van het balletje in ieder ge val met grote nauwkeurigheid voorspellen waar het terecht komt. „In deze vorm is het dus wel degelijk een behendigheids spel." Onderzoekingen in het kader van de ontwikkeling van het compu tersysteem hebben volgens Van Puyvelde trouwens ook het tech nische bewijs geleverd dat het in de de meeste illegale casino's ge speelde Euro Observatie Game inderdaad een kansspel is. „Vol gens jusititie is het een kansspel omdat het aantal verliezers gro ter is dan het aantal winnaars," zegt Van Puyvelde. „Maar dan kun je heel wat spelen onder die noemer schuiven. Ik ben het eens met justitie, maar op grond van andere argumenten. Kijk, zo'n balletje legt in de kogelcarrousel een baan van zeker dertig meter af. Wat men ook zegt, je kunt dan met het blote oog niet voorspellen op welk nummer het terecht komt. Met behulp van mijn com puterapparatuur wel." Toch spelen de bezoekers van het Casino Hulst straks gewoon het Eurobs Game. „Ja, tegen de an dere casino's wordt blijkbaar niet opgetreden, dus dan ga ik niet die peperdure apparatuur installe ren. We doen mee tot justitie zegt dat het niet meer mag. En dan in stalleren we onze computerappa ratuur." Van Puyvelde ziet in zijn casino een nieuwe trekker voor de Hulster binnenstad. „Ik hoor telkens ontevreden geluiden dat bezoekers wegtrekken naar bui ten de binnenstad. Misschien dat mijn casino ze weer terug kan ha len. Ik weet het, er rust nogal een taboe op het fenomeen. Maar het is geen louche tent, geen drugs- hol, geen centrum van criminali teit. Ik wil gewoon de Vlaamse toerist aantrekken." Dat blijkt volgens Van Puyvelde al uit het feit dat er niet alleen bij nacht en ontij gespeeld kan worden, maar al vanaf drie uur 's middags. Officier van justitie mr. D. Veu- rink laat weten dat Van Puyvelde het mis heeft, als hij denkt dat justitie de Hulster casino's met rust laat. „Het punt is dat het een flinke inzet vraagt om ze aan te pakken. Ik denk alleen al aan de tijd die nodig is voor observatie. Optreden moet in goed overleg tussen justitie, politie en het ge meentebestuur. De casino's krij gen zeker geen vrijbrief, maar als ze geen overlast veroorzaken heeft het op dit moment bij ons geen hoge prioriteit." Veurink wijst er op dat er ener zijds vele prioriteiten bij jusititie liggen, maar dat er anderzijds een groot gebrek aan mankracht is. „Maar dat wil niet zeggen dat we tegen de casino's zeggen, ga jullie gang maar. Als daar dingen gebeuren die in strijd zijn met de wet op de kansspelen, mag het niet en dan kunnen ze vroeg of laat een optreden verwachten. Alleen, wanneer dat zal zijn, dat weten we niet." FOTO WIM KOOYMAN

de Stem | 1997 | | pagina 29