1996 was koud, droog en zonnig DE STEM I ^Leger Servië staat achter de regering' Cooman is geen snelle Nelli meer Gigantische drukte voor Wegenwacht Nipo: 'Ontwikkelingssamenwerking raakt uit gratie' h Surfen op het ijs VDL-POLIS VAN DER LIST ADVIESGROEP 0165-53 67 67 Jachtverbod in vijf provincies Magistraat weg vanwege zaak-Dutroux Stafchef wijst op de grondwet udjaars-bijlage Wie wordt de Lezer van het Jaar? Grote overname Aegon in VS Sterke toename drugssmokkel in grensgebied met Duitsland Paul McCartney wordt Sir Paul Nu 6 weken destem voor 31 gulden Beursplein 5 sluit jaar af met record Hans Kraay jr over sr en andersom Hulporganisaties zijn niet onder indruk van nieuwe cijfers Jaspers winnaar toernooi Zundert Politie stuurt meer agenten vaker op pad 'Ziekenhuisbed steeds minder belangrijk' LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 2,00 ZATERDAG: 2,50 136e JAARGANG De Bilt (anp) - 1996 gaat de geschiedenis in als een koud, zeer droog en zonnig jaar. De gemiddelde temperatuur in De Bilt was dit jaar 8,6 graden, tegen 9,4 graden gemiddeld. Hiermee kwam een einde aan de reeks warmere jaren die in 1988 begon. Het eeuwrecord dateert van 1990, toen het kwik gemiddeld op 10,9 graden stond. De meteorologen van het KNMI noteerden dit jaar 25 ijsdagen (overdag vorst), tegen gemiddeld elf, en 101 vorstdagen ('s nachts vorst), tegen normaal 66 dagen. Op zeventig dagen was het twintig graden of warmer (normaal 71 da gen), op twintig dagen (normaal negentien) steeg het kwik naar 25 graden of hoger. Er waren twee tropische dagen (dertig graden of meer), normaal voor een zomer. De laagste temperatuur werd dit jaar gemeten op 9 februari in Twente: min 21 graden. Het warmst was het op 7 juni in Vol- kel: 34,8 graden. Er viel dit jaar opvallend weinig neerslag: 575 millimeter. Gemid deld v& er 804 millimeter. 1996 staat daarmee op de zesde plaats van droge jaren in deze eeuw. Het jaar 1921 voert de lijst aan met 387 millimeter. Droogste maan den waren januari en april met ze ven millimeter. November was met 124 millimeter uitzonderlijk nat. De zon scheen 1605 uur. Ge middeld laat ze zich 1480 uur per jaar zien. Op 63 dagen bleef de zon helemaal weg. Normaal voor een jaar zijn 75 zonloze dagen. De maand december was met een gemiddelde temperatuur van 0,6 graden ruim twee graden kouder dan normaal (3,2). Er viel bijna de helft minder neerslag (veertig mil limeter) dan normaal (78). Na een donkere start werd december toch nog zonnig: de zon scheen 52 uur, negen uur meer dan normaal. (ADVERTENTIES) de voordelige kwaliteitspolis De VDL-auto-POLIS: - voordelige premie - reeds bij 3 schadevrije jaren BM-bescherming BEL VOOR OFFERTE WILDE PLANTEN IN ZUIDWEST-NEDERLAND (24) Duindoorn Niet uitsluitend, maar toch voornamelij in de duinen voorkomende heester, die, tot 4,50 meter hoog kan worden. De fej oranje bessen, die in de nazomer rijp zijn, gisten heel erg gemakkelijk en dan ontstaat er alcohol, waardoor als het ware 'rozijnen op brandwijn' ontstaan. Met name kramsvogels zijn daar dol od en ze komen zich dan ook massaal bezatten - opzettelijk of niet? - aan de I bessen. Nederlandse Oecologische Flora. Uitgave IVN. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar; 8 Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda I •Alleen geldig als u de afgelopen 3 maanden geen proefabonnement heeft gehad. -I DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Rotterdam (anp) - De vul kaan is gedoofd. Snelle Nelli Cooman, de explosieve sprintster, heeft de spikes voorgoed opgeborgen. Op 32-jarige leeftijd hakte de in Paramaribo geboren atlete de knoop door. Gistermiddag maakte ze temidden van veel familieleden, vrienden en sponsors haar besluit offici eel bekend in één van de za len van het Feyenoord-sta- dion. „Vaarwel