'Evert is een goede jongen' m Klunen kan de Elfstedentocht beslissen Marathonman Kramer: nog één dag tussen hoop en vrees Onderkoeling en bevriezing loeren op Elfsteden-rij ders Naamsbekendheid van Elfsteden-held Van Benthem nog steeds groot KORT B1 al geregeld elefoon emen angers onkaart Pils i in tent >0 man in mee St DESTEM ELFSTEDENTOCHT B2 39-jarige Fries gaat met twee gekneusde ribben van start in Elfstedentocht ELFSTEDEN KORT Huizinga Bruins recordhouder Gouden kruisje te prijzig Eerste kruisje voor buitenlander in 1933 Speciale prijs voor houten schaatsen Janua van der Weg rijdt tocht uit in 1917 Zevende start Jeen van den Berg Vreemde kostgangers op de ijzers Buitenlanders bezeten van Fries festijn 0,1 NUARI 1997 - ste toerrijders van de e organisatie een op- llen. „Traditie is wel elfstedenrijders op te ig leuk om een elfste- iraal, coördinator van deelnemers weer met ipgebeld met de vraag dat 25 procent van de ktelefoon bij zich zal xtra steunzenders op. xtra telefooncellen in 2000 verwachte jour- op andere punten in iwarden verwacht dat e problemen met zich n kou kan voor extra zelf verwacht woord- binnen zullen komen jnselen. artsen en verplegend elpen. Zo weet de Elf- jn- aan de Elfstedentocht id in de Leeuwarder oor Het Grote Elfste- lopend optredens van Tjnaart, in samenwer- orgt live een speciale 'riesland. radioprogramma gaat rdag tot 14.00 uur de lgen via een vidiwall. zorgt een optreden. dentocht 1997 komt de gewijde postzegel en ;ig cent en de telefoon- ir de Schiedamse kun- tdders. Het ontwerp is e Friese vlag en de elf ntje Pils herdoopt zich :n optreden in Bartle- elijke organisatie ge- e brug van het Elfste- ook. orgen om 5.30 uur van staat, vertrekken dan Zwette. Alvorens de n zij eerst 1900 meter ls A-rijders in de lan en startgerechtigd, is het wel noodzake- buitenlandse schaats- itzondering gemaakt, begint vanmorgen om kunnen tot 19.00 uur i Leeuwarden. ;t nagenoeg de volledi- berichtgeving over de ;edt de krant morgen it. Morgenmiddag laat e tocht. Naar verwach- lf een aan de finish op ;ra uitgaven. De krant ie specials over de Elf bij stationkiosken in i en Den Haag. Daar- litgaven in een speciale iveneens het Elfsteden- ligt. rgen de Elfstedentocht iet West-Vlaamse Tor- ijke ijsclub las dat hij it. Nooit eerder schaat- n. Wel was hij al diver ge schaatstocht op de et schaatsen geleerd op iren niet laten om af en ib in Torhout heeft hij 1de Rotte Merentocht is eehonderd kilometer is wegens de Elfsteden- r wordt gehouden. Tocht der Tochten nau- schijnen. De wedstrijd inds. 1111 VRIJDAG 3 JANUARI 1997 loosdrecht (anp) - Ooit rende pries van Wijhe midden in de zomer met schaatsen door een weiland, als oefening op het Idunen. Hij zag voorbijgan gers kijken met een blik van: tijd voor opname, Dries is nu eCht dol. Bijna geen schaatser traint op het Wunen, terwijl tweevoudig winnaar van de Elfstedentocht Evert van Benthem zijn roem mede jankt aan de zonderlinge be zigheid naast het ijs. Erik Huizebosch holde eens met schaatsen door een bosje achter zijn huis, op weg naar het ijs, maar hij haalde zijn hakken 0pen en het leek hem een ver schrikkelijk dom gezicht. Dat nooit meer. Tijdens de tochten van 1985 en 1986 verrijkte het woord klunen definitief de Nederlandse taal. Kilometers diende het legioen van 16.000 de ijzers een vreemde opdracht te geven. Zoals de kas seien in de wielerklassieker Pa rijs - Roubaix de renners teiste ren. Heden ten dage luidt een defini tie: „Met schaatsen onder de voeten