Haast met wetgeving geboden Kerk h el uit Milose^ Trudy J. blijft moord op Robin ontkennen Chinees nieuwjaar in Amsterdam 'Verpleegkundigen willen niet opereren' 4 Krij gsge vangenen uit Nederland redelijk behandeld' [op-ontmoeti Onderzoek gei neineed rijkst <n onderzoeks] Belgische ex Korpschefs manen politiek Meer aandacht voor consulaire hulp Jachtverbod in geheel Nederland Mijnenveld 'Mannelijke vrouwen verdwijnen uit zicht' Milosevic is onde DE STEM BINNENLAND Oud-Spanj estrijder Laros overleden V DE STEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT Lichte winst Vara, KRO levert in Topdrukte met gratis mobiel bellen Ruim 3100 kilo marihuana onderschept Man dood door vuurwerk Stroomstoring Amsterdamse trams )ESTEM 11111 VRIJDAG 3 JANUARI 1997 A4 Van onze verslaggever Breda - „Niet slecht voor mijn cliënte." Met wie woorden reageert de Maastrichtse ad vocaat mr. D. Moszkowicz op het pschiatrisch rapport over Trudy J. van het Pieter Baan Centrum (PBC) in Utrecht. De vrouw, die verdacht wordt van de moord op de 3-jarige Bre dase kleuter Robin Bogers, bleef de afgelopen weken ook in het PBC ontkennen haar overbuurmeisje vermoord te hebben. Trudy J. heeft ruim vijf weken doorgebracht in het PBC. Daar moest haar geestelijke toestand worden beoordeeld. De vrouw bekende in augustus 1996 dat ze op 24 april van dat jaar Robin Bogers om het leven had ge bracht. Tot die tijd had een aantal fami lieleden, mede door de verkla ringen van Trudy, onschuldig in de cel gezeten. De zoektocht van de politie naar de stoffelijke res ten van Robin leverde niet veel op. Op de Zevenbergse vuilstort werd slechts een voetje en een schoentje gevonden. Een maand na de reconstructie van de misdaad in de Heusden- houtsestraat in Breda, waar het meisje voor het laatst gezien werd in de woning van Trudy, herriep de verdachte haar ver klaring. Ze zou door de druk van de omstandigheden en de verho ren door de politie uiteindelijk voor de makkelijke weg, een be kentenis, gekozen hebben. Ze nam bovendien meteen een an dere advocaat, in dit geval de Maastrichtse mr. D. Moszko wicz. Welke waarde de rapportage uiteindelijk voor de rechtbank zal hebben moet worden afge wacht, zo meent ook Moszko wicz. „Ze heeft tijdens haar ver blijf in het Pieter Baan Centrum niet mee willen werken aan een onderzoek. Ze is slechts geob serveerd door mensen van het centrum. Wel zijn pogingen ge daan met haar te praten over de verdwijning van Robin. Maar mijn cliënte heeft, zo blijkt uit het verslag van de psychiater, ook daar ten stelligste ontkend iets met de zaak te maken te hebben. En ze legt deze verkla ring volgens de psychiater af als iemand, die zeer zeker is van haar zaak," aldus de Maas trichtse advocaat. Volgens hem is dit alles in het voordeel van Trudy J., die medio januari voor de Bredase recht bank onder hypnose wordt ver hoord. De advocaat, officier van justitie van Spierenburg, de rechter-commissaris, een grif fier en twee deskundigen kun nen dat verhoor volgen, zij het via een videocircuit. Het openbaar ministerie wilde eerst de professoren Crombach en Duk als deskundigen hun vi sie laten geven op het verhoor. Maar Moszkowicz maakte daar met succes bezwaar tegen. „Dat zijn namelijk twee uitgesproken tegenstanders van het hypnose- verhoor. In mijn ogen kunnen die nooit een objectief oordeel vellen," aldus de Maastrichtse strafpleiter. Den Haag (anp) - Politiek Den Haag moet haast maken met het vervaardigen van wetgeving, waarmee (drugs- jcriminaliteit effectief kan