Jachtverbod in vijf provincies Magisl Zaak-D Europa bestaat niet Nog maand respijt voor kleine vliegtuigen lorea's jraten o1 Om te huilen Ouderenpartijen vragen opnieuw om kondetoeslag Premier Kok politicus 1996 DE STEM BINNENLAND Meeste vogels lijken nog niet veel last te ondervinden van het koude weer BIJ ONS HEEFT U EEN GROTE KANS OP EEN BIJZONDER NIEUW JAAR. -Holland Qvsino's NIEUW JAAR NIEUWE KANSEN DE STEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT DE STEM I 1111 DINSDAG 31 DECEMBER 1996 A4 Den Haag (anp) - Vijf provincies hebben besloten tot het instellen van een jachtverbod in verband met het winterse weer. Het gaat om Noord- Brabant, Overijssel, Zuid-Holland, Groningen en Zeeland. De verboden gelden in alle gevallen voor de jacht op waterwild. Sommige provincies nemen ook de jacht op klein wild mee in het verbod. Het verbod is in Noord-Brabant en Gro ningen al van kracht. In de overige drie provincies mogen de jagers er vanaf 1 ja nuari niet meer op uit. De jacht op groot wild is nog wel toegestaan. Gedeputeer de Staten in Overijssel houden de moge lijkheid open om ook hierop een jacht verbod af te kondigen. De verboden volgen op een oproep van Kritisch Faunabeheer en de Koninklijke Nederlandse Jagers vereniging (KNJV). De organisaties zijn van mening dat het water- en klein wild erg veel moeite heeft met de lage temperaturen. De KN JV voegt daar wel aan toe dat haar leden nog nergens verzwakte dieren hebben aangetroffen. Volgens een KNJV-woordvoerder zijn de dieren door de gunstige weersomstan digheden in het voorjaar en de zomer in prima conditie de winter ingegaan. „Het wordt pas problematisch bij een enkele meters dikke ai dan niet bevroren sneeuwlaag en aanhoudende ijzel." De jagersvereniging, die een verbod van de jacht op groot wild niet nodig vindt, onderhoudt dagelijks contact met regio nale consulenten. Die informeren op hun beurt zo'n 4000 wildbeheereenheden en regionale afdelingen van de Land- en Tuinbouworganisatie (LTO). Normaal Daarbij wordt vooral gekeken naar de toestand van de bodem, de hoeveelheid eenden, ganzen, smienten en meerkoe ten, de bereikbaarheid van het voedsel, de conditie van het wild en de aanwezig heid van verzwakte dieren. Het jachtseizoen zou normaal gesproken aflopen op 31 januari. De weersomstan digheden zorgden voor een vervroegde deadline. Sommige provincies hebben al aangekondigd de maatregel terug te draaien als het weer verandert. Ook wor den er uitzonderingen gemaakt voor jachtvergunninghouders die het klei nood bezitten om gewassen te bescher men. De meeste vogels lijken nog niet veel last De meeste vogels hebben nog geen last van de winter. FOTO ANP te ondervinden van het koude weer in Nederland. Op dit moment hebben al leen reigerachtigen en kneusjes moeite voldoende voedsel te vinden. De Neder landse Vogelbescherming ziet nog geen reden de gevleugelde dieren bij te voe ren, maar in Haarlem en Den Haag den ken vogelliefhebbers daar anders over. De Nederlandse vogelklassen lopen de zer dagen langzaam vol met koude- slachtoffers. Het gaat vooral om ver zwakte dieren, zoals die elke winter wor den gebracht, bij voorbeeld bij vogelasiel Fugelhorn in het Friese dorp Ureterp. Volgens woordvoerder Miedema behoort dit tot het natuurlijke selectieproces in de winter. Hij verwacht dat de situatie later deze week nijpender wordt, vooral voor watervogels. De laatste open plek ken in het ijs zullen tegen die tijd dicht gevroren zijn. In Haarlem is het Vogelrampenfonds al wel begonnen met bijvoeren. Per dag strooit het Vogelrampenfonds zo'n dui zend broden uit bij dertig voederplaat sen in Noord-Holland. Daarmee hopen de medewerkers te bereiken dat water vogels rond hun eigen plas blijven han gen, ondanks de dikke laag ijs. Ook in de Haagse regio worden de vogels inmiddels extra gevoerd. De Haagse Vo gelbescherming brengt per dag zo'n 120 kilo