over land of op houten plankieren, stro, hooi, nylonta pijt lopen, vooral bij wakken en bruggen.Het begrip is al oud en dateert van de geschriften van een dominee uit de vorige eeuw. De winnaar uit 1909 Minne Hoekstra vervaardigde een boekje en liet het woord een il lustratie van een klunende deel nemer begeleiden. De een zegt dat het niets met schaatsen heeft te maken en dat is eigenlijk ook zo, maar klunen hoort ondanks ijstransplantaties en andere mo derne vormen van Elfsteden- gekte bij de tocht der tochten van 1996. Onderstaand een bloemlezing van voor- en tegen standers. Bert Verduin, favoriet uit Heem stede en in Ankeveen nationaal kampioen op natuurijs gewor den: „Ik kan goed mee. Als ik an deren zie denk ik wel eens 'wat zijn dat voor knoeiers'. Ik train alleen als ik van de ene sloot naar de andere moet overstap pen. Je kunt je enkels verzwik ken en bij iemand op de schaat sen stappen. Je moet durven doorrennen. Bij de vorige tocht zag ik een bordje '400 meter klu nen'. Ik dacht over 400 meter en zette dus aan om het eerst bij de kluunplaats te zijn want dat is belangrijk. Maar nee, ik bereikte het tapijt bijna meteen en ik viel bijna op mijn gezicht. We moes ten 400 meter lang klunen, niet pas over 400 meter." Jeen van den Berg, Elfsteden-le gende, winnaar van 1954: „Vroe ger had ik er geen problemen mee, maar ik word een dagje ouder." Van den Berg is 69. „Vroeger viel ook minder te klu nen. Tegenwoordig wordt de tocht eerder uitgeschreven, waardoor het ijs minder sterk is en er doen veel meer mensen mee." Henk Angenent: „Och, niemand zit op klunen te wach ten, maar het hoort bij de Elfste dentocht. Ik train wel. Ik ren ge woon op en neer tussen twee wa ters. Een kwartiertje of zo, lan ger niet. Wij doen gewoon alles. Die langebaanschaatsers drei gen al naar huis te gaan als een scheurtje in het ijs zit." Evert van Benthem, winnaar van 1985 en 1986 en eminent kluner: „Dat ik licht ben, zegt niet zo veel. Rein Jonker is bijna de zwaarste van het peloton, maar hij kan uitstekend klunen. Feit is wel dat lopers betere kluners zijn dan fietsers. Veel schaatsers fietsen alleen als training en lo pen is daarmee geen goede com binatie. De vorige tochten zijn beslist op het klunen. Door het klunen ontstonden de kopgroe pen, braken de pelotons. Vaak is het druk bij de kluunplaatsen en zijn er valpartijen. Want ieder een wil als eerste op het tapijt zijn." Dries van Wijhe, erkend hater van het klunen: „Het is een vak apart. Het was niets voor mij. Ik was niet atletisch genoeg en heb het nooit beheerst. Al moeten ze daar in Friesland honderd kilo meter klunen, dan doen ze het nog. Het is ook mooi voor de mensen, maar het hoort natuur lijk niet bij schaatsen. Het is als met de wielrenner Hinault, die pas terug wilde komen naar de Ronde van Vlaanderen als ze de Koppenberg uit het parkoers hadden gehaald." Sint Jansklooster (anp) - De kracht die Evert van Bent hem in staat stelde twee keer de Elfstedentocht te winnen is er één van de natuur. De schaatster, die zaterdag mee doet als toerrijder, is grootgebracht op de Beulakerwijde, het natuurgebied nabij het Overijsselse dorpje Sint Jans- klooster. Daar blaast de wind altijd vol in het gezicht. Op de eindeloze vlaktes van De Wieden legde Van Benthem de basis voor zijn zeges. Sint Jansklooster is trots op zijn bekendste inwoner. Hoewel dat gevoel nimmer hardop wordt uit gesproken. In de kop van Overijs sel klop je elkaar niet om de ha verklap op de schouders. Wie in die sfeer