BBfflSH 'Met Peter Ooms had ik geen normale relatie' 'Topsport is leuk tot op zekere hoogte' Monique van der Lee heeft zichzelf hervonden De Wolf 0e Block DE STEM gelukkig Loon- en grondwerk J. v.d. Velde gelukkig nieuwjaar voorspoedig 1997 zalig en gelukkig nieuwjaar Jac. Bogaert gelukkig nieuwjaar Paul van Esbroek Veetransporten gelukkig nieuwjaar De Smickel R Bloemsierkunst en hoveniersbedrijf Zoutestraat 40 Tel. 0114-312900 Hulst wenst alle clientèle en vrienden een pikte alles voor Tivoliweg 46, Hulst 0114-312292 wenst allen een 1997 0114-313271 wenst u een 'Ik goud' Brood banketbakkerij en konditorei Steenstraat 21 Hulst vrienden, bekenden en cliëntèle Rijwiel- en bromfietshandelaar Dubbele Poort 1 Hulst wenst cliëntèle Ook in 1996 weer geheel tot uw dienst Steensedijk 66, Hulst Tel. 0114-313730 wenst cliëntèle, vrienden en bekenden een Absdaalseweg 3 „Slecht is leuk nu. Slechte mensen drinken veel en zijn gezellig.foto jan stads Monique van der Lee en Peter Ooms in een tijd dat er nog niets aan de hand leek. foto fotopersbureau van eijndhoven mensen. Ik ben een keer op de Olympische Spelen geweest. Het was een grote teleurstel ling. Dat sporters allemaal vrienden van el kaar zijn, is zwaar overdreven. Alleen met olympisch goud ben je in je sport binnen. Dat herinnert iedereen zich nog over twintig jaar." Net als wellicht de verbeten strijd tus sen Van der Lee en Angelique Seriese, haar eeuwige rivale. De twee zwaargewichten vochten om uitzending naar de Spelen in At lanta. Seriese won, maar haar olympisch op treden duurde welgeteld vier minuten. Van der Lee bekent dat ze daar best binnenpret om heeft gehad. „Mijn moeder wilde bijna een fles champagne opentrekken toen ze in de eerste ronde ver loor. Zo gaat dat gewoon. Ik had daar kunnen staan. Voor Angelique waren de Spelen haar dieptepunt. Maar haar hoogtepunt was dat ik stopte. Wedden dat ze een taart in huis heeft gehaald?," schatert Van der Lee. Pogingen om haar toch via een wildcard of via Aruba mee te doen in Atlanta heeft Moni que van der Lee nooit serieus genomen. Net zo min heeft ze een moment hoop gekoesterd dat Seriese door blessures of andere zaken ge dwongen zou worden Atlanta te laten schie ten. „Pfff...We hebben het hier wel over An gelique Seriese. Niet over een of andere knol- lentrekker." Op haar sportloopbaan kijkt Monique van der Lee ondanks de minder ple zierige momenten heel positief terug. „Ik ben overal ter wereld geweest, wie kan dat nou zeggen? Sporten is leuk. Topsport tot op zeker hoogte. De lol gaat eraf als je iedere dag moet trainen. Sport is dan geen hobby meer maar je werk geworden. On betaald. Al maakt een medaille veel goed. Het was een bewogen jaar. Heb met goed vrienden wat afgejankt. Uiteindelijk is het voor mij al lemaal positief uitgevallen. Het judo is weg. Ik kan eindelijk een normaal leven gaan lei den. Voor mij een opluchting." De tijd die judo eerst innam, besteedt ze nu aan 'leuke dingen' zoals ze het zelf noemt. Met oud op nieuw naar Centerparcs gaan, keep moving, schaatsen en gitaarles. Ze heeft een halve baan om haar studie te bekostigen nu ze van het NOCNSF geen toelage meer krijgt. Tussendoor leert ze voor haar econo mie-tentamens en diploma judocoach B. „Slecht is leuk nu. Slechte mensen drinken veel en zijn gezellig." Voor Monique van der Lee was het een bewogen jaar. Ze stopte op het hoogte punt van haar carrière. Geestelijk ge sloopt door het regime van haar ex-trai ner Peter Ooms. Met nog twee andere ju doka's