Weekend 12 Het paar van 1937 Psycho-fysioloog Jan Snel: 'Plezierig leven is gezonder' r 19 Wij zijn gewoon de sterkste JANUARI 1997 Rouw DE STEM Hij houdt er rekening mee dat tal van medici, wetenschappers en instituten over hem heen zul len vallen. Toch is het volgens hem de hoogste tijd dat er ook eens positieve geluiden over roken, drinken en eten te horen zijn. „Allerlei gezondheidsmora listen storten alleen maar kom mer en kwel over ons uit. Alles is slecht, niks mag meer. Terwijl aan 'zondige dingen' ook heel veel plezierige kanten zitten, die zelfs goed zijn voor onze gezondheid." Psycho-fysioloog Jan Snel over het belang van genieten. Tegenoffensief 29 Met mate Weerbaarder Hofmans-affaire Eigen gang ZATERDAG 4 JANUARI 1997 o<4. Door Dirk Vellenga „Wat voorjaar zou het worden?" „Het wordt óns jaar." „Wat bedoel je?" „Het wordt het jaar van Nederland. We komen boven het maaiveld uit, we dur ven groot te denken en groot te praten." „Maar premier Kok zegt wél dat we voorzichtig moeten zijn." „Ja, ja, maar ondertussen. Je weet toch dat Nederlandse bedrijven zo stiekem weg grote stukken van Amerika hebben veroverd. Aegon heeft zich daar verze kerd van een vette kluif en Nationale Ne- kocht." „Maar bescheidenheid blijft de beste raadgever, hoor." „Let op, straks moeten de Clintons zich verzekeren bij een Nederlandse maat schappij. Wje weet wordt dat oude ziek tekostenplan van Hillary nog gerealiseerd door Hollandse zakenjongens." Laat je niet zo meeslepen. Maar wat be tekent ons landje nou in de grote we reld?" „Dan zeg ik heel simpel; Ahold, ABN- Amro, Akzo. KPN belt over de hele we reld. ING en Endemol hebben een optie op Hollywood, het Kremlin en de Taj Ma hal. Zo, nu jij weer, Jan Salie." „Waar moet al dat geld vandaan ko men? De aardgasreserves zijn nu zo'n beetje opgegeten. De tijd van potverte ren is voorbij. Het spijt me wei." „Wat denk je van de hasj-revenuen? Zo lang er koffieshops zijn, kunnen we nog jaren vooruit. Dat is een goudmijntje dat maar blijft gloeien. Chirac ziet dat nu ook wel in. Kijk, Nederland is op dit mo ment niet voor niks de leider van Europa. Amsterdam is de hoofdstad. Wim Kok zit in zijn torentje met de benen op het bu reau te bellen met Boris Jeitsin, Neison Mandela, Saddam Hoessein, noem maar op." „Nuchterheid. Hou het hoofd koel. Doe maar gewoon, dan doe je gek genoeg. Waar zijn die deugden gebleven?" „Zeik toch niet. Sinds kort mogen wij Ne derlanders onbeschaamd juichen en En niet alleen bij sportwedstrij- r wij goud halen. Kom er maar vooruit datje gewonnen hebt. Schaam je niet dat je de sterkste bent. Wij hebben de beste munt van Europa. Wij hebben de mooiste baantjes bij internationale bankinstellingen. Onze Zalm mag bin- springen den waa nenkort triomfantelijk met zijn koffertje zwaaien op CNN. Dan ziet de hete we reld hoe wij met geld omgaan." „Wees nou even reëel. Wij zijn helemaal niet toegerust om de hele wereld te re geren. Onze Kamerleden hebben geen enkel idee van de historie." „Als ze maar iets van de toekomst we ten! Als ze de actuele marktsituatie maar kennen. Daar gaat het om. Waarom moet je je verdiepen in de geschiedenis van de Haarlemmermeerpolder? Het gaat erom datje meehelpt om van Schip hol de grootste luchthaven van de aarde te maken." „Beurzen zijn bingo's en voor je het weet is je baas bankroet of bestaat de firma helemaal niet meer. Niks is safe vandaag de dag. Je iet even niet op en daar stopt een taxi vol Zuid-Koreanen, die hier de hele zaak even op komen kopen." „Nee, jongen. We blijven gewoon door starten als een