is opgegroeid blijft ge woon. Ook al win je de moeder aller tochten twee keer. De naamsbekendheid van Van Benthem is groot. Zoals ook Sint Jansklooster, ondanks de slechts 1500 inwoners, allang geen vlekje op de landkaart meer is. „We hebben twee toeristentrekkers: het bloemencorso en Evert," zegt een stamgast in het dorpscafé het Wapen van Utrecht. „Erert is een goede jongen," meldt de uitbater. „Hij is gewoon gebleven, dat vinden we hier be langrijk. Bij een toertocht op de Beulakerwijde is hij niet beroerd te helpen. Dan staat hij bijvoor beeld bij een stempelplaats. De toerrijders vinden het prachtig als Evert een stempeltje zet. Voor de toeristen is hij nog steeds een beroemdheid. In de zomer komen bussen met mensen langs zijn boerderij." Fietsroute Ook de plaatselijke VW, te vin den in het naburige dorp Vollen- hove, profiteert nog steeds van de bekendheid van Van Benthem. Volgens de medewerkster is Sint Jansklooster dankzij de schaatser een toeristische attractie gewor den. „Daarom hebben we zijn boerderij meegenomen in onze fietsroute. We gebruiken zijn naam als trekker en hopen dan dat de toeristen de schoonheid van het gebied leren waarderen en om die reden terugkomen. Sinds de zeges van Evert is het toerisme flink gegroeid." De bewoners zijn er inmiddels aan gewend. Vreemdelingen die vragen waar 'hij' woont. Het dorp uit, de weg oversteken en na twee kilometer zie je rechts de boerde rij is steevast hun antwoord. Even voorbij het bezoekerscen trum De Wieden ligt de zeven- tiende-eeuwse hoeve die Van Benthem eigenhandig verbouwde tot veehouderij/kaasboerde rij/winkeltje. In de moderne bun galow daarnaast wonen Evert, Janette en hun drie zoons Rolf, Merein en Jos. De kaasmakerij en het winkeltje bestaan ruim drie jaar. Daarmee ging een hartewens van Janette in vervulling. „Evert is op en top boer," zegt ze. „Maar onze vee stapel is eigenlijk te klein om van te leven. Hadden we meer koeien gehad, dan waren de kaasmakerij en het winkeltje er nooit geko men. Het was noodzaak." Mosterd De gok pakte beter uit dan ver wacht. De Benthemmer boeren kaas is een succes. Zoals ook de kluunwijn, de boerenkakelroom, de Friese beerenburgerbonbons, de zelfgemaakte mosterd en jam, de ansichtkaarten met Evert, de sleutelhangerklompjes en de yog hurt goed verkopen. De naams bekendheid trok mensen aan, de kwaliteit deed de rest. Janette: „Het is niet zoals veel mensen denken dat we alleen maar zo goed draaien omdat Evert van Benthem wint de Elfstedentocht in 1985. Everts naam aan de producten is verbonden. Als het niet had ge smaakt, dan was niemand meer teruggekomen. De eerste keer ko men klanten uit nieuwsgierig heid, daarna omdat ze de produc ten lekker vinden. Ons geheim? Het eten dat we de koeien geven. Het gras is hier heerlijk," lacht ze. De Van Benthems hebben een evenwicht weten te vinden in alle aandacht die ze nog steeds trek ken. Zoals buiten op het erf op een bordje valt te lezen, kunnen bussen op afspraak langskomen. Voor de nieuwsgierigen is boven de kaasmakerij een zaaltje inge richt waar Evert uitleg geeft over het maken van kaas. „Hij begint de videopresentatie altijd met het draaien van de twee overwinnin gen," zegt Janette. „De meesten willen dat toch graag nog een keer zien. Ach, waarom ook niet." Evert hoopt dat zijn tien jaar jon gere broer Henk de naam Van Benthem in ere houdt als win naar dit jaar. Ook Henk leerde afzien op de Beulakerwijde. In Sint Jansklooster en omgeving leert iedereen daar schaatsen. Volgens