Spanje huilt om Miguel Indurain 'Het j Tijdstip Elfstedentocht overvalt marathonschaatsers Belg Herijgers ijskoning in Friesland UITSLAGEN standen SCHAATS kalender Eddy Merckx niet verbaasd: 4Hij heeft de enige juiste beslissing genomen' Formateurs moeten haast maken met nieuw bestuur Frans Daalma c DE STEM SPORT Indurain droeg zestig keer de gele trui Oud-wereldkampioen klopt Holland-duo in Surhuisterveen sportnieuws KORT Strengere voorschriften bij testritten Verenigde Staten in finale Hopman Cup Djernis tekent bij American Eagle Ince neemt nog geen besbssing Bonaly reserve voor EK Dubieuze praktijken Olympique Ruim 20.000 stemmen voor Smits BASKETBAL TENNIS VOETBAL PESTEM s E Zwemwedstrijd in Vlissingen Dp v j nei au Jaar atweten. miru Gi waarvoor zich in- 11111 VRIJDAG 3 DECEMBER 1997 Bi Maasland (anp) - Wat is wijs heid? Je schuil houden en in alle rust trainen op een deel van het traject van de Elfste dentocht. Of: voluit gaan in de Westlandmarathon in Maasland, een natuurijs- klassieker. De rijders dachten er donderdag verschillend over. Cracks zoals Erik Huizebosch, Henk van Benthem en de gebroeders Rui tenberg oefenden in Friesland en ontbraken in Maasland, waar Ruud Borst als winnaar over de streep ging. Henk Angenent en Hans Pieterse volgden. De wedstrijd in Maasland was pas de tweede over 100 kilome ter dit seizoen. Eerder won Bert Verduin het NK in Ankeveen. De Heemskerker stapte donder dag na een uur van het ijs, zoals later ook Arnold Stam voortij dig vertrok. Toen de speaker, nota bene Verduin senior, na een uur omriep dat de Tocht zater dag wordt gehouden, hield ju nior het voor gezien. Voor zijn gevoel had hij genoeg kilometers gemaakt. Misschien was het ook wel een psycholo gisch spelletje dat hij speelde met zijn collega's. Verduin blaakt van het zelfvertrouwen, terwijl de anderen vooral onze ker zijn over hun vorm. Voor de meesten komt de Elfste dentocht te vroeg. „Het overvalt ons," aldus Piet Kleine. „Ik had gedacht aan maandag. Iedereen heeft nog te weinig natuurij ski- lometers in de benen. Ik voor spel dat zaterdag veel rijders daarop afknappen." Ook win naar Borst rekende op maandag. „We hebben nog te weinig gere den." Klasina Seinstra, de win nares bij de vrouwen, is daaren tegen blij met zaterdag. „Na het weekeinde is sneeuw voorspeld, ik zie het niet zitten om dan te moeten rijden." Uitgesproken favorieten voor de eindzege zaterdag zijn er niet. Een groep van vijftien rijders is aan elkaar gewaagd. Ofschoon Kleine Hulzenbosch naar voren schoof. „Hij is voor mij dé favo riet, maar de vraag is of hij die rol kan dragen." Zelf acht hij zich geen kanshebber. „Ik mag graag een stukkie schaatsen, maar de Elfstedentocht winnen? Nee. Zeker is dat de winnaar een sterke jongen is, want slappelin gen winnen niet." Doordat de wedstrijd in Maas land in het teken stond van de moeder aller tochten, leverde het geen spannende wedstrijd op. Tot aan de meet bleef een grote groep bij elkaar. In de sprint was Borst de rapste, voor Angenent en Pieterse. Hoewel de echte prijs zaterdag wordt gewonnen, was de Leiderdorper blij met de bloemen en het be kertje in het Westland. „Het is toch een klassieker. Zaterdag kan er ook maar één winnen, ik heb alvast een prijsje. Het be langrijkste is echter dat ik weer meters heb gemaakt. Vorig jaar merkte ik dat ik steeds beter reed naarmate ik