topsport. Welkom nieuw leven na de atletiek," zei Cooman, omringd door medail les en andere herinneringen aan haar unieke loopbaan. Met een lach en een traan, zoals altijd de verpersoonlijking van de spon taniteit. Een rugblessure, die eind 1995 leidde tot een hernia-operatie, heeft haar besluit te stoppen versneld. „Ik heb geprobeerd Atlanta te halen. Dat mislukte. Na een maandje hen ik weer gaan trainen om te kijken wat nog haalbaar zou zijn. Maar ik bleef pijn houden. Een laatste sen was het gevolg, dankzij de impulsen van vertrouwensman Henk Kraayenhof en ex-man Hans Fiere. Vooral in de hal kwamen de kwaliteiten van het slechts 1,57 meter lange turbo-propje tot ui ting. Op de 60 meter werd ze zes keer Europees kampioene en tweemaal wereldkampioene. Haar wereldrecord van zeven seconden precies van de EK'86 (Madrid) hield zes jaar stand. Cooman vestigde op de atletiek baan altijd de aandacht op zich. Bekend was haar ritueel voor de start, waarbij haar sterke geloof een grote rol speelde. Psalm 20 lezen, kruisje slaan, de blik met gebalde vuisten naar de hemel geheven. Maar ook alle rivales, of ze het wilden of niet, good luck wensend. Cooman is geen snelle Nelli meer. Ze moest gisteren nog even aan het idee wennen. „Weet je wat ik het meest zal missen? Het startschot. Neer knielen in de blokken en het al lesoverheersende wachten op het schot. Ik voelde me dan al tijd een gekooid dier dat einde lijk mag ontsnappen." 4 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A31A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Sport B1/B2 Zeeland Cl t/m C4 Gids D1 RTV-programma's D2-3 Oudjaars-bijlage E1 t/m E6 PAGINA PAGINA EK indoor Glasgow: 3e 60 m. test onlangs in Spanje viel ne gatief uit." Cornelli Antoinette Henriëtte Cooman, op achtjarige leeftijd naar Rotterdam gekomen, werd M ontdekt in 1981 tijdens een schoolsportdag in de Energie hal. Leraar Walter Suvaal raad de haar aan naar de atletiekclub AVR te gaan. Een reeks succes- Van onze redactie buitenland Belgrado - De stafchef van het Servische leger heeft gisteren gemeld niets te maken te hebben met militairen die dreigen te interveniëren in de politieke crisis in Klein-Joegoslavië. I I I I I I I I I I I I I I I I I L WK indoor Boedapest: 1e 60 m. EK indoor Den Haag: Ie 60 m. WK indoor Toronto: 7e 60 m. 8 710311 000218 Zeer koud De winter slaat de komende dagen fel terug. Zowel van daag als morgen wordt het zeer koud. Het blijft droog en het is vrij zonnig. Door de ijzige wind voelt het extra koud aan. Postcode: Plaats: Telefoon nr.: Erelijst: Cornelli Antoinette Henriëtte Coolman geboren: 6 juni 1964 te Parimaribo lengte: 1,57 m PAGINA I I I I I DINSDAG 31 DECEMBER 1996 MIN./MAX. tl De Servische legerleiding liet we ten dat het leger niet de kant van de oppositie zal kiezen in het con flict tussen de regering en de op positie over de uitslagen van de op 17 november gehouden gemeente lijke verkiezingen. In een officieel via het persbureau Tanjug ver spreide verklaring staat dat der gelijke 'interpretaties' niet de for- Den Haag (anp) - Aegon slaat toe in de Verenigde Staten. Via de overname van de verzekeringsac tiviteiten van Providian Corpora tion groeit de Nederlandse assu radeur uit tot één van de grootste levensverzekeraars in Amerika. De overnameprijs bedraagt in to taal zo'n 6,1 miljard gulden. De acquisitie is de grootste ooit door een Nederlandse financiële instelling. ZIE ECONOMIE - A7 Diisseidorf (dpa) - De smokkel van verdovende middelen in het grensgebied tussen Nederland en Duitsland is dit jaar sterk toege nomen. De Duitse douane nam 4840 keer drugs in beslag, 25 pro cent vaker dan in 1995. De hoe veelheid harddrugs steeg met driehonderd procent. Bij de inbeslaggenomen hoeveel heid harddrugs ging het om 163 kilo cocaïne, 49 kilo heroïne