Spruiten, prei en sla zijn fors duurder door vorst Kou drijft tuinder in het nauw Winter Sale at 4Goud als het vriest, gif als 't dooit' Ijs is nu belangrijker dan de begroting Krantenbezorgers denken aan staken Varen door ijzig Nederland I )e$re|ud Ijs bedekt Brabantse kanalen en rivieren Kapotte waterleiding is groeiend probleem MAAK KENNIS MET HET BESTE TV-TIJDSCHRIFT: VARA TV MAGAZINE Grote problemen Wegenwacht raadt warme kleding en dekens aan DE STEM BINNENLAND Christine Barker Decorations Leegverkoop Officier eist 96.000 na drugsprofijt Zes woningen uitgebrand 11111 VRIJDAG 3 JANUARI 1997 A3 Zoetermeer (anp) - Door de aanhoudende strenge winter schieten de prijzen van groen ten omhoog. Wintergroenten, zoals spruiten, kool, prei en knolselderij zijn de afgelopen week fors duurder geworden. Er is minder aanvoer en de vraag is groter, zo verklaart een woordvoerster van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwvei lingen (CBT). Van schaarste is echter geen sprake, zo verzekert zij- Op de tuinbouwveiling in Ba- rendrecht, de grootste in Neder land, werd gisterochtend 175 ton spruiten aangevoerd, die af gelopen weekeinde toen het nog niet zó hard vroor, werden geoogst. De spruiten gingen voor 3,80 tot 4,70 gulden per kilo van de hand. Een netje met 450 gram spruiten kost momenteel in de supermarkt 2,99. Een paar we ken geleden was dat nog 49 cent. Een kilo prei doet op de veiling 4,77 tegen 1,50 gulden in een normale winter. De zeer strenge vorst van afge lopen nacht heeft de nog op het land staande spruiten, prei en winterbloemkool behoorlijke schade toegebracht. „Nog een nacht met vijftien gra den vorst en we moeten deze oogst afschrijven," aldus de woordvoerster van het CBT. De meeste wintergroenten, alle koolsoorten, prei en knolselde rij, zijn al geoogst en worden be waard in koelhuizen. Als er geen nieuwe aanvoer meer komt, moeten de voorra den worden gespreid en zullen de prijzen nog verder omhoog gaan. De strenge vorst treft niet alleen wintergroenten. Ook kasgroente als sla groeit langzamer door de kou en is daardoor duurder. Een gewone krop botersla kost op de veiling een gulden. Een winterse pot hoeft overigens niet altijd duur te zijn. Rode kool kost op de veiling maar een dubbeltje per kilo. Van onze redactie economie Nijmegen De felle aanhoudende kou bezorgt met name de glastuinders grote problemen. Zij zien deze dagen hun energierekening twintig tot dertig procent uitstijgen bo ven het normale gemiddelde. Het is echter nog te vroeg om al te spreken van een ramp, meent F. Hogervorst, voorzitter van de af deling glastuinbouw van de agra rische koepelorganisatie LTO. Of deze strenge winter - voor de tuinders nog strenger dan die van vorig jaar - een nadelig effect heeft op het bedrijfsresultaat van dit jaar hangt volgens hem van twee factoren af. In de eerste plaats is er de lengte van de vorstperiode. „Vorig jaar lag er tot in maart nog sneeuw. Gebeurt dat nu ook, dan is dat een groot probleem, maar als we na volgende week te maken krij gen met een rustige winter, dan is het leed wellicht nog te overzien. In de tweede plaats speelt de markt voor de Nederlandse pro ducten een belangrijke rol. Daar zijn de tuinders volgens Hoger vorst in het voordeel ten opzichte van hun concurrenten in bijvoor beeld de landen rond de Midde- landse Zee. „Want," zegt hij, „ook daar hebben ze last van kou en vocht. Punt is echter dat de tuinders daar lang niet zo goed zijn ingespeeld op dit soort pro blemen als de Nederlandse tuin der. Daardoor kunnen hogere prijzen voor kwalitatief betere producten het verlies door de hoeveelheid gas die nu verstookt moet worden