vis en zaden naar vleugelaars in de regio. Woordvoerder Evers wijst erop dat de vorst dit jaar in een ongelukkig periode valt. „We zijn een beetje over vallen door het vroege tijdstip van het vriesweer. Veel organisaties zijn niet of nauwelijks bereikbaar vanwege de feest dagen," zegt hij. Voor de Nederlandse Vogelbescherming en EcoMare, het centrum voor Wadden en Noordzee, is er nog geen reden voor ongerustheid. „De vogels in dit gebied kunnen zich nog prima redden," aldus een woordvoerder van EcoMare desge vraagd. Amsterdam (anp) - Kleine vliegtuigen mogen nog tot 1 februari gebruik maken van Schiphol. Eigenlijk is een ver bod om met vliegtuigen lichter dan 3000 kilo op deze luchtha ven te landen al op 1 novem ber' ingegaan. Nogal wat luchtvaartondernemingen hebben er echter over geklaagd. Schiphol wil af van de lichtere za ken-, sport- en lesvliegtuigen, om dat de luchthaven die economisch gezien niet nodig heeft. Ze tellen echter wel mee in het becijferen van de lawaai- en milieuoverlast. „De kleine luchtvaart hoort bij ons niet thuis," aldus een woord voerster. „Daarom zijn wij bezig vliegveld Lelystad te ontwikkelen als business-airport, zodat ze daar terecht kunnen." De maatregel is volgens de woordvoerster al in 1990 opgeno men in het Plan van Aanpak en is dit jaar wettelijk vastgelegd, sa men met 159 andere maatregelen in de zogenoemde Aanwijzing Schiphol. „Van uitstel komt afstel," rea geert voorzitter M. Duijvestijn van de Vereniging van Neder landse Luchtvaartondernemin gen (VNLO) verheugd. Zijn 43 le den zitten danig met het verbod in hun maag. „Lelystad is geen al ternatief, dat heeft nog veel te weinig te bieden. Bovendien is het belachelijk, dat een Nederlandse zakenman moet uitwijken ten fa veure van een buitenlandse vlieg maatschappij die mogelijk nog (advertentie) Kom op Nieuwjaarsdag eens langs bij Holland Casino's. Want bij ons heeft u een grote kans dat u het nieuwe jaar op een bijzondere manier begint. Vol spanning en plezier, aan de speeltafels in de speelzaal, in de Jackpotclub of in onze gezellige bars en restaurants. Bovendien schenken wij op Nieuwjaarsdag voor iedere gast een gra tis glas champagne. Op 31 december zijn wij gesloten, maar op 1 januari bent u vanaf 16.00 uur van harte welkom. Natuurlijk moet u wel 18 jaar of ouder zijn, 'n geldig legitimatiebewijs meenemen en correct gekleed aan de receptie verschijnen. Een mooie gelegenheid om uit te gaan. httpj/www.hollandcasino nl AMSTEROAM - BREDA EINDHOVEN GRONINGEN - NIJMEGEN ROTTERDAM - SCHEVENINGEN VALKENBURG ZANDVOORT/SCHIPHOL AIRPORT. AAN HET EIND van het jaar hebben bekende Nederlanders het nog drukker dan anders. Vaker dan normaal wordt hun me ning gevraagd door allerleid media; nog veelvuldiger dan ze gewend zijn, mogen ze opdraven in een spelletje of een quiz. Of ze verstand van zaken hebben, is niet van belang. Het feit dat ze tot het illustere gezelschap van bekende Nederlanders worden gerekend, staat garant voor een verhoogde lees- en kijkdichtheid. Het is niet correct om de vakbekwaamheid van al die zeer be reidwillige lieden af te meten aan de meer of minder succes volle wijze waarop ze tijdens de vraag- en antwoordspelletjs opereren. Een slechte beurt tijdens het Nationaal Dictee bete kent nog niet dat een Kamerlid een onbekwaam politicus is. In dat licht moet het proefwerk over de vaderlandse geschie denis worden bezien dat het Historisch Nieuwsblad aan hon derd parlementariërs heeft voorgelegd. Op vijftien vragen ga ven de Kamerleden gemiddeld slechts zes goede antwoorden. Soms werd de plank op forse wijze misgeslagen. Hoe beroerd de uitkomst ook is; het is en blijft een spelletje waarop de Kamerleden niet beoordeeld mogen worden. Dat geldt echter niet voor de reacties van sommige op historisiche onwetendheid betrapte Kamerleden. Zij geven niet volmondig toe dat het ze op het gebied van de vaderlandse