•313» DE STEM ELFSTEDENTOCHT Van den Berg, Paping en Van Benthem over de Tocht der Tochten duur? ft-service. 2627. evroren? Leendertse Jacobs Breda Electronics Erica Terpstra haalt winnaar in •5428315 571 77~V\ Massagesalons 52-688084 Dokkum sluit om uiterlijk elf uur Aantal kluunplaatsen valt mee je voordeligste winkel voor geluid, licht en communicatie Spart ZATERDAG 4 JANUARI 1997 ,n! Gratis naar Ded jetrouwde vrouw» 90-61.500 Elfstedenroem vergaat nooit Bartlehiem - Evert van Benthem en Jeen van den Berg zijn er al, het wachten is op Reinier Paping. „Wat was het gisteren koud hè, verschrikkelijk," zegt Van den Berg, handenwrijvend. „Ik stond in de berm te pissen en ik moest de straal zelf aan stukken schop pen. Was meteen bevroren." De toon is gezet. Dan stapt Pa ping, de man die met twintig gra den onder nul won, de verwarm de huiskamer binnen. Licht knorrig. Hij had wel een uur ge doold door het gure Friese platte land. „Ik ben potdomme zelfs nog in Dokkum geweest! Eigenlijk ken ik alleen de weg over het ijs naar Bartlehiem," zegt Paping. Een smalle lach op een verweerd gezicht. Maar hij is er, in Bartlehiem, het warme hart van de Elfsteden tocht. Het gehucht, bestaande 12 burgerhuizen en 10 boerderijen, bekend van het karakteristieke bruggetje, is normaal goed voor de huisvesting van zeventig Frie zen. Vandaag is het stipje op de kaart, verscholen tussen Wyns, Finkum, Bidaard en Aldtsjerk, het feestelijk hoogtepunt voor het publiek. Voor de rijders begint én eindigt daar het 'verschrikkelijke rotstuk' heen en terug naar Dok kum. Hoe ver nog? „Nou nou nou," beaamt Paping terwijl zijn gedachten teruggaan naar 18 januari '63, een dag met zeer bar weer. „Toen ik van Bart lehiem naar Oudkerk moest, was dat hele stuk al weer dicht ge sneeuwd. Ik heb toen een heel stuk met mijn schaatsen in de hand door de sneeuw gelopen. Helemaal alleen. Mijn sokken had ik in plastic zakjes gedaan. In Oudkerk vroeg ik aan de men sen 'hoe ver nog?' Ik verlangde toch wel naar de finish. „Ik was eigenlijk aan het eind," vertelt Paping verder. „De ene toeschouwer zei 'nog acht kilo meter' maar een kwartier later bleken het er weer tien te zijn. Ik dacht 'moeder, komt er nou nooit een eind aan?' Dat laatste stuk zag ik zelfs helemaal geen men sen meer, tussen die weilanden. En in een keer zie ik die menigte, Leeuwarden. Ik dacht 'na de streep laat ik me meteen vallen, wie er ook staat'. Gelukkig stond mijn eigen vrouw daar, ik omarde haar. Na tien uur en 59 minuten." Evert van Benthem luistert aan dachtig naar het relaas. Het ver haal over zijn zeges, in '85 en '86, is minder heroïsch. De melkvee houder uit St. Jansklooster won, met zijn prikslag, onder ideale omstandigheden. „Niet te verge lijken," zegt Van Benthem. „Mooi ijs, snelle tijden, getrainde jon gens. In '85 dooide het zelfs. Ik had graag zoiets als Reinier mee gemaakt, maar ja, je lijdt er wel onder als ik Reinier zo zie. Dooi Grotemannengelach vult de ka mer. Ogenblikkelijk voegt Van Benthem er aan toe dat een 200 kilometer-tocht altijd zwaar is. „In het donker schaatsen, klunen, valpartijen, er komt zoveel bij kijken," zegt de man die vandaag deel uitmaakt van de massa toer rijders. Van Benthem stopte vorig jaar met wedstrijdrijden. Een jaar te vroeg, beseft de 38-jarige. Den Haag - Staatssecretaris Erica Terpstra van Sport staat vandaag in Leeuwar den op de Bonkevaart na mens het kabinet aan de meet van de Elfstedentocht. Minister-president Kok en de vice-premiers Dijkstal en Van Mierlo zitten in het bui tenland, aldus de Rijksvoor lichtingsdienst. Minister Jorritsma van Ver keer