Magistraat stapt op vanwege zaak-Dutroux Zaak-Dutroux doet Belg seksueel in schulp kruipen Al meer dan 100 doden door kou Korea's willen weer (raten over vrede Bomaanslag op trein: 300 doden Akkoord over Hebron komt steeds naderbij and KORT vragen idetoeslag KORT EE STEM BUITENLAND A5 liticus 1996 In de Indiase deelstaat Assam Tupac Amaru veroordeelt bomaanslag in Griekenland MBER 1996 A4 MMENTAAR kende Nederlanders het lormaal wordt hun me- iog veelvuldiger dan ze n spelletje of een quiz. iet van belang. Het feit bekende Nederlanders ~n verhoogde lees- en heid van al die zeer be- eer of minder succes- en antwoordspelletjs Nationaal Dictee bete- bekwaam politicus is. 'e vaderlandse geschie- h Nieuwsblad aan hon- Op vijftien vragen ga- zes goede antwoorden, sgeslagen. is en blijft een spelletje eld mogen worden. Dat1 ommige op historisiche ij geven niet volmondig aderlandse geschiedens spelen de rol van de on- 'e te hechten aan feiten ijvoorbeeld vindt al die Bremmer is van oordeel geraken hoe alles geko- eer toekomstgericht en zig met een vak dat ab- n de geschiedenis - roe een bal interesseert. Zij at ook toekomstgerichte context moeten worden n de gebrekkige manier k hebben gemaakt. onderzocht ts van 15 jaar en ouder mvraagd over criminali st derde landelijke mis- Iteries van Binnenlandse ^en.Door het onderzoek, nemen, wil de overheid Het publiek wordt ook [rt, het functioneren van komen. De onderzoekers htoffer is geworden van i naar meningen en f zijn voor de politie. De in juni volgend jaar iet erkenning bor verslaafden De Hoop de toestemming van het en Sport voor uitbrei- waarvan acht voor deel- peker is verbaasd over de oop. De reguliere instel- chouwelijke aspecten in let ministerie alleen maar de algemene instellingen dat wij er als christelijke irgesteld Unie heeft gesteld aan de oor de Nederlandse Antil- Antilliaanse regering is van Nederland. „We voe- heeft expliciet gezegd de indse Antillen exporteren ;opa. De rijst die vanaf de in Latijns-Amerika, maar lokale rijstondernemin- )0 ton verlaagd, vooral op lagden dat ze verliezen le- )ok de import van suiker en beperkt tot maximaal 1111 DINSDAG 31 DECEMBER 1996 Brissel (anp) - De Belgische procureur-generaal bij het Hef van Beroep in de ge meente Bergen, mr. Georges pananet, heeft gisteren ont slag genomen in verband met zjp positie in de zaak-Dut- rotx. pe belangrijkste medeverdachte in deze zedenaffaire, Jean-Mi- chd Nihoul, is tot drie jaar cel veroordeeld wegens fraude met hulpgelden voor Afrika. Een 18- jar.ge man uit Brasschaat zal worden vervolgd omdat hij naikfoto's van de verhongerde t AOV, twee ouderenpar- minister Melkert van So- ermaal aangedrongen op oor de minima. Verstrek- e diensten van gemeenten jen. :1e middelgrote en grote ge nten gecontroleerd wat er op gbied is gebeurd. Uit hun te- lische rondgang bleek, dat er welijks verzoeken bij de so- diensten zijn binnengeko- oartijen concluderen daaruit een extra bijdrage via de ge- nte niet het gewenste effect vert en dringen daarom als- aan op een landelijke vergoe- ïrdient in de ogen van een de achttien jaar het predi- lijkt uit een enquête die het voerd. ondervraagd. Op de lijst van nente WD'ers voor. Met ieder 'ractievoorzitter Bolkestein en stra (VWS) achter Kok op een rzitters Rosenmöller (Groen- espectievelijk 3 en 2 procent ilaats. n van de drie ondervraagden politicus als beste kan worden 'enlijk dat niemand deze titel 'oliticus van het jaar 1996 vol- (rlanders van 55 jaar en ouder. lensen met een laag inkomen, lienen. verschil van erkenning binnen a en fractieleider Bolkestein- en uit de eigen achterban, Bol- meisjes