DE STEM 'Liever eerlijke klootzak dan een aardige slijmbaP Muzieksmaak steeds diverser Hans Kraay senior en jnnior over elkaar D1 Nationaal Concours: dertien eerste prijzen Kenners laten in jaarlijstjes vooral verschillen zien Guus Otto DJ Tiësto Steven Visser Peter Jeucken Elmar van Bochove Rob Musters Herman Sibon Jack Bakkers Marjolein Rotsteeg Joep Trommelen Karel van der Pol Leo Nierse Peter Vierenhalm Paul Verlinden Wim van Leest De Kraamkamer gans Kraay: senior en ju nior. Twee levens vol van voetbal. Senior schopte het tot het Nederlands elftal, junior kon daar slechts van dromen. De een analyseert wedstrij den in Studio Sport, de ander bestierde tot voor kort geestdriftig zijn Sportcafé op Sport7. poor Maarten van de Rakt Gids Eén ding hebben ze gemeen: de Kraayen zijn bezige bijen. Hun nijver geploeter laat geen ge meenschappelijk gaatje in de agenda's open. Daarom doet va der (60) zijn relaas in motel Via- nen, onder het genot van een kof je verkeerd. Enkele uren later pakt zoon (36) een pilsje en grab belt in een bak nootjes. JS: „Vroeger was het altijd Hans je. Zolang mijn oma leefde. Ach, ze mogen mij Hansje blijven noe men." SE: „Voluit heet hij Hans Her man. Mijn vrouw wilde hem naar mij noemen, denk ik." JE: „Er bestond niks anders dan voetbal. Elke minuut op school was verloren tijd. Ik zat alleen maar te dromen over prof wor den, in het Nederlands elftal ko men, naar het buitenland. Het mooiste wat er op de wereld be stond, was een bal en een kale muur en daar vier uur tegen aan lopen knallen. Op mijn zeven tiende kwam ik in het jeugdinter naat van AZ. Toen begon mijn le ven pas echt." SE: „Hij was een heel normaal, gemoedelijk kind. Aardig maar druk. Over Hans in zijn jeugd valt niet verschrikkelijk veel bi zars te zeggen. Behalve dat-ie al tijd aan het voetballen was. We woonden op het complex Varken oord, waar de amateurs van Feyenoord speelden en trainden. Daar werkte ik als jeugdtrainer. Hij had er de tijd van zijn leven. Als er op maandag niks te doen was, vond-ie het maar stil. Ik ook trouwens." JE: „Hij stond altijd een beetje achteraf, stilletjes te kijken als ik moest voetballen. Andere jongens kregen een knaak als ze een doel punt maakten. Mijn vader zei hooguit: 'Aardig gespeeld'. Nu zegt-ie: 'Dat was de mooiste tijd. Feyenoord Dl-Spijkenisse Dl, 8- 0 en dan scoorde je drie keer. Ge weldig'." Hans Kraay junior: „In zakgeld geloofden mijn ouders niet. Als ik iets extra's wilde, moest ik ervoor werken. Zo heb ik één ding meegekregen: respect voor arbeiders.foto dijkstra SR: „Ik had een vrij druk leven. Je werkte of je studeerde en je moest voetballen. De opvoeding was volledig voor de moeder. Ik ging wel altijd kijken, als-ie speelde. Maar ik stond me nooit op te winden. Je zag mij niet jui chen. Ik genoot wel." JR: „Als ik zeg: 'Ik heb een snee tje in mijn linkerteen, ik sterf van de pijn', staat-ie zo met een pleis ter op de stoep. Mijn ouders kun nen moeilijk zeggen: ik houd van je- Dat hoorde je wel via-via. Het zijn geen aanhalige mensen. Ik ben een juist een plakker. Soms had ik het nodig om vastgehou den te worden. Daarom overdrijf ik het nu bij mijn dochtertje Me lissa. Ze is tien. Ik