gek. Met de service kracht van Krajicek. Ze kunnen ons niet eens bijhouden." „Oké, oké, Nederland is even het rayon hoofd van Europa, misschien van de hal ve wereld. Maar als het gaat dooien, be tekenen we helemaal niks meer Dan is ook dat wij-gevoel verdwenen." „ik hoor het al. Jij denkt nog op de schaal van een provinciale schaatstocht. Jij loopt nog te klunen, waar anderen al lang via internet gaan. Ik spreek je wel weer als het Akkoord van Amsterdam wordt afgekondigd en Wim Kok de blij de boodschap naar de wereldbevolking brengt, In een winkelwagentje van AH." Stoppen met stoppen Door Ron Buitenhuis igenlijk is het een heel irritant mo- I 1 ment. Net nu Nederland alle moed en doorzettingsvermogen aan spreekt om te stoppen met roken, koffiedrin ken, drop, chocolade, nachtbraken, broodjes kroket, wijn, bier en borrelnootjes. Net op dat moment komt er een wetenschapper van de universiteit van Amsterdam vertellen dat we al die ongezonde dingen, vooral met achter wege moeten laten. Sterker nog, psycho-fy sioloog Jan Snel beweert stellig dat we niet alleen plezieriger, maar ook gezonder leven, als we wél doorgaan met 'zondigen'. 'Dingen die slecht voor ons zijn, zijn vaak heel goed voor ons,' luidt de onderkop van Snels boek Genieten Mag! De paperback van uitgeverij Kosmos oogt als alle andere lectuur in het populaire genre rond lichaam geest. Een simpel omslagont werp met een onbestemde foto, omgeven door felle, goedkope kleurtjes. Het boek is nogal populair geschreven, maar de controversiële boodschap van Snel wordt niet met volks wijsheden, maar grotendeels met weten schappelijke bevindingen en redenaties on derbouwd. „Wie zichzelf toestaat dat-ie rookt, koffie en alcohol drinkt, chocolade, drop en friet eet en veel uitgaat, leeft ont spannen, kan beter omgaan met stress en is een stuk gelukkiger. En wie gelukkig is, leeft beter en socialer. Je leeft niet altijd langer, maar je kunt beter genietend 75 jaar worden, dan 76 jaar lang stressen over alles wat 'niet mag'. Zondig, maar plezierig leven is gezon der, dan een leven lang met schuldgevoelens rondlopen als je weer eens een borreltje, een sigaretje of een patatje-oorlog hebt geno men." Jammer genoeg vergeet Snel te melden dat mensen ook heel wat energie, plezier en vol doening kunnen halen uit het stoppen met ro ken, drinken en vet eten. Het overwinnen van een verslavende 'zonde' kan ook een gezonde kick geven. Niettemin blijft Snels filosofie opmerkelijk en anders. Dat is ook de opzet. Genieten Mag! wil een tegenoffensief zijn tegen de betutte lende medici, overheden, instituten en ge zondheidsgoeroes die de samenleving dag-in- dag-uit bombarderen met 'eenzijdige morele verboden'. Snel schrijft: 'Alles is slecht: vet eten, te wei nig vitaminen, te veel vitaminen, te hard rij den, melk drinken, te lang uitslapen, roken, alcohol, te weinig sporten, te vaak uitgaan, harde muziek, ga zo maar door. Er wordt al leen maar gehamerd op de kwalijke gevolgen van 'zonden', nooit op de plezierige kanten. En al helemaal niet op de (indirecte) gezond heidbevorderende aspecten van sigaretten, p'Hj M 30 Nieuwjaarsdag W V, 4 yJï*'- X y*> 'Zondig, maar plezierig leven is gezonder, dan een levenlang met stress en schuldgevoelens rondlopen.' FOTO JACQUES PEETERS koffie, alcohol, vet eten etcetera. Gevolg is dat de Nederlanders gebukt gaan onder een collectief schuldgevoel: 'Eigenlijk mag ik geen slagroomgebakje eten. Nou ja, doe toch maar, dan ga ik morgen wel een kilometertje meer joggen'. Wie zichzelf verwent, moet ge straft worden. Over calvinisme gesproken.' Snel ergert zich aan de medische bangmakerij die puur op statistische gemiddelden is geba seerd. 