meer kilome ters had gemaakt." Wat is wijs heid? Dat weet alleen de win naar van zaterdag. Maasland. Westlandmarathon. Mannen: 1. Borst (Leiderdorp), 2. Angenent (Alphen aan den Rijn), 3. Pieterse (Diemen), 4. Arnold Gaase nbeek (Westbroek), 5. Kleine (Ker ken veld), 6. Huitema (Roden), 7. Baars (Nieuw-Vennep), 8. Kasper (Arnhem), 9. Kromkamp (Wolvega), 10. Lissenberg (Almere-Haven). Vrouwen: 1. Seinstra (St. Johannes- ga), 2. Duivenvoorden (Noordwijk), 3. Dickhout (Holysloot), 4. Borst (Leiderdorp), 5. Kamminga (Gro ningen). Door Jan Seuren Pamplona - Miguel Indurain heeft gisteren zijn afscheid als profrenner aangekondigd. Om 12.07 uur maakte de vijfvoudigde Tourwinnaar tijdens een bijeenkomst in ho tel Ciudad de Pamplona voor de radio bekend dat hij stopt. Het was alsof de wereld voor de Spaanse wielerfans instortte. Supporters huilden toen Indu rain zijn besluit kenbaar maakte. Journalisten reageerden even eens geëmotioneerd toen ze de re dacties van het nieuws op de hoogte brachten. „Heel Spanje toont begrip voor de beslissing van Miguel Indurain. Zijn af scheid doet echter veel pijn," be gon de nieuwslezer van het natio nale tv-station de middaguitzen- ding. Miguel Indurain (32) zelf raakte geen moment onder de indruk van al die emoties. Onbewogen Pamplona (anp) - Twaalf keer nam Miguel Indurain deel aan de Ronde van Frankrijk, vijf keer op rij - 1991 tot en met 1995 - won hij. De 32-jarige Spanjaard is de enige renner die vijf keer achter elkaar de Tour de France op zijn naam bracht. Jacques Anquetil, Eddy Mer ckx en Bernard Hinault gin gen hem voor. Het drietal be haalde de Tourzeges echter niet opeenvolgend. Zestig dagen droeg de Span jaard de gele trui, twaalf keer won hij een etappe, waarvan tien tijdritten. Zijn enige gewone etappes won hij in 1989 en 1990. Beide ke ren bergop; in Cauterets en Luz Ardiden. De twaalf Tourstarts en resulta ten: 1985: opgave 4e etappe 1986: opgave 12e etappe 1987:97e 1988: 47e 1989: 17e, ritwinnaar Cauterets 1990: 10e, ritwinnaar Luz d'Ar diden 1991: le, winnaar twee tijdrit ten (Alencon, Lugny) 1992: le, winnaar drie tijdritten (San Sebastian, Luxemburg, Blois) 1993: le, winnaar twee tijdrit ten (Puy du Fou, Lac de Madine) 1994: le, winnaar tijdrit (Ber gerac) 1995: le, winnaar twee tijdrit ten (Seraing, Lac de Vassivière) 1996:11e las hij de verklaring voor die door echtgenote Marisa was opgesteld. De Spanjaard, die als enige ren ner ter wereld vijf maal achter el kaar de Tour de France won, ge droeg zich zoals hij in zijn twaalfjarige profloopbaan altijd had gedaan: rustig, beleefd en af standelijk. Gentleman Ook bij zijn afscheid presenteer de Indurain zich als een gentle man. Hij excuseerde zich dat hij te laat was en zei vervolgens: „Ik ben gekomen om u te zeggen dat ik niet meer in het profpeloton terugkeer. Het heeft heel veel moeite gekost om deze beslissing te nemen. Maar ik denk dat ik een goed moment heb gekozen. Ik be gon aan het seizoen 1996 met de bedoeling om voor de zesde maal de Tour te winnen. Daarna zou ik stoppen. Omdat ik niet in mijn opzet slaagde, was ik van plan er nog een jaar bij te doen. De opga ve in de Ronde van Spanje in het najaar heeft me echter aan het twijfelen gebracht. Ik begin nu aan een ander leven. De familie wacht op mij." Vervolgens verliet Indurain het hotel zonder ook maar één vraag te beantwoorden. Kritiek