Vakantie reizen Karaoke in de Alpen Sprokl Quebec biedt schat aan winteractiviteiten In het Zwitserse Engelberg kom je volop Aziaten tegen Vakantiebeurs oriënteren en informeren Stichting voor boerderijtoerism Waar het Web a DE STEM IJsvissen Belevenis Chocolademelk Sleehondentocht Broomball Klooster Opschriften Nederlanders Snowboarden Encyclopedie ZATERDAG 4 JANUARI 1997 In een boot de berg af Door John Graat Natuurlijk kan wintersport in Canada heel traditioneel. In de uitlopers van de Rocky Mountains, in de streek rondom Calgary, maar ook in de oosten, in de provincie Que bec, liggen skipistes waar wij Europeanen de vingers bij aflikken. Geen lange wachtrijen bij skiliften, geen overbevolkte pistes maar breed aangelegde hel lingen en nooit die onzekerheid over voldoende sneeuw, want in de skigebieden van Canada ligt sneeuw in overvloed. Een wintervakantie in Quebec beperken tot 'skiën en apès-ski' zou zonde zijn. Dit Franstalige gebied in Canada biedt een schat aan alternatieve, avontuur lijke winteractiviteiten. In het plaatsje Tewkesbury, 40 kilometer boven Quebec-stad, biedt Guy Roberge daarvan een fraai voorbeeld. Roberge (42) is de flamboyante eigenaar van 'Les ex cursions Jacques Cartier', een bedrijfje dat zich he lemaal heeft gespecialiseerd in dagarrangementen voor eco-toeristen. Toen hij nog jong was, reisde hij door Noord- en Midden-Amerika. Die avontuurlijke geest zou hem nooit meer loslaten. Amper 20 jaar oud kocht Guy een lap grond in Quebec, waarop hij een oude schoolbus plaatste om er vervolgens in te gaan wonen. Hij leefde van de verkoop van hout dat hij met zijn eigen paard afleverde. Als die handel niet toereikend was, werkte hij als vuilnisman. Dat lapje grond is inmiddels een heuvel (400 hecta re) geworden. Guy Roberge is nu eigenaar van 47 paarden en hij heeft momenteel 14 mensen in dienst. Het hele jaar door ontvangt hij toeristen die hij een dagvullend en sportief programma aanbiedt. In de zomer is dat ondermeer: wildwatervaren, kanoën, paardrijden in de bergen en raften op een bergbeek- je- In de winter biedt Guy Roberge ondermeer sleerij den, ijsvissen, 'sneeuwwandelen' en sneeuw-raften aan. Vooral dat raften is een belevenis. Met een ouderwetse arrenslee en een paard brengt monsieur Roberge de dagjesmensen over de besneeuwde bos paden naar de top van 'zijn heuvel'. Onderweg ver telt hij, of een van zijn medewerkers, over de natuur en de paarden die hem lief zijn. Eenmaal op de top van de heuvel wacht de grote sen satie: 'raften'. Hoe dat gaat? Je gaat schuin achter over hangen in een grote plastic boot, zonder dat je zitvlak de grond raakt. Je houdt je buurman- of vrouw goed vast, evenals de touwtjes aan de zijkan ten, zeker als het sein wordt gegeven dat de boot van de heuvel af wordt geduwd. Daarna zoeft de boot in een smalle baan in een enor me snelheid - tot boven de honderd kilometer per uur - naar beneden. In 27 seconden overbrug je een hoogteverschil van honderd meter en dat is een hef tige ervaring. „Waarom mensen dit leuk vinden?", zegt Guy Rob erge met een lach, terwijl de ijspegels in zijn snor hangen. „De Fransen zeggen: het draait in het leven om le risk, le rire et le rêve: risico, lachen en dromen. Voila! Mensen hebben dit af en toe nodig, ze vinden het leuk om over hun eigen grens heen geduwd te worden. Sommigen komen hier om te genieten van de natuur, de meesten komen voor de kick." De snelheid die de boot ontwikkelt tijdens de afda ling, is inderdaad intens. Medepassagiers schreeu wen moord en brand. En als de boot beneden einde lijk stilstaat, is de ontlading groot. Met een gloeiend hoofd roepen sommigen dat ze nog een keer omhoog gaan, anderen zoeken de houten herberg op, waar warme chocolademelk wordt geserveerd. De meeste 'gasten' van Guy Roberge kiezen er voor een 'lunch': kaasfondue met rode wijn. Dit is Canada. Als iedereen de kick van het raften genoeg heeft