worden aangepakt. De Rotter damse politie moet hoognodig af van het denken in ei landjes om hetzelfde doel te bereiken. Dit zeiden respectievelijk de cherchewerk, op basis van richt- Haagse hoofdcommisaris van po litie J. Brand en zijn Rotterdamse collega J. Brinkman gisteren in hun nieuwjaarsrede. Brand ergert zich aan de traag heid waarmee de totstandkoming van nieuwe wetgeving gepaard gaat. Daarbij waarschuwde hij voor de snelheid van de groei van de misdaad. De Haagse politie wacht „vurig op adequater wet geving om overlastgevende situa ties te kunnen aanpakken". Het is volgens de korpschef de hoog ste tijd de wetgeving aan te laten sluiten op de problemen, waar de samenleving voor staat. „Waar blijft bijvoorbeeld de Wet opspo ringsmethoden? We zitten in dit land al te vaak op wetgeving te wachten." Harde kern Brand sprak zijn zorg uit over de toenemende en harder wordende jeugdcriminaliteit in de Haagse regio. Er staan momenteel 3700 jongeren als delinquent te boek. Sommigen komen al voor hun twaalfde jaar in aanraking met de politie. In de stad Den Haag is een harde kern van 1000 crimine le jongeren actief. In de hele regio opereren honderd jeugdgroepen, waarvan er zestig hinderlijk en lastgevend zijn en veertig als cri minele jeugdgroepen kunnen worden aangemerkt. Doorn Rotterdammer Brinkman richtte in zijn 'maiden speech' als hoofd commissaris de kritische blik op de eigen organisatie, waarvan hij vorig jaar na een loopbaan bij de Navo aan het hoofd kwam te staan. Vooral het gebrek aan sa menwerking tussen zijn 5000 mensen onderling is hem een doorn in het oog. Maar ook met de collega's van andere korpsen is de situatie volgens Brinkman niet ideaal. Verbetert dit niet, dan zal de politie de strijd tegen de harde, grensoverschrijdende criminaliteit niet winnen. Brinkman werkt met het Open baar Ministerie aan een strakkere leiding van het grootschalige re- lijnen van Justitie. Dat is een ge volg van de aanbevelingen van de commissie-Van Traa. De organi satie van het Rotterdamse korps is extreem plat, aldus Brinkman. Met een regioleiding op afstand verdraagt die zich slecht met de gewenste dynamiek en het stre ven naar optimale kwaliteit. Veiliger De Rotterdamse korpschef had ook goed nieuws: het Rijnmond gebied is een stuk veiliger gewor den. Dat blijkt uit een telefoni sche enquête onder 8000 burgers in opdracht van de politie. Het aantal inbraken, vernielingen en diefstallen is het afgelopen jaar gedaald met 22 tot 34 procent, vergeleken met 1995, zo maakte Brinkman bekend. Alleen het aantal roofovervallen is toegeno men en wel met 15 procent. In 1995 voelde één op de acht Rot terdammers zich onveilig, nu is dat nog slechts één op de elf. Daling Brinkmans Utrechtse collega Wiarda meldde eveneens dalende misdaadcijfers in zijn nieuw jaarsrede. Het aantal inbraken in de Utrechtse regio daalde tussen 1994 en 1996 met een kwart, van 13.000 naar 10.000 per jaar. Het inbraakrisico komt nu overeen met het landelijk gemiddelde, terwijl dat jarenlang veel hoger lag. Het aantal overvallen op banken, bedrijven en winkels daalde de afgelopen twee jaar van 157 naar 126 per jaar. Lof Wiarda, die per 1 september Brand in de regio Haaglanden opvolgt, was vol lof over de fiet sende wijkagent. Per 1 juni zullen 250 extra wijkagenten een oogje in het zeil houden. De komende jaren wordt dat aantal uitgebreid tot vierhonderd. De nieuwjaarsrede van de Am sterdamse hoofdcommissaris Nordholt wordt niet eerder dan maandag verwacht. Het zal Nordholts