'Die gemiddelden zeggen namelijk niets over het persoonlijke risico van ieder mens. En zelfs als dat individuele risico wel bekend zou zijn, dan nog moet ieder mens de vrijheid hebben zijn eigen keuzes te maken, zonder opgelegd schuldbesef. Alle adviezen en waarschuwingen - hoe goed bedoeld ook - zijn alleen gericht op zo lang mogelijk leven, niet op de kwaliteit van het leven. Aspecten als plezier, genot, vreugde tellen blijkbaar niet mee. Maar óverleven is niet hetzelfde als léven.' 'Trouwens, wie een levenlang vasthoudt aan een vetarm dieet, leeft naar schatting een paar maanden langer. Zelfs als men zich tus sen zijn vijftiende en vijfenzestigste onthoudt van alle 'slechte dingen' die met kanker te maken hebben, neemt de levensverwachting waarschijnlijk met zeven maanden toe. Is dat voldoende om af te zien van friet met mayo naise en een in roomboter gebakken bief stuk?' Paradoxaal genoeg blijkt uit de praktijk dat mensen die plezier in het leven hebben en ge lukkig zijn, langer leven dan mensen met een onplezierig leven. 'Wie zichzelf met allerlei geboden, verboden en richtlijnen tekortdoet, mist juist een stuk léven.' Kortom, zo concludeert Snel: genot dient de mens. Maar daarmee geeft hij geen carte blanche om ons lam te zuipen, suf te roken en vol te vreten. In de visie van Snel mogen we 'zondigen', mits met mate. Sterker nog, matig zondigen is in veel gevallen gezonder dan ge heelonthouding. Neem nou koffie. Snel: 'De negatieve faam van het bakje troost is zo ingesleten dat we bij elk pijntje automatisch roepen: 'Laat ik maar eens wat minder koffie drinken'. Ieder denkt ook dat koffie risico's oplevert voor| hart- en vaatziekten. Bij normaal gebr._„ twee a drie koppen per keer, heeft koffie juist vaak een beschermend effect. Bovendien ver betert koffie de mentale prestaties, het geheu gen, het verscherpt de zintuigen (zien, horen tasten) en compenseert vermoeidheid.' Neem nou alcohol. Snel: 'Wie matig drinkt- twee, drie glaasjes per dag - loopt minder ri sico op hart- en vaatziekten dan geheelont houders. Zeker als het rode wijn betreft. So ciale drinkers (96 procent van de matige alco holgebruikers) hebben doorgaans een beter humeur, slapen makkelijker in, zijn crea ver en minder snel verkouden, gefrustreerd of depressief. Juist ook omdat ze zichzelf af en toe een 'zonde' toestaan, en niet verkrampt door het leven gaan omdat ze voortdurend bang zijn dat ze hun gezondheid in de waag schaal stellen. Al deze positieve effecten wor den echter tenietgedaan zodra men meer c drie glazen per dag drinkt.' Neem nou vet eten. Snel: 'Er heerst een chole- rsterolgekte. Iedereen meent dat het verlagen van het cholesterolniveau (normaal: 5,2 mM/liter) hart- en vaatziekten voorkomt Maar Franse onderzoekers hebben ontdekt dat bij een cholesterolwaarde onder de 4,1 mM/liter de kans op zelfdoding drie keer zo hoog is. Ook Rotterdamse collega's hebben aar^ toond dat lage cholesterolspiegels samengaan met depressies en zelfmoordneigingen. Bij zwangere vrouwen verhoogt het de kans op postnatale depressies. Bovendien heeft hel cholesterolniveau weinig te maken met onze voeding, dus heeft diëten weinig effect. Laai staan dat het ons leven aanmerkelijk ver lengt. Maar die informatie wordt helaas niet breed verspreid. Dus in plaats van te genie ten, maken duizenden mensen zich voortdu rend dik over hun eten.' Neem nou roken. Snel: 'Een heikel onder werp. Natuurlijk adviseer ik