Eddy Merckx, de grootste renner aller tijden, was niet verbaasd toen hij gisteren van de reactie van Indurain hoorde. „Typisch Indurain om op zo'n manier af scheid te nemen. In zijn loopbaan heeft hij nooit met zijn emoties te koop gelopen. Een afscheidstoer- nee is niets voor hem. Hij wil niet overal als een clown worden op gevoerd." Merckx leverde in het verleden vaak kritiek op Indurain omdat de kopman van Banesto zich uit sluitend op de Tour de France concentreerde. Desondanks heeft hij enorm veel waardering voor zijn prestaties. „Indurain was met afstand de beste renner van zijn generatie. Als je begint te twijfelen of je het niveau nog kunt halen dat je voor ogen hebt, kun je beter stoppen. Indurain heeft de enige juiste beslissing genomen." Manoio Saiz, ploegleider van de ONCE-ploeg die Indurain graag had gecontracteerd, vindt het doodzonde dat de Spanjaard stopt. Saiz is er van overtuigd dat zijn landgenoot onder zijn leiding voor de zesde maal de Tour had kunnen winnen. „Het hééft ech ter geen zin om iemand als Indu rain op andere gedachten probe ren te brengen," zei Saiz. Manager José-Miguel Echavarri van Banesto, de werkgever van Indurain, was niet verrast dat de renner met wie hij vijftien jaar lang samenwerkte, als prof en amateur, het voor gezien houdt. Het doet Echavarri echter pijn dat het contact met zijn pupil volledig verbroken is. De aanlei ding tot de breuk tussen Indurain en Banesto vormde in oktober 1995 de aanval van Indurain op het werelduurrecord van Tony Rominger op de onoverdekte wie lerbaan in Bogota (Colombia). Zijn persoonlijke arts Sabino Pa- dilla sommeerde Indurain al na vijf kilometer om er mee te stop pen. Padilla waarschuwde voor de fysieke gevolgen als de renner verder zou rijden. Omwille van de tv en het sponsorcontract moest Indurain echter nog een half uur doorfietsen. De kritiek van Padilla leidde tot zijn ontslag bij Banesto. Het was het eerste van een aantal conflicten die zou den volgen, met de verplichte deelname aan de Ronde van Spanje in het najaar van vorig seizoen als dieptepunt. Tour-directeur Jean-Marie Le- blanc stuurde een fax naar Indu rain. Hij complimenteerde de Spanjaard met de wijze waarop hij zich altijd als gele-truidrager heeft gepresenteerd. „Je was een verrijking voor het peloton en voor de wielersport in zijn alge meen. Als renner, maar vooral ook als mens. Ik moet je besluit respecteren, maar ik vind het jammer dat je niet meer terug komt." Zwolle (anp) - De formatiecommissie die de KNVB aan een nieuw sec- tiebestuur betaald voetbal moet helpen, begint vandaag met de eerste officiële bijeenkomst aan haar belangrijke taak geschikte kandidaten bereid te vinden. Volgens voorzitter Gaston Sporre, tevens preses van FC Zwolle, is snelheid geboden om de clubs financiële duidelijkheid te bieden. „Het is voor het totale betaalde voetbal in Nederland van groot belang dat er op de kortst mogelijke termijn een nieuw sectiebestuur komt," benadrukte Sporre. „Bij ontbreken daarvan onstaan er proble- mem van financiële aard op ere- én eerste-divisieniveau. We moeten echt haast maken. Het wordt een heel spannende lente als er geen uit zicht is op een tv-contract." Alleen een officieel erkende partij, in casu het sectiebestuur, kan de onderhandelingen namens de KNVB voeren. Volgens Sporre zijn drie dingen van wezenlijk belang bij zijn formatie