wellicht weer goed maken." Den Haag (anp) - Door de extreem strenge vorst van de laatste dagen moet de ANWB alle zeilen bij zetten om gestrande auto mobilisten uit de problemen te helpen. Per dag krijgt de ANWB melding van meer dan zesduizend pechgevallen. Omdat de organisatie niet alle meldingen meteen kan behandelen, vraagt zij begrip voor langere wachttijden. Ook raadt de ANWB auto mobilisten aan dekens en warme kleren mee te nemen in de auto. De Wegenwacht heeft alle beschikbare mobiele monteurs ingezet. Verder heeft ze extra mensen gestationeerd op de meldkamers en extra tele foonlijnen geïnstalleerd. De Wegenwacht concentreert zich in eerste in stantie op pechgevallen langs autowegen en andere dringende gevallen. Hierbij wordt vaak een beroep gedaan op de EHBO-kennis van de we genwachters. Toch moeten de wegenwachters er vooral op uit om men sen te helpen die hun vervoermiddel niet meer aan de praat krijgen. De meest recente ervaring van de Wegenwacht leert echter dat deze storin gen vaak door de automobilisten zelf te verhelpen of te voorkomen zijn. (ADVERTENTIES) is voordelig in het bezit komen van een Chinees meubel, Engelse bank of Wingchair, Teakhouten tafel of Tuinbank, Spiegels, Rotan, stoelen, tafels met Kortingen tot 50% Waalwijk-Tilburg richting dorp. Kerkstraat 107-113 5161 EC Sprang-Capelle c (Waalwijk) I Telefoon 0416-278094 Waar brede rivieren door haast oneindig laagland stromen, daar ploeteren op dit ogenblik schepen door een ijskoude winterwe- reld. Op de foto is een duwcombinatie op de Lek ter hoogte van Lopik te zien. foto anp Dordrecht (anp) - Officier van jus titie mr. A. Verdegaal heeft giste ren voor de rechtbank in Dord recht een terugbetaling van 96.000 gulden geëist tegen de 29-jarige Gorcumer K.D. wegens weder rechtelijk verkregen voordeel. D. wordt gezien ais de spil van een drugsverkopende organisatie in Gormchem die zich de 'weedex- press' noemde. Klanten konden er telefonisch drugs bestellen, zowel cocaïne als weed. Aanvankelijk werd-bij D. de illegale winst ge schat op ruim 120.000 gulden, maar na een nader onderzoek stel de officier Verdegaal haar eis bij. Advocaat R. Ronday voerde aan, dat het bewijsmateriaal niet legaal was verkregen. Volgens hem is de wijze waarop gesprekken zijn af geluisterd via de telefoontap, niet toelaatbaar. De rechtbank doet uitspraak op 16 januari. Van onze redactie economie Joure - Des te dieper het kwik op de ther mometer zakt, des te. harder vliegen de schaatsen de winkel uit. Ondanks de in middels door de Elfstedentocht nog ver der gestegen schaatskoorts, kampt Ne derland nog niet met een tekort aan glij- ijzers. Winkeliers krijgen bij fabrikanten als Inter- raps in Almelo en Viking in Weesp welis waar nul op het rekest, Zandstra in het Frie se Joure verkoopt nog, evenals importeur Schreuders Sport International in Leerdam. „Ik heb nog zeven containers ijshockey- schaatsen. Noren heb ik ook nog volop zit ten, minstens dertigduizend paar," zegt ei genaresse Joke Emck van Schreuders. De uit China ingevoerde schaatsen liggen voor prij zen vanaf enkele tientjes in de winkelschap pen van onder meer V&D en Bristol. Zandstra in het Friese Joure heeft de pro ductie inmiddels stilgelegd en concentreert zich met 35 mensen louter op de verkoop van noren en kinderschaatsen, maar ook Tsjechi sche ijshockeyschaatsen en Engelse kun strijders. „We raken niet echt uitverkocht. Er zijn bij ons toch altijd nog materialen als glij-ijzers aanwezig," zegt directeur Wouter Zandstra. „We zijn op z'n Twents gezegd 'los'," meldt directeur Nico Beumers van Interraps uit Almelo die onder de merknaam Raps eigen fabrikaat noren