|TI||' DE STEM Mensen stoken veel te zuinig' Sluis-Brugge-Sluis: 6 genieten'' r mm Watervogels krijgen klappen door de kou Provincie in het nauw door wegstemmen van ruilverkavelingen Vrouw doet aangifte van verkrachting thuis Stroom van klachten over kapotte verwarmingen en waterleidingen DE STEM C1 W i W IJzige koude en bar slecht ijs laten deelnemers steenkoud Bent u de personeels consulent die Intratuin zoekt Kijk morgen in en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures wiÊÊÊm Hengstdijkenaar in cel wegens betasten jongetje Vijftien maanden voor verkrachten van nichtje (13) Jongen uit Axel gewond door afsteken vuurpijl ^ijvoederen is geen oplossing' Verdachte plaatsgenoot aangehouden Rl 1997 BS in tte- lement chaats Inemers an- ok mooi", aldus Ruiten- i natuurijsperiode weer s van het peloton. >TRA B-rijder 1993-94. Beennummer: lent MTS. er. Spartaanse levens sprint. Zelfde stijl als Lichtgewicht en kan TEMA 1987/88. Beennummer: appenbezorger. gen slopende gevech- Werd derde in Eerne- elfs Ned. kampioen in in 1995 de alternatieve i Oostenrijk. Snelste ger van Nederland op aan één oog. Tijdens de van '85 en '86 thuis. et marathonschaatser lerlei schaatsselecties, met zijn knie. Na opera- ïaatsen. Het werd meer Complete schaatser, rke eindsprint. tuur prognose -7,5°C I -i2,5°c —m i 28 29 30 31 1 2 3 4 januari en max. temp.: =C -4 °C J: Oost (gem. 9m/sec; ge vorst tot zwaar bewolkt d ie kans op sneeuwbui 7 I, lengte: ca.199 km Zeeland Van onze verslaggever jerneuzen - Veel Zeeuws- ïlamingen springen te zui nig om met de verwar- mingsknop met als gevolg jat ze door de extreme vorst in de problemen ko men. Meldingen van kapotte verwarmingen en bevroren waterleidingen zijn dan ook aan de orde van de dag bij installatiebedrijven en je woningcorporaties in de streek. De Regionale Zeeuws-Vlaamse Woningbouwvereniging (RZVW) in Axel, met^ruim vijfduizend buizen de grootste woningver huurder in Zeeuws-Vlaanderen, stuurt deze week nog een brief de deur uit. Volgens een woordvoerder van deze woningcorporatie zetten veel Zeeuws-Vlamingen de ver warming uit zuinigheidsoverwe gingen te laag. „Met name oude ren willen de kachel 's avonds nog weieens naar beneden te draaien en dat is met deze tempe raturen niet verstandig." Vandaar de brief met daarin het advies om gedurende de periode van zeer strenge vorst een paar tientjes extra gaskosten maar voor lief te nemen en zo onheil te voorkomen. De RZVW heeft het onderhoud aan de verwarming van haar wo ningbestand uitbesteed aan de ZVTJ. Daar stond de telefoon vol gens de woordvoerder van de wo ningbouwvereniging gisteroch tend roodgloeiend. „Het was daar een gekkenhuis. Het aantal tele foontjes was bijna niet te verwer ken. Kennelijk hebben veel men sen ook de jaarwisseling nog even afgewacht alvorens een klacht in te dienen." Drukte ook bij de storingsdienst van de woningbouwvereniging Terneuzen. „Ik zal eens even kij ken of er iemand te bereiken is", aldus de telefoniste van deze wo- ningverhuurder. „Maar ik vrees dat die persoon het op dit mo ment nog heel druk heeft." De man van de storingsdienst maakt niettemin toch even tijd vrij. Evenals de woordvoerder van de RZVW zegt hij dat de meeste huurders in Terneuzen te zuinig omgaan met het gasver bruik voor de verwarming. „Ze denken dat ze de kachel te rug naar vijf graden kunnen zet ten en de radiator in de slaapka mer helemaal dicht. Dat kan dus niet. Wij adviseren de mensen om de verwarming ook 's nachts ten minste op twaalf graden te laten staan. Verder moeten ze alle ra diatoren openzetten om de circu latie op gang te houden." Bij de Terneuzense woningbouwvereni ging kwamen gisteren ruim tien klachten binnen van bevroren leidingen en centrale verwarmin gen die niet meer zo best functio neerden. De Algemene Woonstichting Zeeuws-Vlaanderen in Breskens noteert meer