neem haar zes keer per dag op schoot en vertel hoeveel ik van haar houd." SR: „Zoals elke normale ouder was ik gek op mijn kinderen. We waren niet geweldig autoritair, niet bijzonder streng, integen deel. En welke ouder is niet tole rant? Bij ons kon en mocht veel. Kattenkwaad uithalen, een ruit intrappen, daar zat ik niet mee." JR: „In zakgeld geloofden mijn ouders niet. Als ik iets extra's wilde, moest ik ervoor werken. Zo heb ik één ding meegekregen: respect voor arbeiders. Dat zijn de mensen die echt werken. Ik ben stronteigenwijs. Ze zeiden: doe wat je doen wilt, word wat je worden wilt, en wees altijd eer lijk. Als me iets dwars zit, moet dat eruit. Wij kunnen ook niet met problemen het bed in. Een Kraay is liever een eerlijke kloot zak dan een aardige slijmbal." SR: „Respect wilden we hem graag bijbrengen. Je goed, fat soenlijk gedragen. Wij konden thuis ook niet doen en laten waar we zin in hadden. Integendeel. Liegen, daar hebben we een vrij grote hekel aan. Mensen die het niet nauw met de waarheid ne men, wat moet je daarmee? Eer lijkheid is de basis, waar het le ven op steunt." JR: „Aan mijn vader moesten ze niet komen. De hele school ging tekeer als Ajax of PSV waar hij trainer was, verloor. Ik heb er wat op d'r bakkes geslagen. Ik vloog erin, want mijn vader was de beste trainer van de wereld." „Als voetballer heb ik van de naam Kraay nooit last gehad. Je moest wel extra opvallen om ge accepteerd te worden. Altijd net iets beter zijn dan je concurrent. Daarna was ik al heel snel Hans Kraay junior, die malloot." SR: „In de jonge Hans zag ik me zelf terug. Een fanatieke, agres sieve speler, die heel veel van voetbal hield. Al vroeg raakte hij een kruisband kwijt. Zijn hele le ven heeft hij zonder een voorste kruisband gespeeld, wat bijna onmogelijk is. Dat heeft hem zwaar gehandicapt. Hij had de capaciteiten om een heel goeie eredivisiespeler te zijn." JR: „Mijn vader zei altijd: je kunt veel beter voetballen dan je denkt. Pas toen ik Chris Dekker, destijds trainer van Den Bosch, tegenkwam heb ik daar naar ge handeld. Trainers vonden me nuttig. Ik heb me laten misbrui ken. 'Die Bergkamp is voor jou, niet goedschiks dan kwaad schiks'. Negentig minuten liep ik achter de spitsen aan. Toen dacht ik: goed, als ik er maar bijhoor. Nu heb ik spijt van al die stomme overtredingen en kaarten. Ik heb er gewoon een zooitje van ge maakt. Ik heb het zitten forceren om het Nederlands elftal te ha len. En daarom heb ik bij Sport7 alles op alles gezet om het hoog ste te bereiken in de tv-wereld. Ik weet wat ik kan." SR: „Hans liet zijn emoties wel eens gaan op het veld, ik zelden. Ik lette goed op dat ik niet gevan gen werd door de autoriteiten. Hard en fair, ja. Hans bouwde een wat minder goede reputatie op. Maar ja, zo gaat dat. Ach, dat is allang voorbij. Wat zal ik me druk maken over dingen die ge weest zijn?" „Toen vond ik het uiterst verve lend. Daarom ging ik jarenlang niet meer naar hem kijken. Had daar geen zin in. Je weet hoe mensen zijn, die beginnen te - schelden. Ik heb het er nooit met hem over gehad; over sommige dingen hoef je niet te praten. We hebben het maar gerangschikt onder te graag willen. We willen allemaal