laatste zijn, hij verlaat de politie dit jaar. Met een leeuwendans en vuurwerk is gisteren in de Amsterdamse Nieuwmarktbuurt het Chine se nieuwjaar gevierd. De feestdag begon traditioneel met de versiering van de buurt met Chinese vaandels en het wekken van de leeuwen: figuren uit de mythologie. foto anp Den Haag (anp) - Buitenlandse Zaken wil vakantiegangers duidelijker maken, op welke hulp zij in het buitenland kun nen rekenen van ambassades en consulaten. Het ministerie hoopt op deze manier onnodige frustraties te voorkomen. De ervaring heeft geleerd dat rei zigers in problemen, die bij am bassade of consulaat aankloppen, vaak onvoldoende op de hoogte zijn wat voor hulp zij kunnen ver wachten. Waartoe ambassades en consulaten precies in staat zijn, valt terug te vinden in de folder Consulaire Hulp in het Buiten land. Het ministerie brengt deze dit jaar samen met de jaarlijkse brochure Wijs op Reis uit. In folder en brochure wijst het de partement op het nut van een goe de voorbreiding van de reis. Het gaat daarbij om zaken zoals de geldigheid van het paspoort, of er al dan niet een visum is vereist en welke inentingen nodig zijn. Ook krijgen vakantiegangers het ad vies een reisverzekering af te slui ten en voldoende geld mee te ne men. Vakantiegangers kunnen de brochure Wijs op Reis vanaf april verkrijgen op de ANVR-reisbu- reau's, bij de Nederlandse douane en in de Winkel van Postbus 51. Voor die datum kan ook een brief je aan Buitenlandse Zaken uit komst bieden. De folder Consulai re Hulp in het Buitenland gaat naar alle ambassades en is in Ne derland via Buitenlandse Zaken te verkijgen. Bezoekers van de Va kantiebeurs (8-12 januari Utrecht) kunnen folder en bro chure afhalen op de stand van de Rijksoverheid. Den Haag (anp) - In verband met de extreme koude hebben alle provincies een jachtver bod ingesteld op sommige wildsoorten. Gisteren maak ten ook de provincies Noord- Holland, Limburg, Flevoland en Friesland een verbod bekend. De verboden gelden in alle geval len voor de jacht op waterwild. Sommige provincies nemen ook de jacht op klein en overig wild mee in het verbod. De verant woordelijkheid voor jachtverbo- den ligt sinds dit jaar niet meer bij het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, maar bij de provincies. Normaal gesproken loopt het jachtseizoen af op 31 januari. Het weer zorgt voor een vervroegde deadline. Sommige provincies hebben wel aangekondigd de maatregel terug te draaien als het weer verandert. Nijkerk - De bekende oud- Spanjestrijder en verzetsman Piet Laros is nieuwjaarsdag op 95-jarige leeftijd overle den in een bejaardentehuis in Nijkerk. Zijn medestrijder Giny Klatser uit de tijd van de Spaanse Burgeroorlog heeft dat gisteren meege deeld. Laros verwierf door zijn acties de bijnaam Hol lander Piet. De in Kaatsheuvel geboren Laros nam tijdens de Spaanse Burger oorlog deel aan de strijd om Ma drid. Hij werd na de oprichting van de compagnie De Zeven Pro vinciën benoemd tot comman dant van dit onderdeel van de In ternationale Brigades. Laros keerde in december 1938 gewond terug naar Nederland en werd wegens zijn acties in Spanje sta- tenloos. Piet Laros was tijdens de Tweede Wereldoorlog actief in het verzet tegen de Duitsers. Hij kwam te recht in het concentratiekamp Buchenwald en bleef daar tot de bevrijding. Laros kreeg in 1946 zijn Nederlanderschap terug. Het hart van de gewezen Spanje- strijder bleef altijd bij het Spaanse volk. Hij richtte in 1969 samen met andere oud-Spanje- gangers