klachten dan nor maal. „Niet zo vreemd, want ik hoorde dat het hier afgelopen nacht bijna negentien graden heeft ge vroren," aldus directeur J. de Rechter. Hij vindt het te ver gaan om alle schuld van de storingen in de schoenen van de huurders te schuiven. „Daar ben ik het maar gedeeltelijk mee eens. Het is een combinatie van factoren. Sommi ge storingen hebben een techni sche achtergrond, andere zijn wellicht te wijten aan zuinigheid van de bewoner. Maar je moet niet vergeten dat de mensen op deze extreme temperaturen ook niet zijn ingesteld." De Algemene Woonstichting had een vooruitziende blik en gaf de huurders in het kerstnummer van de bewonerskrant al tips om de aankomende strenge winter goed door te komen. Verder houdt de vereniging de oudere huurders extra in de gaten, 'omdat voor hen een centrale verwarming 'Deze deelnemer aan de toertocht Sluis-Brugge-Sluis blaast effe uit onder het viaduct over de Brugse Vaart. "oor Sanne Schelfaut Sluis - Gekleed in gestroom lijnde schaatspakken die wei- i'g verhullen of stevig inge- Pakt met maillots, dikke, wol- I® mutsen en dito wanten. Zo tomen de schaatsliefhebbers ttstaurant De Sluyse Haven ®n de Sint Annastraat in SJuis binnengelopen of ge- Wuund. Hun wangen blozen tintelen. Brillen zijn aan geslagen, baarden en snorren tovroren. Het is 's middags j"® uur en het is spitsuur in tot restaurant dat door de Plaatselijke ijsclub 't Zwin is Stltozen als inschrijf- en stempelpost van de toertocht Sluis-Brugge-Sluis. se ijsclub. „Het is een stuk kou der dan vorig jaar en toch heb ben we meer deelnemers. Ze ko men overal vandaan. Zodra de mensen op teletekst lezen dat Sluis-Brugge-Sluis is uitge schreven, komen ze hier naartoe. We hebben zelfs deelnemers uit Leeuwarden en Nijmegen." Zwinstedentocht Er is nu al veel animo voor Sluis-Brugge-Sluis en de be langstelling zal alleen maar gro ter worden als bekend wordt ge maakt wanneer de befaamde Zwinstedentocht wordt verre den. Van het Westen: „Ik kan nog niks officieel bevestigen maar zeer waarschijnlijk wordt de Zwinstedentocht komende donderdag verreden. In ieder ge- ■steren werd de tocht voor het trst deze winter uitgeschreven konden sportievelingen uit euerland en België, evenals vo- Sjaar, de schaatsen weer on tbinden voor de 34 kilometer "ge tocht. Ondanks de bittere ou, gecombineerd met een snij- ®de oostenwind, was er giste- "veel belangstelling om Sluis- J?®e-Siuis te rijden. De l jtoclub telde meer dan vijf- nderd inschrijvingen. „Een SWot succes," aldus Giel van het en, voorzitter van de Sluis- val niet in het weekend want dan is het te druk met wandelaars. We hopen dat Sluis-Brugge- Sluis nog een hele week kan worden gereden. Aan de ijsdikte zal het in ieder geval niet liggen, die is gemiddeld vijftien centi meter." Met de ijsdikte zit het dus wel goed. Dit kan niet gezegd wor den van de ijskwaliteit. Begin deze week is er al op de vaart ge schaatst terwijl het ijs nog niet hard genoeg was. Gevolg: diepe kloven van ijzers in het ijs. En ook de sneeuwval heeft niet meegeholpen aan een ideale ijs vloer. Alleen aan de kant is een baantje van ongeveer een meter breed waar liefhebbers kunnen schaatsen zonder risico botten te breken. De ijsclub probeert zo veel mogelijk de conditie van het ijs te verbeteren. Geregeld rijden schuifmachines voorbij om het ijsoppervlak gladder te maken. Degenen die Sluis-Brugge-Sluis niet hebben gehaald, klagen steen en been over de ijskwali teit. De gelukkigen die na afloop van de tocht hun medaille in De Sluyse Haven ophalen, zijn min der negatief. Lia van Raalten uit Goes is een van de weinigen die gisteren uit handen van Van Westen een zilveren schaats in ontvangst mocht nemen omdat ze de tocht voor de vijfde keer heeft uitgereden. „Ik heb het lekker op m'n gemak gedaan en dan heb je niet zoveel last van het ijs. De kwaliteit is hier in