en om 156.000 xtc-pillen. De waarde van de inbeslaggenomen verdo vende middelen was ongeveer vijftig miljoen gulden. De politie vaardigde in 532 ge vallen een arrestatiebevel uit, vijftien procent meer dan in 1995. Daarbij moet rekening worden gehouden met het feit dat daders met een vaste woon- en verblijf plaats geen risico meer lopen als zij anderhalve kilo marihuana of minder bij zich hebben. Vroeger lag de grens bij vijfhonderd gram. Volgens de douane is de luchtha ven van Düsseldorf steeds meer een spil in de drugssmokkel. De douane betrapte daar 165 keer een drugssmokkelaar, 57 keer va ker dan in 1995. Londen (rtr) - 's Werelds meest succesvolle popcomponist, Paul McCartney, wordt in de adel stand verheven. De voormalige bassist van de Beatles komt voor °P de lijst van duizend personen die in het nieuwe jaar wegens hun bijzondere verdiensten van de Britse koningin Elisabeth een onderscheiding krijgen. De inmiddels 54-jarige McCart ney heeft vele tientallen popklas- siekers op zijn naam staan. Zijn belangrijkste prestaties leverde bij in de jaren zestig in samen werking met John Lennon. Bffl andere componist, Andrew Lloyd Webber, wordt Lord. De 48-jarige Lloyd Webber is beden- her van musicals als Phantom of the Opera, Cats en Evita. Prettige jaarwisseling Naam: Adres: EK indoor Parijs: Je 60 m. EK buiten Helsinki: 5e lOOrn. 1995 WK indoor Barcelona: 6e 60 m. mele positie van het Servische le ger weergeven. „De staf en het leger in zijn geheel zijn unaniem in het naar de letter en volgens de grondwet uitvoeren van de taken die hen zijn toebe deeld. Elke andere interpretatie over de rol van het leger is geen officieel standpunt, ongeacht de wijze waarop die wordt gepresen teerd." Zondag bekritiseerden verschei dene officieren het optreden van de Servische president Milosevic. In een brief beweerden zij nimmer tegen het eigen volk te zullen op treden. „Als het moet dan leiden wij het Servische volk in de strijd voor de redding van de democra tie, de waarheid, de gerechtigheid en de menselijke eer en waarden." Het leger hielp de Servische presi dent in 1991 bij het neerslaan van protesten. Bij de huidige dagelijk se demonstraties van de oppositie in Belgrado blijven de militairen tot nu toe buiten beeld. Het Servische ministerie van Jus titie heeft ondertussen kritiek geuit op de kiescommissie van de stad Nis, omdat die weigert de overwinning van de oppositie bij de gemeenteraadsverkiezingen te erkennen. In plaats daarvan stelt de commissie nu voor nog een ver kiezingsronde te houden voor ze ventien zetels. Ze heeft de socia listische partij van Milosevic ne gen andere zetels toegekend. De demonstrant van de oppositie die was opgepakt omdat hij tij dens een betoging een levensgrote pop meedroeg die president Mi losevic in gevangeniskleding voorstelde, is gisteren na 25 dagen cel vrijgelaten. De 21-jarige Dejan Bulatovic was in een snelrecht procedure veroordeeld. Volgens de onafhankelijke radio zender Index heeft de politie Bu latovic ernstig mishandeld. Des ondanks is Bulatovic van plan weer deel te nemen aan de beto gingen. /Amsterdam (anp) - De Amster damse effectenbeurs heeft een uitstekend jaar achter de rug. Gisteren werd de laatste beurs- dag van het jaar afgesloten met wat bijna een traditie is gewor den: een record. De AEX, graadmeter van de 25 belangrijkste aandelenfondsen, eindigde op een slot van 648,24 punten, een winst van 9,15 pun ten. De index is daarmee in een jaar tijd met ruim dertig procent gestegen. De graadmeter voor kleine- en middelgrote fondsen, de Midkap-index, liet een nog sterkere groei zien: ruim zestig procent. Een winters tafereel op de dichtgevroren Binnenschelde in Bergen op Zoom. Schaatsers en surfers scheren daar om het hardst over de ijsvloer. Vooral de recreanten die