[Cerk haalt el uit naar Milosevic [op-ontmoeting tussen Arafat en Netanyahu blijft vooralsnog uit Onderzoek geëist naar neineed rijkswacht n onderzoeksrechter Fujimori houdt harde lijn vast Belgische ex-minister Van der Biest vrij Alleen Nederlanders beleven lol aan kou 'Gaddafi ontkomen aan moordaanslag' Milosevic is onderdrukker' 6Lafaards verborgen in t duister )ESTEM BUITENLAND A5 First Lady roeit naam "Hillary' uit Bekentenis in moordzaak 'Monster van Florence' BUITENLAND KORT Zestien presidentskandidaten Tsjetsjenië Poolse toeristen in Jemen vrijgelaten Duitsland timmert oostgrenzen dicht Nieuwe beperkingen Suu Kyi Syrië beschuldigt Israël van aanslag Zaïrese rebellen veroveren goudmijn 1111 VRIJDAG 3 JANUARI 1997 in Haag/Hebron/Jeruzalem ip/afp/rtr) - De voor gis- ■middag verwachte top van jaëls premier Netanyahu en ^Palestijnse president Ara- I is uitgebleven. De ont- ieting was eerder op de dag orspeld door een naaste idewerker van Netanyahu, (gens bronnen bij de Israëli- re regering is het niet zeker Arafat en Netanyahu bij hun ontmoeting ook een akkoord over terugtrekking van Israels troepen uit viervijfde van He- bron zullen ondertekenen. Als dat wel gebeurt, kan het kabinet van de joodse staat de overeen komst vrijdag goedkeuren. Na toestemming van het parlement zou het akkoord al volgende week in werking kunnen treden. Israël en de PLO onderhandelen al drie maanden onder Ameri kaanse auspiciën over Hebron. Israël had zich krachtens de vre desakkoorden al in maart uit het grootste deel van de stad moeten terugtrekken. Voornaamste ob stakel vormden de veiligheids garanties voor de vierhonderd joodse kolonisten, die in Hebron wonen tussen meer dan 100.000 Palestijnen. Hebron is naast Oost-Jeruzalem de laatste grote stad op de Westoever die nog in Israëlische handen is. De Israëlische politie arresteer de gisteren een man die zou heb ben geholpen bij het voorberei den van de aanslag woensdag in Hebron, De militair Noam Friedman schoot toen op bezoe kers van een groentenmarkt in de stad op de Westelijke Jor- daanoever. Daarbij raakten zeven Pales tijnen gewond. Volgens de politie is hij geholpen door een 21-jarige man uit het zelfde legeronderdeel. Acht radicale Palestijnse groe peringen hebben gisteren de stopzetting geëist van de vredes onderhandelingen met Israël en opgeroepen de gewapende strijd op te voeren om de bezette Pa lestijnse gebieden te bevrijden. De vanuit de Syrische hoofdstad Damascus opererende groepe ringen reageerden daarmee op de schietpartij van woensdag in Hebron, waarbij een Israëlische militair vijf Palestijnen ver wondde. „Het nieuwe bloedbad bewijst wederom de Israëlische wreedheid, het racisme en de wrok tegenover de Palestijnen en Arabieren", aldus de verkla ring, die ondermeer ondertekend werd door het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, het Democratisch Front voor de Be vrijding van Palestina en het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina-Algemeen Com mando. llgrado (afp/dpa) - De Servisch-Orthodoxe Kerk heeft :h gisteren fel gekeerd tegen het regime van de Servische ssident Slobodan Milosevic. Volgens de bisschoppen rvalst de socialist de stem van het volk en onderdrukt hij ipolitieke en religieuze vrijheden. kerkleiders spreken in hun •klaring over een 'krachtige en bliekelijke veroordeling'. Zij ilden een buitengewone ver kering om zich te buigen over politieke crisis die volgde op annulering van verkiezings- <es door de oppositie, leiding van de kerk bekriti- :rt het geweld van agenten te- vreedzame demonstranten, t name het slaan en moorden, betreurt 'het vergoten bloed i onschuldige mensen'. Heilige Synode (de kerkrege- ,g) en de bisschoppenconfe- itie (het kerkparlement) roe- i het