Verkoop vuurwerk constant Keuringsdiensten onderscheppen ruim 110 ton vuurwerk Man verdacht van Duinrell-branden e^elFd Meeste gegevens vliegincidenten mogelijk openbaar 'Infiltrant mocht xtc produceren' Ex-Fokker-personeel in meerderheid aan het werk Meer siervuurwerk Veerbazen vrezen drijfijs op grote rivieren Valentijnszegels met verrassing of geurtje Wedden dat... DE STEM BINNENLAND 40 fietsende kinderen voldoende stroom opwekken om 3 elektrisch aangedreven auto's te laten rijden en dat 20 kandidaten energie zuinige huishoudelijke apparaten winnen? Bewoners krijgen 50 gulden voor woningbeveiliging DINSDAG 31 DECEMBER 1996 A3 Den Haag (anp) - De Inspectie Ge zondheidsbescherming van het mi nisterie van VWS heeft in de afgelo pen weken 110.600 kilo vuurwerk afgekeurd. Het gaat voornamelijk om gevaarlijk knalvuurwerk. Woordvoerders van deze dienst, voorheen de Landelijke Keu ringsdienst van Waren, hebben dit gis teren bekendgemaakt. Vorig jaar'heeft de dienst aanmerkelijk meer vuurwerk in beslaggenomen, maar toen haalde hij in verband met nieuwe wetgeving alle vuurwerk dat chloraat bevatte uit de handel. Dat resulteerde in aanzienlijke ladingen afgekeurde waar. Over het algemeen genomen ligt 1996 qua afgekeurd vuurwerk iets onder het gemiddelde, aldus de woordvoerders. De dienst controleerde ook dit jaar niet alleen de handel, maar voerde ook steekproeven uit bij containerladingen in de Rotterdamse haven, in nauwe sa menwerking met de douane. Daardoor bestaat een zeer dekkend beeld van wat er over de zee naar Nederland komt, al dus de woordvoerders, volgens wie de kwaliteit van het aangeboden (legale) vuurwerk dit jaar duidelijk is verbe terd. Bij de Inspectie van VWS zijn dit jaar geen opvallende vondsten aan exotisch knalvuurwerk aangetroffen, zij het dat de zogenoemde Chinese vlinders zorgen baren. Zij knallen zo hard dat gehoor- beschadiging zeker niet uit te sluiten is. Anders was het het afgelopen weekein de bij de landelijke politie-controles waar justitie zware mortieren, knalpot- ten, reuzenstrijkers, de uiterst gevaar lijke Chinese vlinders en 500.000-klap- pers in beslag nam. Buitenissig is wel de vondst van sig naalraketten, die in sneeuwgebieden la wines moeten forceren. Deze projectie len zijn in Den Haag te koop als gewoon vuurwerk. Twee personen zijn in ver band daarmee gearresteerd. De Amster damse politie vond eveneens zeventig van deze explosieven in een loods in Naarden, samen met twee ton ander il legaal vuurwerk. Zij heeft eveneens twee personen gearresteerd, aldus de politie gisteren. Leeuwarden (anp) - De Nederlanders kopen dit jaar voor ongeveer zeventig miljoen gulden aan vuurwerk. Dat is net zo veel als vorig jaar. Dit voorspelt de Federatie Vuur werk Nederland (FVN), waarbij alle importeurs en grote grossiers zijn aangesloten. De organisatie stoelt zich op de be stellingen en de losse verkoop tot nu toe. Het publiek heeft duidelijk een voorkeur voor het betere sier vuurwerk. De populariteit van knallers neemt af. Het aandeel siervuurwerk in de totale verkoop is de afgelopen vijf jaar toegeno men van 60 naar 80 procent. „Een positieve ontwikkeling om dat siervuurwerk minder overlast geeft dan knalvuurwerk. Aan de andere kant zijn vuurpijlen en dergelijke wel milieuvervuilender omdat er in het algemeen meer kruit in zit dan in het knalwerk," aldus G. Oudendag, interim-voor zitter van de federatie. De Nederlander geeft gemiddeld vier gulden uit aan vuurwerk. Steeds vaker gaat hij op het laatste moment naar de winkel. Ouden dag: „Vroeger had de handel meer voorbestellingen. Het zijn nu meer impulsieve aankopen." De cijfers van de federatie slaan op de verkoop van legaal vuurwerk. Hoeveel de officiële handel mis loopt door