Julie en Mélissa op In ternet zou hebben gepubliceerd. Pal voor de jaarwisseling raakte het onderzoek naar de zaak-Du- troux gisteren in een stroomver snelling. Minister De Clerck van Justitie heeft het aftreden van procureur-Demanet Demanet bevestigd. De 62-jarige magis traat raakte in opspraak nadat hij zijn zoon de hand boven het hoofd had gehouden in verband met een autozwendel, die ver band houdt met de Dutroux- zaak. Formeel gaat Demanet in februari met vervroegd pen sioen. Op verzoek van minister de Clerck wordt een onderzoek ingesteld tegen de procureur-ge neraal. De rechtbank in Brussel veroor deelde één van de belangrijke medeverdachte in de zaak-Du troux, Jean-Miehel Nihoul kreeg drie jaar cel wegens fraude. De rechtbank acht bewezen dat hij miljoenen franken voor de orga nisatie SOS Sahel in eigen zak heeft gestoken. Jean-Michel Ni houl richtte deze organisatie eind jaren tachtig op. De ingeza melde bedragen belandden vol gens Justitie op Nihouls eigen bankrekening. Hij blijft in voor arrest als verdachte in de zaak- Dutroux. Een echtpaar dat be trokken was bij de opzet van SOS Sahel kreeg een straf van enkele maanden cel. Justitie in Antwerpen gaat een man uit de Brasschaat vervolgen voor een 'grap' rond naakfoto's van de meisjes Julie en Mélissa, die door Mare Dutroux door uithon gering zijn vermoord. De man had via het Internet een bericht verspreid dat een vriend naakt foto's van de twee meisjes kon aanbieden. Bij het Meldpunt Kinderporno van de gerechtelij ke politie waren vorige week al berichten binnengekomen over foto's van de meisjes. Onderzoek van de politie wees uit dat dege ne die volgens het bericht op In ternet het materiaal zou aanbie den, van niets wist. De man uit Brasschaat bleek een 'grap' te hebben uitgehaald. De Rijks wacht en burgerbescherming hebben hun speurtocht naar mo gelijke nieuwe slachtoffers van Mare Dutroux opnieuw opge schort. De wei'kzaamheden in en rond de oude mijn Saint Louis in de Waalse gemeente Jumet heb ben tot nu toe niets opgeleverd. De zoekactie wordt donderdag vervolgd. De onderzoeksrechters Langlois en Gérard, verant woordelijk voor het onderzoek in de zaak-Dutroux, bezochten de voormalige mijn gisteren. Zij willen dat ook het laatste deel van het terrein wordt afgegra ven. Rijkswacht en civiele bescher ming gaan ook het omliggende gebied verkennen. Experts heb ben daartoe een gedetailleerde kaart gemaakt, waarop mogelij ke toegangspoorten en lucht- schachten zijn aangegeven. Du troux kan daarin slachtoffers hebben verborgen. 3oorTon van Lierop (anp) Brussel - 'Nieuwe meisjes', snipoogt het flakkerend aeon aan de oude N2 tussen Brussel en Leuven naar de mogelijke clientele van de vele 'relaxcentra'. Vlaams parlementariër Willy Kuij- pers, die de route dagelijks aflegt, zal niet licht zwijken voor de aangekondigde jeug dige charme. Zeker niet sinds de zaak-Dutroux de Belg en zijn seksleven heeft getrof fen. In het Vlaams parlement vroeg de vertegenwoordiger van de kleine Volksunie onlangs een verbod van de bewuste reclame borden. Kuijpers vindt dergelij ke slogans 'niet alleen maat schappelijk vernederend, maar ook buiten-wettelijk omdat het opzettelijk ontucht teweeg brengt'. „Ach ja, die nieuwe meisjes," verzucht prof. dr. Rosemie Bruynooghe, hoogleraar medi sche sociologie aan het Lim burgs Universitair Centrum in Diepenbeek en docent aan de Katholieke Universiteit Leuven. „De slogan 'nieuwe vrouwen' was voor meneer Kuijpers vast geen probleem geweest. Com merciële seks en dan de verwij zing naar kinderen; dat ligt poli tiek ineens moeilijk." Inderdaad: „Sinds de zaak-Du troux ;zijn we in België overge voelig voor alles wat seksualiteit in veihand brengt met kinderen, meisjis in het bijzonder." Licht cyniseh: „Maar de mensen wa ren toch ook zo geschokt toen het héle schandaal aan het licht kwark. Alsof seksueel misbruik een volledig nieuw fenomeen is in België." Op seksueel gebied lijken de zui- jerburen ineens dichtgeklapt. I'nderartsen durven jonge pa- vtjes niet meer volledig te on- hgken. Of dan in ieder geval Stuik rond 'priv?