Sluis trouwens het minst goed. Een paar kilometer verder ligt de ijsvloer er veel beter bij." Lia glundert: „Dit is echt genieten voor mij, de sfeer die hier hangt is zo speciaal. Bijna iedereen drinkt onderweg een glaasje glühwein of warme chocomel in het café en gaat dan weer verder, op weg naar de volgende kroeg in Hoeke, Damme en natuurlijk Brugge. In de cafés zijn eveneens de stempelposten dus dat zijn twee vliegen in een klap. Ieder een blijft hangen en heeft lol, het is nog vakantie ook dus het kan niet beter." Juist omdat het nog kerstvakan tie is, zijn er veel kinderen op het ijs te vinden. De meesten schaat sen tot Hoeke of Damme en krij gen na hun prestatie een lintje. De zevenjarige Tyl Tournois uit Oostburg levert een topprestatie door als jongste deelnemer Sluis-Brugge-Sluis uit te rijden. De oudste deelnemer, een 75-ja- rige Goesenaar ontvangt tevens een zilveren schaats. De gouden schaats (twintig keer Sluis- Brugge-Sluis) is gisteren nog niet uitgereikt, maar dat zou vandaag weieens kunnen veran deren. Ondanks het slechte ijs heeft de ijsclub de EHBO nog niet moe ten inschakelen. Van het Westen: „De eersten zijn om 09.30 uur vertrokken en de meesten zijn nu aan het eind van de middag bin nen zonder ongelukken. Dat valt dus reuze mee. Gisteren liep al les dus gesmeerd, ondanks het slechte ijs. De plaatselijke hore ca beleeft gouden tijden en als de tocht nog minimaal een week wordt verreden, verdient ijsclub 't Zwin genoeg om de komende jaren weer toertochten te orga niseren. Commissaris Van het Westen verwacht de ko mende dagen nog veel volk op de vaart. Vooral nu bekend is ge worden dat zaterdag de Elfste dentocht wordt gehouden, zal de schaatskoorts alleen maar toe nemen. „Van de deelnemers die vandaag hier hebben gereden, gaan er al drie de Elfstedentocht rijden waaronder dierenarts Van de Vijver uit IJzendijke. Ik zou ook wel willen kijken maar we kunnen hier onmogelijk weg Commissaris van de Koningin foto wim kooyman W. van Gelder komt vandaag ze ker met de boot over naar Sluis om de tocht te schaatsen. Hij heeft zich officieel ingeschreven en zal om 12.00 uur vertrekken. Burgemeester C. Van Liere van Sluis-Aardenburg moet nog zien of Van Gelder het redt. „Volgens mij weet hij niet dat het wind kracht vijf wordt, er een oosten wind staat en het waarschijnlijk zal gaan sneeuwen. Ik ben be nieuwd Vandaag kunnen deelnemers om 09.00 uur terecht in De Sluyse Haven om hun kaart te stempe len. Kosten: drie rijksdaalders. (ADVERTENTIE) ACATURES^ VRIJDAG 3 JANUARI 1997 toch vaak een erg technisch ap paraat is'. Nutsbedrijf Delta riep in Zeeuws-Vlaanderen vier mon teurs terug van verlof om het overweldigende storingsaanbod te kunnen verwerken. Districts hoofd water D. Boonman spreekt van tientallen bevroren waterme ters. „De tocht weghouden is het be langrijkste," luidt Boonman's ad vies. „De watermeter is zo bevro ren. Al bij één graad onder nul in de meterkast springt de meter omdat die onder druk staat. Een collega van hem boven de Wes- terschelde voegt aan dat advies toe dat de mensen gevoelige lei dingen zo goed mogelijk moeten proberen te isoleren met behulp van kranten of ander afdekmate riaal. Van onze rechtbankmedewerker Middelburg - De vijftigjarige W. H. uit Hengstdijk is giste ren in Middelburg veroor deeld tot een gevangenisstraf van honderd dagen plus drie maanden voorwaardelijk we gens het schenden van de eer baarheid bij een jongetje. Het onvoorwaardelijke deel was gelijk aan het voorarrest. Tegen H. was een gevangenisstraf van 21 maanden waarvan zeven voor waardelijk geëist. H. betastte op 3 september in recreatiepark De Vogel een jongetje ontuchtig over het bovenlichaam. De zwakbegaafde H., wilde vol gens eigen zeggen slechts EH- BO'tje spelen zonder daar seksu ele bijbedoelingen mee te hebben. Even aanraken, even duwen of met de vinger