de stamgast in het Wa pen van Utrecht staat over tien jaar opnieuw een Van Benthem op die in staat is de Elfsteden tocht te winnen. „Rolf, de oudste zoon, kan ook heel goed schaat sen. Hij heeft hier al enkele prijs jes gewonnen." Schaatsen zit de Van Benthems in het bloed. Geen wonder, achter het erf ligt de Moespotsvaart, die leidt naar de Beulakerwijde. Vij- duizend hectare water, riet, gras- en hooiland en moerasbos naast de deur, wat wil je nog meer. De Beulakerwijde, Belterwijde, Schutsloterwijde en de Kiersche Wijde leveren elk jaar weer beu len van de lange adem op. Gehard door snijdende tegenwind, de ruggen gekromd, de muts diep over de ogen worstelen ze voort. Zo worden winnaars gekweekt. bij een tocht als deze... FOTO COR VOS Door John Graat Oudeschoot - Zijn vader van 75 jaar reed gisteren nog de Berentocht, een trainingsritje voor zijn zesde Elfsteden tocht. Heit is er klaar voor. Ook zijn broers Nico en Rinze binden morgenvroeg in Leeuwarden hun ranke ijzers onder. En Yep Kramer zelf? Als een oud mannetje, met de band op de pijnlijke rug, slof te hij gisteren behoedzaam door zijn huis in Oudeschoot. Maar geen haar op zijn hoofd die er aan dacht om morgen maar voor de televisie te buipen. „Misschien kan ik door de pijn heen breken," zegt Kramer, volbloed Fries. Hoopvol, sceptisch. De 39 -jarige marathonman kan bet niet verkroppen dat uitgere kend hij nu met blessureleed beeft te kampen. „Dat dit mij nu moet overkomen," verzucht Kramer, twee uur nadat hij heeft gehoord dat 'De Tocht' morgen al wordt verreden. „Ik beb ze vervloekt, toen ik dat boorde. Als ze voor maandag hadden gekozen, had ik twee dagen meer tijd gehad om te herstellen." Tijdens het NK op natuurijs in Ankeveen maandag kwam Kra mer al heel vroeg ten val. „Een B-rijder voor mij ging onderuit, 'b reed er tegenaan en klapte achterover. Ik kwam op de zij kant van mijn rug terecht. Het "eed meteen pijn, maar na een "Juje schaatsen raakte alles weer zo doorbloed dat ik er niet veel meer van merkte. Maar aan net einde ging het echt pijn doen. Mijn schaatsen kreeg ik amper meer uit." s Avonds thuis dacht Kramer dat het mee kon vallen. Maar bij het ontwaken de dag erna merk te hij al dat het mis was. „Maar ik had om mijn werk nog een paar afspraken, ben die toch maar nagekomen want zoveel had ik niet gewerkt de laatste weken," zegt de 'werkvoorberei der' bij een bouwcorporatie in Heerenveen. Pas op Nieuwjaars dag liet Kramer röntgenfoto's maken. Diagnose: twee ribben gekneusd. Hij kreeg pijnstillers. Gisteren kreeg hij van zijn fy siotherapeut Jos Valentijn het advies 'zoveel mogelijk bewe gen'. „Ik heb de neiging om scheef te gaan lopen, om maar geen spanning op die ribben te krijgen. Maar ik moet juist zor gen dat alles goed doorbloed blijft. Eigenlijk moet ik mezelf bewust pijn doen. Dat heb ik er graag voor over om zo fit moge lijk te starten." De tijd is niettemin de grootste vijand van Kramer. „Ik had vu rig gehoopt op maandag. Maar toen ik woensdag hoorde dat de PTT al druk bezig was, wist ik eigenlijk al genoeg. Misschien realiseer ik me pas wat de gevol gen van mijn val zijn als ik za terdag niet mee kan met de bes ten, als ik vroegtijdig moet afha ken, vanwege de pijn. Stoppen zal ik niet. Nooit. Ook al zit ik nog zo kapot. Dat is dan het eni ge dat erop zit, alhoewel het me geen grote voldoening zal ge ven." Wel of niet starten, die vraag is niet aan de orde. „Als het er echt om gaat, kun je veel hebben," weet Kramer, „en mijn ribben