de solidariteitsgroep Ac- cion Fuego (Actie Vuur) op, ter ondersteuning van Spaanse bal lingen en familieleden „die nog steeds zuchtten onder de dicta tuur van Franco". Tot zijn grote voldoening kreeg Laros onlangs van de Spaanse regering een document waarin hem het recht op het Spaanse staatsburgerschap werd ver leend. Laros wordt maandag in Utrecht gecremeerd. Van onze verslaggever Nijmegen - Verpleegkundigen voelen er absoluut niets voor om in de toekomst kleine operaties uit te voeren. Ze hebben nu al hun handen vol en ze hebben geen enkele behoefte aan een op waardering of uitbreiding van hun takenpakket. NU '91, de grootste belangenver eniging van verplegenden en ver zorgenden, heeft het voorstel van minister Borst van Volksgezond heid om de werkzaamheden van verpleegkundigen uit te breiden ter ontlasting van de medisch specialisten, gisteren met kracht van de hand gewezen. „Ons motto luidt: 'Schoenmaker blijf bij je leest'. De belangrijkste taak van verpleegkundigen is de zorg voor de patiënt en die schiet er nu door tijdgebrek al bij in. Als verpleegkundigen hadden willen opereren, waren ze wel chirurg geworden," zegt NU '91- woordvoerder Van Litsenburg. De medisch specialisten zien wél voordelen om verpleegkundigen onder verantwoordelijkheid van een arts wat meer eenvoudige in grepen te laten doen. „Maar doel matigheid mag nooit het argu ment zijn. Alleen als de kwaliteit van de zorg ermee gediend is, moeten verpleegkundigen aan het artsenteam worden toege voegd. Ik denk dat veel collega's daar gelukkig mee zouden zijn," zegt voorzitter Kingma van de Orde van Medisch Specialisten. Minister Borst loopt al geruime tijd met de gedachte rond om met een soort opwaardering van ver pleegkundigen een grotere doel matigheid binnen het ziekenhuis te bereiken. Verplegenden, vindt de minister, zouden kleine opera ties moeten verrichten, zoals het verwijderen van moedervlekken of het uithalen van bloedvaten. Borst denkt op die manier onder meer de lange wachtlijsten ver sneld te kunnen wegwerken. De dime, schaarse en overbelaste arts-specialisten kunnen zich dan volledig op het 'zware werk' concentreren. „Het kan een aan zienlijke tijdwinst en een flinke kostenbesparing betekenen," zegt Borst. Het doen en laten van verpleeg kundigen en hun verantwoorde lijkheden zijn in het afgelopen jaar voortdurend onderwerp van discussies geweest. Volgens de nieuwe wet BIG (Beroepen in de Individuele Gezondheidszorg) die eind dit jaar in werking treedt, is de verpleegkundige niet meer louter het verlengstuk van de arts, maar een grotendeels zelfstandig functionerend be roepsbeoefenaar die met kennis van eigen zaken en wettelijke be voegdheden geneeskundige han delingen verricht. Onder meer in jecties, puncties, narcose, cathe- terisaties vallen onder de aan verpleegkundigen voorbehouden handelingen, die ze zonder toe zicht van de arts mogen verrich ten. Het voorstel van Borst om ver pleegkundigen ook kleine chirur gische ingrepen te laten verrich ten, betekent een aanzienlijke uitbreiding van de wettelijke be voegdheden van deze beroeps groep. In feite worden dan han delingen die nu nog uitsluitend door de arts mogen worden uitge voerd, overgedragen aan de ver pleegkundige. Wat NU '91 be treft is dat uitgesloten en ook on haalbaar. Van Litsenburg: „Verpleegkun digen kiezen bewust voor de ver pleging en niet voor het doen van chirurgische ingrepen. Boven dien is het nu met de wet BIG al vaak onduidelijk waar de ver antwoordelijkheid van de arts eindigt