Sprokkelen langs de digitale snelweg Philips' eerste hulp bij ongelukken TL. GLLLcJh, PrhfïUJYi. fmeren De Elfstedensite in 2005 Penfont üilJË Jllillj§L Tj j ing voor ierijtoerisme Waar het Web al niet goed voor is, proletarisch surfen 3E Treintijden op het net GIFtig Tetris voor fanaten [Dagblad De Stem] INTERNET E5 Encyclopedie Email INTERFACE ALY (TrueType) ZATERDAG 4 JANUARI 1997 Location: h*tp: //www. dse.nl/stem Reacties: E-mail: L.Krijnen@uitg-zwn.nl CHIPS BITES Ind waarin veel Neder janties voor het nieuw. |r gaat de nodige oriën H, bladeren in stapel oriënterend bezoek aai '4 die van 8 tot en met r /beurs in Utrecht word deeën op te doen, maa jieer informatie te knj 1st vertegenwoordigen 'den, zijn ook tonropera k, campings, bungalow lekeraars en luchtvaart (aanwezig. In totaal zij xposanten uit honder het aanbod. Actieve ei akanties zijn nog steed aanbod gericht op spe en breidt zich uit. Bij Ive vakanties voor een Kin Istrië, Frankrijk Joor 'jonge' senioren (45 t, Noorwegen en Ierland Stief zijn de zeilwandel kust van Spitsbergen, d oor Kazachstan en ee jhutan. Voor fietsers zij ngeruimd op de Vakan frland/Europa en Vera jers is Frankrijk veruit d al winnen Tsjechië populariteit. Nieuw ii [ogramma zijn de Rent-i paties. De ANWB presen eerst de Camping CD 697. pn zon combineren hu is vaker met activiteite feafari's, wandelen, fietse aanbod vakanties op Cy |kije groeit gestaag. Reis hen hun best allerlei com ■zinnen, maar ook divers le prijzen aan te scherpei [en seniorenkortingen zij :en, kinderclubs en grat etsen. lende zoekt in bekende b< als Spanje, komt a in Andalusië, Galicië in Europa verbleekt ee de organisaties van ven boekje open doen. M bestemmingen, accomm pectaculaire reizen speli stijgende belangstellin ij met de camper door r van Noord-Amerika, uxe villa's in de Caribei Iten door Zuid-Amerika ka staat volop in de be lig, evenals Australië. 1 aelke vakantie-op-maat mo |ijsbewusten en rustzoeker aanbiedingen in voor- J aan de orde op de beurs li campings geeft tot derti [orting aan vroege of lat evenals enkele binnen buitenlandse vakantiepar I wordt niet vergeten. Me loarden en andere actiev jn de sneeuw (ijswaterval erskiën en trektochten o ken steeds meer belangstel wintersportprogramma' op gezinnen met jonge kin de babyluier/skischolei voor de baby's, skilessei |n en hun ouders. Nieuw Irantie van Hotelplan. Voo hder sneeuw op de winter Iming betaalt de organisati |p terug. ast wil oriënteren op een be beurs, kan een kijkje neme ale site op Internet. Met ui I informatie over het vakan dvan exposanten en de Igenoten te zoeken/vinden ;en uit te wisselen. r .vakantiebeurs.nl. ebeurs vindt van 8 t/m 12 janus s Jaarbeurs te Utrecht en is dag 3 tot 17,30 open. Op 9 en 10J» 21.30 uur. Toegangspijzen: l'j na 18.00 uur 12,50 gulden. K. 1 jaar en 60-plussers: 12,50 gul® it 4 jaar gratis. Er is kinderopvar )e NS biedt korting op de conto ssgangskaart; bij de ANWB zijn va egangskaarten te koop. louworganisaties hebben ebundeld in een nieuwe cl voor de belangen van boert zighouden met recreatie, we Stichting Boerderijtoerl us 91430,2509 EA Den Haai ictiviteiten ontplooien om oerisme verder te ontwik» ier boeren zijn op of bij N ;ief in de recreatieve sec' rt van kamperen/loger® kanoverhuur en cursuss n tot het beoefenen van n' als fierljeppen. uwe stichting zijn verteg LTO Nederland, Bond Zuivelbereiders, Sticn lations Land- en Tuinbouw igies. Hel Door Martijn de Meulder - Voor niets gaat de zon op en voor een dubbeltje kun je niet op de eerste rang zitten. Clichés die vaak kloppen, maar op het internet soms niet uitko men. Er bestaan tal van sites war je gratis de gekste dingen kunt krijgen. Sterker nog, er bestaat een gemeenschap van Netizens die er een sport van maakt om zoveel mogelijk van die gratis artikelen te bemach tigen: Freebies. Koopjesjagers kun je ze noe men, maar eigenlijk jagen ze meer om de kunst van het be machtigen dan vanwege het daadwerkelijke gewin. Freebies bestaan niet