geschiedens aan elementaire kennis ontbreekt. Zij spelen de rol van de on verschilligen die zeggen weinig waarde te hechten aan feiten en wetenswaardigen. Het D66-Kamerlid Marijn de Koning bijvoorbeeld vindt al die feiten maar onzin, het CDA-Kamerlid Bremmer is van oordeel dat je niet in debatten verzeild moet geraken hoe alles geko men is en zijn partijgenote Assen is meer toekomstgericht en vindt al die feitjes maar flauwekul. Het is om te huilen. Politici - zij zijn bezig met een vak dat ab soluut niet los kan worden gezien van de geschiedenis-roe pen publiekelijk dat de historie ze geen bal interesseert. Zij hebben er blijkbaar geen notie van dat ook toekomstgerichte besluiten soms vanuit een historische context moeten worden bezien. Dat feit is beschamender dan de gebrekkige manier waarop ze hun geschiedenis-proefwerk hebben gemaakt. Criminaliteit en onveiligheid onderzocht Den Haag - Tienduizenden Nederlanders van 15 jaar en ouder worden de komende tijd telefonisch ondervraagd over criminali teit en onveiligheid. Donderdag start het derde landelijke mis- daadonderzoek in opdracht van de ministeries van Binnenlandse Zaken en Justitie en enkele politiekorpsen.Door het onderzoek, waaraan 65.000 tot 75.000 mensen deelnemen, wil de overheid een inzicht krijgen in slachtofferschap. Het publiek wordt ook ondervraagd over problemen in de buurt, het functioneren van de politie en gedrag om misdaad te voorkomen. De onderzoekers willen erachter komen wie in 1996 slachtoffer is geworden van criminaliteit. Daarnaast wordt ook gevraagd naar meningen en oordelen van de bevolking die relevant zijn voor de politie. De uitkomsten van het onderzoek worden in juni volgend jaar bekend. De Hoop matig tevreden met erkenning Dordrecht - Het evangelisch centrum voor verslaafden De Hoop in Dordrecht is gematigd tevreden over de toestemming van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport voor uitbrei ding van de capaciteit met 28 plaatsen, waarvan acht voor deel tijdbehandeling. Directeur Teun Stortebeker is verbaasd over de motivering voor de erkenning van De Hoop. De reguliere instel lingen hebben onvoldoende op levensbeschouwelijke aspecten in gespeeld. Die erkenning is er volgens het ministerie alleen maar om levensbeschouwelijke aspecten aan de algemene instellingen uit te dragen. „Feitelijk wordt gesteld dat wij er als christelijke instelling niet zouden moeten zijn." Antillen in Nederland teleurgesteld Willemstad - De limiet die de Europese Unie heeft gesteld aan de import van rijst en suiker, is een ramp voor de Nederlandse Antil len. Volgens een woordvoerder van de Antilliaanse regering is men vooral teleurgesteld in de houding van Nederland. „We voe len ons in de steek gelaten. Den Haag heeft expliciet gezegd de Antillen te zullen steunen." De Nederlandse Antillen exporteren jaarlijks ruim 200.000 ton rijst naar Europa. De rijst die vanaf de Antillen komt, is opgekocht van boeren in Latijns-Amerika, maar wordt veelal verwerkt bij een van de zes lokale rijstondernemin- gen op Curagao en Bonaire. De EU heeft de limiet echter met 40.000 ton verlaagd, vooral op aandringen van Spanje en Italië. Die klaagden dat ze verliezen le den als gevolg van de LGO-regeling. Ook de import van suiker wordt door de EU aan banden gelegd en beperkt tot maximaal 3000 ton. Den Haag (anp) - De Unie 55+ en het AOV, twee ouderenpar tijen in de Tweede Kamer, hebben bij minister Melkert van So ciale Zaken en Werkgelegenheid andermaal aangedrongen op de toekenning van een koudetoeslag voor de minima. Verstrek king van extra middelen via de sociale diensten van gemeenten blijkt niet te werken, menen de partijen. onveilig is ook." Duijvestijn noemt de grens van 3000 kilo ver der „volstrekt willekeurig". „Er zijn zakenvliegtuigen die er net boven of net onder zitten." Hoe wel de maatregel dan al sinds 1990 bekend had kunnen