en waar die van de ver pleegkundige begint. Als daar straks nog handelingen bij ko men, wordt het nog ingewikkel der en ook ingrijpender. Wat ge beurt er bijvoorbeeld als de ver pleegkundige bijvoorbeeld een verkeerde ader uit een been haalt?" De medisch specialisten hebben echter alle vertrouwen in de ca paciteiten van verpleegkundi gen. Kingma: „Veel chirurgische handelingen zijn door iedereen te leren. Als verpleegkundigen sommige simpele ingrepen van artsen kunnen overnemen, zodat wij wat vaker aan het bed van de patiënt kunnen staan, dan juich ik dat toe. Maar als de minister alleen maar het argument ge bruikt dat het dan allemaal doel matiger kan, dan ben ik mordi cus tegen. Ik erger me kapot aan dat bezuinigingsargument." Volgens een woordvoerder van Borsts ministerie wordt het voor stel van de minister de komende maanden uitgewerkt. Belang rijkste vraag daarbij is of de ver pleegkundigen straks de kleine operaties zelfstandig of onder toezicht moeten gaan verrichten. De Orde van Medisch Specialis ten staat op het standpunt dat zelfstandig handelen door ver pleegkundigen in zo'n geval meestal is uitgesloten. „Altijd onder toezicht van en in nauwe samenspraak met een arts," zegt Kingma. Als het tot een taakuitbreiding van verpleegkundigen komt, zal in elk geval de opleiding aan zienlijk moeten worden uitge breid. Daarbij zal onder meer worden gekeken naar de praktijk in Engeland, waar verpleegkun digen al geruime tijd - maar op bescheiden schaal - het operatie mes hanteren. Rotterdam (anp) - Nederlandse krijgsgevangenen in de Tweede Wereldoorlog zijn door de Duitsers redelijk behandeld. De na zi's behandelden Russen als slaven, terwijl Britten en Amerika nen als krijgsgevangenen een bevoorrechte positie hadden. Het gedrag van de Duitsers ten opzichte van de Nederlanders kan als een tussenvorm worden gekenschetst. Dat stelt D. Smit in een proef schrift, waarop hij gisteren aan de Erasmus Universiteit Rotter dam is gepromoveerd. Het leven van de ongeveer tienduizend Ne derlandse militairen in krijgsge vangschap was tot op heden niet diepgaand onderzocht. De me- disch-historische studie van Smit (71) zou die leemte vullen. Op 15 mei 1940 capituleerde de Nederlandse krijgsmacht, onge veer 280.000 man sterk. Aanvan kelijk mochten de militairen naar huis. Twee jaar later riepen de Duitsers ze weer op, eerst of ficieren en daarna ook het overi ge personeel, en brachten de sol daten over naar krijgsgevange nenkampen. In 1942 en 1943 was de houding van de Duitsers veranderd. Smit concludeert, dat zij tot 1944 ten opzichte van de Nederlandse krijgsgevangenen de Conventie van Genève (humane behande ling van de gevangen militairen) naar letter en geest hebben ge tracht na te komen. Hij stelt dat de Duitse autoritei ten, met die conventie in het achterhoofd, een zekere bereid willigheid hebben getoond om het Rode Kruis zijn werk voor de Nederlandse krijgsgevangenen te laten verrichten. De hulporga nisatie verstrekte voedselpak ketten. Wat de gezondheidszorg betreft, meent Smit dat die ge zien de omstandigheden redelijk is geweest. De medicus heeft kritiek op de wijze, waarop krijgsgevangenen bij terugkeer zijn behandeld. Hij schrijft over de geringe aan dacht, die hen ten deel viel. Ne derland was volgens hem te veel bezig met de wederopbouw en het opzettten van een nieuw leger. IN HET ONDERHANDELINGSPROCES tussen Israël en de Pa- lestijnen doet zich het ene na het andere obstakel voor. In de taaie kwestie over de Israëlische terugtrekking