regime op alsnog de erwinningen van de oppositie de lokale verkiezingen op 17 vember vorig jaar te erken- a. veroordelen de pogingen van (regering om de Serviërs van irest van de wereld en van el- hr te vervreemden. h van de leiders van de Servi- ae oppositie, Vuk Draskovic, ite gisteren in een toespraak tot aanhangers de vrees dat de anti-regeringsdemonstraties in Belgrado niet langer vreedzaam zijn. Gisteren, de 46e dag van de be togingen, verzamelden zich in de late middaguren enkele tiendui zenden aanhangers van de oppo sitie in het voetgangersgebied van Belgrado. Zonder gebruik van geweld verhinderde een gro te politiemacht een kort daar voor aangekondigde 'wandeling' van betogers door het centrum. Ondertussen vroeg de Servische president Milosevic meer tijd om een kritisch internationaal rap port over de lokale verkiezingen te bestuderen. De Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) kwam onlangs tot de conclusie dat de oppositie in een groot deel van Belgrado en in dertien andere steden onterecht de overwinning was onthouden. Oorspronkelijk had de Servische regering vrijdag op het OVSE- verslag moeten reageren. Ook gisteren werd er in Belgrado weer geprotesteerd tegen het bewind van president Milosevic. De hoog, een traditionele groet. betogers steken drie vingers om- FOTO ANP hssel (anp) - Justitie in Brussel moet een onderzoek instel- l naar mogelijke meineed door leden van de rijkswacht of (Luikse onderzoeksrechter Martine Doutrewe. Deze laatste is de hoofdverantwoordelijke in de opsporing van Mare Itroux die de meisjes Julie en Mélissa van honger liet tkomen. I liberaal Verwilghen, voorzit- 1 van een speciale commissie i de Belgische Kamer van Iksvertegenwoordigers, heeft artoe een verzoek ingediend de Brusselse procureur-gene- (1 Van Oudenhove. Kamercommissie moet in brt brengen welke fouten poli- 1 «n Justitie hebben gemaakt I het onderzoek in de zaak-Du- 'ux. Na lange aarzelingen êft de rijkswacht eind vorig jr toegegeven enkele jaren ge len al een onderzoek te hebben 'esteld naar mogelijk seksueel sbruik van kinderen door Du- 'ux, het zogeheten Othello-on- rzoek. der ede hebben rijkswachters Charleroi verklaard na de vermissing van Julie en Mélissa Justitie in Luik daarvan op de hoogte te hebben gesteld. Onder zoeksrechter Doutrewe zegt nooit iets van de rijkswacht te hebben vernomen. Volgens Verwilghen staat daar mee vast dat of rijkswachter of Doutrewe meineed hebben ge pleegd. Justitieel onderzoek moet uitwijzen wie zich daaraan nu heeft schuldig gemaakt. Ver wilghen dringt aan op grote spoed in het onderzoek. Doutrewe kwam vorige week nog in het nieuws, na doodsbe dreigingen aan haar adres en dat van haar collega Veronique An- cia, de hoofdverantwoordelijke in het onderzoek naar de moord op socialistenleider André Cools. Door Aart Heering Rome - „Moordenaars, laf aards verborgen in het duis ter van de nacht, harteloze beesten die stenen gooien om een onschuldige te tref fen. Tot jullie, die geen ziel hebt en geen liefde kent, richt ik mij. Mijn haat, mijn woede en mijn verdriet zijn al in jullie en ik zal jullie niet met rust laten tot het recht zijn loop heeft gehad. Ik zal jullie gek maken zoals jullie ons gek hebt ge maakt." Wanhoop en verbetenheid stra len uit de dramatische oproep van Mariarosa Berdini aan de moordenaars van haar jongere zus Letizia, die gisteren door alle Italiaanse kranten werd afgedrukt. De 31-jarige Letizia werd het vorige weekeinde het slachtoffer van een absurd en misdadig spel: het lanceren van stenen vanaf viaducten boven de autosnelwegen. Twee jaar geleden al vielen bij een reeks van dergelijke aan slagen in Italië verscheidene gewonden en werd een jonge vrouw gedood. De daders, drie jongemannen die