-nzÜnc°Vte inrijden. Sint-Nicolaas en irdman kregen in het Bel- iscpe annus horribulus ook het Ivies kinderen niet op schoot te men. Opgravingen bij de kolenmijn omgang met hun seksualiteit. Sinds de affaire-Dutroux België in augustus als een mokerslag raakte, is al een tiental vide- otHol'-o» failliet gegaan. V«te klanten durven niet meer open lijk voor de toonbank een porno film te huren. Homoseksualiteit is plotseling weer een tahoe, want voor de Belg kennelijk te snel te verwarren met rpSbruik van kinderen. Zoals vice-pre mier Elio di Rupo »1Qcht erva- Prof Bruyno^he denkt niet meteen dat «ft intieme seks leven var Bel§ ingrijpend is verand „Maar er is inder- ^aa^die schrikreactie. We krij gt ook meer aanvragen voor St. Louis in het Waalse Jumet. De zaak-Dutroux heeft bij veel Belgen gezorgd voor onzekerheid in de foto epa hulp. Mcnoon W vprlprlpr» zijn misbruikt, vooral in fami liekring, voelen de oude ellende weer beven komen. pe zaak-Dutroux is maar het topje van de ijsberg, meent de Leuvense wetenschapper. „In Nederland bestaat zo'n 'be spreekbaarheidscultuur'. Bij ons niet. We houden alles voor ons. Dat adviseren veel artsen sek sueel misbruikten ook. 'Vergeet u het maar. Dat is het beste'. Daarnaast is ook de hulpverle ning teveel versplinterd over justitie, gezondheids- en wel zijnszorg." Evengoed als iedereen dacht dat een affaire als Dutroux in T IXX dl, dvaU hgt ideale Belgische gezin dat incest niet in eigen kring voorvalt. Bruynooghe: „Iedereen weet dat het gebeurt, maar in andere ge zinnen. En ja, dat zijn altijd ra re, vreemde gezinnen. Iedereen drukt dergelijke problemen weg. Dat is de Belgische psyche." Het 'historische' zedenschan- daal van augustus kan echter ook een keer ten goede zijn. „Het positieve in het negatieve zien," zegt Bruynooghe, „en van incest ook in België eindelijk een maatschappelijk thema maken. Want, laten we eerlijk zijn, het zijn in de regel bekenden - va ders, broers, ooms, kennissen - die zich schuldig maken aan seksueel -niiaUrai-x -va« ivinUo ren." Bruynooghe specialiseerde zich jaren geleden al in onderzoek naar het verband tussen geweld en seksueel misbruik. Een recent grootscheeps onderzoek onder een kleine duizend vrouwen tus sen de dertig en veertig jaar wees uit dat 20 procent het slachtoffer is geweest van 'ern stig tot grof' geweld. Vaak ge paard gaand met hevige vormen van seksueel misbruik. „Met een affaire als de zaak-Du troux komen dergelijke gevoe lens en ervaringen bovendrijven. Voor het eerst, op massale schaal. Een teken dat er in Bel gië de nodige onverwerkte erva ringen zijn, dat er heel wat meer aan de hand is. Dat maakt 'het' Belgische zedenschandaal tot zo'n bijzondere zaak. De woede is een uiting van massale frus tratie." Na Dutroux stelt de publieke opinie seksueel misbruik en ge weld op één lijn, meent Bruyn ooghe. „Gevoegd bij de onvrede over justitie en politie heb je voldoende factoren om een uit barsting op gang te brengen. Ongekend voor België, maar misschien moest dit eens gebeu ren." Bruynooghe weet dat ze nog een lange weg heeft te gaan. „Tien jaar terug hebben we een grote zaak gehad rond een bekende