Bartlehiem vreest invasie DE STEM ELFSTEDENTOCHT 'Ik ben wel een fanaat, maar er zijn grenzen' De dwarsligger van Sneek Arnold Stam: 'Mijnwerkershelm voor donkere Friese uurtjes' Naamsbeke Maralhor Gemser., Veldkamp en Koss ook op de schaats Politie Friesland zet 1300 man in ELFSTEDEN KORT Huisvesting voor groot deel al geregeld Kwart deelnemers met zaktelefoon Ziekenhuis klaar voor problemen Groot feest voor Elfstedengangers Speciale postzegel en telefoonkaart Kleintje Pils even Klüntje Pils Wedstrijdrijders uit de kooi in tent Leeuwarder Courant zet 100 man in 'Charly Chaplin' doet ook mee Rotte Merentocht verplaatst pE STEM 39-jarige Fries gaat r UW EXACT ^<n SOFTWARE CENTRE .'VLtaf a MET MAATWERK- rfV OPLOSSINGEN 'zetaweieate: Sport VRIJDAG 3 JANUARI 1997 B1 VERVOLG VAN VOORPAGINA „Het is een ramp," zegt De Ruij- ter. „Als ik even buiten ben ge weest, hoest ik m'n longen naar buiten. Ik moet er niet aan denken dat ik twaalf uur van die koude lucht moet inademen. Op Nieuw jaarsdag dacht ik nog: misschien dat ik morgen een rondje ga rijden in de Alblasserwaard, twee keer 70 kilometer of zo. Maar vanmor gen heb ik me erbij neergelegd. Zelfs als de Elfstedentocht op maandag zou plaatsvinden, zou ik het niet halen. Ik ben wel een fa naat, maar er zijn grenzen." De Ruijter behoort tot de genera tie die kan zeggen dat ze nog ach ter Jeen van den Berg en Reinier Paping heeft aangeschaatst. „Ik wilde in 1954 al per se mee doen," zegt hij. „Maar ik zat toen in dienst en mocht niet van de lei ding. Ze kregen pas in de gaten dat ik een goede schaatser was, toen ik met twee vingers in m'n neus de garnizoenskampioen schappen won." De Ruijter was in die tijd een gevreesd marathonrij der in deze regio. Negen jaar later, bij die roem ruchte Elfstedentocht van 1963 was hij er wel bij, als wedstrijd schaatser. „Ik was dertig jaar oud en op mijn best," blikt hij terug. „Ik zat in een hecht groepje. Hal verwege die barre tocht - storm uit het noord-oosten, mist, sneeuw, kwalsterijs - hadden we maar een uur achterstand op Pa ping. Het enige probleem was dat ik tijdens een van die vele valpar tijen de achterkant van een schaats in mijn knie had gekregen. Zestig kilometer lang reed ik met een enorme bult van aangevroren bloed aan m'n knie rond. Toen ik bij de EHBO mijn broek uit deed bleek mijn witte lange onderbroek een groot plakkaat van bloed te zijn. Die schaats was meer dan een centimeter het vlees binnenge drongen. Tot twee keer toe heb ik die talie onderweg laten verbin den en ben ik doorgegaan. Bij Harlingen ben ik met een andere schaatser een cafeetje in gedoken. Toen we na twee koppen koffie weer moed verzameld hadden, kon ik nog net overeind komen, waarna bleek dat ik niet meer op dat ene been kon staan. Ik viel ge woon om. Toen lag ik er dus echt uit." In 1985 was De Ruijter er weer bij en deze keer reed hij hem uit. In 1986 begon hij al een behoorlijke routinier te worden. En z'n leef tijd lijkt hem geen parten te spe len. „Ik moet er nu misschien wat meer voor doen, maar ik voel geen verschil met twintig jaar geleden. Je moet gewoon geen zeikerd zijn. Er gaat altijd wel een knie zeer doen. En daarna een enkel. Maar als je goed oplet blijkt dat de pijn in je knie dan alweer weg is. Op een gegeven moment heb je overal pijn gehad, maar het gaat altijd over." Rond de kerstdagen het afgelopen jaar voelde hij de kriebels weer opkomen. Toen werd hem duide lijk dat het best weer wel eens een winter met een Elfstedentocht zou kunnen worden. „Ik moest op de baan van Ijsver maak in Breda de dikte van het ijs meten. Tot onze verwondering was het ineens 7 centimeter dik