be leefd, zit de herberg stampvol. Met blozende hoof den vertellen Chinezen, Fransen, Canadezen, Ameri kanen en Hollanders hoe 'heftig' ze het vonden. Rondom de houtgestookte kachel liggen sokken, nat geworden van de sneeuw, te drogen. Overal staat wijn op tafel, Guy Roberge komt overal even een praatje maken. „Ik hou van mensen, lachen en eten. Ja, ik ben een Bourgondiër", zegt de man met een brede lach. Als alle gasten hun lunch hebben genuttigd, worden de paarden voor de sleeën gespannen, klaar voor de terugtocht. Met Guy Roberge lachend op de bok. „Ik ben 42 jaar maar voel me nog steeds een kind van 12", roept hij bij het afscheid. En weer die grijns. Raften is slechts een van de alternatieve winteracti viteiten die in Quebec ondernomen kunnen worden. Een sleehondentocht, waarbij je zelf vier of zes hus kies op een pad door het bos stuurt, is eveneens aan te bevelen. Minder 'eco-verantwoord', maar minstens zo opwin dend is een tocht met de in Canadese wintersportge bieden alom aanwezige sneeuwscooters. Deze moto ren, veelal geleverd door Bombardier, hebben een maximum snelheid van 200 kilometer ook al is die in de fraaie natuurgebieden niet echt chic. Aangezien de bossen en weilanden in het hele land zo uitge strekt zijn, kunnen de tochten in Canada een haast onbegrensd aantal kilometers bevatten. Alleen in de provincie Quebec al zijn routes uitgezet met een totale lengte van ongeveer 3000 kilometer. Het is mogelijk per dag van blokhut naar blokhut te rijden, over bevroren meren en door de bossen. On derweg kom je geheid verbaasd kijkende elanden, herten en/of reeën tegen. De huur van een scooter kost ongeveer 200 gulden per dag en deze kan bij voorbeeld bij het wintersportoord Chateau Monte- bello gehuurd worden. Bij Montebello is trouwens nog veel meer mogelijk: langlaufen, broomball (ijshockey met een soort be zem en een bal), het in Canada zeer populaire cur ling ('jeu de boules op ijs'), schaatsen en ook ijsvis sen. Dit ijsvissen is in sommige dorpjes in Quebec uitgegroeid tot een folkloristische bezienswaardig heid. Eerst worden ronde gaten in het ijs (soms een meter dik) geboord waarna er hengels met aas in het water worden gehangen. Om het wachten op de vangst te veraangenamen, wordt Hollandse jenever geschonken. In Montebello is in de winter zelfs een compleet vissersdorpje op het ijs gebouwd. De 'sneeuwboot' haalt snelheden van boven de 100 kilometer per uur. FOTO NATASHA BLOEMHARD Door Kees den Exter Koning Winter zorgt voor grillige taferelen in de bergen bij Engelberg. FOTO REUTER Op deze haast lente-achtige zater dag in januari ziet de hemel boven het Zwitsere bergdorp Engelberg er uit als tijdens een van de luchtlandingen die het einde van de Tweede Wereldoorlog in luidden. Tientallen zogeheten parapenters hebben vanaf een van de hellingen van het Brunnigebergte het luchtruim gekozen. Met hun bonte schermen vormen ze een veelkleu rig palet tegen de achtergrond van een staal blauwe hemel. Op het terras van waaraf we het fascinerende schouwspel van de hanggliders gade slaan gaan de jassen en truien uit en worden de mouwen opgestroopt: een eerste poging om wat kleur te krijgen op de winterse huid. Parapenters beschouwen Engelberg, vanwege de thermiek, als een eldorado. Dat parapen- ten tekent de veelzijdigheid van Engelberg. Die veelzijdigheid begint en eindigt natuur lijk met de gletscher die skiën mogelijk maakt vanaf september tot en met juni. Maar ook voor het overige heeft Engelberg tal van activiteiten die zomer en winter naadloos in elkaar laten overlopen. Golfen, zwemmen, survival, wandelen, gokken, alpine-ski, snowboard, een roterende berggondel, een gangenstelsel naar het inwendige van de glet scher, een streekmuseum, een eeuwenoude abdij, een discotheek waar men uit de verre omgeving op af komt enzovoort en zo verder. Alleen al het uit het jaar 1120 stammende Be nedictijner