niemand om te beginnen met roken, maar wie met plezier vijf tot zeven sigaretten per dag rookt, hoeft ook niet te stoppen. Altijd en overal wordt geha merd op de gezondheidsrisico's van roken. Oké, die zijn er, maar het effect van roken op ziekten is pas objectief als ook rekening wordt gehouden met andere factoren, zoals; de leeftijd, de persoonlijkheid, woon- en werkomgeving, het cholesterolniveau, eerde re ziekten, aanleg en voeding. Negatieve stress, zeker langdurige, is vele malen belas tender voor de gezondheid dan roken.' 'Allerlei onderzoeken wijzen uit dat nicotine het humeur kan verbeteren, rust geeft of juist aanzet tot meer activiteit, de effecten van ne gatieve stress vermindert, de concentratie es het reactievermogen verbetert,' beweert Snel in Genieten Mag! 'Mensen die met plezier ro ken, voelen zich prettig, harmonieus, ont spannen en kunnen goed omgaan met stress. Dit soort gevoelens maakt de mens weerbaar der tegen ziekten. Zeker als het roken gecom bineerd wordt met voldoende groente en fruit en rode wijn.' Snel's slotconclusie: 'Matige hoeveelheden ni cotine, cafeïne en alcohol zijn van grote waar de voor de kwaliteit van het leven.' Dat is even andere koek dan het waarschu wend vingertje dat medici, overheid en de an- ti-rooklobby ons voortdurend voorhouden. Zou het boekje van Jan Snel soms gesponsord worden door de drank- en tabaksindustrie? De psycho-fysioloog is door de vraag meteer. in zijn wiek geschoten. „Ik ben wetenschapper, geen pr-man. Het feit dat u meteen sceptisch bent over mijn bewe ringen, en nota bene een commerciële link legt, toont aan dat ook u geïndoctrineerd bent door de moraalridders en de fatsoensrakkers die alleen de negatieve effecten van roken e drinken benadrukken. Iemand die het 1< heeft te zeggen dat er ook positieve kanten aan zitten, is blijkbaar per definitie ver dacht." Snel klinkt geïrriteerd, een beetje humeurig zelfs. Zou hij soms te weinig drinken en roken? Snel: „Drinken soms, roken nooit." Tja, daar heb je het al. Jan Snel - Genieten Maq!, uitqeverij Kosmos, prijs 19,95. VERVOLG VAN VOORPAGINA Voor radio Oranje vertelde prins Bernhard dat hij en zijn vrouw best een zoon hadden willen hebben. „Zoals in iedere familie zou den ook wij na na twee dochters het aardig gevonden hebben als de derde een zoon was geweest. Maar als u deze snoezige dochter had gezien, zou u zich onze oudervreugde kunnen voorstellen. Nog voordat mijn vrouw de kleine had kunnen zien, zei ze tegen mij: ik ben toch blij dat het een meisjes is." De vierde dochter werd na de oorlog geboren. Op 18 februari '47. Haar namen waren Maria Christina, maar ze werd Marijke genoemd. De prinses had een oogafwijking. Vermoedelijk veroorzaakt door de rodehond die Juliana in het begin van haar zwangerschap op had gelopen. Om iets aan het gebrekkige gezichtsvermogen van Marijke te doen, werd gebedsgenezeres Greet Hofmans naar Soestdijk gehaald. Het was het begin van een crisis die als de Greet Hofmans-affaire in de geschiedenisboekjes staat. Maar steeds meer blijkt dat Greet Hof- mans in werkelijkheid maar een bijrol speel- de in deze affaire, waarbij Juliana en Bern hard steeds verder van elkaar kwamen te staan. Op allerlei terreinen. Zij was in haar hart paci- fiste. Hij was tot in het bot militair. Zij had er een hekel aan om buitenlandse orders voor het bedrijfsleven binnen te slepen door als sinter klaas met koninklijke onderscheidingen te strooien. Hij vond die stroopsmeerderij ver standig en verdedigbaar. Er was op Soestdijk een scheiding der geesten ontstaan. Dankzij