zijn, is de VNLO er nooit in gekend, al dus de voorzitter. De vereniging heeft eerder deze maand bezwaar aangetekend bij Verkeer en Waterstaat. Iedere keer als de temperatuur langer dan enkele dagen onder nul schiet, vragen de ouderenpar tijen om een bijdrage in de extra stookkosten. Tot nu toe is Mel kert daarop niet ingegaan. Hij vindt dat mensen die echt hulp nodig hebben, bij de sociale dien sten kunnen aankloppen. Die moeten ruimhartig met de ver zoeken omgaan. AOV en Unie 55+ hebben na de koudegolf in de vorige winter bij enkele middelgrote en grote ge meenten gecontroleerd wat er op dit gebied is gebeurd. Uit hun te lefonische rondgang bleek, dat er nauwelijks verzoeken bij de so ciale diensten zijn binnengeko men. De partijen concluderen daaruit dat een extra bijdrage via de ge meente niet het gewenste effect oplevert en dringen daarom als nog aan op een landelijke vergoe ding. Amsterdam (anp) - Premier Kok verdient in de ogen van een kwart van de Nederlanders boven de achttien jaar het predi kaat Beste politicus van 1996. Dat blijkt uit een enquête die het onderzoeksbureau NIPO heeft uitgevoerd. Het Nipo heeft de 1200 Nederlanders ondervraagd. Op de lijst van beste politicus kwamen ook twee prominente WD'ers voor. Met ieder 5 procent van de stemmen volgen WD-fractievoorzitter Bolkestein® diens partijgenote staatssecretaris Terpstra (VWS) achter Kok op e® gedeelde tweede plaats. De fractievoorzitters Rosenmöller (Groen- Links) en Marijnissen (SP) staan met respectievelijk 3 en 2 procent van de stemmen op de vierde en vijfde plaats. Het Nipo noemt het opvallend, dat een van de drie ondervraagden geen antwoord weet op de vraag welke politicus als beste kan worden aangemerkt. Een op de zeven vindt eigenlijk dat niemand deze tit® verdient. Premier Kok heeft de onderscheiding Politicus van het jaar 1996 vol gens het Nipo mede te danken aan Nederlanders van 55 jaar en oud® Kok scoort overigens niet alleen bij mensen met een laag inkom® maar ook bij veel mensen die beter verdienen. Het Nipo wijst verder op een opvallend verschil van erkenning bind® de WD voor staatssecretaris Terpstra en fractieleider Bolkestek Terpstra kan bogen op 7 procent stemmen uit de eigen achterban, Bol- kestein op 23 procent. Brassel (anp) - De Belgisc procureur-generaal bij Plof van Beroep in de meente Bergen, mr. Georg Demanet, heeft gisteren or slag genomen in verband m zip positie in de zaak-Di roux. De belangrijkste medeverdacl in deze zedenaffaire, Jean-i chel Nihoul, is tot drie jaar veroordeeld wegens fraude n hulpgelden voor Afrika. Een 1 jar.ge man uit Brasschaat worden vervolgd omdat naakfoto's van de verhonger Door Ton van Lierop (anp) Brussel - 'Nieuwe meis; .■mipoogt het flakker neon aan de oude N2 tus Brussel en Leuven naar mogelijke cliëntele van vele 'relaxcentra'. Vla, parlementariër Willy K pers, die de route dagel aflegt, zal niet licht zwij voor de aangekondigde je dige charme. Zeker niet si de zaak-Dutroux de Belf zijn seksleven heeft get fen. In het Vlaams parlement v de vertegenwoordiger van kleine Volksunie onlangs verbod, van de bewuste recla borden. Kuijpers vindt derg ke slogans 'niet alleen m schappelijk vernederend, r ook buiten-wettelijk omdat opzettelijk ontucht tew brengt'. „Ach ja, die nieuwe meisj verzucht prof. dr. Rose Bruynooghe, hoogleraar m sche sociologie aan het I burgs Universitair Centrun Diepenbeek en docent aan Katholieke Universiteit Leu „De slogan 'nieuwe vrou' was voor meneer Kuijpers geen probleem geweest, merciële seks en dan de vei zing naar kinderen; dat ligt tiek ineens moeilijk." Inderdaad: „Sinds de zaak- troux zijn we in België ove voelig voor alles wat seksual in velband brengt met kinde meisjes in het bijzonder." 