en konden we de ijsbaan opengooien. Ik kon de verleiding niet weer staan en heb even de schaatsen ondergebonden om als eerste op die maagdelijke ijsvloer een rond je te maken. Maar ik was er na tuurlijk niet op gekleed." Een dag later al begon het ergens anders te kriebelen en al gauw was zijn keel rauw, zat zijn borst vast en voelde hij zich beroerd. „Misschien dat ik door dat ene rondje een flinke kou heb gepakt. Tussen Kerstmis en nieuwjaar vulde hij zijn dagen met stilzitten, hopen dat het morgen beter zal gaan en flesjes Nattermann. De Ruijter probeert het maar po sitief te zien. „Als je meedoet weet je nooit wat zich daar voorin bij de wedstrijdrijders allemaal af- Adrie de Ruijter: „Morgen kan ik die knokpartij op de televisie tenminste wel een keer volgen. En de volgende Elfstedentocht doe ik gewoon meer mee. speelt. Morgen kan ik die knok partij op de televisie tenminste wel een keer volgen. En de volgen de Elfstedentocht doe ik gewoon weer mee. Als ik tijd van leven heb FOTOCORVIVEEN en als die winters hier een beetje mee willen werken. Het moet toch wel heel gek gaan als ik volgend jaar weer met een of andere kink hoest in de bank zit. Door John Graat Leeuwarden - De plaatselijke en provinciale overheden in Friesland houden er rekening mee dat morgen bij de Elfsteden tocht 300.000 mensen langs de route op de been zullen zijn. In 1986 waren dat er nog 100.000 minder. „Maar de mensen zijn weer wat mobieler geworden en de zaterdag is een vrije dag," zei gisteren Loek Hermans, Commissaris van de Koningin in Friesland. Hermans deed een klemmend beroep op het publiek om met het openbaar vervoer naar de Friese steden en dorpen af te rei zen. „Leeuwarden in komen met de auto zal uitermate moeilijk zijn. De mensen zijn van harte welkom, dit is per slot van reke ning uniek, op de hele wereld. Maar hopelijk houdt iedereen zich aan de voorschriften en kiest men voor de trein of bus." De NS zetten vandaag en mor gen 80 extra treinen in. De Frie se busmaatschappij VEONN rijdt met 100 extra bussen waar voor een speciale Elfsteden-but ton te koop is. Voor een deel zul len de wegen in de provincie worden afgesloten. Vooral ook naar Bartlehiem, het gehucht in het noorden van de route, waar de rijders twee keer passeren. „Natuurlijk heeft Bartlehiem zijn charme, maar als je echt iets wilt zien, kun je misschien wel beter ergens anders gaan staan. We vrezen een beetje dat er te veel mensen komen. Om het leuk te houden is een paar duizend mensen echt genoeg," zei burge meester G. Poldermans van de gemeente Tytsjerksteradiel. Alleen al in zijn 'bedevaarts oord' - waar in 1986 door de drukte een grote chaos heerste - wordt morgen 100 man politie geposteerd. In totaal zullen 1300 agenten (kosten: 600.000 gulden) probe ren het mega-evenement in goe de banen te leiden; 900 Friese agenten (waarvan alle verloven zijn ingetrokken), 400 van bui ten de provincie. Op diverse plaatsen wordt de Mobiele Een heid achter de hand gehouden. „Maar in principe gaan we ervan uit dat iedereen het nieuwe jaar met goede voornemens is begon nen. We verwachten geen rel schoppers," sprak Loek Her mans. Ook korpschef Peter van Brakel meende dat schaatsliefhebbers geen 'voetbalsupporters' zijn. „Bij het schaatsen in Thialf zijn nog nooit rellen geweest. Het zal zaterdag wel weer lijken op het carnaval in het zuiden van het land. Dat moet heel gezellig zijn," zei Van Brakel die toch ook zijn zorg uitsprak over de alcoholconsumptie. „De kroegen in Leeuwarden blijven in de nacht van vrijdag op zaterdag open. Als mensen teveel gaan drinken kan dat, zeker ook gelet op de kou, wel eens voor