zeiden uit verveling tot hun daad te zijn gekomen, werden vervolgens gearresteerd en tot acht jaar cel veroordeeld. (Maar vorige week al mochten zij de gevan genis tijdelijk verlaten om de Kerst in de familiekring door te brengen.) De moordenaars van Letizia Berdini zijn nog niet gevonden. Het enige duidelijke is, dat zij met criminele grondigheid te werk zijn gegaan. Op het via duct over de autostrada van Turijn naar Alessandria, van waar de dodelijke keien wer den geworpen, waren enkele dagen eerder al figuren waar genomen, die de snelheid van voorbijkomende auto's maten. Zodoende troffen de vijf zware keien, die later over de balus trade werden geworpen, zon der uitzondering doel. In vier gevallen werden auto's bescha digd en inzittenden licht ge wond. Letizia daarentegen, die naast haar chaufferende man voorin zat, werd vrijwel op slag gedood door de massa die dwars door de voorruit sloeg. Oproepen van autoriteiten aan de daders om zich vrijwillig aan te geven, hebben niets uit gehaald. Net als twee jaar eer der heeft ook nu weer het voor beeld navolging gevonden. Op nieuwjaarsavond kwam een automobilist op de autostrada van Rome naar L'Aquila vrij met een zware schok en een volledig vernielde motorkap. Lima (dpa/rtr) - De Peru aanse president Fujimori heeft gisteren zijn harde koers tegenover de linkse gijzelnemers in Lima be krachtigd. Hij verklaarde de gijzelingscrisis in de Ja panse ambassade als inci dent te beschouwen. Deze gebeurtenis kan het herstel van de Peruaanse economie niet tegenhouden, zei de president bij de installatie van een rechter aan de hoogste rechtbank in Li ma. „Het Peru dat wij willen, bou wen we niet met een geweer dat op het hoofd van een gijzelaar is gericht", aldus Fujimori in zijn veroordeling van de gijzelne mers als terroristen. Volgens hem veroorzaakte de jarenlange strijd van de Peruaanse guerril labewegingen alleen maar meer armoede. De rebellen van de Tupac Amaru hielden gisteren in de residentie van de Japanse ambassadeur nog 74 hooggeplaatste mannen vast, nadat zij woensdagavond zeven gijzelaars hadden vrijge laten. Met de gijzelingsactie, die op 17 december begon, willen de ont voerders de vrijlating van vier honderd gevangen medestrijders afdwingen. In tegenstelling tot de voorafgaande dagen waren er gisteren geen onderhandelingen tussen de linkse gijzelnemers en regeringsvertegenwoordigers of de bemiddelende bisschop Cip- 'oor Bert Schampers hussel - Alain van der Biest s opnieuw een vrij man. bisteren werd hij na vier Manden hechtenis voorlo- 'ig vrijgelaten uit de gevan- 'enis van Lantin. Lr 2ijn geen bewijzen dat de 'oormalige minister het brein is (enter de moord op zijn partij- jenoot André Cools. Deson- lanks blijft Van der Biest be- chuldigd van moord en poging ot moord. r1® socialistische politicus qq ^00's wer<^ °P 18 juli J>91 voor zijn appartement in -ointe doodgeschoten. Na vijf aar onderzoek werden in het 'ajaar van 1996 de twee moor- jenaars in Tunesië aangehou den. Zij bleken nog nooit van can der Biest te hebben ge- loord. Diens vroegere privé-se- •retaris Richard Taxquet had an der Biest aangewezen als 'et brein achter de moord. e doorbraak in het onderzoek kwam begin september. Niet al leen werd oud-minister Van der Biest voor de tweede keer opge pakt, maar met hem ook Tax quet en enkele Belgen van Itali aanse afkomst. Zij blijven allen aangehouden. Uit hun verklaringen en beken tenissen, bleek dat Cools was vermoord door twee Tunesiërs, die op Sicilië waren geronseld. De twee zitten in Tunis in de gevangenis en zullen daar voor de rechter verschijnen. Wie de opdracht gaf voor de moord en waarom Cools uit de weg moest worden geruimd, is niet bekend. Van der Biest werd genoemd, omdat hij zich in