en Waterstaat staat een deel van de tocht langs de route in haar woonplaats Bolsward. De eerste wed strijdrijders passeren vol gens het voorlopige schema Bolsward rond 09.00 uur en hebben dan de helft van het traject achter de rug. Behalve 'gewone' toer- en wedstrijdrijders rijdt ook een aantal 'prominenten' de Elfstedentocht. Zoals acteur Manfred de Graaff en oud- schaatster Atje Keulen- Deelstra. De oud-wereld kampioene op de schaats raakte begin december ge wond bij een auto-ongeval en belandde in het zieken huis. De boerin uit Jirnsum botste in de buurt van haar woonplaats op een koe. Het dier overleefde het ongeval niet. Us Atsje hield er een hersenschudding aan over. Liesbosstraat 14 Breda/Princenhage Tel. 076-5212881 „Daar heb ik wel spijt van als ik dit weer allemaal meemaak." Volksheld Van Benthem zegt nu veel te wei nig getraind te hebben. Jeen van den Berg, nog altijd een volks held in Friesland, sputtert tegen. Van den Berg zag Van Benthem donderdag nog over het ijs glij den. „Als een jonge god," zegt de man die vandaag zijn zevende kruisje gaat ophalen. „Evert denkt dat hij niet genoeg conditie heeft, maar hij rijdt makkelijker dan Erik Huizebosch. Daar komt bij: Evert heeft goede schaatsen terwijl Huizebosch met van die kromme dingen rijdt. En geloof mij nou, met kromme schaatsen win je geen Elfstedentocht." Tussen de drie kleppers van wel eer ontspint zich een discussie over de mogelijke winnaar. De namen van Bert Verduin en Erik Huizebosch vallen nadrukkelijk. De angst dat de spanning in de wedstrijd om zeep wordt gehol pen door het soms wurgende ploegenspel leeft niet bij de ken ners. Van Benthem: „Mijn broer Henk en Erik Huizebosch zijn ploeggenoten, maar als Henk voorop zit zal Erik - als hij kan - het niet nalaten naar hem toe te rijden. De Elfstedentocht is zo veel meer dan een NK. Dit laat toch niemand schieten?" „Het gaat om de vorm van de dag," spreekt Paping uit erva ring. „Ik reed wel eens tochten waarin mijn benen na zeventig kilometer kapot waren. Maar in '63 was ik na 100 kilometer nog zo fris als een hoentje. Daarom ben ik toen ook alleen wegge gaan." Mentaal En daarbij, heft Paping een kromme vinger, moet je mentaal van goeden huize komen. „Dat bouw je niet in één wedstrijd op. Dat heiye of dat heb je niet. Je moet conditie hebben, je moet kunnen schaatsen, maar als je wilt winnen moet je tussen de oren toch wel heel fris zijn." De andere knikken. Het is zelfs 'een wijsheid', ook al vindt Jeen van den Berg wel dat ze makke lijk praten hebben. „Het heeft ons ook wel meegezeten. Een keer echt pech en je kunt het schud den," zegt hij. „Daar boven zal dus wel ergens een oogje dichtge knepen zijn." De Elfstedentocht heeft hun le ven veranderd. Jeen van den Berg winkel bij zijn boerderij, maar daar heeft hij zelf keihard voor gewerkt. „Het is echt niet komen aanwaaien." De geestelijke rijkdom die het winnen van de Elfstedentocht een mens verschaft, is onmetelijk veel groter, vindt ook Reinier Pa ping. In '63 stelde de commercie nog niet veel voor. „Ik mocht op de foto met een DAF. Daar kreeg ik vijfhonderd gulden voor. En voor Brinta heb ik wat reclame gemaakt 'Eet een bordje Brinta' heb ik toen voor de televisie ge zegd. Dat sloeg wel aan, althans, als ik de bedragen van nu verge lijk met toen, tjoh. Stumpers wa ren we. Maar ja, Vikings kostten toen 96 gulden en nu 525." Profiteur Toen Evert van Benthem als Drentse jongeman in '85 voor het eerst won, kreeg hij acuut te ma ken met een gevreesd fenomeen. „Een profiteur die geld aan me wilde verdienen, Veenstra, een oplichter. Ik kwam in de Fries landhal