proble men gaan zorgen." Het gemeentebestuur van de start- en finishplaats heeft er echter bewust voor gekozen in de 'Nacht van Leeuwarden' voor veel vertier te zorgen. „We ver wachten vrijdagmiddag al een grote toeloop en dat moet je er voor zorgen dat er zoveel moge lijk amusement is," zei burge meester Apotheker gisteren. Op drie plaatsen in de stad worden grote feesttenten opgezet. Daar in zullen de hele avond en nacht artiesten en orkesten optreden. Ook in de stadsschouwburg is permanent wat te doen. Den Haag (anp) - Henk Gemser, Bart Veldkamp en Fausto de Marreiros vertegenwoordigen zaterdag het langebaan-schaatsen in de Elfstedentocht. Gemser komt ervoor uit het trainingskamp in Inzeil, Veldkamp verbleef de afgelopen dagen in Davos. De Fries Gemser wil de Elfstedentocht niet aan zich voorbij laten gaan. Zeven dagen voor de Europese kampioenschappen allround in Heerenveen meldt hij zich in Leeuwarden. Met speciale toe stemming van kernploeglid Ids Postma, die met de privé-rijders Rintje Ritsma en Falko Zandstra het EK rijdt. Ook de Noren Jo- han Olav Koss en Geir Karlstad nemen zaterdag deel aan de vijf tiende Elfstedentocht. Een schaatser moest gistermorgen nog klunend en kruipend over de straat bij de Laatste Stuiverbrug in Sneek. Daar was de brandweer de hele dag bezig met een ijstransplantatie om het eendenwak te dichten. foto anp Door Max Steenberghe Sneek - Tja, die speciale postzegel. „Daar vissen we natuurlijk ook naast, 't Is het mooiste stadje van Friesland, altijd laten ze onze stads poort zien, ons marktplein, onze vaarten. Maar ja, die postzegel zal nou wel weer Leeuwarden worden." Het is een rare sfeer in Sneek. Waar in heel Friesland de vlag gen uithangen, is Sneek gema tigd enthousiast. Goed, de Tocht der Tochten gaat er dan eindelijk weer komen. En natuurlijk zijn ze er klaar voor. Alleen het ijs, helaas, niet. Er wordt gepraat over drie kilo meter klunen. Er wordt gepraat over dertig bussen, die de schaat sers om het stadje heen moeten helpen. Er wordt gepraat over de regels. Want als de tweede der Elf Steden niet wordt aangedaan door de wedstrijdrijders, hoe zit het dan met de eregalerij voor het nageslacht? Mag een winnaar dan nog winnaar heten? Ze weten het niet. Handenwrij vend en voetenstampend staan de Sneker ijskenners bij de grote dwarsligger: een naamloze hef- brug bij de Looxmadwarskade, waar het nu zwart beijsde rivier tje de Zwette overgaat in de Sne ker stadskade. „Niks naamloos," weet een oude baas. „Dit is 't letste Stuuvertje, het laatste Stuivertje, genoemd naar het café dat daar op de hoek stond en waar de marktlui hun laatste stuivertje opdronken voor ze weer op huis aangingen." Maar over de kwaliteit van het ijs weet hij minder te melden. „Het water moet hier hard stro men," heeft hij gehoord. „En de eenden hielden het open." De eenden snateren gebelgd tweehonderd meter verderop, in een langwerpig wak. Ze zijn ver huisd door de brandweer, die op de kant de motorzagen schoon maakt. Meer nog dan bij blus operaties zijn de brandweerlui nu de helden van Sneek. Met ver vaarlijk geronk zaagden ze handdikke blokken uit het ijs, die met een flinke zet richting brug wordt geduwd, waar het door het bruggenpubliek met ge juich wordt opgewacht, zodat de smeuïge plons waarmee het ijs het zwarte water induikt niet te horen is. „Tweehonderd vierkante meter ijs getransplanteerd," komt brandweercommandant Ab Kiel kleumend melden. Achter hem duikt zowaar een hoofd op tus sen de ijsschotsen. Het is van Bimphy van der Meer, moeder, huisvrouw, caissière, maar van daag vooral vrijwillig duikster van de Sneker brandweer. Zij heeft