in werkelijkheid, het zijn virtuele personen op het internet. Eigenlijk is ieder een een Freebie, wie wil ten slotte niet gratis surfen, of er tenminste beter van worden? Het gaat vaak om allerlei kleine hebbedingetjes: muismatten, mokken, pennen, proefmonster- tjes kruidenthee of -honden voer, de gekste dingen geven ze via internet weg. Daarnaast kun je ook email-adressen en homepageruimte bemachtigen. Zo heeft computerfabrikant Unisys zijn Clearpathsite. Die is bedoeld om een internetser ver te promoten, maar Unisys geeft er ook aardige posters weg. Wel wat geduld oefenen met ontvangen: dat duurt zo'n acht weken. Maar dan krijg je wèl een pakje uit de Verenigde Staten. By Air mail. Accurater met de bezorging is Intel. Tussen de aanvraag en de ontvangst van hun Click en Connect cd-rom zit een dikke week. In dit geval komt die post niet uit Amerika, maar vanaf een adres in Denemarken. Het is een alleraardigst cd'tje met demonstratieversies van com merciële programma's. Bijvoor- Wie weet waar hij op het internet moet kijken kan leuke voordeeltjes halen. beeld een encyclopedie van klussen in- en om het huis en de 'Palace' chatsoftware. Of Meri dian 59, een spel in de geest van Doom. Bij het opstarten ervan maakt het echter verbinding met het net, de andere figuren die je in de Meridianwereld te genkomt zijn andere internet ters. Kun je elkaar gratis de vir tuele hersens inslaan. Gezellig. 'Voordeel' is de naam van een Nederlandse site waar verwij zingen naar allerlei internet- koopjes en Freebies te vinden zijn. Het afstruinen van deze si te levert niet veel op, maar tus sen het kaf vindt je soms wel degelijk wat koren. Gratis surfen kan ook. In de concurrentiestrijd die tussen de (grote) Nederlandse interne taanbieders gaande is kan de consument een aardig graantje meepikken. Eén van de lokker tjes die de aanbieders gebrui ken is het vergeven van een gra tis maandabonnement. Dan mag je bijvoorbeeld een maand lang van de diensten van de aanbieder gebruik maken. Je krijgt tien gratis uren om in te bellen. Het enige wat je betaalt zijn de telefoonkosten (lokaal daltarief 1,80 per uur). Com puServe manifesteert zich daarmee het meest prominent, al is dat qua snelheid niet de beste internetaanbieder. Ook Planet Internet doet aan gratis abonnementjes. Bij Worldac- cess krijg je tien uur en mag je zelf weten wanneer je die ge bruikt, al smeer je ze uit over een heel jaar. Altijd handig. Dat soort abonnementen moeten je aanzetten tot het aangaan van een permanente verbintenis, maar verplichten tot niets. Je kunt dus na afloop net zo goed direct doorsurfen naar de vol- FOTO; REUTER gende aanbieder. De keuze is aan de klant. Het enige probleem waar je je dan voor gesteld ziet is een email-adres dat telkens wijzigt. Ook dat is te ondervangen. Op diverse plaatsen op het internet zijn gratis emailadressen te krijgen. Eén van de bekendste is de digitale stad in Amster dam. Je daar kostenloos in schrijven als 'bewoner' is vol doende om een emailadres naar keuze te ontvangen. Of bij het Nederlandse Freemail. Of bij het Amerikaanse Hotmail. Nog een gratis mogelijkheid is die van de homepage. Altijd al een digitaal verblijf op het internet willen hebben? Op diverse plek ken stellen computerbeheerders harde schijfruimte ter beschik king aan iedereen die dat wil, Bij het Amerikaanse Tripod bij voorbeeld, of Geocities. Dat zijn hele grote systemen met tienduizenden homepages van mensen over heel de wereld. Beter nog kun je een Neder lands systeem gebruiken. Waarom zou je je pagina's ten slotte naar de andere kant van de oceaan sturen als ze ook hier kunnen staan? Bij de digitale stad Amsterdam krijg je bij voorbeeld één megabyte home pageruimte als je je inschrijft. Minder bekend is de 'digitale haven' van Mediaport in Rot terdam. Onbekend, maar onte recht. Dat is een snel systeem met geen toegangs- of conti nuïteitsproblemen. Aanmelden levert een gratis emailadres en èèn megabyte harde schijfruim te op. Als je het vinden