uit Hebron ma ken de onderhandelaars elkaar het leven zuur door in de ogen schijnlijke slotfase steeds met nieuwe eisen te komen. Mede daardoor zit er de klad in de uitvoering van de akkoor den die de Palestijnen autonomie over hun eigen gebied moe ten verlenen. Vooral de Israëlische premier Netanyahu h zich tot nu toe als een storend element laten kennen. Ondanks alle ellende die in het moeizame vredesproces op duikt, zijn beide partijen blijven verklaren dat die struikelblok ken niet tot totale ontwrichting van het onderhandelingspro ces zullen leiden. De politieke leiders Arafat en Netanyahu zijn in dat opzicht oprecht, de terreuracties van tegenstanders van het vredesproces ten spijt. Soms zijn het Palestijnen die in nietsontziende haat hun wan daden plegen, een andere keer tracht een Israëliër de onder handelingen op gewelddadige wijze te frustreren. Zoals de Is raëlische soldaat die zijn geweer leegschoot op een groep Pa lestijnen. De terreuractie heeft tot woedende reacties in het ra dicale Palestijnse kamp geleid, maar heeft niet kunnen verhin deren dat de oplossing rond de kwestie Hebron weer een stap je dichterbij is gekomen. Het ziet er naar uit dat Arafat en Neta nyahu elkaar op korte termijn ontmoeten voor het finale sprek inzake Hebron. Een akkoord aan de vergadertafel betekent echter nog niet dat de uitvoering ervan zonder problemen zal verlopen. De ter reurdaden over en weer hebben een sfeer van angst en wan trouwen geschapen tussen het groepje Joodse kolonisten ii Hebron en de ruim honderdduizend Palestijnse bewoners van deze stad. Een ideaal klimaat voor radicale onruststokers. Wanneer de gevreesde incidenten zich inderdaad zullen voor doen, dan zal de uitvoering van het resterende deel van de ak koorden nog moeizamer gaan verlopen dan nu het geval is. Mede daarom handelt Netanyahu zo afhoudend. Wanneer de teruggave van Hebron op een drama voor de Joodse kolonis ten uitloopt, is zijn politieke lot getekend. Toch moet ook hij voorwaarts, vooral door de druk die door de Verenige Staten op hem wordt uitgeoefend. De uitvoering van de Akkoorden van Oslo heeft iets weg van een wandeling door een mijnenveld. Overal loert het gevaar. Een omstandigheid die bepalend is voor het extreem lage tempo waarin zich het proces voltrekt. r Hilversum - De Vara heeft over 1996 in totaal een ledenwinst ge boekt van 311 en kwam daarmee op 508.280. Het aantal le den/abonnees van Vara TV Magazine steeg met 1910 naar 483.273. Bij de tientjesleden was er evenwel een daling met 1599 naar 25.007. De KRO sloot het afgelopen jaar af met een verlies van 2381 leden. De omroep kampte met een daling van 617.228 naar 614.847. Groei was er wel bij de Mikro Gids met 4333 naar 386.886 lid abonnees. Het aantal tientjesleden nam licht toe met 246 tot 8521. Het programmablad TV Studio noteerde een daling van 6960 en kwam uit op 219.440 lid-abonnees. Den Haag - PTT-Telecom heeft in de nacht van oud en nieuw een ware topdrukte op het eigen telefoonnet bewerkstelligd. Een enorm aantal mensen heeft gebruik gemaakt van de actie waarbij tussen middernacht en 03.00 uur gratis mobiel bellen mogelijk was met bij voorbeeld GSM-toestellen. Volgens een woordvoerder was het het grootste aanbod ooit. Exacte aantallen zijn nog niet bekemj. De bellers zaten vooral in de grote steden. Alle hulpdiensten zijn tij dens de actie goed bereikbaar geweest. Het technisch netwerk heeft zich volgens de PTT goed gehouden. „Het is een goede test ge weest". Rotterdam - De douane in