zitten gelukkig niet in mijn be nen en die dingen moeten toch het werk doen. Ik hoop dat ik in het heetst van de strijd de pijn niet meer voel. Dat je lichaam zo opgewarmd raakt dat je niks meer voelt. Alleen, wat zo verve- Yep Kramer: „Wat zo vervelend is: ik ben alleen met die blessure bezig. FOTO JAAP SCHRAAF lend is: ik ben nu alleen maar met die blessure bezig, terwijl die andere mannen zich al hele maal op de wedstrijd kunnen concentreren." Het is leven tussen hoop en vrees. Want hij weet zelf ook: een fitte Kramer, vorig jaar Ne derlands kampioen op natuurijs, zondag nog tweede in de Hol- land-Venetië-tocht, winnaar van al drie KNSB-marathons én thuisrijder, is een topfavoriet voor de bloemenkrans op de Bonkevaart. „In '85 en '86 heb ik ook meegedaan, maar toen zat ik nog in de kernploeg en reed ik de wedstrijd als recreant mee. Nu is het een ander verhaal. Nu moet ik met een stuk of vijftien anderen meestrijden om de ere plaatsen." Kramer is een van de weinige Friezen in de marathon-elite. Voor hem is het winnen van de tocht een jongensdroom, ook al herinnert hij zich van de barre tocht in '63, toen hij zes jaar was, 'vreemd genoeg' niets meer. Maar uit de verhalen van zijn vader en zijn eigen ervaringen medio jaren tachtig kent hij het wezen van de Elfstedentocht als geen ander. „En nu de tocht al is uitgeschreven is iedereen blij behalve ik. Ik heb heel tegen strijdige gevoelens. Net nu ik zo'n rotblessure heb. Een hard gelag," zegt Kramer, bits, hij kan er niet over uit. Het land is in de ban van de Elf stedentocht, beseft Kramer die daar wel een kanttekening bij plaatst. „De winnaar kan ont zettend naam maken, het hele land zal hem omarmen. Alleen, als ik dan zie hoe de meesten on ze sport moeten bedrijven, hoe amateuristisch we bezig moeten zijn. Je moet altijd maar weer compromisjes sluiten, met je werkgever, je gezin. Zelfs van daag nog moeten er jongens ge woon werken of ze moeten nog een hoop dingetjes regelen. Ter wijl wij toch de hoofdrolspelers zijn." Kramer durft geen winnaar te voorspellen. Hij spreekt wel de hoop uit dat het feest binnen zijn Klerk's-ploeg -met Ruud Borst, Lammert Huitema of Piet Kleine- wordt gehouden. Gis teravond trok het viertal zich te rug op een geheim adres in Leeuwarden waar hun ploeglei der Frans Overdevest vandaag zijn strategie uit de doeken zal doen. Ploegentactiek zal net als de an dere natuurijsklassiekers ook de vijftiende Elfstedentocht be heersen, verzekert Kramer. „Dat haalt wel wat heroïek weg ja, maar die ontwikkeling is nu eenmaal niet meer terug te draaien. De belangen van de sponsors kun je niet meer uit vlakken. Je hebt die ontwikke ling ook in andere sporten ge zien. En wat het marathon- schaatsen betreft staan we nog maar aan het begin. Het wordt nog veel erger. Wat denk je dat het voor commerciële impuls is voor onze sponsors als iemand in een Klerk's-pak de Elfsteden tocht wint? Nou nou." Leeuwarden - Het recordaantal gereden Elfstedentochten staat op naam van D. Huizinga Bruins uit het Groninger Usquert. Hij schreef er zeven op zijn naam. De vuurdoop voor Huizinga Bruins was in 1912 toen hij beslag wist te leggen op de twaalfde plaats. De Noord-Groninger was vervolgens van de partij in 1917,1929,1933, 1940,1941 en 1942. Leeuwarden - Het Gouden Elfstedenkruisje komt nooit weerom. Ook al vriest het de eerstkomende jaren wederom voldoende om Elfstedentochten te kunnen houden, rijders die de tocht voor de vijfde keer op hun naam hebben gebracht kunnen fluiten