en ging na de dopingcon trole naar voorzitter Sipkema die me in handen gaf van Veenstra. Ik met die man overal naartoe. Ik dacht dat het de begeleider van de winnaar was. Toen bleek dat Veenstra tegen Sipkema had ge zegd dat hij van de televisie was. Ik moest met hem meerijden naar Hilversum. Maar toen ik op de tv was, zat Veenstra ook in beeld en heel veel mensen herkenden hem." Ook zijn 'peetvader' Jeen van den Berg zag dat en belde meteen JBE op een steen worp afstand gevestigd van woon boulevard Breda (JBE is gesloten van 29-12 t/m 8-1) ame met style, op '/IE GEVR.cr.card.acc. [Passages. RT Etten-Leur 24 uui I dames bij u thuis Sevr. 076-5037798 Clubs or Thaise body- en Iche massages in zeer luxe salons i-eda 076-5222333 ihoven 040-2127799 Hosch 073-6211070. rijerr echt!!!! Angela 26, Lysbeth27 [|weg 456,076-5147510 Jan 11-19 uur! I Breda ontv. u in een rom. sfeer. 7 dg. p.w 1-23.00U 076-5211197. 'eronique, Kelly, rr een prettige en een ikkige start v.h. nieuwe rr. Tel. 0165-341241. ,d mee! 17966 iouwk. tekenwerk Tel. 0165-561188 Bouwtekeningen egeleiding van ontwerp uitvoering. Na 19.00 u. Tel. 0114-310997 Rioolontstop. Voor verstoppingen en dakbedekkingen Kees v.d. Burgt. Tel. 076-5146839. Autoverhuur Autoverhuur A. de Jong BV fepeciaal weekendtarief, ersonenwagens, vrijdag avond tot zondagavond 30,- excl. Laan van Belgie 53, Roosendaal, si. 0165-555551. Ook uw adres voor bestelbusjes. it. jr een begrip [eubeltransport ind en België bersoneel. ïlledige verzekering. 1698, Fax: 313692. Léon Krijnen Door John Graat Vrijer Jeen van den Berg zat nooit om woorden verlegen. „Bij mij is er eigenlijk maar één ding veran derd: ik krijg sinds die tijd bij de firma Haverkort mijn Viking- schaatsen gratis." Evert van Benthem kreeg, anders dan zijn illustere voorgangers, in de jaren tachtig veel meer met publiciteit te maken. „Je bent wel publiek bezit geworden," zegt Van Benthem. „Op zich heb ik daar niet zoveel moeite mee. Maar als ik ergens in een restau rant zit, wil ik met mijn vrouw gewoon rustig eten, maar dan zit ten er soms mensen constant op mijn bord te loeren. Daar word je wel eens moe van." In de stront Toch had Van Benthem het voor geen goud willen missen, ook al heeft hij de gouden bergen die hem elf jaar geleden werden voorspeld nooit in het vizier ge kregen. „Ik sta nog steeds in de stront," meldt de boer die gister morgen de dag om vijf uur begon met het melken van zijn koeien. Natuurlijk, hij heeft nu een kaas- Leeuwarden - Dokkum, de laatste controlepost voor de deelnemers aan de Elfstedentocht alvorens ze naar finishplaats Leeuwarden schaatsen, sluit vanavond om uiterlijk 23.00 uur. Lieden die daar later arriveren, kunnen redelijkerwijs gesproken nooit voor de sluitingstijd van 24.00 uur bij de streep op de Bonkevaart zijn. De controleposten in Harlingen en Franeker gaan voor de toerrijders dicht om respectievelijk 18.15 uur en 19.00 uur, of zoveel vroeger als het bestuur in verband met eventuele bijzondere omstandigheden noodzakelijk acht. Wat ilc ook beschrijf in deze co lumn, altijd is er wel iemand die er op dé een of andere manier een ernstig geval van gefrustreerd zijn in meent te mogen bespeuren. 'Het zal allemaal wel', denk ik dan maar, maar voor deze ene keer krijgen al die amateur zieleknijpers op de voorhand gelijk. Ik beken: vandaag ben ik de hele dag hevig qefrustreerd, want ik kan niet fat soenlijk schaatsen. Bespaar me telefoontjes en brie ven met tips want wat u ook kan verzinnen, alles is door mij gepro beerd. Botjes, noren, ijshockey- schaatsen, achter een bouten stoel, enkels in gezwachteld, allerlei sla gen geoefend: niks. Ik heb mijn offers gebracht aan Koning Winter, en ben een paar winters hardnekkig doorgegaan met het beschadigen van knieën, ellebogen, kont en kin. 