notaris die kinderen en vrouwen seksueel zou hebben misbruikt. Bewijslast was moeilijk te vin den. Hopelijk kunnen we men sen er in de toekomst makkelij ker toe aanzetten seksueel mis bruik of gewelddaden tegen hen te melden." „Onlangs zijn twaalf vrouwen met de grootste moeite over tuigd om verkrachting door hun baas te melden. Ze zaten ook te veel in de rol van ondergeschik te. De vrouwen genoten een uit kering en verdienden zwart bij in het café van de man. Als zij een kik gaven, liepen ze het risi co hun uitkering te verliezen. Seksueel misbruik en geweld zijn altijd uitingen van machts misbruik." Bruynooghe ziet een door de af faire-Dutroux verstijfd België. „Hoe of wanneer het land los komt. of er makkelijker en ope ner mee kan omgaan? Niemand die het weet. Laten we hopen dat het niet helemaal van voor bijgaande aard is." De Vlaamse hoogleraar kan het mogelijk binnenkort aan haar budget zien. „Meer onderzoek is absoluut noodzakelijk. Tot nu toe ben ik echter de enige die zich hiermee heeft bezig gehou den. Ja, ik ben jaloers op Neder landse collega's. Het hele Bel gische budget voor bestrijding van geweld staat gelijk aan de subsidie voor één opvangcen trum voor incestslachtoffers in Nederland." Sat/Pyongyang (afp/rtr) - Noid- en Zuid-Korea heb- bn gisteren te kennen gege- va de onderhandelingen o\:r vrede te willen hervat te! Hiermee lijkt een einde gekmen aan een periode van oploende spanning op het Koraanse schiereiland, die begn in september met het bin: endringen van een Nodrd-Koreaanse duikboot in ie zuidelijke territoriale wajeren. Oe koord-Koreaanse staatszen- Qer KCNA gaf gisteren een ver- Maring uit, waaruit blijkt dat ™t land de besprekingen met Seoul, de Verenigde Staten en China wil hervatten. De verkla ag was de.laatste in een reeks toezeggingen over en weer, waarmee beide landen onder oezicht van de Verenigde Staten "f onderlinge verhoudingen etogszins trachten te normalise ren. Noord- en Zuid-Korea ver teren formeel al bijna een halve ?0UW in staat van oorlog. Beide tolden zijn in 1953 slechts een Wapenstilstand overeengeko- een vredesverdrag werd nooit getekend. 0 al jaren voortslepende be sprekingen over normalisering 'an de relaties liepen voor de zo- ffelste maal vast, toen een oord-Koreaanse onderzeeër op september aan de grond liep Zuid-Koreaanse wateren, ugens Seoul voerde het schip p® spionagemissie uit, maar lid n|yan® sPrak van een onge" f Een aantal opvarenden is emoedelijk door collega's om ne leven gebracht om te voorko- c'at ze gevangen zouden ffden genomen. De anderen h gedood door Zuid-Koreaan- «epen, die ook een gevange- maakten. Eén bemanningslid 1Sl°g spoorloos. Zuid-Korea heeft steeds gewei gerd om de stoffelijke resten van de omgekomen bemanningsle den terug te geven, zolang het noorden niet excuses aanbood voor de vermeende invasie. Zon dag zette Pyangyang die stap eindelijk, na lang aandringen door de VS. Noord-Korea be tuigde diepe spijt over het inci dent, en beloofde alles in het werk te stellen om herhaling van dit soort incidenten te voorko men en een duurzame vrede op het Koreaanse schiereiland te bereiken. In reactie op de excuses gaf Zuid-Korea gisterochtend de stoffelijke resten van de doodge schoten bemanning terug. Te vens gaf Seoul te kennen de in september opgeschorte bespre kingen weer te willen hervatten. Enkele uren later deed Pyon gyang een verklaring met dezelf de strekking uitgaan. Volgens KCNA hebben de Vere nigde Staten Noord-Korea bo vendien beloofd het handelsem bargo tegen het communistische land te verlichten en het voedsel te leveren. Amerikaanse rege ringsfunctionarissen