klooster, waartoe een prachtige kapel behoort, is de moeite van een bezoek meer dan waard. Er worden rondleidingen verzorgd door het immense complex dat óók een kostschool omvat voor kinderen van beter gesitueerden uit het Duitstalige deel van Eu ropa. De grote variëteit maakt dat Engelberg een breed geschakeerd publiek trekt, zowel qua leeftijd als qua herkomst. Grote steden als Zurich en met name Luzern liggen zo dichtbij dat er veel dagtoerisme is. Maar om een of an dere reden lopen er ook veel Japanners, Kore- anen en Taiwanezen rond. Ook al zijn de om standigheden ideaal, dan nog wagen deze oosterlingen zich niet op de smalle latten. Desalniettemin laten ze zich per lift tot aan de hoogste bergkammen te vervoeren om te genieten van het uitzicht en van de hoogste karaoke-zaal op aarde, ondergebracht in een bergrestaurant waarvan de exploitant kenne lijk heel goed aanvoelt wat zijn klanten ver langen. Talloze opschriften zijn dan ook niet alleen aangebracht in het Duits en Engels, maar ook in het Japans, het Koreaans en het Taiwanees. Een opmerkelijk gezicht op een besneeuwde helling. Maar zo opmerkelijk moeten we het niet vin den zegt Madlaina Brogt, medewerkster van de plaatselijke VW: „Die mensen snuiven in Luzern een dag of wat Europese cultuur op en maken dan nog even een uitstapje naar dit prachtige berggebied. Die hebben niet eens tijd om skiën te leren. Wij investeren nog al wat in met name de Taiwanese markt. In de zomer hebben we zelfs een berggids van Tai wanese herkomst." En zo worden er vanuit de plaatselijke VW meer opmerkelijke markten aangeboord. Di recteur Charles Christen: „Ongeveer vijf pro cent van de Russen is vermogend genoeg om in Zwitserland vakantie te vieren. Vooral de ze mensen proberen we duidelijk te maken dat ons land op het gebied van wintersport groter is dan alleen Sankt Moritz." Naast de binnenlandse markt en Duitsland blijft echter Nederland de belangrijkste 'leve rancier' van toeristen. Jaarlijks gaat een half miljoen Nederlanders richting Zwitserland. Ongeveer 60 procent in de zomer, de rest in de winter. Maar het aandeel van de wintersporters is stijgend, aldus Ingrid Klaassen van Zwitser land Toerisme in Amsterdam, zoals het Zwit serse verkeersbureau zich noemt. Klaassen: „Nederlanders die naar Zwitserland gaan zit ten voor een belangrijk deel in de leeftijdsca tegorie tussen 35 en 55 jaar. En bepaald niet alleen maar welgestelden. Dat is een vooroor deel. Als je kijkt naar de prijs-kwaliteitsver houding is Zwitserland niet duur." Engelberg, vanaf de luchthaven van Zürich in 2,5 uur pr trein te bereiken, telt 3500 inwo ners. De vakantie-industrie biedt daarnaast aan 8500 mensen een overnachtingsmogelijk heid en dan staan er nog 4000 bedden in va kantiewoningen. Liggen die allemaal vol, dan is er nóg voor 12.000 dagjesmensen ruimte, zij het dat als vuistregel 40 procent van die groep niet komt om te skiën, maar om te wandelen of voor de cultuur. Of om te parapenten. Oók in Engelberg is snowboarden een tak van sport die snel aan populariteit wint. Het plaatst VW-directeur Christen voor een di lemma: „Natuurlijk weet ik dat er nog al wat alpine-skiërs zijn die de pest hebben aan de capriolen van de snow-boarders. Ze maken het ook vaak bont. Aan de andere kant gaat het om een groeiende groep voornamelijk jon ge mensen. Die hebben nog een lange toe komst voor zich en dat kun je dus als VW niet negeren. Ik weet dat er wintersport-oor den zijn, óók in Zwitserland, die sterk over wegen om zich te profileren als skateboard oord. Zo ver zijn wij nog niet. Bij onze gasten zitten ontzettend veel mensen die jaar na jaar blijven terugkomen. Dat is een gegeven dat wij ook graag koesteren." Zwitserland Toerisme in Amsterdam is telefo nisch bereikbaar via 020-6222033. Het VW- kantoor in het Zwitserse Engelberg heeft het nummer 00416374156 Januari is dé maand waarin veel Ned; landers hun vakanties