van onderaf de blokken in elkaar gepuzzeld. „Ze mogen niet onder elkaar komen, want dan tilt de ene schots de andere op en krijg je oneffen ijs, waar door de schaatsers gaan vallen," legt ze uit. Ze bibbert niet eens! „Dit zijn speciale pakken. Er komt geen drup door. En verder ben ik daar beneden veel te hard aan het werk om het koud te hebben. Ik moet vooral oppassen dat ik geen schots tegen m'n knikker krijg," lacht ze. Ook meneer Wolthuis lacht. Hij is de Sneker ijsmeester van Vere niging de Friese Elf Steden en zijn prikstok zal historie schrij ven: gaat de vijftiende tocht wel of niet door Sneek? Hij kent het klappen van de zweep en doet dus absoluut geen uitspraken zo dra hij microfoons of ballpoints ziet. Wel legt hij het spel der onder schotse waterstromingen uit, wijst op het pekelwater dat ge niepig van de brug op het ijs drupt en hekelt de ligging van de brug: net vóór een bocht, wat be tekent dat de bijna 20.000 schaatsers hier remmen, hetgeen stuwing en extra slijtage bete kent. Maar hij vertelt het allemaal zo olijk en vrolijk dat eenieder van zelf moed krijgt. „Nou, de wed strijdrijders vast wel," zegt hij opeens tegen een ventje dat be nepen aan zijn broekspijpen trekt met de vraag of ze hier za terdag langskomen. „Verrajer," lacht Kiel en klimt de wagen in. Hij moet verderop het ijs bespui ten om een mooie gladde toplaag te forceren. De middenstand van Sneek kijkt nog heel even de kat uit de boom. Van vorig jaar weten ze hoe de koorts om zich heen kan slaan en ze opeens met overbevoorrading kunnen blijven zitten als de rayonhoofden anders beslissen. Nog geen petjes en T-shirts in de winkels dus. Maar wel bordjes 'vol' bij elk hotel en pension. De VW is telefonisch onbereikbaar. Nee, voor de sfeer moet je in Sneek echt langs het ijs zijn. Er wordt overduidelijk getraind: mannen in gladde pakken, strak ke gezichten, lange slagen. Een echtpaar staat vertwijfeld aan de kade. Drukke handgeba ren, moeilijke gezichten, lichte ruzietoon. Wat blijkt? Hij wil hier een kraampje zetten waar hij haar erwtensoep zal verko pen. Zij weet dat ze nooit tegen de vraag zal kunnen opkoken ('de erwten moeten 24 uur we ken, joh') en opeens heeft ze de afmaker. „Nou, blijf jij dan maar twee dagen en nachten hier staan om het plekje vrij te houden," snauwt ze. Daar had hij nog niet aan gedacht... Leeuwarden - De huisvesting voor de meeste toerrijders van de Elfstedentocht is al geregeld. Toch doet de organisatie een op roep voor de rijders die daar net buiten vallen. „Traditie is wel dat veel meer mensen zich aanmelden om elfstedenrijders op te vangen dan nodig is. Mensen zijn gastvrij en vinden het geweldig leuk om een elfste- denrijder in huis te hebben," aldus J. Admiraal, coördinator van de huisvesting. Ook dit jaar hebben veel deelnemers weer met het telefoonboek in de hand Leeuwarders opgebeld met de vraag of er een bed over was. Leeuwarden - De PTT-Telecom verwacht dat 25 procent van de deelnemers aan de Elfstedentocht een zaktelefoon bij zich zal hebben. Het bedrijf zet mede daarom vijf extra steunzenders op. Ook zorgt de PTT voor ongeveer vijftig extra telefooncellen in de hele provincie. Er komt een verbindingscentrum voor de 2000 verwachte jour nalisten. Bij de finish op de Bonkevaart en op andere punten in de route komen speciale verbindingslijnen. Leeuwarden - Het Medisch Centrum Leeuwarden verwacht dat de nacht vóór de Elfstedentocht de meeste problemen met zich mee zal brengen. De combinatie alcohol en kou kan voor extra werk in het ziekenhuis zorgen. Op de dag zelf verwacht woord voerder F. Mostert dat vooral toerrijders binnen zullen komen