van voordeel tjes echt goed wil doen, tik je het woord 'Freebie' in bij een zoekmachine (bijvoorbeeld Al taVista). Het resultaat is een el lenlange lijst met koopjes en gratis artikelen. En verwijzin gen naar de Freebie nieuws groepen en mailinglists. Die laatsten sturen je iedere dag een overzicht van de nieuwste heb bedingen en waar ze te vinden zijn: kun je onmiddelijk kijken en vangen. Voer voor vergevor derde Freebies dus. Uiteindelijk levert een Freebie- surftochtje alleen kleine hebbe dingen op, maar wat is er leu ker dan het drinken uit een au thentieke Amerikaanse smiley- mok tijdens het internetsurfen? Het gaat om de sport. Alle adressen uit dit artikel zijn te vinden via de Stem inter netsite. Adres: http://www.dse.nl/stem Door John Lazaroms WIE wel eens met een huisarts babbelt komt er al snel achter dat de meeste bezoekers van het spreekuur zelf al wel een idee hebben wat hen mankeert. Of die diagnose nou terecht is of niet. Gevraagd naar de verkla ring voor die 'medische voor kennis' zal menig huisarts ver wijzen naar de grote hoeveel heid medische rubrieken in kranten, tijdschriften en op de televisie. Mensen 'zuigen' infor matie op die te maken heeft met alle kwaaltjes en pijntjes waar aan wordt geleden. Philips Media doet er nu nog eens een schepje bovenop door voor de personal computer een heuse interactieve medische en- i cyclopedie uit te brengen. Bar- stensvol met alles wat u over gezondheid en lijf en leden wil weten. Of niet wil weten. De opzet van deze medische ency clopedie is simpel. De makers hebben het hele boeltje in cate- goriën ingedeeld. Zoeken kan op alfabet of op een specifiek li chaamsdeel. De mogelijkheid bestaat het lichaamsdeel aan te wijzen waar de pijn zich be vindt. Bovendien bevat de medische encyclopedie een volledige me dische woordenboek, een ge- neesmiddelengids, een vraag- en antwoorddeel en een lijst met huismiddelen die kunnen helpen bij simpele klachten. Dat alles wordt aangekleed met bewegende beelden, foto's en tekeningen, commentaar en verwijzingen naar andere delen van de Philips encyclopedie. De cd-rom waar deze medische encyclopedie op staat bevat veel informatie, zij het dat de videobeelden en foto's slechts een beperkt deel van de medi sche wetenschap belichten. Zo kan een 'laperoscopie' worden bekeken, een heuse 'cat-scan' en zelfs een 'echo-scopie'. Dat laatste zal voor veel ouders trouwens geen nieuwe ervaring zijn. Dat niet alle medische kennis die de mens bezit op de ze cd-rom staat hoeft op zich niet zo verwonderlijk te zijn. De 'gebruikers-interface', waarmee je de informatie van de cd-rom afhaalt, is simpel en eenvoudig te bedienen. Een kind kan de was doen. De uitleg is kort en bondig, misschien zelfs iets tè. Want wie deze me dische encyclopedie aanschaft om zelf eens een diagnose te stellen komt bedrogen uit. Huisarts en fysiotherapeut had den slechts één blik, twee kne pen en een röntgenfoto nodig om een diagnose te stellen over mijn, tijdens de wintersport, beschadigde nek. Ik heb een nektrauma. De Philips Medi sche Encyclopedie, verschaft over hun conclusie weinig hel derheid. Wei een leuk filmpje van bewegende halswervels, al gemene informatie over de nek en de spieren die het zaakje bij elkaar houden en laten bewe gen. Toch is de Philips Medische En cyclopedie een mooie aanvul ling voor de verzameling prak tische cd-roms die de gemiddel de computerbezitter in zijn be zit wil hebben. Met de simpele bediening en overzichtelijke menu's is de schat aan informa tie makkelijk toegankelijk. Het is leerzaam en leuk om te bekij ken. Bovendien zijn het medi sche woordenboek en de ge- neesmiddelengids handig om bij de hand te hebben. Systeemeisen:486sx, 8Mb, VGA, Windows (3.1 of hoger), cd-romspeler. Prijs:/ 149,- leverancier: Philips Media. Ik heb aan maar weinig dingen zó'n hekel als aan koude voeten, dus mij zult u vandaag niet aantreffen tussen Leeuwarden en Leeuwarden. Ik vind het daarentegen best leuk om een man of tienduizend te zien