voor het nieu» jaar boeken. Daar gaat de nodige orièi tatie aan vooraf, bladeren in staj reisgidsen of een oriënterend bezoek, de Vakantiebeurs die van 8 tot en met i januari in de Jaarbeurs in Utrecht gehouden. Niet alleen om ideeën op te doen, na, vooral ook om meer informatie te m gen. Want naast vertegenwoordigt', van vakantielanden, zijn ook1 tors, hotelketens, campings, parken, reisverzekeraars en li maatschappijen aanwezig. In totaals er zo'n 1500 exposanten uit landen. Een greep uit het aanbod. Actieve avontuurlijke vakanties zijn nog stei in opmars. Het aanbod gericht op ciale doelgroepen breidt zich uit. voorbeeld actieve vakanties voor e« oudergezinnen in Istrië, Frankrijk Duitsland. Of voor 'jonge' senioren (4' 65 jaar) in Italië, Noorwegen en Ierlan] Bijzonder en actief zijn de zeilwanA reizen langs de kust van Spitsbergen, wandelreizen door Kazachstan en rondreis door Bhutan. Voor fietsers twee plekken ingeruimd op de Val tiebeurs: Nederland/Europa en Ver Reizen. Voor kampeerders is Frankrijk veruiti favoriete plek, al winnen Tsjechië i Hongarije aan populariteit. Nieuw het OAD-reisprogramma zijn deRent- tent-accommodaties. De ANWB prest, teert voor het eerst de Camping w Rom Europa 1997. Liefhebbers van zon combineren vakanties steeds vaker met activiteit als zeilen, jeepsafari's, wandelen, fiets en duiken. Het aanbod vakanties op cj prus en in Turkije groeit gestaag, organisaties doen hun best allerlei coJ binaries te verzinnen, maar ook diver kortingen om de prijzen aan te scherpe Naast kinder- en seniorenkortingen er dinerpaketten, kinderclubs en grai gebruik van fietsen. Wie het onbekende zoekt in bekende I* stemmingen als Spanje, komt zijn trekken in Andalusië, Galiciêi Asturië. Het aanbod in Europa verbleekt beetje als de organisaties van vei reizen hun boekje open doen. nóg meer bestemmingen, accomm daties en spectaculaire reizen speli ze in op de stijgende belangstellir. Vrij en blij met de camper door ruige natuur van Noord-Amerika, geren in luxe villa's in de Caribe jungletochten door Zuid-Amenk Zuid-Afrika staat volop in de langstelling, evenals Australië. Azië lijkt elke vakantie-op-maatn gelijk. Voor de prijsbewusten en rustzoefe komen ook aanbiedingen in voor- naseizoen aan de orde op de ben Een aantal campings geeft tot dert procent korting aan vroege of bezoekers, evenals enkele biMti landse en buitenlandse vakantiepa ken. Wintersport wordt niet vergeten. M name snowboarden en andere actie bezigheden in de sneeuw (ijswatervi klimmen, toerskiën en trektochten rackets) trekken steeds meer lenden. Veel wintersportprogramm; richten zich op gezinnen met j' deren. Zoals de babyluier/skischole met crèches voor de baby's, skiles» voor kinderen en hun ouders. Nieuw de sneeuwgarantie van Hotelplan. V# elke dag zonder sneeuw op de winte sportbestemming betaalt de organisal 75 gulden p.p terug. Wie zich alvast wil oriënteren o] zoek aan de beurs, kan een kijkje ne» op de speciale site op Internet. Met u teraard alle informatie over het vak! tie-aanbod van exposanten en lijkheid reisgenoten te zoeken/vindeaj reiservaringen uit te wisselen, adres: www.vakantiebeurs.nl. De Vakantiebeurs vindt van 8 t/m 12 jan plaats in de Jaarbeurs te Utrecht en is®; lijks van 9.30 tot 17.30 open. Op 9 en lOja® ri zelfs tot 21.30 uur. Toegangspijzen:K gulden p/p, na 18.00 uur 12,50 gulden. W ren van 4-11 jaar en 60-plussers: 12,50gp kinderen tot 4 jaar gratis. Er is kinder*# aanwezig. De NS biedt korting op de tor# tie trein/toegangskaart; bij de ANWB zijn" te voren toegangskaarten te koop. Vier landbouworganisaties hebben krachten gebundeld in een nieuwe cl die opkomt voor de belangen van bW die zich bezighouden met recreatie. Deze nieuwe Stichting Boerderijtoer me (postbus 91430, 2509 EA Den Ha' gaat ook activiteiten ontplooien ofl] boerderijtoerisme verder te ontw® len. Steeds meer boeren zijn op of -j bedrijf