een van zijn vele dronken buien had laten ontvallen dat Cools het hem wel erg moeilijk maakte en daarom weg moest. Over het motief voor de moord bestaat de theorie, dat Cools zich al langer ergerde aan de medewerkers op het kabinet van Van der Biest. Van der Biest was dankzij Cools Waals minister voor Binnen landse Aangelegenheden ge worden. Maar het boterde toen al niet tussen de verschillende clans van Luikse socialisten, die in een machtsstrijd verwik keld waren. De toenmalige kabinetschef van Van der Biest was een vertrou weling van Cools. Hij infor meerde Cools over de gang van zaken op het kabinet, waar me dewerkers hand- en spandien sten verleenden aan de Itali aanse maffia in Luik. De dag dat Cools werd vermoord, vloog de auto van de vroegere kabi netschef voor zijn huis in brand. Van der Biest's privé-secretaris Richard Taxquet werd door Cools beschouwd als de aan stichter van al het kwaad. Cools had Van der Biest duidelijk ge maakt dat 'de mandolinespeler', zoals Taxquet misprijzend werd genoemd, weg moest. Op hun beurt waren Taxquet en zijn vrienden bang dat er een einde kwam aan hun lucratieve zaak jes. Zo zou het plan zijn gebo ren om Cools te vermoorden. Van der Biest wordt al sinds het voorjaar van 1992 achtervolgd door justitie en media. Een pri- vé-detective had destijds van de gangster Carlo Todarello verno- men dat Van der Biest de op dracht tot de moord had gege ven. Sindsdien kent de oud-mi nister zowat alle kamers van het Luikse justitiepaleis en is de gevangenis van Lantin ver trouwd terrein. Volgens sommigen is Van der Biest gewoon een gemakkelijk beïnvloedbare alcoholist, die zich door een paar malafide me dewerkers heeft laten manipu leren. De ex-minister, die afstamt van Vlaamse grootouders, is mede door zijn hoge aleoholeonsump- tie de ideale zondebok geble ken. In 1993 verscheen onder die titel ook een dagboek over de rol van de ex-minister in de zaak Cools. De dag dat het 'Dagboek van Alain van der Biest FOTO REUTER een zondebok' werd gepresen teerd lag de politicus met een dubbele schedelbreuk in het ziekenhuis. Het gevolg van een aanslag of ongeval. De zonde bok zelf kon zich niets meer herinneren. Den Haag (anp) - In de Ameri kaanse onomasiologie (de wereld van de 'naamologen') is alarm ge slagen over de verdwijning van de naam 'Hillary'. Tot 1992 ging het zo goed met 'Hillary'. De naam steeg met stip, en was al doorgedrongen tot de top-75 toen de Clintons het Witte Huis betraden. „Op dat moment stort de naam in tot eentiende van het pre-Clintoniaanse ni veau", vertelde onomasioloog Cleveland Kent Evans gisteren in de Herald Tribune. Het probleem lijkt vooral dat de First Lady de eerste 'Hillary' is die beroemd werd, vertelt Evans. „Ze domineert die naam totaal. Daarom kiezen zelfs bewonde raars hem niet. Ze zouden steeds dezelfde vraag krijgen: 'Goh, heb jij je dochter naar Hillary Clinton genoemd?' Rome (anp) - De 57-jarige Giancarlo Lotti heeft bekend de dader te zijn van een van de moorden die tot nu toe werden toegeschreven aan het 'Monster van Florence'. Dat heeft de Italiaanse publieke televisie RAI gistermiddag ge meld. Lotti heeft bekend dat hij op 10 november 1983 vlak bij het Toscaanse plaatsje Giogoli twee Duitse studenten heeft doodge schoten. Het Monster van Florence heeft de Toscaanse hoofdstad sinds 1968 jarenlang geteisterd. De moordenaar had het gemunt op vrijende stellen in de bosjes. Hij verminkte vooral de vermoorde vrouwen vaak gruwelijk. De 71- jarige Pietro Pacciani, die eerder wegens veertien moorden van het monster was veroordeeld, werd vorig jaar door het Hof van Be roep in Florence vrijgesproken. Lotti is de belangrijkste getuige in een nieuw onderzoek dat de Italiaanse justitie in de monster zaak