met bevriezings- en onderkoelingsverschijnselen. Er komt een speciaal crisiscentrum, waar artsen en verplegend personeel de slachtoffers registreren en helpen. Zo weet de Elf- stedenvereniging ook waar haar rijders zijn. Leeuwarden - Deelnemers en bezoekers aan de Elfstedentocht kunnen van vanmiddag tot morgenavond in de Leeuwarder stadsschouwburg De Harmonie terecht voor Het Grote Elfste- denfeest. Daar zijn in diverse zalen doorlopend optredens van vele artiesten, onder wie Frans Bauer uit Fijnaart, in samenwer king met SBS6 en Radio 3FM. SBS6 verzorgt live een speciale editie van Hart van Nederland: Hart van Friesland. Er is een drive-in-discotheek en een live-radioprogramma gaat via Radio 3 de hele vrijdagnacht en zaterdag tot 14.00 uur de lucht in. In de foyer is de tocht zelf te volgen via een vidiwa.ll. Ook de Fijnaartse zanger Frans Bauer verzorgt een optreden. Den Haag - Ter gelegenheid van de Elfstedentocht 1997 komt de PTT met een speciaal aan dit onderwerp gewijde postzegel en een telefoonkaart. De afbeeldingen op de postzegel van tachtig cent en de telefoon kaart van tien gulden zijn ontworpen door de Schiedamse kun stenaars Ewout van Traast en Gerard Hadders. Het ontwerp is een Fries landschap, met elementen uit de Friese vlag en de elf steden. Bartlehiem - De vermaarde pretband Kleintje Pils herdoopt zich morgen één dag in Klüntje Pils tijdens een optreden in Bartle hiem. Het dweilorkest is door de plaatselijke organisatie ge vraagd voor een optreden bij de bekendste brug van het Elfste- denparcours. Het orkest was daar in 1986 ook. Leeuwarden - De Elfstedenrijders gaan morgen om 5.30 uur van start. Uit een kooi, die in een grote tent staat, vertrekken dan zo'n 300 wedstrijdrijders richting de Zwette. Alvorens de schaatsen te kunnen onderbinden, moeten zij eerst 1900 meter hardlopen. De marathonschaatsers, die als A-rijders in de lan delijke KNSB-competitie acteren, zijn allen startgerechtigd. Voor de landelijke B-rijders en veteranen is het wel noodzake lijk om lid te zijn van de vereniging. Voor buitenlandse schaats- cracks zonder lidmaatschap wordt geen uitzondering gemaakt. De inschrijving voor de Tocht der Tochten begint vanmorgen om 9.00 uur. Zowel wedstrijd- als toerrijders kunnen tot 19.00 uur terecht in het FEC, de evenementenhal in Leeuwarden. Leeuwarden - De Leeuwarder Courant zet nagenoeg de volledi ge redactie van honderd man in voor de berichtgeving over de Elfstedentocht. Naar verwachting besteedt de krant morgen twaalf redactionele pagina's aan de tocht. Morgenmiddag laat verschijnt de krant met het verslag van de tocht. Naar verwach ting verschijnt de winnaar omstreeks half een aan de finish op de Bonkevaart. Ook het Friesch Dagblad komt met extra uitgaven. De krant brengt vandaag, morgen en maandag drie specials over de Elf stedentocht. Deze zijn ook verkrijgbaar bij stationkiosken in Groningen, Zwolle, Utrecht, Amsterdam en Den Haag. Daar naast verkoopt het Friesch Dagblad de uitgaven in een speciale map. De ruim dertig journalisten maken eveneens het Elfsteden- logboek, dat maandag in de boekwinkels ligt. Leeuwarden - Een van de Belgen die morgen de Elfstedentocht rijdt, is de 72-jarige Henri Jacques uit het West-Vlaamse Tor hout. Toen de voorzitter van de plaatselijke ijsclub las dat hij was ingeloot, sprong hij een gat in de lucht. Nooit eerder schaat ste de West-Vlaming de Tocht der Tochten. Wel was hij al diver se keren deelnemer aan de 200 km lange schaatstocht op de Weissensee in Oostenrijk. Henri Jacques is kunstrijder. Hij heeft het schaatsen geleerd op kleine ijsbanen en kan het zelfs op zijn noren niet laten