de verkoop van illegaal spul, kan de federatie zelfs bij be nadering niet zeggen. „Minister Wijers van Economische Zaken heeft wel eens vijftig miljoen gul den genoemd. Wij weten niet hoe hij daar aan komt. Wij hebben er geen enkel zicht op. Er is nooit on derzoek naar gedaan," aldus Oudendag. Voor het eerst is de campagne 'Je bent een rund als je met vuurwerk stunt' van de Stichting Ideële Re clame (SIRE) ook op Internet te zien. De pagina is tot nu toe al ruim zeventienduizend maal ge raadpleegd. De campagne van de stichting duurt tot en met 1 janua ri. Van alle vuurwerkongevallen vindt 28 procent plaats op nieuw jaarsdag. Het gaat dan meestal om ongelukken met zogenoemde wei geraars: vuurwerk met een be schadigde lont. Tijdens de afgelo pen jaarwisseling daalde het aan tal vuurwerkslachtoffers van elf honderd naar achthonderd. De da ling hield onder meer verband met de kou en de ijzel. Het KNMI ver wacht dit jaar met oud en nieuw opnieuw flinke kou. Overdag vriest het vier tot zeven graden, 's Nachts ligt de temperatuur tien tot twaalf graden onder nul. SIRE hoopt dat het aantal slachtoffers hierdoor nog verder afneemt. Wassenaar (anp) - De politie in Wassenaar heeft enige tijd geleden een man aangehou den op verdenking van het stichten van meer branden op attractiepark Duinrell. Dat heeft een politiewoordvoerder gisteren gezegd. De afgelopen jaren teisterden voor het merendeel kleine, maar soms ook grotere branden het pretpark. In de meeste gevallen ging het om caravanbranden op het camping- terrein. Afgelopen zomer ging ech ter een houten uitkijkplatform tus sen de attracties Splash en Waters pin in vlammen op. Schade: ruim honderdduizend gulden. De gearresteerde man is inmiddels weer op vrije voeten gesteld, maar blijft hoofdverdachte in deze zaak. (ADVERTENTIES) Kijk morgenavond naar "Wedden dat..?" met het Spaar Energie Spel van de Energiebedrijven VERONICA, 20.30 uur A A":- 1 .1 *Hier op de Zuid-Willemsvaart ondervinden de schepen al hinder van het ijs, op de grote rivieren is dat nog niet het geval. FOTO ANP Van onze verslaggever DE temperatuur van het wa ter in de grote rivieren kruipt naar het vriespunt. Veerba zen en binnenschippers hou den er rekening mee dat elk moment drijfijs kan opdui ken in de grote rivieren, maar tot zonsondergang gistera vond waren nog nergens schotsen gesignaleerd. De 25 auto veren in Gelderland - die samen dagelijks dertigdui zend vierwielers naar de over kant brengen - kunnen voorlopig dan ook probleemloos in bedrijf blijven, op zijn minst tot na de jaarwisseling. Volgens Henk Spies, pontbaas van het Ingens veer op de Neder- rijn en voorzitter van de Veeon (Vereniging van Eigenaren en Exploitanten van Overzetveren in Nederland), is dat een meeval ler voor het milieu: „Anders moeten die dertigduizend auto mobilisten elke dag gemiddeld vijftig kilometer omrijden om een brug te vinden. Reken zelf maar uit hoezeer dat de lucht in onze longen vervuilt." De beroepsvaart op de grote ri vieren ligt momenteel zo goed als stil. Dat heeft echter niets te maken met de weersomstandig heden, maar alles met het ge bruikelijke kerstreces in de bin nenvaart en het vorstverlet in de bouwvak. De binnenschippers die wel nog varen - bijvoorbeeld om kolen te bezorgen bij de elek triciteitscentrales die deze we ken op volle toeren draaien - on dervinden op dit moment, op de grootste rivieren althans, nog geen hinder van de winter. Op het IJsselmeer daarentegen moeten schippers reeds in kolon- ne achter een ijsbreker aanva ren. Ook op de meeste verbin- dingskanalen tekent zich al zwa re ijsvorming af. Veerpont Vorige winter gingen in Brabant en Gelderland tal van ponten uit de vaart omdat ze het niet kon den bolwerken tegen het