zich op windkracht voortbewegen, bereiken daarbij hoge snelheden. foto de stem/dick de boer Den Haag (anp) - De wegen wachters van de ANWB hebben de afgelopen dagen veel overuren gemaakt om de gigantische druk te het hoofd te bieden. Een woordvoerster van de ANWB zei gisteren dat in het afgelopen weekeinde drie keer zoveel mel dingen binnen zijn gekomen dan normaal. In heel het land deden ruim 10.500 mensen een beroep op de Wegenwacht. Een woordvoerder van de Bovag, de organisatie voor garagehou ders, sprak er gisteren zijn verba zing over uit dat veel autobezit ters hun blik niet winterklaar maken. „Je kunt er op blijven ha meren, maar veel mensen wach ten tot het te laat is," meent hij. „Het is bijna elk jaar hetzelfde liedje." Gisteren moet de Neder landse automobilist zich in een paradijs hebben gewaand na de ellende van zondag. Geen files en nauwelijks gladheid op de door gaande wegen. Op provinciale en lokale wegen moesten de wegge bruikers wel oppassen. De weers vooruitzichten voor de jaarwisse ling zijn voor het verkeer gunstig. Het gaat wel hard vriezen, maar het blijft droog. De landelijke verkeerspolitie verwacht met oud en nieuw dan ook geen grote pro blemen. „Het zal wel drukker worden, maar gladheid zit er niet in," aldus een woordvoerster. PAGINA Van onze Haagse redactie Den Haag - De Nederlandse burger loopt steeds minder warm voor ontwikkelingssa menwerking, aldus het onder zoeksbureau Nipo. Maar zowel het ministerie van Ontwikke lingssamenwerking als de hulporganisaties zijn niet on der de indruk. Diezelfde bur ger trekt nog steeds royaal zijn beurs open als de Derde We reld in het geding is. Vooral de acute noodhulp roept minder enthousiasme op, leert het Nipo. Twintig jaar geleden vond nog 39 procent van de onder vraagden dat de nood in de Derde Wereld dringend gelenigd moest worden. Dit jaar was dat nog maar zestien procent. Een woordvoerster van minister Pronk (Ontwikkelingssamenwer king) vermoedt enige 'crisismoe heid' bij de Nederlandse burger. „Vooral het afgelopen jaar waren er wereldwijd veel problemen: Rwanda, Zaïre, maar ook Bosnië. Er kwam geen einde aan." Maar dat de burger daardoor afhaakt, is volgens haar niet waar. „Juist het tegendeel gebeurt. Indien nodig worden overal in het land ontzet tend veel acties gestart. Ontwik- kelingsorganisaties hebben bo vendien vaak tienduizenden le den." Reden tot klagen over apathie van de Nederlander heeft ook een noodhulporganisatie als Artsen zonder Grenzen geenszins, erkent woordvoerster Vermeulen. „Het gaat ons bij de fondswerving be hoorlijk voor de wind." Wel signa leert ze dat de fondswerving 'eni ge stagnatie' vertoont, „Het is niet verontrustend, maar tegenwoor dig lopen de mensen eerder warm voor de nood dicht bij huis. Dat merken wij natuurlijk." Zo bracht de actie Watersnood '95 ruim 85 miljoen gulden op. Een zeer royaal bedrag in vergelijking met de 44 miljoen die Artsen zon der Grenzen in dat jaar bijeen col lecteerde. Dat was twee miljoen minder dan in 1994. Het jaarverslag 1995 van het Cen traal Bureau voor de Fondswer ving laat echter zien dat veel an dere ontwikkelingsorganisaties hun 'resultaten' juist jaar in jaar uit weten te verbeteren. Forster Parents Plan 'bedelde' in 1995 179 miljoen gulden bij elkaar; negen tien miljoen meer dan een jaar te voren. Ook Novib haalde in 1995 (27 miljoen) twee miljoen meer op dan in 1994. En 1996 was eveneens een succes vol jaar, meldt Novib-directeur Max van den Berg. „We hebben zo'n tien procent meer aan fond sen binnen gekregen dan vorig jaar." Zijn verklaring voor dat succes is dat mensen meer en meer in de gaten hebben dat hulp voor al zin heeft als locale initiatieven worden gesteund. „Dat is natuur lijk de Novib-aanpak bij uitstek," PAGINA PAGINA PAGINA

de Stem | 1996 | | pagina 1