diende ze een aanklacht tegen hem in. „Ik kan eindelijk een normaal le ven leiden, gelukkig." Door Dorien Baaijens en Marije Randewijk klacht bij de tuchtcommissie van de judobond ingediend tegen hun voormalige trainer. Een week later deden ze zelf hun verhaal voor de camera's. Inmiddels ligt de zaak Ooms bij de politierechter, maar daarover wil Van der Lee niets kwijt. „Wij hebben er nooit zelf voor ge kozen om het naar buiten te brengen. Maar de top van de judobond heeft journalisten op het spoor gebracht. Met onze verklaring wilden wij Peter Ooms voor zijn. We hadden gehoord dat hij zijn versie aan een krant wilde vertel len. Verbaal is hij zo sterk dat hij een over wicht heeft op iedereen. Mijn ouders, de bondscoach, Jan Joosen, ikzelf niemand was tegen hem opgewassen. Ik heb diverse keren geprobeerd hem dingen te zeggen. Maar hij lulde me zo om. Ik zat dan te janken en alles was weer goed tussen ons, terwijl er niets was opgelost." „Bij Barend Van Dorp heb ik echt met mijn oren zitten klapperen. Ik ver baasde me er keer op keer over hoe het toch zover had kunnen komen. Dat Ooms tegen Anita Staps in de gymzaal stond aan te rijden en klaarkwam, vind ik velen malen erger dan een hand op je been of echt kussen. We wisten het wel van elkaar dat het gebeurde. Maar niemand sprak er openlijk over. Hooguit wa ren er indirecte opmerkingen zoals Ooms stinkt naar zweet." De eerste keer dat Moni que van der Lee haar geheim ter sprake bracht, was bij psycholoog Jan Looman van net NOCNSF. Bij hem hoopte ze mentale be geleiding te vinden op weg naar het wereld kampioenschap in Tokyo 1995. Met Peter Ooms had ze voortdurend ruzie. „Al na ons eerste gesprek had Jan Looman door dat het goed fout zat. Er kwam veel meer uit. Voor mezelf had ik besloten 'nu doe ik er iets mee, ik ga mijn eigen weg'." „Met Ooms had ik geen normale coach-pupil relatie. Om twaalf uur 's nachts belde hij mij op via zijn autotelefoon op weg naar huis. Met de meest onzinnige dingen. Als ik ziek was stond hij aan de deur, terwijl ik blij was dat ik hem een dag niet hoefde te zien. Als hij niet binnenmocht, sprak hij elk half uur mijn ant woordapparaat in. Ik was bang voor hem. Hij kon me nooit een moment met rust laten. Zelfs toen Jan Joosen de coaching had over genomen, wilde hij controle houden. Maar hij was een storende factor. Belde te pas en te on pas tijdens trainingen en ik moest een keer per week met hem gaan trimmen in de bos sen." Haar vader was het die Monique van der Lee aanmeldde voor judo. Dan kon ze zich als vrouw tenminste weren. Van der Lee begint te lachen... „Lichamelijk kan ik dat wel, verbaal niet. Ik zat altijd tussen twee vuren. Ooms of mijn ouders, Ooms of de bondscoach. Steeds koos ik weer voor hem omdat hij op een over- e is een paar minuten te laat voor de afspraak in Koffie huis Allebei, naast de Hei- kesekerk in hartje Tilburg. „Het is gisteren een beetje laat geworden, ik lag pas om half drie in mijn bed," ver- ontschuldigt Monique van der Lee zich. Het past bij de nieuwe levensstijl van de stu dente milieu-economie. Even gezellig blijven hangen, niet letten op de tijd. Op 16 november zette Monique van der Lee een punt achter haar sportcarrière. Tien jaar lang, vanaf haar dertiende jaar, beulde ze zich af op de judo- mat. Dag in dag uit, slechts twee weken va kantie kreeg ze om even bij te komen. Dat resulteerde uiteindelijk in een wereldti tel, vier Europese titels en tien nationale kampioenschappen. Haar trainer/coach Peter Ooms