zware drijfijs. Dat gebeurde met name langs de Maas, de Nederrijn en de Lek. Op dit moment ligt er echter nog geen drijfijs op de grootste rivie ren. Bij Lobith is de temperatuur van het binnenstromende Rijn water nu al vier dagen constant. Gisteren rond het middaguur bedroeg die nog altijd 4,1 graden Celsius. In de Maas schommel den de waarden gisteren tussen vier graden bij grensplaats Eijs- den en twee graden bij Lith. Hoe de situatie op de grote rivie ren over een dag of vijf zal zijn, kan de coördinator crisisbeheer van Rijkswaterstaat niet voor spellen. Koolwijk: „Dat hangt af van het samenspel van meteoro logische en geografische facto ren, zoals de temperatuur en de wateraanvoer in het totale stroomgebied van Maas en Rijn." Als er sprake is van drijfijs in de grote rivieren, komt dat het eerst aan de oppervlakte in Nederrijn en Lek. De hoeveelheid water en de stroomsnelheid liggen in die twee vaarwegen altijd wat lager dan op de andere Rijntakken. Dat is een gevolg van menselijke politiek: het beschikbare rivier water wordt door Rijkswater- Dat blijkt ook uit het feit dat de po litie het rechercheteam dat belast is met de branden heeft ontbonden. „We hebben het onderzoek op een laag pitje gezet," aldus de woord voerder. De officier van justitie be kijkt momenteel de mogelijkheden van vervolging. De verdachte is niet op grond van tips naar aanleiding van door Duinrell uitgeloofd tip geld (tienduizend gulden) aange houden. Dat geld kan dus voorlopig in de knip blijven. Het pretpark kampt ook nog steeds met de na weeën van een brand die niet op het conto van de verdachte kan worden geschreven. Begin november legde een felle brand twee horecagelegen heden en een supermarkt in de as. De brand ontstond in een café-res taurant waar een omgevallen kaars een tafellaken vlam deed vatten. Door Wilmer Heek Den Bosch - Postzegels met een zwoele tekst of een sterke rozengeur onder een zilver grijze kraslaag. Op Valentijns dag (14 februari) zullen derge lijke zegels door vele geheime aanbidders worden gebruikt om hun liefde aan een ander duidelijk te maken. De Bosschenaren Edwin Vollen- berg en Petra Janssen hebben in opdracht van de PTT voor Valen tijnsdag twee soorten kraspostze- gels ontworpen die onder de naam 'verrassingszegels' vanaf 20 januari worden uitgebracht. Ze zijn verkrijgbaar als zegels van 80 cent voor briefkaarten en brieven en als pakketzegels. De postzegels bevatten in het midden een zil vergrijs hart. Onder het hart staat de waarde van de postzegel, linksboven staat het woord 'kras'. Als de grijze laag van het hart wordt gekrast, komt een roze hart tevoorschijn met een liefdestekst. In totaal zijn er tien verschillende teksten die variëren van 'schrijf me' tot 'lekker ding'. De ontwerpers wilden eigenlijk ook negatieve teksten op de zegels drukken. Vollenberg: „Een tekst als 'engerd' leek ons wel leuk. De PTT was het er echter niet mee eens. Ik kan dat ook wel begrij pen, want Valentijnsdag is ten slotte een dag om je liefde te to nen. Bij de pakketzegels komt na het krassen een geur van gele rozen vrij. Op deze zegels konden geen liefdesteksten worden gedrukt. „Pakketzegels worden voorname lijk door bedrijven gebruikt. Het ging er alleen om dat die zegels een meerwaarde boven de norma le pakketzegels zouden krijgen." De twee ontwerpers moesten een manier vinden om de teksten die op de zegels van 80 cent verschij nen van tevoren aan de kopers duidelijk te maken. De teksten zijn daarom op de randen van de postzegelvellen gedrukt. Voor de verzending moeten de randen worden afgescheurd. De heer Vroomans van PTT Tele com verwacht dat de kraspostze- gels een groot succes worden. Vroomans: „De zegels hebben een duidelijke meerwaarde. Met