politiek plakwerk werd een echte scheiding voorkomen. Juliana en Bernhard gingen niet uit elkaar. Juliana bleef op de troon. Juliana was op 6 september '48 ingehuldigd als koningin. Tien jaar eerder had Wilhelmina al af willen treden, maar was ze aangebleven om Juliana nog een rustige tijd met de kinderen te gunnen. Maar op 12 mei '48 kondigde Wilhel mina op de radio aan dat ze afstand van de troon zou doen. Op paleis Soestdijk ging het verhaal dat Juliana en Bernhard samen naar de radio luisterden, in de bibliotheek, en Julia na aan het eind in huilen uitbarstte. Bernhard moet een arm om haar heen hebben geslagen en troostend hebben gezegd: „We doen het toch sémen," om er opbeurend aan toe te voe gen: „Vooruit, tranen weg, het eten staat op ta fel." De grondwet maakte het natuurlijk onmoge lijk om het echt sémen te doen. Er is maar één staatshoofd, en dat was Juliana. Aanvankelijk was Bernhard vaak naast zijn vrouw te vinden, maar de wegen liepen steeds vaker en steeds verder uiteen. De staatsbezoeken en het ritje in de gouden koets deden ze trouw samen, maar verder gingen ze hun eigen gang. Onafhanke lijk van elkaar. Zij had haar taak als koningin. Hij was we reldwijd een soort ambassadeur voor het va derlandse bedrijfsleven. Altijd druk bezig met Bilderberg, het Wereld Natuur Fonds en dui zend-en-één andere zaken. Ze hadden hun ei gen leven. Met eigen verplichtingen en eigen vriendenkringen. Maar uiteindelijk kwamen ze altijd weer samen op Soestdijk. Het huwelijk hield zestig jaar stand. Diamant. Ook al flonkerde het niet altijd. Prins Bern hard vertelde dat het in de crisistijd rond Greet Hofmans thuis totale oorlog was. Zijn biograaf Jan Kikkert schreef dat de prins in die tijd verschillende buitenechtelijke verhou dingen had en dat hij in Frankrijk in elk geval één ontwettig kind heeft, een dochter, Alexia Grinda. Maar met het ouder worden, en het grootouder worden, leken Bernhard en Juliana weer ouderwets naar elkaar toe te groeien. Léken. Het is onmogelijk om het met zekerheid te zeg gen. Hét verhaal over het huwelijk kan nog niet geschreven worden Veel vertrouwelijke informatie blijft nog in het archief. Mensen die de prinses en de prins écht kennen, houden hun mond op slot. Veel verhalen komen uit de tweede of derde hand en zijn nauwelijks of niet na te trekken. De vraag of het diamanten hu welijk een goed en gelukkig huwelijk was, kan eigenlijk maar door twee mensen beantwoord worden. Juliana en Bernhard. Elke leeftijd heeft zijn charme, troost de brie ventherapeut van de wekelijkse damesbijbe! Het zal best, maar het feit dat zo'n verzeke ring nooit aangetroffen wordt in blaadje voor de jeugd, maakt de volkswijsheid ver dacht. Het gaat altijd over de onvermoed* aantrekkelijkheid van rimpels, hangbillen ei door het leven getekende koppen. Het is geer ramp, antwoordt de Lieve Lita dat snelheic energie en uithoudingsvermogen teruglopen er staat meer dan genoeg tegenover. Na veer tig jaren onzeker oefenen zijn de angster weg. Eindelijk gewoon jezelf zijn. Geen ge dachte aan buren, vrienden of collegae die j< nog tegenhoudt. De namaak leren broei knelt weliswaar om bovenbenen en drukt dr opgezette oude mannenmaag omhoog, maa halverwege de af te leggen weg is tenslotte toch het moment gekomen om geestelijk vr en jong te zijn. Het is allemaal quatsch. Onafhankeiijkheir verschijnt niet met de jaren, mentale jeugt evenmin. Wie ouder wordt, ontmoet dr dood. Onherroepelijk en met regelmaat Overlijdensadvertenties zijn het eerste en be langrijkste nieuws. Het begrafenispak