worstelen met de elementen, gadegeslagen door een miljoen of wat klappertandende bewonderaars. Ik blijf lekker binnen, televisie aan, en omdat het bloed toch kruipt waar het niet gaan kan, uiter aard ook de computer. Want natuurlijk is er een Elfsteden tocht-site met alles d'r op en d'r aan over de Tocht der Tochten. Al hoop ik dat die schaatsers vandaag sneller vooruit te branden zijn dan die site, want die zakte donderdagmorgen, om in termen te blijven, na dé be kendmaking al bijna krakend door het ijs. Voorgaande opmerking getuigt na tuurlijk van een beetje jalouzie de métier. Want wij zouden hier natuur lijk best willen dat De Stem Online al foor de middag meer dan tweedui zend bezoekers scoorde. Zoveel surfers moest, zoals de cijfers van NedStat lieten zien, die site daar het hoge noorden donderdagmor gen al voor de middag verwerken. Het was te merken ook, want het duurde lelijk lang voordat de tekst binnen wilde komen, om over de plaatjes helemaal maar niet te spre ken. Maar dat komt misschien ook wel omdat de telefoonleidingen die kant dit een beetje bevroren zijn. Onzin? Misschien, maar ik merkte donder dag toch wel dat kou nogal wat ver schillende invloeden op techniek uit kan oefenen. Om te beginnen wilde mijn diesel donderdagmorgen niet starten. Paar jassen aan dus maar, handschoenen en muts, de Toshiba in de tas over de schouder en toch nog even dat top- sportgevoel. Ik woon gelukkig niet zover van De Stem dus wie nu begint te mopperen over het verband tussen diesels, fietsen en milieu, die heeft gelijk. Da's overigens een van de goe de voornemens die ik een dag eerder gemaakt had, vaker op de fiets naar het werk, dus ik zeur niet. Die Toshiba bleek overigens ook al een flinke hekel aan kou te hebben. Hij wilde weliswaar starten, maar er viel bijna niks te zien op dat ijskoude TFT-scherm, net of je in een zwart bevroren meer keek. Pas na een paar minuten in de warmte van het redac tielokaal wilde hij wat meer laten zien. De verder al vermelde traagheid was dus te danken aan het grote aantal bezoekers van de Elfsteden-site die, net als ik, natuurlijk alleen maar nieuwsgierig waren hoe actueel die Friezen met hun computer om zou den gaan. Beroepsdeformatie natuurlijk, want wat je ook wil horen, weten of zien van die Elfstedentocht, daar ben je dezer dagen al mee overspoeld door radio, televisie, teletekst, kranten en kroegpraat. Of je nou wil of niet, je ontkomt er niet aan. Volgens mij is de enige manier om er geen last van te hebben vandaag maar een rondje te gaan schaatsen in Zuid-Holland, Door Léon Krijnen want op de Rottemeren zal het wel lekker rustig zijn. Maar, het moet gezegd, die Friezen waren wakker. Nog geen vijf minuten nadat Henk Kroes het verlossende woord gesproken had kopte de site in Hl, zeg maar het HTML-equivalent van de koeienletter: 'Elfstedentocht gaat door!!'. En ook al heeft u alles wat u zou wil len weten over de tocht, de afgelopen dagen al tot u genomen, een kijkje op de officiële homepage van de Vereni ging De Friesche Elf Steden is nooit weg. Beschouw het maar als een voorproefje op de toekomst. Eens zul len we met zijn allen over voldoen de bandbreedte be schikken om video- on demand binnen te laten stromen. Als de volgende Elf stedentocht in 2005 gehouden wordt, staat er minstens bij iedere stempel- plaats een live-cam en kunt u ieder een al clickend met de muis volgen. Nu al lopen ze in een hoop atletiek wedstrijden met een chip in de schoen die feilloos het moment regis treert waarop de electronische finish gepasseerd wordt. Voor zover ik don derdagmorgen, de deadline van deze pagina, in de brij van Elfstedenver- halen na heb kunnen gaan, hebben ze nog geen chip op de ijzers van de hel den geplakt, maar ook dat is slechts een kwestie van tijd. Hoeven ze niet meer te stempelen en het biedt ook nog ongekende mogelijkheden in combinatie met internet. Bij de Elfstedentocht van 2005 heb ben we geen monitor meer, en wat mij betreft zijn die dingen over twee jaar al