zouden de ze toezegging hebben gedaan tij dens overleg met vertegenwoor digers van de Noord-Koreaanse regering. Overigens kwam de Noord-Ko reaanse bereidheid tot nieuwe besprekingen maandag toch nog als een verrassing. Direct na het in ontvangst nemen van de stof felijke resten van de duikbootr bemanning werden de traditio nele scheldkanonnades aan het adres van de Zuid-Koreaanse re gering hervat. Uit luidsprekers in de grensplaats Panmunjon schalden termen als 'slagers' en 'pionnen van het kolonialisme'. De gedode infiltranten werden omschreven als 'martelaren die als helden hebben gevochten' tij dens een oefening. Een erewacht van de VN zet urnen met de gecremeerde resten van Noord-Koreaanse soldaten neer in het grensdorp Pammunjom. De soldaten kwamen om het leven tijdens een infütratiemissie in Zuid-Korea. foto reuter New Delhi (rtr/afp/anp) - Een bomaanslag op een In diase sneltrein heeft gisteren vermoedelijk driehonderd mensen het leven gekost. De krachtige bom trof de Brahmaputra Mail Expres met bestemming New Delhi in de noordoostelijke deel staat Assam. Zeker vier wa gons en de locomotief zijn verwoest. De trein had zo'n 1200 mensen aan boord. De explosie deed zich voor enkele minuten na vertrek uit de stad Kokrajhar, die 150 kilometer ten westen ligt van de hoofdstad Dispur van de deel staat. Niemand heeft de verantwoor delijkheid opgeëist voor de aan slag. Maar Assam wordt al de cennia geteisterd door etnisch en separatistisch geweld. Onder de treinpassagiers waren vermoe delijk veel mensen die in Delhi de jaarswisseling wilden vieren. Zondag bliezen extremisten van de Bodo-stam in dezelfde streek een brug over een rivier op. De brug lag op de belangrijkste ver- bindingsroutë voor het autover keer tussen Assam en de rest van India. In het gebied streeft de Bodo-stam naar autonomie bin nen India. De leden van de stam zeggen dat hun cultuur bedreigd wordt door moslimimmigranten uit Bangladesh. In 1987 begon de Bodo-stam met aanslagen op po litieagenten en soldaten die mos limkolonisten beschermen. Een splintergroep binnen de stam vindt autonomie niet ver genoeg gaan en streeft naar een onafhankelijke staat. Om dat streven kracht bij te zet ten heeft de groepering in het verleden terreuraanslagen gepleegd. Boekarest (ap) - Het dodental van de extreme koude in Eu ropa is gisteren tot boven de honderd gestegen. De meeste doden vielen onder de daklozen en ouderen in Oost-Euro pa. Vele automobilisten zijn gestrand en in veel gebieden viel de stroom uit. Alleen al in Roemenië zijn 43 mensen gestorven van de kou. De temperaturen schommelen daar rond de 20 graden onder nul. De Roemeense regering heeft de politie opdracht gege ven om in ziekenhuizen en me trostations onderdak te regelen voor daklozen. In Bulgarije steeg het dodental tot 19, onder wie een moeder, vader en kind die in hun auto doodvroren nadat ze vast wa ren komen te zitten in de sneeuw bij Varna. In deze stad bij de Zwarte Zee ligt twee me ter sneeuw. De Hongaarse autoriteiten hebben voorzieningen voor daklozen getroffen nadat de kou zes levens had geeist. Ook in Tsjechië zijn zes doden ge vallen, terwijl er in Polen 17 dodelijke slachtoffers vielen als gevolg van het extreme winterweer. In Moskou zijn de afgelopen week acht doden gevallen, ter wijl 245 mensen in ziekenhui zen zijn opgenomen wegens on derkoeling. Door de zware sneeuwval in Oost-Europa kwamen veel au to's vast te zitten, moesten ha vens en vliegvelden sluiten, werd het bus- en treinverkeer ernstig ontregeld en ontston den vele dodelijke verkeer songelukken. In de Kaukasus waren red dingswerkers bezig om een be