prikken en dat was alles. H. deed dat overigens wel meer, zonder dat hij wist wat EHBO ei genlijk inhield. Omdat H. zwak begaafd is, liet iedere ouder H. maar zo'n beetje zijn gang gaan. Op die bewuste septemberdag lag het iets anders, want toen H. dreigde te worden betrapt, duw de hij het jongetje met enig ge weld tegen de grond. Een vriend je dat het zag, haalde zijn vader en vervolgens werd H. van het terrein af gejaagd. Door deze af faire is H. tevens door zijn broer, waar hij inwoonde uit huis gezet. Van onze rechtbankmedewerker Middelburg - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 26-jarige J. J. uit St. Anthonis veroordeeld tot een gevange nisstraf van vijftien maanden waarvan vijf voorwaardelijk en therapie voor zedendelin quenten. De eis luidde drie jaar cel waar van een jaar plus deelname aan genoemde therapie. De rechtbank achtte J. schuldig aan het verkrachten van zijn der tienjarig nichtje. Op 21 juni van het vorig jaar ging J. samen met zijn nichtje naar de woning van zijn broer. Zijn broer zou op die dag gaan trouwen en J. en zijn nichtje zou den het bed versieren. Kort nadat zij de slaapkamer hadden betre den, werd het meisje door J. ver kracht. Volgens J. hadden zij wel gemeenschap gehad, maar was er van verkrachting geen sprake geweest. Axel - Een vijftienjarige jon gen uit Axel liep gisteren een brandwond aan zijn been op door een afgestoken vuurpijl. Enkele tot nu toe onbekende jon gens staken gisteren om 14.00 uur de vuurpijl af in de Zuivelstraat in Axel, juist op het moment dat de jongen het postkantoor binnen wilde gaan. Het vuurwerk kwam onder zijn kleding terecht. Als gevolg daar van raakte hij aan zijn been ge wond en werd zijn kleding be schadigd voor een bedrag van on geveer duizend gulden. Van onze verslaggever Terneuzen - Als de strenge vorst blijft aanhouden vallen er behoorlijke klappen onder de zogenaamde solitair levende watervogels in Zeeuws-Vlaanderen, zoals roerdompen, blauwe reigers en ijsvogeltjes. Dat is de verwachting van vo gelkenner H. Castelijns van na tuurbeschermingsvereniging de Steltkluut. De zoete wateren waar deze vogels normaal gesproken hun voedsel halen zijn diep dicht gevroren, waardoor de vogels in zware problemen komen. Bij voederen zou een oplossing zijn, maar volgens Castelijns laten juist deze vogelsoorten zich niet gemakkelijk voede ren. „Deze vogels zijn heel moeilijk te helpen, Bij deze aanhoudende kou zullen er heel wat slachtoffers vallen en het duurt jaren voordat de po pulatie weer op het oud niveau is." Slachtoffers De Vogelbescherming over weegt een landelijke bijvoeder- campagne te starten, maar Castelijns is daar persoonlijk niet kapot van. „Natuurlijk hebben de vogels het moeilijk, natuurlijk lijden ze onder de kou en natuurlijk vallen er slachtoffers. Er treedt een na tuurlijke selectie op en op zich is daar niet zoveel tegen. In principe moeten de vogels het zelf zien te redden, zonder in grijpen van de mens." Van belang is volgens Caste lijns dat de vogels met rust worden gelaten, zodat ze gele genheid krijgen hun voedsel te zoeken. „Daarom zijn wij ook bijzon der tevreden dat de jacht is ge sloten." Dat vogels in proble men komen is volgens Caste lijns ook de schuld van de mens. „In het verleden trof je nog heel wat gebiedjes met kwelwater, dat niet bevroor. Dergelijk gebiedjes komen er steeds minder. Wat er moet ge beuren is dat deze juist in stand worden gehouden." Dood Op dit moment vallen er onder de vogels en met name de wa tervogels flink wat slachtof fers, maar is dat volgens Caste lijns niet verontrustend. „En neem bijvoorbeeld kleine zang vogels. Daar gaan er soweiso in de winter al heel veel van dood. We zullen het ongetwijfeld merken als we straks na het broedseizoen gaan inventarise ren. Maar de meeste soorten zijn na een jaar alweer hele maal van de idap hersteld." Volgens