naar het felbegeerde kleinood van weleer. De vereniging De Friesche Elfste den kende het fenomeen tot 1940. Maar omdat na 1940 de tochten elkaar met een grotere regelmaat opvolgden, werd de kans op vijf uitgereden keren veel groter, zo oordeelde het bestuur. Het gouden kruisje werd wat te veel van het goede. In de plaats van het kruisje kwam een fraai papier met vijf versierde vakjes, waarin de volhou ders hun behaalde Elfstedenkruisjes kunnen hangen. Leeuwarden - De Amerikaanse diplomaat L. Süssdorf valt de eer te beurt de eerste buitenlander te zijn die in de Elfstedengeschiedenis de tocht heeft uitgereden. Süssdorf behaalde het Elfstedenkruisje tijdens de editie van 1933. Hij was secretaris van de Amerikaanse legatie in Riga. Süssdorf deed in 1929 ook al mee. Hij moest toen de strijd staken nabij Stavoren. Leeuwarden - De winnaar van de Elfstedentocht zal de finish in Leeuwarden niet bereiken op houten schaatsen, klünijzers of klap schaatsen. De eerste rijder of rijdster op aloude Friese doorlopers wacht niettemin een prijs. De gelukkige krijgt de houten schaats, een bij iedere tocht ongewis geldbedrag en een zilveren beker. De prijs voor de houten schaats is in het leven geroepen bij de tocht van 1985. De gewezen journalisten Jildert Sudema uit Jellum en Henk van der Meulen uit Leeuwarden namen toen het initiatief 'ter instandhouding van de houtsjes'. Eerste winnaar was de Friese vee houder Olchert Marra uit Oude Bildtdijk bij Sint Jacobiparoehie. In 1986 moest hij de eer laten aan Sybe Laversma uit Molenend. Leeuwarden - Janna van der Weg uit Leeuwarden staat in de anna len van de Elfstedengeschiedenis geboekstaafd als de eerste vrouw die een officiële tocht helemaal heeft uitgereden. Van der Weg reed in 1917 als 24-jarige Leeuwarden binnen. Zij is overigens niet de eerste vrouw die het Elfstedenkruisje wist te bemachtigen. Die eer is weggelegd voor Jikke Gaastra in 1912. De toen 19-jarige uit Leeuwarden behoorde tot degenen die in Sneek van het ijs werden gehaald omdat het laatste traject tussen Sneek en Leeuwarden onveilig was geworden. Leeuwarden - Jeen van den Berg begint morgen als toerrijder aan zijn zevende Elfstedentocht. De 69-jarige peetvader van het schaatsen reed de tocht voor het eerst in 1947, een halve eeuw gele den. In 1954 won Van den Berg, twee jaar later eindigde hij als der de. Druk maken zal Van den Berg zich niet. „Die tijd heb ik gehad. Ik ga rustig van start en kom er wel, hoor.Eén wens heeft Van den Berg. „Dat het publiek zich niet te veel op het ijs begeeft. Dat maakt het ijs alleen maar slechter." Leeuwarden - Bonne Looienga uit Sneek behoorde in 1985 tot de wel zeer bijzondere deelnemers. Hij was bijna blind en kon slechts schimmen ontwaren. Maar hij was 'wend op 'e taast te riden'. Kwart over tien 's avonds kwam hij over de eindstreep. Frits Philipsen uit Medemblik was ook een geval apart. In 1982 on derging hij als 45-jarige een open hartoperatie. Hij overleefde de ingreep, evenals een zwaar verkeersongeval waardoor hij in de wao raakte. Toch stond hij in 1985 om negen uur 's ochtends aan de start om even na half twaalf over de meet van de Bonkevaart te gaan. In 1986 deed hij dat voor de tweede maal. Het derde fenomeen in 1985 was Rein de Boer uit Bolsward. Hij stapte op 21 februari met zijn 74 jaar als oudste deelnemer het ijs op. De Boer maakte het karwei af in veertien uur. Den Haag - Buitenlandse schaatsers en media zijn in de loop der ja ren danig aangestoken door de Elfstedenkoorts. In 