verkoopt vanaf 365 gulden. „Wat morgen wordt geproduceerd, is van daag al verkocht." De productie van honderd paar per dag kan niet worden opgevoerd. „Verlijmen duurt al veertien uur. Je kunt er wel een kachel bij zetten dan droogt 't sneller, maar dat gaat ten koste van de kwaliteit." De handel gaan de houden door import, daar voelt Beumers niets voor. „Nee, dat is allemaal bullshit. Noren voor 149 gulden daar zakt me de broek van af. Daar sta je te balanceren op een bodemplaatje." Uitverkocht of niet, de telefoon staat bij niet een leverancier stil. „Ze bellen met tiental len, continu, de hele dag door," meldt tech nisch directeur Fred du Crocq van fabri kant/importeur Viking uit Weesp. Sinds Van onze redactie wetenschappen De Bilt - Waarover praten zij? Over ijs. Dezer dagen is ijs belangrijker dan het be grotingstekort, de toestand van Ajax en de uitkering van de wao. IJs is een fascinerende stof. Een gebied duizend maal zo groot als Nederland is met ijs bedekt, soms een vliesje dik, soms een paar kilometer. En het ene ijs is het andere niet. Duizenden we tenschappers over de gehele aarde houden zich met ijs bezig. Maar meteorologen bekijken ijs anders dan natuurkundigen of chemici. Herman Wessels, onderzoeker van het KNMI, zegt dat water een van die zeldzame stoffen is waarbij de dichtheid van de vas te vorm lager is dan die van de vloeibare. Daarom heeft ijs een lager soortgelijk gewicht dan water en drijft het. De sterkte van een ijsvloer is na tuurlijk van talloze factoren af hankelijk, daar weten ze in Friesland alles van. Een laag van tien centimeter steekt onge veer één centimeter boven water uit en een vierkante meter kan dan tien kilo dragen. Dat een schaatser bij die dikte niet met een door het ijs zakt, komt om dat dat ijs horizontaal gebonden is, elastisch en gedragen wordt door de oevers. In Nederland kwam in '69-'70 ijs voor van veertig centimeter dik en dat was een record. IJs dat tanks kan dragen, zoals de Het ene ijs is het andere niet. Russische rivieren in de winter, is nog veel dikker en komt bij ons niet voor. In vroeger tijden zijn er stan- daardregels voor de sterkte van ijs opgesteld. Zo draagt goed ijs van vier tot vijf centimeter een man, negen centimeter een rui ter (mits dat paard niet stampt met zijn hoeven), veertien centi meter een wagen met vee, vijf tien tot twintig centimeter veld artillerie en bij 45 centimeter zou er een spoortrein op het ijs kunnen rijden. Een forse menig te als bij de Elfstedentocht wordt verwacht, is veilig met ijs van 27 centimeter, aldus onze voorouders. Onder bruggen wordt, zoals be kend, minder snel ijs gevormd. Er is daar minder (koude) wind, het water stroomt daar sneller omdat een rivier, kanaal of sloot doorgaans om praktische rede nen bij een brug versmald wordt en ook is de warmte-uit- straling onder een brug lager dan in de open lucht. De snelheid van ijsvorming is afhankelijk van temperatuur, vochtigheid, de wind en de be wolking. Wessels: „In augustus kan het gebeuren dat bij wind stilte en een heldere avond op zuiver water, gezet op een blok je isolerende tempex, al bij plus tien graden zich een ijs vliesje foto anp vormt. De wolken kunnen warmtestraling van het ijs te genhouden, maar zelf ook warmte (koude) omlaag stralen. Het belangrijkste voor goed schaatsijs is koude lucht met flinke wind en heldere luchten. Dan kan er wel vijf tot zes cen timeter ijs gevormd worden op één nacht. Maar het ijs groeit in het begin harder dan later, als het dik is geworden. Want de kou moet dan eerst door een de ken van ijs dringen eer het het water onder de ijsvloer bereikt en bevriest. IJs groeit dus van onderaan, maar ook komt er wat van bovenaf bij, hoewel veel minder." J MS «I 15 'Een gelukkig negentiennegenenzeventig kerel.' 