'Schei d'r toch mee uit', zeiden sommi gen bij wie al dat vallen pijn aan de ogen deed, en uiteindelijk heb ik me maar neergelegd bij die goedbedoelde raad. Soms doet dat zeer, want na de werpbewe- ging van een klassieke pitcher zoals Nolan Ryan en de volley en de opslag van Stefan Edberg vind ik de lange, bedaarde slag van een echte stayer zo als Piet Kleine de mooiste sportbeweging die er bestaat. Ik stel me voor dat ook ik zo een uur of vier maar door kan glijden over eindeloze ijsvlakten, eentje links, eentje rechts, de handen op de rug, een trotse blik naar de onbe reikbare einder. Niks geen steken in die rug na die eerste tien meter, om van die zwabberenkels maar niette spreken, waarmee ik zo on geveer op de zijkanten van mijn i kan lopen zonder ze te ver- n. Dat heeft af en toe zijn maar eens lekker een flink eind rechtdoor schaatsen kan je er niet mee, kan ik u verzeke ren, om van bochten helemaal maar niet te spreken. Afgezien van die persoonlijke frus tratie ten aanzien van dat schaat sen vraag ik me af wat ik nou pre cies aan moet met die massa-hys- terie rondom de Elfstedentocht. Ik tik dit voorzichtig, want ik zit hier op de redactie tussen twee ras echte Friezen en ik hoef van hen niet nog een keer te horen wat er allemaal zo speciaal aan is. D'r is in Drente toch ook zo'n schaatstocht van een kilometer of tweehon derd en dat veenlandschap mag er toch ook best wezen? En wat onderscheidt Sluis-Brugge-Sluis en de Rottemerentocht van dé Elf Steden? Na die laatste Elfstedentocht heb ik in een kroeg in Australië eens proberen uit te leggen wat dat was, een skating round-trip bet- ween eleven cities. Ze geloofden er geen barst van. Maar dat komt natuurlijk omdat er tussen twee gemiddelde buren Down Under meer kilometers rood zand ligt dan ijs tussen Bartlehiem en Sneek en elf steden hebben ze daar niet eens. Zelfs daar blijken op dit moment landgenoten te zitten, van wie je toch zou mogen verwachten dat ze niks te klagen hebben in de Au stralische zomer, bij wie het Etfste- dengevoel nog steeds leeft. Giste ren belde er een Hollandse, die er- 9ens in de échte bush in het noordwesten van Queensland zit, 's morgens om zeven uur dertig graden in de schaduw. Om even mee te delen dat ze er stevig van baalde dat ze vandaag, op de dag der dagen, niet in Nederland kon zijn. Daar kan ik met mijn verstand nou weer niet bij. Maar ach, als u dit leest, begin ik bet misschien ook weer een beet je te snappen. Dan staat ook bij mij de kijkkast de ganse dag aan en ga ik wel even snel de bood schappen doen als er een flink stuk gekluund moet worden door de kopgroep. baal alleen een beetje van die fBTO. Die waren natuurlijk al tien laar lang van plan om publiciteit te scoren met die gratis ongevallen verzekering, maar ze hebben dat wijselijk niet al te lang vooraf aan de grote klok gehangen. Bad ik dat allemaal geweten dan bad ik me tien jaar geleden al in geschreven als deelnemer. Twintig mille voor blijvende kwetsuren? vvas ik het allang weer stiekem 9aan proberen op ijsbaan Ijsver maak, onder een muts en achter een dikke zonnebril, een oude keukenstoel aan de hand. Twintig male! Mag ik even vangen, met 'e chronische zwabberkuiten! Wat de man die vanmid dag op de Bonkevaart in Leeuwarden als winnaar van de vijftiende Elfste dentocht wordt begroet allemaal gaat meemaken? Er leven nog drie heren die daar wel een flauw vermoeden van hebben, omdat zij in