hang voorin de klerenkast en er ontstaat een nooi gewilde ervaring in meelevende condoleance brieven. Uit het oog verloren neven, studie vrienden en oudcollegae worden nog slecht ontmoet in crematoria, in stemmige aula' met slappe koffie en vochtige cake. Dierbarer leven nog uitsluitend voort in gedragen woor den van waardering en herinnering. Herden ken is gewoon en de taal en stijl van het ii memoriam is vertrouwder voor de middelbar* dan het ritme en de beat van de top veertig. Het is niet altijd zo geweest. Ook vroege werd er natuurlijk overleden, eerder zelfs et dus smartelijker. Hele dorpen liepen uit, weg getrokken en uitgehuwlijkte achternichtei kwamen terug voor de laatste gang. In stem mig zwart en op gedragen orgeltonei schreed de kist naar de open groeve. Achterii de rij werd de laatste nieuwtjes uitgewissel* en ontstond reeds het begin van het nakerk hofse begrafenismaal. Dood was een weliswaar treurige, maar ver wachte onderbreking van het vastliggend* patroon. Er waren er zoveel. Elke familiege sch'tedenis had zijn jaarlijkse momenten vat samenkomst. De vijftigjarige bruiloft van op< en oma, het zilveren huwelijksfeest der derd< dochter en de doop van de eerste stamhoude van de vierde generatie. Er werd gerecipieer* voorzien van majesteitelijk eremetaal bij he veertigjarig magazijnmeestersjubileum van d* buurman, de boerenbond bestond een haiv* eeuw en het was dus feest, de pastoor voeld* zich vijftig jaar gehuwd met god en ell schaapje en voormalige parochiaan leverdet een bijdrage en hieven het glas. Er wordt niet meer getrouwd, gedoopt en ko ninklijk onderscheiden. Waar het nog wel ge beurt, geschiedt het en familie. Een tafel on der het teken van de toekan of een weekend je buitenlucht. Drie bungalowtjes worden ge huurd en het gezin inclusief aangetrouwd* annexen trekt zich terug voor open haard er in het golfslagbad. Veertig jaar bij een baas is niet langer een ver dienste. Het heet dat de werknemer over t* weinig intiatief en durf beschikte om zijn ge luk en promotiekansen elders te beproeven Gouden en zilveren bruiloften worden to zeldzaamheid in de scheidingsstatistieken reünies van studiegenoten zijn geofferd in he didactisch fusiegeweld en de jaarlijkse uitstap jes met oudbedrijfsgenoten blijken geschrap bij de eerste tegenvallende concernresultaten Alleen de uitvaart is nog over. Bij veertig be gint het leven, beweert de scheurkalender Maar ook dat blijkt een vergissing. Of min stens een onvolledigheid. Leven met de dooc begint op dat moment. Bij elke postbesteliin* bestaat de kans op een enveloppe met grijze rand. In feite niets bijzonders, zo was het voo de vorige generaties ook. Alleen hadden dit de dierbare afgestorvene en alle andere be grafenisgasten~"3rie maanden geleden nor ontmoet bij het afstuderen van de oudste neef of bij de eerste communie van het jong ste kleinkind. Nu moeten alle nieuwtjes en laatste ontwik kelingen wel uitgewisseld worden na de wel gemeende afscheidswoorden in de kille, t Knte hal van het gebouw voor iijkverbran ™ng. Maar niemand durft het echt, want e boerst onwennigheid onder de aanwezigen °P zachte toon wordt er gegroet, er is immer geen vast patroon van familiegeschiedeni meer. Rouw verbindt dit moment met het vo "ge, maar bedrukt tegelijkertijd. Want ook d- eigende ontmoeting, beseft iedereen, za van hetzelfde karakter zijn. n rs,went- Zetcer na verloop van tijd. Maa ook dat dood het enige doorlopende verban* van leven is? De huwelijksvoltrekking in de JVie»c'| Kerk in Amsterdam. fotoan

de Stem | 1997 | | pagina 10