'Ne- gentienzevenennegentig zul je bedoelen.' 'Zei ik nou weer negentiennegenenzeventig? Dat is nou al de zo veelste keer dat ik dat verkeerd zeg.' 'Gek hè. Met negentienzesennegentig had je dat nooit, dat je dat door elkaar haalde met negentiennegenenzes tig. Althans niet met praten, met schrijven had ik daar weer wel last van, dat ik die 9 en die 6 van volgorde wis selde. 'Had ik ook, terwijl ik alle kerst- en nieuwsjaarkaarten voor negenzeventig, eh, zevenennegentig, feilloos van 'Een voorspoedig 1997' voorzien heb.' 'Raar hè, die menselijke geest. Door die e's in negenenze ventig en in zevenennegentig maak je met je mond en met je oren fouten, terwijl je door die 9 en die 6 met je ogen fouten maakt.' 'Nee joh, dat heeft niets met zintuigen te maken. Dat verkeerd uitspreken en schrijven komt door de millen nium-vrees. Diep in ons hart willen we namelijk hele maal niet dat het 2000 wordt.' 'Hoe weet je dat zo zeker?' 'Omdat ik al sinds '91 een fijn-de-sjekle-gevoel heb, al begrijp ik niet wat daar nou zo fijn aan is. MERIJN eind vorige week is Viking verlost van zijn voorraad, 60.000 paar groot. Ze liggen voor prijzen tussen de 175 en 1000 gulden in het winkelschap. „Die goedkope schaatsen, daar leven we van." Du Crocq schat dat er in een goed wintersei zoen in Nederland 350.000 paar schaatsen over de toonbank gaat. „Maar als er buiten geen ijs ligt, wordt er geen schaats ver kocht." "Als Schreuders 'nee' moet verko pen, ligt de schaatshandel in Nederland plat, want snel bijbestellen in China is er niet bij. „De aanvoer duurt minstens drie maanden." Wie nog iets te verkopen heeft, werkt in het weekeinde door. „Behalve morgen," zegt Wouter Zandstra, „want dan zij we dicht vanwege de Elfstedentocht." Een stevig winter betekent weliswaar rinke lende kassa's voor fabrikanten en impor teurs, nergens heerst een absolute juich stemming. Nico Beumer: „Schaatsen zijn goud als het vriest en gif als als 't dooit." Jo ke Emck praat van 'casino-handel'. „Als je pech hebt blijf je er vijf jaar mee zitten en dan raak je ze zelfs voor een dubbeltje nog niet kwijt." Van onze verslaggever Den Bosch - Rijkswaterstaat heeft met welke truc die ook werd bedacht, de ijsgoden niet kunnen weerstaan: door de aanhou dende vorst zijn gisteren op één na alle stuwen in de Maas gestreken. almaar toenemende ijs schepen teveel hinderen. Door de stijgende hoeveelheid ijs zullen de pontveren Waalwijk- Drongelen, Herpt-Bem en Sprang-Capelle-Dussen, die en kele dagen geleden al uit de vaart gingen, vooralsnog in de thuisha vens blijven liggen. De voorspelling van Rijkswater staat dat het ijs op de Bergsche Maas met het tijdelijk overvloe dige van hoger komende Maas water zou wegspoelen, komt niet uit. „Het blijft vriezen en daar door komt er steeds meer ijs," zegt een woordvoerder bij Rijks waterstaat in Tilburg, verant woordelijk over de Brabantse vaarwegen. Het pontveer Veen- Aalst op de Afgedamde Maas bo ven Heusden bleef ondanks een ander gericht nog in de vaart. Het gevolg is dat er geen scheep vaart meer mogelijk is. Voorts deelde Rijkswaterstaat mee de Brabantse kanalen als Zuidwil lemsvaart en Wilhelminakanaal dicht te laten vriezen. Door de aanhoudende extreme vorst moesten de stalen damwan- den in de stuwen in Lith, Grave, Sambeek, Belfeld, Roermond en Linne gisteren worden opgetrok ken. Alleen de stuw aan de Bel gische grens - Borgharen - liet Rijkswaterstaat nog in de Maas staan. Het gevolg van het wegha len van de stuwen is dat de Maas nu vanaf Limburg tot beneden