wat in het leven. In het eerste van DOS komen, Neder lands elftal, kampioen worden. Als je dat te nadrukkelijk najaagt en het lukt niet, raak je gefrus treerd. Misschien speelde mee dat Hans net zo goed wilde worden als ik. Misschien. Dat vind ik al lemaal pseudo-psychologie. En trouwens, ik ben Freud niet." JR: „Ik lijk steeds meer op hem. Want ik zeg meer en meer wat ik denk. Alles wat me irriteert. Al les. We hebben meer vijanden dan andere mensen. Maar wie aan je kant staat, staat ook echt aan je kant. We hebben er alles voor over om ons doel te berei- DINSDAG 31 DECEMBER 1996 Hans Kraay senior: „Misschien speelde mee dat Hans net zo goed wilde worden als ik. Misschien. Dat vind ik allemaal pseudo-psy chologie. En trouwens, ik ben Freud niet." foto dijkstra ken. Wij zijn niet snel tevreden over onszelf, zijn geneigd de ne gatieve puntjes te onthouden. Wij zijn gelduitgevers, de Kraayen. Ik ga op vakantie met het geld dat er dan over is. Nee, eerst moet ik nog een paard kopen voor mijn dochter." SR: „Het klinkt pedant, maar ik kan moeilijk tegen onrecht. Daar reageer ik vaak snel en overdre ven op. Heeft Hans ook. We ko men wel eens negatief in de pu bliciteit. Ik herken me vaak niet in een portret dat over mij is ge schreven. Wat doe je eraan? Mijn relatie met journalisten is altijd een uiterst labiele geweest. Hans is wat coöperatiever." „Ik ben humeurig, hij ook. We willen graag dat alles vandaag gebeurt. Onrust, ongeduld, een slechte eigenschap is dat. Be moeien ons met teveel dingen. Wij zijn geen kat-uit-de-boom- kijkers, geen schakers." JR: „Ik ben veel meer een levens- van je'. genieter, pluk de dag. Een tijdje terug huurde ik zomaar een bruidssuite om met Claudia, mijn vriendin, een mooi feestje te bou wen. Mijn vader is altijd meer met morgen bezig en overmorgen en hij maakt zich stilletjes zorgen om zijn kinderen en kleinkinde ren. Ik vind het leuk om omringd te worden door mensen, beetje kletsen. Vader zit graag alleen thuis met een goed boek of een goede film. Maar als-ie ergens binnenkomt, staat-ie meteen in het middelpunt van de belang stelling, ook al vindt-ie dat niet lekker. Die behoefte heb ik niet." SR: „Verschillen zijn er niet zo veel. Ik ben in gezelschap uiterst verlegen, niet op mijn gemak. Hans staat graag in het middel punt, voelt zich als een vis in het water. Daar ben ik jaloers op. Maar hij is weinig waakzaam. Mensen hebben een fantastische eigenschap: ze zijn bijna allemaal onbetrouwbaar." „Hij zegt dat-ie lekker heeft ge leefd, er eigenlijk al honderd jaar op heeft zitten. Hij doet zich flamboyant voor, veel losbolliger en oubolliger dan-ie is. Hij is veel serieuzer dan men denkt. Zoals- ie op televisie is, kennen we hem thuis niet. Zijn broer en zus wel, die zeggen: je moet hem eens meemaken als jullie er niet zijn. Bij ons was het motto: doe maar gewoon." JR: „Eerst komt mijn dochter, dan komt mijn dochter, dan nog honderd keer mijn dochter en dan pas de rest. Ik schaam me zo verschrikkelijk dat ik niet elke dag bij haar ben. Ze zit al bijna een jaar bij haar moeder in Brighton. Ik lig 's nachts soms stiekem te janken in bed. Aan de ene kant denk ik: mijn dochter heeft rust in haar leven. En