7 cynisch: „Maar de mensen ren toch ook zo geschokt het hele schandaal aan het kwam. Alsof seksueel misb een volledig nieuw fenome< in België." Op seksueel gebied lijken de jerburen ineens dichtgek |mderartsen durven jonge rtjes niet meer volledig t< j \qken. Of dan in ieder (dors om bes&i„ ,bi}z^n j /struik rond 'prive-zl™ .'mijden. Sint-Nicolaas trstman kregen in het scie annus horribulus ooi ivies kinderen niet op schc S ui/Pyongyang (afp/rtr) Noid- en Zuid-Korea he bn gisteren te kennen geg vei de onderhandeling! oibijvrede te willen herva tei.jHiermee lijkt een eint gentnen aan een periode v£ opltbende spanning op h Koifaanse schiereiland, d begin in september met h binjendringen van Noijrd-Koreaanse duikbo in jle zuidelijke territoria wateren. De Noord-Koreaanse staatszet der KCNA gaf gisteren een ve klaring uit, waaruit blijkt d het land de besprekingen m rï.e herenigde Staten e Lhma wil hervatten. De verkl; nng was de laatste in een reel toezeggingen over en wee waarmee beide landen ond oezicht van de Verenigde State de onderlinge verhoudinge1 enigszins trachten te normalist ren. Noord- en Zuid-Korea vei Keren formeel al bijna een halt™ eeuw in staat van oorlog. Beie anden zijn in 1953 slechts ee Wapenstilstand overeengekt jnen, een vredesverdrag wei nooit getekend. e al jaren voortslepende ut Prekingen over normaliserii an de relaties liepen voor de zt eelste maal vast, toen ee oord-Koreaanse onderzeeër c in se|,t®rnber aan de grond lie v ^"Koreaanse watere: cigens Seoul voerde het schi en spionagemissie uit, mat i vnfyang sprak van een ongt Een aantal opvarenden moedelijk door collega's o: men h" §ebracht °m te voorkt w dat ze gevangen zoude* zHte J genomen. De andert 1 gedood door Zuid-Koreaai L *f,oePen> die ook een gevang aakten. Eén bemanningsl: ls mg spoorloos. Nederland is het komende halfjaar voorzitter van de Europese Unie. Waartoe is de voorzitter in staat, hoeveel speelruimte krijgt een kleinere lidstaat van de grote drie in Europa Wordt het balanceren langs de as Bonn-Parijs-Lon- den of wordt de kaart van het toekomstige Europa toch geschetst in 't Torentje Slot Helmut Kohl..sleept er altijd de oorlog weer bij foto's anp Door Bert Schampers Brussel - Mijn stekker past niet in het Ierse stopcontact. Het telefoonplugje van het modemkaartje in mijn schootcomputer is te dik voor het gaatje, waarmee ik in Frankrijk verbinding met de rest van de wereld probeer te krijgen. Hoe kan dat nou? Eu ropa heeft de mond vol over de eenwording, we hebben de interne markt, de grenzen zijn open, maar waarom lukt het dan niet met die stekkers en plugjes? Sinds de jaren '70 wordt erover gesproken. In december mislukte het zoveelste Europees overleg over een nieuw universele stek ker. De meeste lidstaten vinden hun eigen systeem beter. Het ge palaver over zoiets lulligs als een stekker is bijna symbolisch voor het mislukken van zoveel andere goede voornemens in Europa. Bondskanselier Kohl wordt oud. De grote Helmut mag dan wel een indrukwekkende verschij ning zijn op het Europese toneel en als je hem zo tegen het lijf loopt, hij behoort toch vooral tot de generatie van verdedigers van voorbijgestreefde idealen. Altijd sleept hij er de Tweede Wereld oorlog weer bij. Het eeuwige complex van de Duitser, die het boetekleed heeft aangetrokken en zich schaamt voor het leed dat het Derde Rijk heeft berokkend. Kohls credo is: nooit meer oor log. En de reden dat West-Euro pa sinds 1945 geen oorlogen meer heeft gekend, is volgens Kohl al leen maar te danken aan de grondleggers van de Europese samenwerking en zij die dat sindsdien hebben uitgedragen. Soevereiniteit Maar als dat de enige verdienste is van dit Europa, dan geeft dat Hanja Maij Weggen..zelfs Europarlementariërs raken de weg kwijt te denken. Goed, we vliegen el kaar niet in de haren. Maar dikke vrienden zullen we ook nooit worden. Daarvoor hechten we te veel belang aan onze eigen soeve reiniteit. Brussel moet zich niet teveel bemoeien met het nationa le beleid in de lidstaten, vinden we. Maar