Lith op natuurlijke wijze 'leeg loopt'. De vaardiepte in, het natuurlijke stroombed van de Maas is onvol doende voor het huidige scheep vaartverkeer. Bovendien zoq het Den Haag (anp) - In het hele land heeft Koning Winter een ge slaagde verrassingsaanval uitgevoerd op de waterleidingen. Het aantal meldingen van bevroren en gesprongen waterleidin gen nam gisterochtend verontrustende vormen aan. Een speciaal in het leven geroe pen crisisteam van het waterlei dingbedrijf WMN ('het is een gekkenhuis') in Midden-Neder land heeft vanaf oudjaarsnacht al meer dan drieduizend meldingen binnengekregen, waarvan twee duizend gisteren. Die variëren van bevroren waterleidingen tot gesprongen pijpen en kapotte watermeters. Andere inderhaast geformeerde teams in den lande maakten overuren. Het waterleidingbedrijf Zeeland had het opvallend rustig. Er kwam slechts één melding van een bevroren waterleiding bin nen, aldus een woordvoerder donderdag. Alle instanties adviseren voor zorgsmaatregelen te nemen, zoals het afsluiten van de leiding bij vertrek. Bevroren waterleidingen kunnen worden ontdooid met een föhn. Ook verwarmingsradiato ren direct onder ramen vertonen door de snijdende oostenwind be vriezingsverschijnselen. De ther mostaat kan ook 's nachts beter op 18 graden blijven staan, zeg gen woordvoerders van cv-sto- ringsdiensten. Ook deze branche had het aanmerkelijk drukker dan normaal. Emmen (anp) - De Bond van Krantenborgers (BvK) heeft giste ren een tweedaagse staking aangekondigd. Naar schatting tweehonderdduizend huishoudens verspreid over heel Neder land krijgen als gevolg daarvan twee dagen hun dagblad niet bezorgd. de en veilige kleding, en degelijke fietsen. „Pogingen met De Tele graaf en de Perscombinatie in ge sprek te raken, liepen tot nu toe op niets uit. We krijgen wel onbenul lige reacties op brieven en tele foontjes waarin wij proberen een gesprek tot stand te brengen. De maat is nu vol," zo waarschuwt hij. De extreme kou maken het werk voor de jonge helden die dagbladen bezorgen schrijnender dan ooit, vindt de bond. Amsterdam (anp) - In Amsterdam zijn gisteren zes woningen aan de Fannius Scholtenstraat uitge brand. Twintig mensen moesten elders worden ondergebracht. Er vielen geen gewonden. De brand weer raamt de schade op 1,5 mil joen gulden. De brand ontstond tegen het middaguur in een op slagplaats met katoen en video banden. Het vuur sloeg over naar de boven gelegen verdiepingen. Mogelijk gaat de actie langer du ren. Aan de staking doen ongeveer tweeduizend jongens en meisjes in heel Nederland deel. De aanleiding voor de staking is de felle kou. „In de Randstad heb ben veel jongeren woensdagoch tend bij een temperatuur van 22 graden onder nul de krant be zorgd," zegt BvK-voorzitter H. Bos uit Emmen. De Bond van Krantenbezorgers eist van de dag bladuitgevers dat de circa vijftig duizend krantenbezorgers in Ne derland een betaling van een kwartje per krant krijgen. Ook moeten de bezorgers voldoende warme kleding krijgen en kunnen beschikken over een degelijke, veilige fiets. Bos verwacht dat de overgrote meerderheid van de tweeduizend leden gehoor geeft aan de stakingsoproep. Zo wil Bos de dagbladuitgevers dwingen on derhandelingen te openen met de bezorgersbond. De onlangs opgerichte BvK pro beert namens haar groeiende ach terban al geruime tijd in gesprek te komen met de uitgevers. Inzet vormen een betere beloning, goe- Deze week onder andere: Hoezo hakkelaar? Mijn eerste jaar als Journaal- presentator, door Philip Freriks koop 'm in de winkel of word direct lid/abonnee voor ft 0- tot 1 juni plas gratis video! Bel (035) 6 711 911

de Stem | 1997 | | pagina 3