aan de andere kant: wat ben je toch een vuile egoïst. Ik voel me heel vaak schuldig." SR: „Gelukkig is er meer dan voetbal. Ik ben een echte lezer, lees alle kranten. Ik houd het al lemaal goed bij. Ook boeken. Dickens is een van mijn favoriete schrijvers, Hemingway, Stein beck. Die lees ik telkens weer. Maar ook Alistair MacLean." JR: „Mijn ouders hebben zich vaak geschaamd. Ze hadden graag gehad dat ik was gaan stu deren. Sinds een jaar of vier zijn ze echt trots. Moeder vond Sport café het leukste sportprogramma van Nederland. Nadat mijn vader voor het eerst een hele uitzending gezien had, zei hij: 'Ik heb van je genoten.' Dat is een groot compli ment. Da's wel eens anders ge weest. Dan denk ik: 'Pa, ik hou Van onze kunstredactie Breda - De jury van het Nationaal Concours van de Stichting Jong Mu ziektalent Nederland heeft dertien eerste prij zen toegekend aan in strumentalisten onder de 24 jaar. Björn van Pruijs- sen (19) uit Roosendaal kreeg de hoogste onder scheiding in de sector 'trombone'. Voor het tiende Nationaal Con cours, dat de afgelopen vier dagen in De Nieuwe Veste in Breda werd ge houden, hadden zich 81 deelnemers geplaatst. In de afdeling 'harp' gin gen de eerste prijzen naar Giselle Boeters uit Hei- loo, Lavinia Meijer uit Bennekom, Erik Groe- nestein uit Boxtel, Eka- terina Levental uit Haaksbergen en Con stance den Hertog uit Utrecht. De eerste prij zen bij de cello-spelers kwamen terecht bij Eric de Wit uit Soest en Sas- kia Plagge uit Haarlem. Tania Kross uit Maarssen kreeg de eerste prijs in de afdeling 'zang'. Rik Knarren was de winnaar in de categorie 'trompet' en Izhar Elias uit Gro ningen sleepte een eerste prijs in de wacht in de sector 'gitaar'. Eerste prijzen werden niet toegekend in de ca tegorieën 'accordeon', 'fagot', 'altviool', 'hoorn', 'klarinet', 'hobo', 'fluit' en 'altsaxofoon'. De aparte prijs voor de beste pianobegeleiding ging naar Rutger van der Zanden uit Utrecht. De jury bestond uit een voorzitter en twee of drie gekwalificeerde musici in de betreffende disci pline. Winnaars van de eerste en tweede prijzen doen donderdagavond mee aan het laureaten- concert in het Chassé Theater in Breda (aan vang 19.30 uur). Verscheidenheid is wederom troef in de lijstjes met 'beste cd's van 1996'. Maar dat kun je ook verwachten als je een divers gezelschap van recensenten, muzikan ten, cd-verkopers en programmeurs naar hun mening vraagt. Een echte winnaar komt dan ook niet uit de bus, of het tnoet Underworld zijn met Second Toughest In The In- jants, omdat die cd vier keer genoemd werd door de re gionale 'kenners'. In de house-techno-sfeer komen we meerdere namen vaker tegen: The Aloof, Eboman en Orbital. Ook elektronisch en vaker opgemerkt is de jungle van LTJ Bukem, de trippy hiphop van Dr. Octa gon en de techno/triphop op de verzamelaar Headz II. De nummer 1 van de OOR-recensenten, Beek, zien we in De Stem-lijstjes drie keer terug. Dat geldt ook voor The Fun Loving Criminals met hun ondefinieerbaar mengsel van o.a. rock en hiphop. Eveneens moeilijk te plaatsen - 'een soort Beach Boy-achtige easy tune'- zijn de High Llamas. De mengelmoes van dEUS lever de twee vermeldingen op. In het (gitaar)pop-genre zien we weinig dubbeltellin gen in De Stem-lijstjes, alleen Suede en Eels komen daar voor in aanmerking. Me'shell vertegenwoordigt de soul/funk-hoek, terwijl in de country-rock oudge diende Johnny Cash en Steve Earle vaker genoemd worden. Opmerkelijk verder zijn de vermeldingen van Frank Zappa, wiens muziek gewoon verder leeft, en Boudewijn de Groot, die op zijn oude dag de Nederpop in onze lijstjes vertegenwoordigt. Keus is er volop dus. Maar oog en oor zijn al weer ge richt op 1997, waarin we ongetwijfeld weer volop ver scheidenheid zullen aantreffen. (cd-verkoper Bullit, Breda) 1 High Llamas - Hawaii 2. Larry Heard - Alien 3. LTJ Bukem - presents Earth vol. 1 Orbital - Insides 5. Jacob's Optical Staircase - Jacob's Optical Staircase 6. Dubstar - Disgracefull Keith Sweat - Keith Sweat 3 Detroit Escalator Co. - Soundtrack (313) Future Sound of London - Dead Cities 10. John Martyn- And (dj/producer, Breda) 1. Lost Treasures - Isle of RA 2. The Kevin Saunders Collection - Faces Phases 3- Vtti Sampler - Volume two 4. Hoover - A New Stereophonic Sound Spectacular 5. Forbidden Paradise - Artie Expedition 6. Cypress Hill - Unreleased Revamped 7. Clubbed to Death - Volume One 8. RM - 01 9. Denz Da Denz - Volume Two 10. Coolio - Gangsta's Paradise (programmeur Botte Hommel, Bergen op Zoom) 1. White Zombie - Super Sexy Swingin' Sounds 2. Eels - Beatiful Freak 3. Nada Surf - High/Low 4. Underworld - Second Toughest In The Infants 5. Skinny Puppie - The Process 6. 808 State - Don Solaris 7. Typ O Negative - October Rust 8. Ministry - Filth Pig 9. Bad Relegion - The Gray Race 10. Tricky - Pre Millenium Tension (Coördinator Poppodium Para, Breda) 1. Eels - Beatiful Freak 2. Billy Brag - William Bloke 3. Fun Lovin' Criminals - Come Find Yourself 4. Johan - Johan 5. dEUS - In A Bar, Under The Sea 6. Suede - Coming Up 7. Lamb - Lamb 8. Ocean Colour Scene - Moseley Shoals 9. Vic Chesnutt - About To Choke 10. Dodgy - Free Peace Sweet (medewerker Kalashnikov, Terneuzen) 1. Diverse Artiesten - Headz 2 A&B 2. Wipeout 2079 - Verzamel 3. Ninja Cuts - Flexistentialism 4. DJ Food - Refried Food 5. DJ Shadow - Endtroducing... 6. LTJ Bukem - Logical Progression 7. Hardhop Trypno - Verzamel 8. Eboman - Sampling Madness Part 1 9. Aphex Twin - Richard D. James Album 10. Meat Beat Manifesto - Subliminal Sandwich (gitarist The Four One And Only's en popmedewerker De Stem, Breda) 1. Steve Earle -1 Feel Allright 2. Alex Reece - So Far 3. Fords Imaginary Inferno - Hot Balloon Drifts 4. Posies - Amazing Disgrace 5. Guided By Voices - Under The Bushes, Under The Stars 6. Ash - 1977 7. The Aloof - Sinking 8. Sammy - Tales Of The Great Neck Glory 9. Capablanca -1 Saw Boney M. in 1970fucking6 10. Boudewijn de Groot - Een Nieuwe Herfst (rapper Dead Shot, Made) 1. Dr. Octagon - Ecologyst 2. Beck - Odelay 3. Toni Braxton - Secrets 4. Blahzay Blahzay - Blah Blah Blah 5. Metalliea - Load 6. Eboman - Donuts with Buddah 7. Chuck D. - Autobiography of Mista Chuck 8. Lost Treasures - Ilse of Ra 9. Blackstreet - Another Level 10. De La Soul - Stakes is High (cd-verkoper Roots Mail Music, Breda) 1. Rob Appeven - Call It A Loan 2. Norma Waterson - Norma Waterson 