Metwerk de stem W!« wordt De Lezer Van Het Jaar? 1 2. Aan de oorlog in Tsjetsjenië kwam een einde. De 'architect' van de vrede was: 5. 'Volksschrijver' Gerard Reve verkocht het manuscript van zijn beroemdste boek om met de opbrengst een schilderij van een oude meester te kunnen kunnen kopen. De naam van dat boek is: 9. Frankrijk en Nederland ruzieden volop over het Ne derlandse drugsbeleid. Frankrijk maakt zich vooral boos over: 10. Groot-Brittannië is nog steeds in de ban van de 'Gekke-koeien-ziekte'. Die wordt in verband gebracht met een voor mensen do delijke ziekte. Welke ziek te? 3. Benjamin Netanyahu werd de nieuwe premier van Israël. Hij versloeg de zittende premier: 7. Staatssecretaris van Sociale Zaken Robin Linschoten moest in de zomer het veld rui men als gevolg van de affaire rond het Col lege van Toezicht Sociale Verzekeringen. 'In Den Haag zien ze mij niet meer terug', zei hij, en vond uiteindelijk een baan bij: 13 Het meest spraak makende politie-duo in de IRT-affaire werd ook wel het 'koningskoppel' genoemd. Zij worden zelfs wegens vermeen de meineed vervolgd. Een van hen was re chercheur Langendoen. De andere heet: 11 Het Europees Kampioenschap voetbal len in Engeland verliep voor Nederland slecht. Bondscoach Guus Hiddink kreeg ru zie met een van de leden van 'de kabel', en stuurde hem naar huis. Wie was hij? 12.-Tijdens deOlympische Spelen in Atlan ta werd het sportief imago van Nederland weer enigszins opgepoetst. 'Oranje' eve naarde de prestatie die het leverde tijdens de spelen in Amsterdam van 1928. Hoeveel medailles werden er gewonnen? 21 'Oudste jongere' Rob de Nijs scoorde dit jaar een gigantische hit met het lied 'Banger Hart'. Een dikke tien jaar geleden was het origineel van dat nummer de titelsong van een film. Welke film was dat? 24 Het CDA heeft moeite met zijn rol als oppositieleider in de Tweede Kamer. Eén CDA'er kwam herhaaldelijk in de problemen door zijn solistisch optreden. Eerst keerde hij zich tegen zijn omstre den fractieleider Heerma, daarna zei hij voorstander te zijn van door de gemeenteraad benoemde burgemeesters. Wie is hij? 23 Bill Clinton werd dit jaar voor de twee de keer president van Amerika. Tijdens de verkiezingen was zijn 'running mate' Al Go re. Wie was de 'running mate' van Clintons Republikeinse rivaal Robert Dole? 25 De politie rolde in Breda en om streken een grote bende op die in xtc handelde. Bij een van de invallen die de politie deed werd 2,6 kilo van een be rucht, vaak door terroristen gebruikt explosief gevonden. Wat is de naam van die springstof? ■■I x 86 udiaars-bijlage 1 31 DECEMBER Net als voorgaande jaren organiseert de redactie van De Stem ook dit keer weer de verkiezing van De Lezer Van Het Jaar. Op deze pagina treft u 25 vragen over de actualiteit van 1996 aan. Wie deze vragen foutloos weet te be antwoorden, maakt kans op de felbegeerde titel De Lezer Van Het Jaar. Aan die titel zijn een bronzen kunstwerk van kunstenares Truus de Ligt en een geldprijs van 250 gulden verbonden. Om mee te dingen naar deze prijzen moet u de nummers van de vragen en de daarmee volgens u corresponderende letters van de antwoorden op een briefkaart zetten en die briefkaart voor 6 ja nuari sturen naar: Redactie De Stem, Lezer Van Het Jaar, postbus 3229, 4800 MB Breda. 1Op 8 januari overleed de Franse oud-pre sident Franpois Mitterrand. Drie dagen later werd hij begraven in zijn geboorteplaats: a. Cognac. b. Camac. c. Jarnac. a. Alexandr Lebed. b. Andrej Kozyrev. c. Genadi Dzjoeganov. 