verleden tijd. Hier op de re dactie staan er een stuk of honderd de hele dag en avond voor kacheltje te spelen. Dat komt nu mooi van pas, maar als het buiten een graad of twintig warmer is verliest de airco het van die beeldbuizen en is het hier meestal, zoals we dat noemen 'bil- warm'. Daar hebben we over tien jaar geen last meer van, want dan heeft ieder een, thuis en op het werk, allang een flat-screen voor zijn neus, en die din gen produceren een perfect beeld, zonder warmte af te geven. Wat zegt u? Bij u komt er nooit een computer binnen? Dat kan, maar u heeft nu toch wel een tv? Nou, dan heeft u str aks toch eenzelfde flat-screen aan de muur hangen. U kijkt er alleen telev isie op en laat verder een hoop moge lijkheden onbenut. Mij best, niks moet, maar alles kan. In 2005 staan die live-camera's er in iedere Friese stad, kun je zelf bepalen wat je wil zien en heeft die regisseur het niet meer alleen voor het zeggen. Heb je een schaatsend familielid die er in de vorige eeuw in geslaagd is om een startbewijs te bemachtigen. Nee, namen hoef ik niet, rugnummers wil ik hebben. Dat nummer tik je in op de site van de Elf Steden, gaat er ergens op het traject een rood lampje branden en kunt u zien waar neef Evert, pardon rugummer 12.347, op dat moment voortworstelt. En in 2012 kun je met een live-cam, vanaf een satelliet, ook nog inzoomen op het van pijn en kou vertrokken gezicht van de schaatsen de neef. Als ik dat allemaal nog eens mee mag maken... Ping, zegt de Toshiba, en ik word weer wakker. Het winterfotoo- tje van Friesland, waarop ik tien mi nuten geleden geclickt heb, is zowaar binnen. Tien minuten, voor een onno zel zwart-witje van vijf bij vijf centi meter.... Het adres van de Elfstedensite vindt u vandaag op de voorpagina van De Stem Online. Een goede raad: niet al lemaal tegelijk, en een beetje geduld kan geen kwaad. En probeer het an ders in 2005 nog maar eens een keer. Actuele Rolslnfori Over NS Thalys —f" Site Seeing i Europa Internationale Trelrtplanner Voor het opzoeken van belangrijke 'dagelijkse' gegevens heb je geen conventionele middelen meer nodig, internet voorziet in die behoefte en doet dat opzoeken vaak nog beter ook. Zoals bij voorbeeld de Reisplarmer van de NS. Het digitale spoorboekje is op de PC een heel bekend programma. Sinds kort is het ook mo gelijk om treingegevens via het net te zoeken. Op de internetsite van de Nederlandse Spoorwegen hebben de webmasters een keurige zoekpagina geplaatst. Het intikken van vertrek en aan komstpunt is in principe voldoende om de zoekactie te activeren. Eventueel is het ook mogelijk om dagen en tijden in te stellen. Het resultaat is altijd een keurig overzicht van vertrek-, over stap- en aankomsttijden. Reizigers met de Interliner-snelbussen kunnnen niet op een offi ciële site terecht voor hun informatie. Op de server van de tech nische universiteit van Eindhoven is echter een onofficieel over zicht van de vertrektijden van alle Nederlandse Interliners te vinden. Het zoeken is wat minder geavanceerd (gewoon door klikken van pagina's), het resultaat zeker niet minder goed. De adressen van deze twee tijdtabellen kunt u vinden via De Stem Online. GIF is uit, PNG is in. GIF is een veelgebruikt bestandsformaat voor computerbeelden, ondermeer ontwikkeld door CompuSer ve. Bij dit formaat zijn echter patenten van anderen gebruikt, GIF is daardoor min of meer 'illegaal'. Veel pagina-illustraties op het World Wide Web zijn echter in dit formaat. Er wordt daarom gewerkt aan een nieuwe 'open' standaard: PNG, Porta ble Network Graphics. Voortdurend in ontwikkeling en door ie dereen vrij te gebruiken. Veel grafische bewerkingsprogramma's kunnen al met PNG overweg. GIF kan 256 kleuren aan, PNG 16 miljoen. Daarnaast kan PNG verder gecomprimeerd worden. De grootste concurrent van beide formaten is Jpeg dat extreme compressie toelaat. Ook dat is een bestandsformaat dat vrijelijk door iedereen te gebruiken is. Een groep experts - de Joint Photographic Expert