Castelijns is het eigen lijk ook niet nodig om de tuin vol te hangen met pinda's, vet bollen en andere lekkernijen. „Die vogels die je doorgaans in de tuin ziet, hebben dat niet echt hard nodig. Het aardige is wel dat ze minder schuw wor den en dat mensen de gelegen heid krijgen die vogels zoals, mezen, vinken, groenlingen en roodborstjes van dichtbij te be kijken. Dus de mensen moeten in hun tuin vooral blijven voe- van onze verslaggever Middelburg - De weggestemde agrarische ruilverkavelingen ii Biervliet en Aardenburg hebben het provinciaal bestuur in gro te problemen gebracht. Het hele programma van de realiserin; van natuurgebieden en het waterbeheer is er door in de war ge schopt en vertraagd. En er staan nog vier stemmingen voor landinrichting in Zeeland voor de deur, het provinciebe stuur vreest het ergste. Daarom gaat Middelburg alles uit de kast halen om die ontwik keling te stoppen. Er moet een heel nieuw systeem voor landin richting in Zeeland komen, maar er komen eerst onderzoeken naar het waarom van de afstemming in Aardenburg, naar de werkelij ke behoeften van de boeren die niet meer willen verkavelen en wat er moet gebeuren om dat en thousiasme van vroeger weer te rug te brengen. Ruilen Want het gaat allang niet meer alleen om het ruilen van percelen boerengrond onder boeren. In de landinrichtingen zit ook afge sproken natuurbeleid, soms zwaar gesubsidieerd door de Eu ropese Commissie die op uitvoe ring van de prjecten staat, en plannen voor het waterbeheer in Zeeland in de toekomst. En dat loopt nu allemaal spaak. Er is al wel een en ander bekend over de groeiende aversie onde boeren tegen landinrichtings plannen. De belangrijkste oorzaak van he tegen stemmen is dat de boerei geen toekomst meer zien voo hun bedrijf, ook niet met verka velingen. Een opvolger ontbreek veelal, er is een dalend vertrou wen in overheid en landinricht ring, zodat de boeren de theori dat ze er met een verkaveling fi nancieel op vooruitgaan niet lan ger geloven. Eigen wensen De provincie wil komen tot eei heel nieuwe vorm van landin richting en daar verschijnt, na d< onderzoeken, dit jaar nog eei provinciale nota over. Daarin za het nieuwe beleid staan. In dii nota wordt uitdrukkelijk aan dacht geschonken aan de uitvoer ders van de nieuwe landbouw zoals deeltijd-, recreatie- en na tuurboeren, vollegrondsgroente telers en biologische boeren. Elk( sector, ook de traditionele boe ren, heeft zo zijn eigen wensei over landinrichting. Van onze verslaggever Schoondijke - Een veertigjarige vrouw uit Schoondijke heefl aangifte gedaan van verkrachting in de nacht van vrijdag 20 op zaterdag 21 december in haar woning. Naar eerst nu pas be kend is geworden zou dat zijn gebeurd door een vijftigjarige man, eveneens afkomstig uit Schoondijke. De verdachte is enkele dagen la ter door de politie aangehouden en zit momenteel nog altijd in voorlopige hechtenis. De man heeft nog geen bekentenis afge legd. De man verschafte zich de be wuste nacht toegang tot het huis van de vrouw door een open staande deur. Naar verluidt schakelde hij daar na de elektriciteit in de woning uit. Hij trof zijn slachtoffer aan in de woonkamer en zou zich, volgens de vrouw, aan haar vergrepen hebben. Boven lagen twee kinde ren van de vrouw te slapen. Na zijn daad vluchtte de toen nog onbekende man de woning uit. De politie wist de vermoedelijke dader maandag 23 december in opdracht van de officier van jus titie in zijn woning aan te hou den. Hij is inmiddels voorgeleid aan de rechter-commissaris. Die oordeelde dat de man voorlopig voor nader verhoor in de cel moest blijven. De Schoondijkenaar wordt nog door rechercheurs gehoord. Vol gens een woordvoerder van de politie bestond er geen relatie tussen de man en de vrouw. Het waren, voorzover nu duidelijk is, onbekenden voor elkaar.

de Stem | 1997 | | pagina 13