poging: deugdelijkheid, draagvlak en daadkracht. De formatiecommissie bestaat verder uit de regiovoorzitters Pickee (Roda JC), Peek (NAC) en Nieuwdorp (Go Ahead Eagles). Namens de Centrale Spelers Raad praat Theo van Seggelen mee. Namens de KNVB doen directeur betaald voetbal Vogelzang dat, voorzitter Jeu Sprengers is adviseur. De 'grote drie' - PSV, Feyenoord, Ajax - is gevraagd ook een afgevaardigde te sturen. Door Ad Pertijs Surhuisterveen - In het decor van een puur Fries landschap van sneeuw, ijs en schaatsers lukte het een Belg dan einde lijk om de 'Ollandse' veldrij ders van repliek te dienen. Oud-wereldkampioen Paul Herijgers, de man met de bruinste benen van het pelo ton, was in Surhuisterveen ijskoud de beste. De eerste aanval van de man uit Westmalle konden Adrie van der Poel en Richard Groenendaal nog pareren, maar bij de tweede tem poversnelling kort voor het einde van de cross waren ze geklopt. „Ik rijd altijd sterk op keihard bevroren parcoursen. Heel lang geleden versloeg ik Rein Groe nendaal in Otigem onder bijna dezelfde omstandigheden. En hij was toen specialist van sneeuw en ijs," zei Herijgers na zijn triomf. De Belg zei genoten te hebben van de omgeving waarin hij naar de zege reed. Bij de ijsbaan van Surhuisterveen reden fietsers en schaatsers gelijk op. 'Dun Polle' was graag in Friesland gebleven Wim de Vos pakte de eindzege van de cross-topcompetitie. foto de stem/ben steefen voor de Elfstedentocht. „Maar ik moet weer terug voor de cros sen," zei Herijgers. De oud-we reldkampioen van 1994 komt stiekem weer in zijn oude vorm. Een zware valpartij, waarbij hij zijn knie zwaar blesseerde, speel de hem een zomer lang parten. Daarna ging hij in september iets te fanatiek weer aan de slag in het veld. De knie bleek de belas ting niet te kunnen verdragen. Herijgers vreesde voor zijn car rière. Rentree De laatste weken heeft hij weer goede hoop op een definitieve rentree. „Al voelde ik mijn knie gisteren toch weer," zei de Mal- lenaar in Friesland. Herijgers is echter ook de kampioen van de misleiding. Niet voor niets vertel de hij de omstanders dat de Ne derlanders nergens bang voor hoeven te zijn. „Rond deze perio de rijd ik altijd sterk en Adrie en Richard zijn goed genoeg om hun vorm tot het WK (over een maand in München, red.) vast te hou den." De Belg zegt het te menen. „Ik houd niemand voor de gek. Wel probeer ik de aandacht in deze maanden van me af te houden. Ik heb liever zo weinig mogelijk druk van buitenaf." Schielijk keek hij om zich heen of er niet teveel tv-camera's bij de aan komst stonden. „Wordt dit uitge zonden op de Nederlandse telev isie," vroeg hij zich af. Hij hoopte van niet. „Want wanneer ze dit in België zien, gaat iedereen toch weer denken dat ik kansen heb op het WK." De veldrit van Surhuisterveen, de afsluiting van de Nederlandse topcompetitie, was voor de top pers zeker geen tussendoortje in deze voor hen drukke periode. De vier profs Herijgers, De Vos, Groenendaal en Van der Poel trokken er zo hard aan dat ook Erik Boezewinkel al snel moest afhaken. „Ik heb me zeker niet ingehouden," zei nummer twee Groenendaal. „Het had geen zin om me nu al te sparen voor de Su- perprestigerit van zondag bij ons thuis in Sint Michielsgestel. Hierna heb ik nog twee dagen om op de bank te liggen." Voorsprong Wegglijders waren onvermijde lijk op de besneeuwde