langrijke doorgangsweg vrij te maken nadat die door een lawi ne was geblokkeerd. Tientallen automobilisten in een tunnel konden daardoor niet meer voor- of achteruit. Een vrouw zou in de tunnel zijn bevallen van een baby, meldden de Rus sische media. De Russische troepen die bezig zijn zich terug te trekken uit Tsjetsjenië hebben het zwaar te verduren in hun besneeuwde tenten en de ijskoude kazernes. De plaatselijke bevolking bracht aardappelen en dikke sokken mee voor de soldaten. Op het schiereiland de Krim in Oekraine zou de stroom gedeel telijk zijn uitgevallen, evenals in het noordoosten van Bulga rije en het zuidoosten van Roe menië. Daar zouden ook de wa tervoorziening en de telefoon lijnen het hebben begeven. Maar ook West- en zelfs Zuid- Europa kampt met extreme koude. In de Spaanse provincie Valencia stierf een dakloze aan onderkoeling. In de noordoos telijke provincie Aragon wer den de laagste temperaturen van Spanje bereikt. De lucht haven van Zaragoza moest gis teren dicht. In Frankrijk zijn negen doden gevallen, in Oostenrijk vier. Tijdens het afgelopen weekein de kwamen in Turkije zes ski ërs om het leven door een lawi ne. De sneeuwval verlamde ook het openbare leven op Corsica, waar 10.000 inwoners werden getroffen door het uitvallen van de elektriciteit. Jeruzalem (ap) - Palestijnse en Israëlische onderhandelaars probeerden gisteren de laatste hand te leggen aan het ontwerp akkoord over een Israëlische troepenterugtrekking uit Hebron, zodat de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en de Pales tijnse leider Yasser Arafat nog voor Nieuwjaar in een topont moeting het akkoord kunnen bezegelen. Athene (afp/rtr) - Een woord voerder van de Peruaanse guerrillabeweging Tupac Amaru heeft gisteren een bomaanslag in Griekenland, die bedoeld was als een soli dariteitsactie, veroordeeld. Dergelijke acties dragen niet bij aan een oplossing van de crisis, zo vinden de Peruaanse rebellen „Wij zijn tegen het zinloos ge bruik van geweld," aldus Isaac Velazco, een prominent Tupac Amaru-lid dat in Hamburg ver blijft. „Degenen die zich door dit soort daden revolutionairen voe len, zouden moeten weten dat dit niet helpt, maar het proces slechts in gevaar brengt." De bom ontplofte gisteravond voor de ingang van de Peruaanse ambassade in Athene. De ambassade bevindt zich op de tweede verdieping van een gebouw dat dicht bij de Ameri kaanse ambassade ligt. Er ont stond alleen materiële schade. Volgens de politie was via een anoniem telefoontje gewaar schuwd voor de ontploffing. Een groepering die zich Guerril la Strijdgroep noemt, eiste de verantwoordelijkheid voor de aanslag op. Telefonisch meldde de beweging dat de aanslag een uiting van solidariteit was met Peruaanse rebellen die 83 men sen gijzelen in de Japanse resi dentie in Lima. De 83 gijzelaars die nog in Lima vastgehouden worden, kregen gisteren een cadeautje van de gijzelhouders. Het Rode Kruis heeft bekendgemaakt dat de gij zelhouders hebben toegestaan dat elke gijzelaar een brief van zijn familie ontvangt. Ze zullen ook direct een antwoord mogen sturen. Maar de Israëliërs beklaagden zich erover dat de Palestijnen nog op het laatste moment con cessies trachten af te dwingen, zoals de aanwezigheid van Pa lestijnse politie bij het Graf van de Aartsvaderen, zowel voor jo den als moslims een heilige plaats. Zowel de Israëliërs als de Pales tijnen waren optimistisch over het bereiken van een akkoord. „Ik verwacht dat het in een zeer korte tijd afgerond en getekend zal worden," aldus de Israëlische minister van Defensie Yitzhak Mordechai. Ook de Palestijnse onderhande laar Jibril