4. In februari brak een lichte vorm van hys terie uit onder jonge meisjes toen een En gelse popgroep besloot er mee op te hou den. De naam van deze groep was: a. The Wonderboys. b. Take That. c. New Kids on the Block. a. De vierde man. b. Bezorgde ouders. c. De avonden. a. Het ontbreken van goede grenscontroles in de zogenaamde 'Schengen-landen'. b. Het 'gedogen' van drugsverkoop in 'koffie shops'. c. Het oogluikend toe staan van drugsimport door justitie om zo uit eindelijk criminele orga nisaties te kunnen op rollen. a Gilles de la Tourette. b. Guillain-Barré. c. Creutzfeld-Jakob. a. Simon Peres. b. Yitzak Rabin. c. David Levi. 6. De Bredase zangeres Maxine vertegenwoordigde Nederland met Franklin Brown op het Eurovisie Songfestival in Oslo. Het duo behaal de een verdienstelijke negende plaats met het lied: a. De eerste keer. b. De laatste keer. c. Nog een keer a. Het Wereld Natuur Fonds. b. Moret, Ernst Young. c. Interpolis. a. Van Vondel. b. Van der Putten. c. Straver. 8. Fokker bleef het hele jaar in het nieuws. De belangrijkste kandidaat voor overname van het failliete bedrijf was een Koreaans bedrijf. Welk bedrijf? a. Samsung. b. Daewoo. c. Hyundai. a. Clarence Seedorf. b. Edgar Davids. c. Patrick Kluivert. a. 11. b. 15. c. 19. 15 De FBI arresteerde na jarenlang zoeken oud-hoogleraar John Kaczynski, de man die ervan wordt verdacht tussen '78 en '95 veertien bomaanslagen te hebben gepleegd uit afkeer tegen de maatschappij. Zij bij naam was de 'Unabomber'. Wat betekent de afkorting 'Una'? a. 'United Nations' en 'America'. b. 'University' en 'Airlines'. c. 'Universe' en 'Animals' 19. Tijdens de Olympische Spelen in Atlanta wist de 'Holland Acht' een gouden medaille bij het roeien te win nen. Bijna hadden zij dit eremetaal toch niet ontvangen. Hoe kwam dat? a. Ze werden beschuldigd van do- ping-gebruik. b. Prins Willem-Alexander schond het protocol door vóór de prijsuit reiking een dansje met de roeiers te maken. c. De stuurman bleek veel lichter te wegen dan oorspronkelijk was op gegeven. 16 In augustus werd een stad 'in het oosten des lands' geteisterd door groepen jongeren die op een afgesloten parkeerplaats crossten met auto's. De ME moest er zelfs aan te pas komen om de orde te herstellen. In welke stad gebeurde dit? a. Almelo. b. Deventer. c. Enschede. 17. De wereld wachtte vol spanning op de afloop van de operatie van de Russi sche president Boris Jeltsin. Wat man keerde hij? a. Er was een zogenaamde 'bypass'- operatie noodzakelijk. b. Zijn hartklep was versleten en moest door een plastic exemplaar worden ver vangen. c. Jeltsin had een harttransplantatie no dig. 22 De effectenbeurzen boekten dit jaar overal ter wereld record na record. De Amsterdamse beurs doorbrak een 'magische grens'. Waaruit bestond die grens? a. 600 punten. b. 700 punten. c. 800 punten. 18 Fundamentalistische moslims veroverden het afgelopen jaar het grootste deel van Afghanistan. Hoe noemen zij zichzelf? a. Taliban b. Mujahedien. c. Interhamwe. 20 WD-leider Frits Bol- kestein zorgde er ook dit jaar weer voor dat hij re gelmatig in de schijnwer pers stond. In september kwam hij in opspraak door de manier waarop hij in vulling gaf aan een com missariaat bij een bedrijf. Welk bedrijf? a. Het chemisch con cern Akzo Nobel. b. Bouwbedrijf Ballast Nedam. c. Het farmaceutisch bedrijf MSD. 14. Philips-topman Jan Timmer, de man achter 'operatie Centu rion', stopte er mee. Wie is zijn opvolger, en kondigde meteen een nieuwe 'schoon- maakoperatie' bij het nog steeds kwakke lende elektronicaconcern aan? a. Cor Boonstra. b. Pieter Bouw. c. Joep van den Nieuwenhuyzen. a. Pretty in Pink. b. The Breakfast Club. c. St. Elmo's Fire. a. Frans Jozef van der Heijden. b. Wim Mateman. c. Jaap de Hoop Scheffer. a. Pat Buchanan. b. Jack Kemp. c. Ross Perot. a. Ampex. b. Simplex. c. Semtex. Ronnie Geurts overleefde als door een wonder de Hercules-ramp PAGINA Monique van der Lee komt eindelijk aan leven toe PAGINA Burgemeester Rutten heeft het naar zijn zin in Breda PAGINA Vosmeer pinkt menige traan weg vanwege de herindeling PAGINA Verkeersveilig Zeeuws-Vlaanderen kan alleen met steun bevolking PAGINA

de Stem | 1996 | | pagina 23