1986 deden maar liefst 115 buitenlanders mee aan de tocht. Onder hen 107 mannen en 8 vrouwelijke deelnemers. Van hen bereikten 75 de fi nish, van wie 5 vrouwen. Bij de tocht van 1985 was de belangstel ling van de buitenlandse media overweldigend. De befaamde tocht was immers sinds 1963 niet meer verreden. Honderd journalisten uit het buitenland of namens hun medium met standplaats Neder land, trokken richting Friesland. In 1986 was het nieuwtje er af, het aantal buitenlanders van krant, radio en televisie slonk danig. On der meer het perscentrum in de Frieslandhallen verwelkomde toen in totaal 42 Belgen, Fransen, Duitsers, Amerikanen, Britten, Noren, Ierse en IJslandse verslaggevers. Leeuwarden (anp) - Onderkoeling en bevriezing zijn de voor naamste gevaren die deelnemers aan de Elfstedentocht bela gen. De fikse kou maakt de tocht dit jaar voor deelnemers en toeschouwers tot een uitdaging die niet zonder risico's is. Goed isolerende kleding en voor al het matigen van alcoholge bruik zijn de belangrijkste wa pens. Als er toch sprake is van onderkoeling of bevriezing, dan is het belangrijk het lichaam ge leidelijk op te warmen. Dat zijn de belangrijkste tips die het Me disch Centrum Leeuwarden (MCL) geeft om niet door de kou bevangen te raken. Bij onderkoeling, in vaktaal hy pothermic, duikt de lichaams temperatuur onder de 35 graden Celsius. „Een dergelijke daling ontstaat als het lichaam meer warmte verliest dan het produ ceert of vasthoudt," stelt Remco Scheper, teamleider van de spoedeisende hulp van het MCL- zuid. „Bij bevriezing raken de le dematen gevoelloos en verande ren ze van kleur. Eerst worden ze wit, later eventueel blauw." Vooral tenen, vingers, oren en het gezicht zijn gevoelig voor de kou. Daarom moeten ze goed bedekt worden door isolerende, niet- knellende kleding. Verscheidene lagen kleding hebben meer effect dan een enkele, dikke laag. Meer lagen op elkaar creëren luchtka mers die warmte vasthouden. De kleren moeten vanzelfsprekend droog zijn. Scheper: „Natte kle ding is geen kleding omdat daar door het aantal luchtkamers wordt gereduceerd." Het MCL drukt de naar verwach ting tienduizenden toeschouwers op het hart zich te beperken in het gebruik van alcohol. Overma tig drankgebruik leidt ertoe dat de lichaamstemperatuur daalt zonder dat je het zelf merkt. Doen zich ondanks alle voor zorgsmaatregelen onderkoelings- of bevriezingsverschijnselen voor, dan is snel reageren een vereiste. Het lichaam moet langzaam wor den opgewarmd tot de normale temperatuur van 36-37 graden Celsius. Te snelle opwarming kan het lichaam vaak niet goed ver werken. Onverstandig is het warm wrij ven van bevroren ledematen. Be vriezing maakt lichaamsdelen gevoelloos en door het wrijven kun je de huid kapotmaken. „De wonden die dan ontstaan, zijn te vergelijken met brandwonden," waarschuwt Scheper. Uit den bo ze is het gebruik van heet water of het zitten bij een hete kachel. Bij onderkoeling worden drie fa ses onderscheiden. De eerste fase betreft daling van de lichaams temperatuur tot 34 graden Cel sius. In de volgende fase is de temperatuur verder gedaald tot 32 graden Celsius. In deze fase nemen de lichaamsactiviteit en het bewustzijn af. In de derde fase is de lichaams temperatuur lager dan 32 graden Celsius. In dat geval kan de situa tie van het slachtoffer kritiek zijn. Bij zo'n lage temperatuur kunnen hartritmestoomissen op treden, die uiteindelijk een hart stilstand tot gevolg kunnen heb ben.

de Stem | 1997 | | pagina 9