actief in de recreatieve sec' Dat varieert van kamperen/loger® de boer, kanoverhuur en cursus kaasmaken tot het beoefenen van dersporten' als fierljeppen. In de nieuwe stichting zijn verteg woordigd: LTO Nederland, Bond Boerderij Zuivelbereiders, SticW Public Relations Land- en Tuinbol® Hoeve-Logies. Location: j http://www Door Martijn de Meulder Breda - Voor niets gaat de zon op en voor een dubbeltje kun je niet op de eerste rang zitten. Clichés die vaak kloppen, maar op het internet soms niet uitko men. Er bestaan tal van sites waar je gratis de gekste dingen kunt krijgen. Sterker nog, er bestaat een gemeenschap van Netizens die er een sport van maakt om zoveel mogelijk van die gratis artikelen te bemach tigen: Freebies. Koopjesjagers kun je ze noe men, maar eigenlijk jagen ze meer om de kunst van het be machtigen dan vanwege het daadwerkelijke gewin. Freebies bestaan niet in werkelijkheid, het zijn virtuele personen op het internet. Eigenlijk is ieder een een Freebie, wie wil ten slotte niet gratis surfen, of er tenminste beter van worden? Het gaat vaak om allerlei kleine hebbedingetjes: muismatten, mokken, pennen, proefmonster- tjes kruidenthee of -honden voer, de gekste dingen geven ze via internet weg. Daarnaast kun je ook email-adressen en homepageruimte bemachtigen. Zo heeft computerfabrikant Unisys zijn Clearpathsite. Die is bedoeld om een internetser ver te promoten, maar Unisys geeft er ook aardige posters weg. Wel wat geduld oefenen met ontvangen: dat duurt zo'n acht weken. Maar dan krijg je wèl een pakje uit de Verenigde Staten. By Air mail. Accurater met de bezorging is Intel. Tussen de aanvraag en de ontvangst van hun Click en Connect cd-rom zit een dikke week. In dit geval komt die post niet uit Amerika, maar vanaf een adres, in Denemarken. Het is een alleraardigst cd'tje met demonstratieversies van com merciële programma's. Bijvoor- Door John Lazaroms WIE wel eens met een huisarts babbelt komt er al snel achter dat de meeste bezoekers van het spreekuur zelf al wel een idee hebben wat hen mankeert. Of die diagnose nou terecht is of niet. Gevraagd naar de verkla ring voor die 'medische voor kennis' zal menig huisarts ver wijzen naar de grote hoeveel heid medische rubrieken in kranten, tijdschriften en op de televisie. Mensen 'zuigen' infor matie op die te maken heeft met alle kwaaltjes en pijntjes waar aan wordt geleden. Philips Media doet er nu nog eens een schepje bovenop door voor de personal computer een heuse interactieve medische en cyclopedie uit te brengen. Bar- Ik heb aan maar weinig dinger] hekel als aan koude voeten, dij zult u vandaag niet aantreffen t Leeuwarden en Leeuwarden. Ik het daarentegen best leuk on, man of tienduizend te zien won met de elementen, gadegeslagen' een miljoen of wat klappertan* bewonderaars. Ik blijf lekker bi] televisie aan, en omdat het bloeq kruipt waar het niet gaan kan, aard ook de computer. Want natuurlijk is er een Elfst* tocht-site met alles d'r op en dl over de Tocht der Tochten. Al hc dat die schaatsers vandaag sl vooruit te branden zijn dan dia want die zakte donderdagmc om in termen te blijven, na dl kendmaking al bijna krakend het ijs. Voorgaande opmerking getuig: I tuurlijk van een beetje jalouz métier. Want wij zouden hier na lijk best willen dat De Stem Onli voor de middag meer dan tw^ zend bezoekers scoorde. Zoveel surfers moest, zoals de van NedStat lieten zien, die site in het hoge noorden donderdag gen al voor de middag verwf Het was te merken ook, wan duurde lelijk lang voordat del binnen wilde komen, om ovl plaatjes helemaal maar niet te: ken. I Maar dat komt misschien oof omdat de telefoonleidingen die uit een beetje bevroren zijn. 0 Misschien, maar ik merkte do; dag toch wel dat kou nogal wa schillende invloeden op technil kan oefenen. Om te beginnen rcójn diesel donderdagmorgei starten. Paar jassen aan dus

de Stem | 1997 | | pagina 12