het verleden het genoegen smaakten ook een Elfstedentocht te winnen. Jeen van den Berg (1954), Reinier Pa ping (1963) en Evert van Benthem (1985 en 1986) troffen elkaar gisteren in Bartlehiem, eigenlijk al leen maar om samen even op de foto te gaan voor een reclame voor een bo- termerk. Maar tussen de bedrijven door spraken zij, voortdurend, over het evenement dat hen voor de vergetelheid behoedde. uit Wartega, Reinier Paping uit Ommen en Evert van Benthem uit Sint Jansklooster, allemaal dorpsjongens, werden nationale bekendheden. „Ik ben er daarna een stuk vrijer van geworden," zegt Paping, „Vroeger was ik een verlegen manneke. Nu maak ik me nergens meer zenuwachtig voor. Ook niet voor de radio of de televisie. Doet me niks meer." naar de studio. „Jeen vertelde te gen Dick Passchier dat ik moest oppassen voor die vent, omdat hij niet deugde. Vervolgens kreeg ik Jeen zelf aan de telefoon. In een kantoortje waar ze vervolgens de deur van op slot hadden gedaan. Ik had net een dag de Elfsteden tocht gewonnen en ik dacht 'o nee!wat gaat er allemaal met me gebeuren? Als dat zó allemaal moet!"' Slaatje Moraal van het verhaal, Jeen van den Berg: „De nieuwe winnaar moet meteen een goede pr-man uitkiezen en dan kan hij er denk ik een behoorlijk slaatje uit gaan slaan. Kijk, zo'n Huizebosch zou nog populairder kunnen worden. Maar er zit een gevaar in. De eer ste en tweede keer op tv vind je hem leuk, de derde keer wordt het minder en daarna word je er kotsziek van. Maar hij zou er een leuke cent aan kunnen verdie nen." Ach, zegt Van Benthem, dat geza nik over geld. „Je rijdt de wed strijd om de eer en als je wint ga je veel interessante mensen ont moeten. Ik ben er geen miljonair maar wel meer een persoonlijk heid van geworden. Die verrij king is veel belangrijker. En ook de tocht zelf, met al die sfeer er omheen, maakt meer mens van je. Eigenlijk vind ik: als je 'm nooit gereden hebt, heb je niet hele maal geleefd." Nog een laatste advies voor de winnaar. Van Benthem: „Laat maar alles over je heen komen. Net na binnenkomst denk je dat je het allemaal goed beseft, maar wat het echt betekent weet je pas na een maand. Dan pas ontwaak je uit één grote roes. En in alle jaren daarna blijkt de roem niet vergankelijk. Van den Berg en Paping knikken. „En Elf stedenroem zeker niet," zegt Van Benthem, de man die vandaag troonsafstand doet. rMM «Uit W" Leeuwarden - Het aantal kluunplaatsen tijdens de Elf stedentocht blijft tot een mi nimum beperkt. Ijsmeester Piet Venema rekende gister middag op een persconferen tie uit dat de wedstrijdrij ders ongeveer 300 tot 400 meter van de in het totaal 200 kilometer moeten lopen. Zelfs in het knelpunt Sneek kunnen de schaatsers op het ijs blijven. Wellicht dat al leen het laatste deel van de toerrijders de bus langs Sneek moet nemen. Venema was blij verrast met de groei van het ijs in de stad. „Het is weer iets verbeterd." De eerste kluunplaats op de route is in Bolsward, bij de rijksweg. Daar gaat iedereen door de tunnel. „Da's een ge bruikelijk punt in al die ja ren," aldus Venema. In Wit- marsum wacht de rijders 25 tot 30 meter. „Iedereen kan goed door Harlingen." Voor bij de stad is een stuw waar de deelnemers dertig meter moet klunen. De toerrijders hoeven in principe in Sneek niet te klu nen. Alleen als de kwaliteit van het ijs afneemt, komen er meer loopplekken. Bussen rijden in Sneek alleen als het noodzakelijk is. De oud-winnaars in hun 're clametenue' op het ijs van Bart lehiem. V.l.n.r.: Evert van Bent hem, Reinier Paping en Jeen van den Berg. FOTO FRANK VAN DEN BERG

de Stem | 1997 | | pagina 21