omloop door het centrum van Surhuister veen. Herijgers profiteerde er al in de tweede ronde van en bouw de een kleine voorsprong op. „Ik liet ze op een gegeven moment te rugkomen omdat ik niet echt los kwam," zei de leider. Twee ron den voor het einde gleed Groe nendaal weg. „En toen moest ik weer in de aanval," aldus Herij gers. Dit keer hield hij wel stand. Echt lachend kwam hij overigens niet over de streep. „Tijdens de n cross heb ik mijn handschoenen uitgetrokken... En dat had ik be ter niet kunnen doen," sprak hij kijkend naar zijn verkleumde vingers. „Voor het gevoel op de fiets is het beter om zonder te rij den, maar dit is ook niet alles." Hij was niet de enige die het koud had in Friesland. Bij de huldiging op het bekende ereschavot naast de jurybus duurde het nummer drie Adrie van der Poel allemaal veel te lang. Midden in het Friese volkslied - KNWU-voorzitter Atsma had er zijn warme muts bij afgezet - stapte de wereldkampi oen op. „Ik heb geen zin om een kou te pakken." Hij pakte zijn fiets en weg was hij. Wim de Vos viel net buiten het podium, maar hij ging wel met de dikste portemonnee naar huis. Zijn vierde plaats was immers voldoende voor de eindzege (waarde 10.000 gulden) van de Rabo-topcompetitie. Surhuisterveen. Internationale veldrit. Mannen: 1. Herijgers (Bel) 1.01.44, 2. Groenendaal (St. Michielsgestel) 0.15, 3. Van der Poel (Kapellen) 0.15, 4. De Vos (Oosterhout) 0.25, 5. Boe zewinkel (Hooglanderveen) 0.40, 6. Moonen (Bel) 0.45, 7. De Bie (Bel) 0.50, 8. Scheffer (Velswijk) 0.55, 9. Gerritsen (Hoevelaken), 10. Veld kamp (Kamerik) 1.02. Eindstand Rabo-klassement: 1. Wim de Vos, 2. Richard Groenendaal, 3. Erik Boezewinkel, 4. Adrie van der Poel, 5. Marcel Scheffer. Vrouwen: 1. Velthuis (Wageningen), 2. Van Boxmeer (Erp), 3. Haverdings (Zuidlaren). Parijs - De Internationale Automobiel Federatie (FIA) heeft de veiligheidsmaatregelen bij de testritten van Formule I-bolides aangescherpt. Volgens de nieuwe voorschriften mogen zich tij. dens de races van de teams geen wagens van andere types op het circuit bevinden. Bovendien hebben tijdens deze testen alleen au. tocoureurs met een zogenaamde superlicentie toegang. Verder mogen de Formule I-teams hun materiaal alleen testen op door de FIA aangewezen circuits. Perth (rtr) - Mede dankzij de inbreng van de weinig bekende teenager Justin Gimelstob heeft het team van de Verenigde Sta ten donderdag in Perth de finale van het toernooi om de Hopman Cup bereikt. De nummer 151 van de wereld won in 2,5 uur van de favoriete Australiër Mark Philippoussis: 7-6 4-6 7-6. Aangezien Chanda Rubin eerder met 7-5 6-0 van Nicole Bradtke had gewon nen, kwamen de Verenigde Staten op een beslissende voorsprons van 2-0. De andere finalist wordt pas vandaag bekend. Roemenië, dat in de eerste ronde van Zwitserland verloor, behield een kans door met 3-0 van Duitsland te winnen. Zuid-Afrika is echter nog zon der nederlaag. Perth. Hopman Cup, 1,4 miljoen gulden. Groep A: Koratië - Frankrijk 3-0; Majoli - Pierce 6-3 6-4, Ivanisevic - Forget en Ivanisevic/Majoli - Forget/Pierce walk over wegens blessure Forget. Groep B: Roemenië - Duitsland 3-0; Spirlea - Begerow 6-1 6-3, Voinea- Karbacher 2-6 7-6 6-2, Voinea/Spirlea - KarbacEer/Begerow 6-1 6-1. Verenigde Staten - Australië 2-1; Rubin - Bradtke 7-5 6-0, Gimelstob- Philippoussis 7-6 4-6 7-6, Gimelstob/Rubin - Philippoussis/Bradtke 3-6 5-7. Verenigde Staten plaatst zich voor finale. Valkenswaard - De Deen Henrik Djernis heeft een contract gete kend bij het mountainbiketeam American Eagle. De verbintenis heeft een looptijd van een jaar met een optie voor nog een seizoen. „Ons team heeft een nieuwe topper na het vertrek van Bart Bren- tjens," verklaarde teammanager Ruud Poels. De olympisch kam pioen verruilde American Eagle voor een Amerikaanse ploeg. Djernis veroverde in 1992,1993 en 1994 de wereldtitel mountain bike. De afgelopen twee jaar ging het minder met de Deen. „Bin nen ons team wil hij bewijzen dat hij nog steeds mee kan met de top. Hij maakt een nieuwe start," sprak Poels. Appiano Gentile - Paul Ince beslist aan het einde van het seizoen of hij bij Inter blijft. De Engelse middenvelder staat in het be langstelling van Arsenal. De speler verklaarde donderdag dat hij al een aanbod van de club van Dennis Bergkamp heeft afgewe zen. Het contract van Ince bij Inter loopt tot 1999. „Ik heb nu nee ge zegd tegen Arsenal," zei Ince tegen verslaggevers bij het trainingscomplex van de Italiaanse club. „Ik wil nu nog geen be slissing nemen over volgend seizoen, dat doe ik over vier of vijf maanden." Parijs - Kunstrijdster Surya Bonaly staat slechts reserve voor de EK van 19 tot 26 januari in Parijs. De Franse bond vindt dat de vijfvoudige Europese kampioene na haar operatie aan de achil lespees het internationale niveau nog niet heeft bereikt. Bonaly veroverde vorige maand wel de nationale titel in Frankrijk. Parijs - Olympique Marseille spendeerde in de periode dat de in middels failliete zakenman Bernard Tapie voorzitter was vele miljoenen aan dubieuze praktijken. Het Franse dagblad Le Mon de onthulde donderdag dat er tussen 1987 en 1993 in totaal 101 miljoen frank (35 miljoen gulden) is uitgegeven aan het onder hands regelen van wedstrijden en transfers. „Alle illegale trucs werden uit de kast gehaald om ervoor te zor gen dat de beste spelers naar Olympique zouden komen," schrijft dé krant, zich beroepend bp informatie uit het nog ongepubli ceerde rapport van magistraat Pierre Philipon. Die spitte de ad ministratie van de voormalige Franse kampioen door. De rechter moet nog beslissen of de gevevens voldoende zijn voor een juri disch vervolg. Het bestuur van Olympique Marseille weigerde commentaar. New York - Basketballer Rik Smits heeft bij de verkiezing voor het All Star-team van de Eastern Conference 21.697 stemmen ge kregen. De Brabander, die door een blessure dit seizoen nog niet echt in actie kwam voor de Indiana Pacers, staat achtste in het rijtje van de centers, ruim voor de Joegoslaaf Vlade Divac (13.679). Patrick Ewing voert de lijst aan met 111.313 stemmen. Haarlem. HBW, om vijfde plaats: Libertel/Den Bosch (Ned) - Rene Coltof/Den Helder (Ned) 87-71 (42-35). Finale: Maccabi Tel Aviv (Isr) - Kalev Tallinn (Est) 96-78 (50-41). Adelaide. Mannen, 575.000 gul den. Tweede ronde: Björkman (Zwe) - Stark (VSt) 6-4 6-2, Kucera (Tsj) - Woodforde (Aus/2) 6-3 6-4, Taran- go (VSt) - Prinosil (Dui/6) 6-2 6-4, Draper (Aus) - Ulihrach (Tsj/8) 7- 6 1-6 6-3. Auckland. Vrouwen, 190.000 gul den. Kwartfinale: Wagner (Dui) - Hira- ki (Jap) 6-3 0-6 6-4, Maruska (Oos) - Huber (Dui/1) 6-4 2-6 6-4, Wies- ner (Oos/2) - Dechaume-Balleret (Fra) 6-4 7-6, Tanasugam (Tha) - Cacic (VSt) 3-6 6-4 6-4. Brisbane. Vrouwen, 