heeft geopend. Daarin is Pacciani opnieuw een hoofdver dachte. Lotti heeft bekend dat hij van 1981 tot 1985 als uitkijk en medeplichtige aanwezig is ge weest bij vijf moorden die Pac ciani en zijn kompaan Mario Vanni hebben gepleegd. Zelf heeft Lotti naar eigen zeggen alleen de dubbele moord op de Duitsers gepleegd, de zesde van de serie. Het was de enige mon ster-moord met twee mannelijke slachtoffers. Een van hen had lang haar en is waarschijnlijk aangezien voor een vrouw. Volgens de RAI komt justitie in Florence binnen enkele dagen met een nieuwe aanklacht in de zaak. Den Haag/Bonn/Brussel (anp/rtr/afp) - De Nederlanders zijn eigenlijk de enigen in Europa die nog lol aan de koude beleven, doordat de Elfstedentocht kan worden gehouden. Overal elders vallen doden, loopt het verkeer vast en zit ten rivieren en kanalen dicht. Meteorologen voorspellen nog lagere temperaturen. Sinds het begin van de koude golf zijn in Europa 166 mensen omgekomen door de vorst, meest daklozen. In Oost-Euro pa vielen zeker veertig doden in zowel Polen als Roemenië, elf in Bulgarije, tien in Mos kou en negen in Oostenrijk. In België werd gisteren een re- cordkoude van 21 graden on der nul gemeten. In Antwer pen stierf een man in zijn on verwarmde huis. De Maas was er dichtgevroren. IJsbrekers konden niet opvaren doordat hun motors door de kou niet startten. In Duitsland kwamen 35 men sen om, de meesten doordat zij doodvroren, maar ook tien door verstikking en brand als gevolg van defecte kachels. Door zo'n brand in een woning in Saarland, waar verscheide ne gezinnen woonden, stierven gisteren zeven mensen, vier vrouwen van 25 tot 73 jaar, twee kinderen van drie en vier jaar en een dertigjarige man. Zes mensen konden aan het vuur ontkomen. De brand ont stond vermoedelijk door over verhitting van een oliekachel. Het oosten van Duitsland mat een recordkoude van min 26 graden. De Rijn stroomde nog, maar de Donau in Oostenrijk, de voornaamste vaarweg van west naar oost, zat dicht. In Frankrijk, waar al zeker 20 mensen zijn omgekomen, gin gen dertig daklozen donder dag het chique Grand Hotel in Parijs binnen. Zij lijmden een plaquette op het marmer van de hal 'ter herinnering aan hen die van kou stierven'. Op enkele plaatsen in het noordwesten van Italië rees vrees voor lawines bij een mo gelijke weersomslag. In een enorme file door ijzel op de hoofdsnelweg noord-zuid bij Modena kwam een vrouw om. De vrieskoude betekent pure ellende voor de daklozen in Europa. In Duitsland zijn dat er circa 200.000. In Frankrijk wordt hun aantal op 100.000 ge raamd, in Spanje 50.000, in Groot-Brittannië 360.000 en in Polen 300.000. Moskou - Voor de presidentsverkiezingen in de opstandige Russi sche republiek Tsjetsjenië hebben zich zestien kandidaten aange meld bij de centrale kiescommissie bij de hoofdstad Grozny. Tot en met gisteren konden deelnemers zich inschrijven. De verkiezingen zijn op 27 januari. Kanshebbers voor het presidentschap zijn onder anderen de huidi ge president Jandarbijev, premier Masjadov, en legercommandant Basajev. Sana - Vijf Poolse toeristen, die op eerste kerstdag in Jemen waren ontvoerd, zijn woensdag vrijgelaten. Zij waren allen ongedeerd zo meldde de Poolse ambassade in Jemen. De Polen - twee vrouwen en drie mannen met leeftijden tussen de 50 en 64 jaar - waren door leden van de Bani Jabr-stam ontvoerd. Met de gijzeling wilden de stamleden financiële compensatie af dwingen van de Jemenitische regering voor schade geleden als ge volg van overstromingen in hun woongebied in juli. Het was ondui delijk of er losgeld is betaald. Bonn - In de strijd tegen mensensmokkelaars gaat Duitsland de controle aan de oostgrenzen drastisch intensiveren. De minister van Binnenlandse Zaken Manfred