om af en toe een pirouette te maken. Bij de ijsclub in Torhout heeft hij daarom de bijnaam 'Charly Chaplin'. Zevenhuizen - De voor zondag vastgestelde Rotte Merentocht is uitgesteld. De schaatswedstrijd over tweehonderd kilometer is verplaatst naar volgende week zaterdag wegens de Elfsteden tocht die zaterdag voor de vijftiende keer wordt gehouden. De organisatie voorzag dat daags na de Tocht der Tochten nau welijks toppers aan de start zouden verschijnen. De wedstrijd begint op 11 januari om 8.00 uur 's ochtends. Door Jos van de Ven Sprang Capelle - Arnold Stam behoort tot de kans hebbers op de eindzege van de Elfstedentocht. De 27-jarige metaalbewerker uit Sprang Capelle vreest de hectiek tijdens de eer ste donkere uren. „Ach terop raken bij het lopen, kan je direct de kop kos ten." Na anderhalf uur schaatsen zette Arnold Stam de handrem erop. De marathonschaatser uit Sprang Capelle hoorde net als de overige negentien koplopers in de West- land-marathon het verlossende nieuws: zaterdag, zaterdag... de Elfstedentocht. Stam maakte gis termorgen vijfenzeventig kilome ter vol en stapte uit de wedstrijd. Terug in zijn woonplaats kan hij erom lachen: „De schrik zat in eens in de kopgroep. Veel jongens maakten de honderd kilometer niet vol." De 27-jarige metaalbewerker voelde er niets voor zich met het oog op de Tocht der Tochten te forceren. „Bert Verduin stopte zelfs direct met de wedstrijd." Verduin, Nederlands kampioen op natuurijs in Ankeveen, is vol gens Stam morgen de te kloppen man. „Ook Erik Huizebosch is kandidaat voor de zege," weet Stam, „maar wie is favoriet bij een tocht als deze," werpt hij di rect op. Stam mag zich zeker tot het rijtje kanshebbers rekenen. Ook al ver liep het voorseizoen niet naar wens. „In Ankeveen ging het al stukken beter, maar daar was de achtervolgende groep op de kop lopers Verduin en Borst het slachtoffer van het ploegenspel van de Klerk's formatie." Stam verwacht niet, dat het morgen zo ver gaat komen. „Dan is het indi vidu tegen individu." Fysiek en geestelijk zegt hij in or de te zijn. „Maar in principe komt de Elfstedentocht voor niemand gelegen. De tocht komt voor alle schaatsers te vroeg. De voorberei ding is wel goed geweest. Drie tot vier uur trainen per dag, maar het schaatsen op natuurijs doen we pas sinds kort." Na de 75 kilome ter van gistermorgen, pakte Stam gisteravond nog eens veertig kilo meter bij een officiële wedstrijd in zijn woonplaats. „Ik ben het ver plicht tegenover de organisatie, maar het is voor mij meer een training." Stam vreest tijdens zijn eerste Elfstedentocht het meest de hec tiek, die in de eerste donkere uren van de tocht ongetwijfeld heerst. „Starten vanuit de hal, twee kilo meter lopen en dan nog eens twee en een half uur schaatsen in het donker," klinkt enige huiver in zijn stem. De marathonschaatser maakt tot de schemer in Friesland gebruik van een mijnwerkers helm. „Met daarop een lamp. Ook al ga ik er vanuit dat de boeren de trekkers op de weilanden plaatsen om met de lichten bij te schijnen en de organisatie de route goed veegt waardoor we de scheuren in het ijs wat gemakkelijker zien." Om niet verrast te worden, oefent Stam vanmiddag met ploegmaat Peter de Vries de start. Het duo loopt van de hal naar de Zwette- haven. Bang voor kluunen is hij niet, maar angst dat zijn veters knappen of dat hij bij het lopen de eersten al moet laten gaan, heeft Stam wel. „Dat kan je direct de kop kosten." Hij ligt er niet wak ker van, erkent Stam. „Maar ik zou al blij zijn als ik voor de wed strijd kan slapen. Meestal lig ik uren te turen." Loosdrecht (anp) - Ooit rende pries van Wijhe midden