290.000 gul den. Tweede ronde: Carlsson (Zwe) - Paulus (Oos) 5-0, Paulus trekt zich geblesseerd, Sema (Spa) - Ell- wood (Aus) 6-3 6-4, Sidot (Fra) - Kandarr (Dui) 6-4 6-4, Appelmans (Bel/4) - Dechy (Fra) 5-7 7-5 6-4. Schultz (Ned/1) in de kwartfinale tegen Sema. Doha. Mannen, 1,1 miljoen gul den. Derde ronde: Bruguera (Spa) - Ja- vier Sanchez (Spa) 6-0 6-1, Korda (Tsj/6) - Norman (Zwe) 6-7 6-4 6- 2, Courier (VSt/8) - Sabau (Roe) 6- 3 6-4, Muster (Oos/1) - Ruud (Noo) 6-2 3-6 7-5. Kwartfinales: Muster - Courier, Bruguera - Korda, Gustafsson - Henman, Arazi - Larsson. Schotland. Rangers - Celtic 3-1. Stand aan kop: Rangers 20-50, Celtic 18-36, Dundee U. 21-30, Aberdeen 21-30, Hearts 21-30. VRIJDAG 3 JANUARI Dodewaard (Gelderland), 10.00 uur, gewestelijke kampioenschappen langebaan mannen en vrouwen junioren A, neo-senioren, senioren. 0488-412707. Lekkerkerk (Zuid-Holland), 19.30 uur, nationale jeugdwedstrijd, korte- baan. Jongens en meisjes 16-19 jaar. 0180-661673. Ammerstol (Zuid-Holland), 18.30 uur. Schaats-tweedaagse, alle catego- riën. Aanmelden op de ijsbaan. Numansdorp (Zuid-Holland), 13.30 uur, kortebaan, gewestelijke kam pioenschappen vrouwen alle categoriën. Aanmelden tot 13.00 uur. Moordrecht (Zuid-Holland), 20.00 uur, kortebaan, mannen-senioren en junioren A. Dalfsen, ijsbaan Brinkweg (Overijssel), 19.30 uur, open kampioenschap van Dalfsen, afvalmarathon, mannen A, B, C, veteranen regionaal. 0529- 432668 tot 19.00 uur. Aalburg (Brabant/Limburg), ijsbaan, 19.00 uur, afvalwedstrijd, alle ca tegorieën. Loosdrechtse plassen (Noord-Holland/Utrecht), gewestelijk kampioen schap, 19.00 uur, gewestelijk kampioenschap, mannen, vrouwen A, neo- senioren, senioren. Aanmelden vanaf 18.30 uur op ijsbaan. ZATERDAG 4 JANUARI Friesland, Elfstedentocht, start wedstrijd 05.30 uur. ZONDAG 5 JANUARI Akkrum (Friesland), 14.00 uur, Dwars door Akkrum, mannen A, B, Cen veteranen. Gieten (Drenthe), 14.30 uur, Gieten-Bonnen marathon, mannen A, B, en veteranen, 0592-261942/262483/263120 tot 4/1 22.00 uur. Ammerstol (Zuid-Holland), 11.00 uur, Zuid-Hollandse kampioenschap pen kortebaan, mannen senioren, neo-senioren en junioren A. Numansdorp (Zuid-Holland), 14.00 uur, kortebaan, nationale wedstrij den mannen senioren en junioren A. Aanmelden tot 13.30 uur. Berkenwoude (Zuid-Holland), 14.00 uur, kortebaan, estafette, alle cate gorieën, aanmelden tot 14.00 uur. Lekkerkerk (Zuid-Holland), 14.00 uur, kortebaan met verliezersronde, mannen, aanmelden tot 14.00 uur. Vught, 10.00 uur, marathon, kampioenschap gewest Noord-Bra bant/Limburg, mannen, vrouwen, veteranen, aanmelden strand pavil joen tot 8.30 uur. Van onze handbalmedewerker kneuzen - De vrouwen van je Terneuzense handbalvere- j- iging HVSV, voor het eerst uitkomend in de Brabantse afdeling, presteren daar ver dienstelijk. Zij bezetten een stevige middenmootpositie. re prje overwinningen en drie nederlagen is het voorlopige bi resultaat van de lopende com- h(l petitie. laj "ZAALHANDBAL ge Br In het HVSV-kamp is men tevre- In den over de overstap van België ke naar Nederland en over de pres- he taties van dit moment. Trainer- ee coach Louis Verburg, tevens ee voorzitter van HVSV, over de sp huidige situatie: „De overgang zij van België naar Nederland erva- va Hl va Ec ste st; de de aa mi he| in Z-v kil na tei Ze wc| mi D: W tO( Door Fred Rabout Bassevelde - „Eindelijk," verzi heeft zojuist, terwijl hij de spie ter in de praktijk van Jack de Bassevelde aan het kneden is, 1: gehoord. „Mijn vrouw was zojuist aan de lijn en sprak de verlossende woorden. It Sil Heve schijnt Henk Kroes in de speciaal inge laste persconferentie op de telev isie te hebben uitgesproken. Het gaat gebeuren, betekent dat ver taald vanuit het Fries. Zaterdag, toch nog onverwacht alhoewel ik er gereed voor bén, komt mijn Elfstedentocht. Eindelijk is dat onzekere gevoel weg. Gewoon grote klasse." Daalman is er klaar voor. „Ondertussen heb ik al heel veel kilometers gemaakt op de Schoondijkse Molenkreek, op een baantje in Philippine, wat er heerlijk bij lag, en wat later op de week op het kanaal Sluis- Brugge. Afgelopen zondag nog een kleine vijf uur op de schaats gestaan. Van Sluis naar de Syp hon, ondanks dat het ijs op het kanaal nog niet officieel vrijgege ven was. Tegen de felle wind op boksen, want een Elfstedentocht is meer dan schaatsen. In het vlakke Friese land staat er zoals hier in Zeeland altijd wind. Op de schaats is het altijd koud." Bruggetje De 44-jarige Bressiaander reed vorig jaar al een keer de Tocht der Tochten. Ook toen zat het er lang in dat de vijftiende editie door zou gaan. Daalman was in elk geval al ter plaatse. Samen met zijn 'gabber' Jan de Wilde uit het Bevelandse Driewegen had den ze een huisje gehuurd en reed hij het traject. Niet op een dag. De eerste dag van Leeuwarden naar Bolsward, de tweede dag het resterende deel naar het meest noordelijke punt, Dokkum en ui teraard onder het ondertussen wereldvermaarde bruggetje van Bartlehiem door. „Het was toen ook vijf graden on der nul en een noordenwind met kracht vijf. Geen extreme om standigheden. Wel voldoende om te voelen wat het kan gaan wor den. Drie jaar terug reed ik de 200 kilometer op de Oostenrijkse Weissensee waar volgens mannen die de 'Paping-tocht' van 1963 hadden meegemaakt de omstan digheden identiek waren. Erbar melijk, dat waren ze wel op die dag. Op dat grote vlakke meer had de gure wind vrij spel, sneeuwde het de gehele dag. Toen neb ik het gehaald. Nu moet het dus ook lukken." Een droom wordt dus werkelijk heid voor de allround sporter die jn de zomermaanden zijn condi tie op peil houdt in de run-bike- runs, triatlons en trimloopwed- stnjden. „Wat dat betreft heb ik, denk ik, een voorsprong op vele andere toerrijders. De basiscon ditie is er." Natuurgebied Haaiman begon zoals iedereen veertig jaar terug begon. Op zijn t Uw n 'ruitertjes' m®t riemen en strikken die steeds weer losscho- 7en °f knapten. „Dat was op de /•Waakse Weel midden in het na- nurgebied De Poel. Als er ijs ligt een Eldorado voor schaatslief- eei mi lel de me ne in aa1 zo tir| gel nii m<| me „ij bo Ke tei nil on I tei hel mil str mq be- ik sta zie pl< ga; oo. gei do Hel me mq dei ke; Van onze zwemmedewerker Vlissingen - In het 'Golfbad Vlis- ®en wordt zondagmiddag 5 va r? 'Nieuwiaarswedstrijd v n De Stormvogel' gehouden, in e eerste zwemwedstrijd ali v euwe iaar hebben vrijwel vpp uwse toppers ingeschre- imk v6 nati°nale A-klasser WVZ ^oetermeer komt met een aan? 240 deelnemers hebben 13 3oeme begint zondag om Do 0(1 M< da| zo jai req is bi Ze| 's- da za1 ge: de „11 va| ka] pai scl ha eed Ee vei Miguel Indurain tijdens de persconferentie waarop hij zijn afscheid aankondigde. foto epa

de Stem | 1997 | | pagina 10