3. Boudewijn de Groot - Een Nieuwe Herfst 4. New York Ensemble For Early Music - Istanpitta 5. Rahib Abou Khali - Arabian Waltz 6. The Chieftains - Santiago 7. Andrew Lawrence King - La Harpe Royale 8. Diverse artiesten - Planet Squeezebox 9. Thierry Robin - Le Regard Nu 10. Diverse Artiesten - Rounder Real Music (popmedewerkster De Stem) 1. Underworld - Second Toughest In The Infants 2. Joan Osborne - Relish 3. Orbital - Insides 4. Urban Dance Squad - Planet Ultra 5. The Aloof - Sinking 6. Suede - Coming Up 7. Me'Shell Ndegéocello - Peace Beyond Passion 8. Willy DeVilie - Loup Garou 9. The Treble Spankers - Hasheeda 10. Skik - Skik (recensent De Stem) 1. Nick Cave the Bad Seeds - Murder Ballads 2. Fun Lovin' Criminals - Come Find Yourself 3. Underworld - Second Toughest in the Infants 4. Tool - Aenima 5. Big Ass Truck - Kent 6. Lou Reed - Set the Twilight reeling 7. Johnny Cash - Unchained 8. The Jon Spencer Blues Explosion - Now I got Worry 9. Einstürzende Neuhauten - Ende Neu 10. Daryll Ann - Weeps (recensent De Stem) 1. Ronnie Earl and the Broadcasters - Grateful Heart, blues and ballads 2. Cassandra Wilson - New Moon Daughter 3. Michael de Jong - Who's fooling who 4. Me'Shell Ndegéocello - Peace beyond Passion 5. Camel - Harbour of Tears 6. Kula Shaker - K 7. Monti Amundson -1 see Trouble 8. Tragically Hip - Trouble at the Henhouse 9. Gino Vanelli - Younder Tree 10. Carol Howell - Mercy Dance (recensent De Stem) 1. Steve Earle -1 Feel Alright 2. Johnny Cash - Unchained 3. The Wallflowers - Bringing Down the Horse 4. David Olney - High, Wide and Lonesome 5. Lyle Lovett - The Road to Ensenada 6. Terry Allen - Human Remains 7. Steve Forbert - King Biscuit Flower Hour Presents 8. Elvis Presley - A Hundred Years From Now 9. The Gourds - Dem's Good Beeble 10. Tim O'Brien - Red On Blonde (recensent De Stem) 1. Vernon Reid - Mistaken Identity 2. Frank Zappa - The Lost Episodes 3. Soundgarden - Down On The Upside 4. Pearl Jam - No Code 5. Sheryl Crow - Sheryl Crow 6. The Jazzmeteors - Ugly/Beaty 7. Michael Katon - Bustin' up the Joint 8. Down By Law - All scratched Up 9. Beck - Odelay 10.Carlo D'Wijs - O'BEAT (recensent De Stem) 1. Beck - Odelay 2. Diverse Artiesten - Headz 2 A&B 3. Underworld - Second Toughest In The Infants 4. Presidents of the USA - II 5. dEUS - In A Bar, Under The Sea 6. Los Lobos - Colossal Head 7. Fpn Lovin' Criminals - Come Find Yourself 8. Dr. Octagon - Ecologyst 9. Johnny Cash - Unchained 10. Ann Nesby - I'm Here For You (recensent De Stem) 1. Allen Toussaint - Connected 2. Frank Zappa - Lather 3. Cheick L6 - Ne La Thiass 4. Terry Allen - Human Remains 5. Eros Ramazzotti - Dove C'e Musica 6. George Clinton - TAPOAFOM 7. Badloves - Holy Roadside 8. Ronnie Earl - Grateful Heart 9. Bill Janovitz - Lonesome Billy 10. High Llamas - Hawaii (gezamenlijke recensenten OOR) 1. Beck - Odelay 2. DJ Shadow - Endtroducing 3. Fun Lovin' Criminals - Come Find Yourself 4.16 Horsepower - Sackcloth 'N' Ashes 5. Sparklehorse - Vivadixiesubmarinetransmissionp- lot 6. Suede - Coming Up 7. Kula Shaker - K 8. Tool - Aenima 9. Eels - Beatiful Freak 10. Jon Spencer Blues Explosion - Now I Got Worry

de Stem | 1996 | | pagina 19