Rajoub liet weten dat vooruitgang is geboekt. „Ik hoop dat we het vandaag afronden en dat morgen een topontmoeting tussen Arafat en de Israëlische premier plaatsvindt," zei Ra joub. De Palestijnse hoofdonder handelaar Saeb Erakat liet we ten dat Amerikaanse en Egypti sche afgevaardigden de topont moeting mogelijk zullen bijwo nen. De topmedewerker van Netanyahu, David Bar-Illan, zei dat een topontmoeting vandaag mogelijk is indien de Palestijnen enkele eisen laten vallen die ze op het laatste moment stelden. Hij gaf geen bijzonderheden, maar bekend is dat de Pales tijnen gezamenlijk met de Israë liërs de veiligheidscontrole over het Graf van de Aartsvaderen willen uitvoeren. Het Graf - door moslims Ibra- himmoskee genoemd - ligt in het centrum van Hebron nabij de joodse enclaves, die onder con trole van het Israëlische leger blijven. In het oorspronkelijke akkoord over Hebron, getekend door de voorganger van Neta nyahu, wijlen premier Yitzhak Rabin, blijft het Graf onder uit sluitend Israëlische controle. In februari 1994 schoot de joodse kolonist Baruch Goldstein 29 biddende moslims dood in de moskee bij het Graf. Honderdduizenden Israëliërs staken Tel Aviv - Honderdduizenden Israëlische werknemers hebben gis teren het werk neergelegd uit protest tegen de bezuinigingsplannen van de regering van premier Benjamin Netanyahu, die ondermeer de belastingen wil verhogen, openbare diensten beperken en staatsbedrijven wil privatiseren. De staking weerspiegelt ook de woede over het besluit van Netanyahu honderden miljoenen gul dens extra in de joodse nederzettingen op de Westoever te pompen, waarmee het belastingsysteem in Israël onder druk wordt gezet. Door de staking werden ondermeer de aandelenbeurs, openbare nutsbedrijven, postdiensten, radiouitzendingen, banken en zeeha vens, openbaar vervoer en ziekenhuizen getroffen. Viertal bekent moord op Nederlanders Brazilia - Vier Braziliaanse mannen hebben bekend afgelopen vrij dag twee Nederlandse toeristen in de Braziliaanse stad Recife te hebben doodgeschoten. Ze legden hun bekentenis af tegenover de politie in het bijzijn van de Nederlandse consul in Recife. De slachtoffers, de 28-jarige J. van Kampen en de 35-jarige A. Over toom uit Obdam, werden om het leven gebracht in de sloppenwijk van Recife. 'Newt Gingrich treedt niet af' Washington - Newt Gingrich, de voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, zal niet aftreden. Dat heeft Tom DeLay, de tweede man in de Republikeinse fractie in het Huis, gezegd. Te gen Gingrich loopt een onderzoek van de ethische commissie van het Huis. De voorzitter heeft toegegeven dat hij verkeerde informa tie heeft verstrekt over een college dat hij heeft gegeven en waarbij mogelijk met de belasting is gesjoemeld. De afgelopen twee jaar werden niet minder dan 74 klachten tegen Gingrich ingediend, maar slechts in twee gevallen vond de ethische commissie die een onderzoek waard. Lebed man van het jaar in Rusland Moskou - De vroegere veiligheidsadviseur van president Boris Jelt- sin, Aleksandr Lebed, is gekozen tot populairste man van Rusland. Na Lebed volgt president Boris Jeltsin. De leider van de communis ten, Gennedi Zioeganov, komt op de derde plaats. Vijf Belgen gedood in Eritrea Asmara - In Eritrea zijn vijf Belgische toeristen en een Eritreër ge dood. De nationale radio meldde gisteravond dat de zes lijken zijn aangetroffen in het noorden van het land, bij Felfel. De gruwelijke vondst is volgens zegslieden afgelopen zaterdag gedaan. De Eritre- se autoriteiten stellen een onderzoek in. Het is niet bekend wie de aanvallers zijn.

de Stem | 1996 | | pagina 5