in de zomer met schaatsen door een weiland, als oefening op het klunen. Hij zag voorbijgan gers kijken met een blik van: tijd voor opname, Dries is nu eCht dol. Bijna geen schaatser traint op het Idunen, terwijl tweevoudig winnaar van de Elfstedentocht Evert van Benthem zijn roem mede dankt aan de zonderlinge be zigheid naast het ijs. Erik Huizebosch holde eens met schaatsen door een bosje achter zijn huis, op weg naar het ijs, maar hij haalde zijn hakken open en het leek hem een ver schrikkelijk dom gezicht. Dat nooit meer. Tijdens de tochten van 1985 en 'Eve Sint Jansklooster (anp) - D< hem in staat stelde twee keei is er één van de natuur. De doet als toerrijder, is grootgt het natuurgebied nabij het klooster. Daar blaast de win de eindeloze vlaktes van De de basis voor zijn zeges. Sint Jansklooster is trots op zijn bekendste inwoner. Hoewel dat gevoel nimmer hardop wordt uit gesproken. In de kop van Overijs sel klop je elkaar niet om de ha verklap op de schouders. Wie in die sfeer is opgegroeid blijft ge woon. Ook al win je de moeder aller tochten twee keer. De naamsbekendheid van Van Benthem is groot. Zoals ook Sint Jansklooster, ondanks de slechts 1500 inwoners, allang geen vlekje op de landkaart meer is. „We hebben twee toeristentrekkers: het bloemencorso en Evert," zegt een stamgast in het dorpscafé het Wapen van Utrecht. „Evert is een goede jongen," meldt de uitbater. „Hij is gewoon gebleven, dat vinden we hier be langrijk. Bij een toertocht op de Beulakerwijde is hij niet beroerd te helpen. Dan staat hij bijvoor beeld bij een stempelplaats. De toerrijders vinden het prachtig als Evert een stempeltje zet. Voor de toeristen is hij nog steeds een beroemdheid. In de zomer komen bussen met mensen langs zijn boerderij." Fietsroute Ook de plaatselijke VW, te vin den in het naburige dorp Vollen- hove, profiteert nog steeds van de bekendheid van Van Benthem. Volgens de medewerkster is Sint Jansklooster dankzij de schaatser een toeristische attractie gewor den. „Daarom hebben we zijn boerderij meegenomen in onze fietsroute. We gebruiken zijn naam als trekker en hopen dan dat de toeristen de schoonheid Arnold Stam: „Maar wie is er favoriet bij een tocht als deze- toto cor vol Door John Graat Oudeschoot - Zijn vader van 75 jaar reed gisteren nog de Berentocht, een trainingsritje voor zijn zesde Elfsteden tocht. Heit is er klaar voor. Ook zijn broers Nico en Rinze binden morgenvroeg in Leeuwarden hun ranke ijzers onder. En Yep Kramer zelf? Als een oud mannetje, met de hand op de pijnlijke rug, slof te hij gisteren behoedzaam door zijn huis in Oudeschoot. Maar geen haar op zijn hoofd die er aan dacht om morgen maar voor de televisie te kruipen. „Misschien kan ik door de pijn heen breken," zegt Kramer, volbloed Fries. Hoopvol, sceptisch. Be 39-jarige marathonman kan het niet verkroppen dat uitgere kend hij nu met blessureleed heeft te kampen. „Dat dit mij nu moet overkomen," verzucht Kramer, twee uur nadat hij heeft gehoord dat 'De Tocht' morgen al wordt verreden. „Ik heb ze vervloekt, toen ik dat hoorde. Als ze voor maandag hadden gekozen, had ik twee dagen meer tijd gehad om te herstellen." Tijdens het NK op natuurijs in Ankeveen maandag kwam Kra mer al heel vroeg ten val. „Een B-rijder voor mij ging onderuit, 'k reed er tegenaan en klapte achterover. Ik kwam op de zij kant van mijn rug terecht. Het deed meteen pijn, maar na een llJdje schaatsen raakte alles Weer zo doorbloed dat ik er niet veel meer van merkte. Maar aan het einde ging het echt pijn doen. Mijn schaatsen kreeg ik fmper meer uit." s Avonds thuis dacht Kramer

de Stem | 1997 | | pagina 8