Group - heeft die standaard ontwikkeld om compressieverhoudingen van 1:26 toe te laten. Tot op die hoogte is de beeldkwaliteit goed. Een hogere compressie is ook haalbaar, maar dan is de afbeelding minder mooi. Iedereen kent het computerspelletje Tetris. Daarbij bewegen steeds weer anders gevormde blokjes naar beneden. De bedoe ling is ze snel zo te verplaatsen en te draaien dat onderin een blokkendoos zonder gaten ontstaat. Het spel bestaat in tiental len, misschien zelfs wel honderden varianten voor alle soorten computers en besturingsssytemen. Tetrissen voor pc's zijn in ve le soorten en maten gratis vanaf het internet te downloaden. Dat kan bijvoorbeeld via de grote softwarearchieven van Tucows en Jumbo. Soms zijn er ook op persoonlijke homepages ook hele mooie varianten te vinden. Zoals op die van de Amerikaan Ryan Deardorff, hij heeft' het keurig verzorgde 'Ottris' in de aanbie ding. De Tetris-gekte leidde ook tot Webtris. Samen en tegen aan aan tal andere mensen kun je daarmee online spelen. Al wil dat, af hankelijk van de gebruikte verbinding, nog wel eens traag gaan. Na het verplaatsen van een blokje kan het het vijf tot tien secon den duren voor de verandering op het scherm verschijnt. Het se- condenspelletje kan dus minuten kosten. Alleen PTT Telecom zal blij zijn met de tikken die Webtris kost. Maar zit het wel mee en verloopt het spelletje vlot dan heb je er veel plezier mee. Het spelen tegen een Australiër is toch veel leuker dan tegen een computer? Ook deze adressen zijn via de Internetsite van De Stem te vinden. □EÖBBESBSl OIO ■E3H3 m fypefoce name: ALY File size: 28 KB Version: Macromedia Bontogppher 1 06.09 1996 Stnmtnd by Metamorphosis Professional 2.05 08CI tBKkjSfo fmz 12 y-ür-i Aeti*. J-x.tij. /stséföc is Tflo rjciicA fhcum jtiryro ctxrt the. Èrvzy. Ijve* (fritcji $town ^cuc- junkie oueA, tSuze ictZy dotf,- TSt£r yuccJL friowYi j0^-crue/i »ln een Windowsvenster zijn de mogelijkheden van Penfont goed te zien. Door Martijn de Meulder Een beetje terug naar af is het wel, al is het is een grappig stapje terug. Penfont heet het programma. Achter deze naam gaat een verzameling letterty pen voor Windows (3.1 of hoger) en Mac schuil. Vijf stuks in to taal, na de installatie is het mo gelijk om er al tikkend een echt handschrift mee op papier te zetten. De lettertypen staan met een installatieprogrammaatje op één diskette en vergezellen de meer dan uitgebreide hoe veelheid papier in het doosje. Het installeren van de letters is met behulp van het meegelever de programma eenvoudig, maar onder Windows '95 niet hele maal foutloos. Het lettertypen- installatieprogramma van Win dows zelf moet nog even een duwtje in de goede richting ge ven. Na die installatie kunt u dus met uw gewone tekstver werker 'handgeschreven brie ven' opstellen en uitprinten. Leuk natuurlijk, dat schrijven met andermans handschrift, maar het is nóg leuker als dat in je eigen schrijfstijl kan. Penfont heeft daarin voorzien, sterker nog, na bestudering van het pakketje blijkt dat zelfs het hoofddoel te zijn. In het doosje zit een formulier waarop je alle lettertekens en in verschillende combinaties moet noteren. Ver volgens kun je dat formulier naar de fabrikant opsturen en binnen drie weken komt je eigen handschrift vanzelf op een dis kette terug. A raison van 99 gul den of meer. Hoe meer je betaalt hoe beter het lettertje zal wor den, beloven de makers Het beste lettertype kost 279: 'maar dat is dan wel een state of the art letter'. De meegeleverde bon geeft je twintig gulden korting. Da's mooi, heb je het aankoopbedrag van dit startpakketje er ook weer uit. Voor 19.95 word je eigenaar van een diskette, vijf lettertypen en een berg papier. Uiteindelijk is het een verkoop trucje voor een veel uitgebreider product. Daarbij krijg je dan wel de mogelijkheid om goed koop te bekijken of je met de computer handgeschreven brie ven wil maken. Voor de liefheb bers dus. leverancier: Diamond Soft IHHWHm

de Stem | 1997 | | pagina 13