we nemen het de Britten dan wel weer kwalijk, dat zij niet méér Europees denken en gaan zelf op onze strepen staan, als een Franse president ons wil dwingen tot een minder liberaal drugsbeleid. Een rare kronkel in ons Euro-gevoel. Goed, sinds 1993 kennen we de interne markt. Met het wegvallen van de grenzen hoeven we geen paspoort meer te laten zien, hoe ven de truckers niet meer aan te schuiven om de douaneformali teiten af te handelen en worden nog zoveel andere voordelen ge boden. Maar tegelijk is de btw-fraude toegenomen, lopen de lidstaten miljoenen mis aan douanerech ten en is de grensoverschrijdende criminaliteit een ware plaag ge worden. Europa is tot dusver niet in staat gebleken om door sa menwerking van de politiedien sten en justitie effectief iets te ondernemen tegen het toenemen de gevoel van onveiligheid. We huiveren bij de gedachte dat ge voelige informatie over crimine len en infiltratie uit onze data banken door Europese partners wordt misbruikt. En daarom blijven we op de hoede. Ja, ik weet wel dat de euro nog moet komen. Als sluitstuk van de interne markt. We weten hoe de biljetten van ons toekomstig be taalmiddel eruit zien, maar we weten nog niet honderd procent zeker of de euro er ook komt en - zoja - wat de meerwaarde daar van is voor ons Europeanen. Bomen Ik twijfel soms aan Europa. Ik vind het indrukwekkend als ik door de draaideur van Justus Lipsius, de roze burcht van mar mer en glas - het gebouw van de ministerraad - loop. i Maar ik verdrink ook in de infor matie en zie soms door de bomen het bos niet meer. Op het prik bord in mijn werkkamer heeft lang een artikel gehangen, waar in journalisten in Brussel werd verweten te weinig als waakhond van de Europese democratie te opereren. Ze zijn met te weinig, laten zich overrompelen door Europa, volstouwen met propa ganda, Euro-peptalk, nota's en rapporten, luidde de kritiek. „Een derde van de alle wetgeving in de lidstaten komt uit Brussel," zei Hanja Maij Weggen onlangs in het weekblad de Groene Am sterdammer. „Maar er zijn twee honderd parlementaire journa listen in Den Haag en maar twin tig Nederlandse journalisten in Brussel. En die moeten ook nog de Navo en België er bij doen." De delegatieleider van de CDA- leden van het Europees Parle ment erkent, dat 'zelfs' Europar lementariërs in de 22 besluitvor mingsprocedures, die er in Brus sel zijn, volledig de weg kwijt ra ken. Europa is onnodig ingewikkeld, ondoorzichtig en arrogant. Het Europa van de Burger bestaat al leen in glanzende folders. Euro pa bestaat als instituut, niet als machtsfactor. De souvereiniteit van de lidstaten komt op de eer ste plaats, zij bepalen uiteinde lijk hoeveel Europa zij wensen. Europa is een realiteit, al moet ik nog zien hoe zich de eenwording de komende decennia allemaal ontwikkeld. „Laten we er geen doekjes om winden," schrijft Jacques Delors in het boekje 'Meer of minder Europa?'. „Als ons Europees maatschappijmo del, dat gebaseerd is op concur rentie, samenwerking en solida riteit, morgen op het spel zou worden gezet, dan zou Europa ernstig verscheurd raken en zou den we in een serieuze politieke en maatschappelijke crisis te rechtkomen." De vroegere voorzitter van de Europese Commissie is daar bang voor. Hij vreest dat het ge voel „dat wij allemaal tot een grote familie behoren, vervaagt, dat individuele eisen geleidelijk meer gewicht in de schaal leggen dan het gemeenschappelijk be lang en dat het geheugen de Eu ropeanen in de steek laat en zij vergeten waarom de landen van Europa ooit gedwongen waren tot bundeling van hun krach ten." Delors pleit voor een federatie van natie-staten. Want hij heeft al lang ingezien, dat het met die grote Europese eenheidsworst toch niks wordt. De krachten bundelen, dat is wel het maxi mum haalbare. Jacques Delors..met de grote Europese eenheidsworst wordt het toch niks

de Stem | 1996 | | pagina 4