Rotterdam heeft deze week een contai ner met 3100 kilo marihuana onderschept. De softdrugs waren ver stopt in een lading hout. De partij was afkomstig uit Nigeria en heeft volgens de douane een waarde van achttien miljoen gulden. De partij softdrugs werd ontdekt op basis van risico-analyse en een speurhond. Uit een daaropvolgend onderzoek met speciale röntge napparatuur bleek, dat de weed zat verstopt in meer dan duizend uitgeholde balken. Er zijn geen arrestaties verricht. De marihuna- na is inmiddels verbrand. Hardenberg/Zwolle - Een 22-jarige man uit De Krim bij Harden- berg is gisteren in het ziekenhuis in Zwolle overleden aan de ver wondingen die hij nieuwjaarsnacht opliep na het afsteken van vuurwerk. De man had een stalen pijp, gevuld met vuurwerk, inge graven in een zandbak. Bij het ontsteken van het vuurwerk explo deerde het in zijn gezicht. Amsterdam - Het tramverkeer in Amsterdam heeft gisterochtend veel hinder ondervonden van een stroomstoring. Op een groot aan tal lijnen waren vertragingen. Aan het eind van de ochtend waren de problemen verholpen. Rond twaalf uur reden alle trams weer normaal, aldus een woordvoerder van het Gemeente Vervoer Be drijf (GVB). Bij de remise in de Lekstraat viel gistermorgen vroeg de stroom op de voedingskabel van de trams uit. Vermoedelijk was er kortsluiting ontstaan. Later was er een tweede storing bij het Victorieplein als gevolg van de kou. Ook de veerponten over het IJ hebben te maken met problemen. De oorzaak daarvan is de zware ijsgang. Er varen daardoor minder ponten tussen het Centraal Sta tion en Amsterdam-Noord. De nachtelijke dienst tussen het CS en de Buiksloterweg in Noord viel uit. Utrecht (anp) - Travestieten stelen tegenwoordig de show. Mannelijke vrouwen zijn uit het zicht verdwenen. In de ne gentiende eeuw kregen juist de dames met een mannelijk tintje alle aandacht. Dat blijkt uit onderzoek naar 'vrou wen met de broek aan' in de periode 1815-1914 van de let terkundige G. Mak. Mak promoveert op 17 januari op haar studie aan de Universiteit van Utrecht. Zij stelt dat de opvatting over mannelijke vrouwen in de door haar onderzochte periode veranderde. „Van een tijdelijke overtreding of omkering van de orde werd mannelijk gedrag en ui terlijk van vrouwen tot een afwijkende, zieke indentiteit die direct werd gerelateerd aan homoseksualiteit," aldus Mak. De promovenda dook voor haar onderzoek in een grote verzame ling van bronnenmateriaal in het Frans, Nederlands en Duits. „Ik heb gekeken naar romans, krantenberichten, journalistieke en his torische levensbeschrijvingen, medische rapporten, autobiografi sche teksten en seksuologische studies waarin als mannelijk beti telde, als man verklede en zelfs officieel tot man verklaarde vrou wen worden beschrevén. Het ging me daarbij niet alleen om de verhalen en de anekdotes, maar vooral ook om de manier, waarop in de teksten over het verschijnsel mannelijke vrouwen wordt ge schreven," zegt Mak. Behalve als ziekelijke afwijking werd mannelijkheid van vrouwen aan het einde van de negentiende eeuwe langzamerhand ook meer gezien als teken van emancipatie. „Feministes werden verguisd als manwijven en afgebeeld met sigaren. Radicale feministes lieten zich hierdoor niet afschrikken, ze trokken zelf broeken aan. Ze wonnen langzaam terrein. De broek begon geaccepteerd te raken als teken van sportiviteit en emancipatie," aldus de letterkundige. In Haag/Hebron/Jeruzalem (ip/afp/rtr) - De voor gis- tmiddag verwachte top van Iaëls premier Netanyahu en [Palestijnse president Ara- f is uitgebleven. De ont- peting was eerder op de dag - grspeld door een naaste rdewerker van Netanyahu, ygens bronnen bij de Israëli- se regering is het niet zeker J Arafat en Netanyahu bij hun ontmo' over troepe: bron dat we van de komst toester zou h week t Israëli al drie kaanse Ilgrado (afp/dpa) - De Servisch-( zh gisteren fel gekeerd tegen het rej psident Slobodan Milosevic. Vol walst de socialist de stem van het (politieke en religieuze vrijheden. I kerkleiders spreken in hun vklaring over een 'krachtige en jbliekelijke veroordeling'. Zij ilden een buitengewone ver kering om zich te buigen over (politieke crisis die volgde op annulering van verkiezings ges door de oppositie. 1 leiding van de kerk bekriti- srt het geweld van agenten te- p vreedzame demonstranten, it name het slaan en moorden. I betreurt 'het vergoten bloed n onschuldige mensen'. 1 Heilige Synode (de kerkrege- ig) en de bisschoppenconfe- ntie (het kerkparlement) roe- p het regime op alsnog de erwinningen van de oppositie 1 de lokale verkiezingen op 17 ïvember vorig jaar te erken- n. veroordelen de pogingen van (regering om de Serviërs van crest van de wereld en van el- ktr te vervreemden. In van de leiders van de Servi- ae oppositie, Vuk Draskovic, ite gisteren in een toespraak tot aan anti-rej Belgrac zijn. Gistere toginge late mie zenden sitie in van Be van gev te polit voor aa van bet Onderti preside: een kril port OV' te bestu De Org en Sar (OVSE) conclus groot dertien de over Oorsprc regerinj verslag lussel (anp) - Justitie in Brussel moet li naar mogelijke meineed door leder (Luikse onderzoeksrechter Martine L vs de hoofdverantwoordelijke in de Iitroux die de meisjes Julie en Mé ükomen. I liberaal Verwilghen, voorzit- t van een speciale commissie u de Belgische Kamer van Tksvertegenwoordigers, heeft ortoe een verzoek ingediend 1 de Brusselse procureur-gene- nl Van Oudenhove. I Kamercommissie moet in hrt brengen welke fouten poli- 1 en Justitie hebben gemaakt i het onderzoek in de zaak-Du- tux. Na lange aarzelingen feft de rijkswacht eind vorig jir toegegeven enkele jaren ge ilen al een onderzoek te hebben gesteld naar mogelijk seksueel sbruik van kinderen door Du- 'ux, het zogeheten Othello-on- czoek. tder ede hebben rijkswachters 1 Charleroi verklaard na de vernussi Justitie hoogte t zoeksrec nooit ie hebben1 Volgens mee vas Doutrew pleegd. moet uit nu heeft wilghen spoed in Doutrew nog in 1 dreiging van haa: cia, de in het oi op social Joor Bert Schampers Brussel - Alain van der Biest opnieuw een vrij man. usteren werd hij na vier maanden hechtenis voorlo pig vrijgelaten uit de gevan genis van Lantin. ir zÜn geen bewijzen dat de 'oormalige minister het brein is ichter de moord op zijn partij genoot André Cools. Deson danks blijft Van der Biest be- >chuldigd van moord en poging :ot moord. a® socialistische politicus laa Co°k werci °P 18 jvHi „91 voor zijn appartement in -ointe doodgeschoten. Na vijf aar onderzoek werden in het dajaar van 1996 de twee moor enaars in Tunesië aangehou den. Zij bleken nog nooit van an der Biest te hebben ge boord. Diens vroegere privé-se- y etaris Richard Taxquet had ay der Biest aangewezen als iet brein achter de moord. e doorbraak in het onderzoek kwam 1 leen we Biest v< pakt, n quet en aanse a aangeh Uit hui tenissei vermoo die op De twe gevang' de rech Wie de moord weg m< niet bel genoem van zijl laten o hem we daarom motief i theorie, ergerde het kab Van dei Waals

de Stem | 1997 | | pagina 4