deze postzegels kunnen mensen elkaar op een originele manier een zeer persoonlijke boodschap sturen. Vanaf 20 januari staan de post kantoren in het teken van Valen tijnsdag, om deze voor Nederland unieke actie onder de aandacht te brengen. De verrassingszegels zijn ver krijgbaar in vellen van tien stuks. Ook na Valentijnsdag blijven de zegels geldig. <V V5 Ik heb nou toch wel weer zin in '97. Het leek niet zoveel te worden, maar het perspectief dat komend jaar de BV Eredivisie failliet gaat, is toch wel heel aanlokkelijk. Ik zie die krantenkoppen van begin augustus al voor me, dat een Koreaanse geldschieter bereid is een doorstart naar de nieuwe competitie te maken, mits de overheid be reid is fors bij te dragen aan het product voetbal. Waar hebzucht al niet toe kan leiden. Is het dan met voetballen echt mis gegaan toen zakenlieden en intel lectuelen zich ermee gingen bemoeien, of is er een col lectieve schuld, omdat we misschien als natie stekeblind zijn? Als de top van de BV Eredivisie niet in staat is om van Noorse zomeravondvoetballers of van de Tenerifse Ka nariepietjes Vooruit te winnen, dan ga je toch als normaal mens niet meer naar zoiets onnozels kijken? Mis dus, want waar het voetbal betreft, is het in dit land permanent Elfstedenkoorts. Menig voetbalbestuurder overtreft dan ook om het even welke Fries in onver staanbaarheid. We kunnen er kennelijk geen genoeg van krijgen. Geluk kig heeft Sport7 geleerd dat die belangstelling verdwijnt, zodra krijgen wordt omgezet in tegen betaling ontvan gen. Moet die gemeentelijke herindeling die morgen in zou gaan niet helemaal opnieuw, als Rijsbergen niet naar Zundert gaat maar naar Arnhem? MERIJN Den Haag (anp) - Het ministerie van Verkeer en Waterstaat moet opnieuw bekijken of het cijfers over het aantal voorzorgs- en noodlandingen op Schiphol in 1992 openbaar wil maken. Dat is het gevolg van een uitspraak van de Raad van State gis teren in het langlopende conflict tussen de minister en de actie groep Geen Uitbreiding Vliegveld Schiphol (GEUS). De actiegroep had in 1993 ge vraagd om openbaarheid van deze gegevens - zoals voorzorgs- en noodlandingen en afgebroken starts - om zo de (on)veiligheid van Schiphol in kaart te brengen. Schiphol en de Rijksluchtvaart dienst willen die gegevens geheim houden. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat steunt dit standpunt. Daarom stapte GEUS naar de Raad van State. Inmiddels worden dergelijke cijfers overigens door gaans wél verstrekt. In de uit spraak noemt de raad een aantal redenen voor geheimhouding te recht. Het aantal voorzorgs- en noodlandingen per vliegmaat schappij mag geheim blijven. Maar Verkeer en Waterstaat heeft te wei nig redenen gegeven om alle infor matie te weigeren, aldus het colle ge. Het zou ook mogelijk zijn om de gegevens als totaal en geanonimi seerd, dus zonder afzonderlijke be drijfsgegevens, openbaar te maken. Maastricht (anp) - Een criminele burgerinfiltrant die is ingezet bij een onderzoek naar een drugsorganisatie in Limburg, heeft met toestemming van de politie actief deelgenomen aan de pro ductie van xtc. De infiltrant heeft dit eerder deze maand ver klaard tegenover een notaris, op verzoek van de Maastrichtse advocaat mr. Th. Hiddema. De infiltrant werd ingezet tijdens een onderzoek naar de van drugs handel verdachte Limburger G. van T. Voor hem zette de infil trant een laboratorium op voor de vervaardiging van speed en xtc. Andere bendeleden bracht hij de kneepjes van het pillen- draaienbij. De politie van zowel Limburg-Zuid als Kennemerland hield contact met de infiltrant. In ruil voor zijn inspanningen zou hij enkele duizenden guldens hebben ontvangen. Daarnaast mocht hij zijn criminele verdien sten houden. De