hanteerde een spartaans regime. Te genspraak dulde hij niet. Geestelijk brandde Monique van der Lee op. „De beslissing om te Moppen heb ik heel rationeel genomen. Ik ™nd judo al twee jaar niet leuk meer. Ik ben zes keer in München geweest. De Ooms-me thode brak me op. Toen ik met Jan Joosen ging trainen, was het ondanks al zijn goede bedoelingen eigenlijk al te laat. Als ik geen 2® had om te trainen, hoefde ik van Jan niet te komen. Maar dat ging tegen mijn natuur in. Als ik wel kwam, liep ik de kantjes ervan af. Nooit eens kon ik leuke dingen afspreken. Al tijd was judo in mijn achterhoofd aanwezig." »Een olympische titel had ik nog leuk gevon den. Maar ik weet van mezelf dat ik het men taal niet zou kunnen opbrengen om tot Syd ney (2000) door te gaan. Een vijfde Europese titel hoeft van mij niet meer. Ik ben vorig jaar wereldkampioene geworden. Dat was super gaaf. Maar nog één jaar aanmodderen, ik zou daar alleen maar ongelukkig van worden. Dan ben je weliswaar pas 23, maar ik ben klaar." Het afscheid van haar trainingsmaat jes was kil. Geen belangstelling, niets. „Ik heb ze het verteld. Daarna ging iedereen gewoon verder met judo. Ik had het eigenlijk wel ver wacht. Sporters zijn alleen op zichzelf ge fixeerd." „Ze hebben het me wel kwalijk genomen dat ze het wéér via de pers moesten vernemen. Die naam had ik toch al. Maar alleen Jan Joosen en bondscoach Cor van der Geest wis ten van mijn plannen. Ik was met stomheid geslagen dat ineens journalisten gingen bel len. Ik moest nog zoveel mensen inlichten dat ik stopte. Wilde op dat moment niet reageren. Ieder kwartier kwam er een boodschap op mijn antwoordapparaat, 's Middags stond er een cameraploeg voor de deur. Ik heb me schuil gehouden. Vier dagen lang voelde ik me opgejaagd. Bij Barend Van Dorp heb ik mijn verhaal gedaan. Zij hebben mij de eerste keer ook netjes behandeld." Die eerste keer was februari van dit jaar. In het bewuste RTL-sportprogramma liet Van der Lee samen met de oud-judoka's Irene de Kok en Anita Staps een gezamenlijke verkla ring voorlezen. Peter Ooms zou zich schuldig hebben gemaakt aan ongewenste seksuele in timiteiten. De drie vrouwen hadden een aan- tuigende manier anderen zwart wist te ma ken." „Er zijn veel mensen geweest die me wilden helpen. Ook bondscoach Cor van der Geest, hij had het goed met mij voor. Maar ik wilde niet geholpen worden. Als ik het echt had gewild, was ik weggegaan. Maar ik bleef omdat ik anders mijn gouden medaille in ge vaar zou brengen. Daar deed ik het allemaal voor. Ooms had een leuke sportschool vlak bij huis, een leuke trainingsgroep. Zo nu en dan stopte hij ons een cadeautje toe, een judopak of zo. Maar bij Ooms ging het niet alleen om een medaille. Hij was erg lichamelijk inge steld. Maakte voortdurend opmerkingen over wouwen. Zei dat hij van me hield. Ik pikte het omdat ik wereldkampioene wilde worden. Peter Ooms was nu eenmaal zo." Maar de belangrijkste hoofdprijs van haar carrière, de wereldtitel in de open klasse in Tokyo, behaalde Monique van der Lee zonder de steun van Peter Ooms. Hij was slechts op de achtergrond aanwezig. „Voor mij was dat het omkeerpunt. Eindelijk had ik iets zélf be reikt. Het mooiste was nog toen ik Ooms te gen een collega-trainer hoorde zeggen 'op Monique heb ik eigenlijk nooit grip gehad'. Heerlijk vond ik dat om te horen. Voor Monique van der Lee staat een wereldti tel gelijk aan olympisch goud. „De medaille weegt even zwaar. Je judoot tegen dezelfde

de Stem | 1996 | | pagina 29