Kanther (CDU) heeft aangekondigd, de grensbewakingstroepen ter plaatse met 1500 man uit te breiden. Op dit moment opereren bijna 5000 man schappen aan de grens met Polen en Tsjechië. Nu al is de Duitse oostgrens de strengst bewaakte van Europa. Na de versterking zal de politie-dichtheid er groter zijn dan aan delen van de beruchte en zwaarbewaakte grens tussen Mexico en de Verenigde Staten. Rangoon - De militaire autoriteiten van Myanmar (Birma) hebben journalisten gisteren te verstaan gegeven dat zij oppositieleidster Aung San Suu Kyi niet meer thuis mogen bezoeken. Daarmee werd officieel bevestigd dat Suu Kyi aan nieuwe beperkingen is onder worpen. Woordvoerder Thein Swe van de regerende Staatsraad voor het Herstel van Orde en Wet zei dat journalisten Suu Kyi maar op an dere plaatsen moeten ontmoeten. De oppositieleidster heeft op oudejaarsavond nog een korte persconferentie gegeven ten huize van een vice-voorzitter van haar partij, Kyi Maung. Damascus - Syrië heeft gisteren de Israëlische geheime dienst be schuldigd van een bomaanslag in de Syrische hoofdstad Damascus, waarbij talrijke doden en gewonden vielen. Volgens de Syrische re gering plaatsten agenten van de Mossad de bom in een passagiers bus. Damascus meldt negen doden en 44 gewonden als gevolg van de 'terroristische, lafhartige en criminele daad', ooggetuigen spre ken over mogelijk vijftien doden en vijftig gewonden. Volgens de Syrische regering wil Israël met de aanslag het vredesproces in het Midden-Oosten nekken. De Israëlische machthebbers spraken de aantijgingen onmiddellijk tegen. Bunia - Oost-Zaïrese rebellen hebben rond de jaarwisseling de strategische stad Bunia met de rijkste goudmijn van Zaïre veroverd op het regeringsleger. In de slag vielen meer dan driehonderd do den, meest aan de kant van het leger. Dat hebben ooggetuigen gis teren gemeld. Bij Bunia liggen een vliegveld en de Kilo-Moto-goudmijn, die tot nu toe door een Canadees-Belgische firma werd geëxploiteerd. De regeringssoldaten plunderden de mijn voordat zij die opgaven. De rebellen hopen met opbrengsten uit delfstoffen en koffie hun acti viteiten te kunnen financieren. Cairo (ap) - De Strijdende Islamitische Groep zegt eind novem ber een aanslag te hebben gepleegd op de Libische leider Mo- ammar Gaddafi. Dat meldde gisteren de krant Asharq Al- Awsat. De leider van de groep, de in Lon den in ballingschap levende Abu Abdullah al-Sadeq, verklaarde tegenover de krant dat een van haar leden een granaat naar Gad dafi had gegooid, toen die op 23 november een bezoek bracht aan de woestijnstad Brak, 650 kilome ter ten zuiden van de hoofdstad Tripoli. Gaddafi bleef ongedeerd, maar liep naar verluidt wel een shock op, waarvoor hij in een plaatselijk ziekenhuis werd behandeld. De dader, die in de jaren '80 in Af ghanistan tegen de sovjettroepen vocht, zou zijn ontkomen. Het was volgens Al-Sadeq de bedoeling geweest dat een tweede man nog een granaat naar Gaddafi zou gooien. Deze zou hierin niet zijn geslaagd, omdat Gaddafi onmid dellijk door zijn lijfwachten werd weggevoerd. Kort na de aanslag werden tien tallen mensen opgepakt. Brak en het nabijgelegen Qardeh werden afgesloten om het zoeken naar verdachten te vergemakkelijken. Brak en Qardeh liggen in het hart van het gebied van de Al-Maghar- fastam, die zich heeft verzet tegen de overheersing van de stam waartoe Gaddafi behoort in de politiek. De Strijdende Islamiti sche Groep maakt geregeld mel ding van onrust in Libië. Gaddafi heeft sinds hij in 1969 de macht greep de touwtjes altijd stevig in handen gehad. Het afgelopen jaar echter is hij op steeds meer verzet gestuit van militante moslims, die er andere opvattingen over de is lam op na houden dan hij. 1

de Stem | 1997 | | pagina 5