organisatie van Van T. is inmiddels ontmanteld. Het proces tegen hem wordt op 14 februari voortgezet. De infil trant legde al in juli van dit jaar een verklaring af over zijn rol in de criminele organisatie van het Limburgse duo P. van D. en R. van L., die ook worden bijgestaan door advocaat Hiddema. Van D. en Van L. zijn beiden veroordeeld tot lange gevangenisstraffen. Zij zijn echter nog steeds op vrije voeten, in verband met een straf rechtelijk onderzoek dat justitie in Maastricht heeft ingesteld naar een aantal opsporingsme thoden dat door de politie is ge hanteerd. Heerde (anp) - Inwoners van Heerde die hun woning tegen in braak laten beveiligen, krijgen van de gemeente vijftig gulden. Bewoners ontvangen dit bedrag na controle door de politie. Aan het project werken behalve de politie en de gemeente ook de vakhandel en een aantal verzeke ringsmaatschappijen mee. knip deze advertentie uit en stuur ons uw AVRO trefwoord voor vanavond: AVRO U krijgt dan van ons een leuke otten Dit AVRO trefwoord is van: plaatst Wij wensen u in het nieuwe jaar veel kijkplezier! Stuur deze advertentie naar AVRO-service, Antwoordnr. 20999, 1200 VX, Hilversum (geen postzegel nodig). Hilversum (anp) - Van de 5664 ontslagen werknemers van de failliete vliegtuigbou wer Fokker heeft 55 procent op dit moment een baan, 38 procent zit in de WW, 5 pro cent heeft een WAO-uitke- ring en nog eens 2 procent zegt gebruik te maken van een 55-plusregeling of de VUT. Dat meldt de Belangengroep Voormalig Fokkermedewerkers (BVF) naar aanleiding van een enquête onder 1039 ex-Fokker werknemers. De cijfers zijn gis teren door het actualiteitenpro gramma 2Vandaag naar buiten gebracht. Tot nu toe heeft alleen de Ar beidsvoorziening cijfers be kendgemaakt over de manier waarop ex-werknemers van Fokker aan werk zijn gekomen. In juli meldde de Arbeidsvoor ziening dat 59 procent van hen een nieuwe baan had, twee maanden later was dat percen tage opgelopen tot 70. Het ging bij deze berekeningen alleen om degenen die zich bij het arbeids bureau als werkzoekend hadden ingeschreven. De Arbeidsvoorziening stopte in september met de speciale be middeling voor Fokker-werkne mers. Oudere personeelsleden bleken naar verhouding moeilij ker aan een baan te komen dan jongeren. Opvallend was ook de geringe belangstelling voor een baan bij de Amerikaanse vliegtuigbou wer Boeing. Uiteindelijk durf den zestig werknemers een avontuur in de Verenigde Staten aan. Dat de bemiddeling nu lijkt te stokken, hangt ook samen met de werkzaamheden van de cura toren. Die slaagden erin nieuwe op drachten te vinden voor de fail liete vliegtuigbouwer, zodat aanvankelijk zo'n 650 mensen tijdelijk aan het werk gehouden konden worden. Hoewel er nog steeds toestellen worden af gebouwd, neemt het aantal mensen dat voor de curatoren werkt, steeds verder af. Zo na men de boedelbeheerders begin deze maand weer afscheid van enkele tientallen werknemers. Eind april of begin mei zal het laatste vliegtuig van de band rollen en doet naar verwachting de laatste werknemer het licht uit. Het faillissement van Fokker op 15 maart betekende niet de on dergang van het totale concern. Dochterbedrijven in Woensd- recht en Hoogeveen bleven bij voorbeeld buiten het faillisse- Hoewel het momenteel even stokt, is tweederde van het ex-Fokker-personeel weer aan het werk. FOTO ANP ment en werkten gewoon door. concern overgenomen. Wanneer lige Fokker-werknemers, ofwel In juli zijn deze levensvatbare deze groep werknemers ook zou circa 5300 van 7900, op grond onderdelen, inclusief zo'n 2200 worden meegerekend, heeft van de nu bekend gemaakte en- personeelsleden, door het Stork- ruim tweederde van de toenma- quête een baan.

de Stem | 1996 | | pagina 3